Binnenland Ons Landbouwhoekje. BOEKAANKONDIGING Altena's polders geven de jager tamelijk veel buit. de boot nog vol van papieren mut sen, ballonnen en schreeuwende fluiten. Goed bekeken Cunkrd White Star, wie de jeugd heeft, die heeft de toekomst. I De spijskaarten worden voor ie dere maaltijd apart gedrukt, er is zelfs een drukkerij aan boord. Van avond zullen we bezoek krijgen 'van degene die aan tafel bediend en zo veel van de kinderen houdt. Van hem zal ik meer bijzonderheden van de boot te weten zien te komen, want al zitten we er al meer dan een week op, we weten er- haast nog niets van. Vanavond hebben \Ve de maaltijd weer eer aangedaan. Eerst soep na tuurlijk, met een bol erbij. Een kren tenbol zonder krenten. Dan vlees met aardappels en erwten. Tot felot een gebakje met saus erover en een gekookt ei erbij. Een wonderlijk mengsel, maar nu we er een beetje aan wennen bevqlt het toch nog met zo slecht. Ik bedoel maar dat alles zo gauw went. ,In Canada zal het ook wel weer anders zijn en dan veran deren we maar weer. In de laatste regels van 't vervolg artikel no. 8, over mijne reis naar Canada dient een kleine wijziging te worden aangebracht. Er staat n.l. Postbur 2000 Montreal, Canada. Dit moet worden: Postbus 7000 En verder: Brief per luchtpost 40 ct. frankeren, moet worden: met 50 cent frankeren, in verband met de devaluatie. Eerst melken, dan voeren. Nu de melkkoeien weer op stal' staan, willen wij uw aandacht vragen voor het volgende Ten einde de naam' van onze zui vel- eiv melkproducten hoog tekuru nen houden, dient in de allereerste plaats de grondstof van pirima kwa liteit te zijn. Pit nu Iaat voor ver schillende bedrijven zieer veel te wén sen over: over het algemeen is de reuk van de mie Ik gedurende een groot deel van de staltijd slecht te noemen. De meeste boeien weten wel de reden, maar doen desondanks geen pogingen dit euvel' te, voorkom men. Wij denken hierbij aan het voeren van'kuil, biëüenblad en -kop, bieten, knollen ënz. Al deze.voedier- middelen hebben bewezen onmisbaar te zijn op het bedrijfde bezwaren, die aan het gebruik hiervan kleven, kunnen grotendeels worden voorko men door: 1Vooral deze producten nooit voor of tijdens het melken te voe ren. i 2. Niet te grote hoeveelheden te geven en de resten zo spoedig mo gelijk uit de stal te verwijderen. 3. Deze producten nooit in de stal te bewaren, noch in de onmid dellijke nabijheid. 4. Tijdens het melken de melk kannen niet in de stal of in de nabij heid van 'de reukverspreidende voè- derviodrraad te plaatsenindien mo gelijk de' melk sinel laten afkoelen. Als u deze voorzorgsmaatregelen in acht neemt, voorkomt u vele moei lijkheden en werkt u mee aan het hooghouden van Nederlands naam... hetgeen ook in uw direct bellang .is. Dus boeren Eerst melken, dan voeren! De technisch-deskundige /an de Commissie voor Voeder en Weidebouw van de Stichting voor de Landbouw. NAAR DE TROPEN... Dit is de naam van het album welke door de firma Douwe Egberts aan haar koffieverbruikers wordt aangeboden. Zodra we het album openslaan, zien we een schitterend uitgevoerde kaart waarop de verschillende rou tes worden aangegeven welke tussen ons land en 'Indonesië bestaan. De interessante tekst is van de tropenkenner bij uitstek, de journa list W. G. N. Keizer; de fraaie kleu renfoto's zijn van W. Barssenbrugge en Mr. A. Husten. Het album is verlucht met meer dan 50 kleurenfoto's. De aanschaf zal voor het publiek nier zo moeilijk zijn, daar het op verschillende wijze verkrijgbaar 'is n.l.: Het album kan zowel tegen betaling als tegen punten verkregen worden; de kleurenfoto's uitsluitend tegen inlevering van punten, welke verpakt zijn bij de pakjeskoffie. Dit album is een schitterend stan daardwerk en wij geloven dan ook, dat het doel wat de fa. Douwe Eg berts er zich van heeft voorgesteld, zeker zal worden bereikt. Velen trekt het jachtavontuur aan öf om de spanning of, zo zij natuur liefhebbers zijn, mede om het rond zwerven in de vrije natuur, die in herfstpronk staat. Niet zodra is de jacht opengesteld of ook de Nim rods uit het Land van Heusden en Altena trekken achter de hazen aan. Te Andel bestaat reeds enige tijd een jachtclub van geoefende jagers,* die al menige haas en patrijs heb ben neergeknald. Enthousiast zijn deze jagers, al 'is het niet zoals ten tijde van Karei de Grote, toen deze vorst, om het animo der geestelijkheid voor deze tak van bedrijf wat te temperen be paalde, dat alleen herten en reeën mochten worden gejaagd, om de vel len dezer dieren te gebruiken voor het inbinden van boeken, terwijl het vlees moest dienen om zieke broe ders te versterken. Doch de jacht was zo zeer lievelingsbedrijf, dat de Frankische vorst tenslotte zich genoodzaakt zag te verordenen, dat op de gerechtsdagen de graven ter wille van de jacht niet mochten ontbreken. In de loop der jaren ging het jachtrecht langzamerhand van de parliculiere grondeigenaar over op de landsheer. Wanneer en hoe de ze overgang tot stand kwam, vaït moeilijk tot in de finesses .weer te achterhalen. Dit bracht vanzelfspre kend mede, verordeningen t.a.v. de jacht van „overheidswege". Zo luidde een der bepalingen, ten tijde van Maximiliaan van "Oosten rijk, dat de jacht alleen geoorloofd was voor „den dag onser Liever Vrouwe in den Oengst tot Lichtmis se toe", behalve, wanneer er sneeuw en ijs lag. Aan edelen was het ge oorloofd twee keer per week ,le ja gen en „een of twee koppieles itonij- nen" te vangen. Vliegend wild, als patrijzen, zwanen, schollevaars, berg eenden, e.d. mochten ze niet vangen. Ook geen jachthonden houden, op „verbeurte van 10 ponden en - soms ook van... het rechteroog." Mals waren de straffen dus geens zins. Het strikken van hazen schijnt .in ons land voor het eerst tin 1595 te zijn ingevoerd door uitheemse solda len. Evenals nu, was dit ^toentertijd verboden. Voorts bestonden er ver bodsbepalingen op het rapen van eieren van enig wild. Honden ,moch- ten in de broedtijd niet loslopen. De valkerij, een privilegie van de ridderstand, bestond al zeer vroeg. Hieraan bewaart Valkenswaard, In Noord-Brabant, nog de herinnering. De wildstand in het Land van Heusden en Altena had tijdens de bezetting ernstig geleden. Niet al leen door de aanhoudende jacht, die de Duitsers op het alhier levend wild hielden, maar ook door de jn- undafie van liet Zuidelijk gedeelte van dit gebied. Vlak na de bevrijding, leverde de jacht dan ook maar povere resul taten op. De laatste jaren is ech ter de wildstand weer aanmerkelijk uitgebreid, zodat de Andelse jacht club soms met enkele tientallen ha zen, enz. thuiskomt. Vooral bij ruw herfstweer, wan neer de wind jaagt door het griend- hout en de regen niet meer door liet bladerdak wordt tegengehouden, ver schijnen de hazen en ook de eenden meer in het open veld. De ,eerste meermalen zich „dood" houdend in een holte van Je bodem, tot ze ten slotte worden opgejaagd en in snel le vlucht nog trachten ftun nood lot te ontkomen. Doch meestal is het lood uit de dubbelloop sneller dan zij. Het jachtmes wordt dan getrokken, in één der lopers komt een snede, waarna de hazepolen worden gekruist. De aanhoudende jacht maakt het wild schuw en wie het eigenaardig geluid van een koppeltje vliegende patrijzen hoort, behoeft zich nog lang niet le verheugen op nieuwe bmit, want meestai hebben de vo gels dan allang het aansluipend ge vaar onderkend. Bietenvelden bie den hun vaak een uitstekende schuil plaats onder de forse bladeren en meermalen beschrijven ze ongezien een cirkel om jager en hond heen. Verder komt het voor, 'dat het aangeschoten wild ontsnapt op ver boden jachlterrein. Daar mag geen jager komen met geladen geweer en in jagende houding, zodat zulk een gebied nog weieens eön veilig asyl wordt voor het getroffen wild. ZEEPOST. Uiterlijk op 28 iNov. a.s. moet cor respondentie ter post (Zijn bezorgd voor het s,s. .„Waterman" naar In donesië. VERLAAGDE TARIEVEN VOOR PAKKETTEN PER ZEEPOST NAAR DE WEST. Met ingang van 21 November zijn voor het verzenden van zeepost pak ketten naar Suriname en de Neder landse Antillen wederom de ta rieven ingevoerd die .vóór 17 Octo ber golden, voor de devaluatie. LUCHTBRIEVEN. Met ingang van i December ,a.s. zullen aan de postkantoren de z.g. luchtbrieven verkrijgbaar wiorden ge steld. f Deze luchtbrieven zijn liuchtpost- bladen, die tegen een speciaal tarief van 30 cent (post en luchtrecht sa men) naar alle bestemmingen door de lucht worden Vervoerd. Met voordeel zal mén deze lucht brieven kunnen gebruiken naar be stemmingen, waarvoor een luchtrecht van meer dan 10 cent per 5 gram verschuldigd is. Aantekenen en ver zending per expresse is mogelijk. In de luchtbrieven mag niets wor den ingeslotenindien dit toch ge schiedt, dan worden de stukken per boot of trein verzonden, tenzij de frankiering voldoende is voor de ver zending per vliegtuig onder toepas sing van het gewone tarief. VIER DODEN BIJ .VLIEGRAMP IN TWENTE. De twee zwaar gewonden van liet vliegtuigongeluk op liet vliegveld Twenthe, dat vorige week plaats had, zijn thans ook aan hun verwondin gen bezweken. Het zijn de 28-ja- rige B. F. Scheijgrond en de 29- jarige H. J. .Engbers. Dit ongeval heeft dus aan .vier mensen het le ven gekost. AMSTERDAMSE ACROBAAT IN AMERIKA VERONGELUKT. De Amsterdamse acrobaat Jan Vo gel, die reeds een jaar in de V. S. optrad met een sensationeel pro- fgramma, is te .Kansas City van een hoogte van 30 .meter naar henetien gestort. Hij werd .in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij is overleden. Jan Vogel, die .37 jaar oud was, was bekend om .zijn schijnval van een hoogte van ,30 meter, halverwe ge greep hij dan een voor de toe schouwers onzichtbaar koord, dat aan zijn enkel .bevestigd was. Bij zijn laatste optreden viel hij echter op de grond, zonder dat hij in zijn val .werd gesluit. Het pu bliek geloofde tot het einde toe in in schijnvertoning. Vogels nummer bestond .hierin, dat hij van een platform naar een trapeze, die drie meter verder was, sprong. Tot ontsteltenis .van liet pu bliek miste hij de trapeze en stort te naar beneden. .Het koord ban zijn enkel stopte hem dan in zijn val. MINISTERS STIKKER EN VAN SCHAIK NAAR BATAVIA. De R.V.Di. deelt mede, dat de Mi nisters Stikker en van Schaik zich binnenkort naar Batavia zullen bege ven teneinde een aantal vraagstukken te bespreken, welke zich bij v,oor gen omen souverefniteits-overdracht voordoen. LEVERING EXPORTEIEREN. Het bureau van de Prov. Voedsel- commissaris .voor Noord-Brabant brengt het volgende onder de aan dacht: Voor de periode 20 Nov. t.m. 17 Dec. is de .aanslag exporteieren vast gesteld op 0 eieren, zodat in deze periode geen exportzegels geplakt behoeven te worden. .De pluimvee houders worden verzocht .het inleg vel van deze .periode niet nit 1 tie stamkaart te Verwijderen, doch in de stamkaart te .willen bewaren. De zegelregeling is niet opgeheven alleen is het aantal eferen voor deze periode op 0 gesteld. Welk aantal zal worden vastgesteld ,voor de vol gende periode is .thans nog niet be kend. GRATIFICTIE ONDERWIJZEND' PERSONEEL. Plet gratificatiebesluit burgerlijke rijksambtenaren 1949 is, blijkens een publicatie in de Staats courant van Maandag, van overeenkomstige toe passing verklaard op het onderwij zend personeel. Dit wil zeggen, dat van openbare en bijzondere scholen een gratificatie wordt toegekend van twee percent van hun salaris per 1 Juli 1949, met een maximum van f 50.—. GEEN DEPARTEMENT VOOR BUITENLANDSE HANDEL. Naar aanleiding van berichten, dat overwogen zou worden een departe ment voor buitenlandse handel in het leven te roepen, wordt door het mi nisterie van buitenlandse zaken mede gedeeld, dat daarvan geen sprake is. Bij de voorgenomen reorganisatie van het departement van buitenland se zaken zullen de problemen zoveel mogelijk regionaal en niet functioneel worden onderverdeeld, waardoor de bestaande directie van economische zaken zal verdwijnen, zonder dat daar door overigens enigerlei verandering komt in de aangelegenheden, waar mede het departement van buiten landse zaken als zodanig al dan niet bemoeienis heeft.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 8