Wachters Binnenland Gevonden en verloren voorwerpen VULPENHOUDERS BIJ DE BALANS Bazar N.H. Kleuterschool 5 melkbekers, 6 kop en schotels, i steelpan, i fluitketel, 2 schilderijtjes, 1 pakje fluitjes, klapperpistoolcjes, vliegm tientjes, 2 sprookjesrolfilm pjes café v. d. Giessen, Gorinchem, 1 fles AdvocaatFrank Wels, Gorin- chem, 1 fl. oude jenever; Johan van Andel, Rijswijk, 1 petroleumver- gasserC. Versteeg, Wijk, f2,50; J. Verbeek, Wijk, 1 fruitschaal; A. v. Berkel 1 stel fietsbanden, P. Bon man f2.50, C. Bouman f2.50, X.X. f2.50, N.N. f 1 A. Bouman f2.50, C. Kerkwijk f2.50, W. v. d- Boga.art 1 taart, P. Bouman 1 taart, A. van Veen 1 geslacht konijn, K. van L0011 worst, B. v. Wijk 1 taart, Ant. v. d. Pol 1 taart, J. de Kok boterletter, K. de Kok 1 taart, K. van Tilburg worst en sdep, A. Vos 1 kaas, J. mans, worst, M. Bouman 80 pakjes verf, 10 paar pantoffels, 8 luier- broekjes, 2 dassen, 3 pullovers, 10 p. veters, 34 streentjes wol, Jac. Vos 1 taart, allen te Wijk en Aalburg G. van Djes.se..-. Heusden, 1 caart A. de Vries, Veen, worst; Wed. J. van Ballegooijen, Veen, gebakJ. Brouwers, Genderen, 1 tulband. ZEEPOST. Met het s.s. „Boskoop" kan naar de Antillen correspondetie worden gestuurd, welke uiterlijk 30 Nov. ter post moet zijn bezorgd; met het m.s. Bonaire" naar Suriname op uiterlijk 7 Dec. a.s. MET DE HAREN IN EEN MACHINE. In een textielfabriek te Dedems- vaart is het meisje Poolman uit de ze gemeente met het haar in een spoelmachine geraakt. Mede-arbei- sters hebben de machine stilgezet, maar intussen waren er al zoveel ha ren uitgerukt, dat de toestand van het meisje ernstig is. De directeur heeft nu bevolen, dat de meisjes mutsen in de fabriek moeten dragen. 91-JARIGE DOOR VRACHT AUTO OVERREDEN. Een 91-jarige man is bij het over steken van de Rijksstraatweg te Eist het slachtoffer van zijn doofheid ge worden. Hij hoorde de signalen van een passerende vrachtauto niet en ondanks krachtig remmen van de bestuurder kon deze niet verhinde ren, dat de grijsaard door de ach terkant van de wagen werd gegre pen. De oude man was op slag dood. DE ZUIDERKRUIS OP WEG Vrijdag is het troepenschip „Zui derkruis" uit Batavia naar Neder land vertrokken met het derde gar deregiment Prinses Irene, het twee de regiment veldartillerie en contin genten van de militaire politie, de marine en de mariniers. PRODUCTIE VAN NIEUW KUNSTGAREN. In een nieuwe kleinie fabriek van de Algemene kunstzijde unie te Arn hem, zal in de Loop van het volgen,- de jaar, met de productie vanfcujnst- stofgarens worden begonnen. Het is de bedoeling om het dloor de A.K.U. ontwikkelde nylon-achtige garen, dac voorlopig enkalon zal heten, op de markt te brengen. 'Enkalon is nauw verwant met nylon en is zowel voor technische als voor textielindustrie geschikt. STAKING TE TANDJONG PRIOK. In de haven van Tandjong Priok is een staking uitgebroken. De ka piteins, stuurlieden, machinisten en het lagere personeel van de sleep boten eisen een loonsverhoging van 50 pCt. In het geheel staken er 138 mensen. Heusden. Hoewel op dit ogenblik de eind resultaten van de bazar voor de Ned. Hervormde Kleuterschool nog niet bekend zijn, laat het zich toch aan zien, dat deze een groot succes zal worden. Wanneet we eens hadden kunen controleren, hóéveel mensen dit prachtige en prettige gebeuren, me.t een bezoek hebben vereerd, zou den we stellig versteld staan. Naast de Edelachtb. Heer Burgemeester, zijn wij alle andere officiële per soonlijkheden van harte dankbaar, dat zii bij de opening, Woensdag laatsüêden aanwezig walden zijn. Uit de woorden die toen gesproken wer den bleek, dat het enorme belang van het goede kleuteronderwijs wordt ingezien en dit de liefde van het hart heeften uit de vele stralende ge zichten van de mensen die, visten, touwtje trokken, grabbelden, wier pen, schoten, kochten, meenden we te mogen opmaken, dat inderdaad de meesten, die zo gul waren voor het schone doel, DE KLEUTER telkens in hun gedachten was. DE MOEILIJKHEDEN BIJ HET TRANSPORT VAN FRUIT NAAR DUITSLAND. Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Maenen inzake de moei lijkheden bij het transport van fruit naar Duitsland, waardoor de aan voer van zgn. „kroet" door verschei dene veilingen moest worden stopge zet, hetgeen voor dit minder houd bare fruit een ernstig gevaar voor bederf betekent, heelt de Minister van Verkeer en Waterstaat, mede na mens de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening geant woord, dat tengevolge van een viertal toevallig samenlopende oorzaken tij delijk niet geheel kon worden vol daan aan de vraag naar spoorweg- goede renwagons Deze oorzaken waren: 1. de agrarische seizoenvervoeren, ARBEIDER VERMIST. De 60-jarige arbeider P. Ruiter uit de gemeente Venhuizen, wordt sinds enige dagen 'vermist. Hij had een vergadering bezocht, maar is daarvan niet teruggekeerd. De vol-, gende dag heeft men zijn hoed opl de Dorpsweg gevonden. Alle naspo ringen zijn tot heden zonder resul taat. DE NAAMBORDEN VAN DE K.N.A.C. KRIJGEN NIEUWE VORM EN KLEUR. Verscheidene gemeentebesturen zijn van plan om weer plaatsnaamborden te piaatsen, zoals vroeger door De- middeling van die K.N.A.C. en de A. N.W.B. geschiedde. De minister van verkéer en waterstaat acht het echter wegens de spoedige totstandkoming van het nieuwe reglement voor het wegenvëïkeer gewenst om met het plaatsen van de horden nog even te wachten, want waarschijnlijk zullen er nieuwe voorschriften komen voor de vórm, de kleur en de betekenis van de nieuwe borden. welke in dit jaar bijzonder groot zijn; 2. de devaluatie, welke in de inter nationale handel fijdelijk stilstand bracht, hetgeen tot gevolg had een dienovereenkomstig vergrote vraag naar goederenwagons thans; 3. de lage waterstand op de bin nenwateren, welke een belemmering vormt voor het vervoer per binnen schip; 4. de uitvoer van producten, welke vóór de devaluatie niet plaats had. Ondanks deze moeilijkheden wer den in September-Oct. de volgende hoeveelheden fruit naar Duitsland vervoerd: 24.000 ton tafelappelen, 46.000 ton industrie-appelen, 13,000 ton tafelperen, 3000 ton industriepe ren. Hiervan werd circa 80 pGt. per spoor vervoerd, dat is ruim 65.000 ton. Deze hoeveelheden zijn in een dergelijke periode ongewoon groot, zodat de vraag is gerezen, of 'de Ne derlandse fruitkwekers er verstandig aan gedaan hebben de Duitse markt met zoveel fruit te voorzien. Het ge vaar van een overvoeren dezer markt, wat in het afnemende land reacties zou kunnen opwekken, is onder die omstandigheden niet denkbeeldig. Als gevolg van een gebrek aan fruitkisten was het noodzakelijk het fabrieksfruit los te verladen. In overeenstemming met de Duitse autoriteiten heeft het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit bepaald, dat het vervoer van dit fruit uitsluitend diende te geschieden in spoorwegwa gons, opdat- de vrees van He Duitse telers, dat industriefruit in grote ge tale op de zgn. „verse markt"dat is de markt Voor tafelfruit wordt geworpen, grotendeels worde wegge nomen. Het is niet juist, dat ook de appels van betere kwaliteit, welke voor ex port naar Tsjecho-Slowakije zijn be stemd, om dezelfde redenen niet ver voerd 'konden worden. Dit vervoer kon eerst worden begonnen, nadat de onderhandelingen tussen de ko pers en verkopers haar beslag had den verkregen. Het is de Minister gebleken, dat de N.V. Nederlandse Spoorwegen gegeven de nog steeds niet op peil zijnde outillage van het spoorweg bedrijf al het mogelijke doet om het vervoer vlot te doen verlopen. Dit blijkt temeer uit de grote hoe veelheden fruit, welke reeds zijn ver voerd. Voor het treffen van bijzonde re maatregelen wordt geen aanlei ding aanwezig geacht. PENNBfKVIT RATTEN. Een rattenplaag thans in Berlijn! Dan huiv'ren we heel even, En wensten wel dat ze alleen, Maar in Berlijn slechts bleven. Berlijnse ratten immers zijn Nu niet bepaald geliefd. Nog voelen wij ons allemaal, Ontzettend diep gegriefd, Vanwege 'tfeit dat in ons land, Eens Duitse ratten kwamen, En in vijf luttele dagen tijds De boel hier overnamen Dat lustig rovend rattenvolk, Was al direct gehaat. Ze sleepten heel veel eetbaars weg, Geen middel hielp probaat. Hun kleur was nu eens bruin, dan grijs Ze piepten abnormaal. Als waren ze hier eigen baas, Ze sleepten kolossaal. Thans weder ratten in Berlijn! Ditmaal een andere soort Geïmporteerd uit Rusland, dus Dat plant zich makkelijk voort. Ze zijn gemakkelijk kenbaar, want Ditmaal geen hakenkruis! Een sikkel en een hamer, dit Is dus ook lang niet pluis. We hopen zeer van harte dat Die Sovjet-rat ddar blijft. Want wie Is 't, die d'ellende van Dit rattendom beschrijft? TIJMEN. GEVONDEN: Een overjas, linker mouw rouwband. Terug te bekomen bij de Rijkspo litie te Wijk en Aalburg. GEVONDEN: op de Gantelsteeg, een boodschappentas. Terug te bekomen bij W. Noor- loos, Gantelsteeg, Almkerk. AAN KOMEN VLIEGEN: een postduif, gemerkt Holland 49 184983. J. v. Hemert, B 139, Gen- deren. VERLOREN een spa, op de Gen der se Mieer. Terug te bezorgen bij Ant. v. d. Beek' te Genderen. VERMIST1 witte gans. Tegen beloning terug te bezor gen bij G. Roeland, Hoge Maasdijk 70, Veen. w Ons Feuilleton m door W. Kerremans HOOFDSTUK I. DE WENDING IN DE WEG. Als Karei Roelants die dag in Bre da niet op de tram was gesprongen of hij had een latere, of een vroegere gekozen, zou zijn leven heel anders zijn verlopen. Toeval. Louter toeval. Maar dan het vernuftige, gesyste matiseerde toeval van een machine, die op het juiste ogenblik een staaf doen verschuiven, een rad doet grij pen in een ander. Het toeval, waarin methode is. „Toeval", zei Schiller, bestaat niet, wat ons blind toeval 'lijkt, juist dat komt voort uit de diepste verborgen heid." Een wonderlijk, een verbijsterend toeval, dal het leven van Roelants grondig wijzigde, dat hem aangreep, hem een onaardse, een buitengewone verrukking deed kennen, hem ver vulde met een neerbeuken de wanhoop en hem in de cel voerde. Roelants was, toen hij die beslis sende stap op dé paardentram zette en er geen twee minuten in verbleef, in Breda gelogeerd. Zijn plan om te wandelen veranderde plotseling, als op een bevel, toen de tram hem pas seerde. In die wagen bevond zich slechts een enkele passagier, een pas- sagiere. Ja, natuurlijk was het een meisje, dat Kareis bestaan, zijn gedachten- dooreen gooide en zijn rustig, ge-< noegelijk leven een beangstigend aan schijn gaf. Flij was tóen 26 jaren en had een merkwaardige en zeld zame carrière gemaakt. In zijn ge boortestad Utrecht had bij zonder veel inspanning het gymnasium ge volgd en toen hij op 18-jarige leef tijd het einddiploma had verworven, weifelde hij of hij marine-officier zou worden, of de raad zou volgen van zijn oom Joost en in het bankbe drijf gaan. Oom Joost was procuratie houder aan de Bank van Bergsma en Co. in Amsterdam en hij hield Karei voor, dat veile marine-officieren 11a enkele jaren varen, „een baantje aan de wal" zoeken, vooral als zii gehuwd zijn of willen huwen. In bet bankbedrijf zou Karei goede promo tie kunnen makenoom kon hem een betrekking bezorgen en hem wat protegeren. Karei wikte de woorden van zijn bloedverwant en besloot diens ad vies te volgen. Vijftig gulden was zijn beginsalaris en hij moest dus van zijn ouders toeslag krijgen om in Amsterdam behoorlijk, zoals een em ployé van het de/tige kantoor paste, te kunnen wonen en zich te kle den. Hij werd geplaatst in de afdeling „Effecten". Oom Joost spoorde hem aan zich dadelijk naastig in te wer ken in de materie, dan kon hij aan het loket komen en de bezoekers te te woord staan, wat een prettiger en afwissellender werk was, dan het nog al eentonige achter de lessenaar. Deze arbeid vond Karei inderdaad vervelend, saai en droog en om er aan te ontkomen volgde hij nog maals de raad van zijn oom en begon ijverig op het kantoor en ook des avonds op zijn kamer studie te ma ken van wat behoorde tot de effec tenhandel. Na een jaar, toen hij ter sterk over dacht een andere werk kring te zoeken, kreeg hij zijn kans. Zijn chef de bureau had opgemerkt dat Roelants toewijding toonde voor zijn vak en dat hij studie maakte van de waarde, die uitzichten en die betekenis van de verschillende fond sen. Bij wijze van examen deed hij Karei nu en dan vragen daarover en ontving juiste, dikwijls scherpzinnige en zakelijke antwoorden. De chef wil de 'de man voor het loket, Pape, een man met vele dienstjaren, niet kren ken, door Roelants in zijn plaats te stellen, maar hii benoemde Roelants tot diens assistent. Knorrig had Pape opgekeken toen de chef hem die boodschap bracht. Hij had, zo verzekerde hij, in het ge heel geen assistent nodig en hij ver- Langde dien ook niet. „Ja", had de chef geantwoord, ik ken uw ijver meneer Pape, maar het komt nogal eens voor, dat er meer cliënten voor u komen dan u helpen kunt en dat wachten is onaange naam voor hen. Bovendien is het goed dat u meneer Roelants wat op leidt, dan kan hij u bij verlof of ziek te vervangen". Die eerste dagen beproefde Pape om Karei nog wat weg te houden van zijn terrein, maar weldra kreeg Roe lants volop gelegenheid ook zijn ad viezen te gevfen aan bezoekers. Er kwamen veel speculanten, die informaties vroegen over bepaalde fondsen en Karei moest zich al heel gauw verbazen over het totaal ge mis van enige kennis en inzicht in de ondernemingen, waarin zij Jiun geld wilden steken. Er was een reeds bejaard heer, een gepensionneterd Indisch ambte naar, die bijna dagelijks terugkeerde en die zich vastklampte aan Roelants, in wien hij kennelijk meer vertrou wen had dan in diens oudere collega. Op zekere dag, toen Roelants weer tegenover hem zat in een der spreek kamers, vroeg cie cliënt: „Kunt iu mij die Parapoeas werke lijk aanbevelen? Verwacht u met eni ge zekerheid, dat zij omhoog zullen gaan?" „Zekerheid", antwoordde Roelants gereserveerd, „kunnen wij natuurlijk nooit geven en dat kan niemand". „Neen, neen", hernam de bezoiékter nadenkend, ,,'t blijft natuurlijk altijd een gokje. Zoals bij het roulettespel, 't balletje kan op rood en 'tkan iop zwart blijven liggen, maar meestal toch op de andere kleur dan waarop je gezet hebt". Roelants antwoordde niet en dte speculant keek hem verbaasd aan, toen de jonge man, die altijd zo rap en gedecideerd was in zijn repliek, na deze doodgewone opmerking, pein zend voor zich bleef staren, alsof de bezoeker hem een nooit verkondigde wijsheid had geztegd. Roelants bleef zolang zwijgend voor zich uitkijken, dat de cliënt hem eindelijk een nieu we vraag stelde, waarop de adviseur, alsof hij uit een droom ontwaakte, antwoordde. Het was toch die hele gewone op merking van de bezoeker die Roe lants aan het denken had gebracht en die liem de verdere dag en de vol gende bezig hield. Was het waar, overwoog hij, wat die mail gezegd had, dat het specu leren in fondsen aan het grillige toe val is overgeleverd, evenals het bal letje van het roulettespel? Neen, want zelfs dat balletje was aan bepaalde wetten onderworpen. 'Als de roulette 100.000 maal gedraaid heeft, dan is ongeveer 50.000 maail rood en onge veer 50.000 maal zwart uitgekomen, maar niemand kan vooraf bereke nen welke kleur het balletje zal aan wijzen. Doch bij de keus van effec ten moet met geheel andere factoren gerekend worden. Daar hangt het stij gen of dalen niet af van een oaDe- kend toeval of van onbekende wetten, maar van bepaalde, vaststaande, be kende tóestanden, omstandigheden, bekwaamheden, handelssituaties en nog meer invloeden, maar die, zo ze niet bekend zijn, nagespeurd kunnen worden. CWordt vervolgd). RUSSEN TER RECEPTIE? De president van de algemene vergadering der Verenigde Naties, Romulo, hield dezer dagen een receptie in het beroemde Waldorf Astoria Hotel te New York. Ook de ver tegenwoordiger der Sowjet-Unie, Jacob Malik, meende daar niet te mogen ontbreken. Op de foto ziet U Jacob Malik (links) in gesprek met Romulo. Mevr. Malik (rechts) J blijkt best te kunnen concurreren met de dame naast haar. Zouden de fabrieksarbeidsters £in de Sowjet Uni ook zulke avondjaponnen bezitten? 11'liWiiii I, i Rijmen van Tijmen. RUIME SORTERING Boekhandel Firma L. i. VEERMAN - HEUSDEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2