Woningbouwvolumen in Noord-Brabant voor 1950 WIE KENT ZE NIET Buitenland NAAR KANTOOR Installatie Bestuur Algemeen Werkloos heidsfonds. C Door G>ed. Staten van Noord-Bra bant is het woningb ou wvolumen voor 1950 verdeeld over de gemeenten, 11a ingewonnen advies van de pro vinciale Contactcommissie voor de Wederopbouw en Volkshuisvesting. Aan de provincie is ter verdeling toegewezen een bouwvolumen van 1.096.800 m3 classificatieinhoud, be rekend naar 341.4 woningen. Ged. Staten hebben, evenals voor 1949, dit volumen gesplitst in porties voor verschillende onderdelen. De omvangrijkste onderdelen zijn het de mografisch en het industrieel volu men. In het demografisch volumen is ongeveer 45 pet. (in 1949 60 pet.) ondergebracht; dit is verdeeld over 65 gemeenten, in verhouding tot het voor elke gemeente berekend wo ningtekort. In het industrieel volumen is ondergebracht ongeveer 25 pet. (in 1949 20 pet). Dit volumen is verdeeld over een 60-tal gemeenten, waarin een bijzondere behoefte aan woningbouw bestaat uit hoofde v^n hun industrieel ka tak ter om woon ruimte te 'kunnen bieden aan hen, die aldaar werkzaam zijn doch op grotere afstand wonen. Ongeveer 15 pet. is afzonderlijk gehouden om daaruit bouwvolumen te doen verstrekken aan degenen, die hun herbouwphcht willen uitvoe ren (in 1949 was 5 pet. voor dit doel bestemd, in hoofdzaak moest toen voor herbouwgevallen uit het gemeen telijk demografisch volumen worden geput). Voorts zijn enige reserves van be perkte ontvang aangelegd om daaruit toewijzingen te kunnen doen voor spe ciale gevallen o.a. voor crepeergeval- len, voor tehuizen voor ouden van dagen, voor woningen in verband met de nieuw-vestiging of uitbrei ding van industrieën en, streekinstel- lingen, voor woningbouw door parti culieren met behulp van de Financie ring s re geling Woninighouw overeen komstig vóór 1 September 1949 ge dane aanvragen. De reserves dienen, geheel of goed deels, om in de gemeenten waaraan geen demografisch of industrieel vo lumen is toegewezen, nog enige wo ningbouw in 1950 mogelijk te ma ken. De gemeentebesturen zijn uitgeno digd de besteding van het hun toe gewezen volumen in een woningbouw- programma aan te geven c.q. "hun aanvragen uit de reserves in te die nen. In hun circulaire aan de gemeente besturen hebben Ged. Staten er de aandacht op gevestigd, dat van rijks wege een landelijke reserve werd aan gelegd voor woningbouw door parti culieren zonder financiële steun van het Rijk, met een maximum classifi catie-inhoud yan 500 013. Het daar voor benodigd bouwvolumen zal bii de afgifte van de rijks goedkeu ring zonder meer ter beschikking komen. Spoedige aanmelding is nodig aange zien die landelijke reserve aan bepaal de grenzen is gebonden. Bij de toewijzing van bouvolumen naar demografische en industriële be hoefte aan de gemeenten hebben Ged. Staten gerekend met een gemiddelde inhoud van 287,6 1113 per woning. Voor deze beide groepen tesamen zijn o.m. aan de volgende gemeenten toewijzingen gedaan. Andel 2301 013 Drunen 2876 '013 D us sen 28 76 ni3 Eethen 575 013 Heus den 3451 1113 Loon op Zand U792 «13 Raamsdonk 2876 m.3 Sprang-Capelle 5177 m3 Vlijmen 4314 ®!3 Waalwijk 4602 013 Waspik 1438 «13 de Werken c.a. 1150 ta3 Werkendam 2013 tti3 Dezer dagen kwam in eerste ver gadering bijeen het bestuur van het Algemeen Werkloosheidsfonds, het or gaan ,dat met de bedrijfsverenigingen de Werkloosheidswet zal uitvoeren en tevens op de uitvoering door de be drijfsverenigingen toezicht zal houden. Het bestuuur werd geïnstalleerd door de Minister van Sociale Zaken, M. A. M. Joekes, die in zijn instal latie-rede in de eerste plaats een kort overzicht gaf van de geschiedenis van de werkloosheidsverzekering en de wachtgeldregelingen in ons land. Spr. wees daarbij op het grote aandeel, dat de organisaties der werknemers in de vrijwillige werkloosheidsverze kering hebben gehad. Daarnaast schonk de Minister aandacht aan het aandeel der werkgevers door de in voering van wachtgeldregelingen en aan de steun, die door de Overheids organen in het bijzonder aan de vrij willige werkloosheidsverzekering is verleend. In het historisch overzicht noemde Mr. Joekes naast de namen van verschillende vroegere ministers o.a. die van Mgr. Nolens, die vele jaren voorzitter was vap. de Com missie van Advies voor de Werkloos heidsverzekering. In de huidige Werkloosheidswet, aldus spreker, zijn wachtgeldregelin gen en werkloosheidsverzekering sa mengevat, evenwel op geheel nieuwe e.n bredere basis. De drie partijen (werkgevers, werknemers en Over heid), die tot nog toe bij deze ma terie betrokken waren, zullen nauw moeten samenwerken. Die samenwer king zal vooral gestalte mpeten ver krijgen in het bestuur van het Alge meen Werkloosheidsfonds. De Minister besloot zijn rede met het uitspreken van goede wensen met betrekking tot de door het bestuur te verrichten arbeid. De heer E. Kupers, oud-voorzitter van het N.V.V., door de Minister van Sociale Zaken 4pl voorzitter van het bestuur benoemd, beantwoordde de installatie-rede. Spreker sloot zich aan bij de door de Minister gegevfen historische beschouwingen en maakte daarbij o.a. melding van de belang rijke taak, die in het verleden naast de organisatie der werknemers door de gemeenten "is vervuld, terwijl hij voorts de namen in herinnering bracht van de heren Air. J. Gerritsz, H. de Bordes en Anth. Folmer, die eveneens een belangrijke plaats inna men bij de uitvoering der vroegere vrij willige werkloosheidsverzekering. Bij de samenwerking van werkge vers, werknemers en Overheid in het bestuur van het Algemeen Werkloos heidsfonds aldus betoogde spreker, zal de lijn worden doorgetrokken, die in de laatste jaren is gevolgd. Spreker hoopte, dat de wijze, waarop dit zal geschieden, ten voorbeeld zal kunnen strekken voor de vervulling van an dere taken. De arbeid, die het bestuur thans aanvat zal niet gemakkelijk zijn, doch spreker gaf de Minister de ver zekering, dat het bestuur alles zal doen wat in zijn vermogen ligt om de uitvoering van deze belangrijke nieuwe regeling te doen slagen. Na de installatie wees het bestuur uit zijn midden een dagelijks bestuur aan. Tot directeur, belast met de da gelijkse leiding der werkzaamheden, werd benoemd Mr. H. J. Morren, thans administrateur bij het Ministe rie van Sociale Zaken, hoofd van de afd. werkloosheidsverzekering en Wachtgeldregelingen van dat Ministe rie. bombardement van stenen, wier grootte varieerde tussen die vaneen vuist, een golfbal en een sinaasappel. De schade was enorm. Auto's wer den van de weg geslingerd, huizen werden verwoest, gehele wijken zijn zonder glas, aangezien de vensters onder het elementair geweld van, storm en hagelkogels als poeder uit elkaar werden geslagen. De onschul dige Aapjesrivier die ingedamd, zo vreedzaam dwars door Petroia prut telt, werd in een ommezien tot een kokende stroom. Telefonische verbindingen „en stroomvoorziening werden ernstig ge stoord. 78 personen werden gewond en een gedood. Meer dan 500 auto's zijn beschadigd of vernield. De totale schade wordt geraamd op meer dan 500.000 pond. de boeken van L. PENNING 1. De Leeuw van 2. De Held van Spionkop. 3. De verkenner van Christiaan de Wet. 4. De Overwinnaar van Nooit Gedacht. 5. De Kolonist van Zuid-West-Afrika. Verkrijgbaar in de Boekhandel van de Firma L. J, VEERMAN te Heusden. EEN VIJFDE SOCIALISTISCHE PARTIJ IN ITALIË. Het Italiaanse parlement heeft met 229 tegen '159 stemmen een door de uiterst linkse socialist Pietno Nenni ingediende motie van wantrouwen verworpen. Een aantal 1-eden, die zich vian stem'ming onthielden, hebben zich tot een nieuwe socialistische partij verenigd, de vijfde in Italië. Nenni laakte in zijln motie de regering, dat zij de zetels van de drie rechts socia listische ministers, die aan hjgt be gin van deze maand aftraden, '„warm hield". De nieuwie groep, die nog geen [naam heeft, wil de volgende maand op een congres onderhandelen over de mogelijkheid tot samengaan met de twee groepen, die zich onmiddel lijk links van haar bevinden, name lijk die van Silone en Romita. De eerste twee sténen, de ene uit Dukla, het slagvjeld bii. de Slowaqk's- Poolise grens, waar meer dan 70.000 Russische soldaten in 1944 sneuvel den, en de andere uit Banska Bystri ca, het centrum1 van biet Sillowaakse verzet, zijln reeds naar Praag getrans porteerd. De plechtige eerste steenlegging! yian het standbeeld zal 21 December a.s. iop de verj,aardag van Sitalin geschie den. ONTZETTEND NOODWEER TE PETRORIA. Bij een ontzettend noodweer, dat als besluit van dagenlange ononder- Drolcen regen te Pretoria in Transvaal heeft gewoed, heeft zich boven de stad een hagelbui ontlast met een VORMING VAN EEN VELD DIENST DER V.N. De algemene vergadering der V.N. heeft met 46 tegen 5 stemmen, Sla vische groep' behalve Joego-Slavië, bij 3 onthoudingen (Saoedi-Arabië, Egypte en Irak) Trygve Lie opdracht gegeven, een „velddienst der V.N." van 300 man sterk te vormen om technische hulp te verlenen aan de reizende missies der V.N. Vysjinsky heeft in de algemne ver gadering verklaard, dat de Sovjet- Unie de Chinese delegatie niet langer beschouwt als vertegenwoordigster van het Chinese volk. NIEUWE KOMEET ONTDEKT. Amerikaanse sterrenkundigen heb ben een nieuwe komeet van de zes tiende grootte ontdekt met behulp van een nieuw soort fototoestel, dat met een Schmidtlens van 120 cm uit gerust was. Men meende eerst te doen te heb- met een asteroïde. De afstand ten ^opzichte van de aarde is niet be kend. De geleerden hebben dan ook de lengte van de staart niet kunnen berekenen. De komeet bevindt zich in het sterrenbeeld van de Vissen en verwijdert zich van cte zon. Het fototoestel waarmede dit he mellichaam ontdekt is, dringt 10 maal verder in de sterrenruimte door dan alle vroegere apparaten en maakt opnamen mogelijk van oppervlakten, die honderdduizendmaal groter zijn. GAAT PRINS-REGENT ICAREL' ZICH VERLOVEN? In Brussel doet het gerucht de ronde, dat prins-regent Karei van België zich zou gaan verloven met prinses TVIaria-Theresia van Orleans- Braganza, schoonzuster van de graaf van Parijs. Het paleis te Brussel heeft geweigerd zich hierover uit te laten. MEVR. LUDE'NDiORFF STAAT TERECHT. t Woensdag is, Voor het gerechtshof te Munchen, bet proces begoninien tegen de 72-jarige Mathilde Luiclie'n- dorff, weduwië van de bekende ge ne raa 1-veldmaarschalk Erich Luden- dorff, in de eerste werieilldooirllog chef van de generale staf onder velldr maqrschalk von Hindenburg. Mevrouw Ludendorff wordt ervlan beschuldigd het nalionaalsociall stiscoe bewind in Duitsland üe hebben! ge steund, onder mleer door het publi ceren van honderden boeken en pam fletten, waarin het optreden van Hit- Ier jegens joden, vrijmetselaars can de protestantse en katholieke kerken, werd verdedigd. gen over de verdediging van Roeme nië verstrekt hebben. Van de an dere veroordeelden kregen enkele le venslang. 24-URENSTAKING IN ITALIË. Door het vakbondcomité van de Italiaanse post- en telegraafbeambten is tot een 24-urenstaking op 2 Dec. e.k. besloten. ZWARE STRAFFEN IN ROEMENIë. Verleden week zijn in Roemenië 4 personen ter dood en 15 andere tot gevangenisstraffen veroordeeld door oen militaire rechtbank te Boe karest wegens spionnage voor de Amerikaanse geheime dienst. De ter- doodveroordeelden zouden inlichtin HUICELARIJ. President Kleinent Gottwald van Tsjiecho-Slowakije is Woensdag 53 jaar geworden. Op zijln eigen verzoek 'wordt dezie verjaardag niet officieel gevierd. Gottwald had', ifamelijk be perking van de viering van dergelijke dagen voorgesteld opdat de aandacht geconcentreerd zou kunnen worden op de taa'k van wederopbouw. Het centrale comité van de com munistische partij heeft naar aanlei ding van dit voorstel verder besloten, dat eenzelfde gedragslijn zal worden gevolgd ten aanzien van de verjaar dagen van andere partijleiders en jaardagen. Gottwald stelde voor zijn eigen ver jaardag niet te vieren voordat hij nes tig jaar is geworden. STALIN KRIJGT EEN STAND BEELD. Alle gewesten van Tsj echo-Silo wa- kije zullen gehouwen stenléri zentien, afkomstig uit historische plaatsen, voor de houw van een voetstuk van het standbeeld van Stalin, dat tegen over het Hradsjin te Praag, de resi dentie van de president, zal worden opgericht. ERNSTIGE INBREUK OP STAATS- DISCIPLINE IN RUSLAND. Het officiële dagblad der Sowjet- Russische communistische partij, de „Pravda", heeft functionarissen van partij en staat beschuldigd van „ern stige inbreuk op de staatsdiscipline". De „Pravda" beschuldigt functiona rissen van het ministerie voor de ar beidsreserve ervan valse statistieken te hebben samengesteld. De directeur van het departement, belast met de toewijzing van materialen voor de in- industrie ter vervaardiging van elec- trische artikelen, wordt door de „Pravda" van „verkwisting van staats eigendom" beschuldigd. De namen der beschuldigden werden door het blad gepubliceerd. Tenslotte -doet de „Pravda" een beroep op alle betrokkenen „de staatsdiscipline in elk opzicht te ver sterken." De N.I.W.I.N.-rimboekisten. De Rimboekisten zijn er! We hadden er al veel over gelezen in de kranten, die we zo af en toe uit Nederland kregen. De N.I.W.I.N. hield inzamelingen, we zagen aclver- tentie's van samenwerkende thuis fronten in N.I.W.I.N.-verband, de Band Nederland-Indonesië, het Ka tholiek Thuisfront, Limburgs Thuis front, Protestant Interkerkelijk Thuis front, foto's van aanplakbiljetten, waarop een collega van ons werd afgebeeld, vóór die kist, met een stra lend gezicht, in z'n éne hand een voetbal, in de andere een heel par tijtje spelen. Daar om heen nog een paar knaapjes, die ook heel lief grijnsden, zoals soldaatjes dat kun nen doen. Nu, mocht de N.I.W.I.N. dit scha mele krantje eens onder de ogen krij gen, dan verzekeren wij, die zo'n „uitpakking" hebben meegemaakt, dat dit aanplakbiljet niet overdreven was. (Meestal is dit in dergelijke geval len wel zo). We hebben het nog gek ker meegemaakt. Er heerste een St. Nicolaas-achtige spanning, met later dit verschil, dat om een St. Nico- laas-pakje meestal alleen maar een touwtje gewikkeld zit, met een paar duizend knopen, terwijl een Rimboe- kist ietwat degelijker is, want en... dat bandijzer... maar enfin een stuk breekijzer verricht wonderen. De kist was nog niet helemaal open, even een paar flitsen van graai ende handen, en twee minuten later waren er al een paar aan 't badmin tonnen, een ander zat aan de lamp te prutsen, de vierde zat met een liefdevolle blik Mieke Melchers „van de hersengymnastiek" aan te staren, terwijl hij iets daarbij mompeld... wij verstonden het niet... (al hadden we het verstaan... óf we het gepubli ceerd hadden...). In een ander schaduwrijk hoekje waren er een paar aan 't tafeltenis- sen. We zouden nog veel meer kunnen vertellen, maar waarom We kunnen toch niet meer zeggen, dan dat ie dereen opgetogen was, en grijnsde... en dat is toch wel de hoogste uiting, van tevredenheid bij een rimboekik ker Öp deze plaats, (al zal dit dan niet overal doordringen) willen wij toch de N.I.W.I.N. en daarmee iedereen, die hieraan medegewerkt heeft, van harte dankzeggen. 'tWas prachtig, en we zouden nog wel een paar jaar hier willen blij ven, om nog een paar van die kisten té ontvangen, offe... die tintelen van leven en frisse humor, waarin op zo boeiende wijze de gevechten van de boerenoorlog, die, nu 50 jaar geleden, ontbrandde en die duurde van 1899 tot 1902, wordt verteld. MQVtmtHMm VMJfOOtMOAOfT De serie bestaat uit Vijf boeiende verhalen voor jong Prijs per en oud. Fraai en sterk gebonden, deel f 2.90. Het is niet eenvoudig om een geschikt kantoortoilet „voor te schrijven". De één zal de voorkeur geven aan een gemak kelijk zittend japonnetje, de ander heeft liever een deux-pièces, omdat dit even tueel nog in delen als jasje en rok kan worden gedragen. De heide afgebeelde toiletjes hebben het voordeel, dat ze niet over het hoofd be hoeven te worden aangetrokken, omdat het jurkje middenvoor helemaal met knopen sluit, terwijl het jasje van de deux-pièces kan worden opengeknoopt. De rok er van heeft aan de linkerzij kant een vrij lang split met een ritssluiting. Door hun eenvoud hebben deze toiletten bovendien het voordeel, dat ook de wat minder slanke figuren, die vaak weinig keuze hebben, deze japonnen kunnen dragen. K 3508/20. Minder slanke figuren eisen een eenvoudig, goed afkledend model. Deze japon voldoet aan de hiervoor ge stelde eisen. De deelnaden en de lange knoopsluiting middenvoor geven een slankmakend effect. Benodigd voor 120 cm. bovenwijdte ongeveer 2.75 m. stof van 140 cm. breedte. K 3507/20. E^n eenvoudig en vlot deux-pièces, dat vooral door de wer kende vrouw bijzonder op prijs zal worden gesteld. Benodigd voor 96 cm. bovenwijdte ongeveer 3 m. stof van 140 centimeter breedte. De knippatronen van deze modellen zijn a 0.50 bij vooruitbetaling per postwissel verkrijgbaar bij: „Bella Patronen Service", Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. K 3508/20 is verkrijgbaar voor 100, 110 en 120 cm. bovenwijdte, terwijl K 3507/20 kan worden geleverd voor de bovenwijdten van 90, 96 en 102 cm. De modellen zijn overgenomen uit „Bella", het Nieuwe Modeblad. K 3508/20 100-110-120 K 3507/20 90-96-102

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4