NIEUWSBLAD Wachters TWEEDE BLAD plaatse nie. BI] DE BALANS Adventboodschap van Prinses Wilhelmina. DONDERDAG 1 DECEMBER 19 49 No. 6725 behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard Om 12 uur Zondagmiddag lieeft H.K.H. prinses Wilhelmina een ra dioboodschap gericht tol de gehe le wereld over beide Nederlandse zenders. Ook de wereldomroep zond deze boodschap uit in ver schillende talen. Hel onderwerp van de boodschap luidde ,,A Ivenï". Advent Is de tijd om ons te bezin nen dj) de onbegrensde mogelijkhe den die God ons biedt, mogelijkhe den voor ons, zoals zij ons tege moet treden in de komst van Chris tus als onze Redder en Verlosser. Niet omdat deze voorbereiding zich ieder jaar herhaalt, niet als sleur, want zij is geestelijk een nood zaak in de tijd waarin wij leven. De mens is afgedwaald van de gebedsgemeenschap en het wandelen met God, als ziende de onzienlijke. Als hij 'te midden van de grote nood van onze tijd geen oplossing of uitkomst ziet, keert hij tol zich zelf in, en gaat zijn kleinheid en machteloosheid gevoelen; dan volgl een waarachtig zoeken en trachten te grijpen, wat hij nog niet, of maar voor een deel bezit. Hierop geelt Kerstmis liet ant woord. Als ik thans een ogenblik tot u wil spreken over „vrede'' 'dan is het wel zeer duidelijk dat ik hier mede uitsluitend op hel oog heb de innerlijke vrede. En als ik hierover begin, dan daagt vanzelf voor onze geest een lange weg op, die diep door'de mens heengaal, dwars door zijn spannin gen en strijd, door heel de geeste lijke crisis en de verwarring van on ze tijd heen; in één woord, dwars door de verwording van mens en maatschappij. Tot liet ogenblik aan breekt dal die weg al hetgeen wij hier noemden beneden zich laat en opstijgt lot die hoogten, waar die vrede heerst, die noch onrust, noch onvrede kan verstoren en ons be kwaamt en kracht geeft alles aan te kunnen, alles wat op ons levens pad komt. Op deze gang kunnen denken en versland niet het kompas zijn. Al leen liet hart kan dit spoor vinden en volgen tot het einddoel is be reikt, dat hart waaraan God zo'n belangrijke plaats en zo'n verheven taak heeft toegewezen, en dat zo vaak door- ons en door liet leven wordt miskend en dat- geen gelegen heid krijgt de diepste roerselen van ons bestaan bloot te leggen. Waarom luisteren wij niet naar de stem en waarom vertrouwen wij niet op dit kompas? Alleen hei hart kan de liefdestralen opvangen van het grote hart, het hart van on ze Verlosser, waarnaar het onze ge schapen is. Liefde is voor Christus de grond slag van heel Zijn bestel, en onze wereld is het brandpunt van Zijn liefde, heden, morgen en altijd. Men versta mij wel: hier is «een sprake van liefde zoals zij is van mens tot mens, maar van heilige, opofferende liefde, die alles aan durft om het bestwil van haar of hem die zij helpen en redden wil, ja zelfs ook in het opleggen van een kruis en beproeving, omdat zij tie kflicht kent van te zijn wat zij is. Iloe moeten we daartoe komen? Het volgende strekke tot verdui delijking Jaren geleden werd een wedstrijd voor kinderen uitgeschreven, wie de mooiste bloeiende plant kweken kon. De eerste prijs werd gewonnen door een meisje uit een donkere steeg die op een zolderkamer woon de met maar één klein raam. Toen zij geroepen werd om de prijs te ontvangen, vroeg men haar wat zij wel met haar geranium gedaan had, dat hij zo prachtig bloeide. Zij ver télde lal. zij steeds had uitgezien naar de zon, door hel kleine raam, riiaar ook door alle kieren van de zolder en het dak, en steeds de ge ranium had rondgedragen, al naar gelang zij een zonnestraal kon op vangen. Als wij ons hart zouden willen verzorgen, zoals hel kind haar plant, en in liet donker van deze tijd op zoek gaan naar de kieren, waardoor Hij, Die het licht der wereld is, toegang zoude krijgen tol ons inner lijk leven, dan zoude ons hart bloe men voortbrengen als de geranium, uit dankbaarheid, en die vrede die onuitroeibaar is, die geen stormen meer kunnen verjagen. En als ik dit zeg, sla ik niet al leen in mijn overtuiging, want: „wij zijn omgeven door een grote wolk van getuigen", die deze waarheid door alle eeuwen heen bevestigen en zij zijn het die getuigen van de eenheid en de verbondenheid, van de verbroedering van alle mensen in en door Christus, ziende op Hem als de opperste leidsman en volein der des geloofs. Het is een verblijdend verschijn sel, dat er een hunkering is en toe neemt naar een grotere geestelijke eenheid en naar opheffing van wal ons verdeeld houdt. Want dit bete kent dat er een ontwakend besef komt van wat Christus van ons vraagt, en daaruit voortvloeiend een waarachtige keer naar Hem toe, niet in schijn of in woorden, doch van ons gehele innerlijke wezen, want door de kracht die ons gegeven wordt, zijn wij hiertoe in staat door offervaardigheid in de meest vol strekte zin. Moge liet naderende Kerstfeest ons in die houding sterken, want dit roept ons toe „een Herder, een kudde, een liefde en een vrede die allen omvat." Xr i i .i, i i-i - ""li OLIEWINNING in de Golf van Mexico. IIEUSDEN. Onder grote belangstelling kracht Zaterdagmiddag St. Nicolaas met zijn gevolg een officieel bezoek aan Heusden, ter opening der Heus- dense Winkelweek '49. Om drie uur arriveerde de Sint met zijn twee zwarte Pieten per boot aan de haven, alwaar het Eestuur der Gez. Middenstandsverenigingen met de Heusdense Fanfare ter begroeting aanwezig waren. De voorzitter der G.M., de heer Verschuuur, verwel komde St. Nicolaas met een korte toespraak en stelde de bestuursleden aan St. Nicolaas voor, waarna deze de gereedstaande schimmel besteeg, om onder de vrolijke tonen der Fan fare zijn intocht in Heusden te hou den. Ten gemeentehuize werd St. Nicolaas ontvangen door de waarn. Burgemeester, de heer Groen, die in een hartelijke toespraak St. Nicolaas welkom heette en deze dankte, dat hii <«p zijn doorreis door Nederland Heusden heeft willen bezoeken. St. Nicolaas dankte de waarn. Bur gemeester voor de hartelijke woor den en richtte vervolgens eèri kort woord tot de kinderen en hun ou ders. Memoreerde dat hij tot zijn leedwezen had vernomen, dat niet alle winkeliers aan de winkelactie 1949 meedoen en sprik de hoop uit, dat bij bezoek in 1950 allen door eendracht sterk, zullen samen werken. Vervolgens werden de kinderen ge- tracteerd. Na dit officiële bezoek, maakte St. Nicolaas gezeten op zijn paard en begeleid door de zwarte Pielen, voorafgegaan door het bestuur en de Heusdense Fanfare, een rondgang door Heusden. N|a afloop daarvan begaf men zich naar het „Wapen van "Amsterdam" ter bezichtiging van de bazar, welke gehouden werd ten bate dier kleur ter- school. Naar we vernamen was St. Nicolaas hoogst voldaan over de ont vangst. Moge de St. Nioolaaswin'kelweek welke wordt gehouden van 26 Nov. t.m. 5 Dec. as., in alle opzichten, slia,- gen. Bij de damclub werd Maandag de onderlinge competitie voortgezet in haar clublokaal Hotel „Central". Een voltallig programma werd afge werkt. Schaap en Nieuwkoop' hadden weinig moeite met hun tegenstanders resp. Koks en de Moor. Bax behaalde een mooie overwinning tegen Ger. Jonker, terwijl de Joode na een agressievle partij tenslotte verloor in een stand waarin elk spoor van agres siviteit zoek was, van de Graag- Niet temin was dit een mooie partij. Maandag a.s. voortzetting om half acht. ANDEL. De gemeente 'is thans bezig de Neder Andelse Steeg te verbeteren. De kanten worden afgeploegd en de weg in zijn geheel afgerond en waar nodig begrint. 'Van deze weg wordt druk gebruik gemaakt, ziodat d!e kos ten van onderhoud als grintweg jaar lijks niet gering zijn te achten. De winkels in deze gemeente mogen op 1, 2 en 3 en 22 en 23 December a.s. volgens besluit van B. en W. geopend blijven tot des avonds 9 uur. Door de Chr. school alhier zal een rondgang door de gemeente worden gemaakt voor de viering ran het Kerstfeest. CAPELLE. In het Slationskoffiehuis van de heer Pruijssers werden een twee tal propaganda-feestavonden door de afd. Sprang-Capelle van Volksonder wijs gehouden, Woensdag 23 Nov. 1.1. voor leden en huisgenoten ten N. van het Afwateringskanaaltje wo nende en Donderdag d.a.v. voor hen, die ten Z. ervan woonachtig zijn. Beide avonden hield de voorzitter de heer Poldervaart, een propaganda- rede over „De Openbare schbol niet neutraal, doch verdraagzaam en Na tionaal". De toneelvereniging „Har monie" uit Ooslerhout voerde onder regie van de heer J. de Jongh „Ach ter de wolken Schijnt toch de zon'" op, een toneelspel in drie bedrijven van Kees Spiermgs en R. Fëenstra. Donderdagavond hield de af deling Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in de zaal v. Dijk aan het Bruggetje een ontwikkelingsavond, welke goed be zocht was en waarop mevr. Hart- Hausster voor de pauze een lezing hield over Denemarken, terwijl na dat gepauzeerd was een filmvertoning over dit land en zijn bewoners het woord belichtte. Het was een leer zame, interés san te avond- Bij Kon. Besluit is de ere penning in zilver van de orde van Oranje-Nassau toegek'kend aan onze dorpsgenoot, de heer Ant van. Beek, in verhand met het feit, dat hii 58 jaren op voorbeeldige wijze, tal van jaren als meesterknecht, de belangen van de N.V. Adr. Oerlemans en Zn. f-ourage- en bouwmaterialen te Vrij hoeve-Cape 11e, heeft behartigd- Deze onderscheiding werd de gedecoreerde j.l. Vrijdagmorgen ten zijnen huize in tegenwoordigheid van een "dier fir manten van "de N.V., dé heer Ah- Oerlemans Jz'n., door burjgemeester Smit uitgereikt. Tot kérkvoogd van de Nc'd. Herv. gemeente aan de Loonsedijk is herbenoemd de heer B. Maijiers, die deze benoeming heeft aangenomen. Met de leerlingen van de Ko ningin Julianaschool zal het jaarlijks St. Nioolaasféest a.s. Zaterdagmiddag gevierd worden in de Openbare school in de Kom. Dank zij: die gulle bijdragen kan de leerlingen ee:n ge zellige middag worden geboden. Het eerste tiental van de schaakvereniging „De Vrije Pion" won met 51/241/? de eerste comi- peti tie wedstrijd voor dle^ 2e klasse Brab. schaakbond te Oosterhout van „d4". f Tot directeur van het naast het Geref. gemengd koor „Looft den Heer' 'te Sprang opgerichte kinder koor is benoemd onze dorpsgenoot- de heer P. Chirist AZn. De consulent der vacante Nled. Herv. gemeente te dezer plaatse, Ds. J. W. de Bruijn uit Sprang, die kort Ons Feuilleton 0 door W. Kerremans 2. Zoals die Indischman speculeerde, was niets anders dan het plaatsen van inzetten op het groene laken van de roulette, veine of deveine, rood of zwart of de kleine kans van een be paald nummer. Gaat men echter spe culeren op wetenschappelijke grond slagen, door eerst een diepe en alles omvattende studie te maken van en kele fondsen, dan moet de kans jp succes veel groter worden. Als ik, overwoog Karei, mij vol ledig op de hoogte kan stellen van enkele fondsen, zal het mij bekend moeten worden, welke daarvan de beste kansen biedt voor een specu latie, hetzij k la hausse, hetzij a la baise. Het is bovendien mijn vak en wat ik daarin leer, komt mij on middellijk ten goede. Wanneer ik Spaans zou gaan leren, zoals sinds enige tijd mijn plan is, dan zal ik moeten afwachten of ik te eniger tijd profijt zal trekken van die ver worven kennis, maar de studie in speculatieve fondsen, kan. reeds de volgende dag na het begin nut bren gen. Hij besloot die zaak ernstig aan te pakken en maakte een systematisch plan voor zijn studie. Hij las nauw gezet de financiële bladen en leerde dat rubber, de jongste der tropische producten, de sterkste groeikracht toonde. Daarna las hij de jaarversla gen van enige r ubbe.ro ndememingen en koos er ten slotte drie, waarmede hij een proef wilde nemen. Toen be gon zijn eigenlijke studie. Hij liet boeken komen over rubbercultuur, over de gewesten op Java en Suma tra, waar de ondernemingen lagen, hij won informaties in over de be heerders dier rubbertuinen en schreef naar een vriend in Inidië op welke wijze hij Roelants meer uitge breide kennis fcoji bekomen omtrent de rubbercultuur. Hii kwam in ver binding met mannen van 'tvak, die hem mededeelden, wat die boeken en vakbladen hem niet hadden, kun nen zeggen. Hij werkte twee jaren hard aan zijn plan, hij besteedde bijna ai zijn vrije tijd aan het verwerven van kennis in rubberondernemingen en toen gevoelde hij zich deskundige. Hij kende 3 ondernemingen nu door «1 door en kon doordat hij objec tie ver stond tegenover die bedrijven de tiendenzen en de conjunctuur zui verder beoordelen dan de directies. Toen Roelants zover gekomen was vond hij de tijd aangebroken om een voorzichtige pnoef te nemen en zijn kennis in praktijk te brengen. Wel was het de employe's van zijn bank verboden te speculeren, maar dat verbod was gemakkelijk te ont gaan door bij een andere bank in te schrijven. Hij had intussen pro motie gemaakt en het was hem mo gelijk geweest wat geld over te spa ren.. Hij kocht een aandeel, omdat hij niet op prolongatie wilde specu leren met liet daaraan verbonden ge vaar genoopt te worden om; te sup pliëren en de middelen niet te hebben 0111 aan die eis te voldoen. Het aan deel dat hij kocht was niet van een der drie ondernemingen-, die hij zo zorgvuldig bestudeerd had, want die stonden tamelijk hoog genoteerd en er was weinig fluctuatie. Na een an der" fonds te hebben bestudeerd en onderzocht, kocht hii een aandeel in oen onderneming, die nogal laag in koers stond en eerder neiging toonde tol dalen dan tot stijgen. Roelants wist wat hij deed. Het was hem bekend, dat de vooruit zichten van die onderneming puik waren, dat er een nieuwe admini strateur was benoemd, die op een andere onderneming in een meeir on dergeschikte betrekking een opmer kelijke verandering van werken had ingevoerd met verbluffende resultaten en dat deze nu bezig was om dat zelfde te doen In de plantage, waarop hij tot hoofd en leider was benoemd. Inderdaad ontstond er beweging in het fonds, het steeg enkele punten, bleef op die hoogte staan, zakte, bleef weer stabiel'. Roelants begreep wat er gebeurde en riu waagde hij te doen, waarvoor hij eerst terugge schrikt was, hij kocht nog twee aan delen op prolongatie. Het scheen of het fonds daarop gewacht had, want reeds twee dagen later begon een regelmatige stijging, die snel toenam. Haastig kocht Roe lants nog 3 aandelen. Het fonds bleef klimmen. In een maand tijds was het gekomen van 58 op 103. Roelants aarzelde wat nu te doen, deze aan zienlijke winst opnemen en 111 een ander fonds gaan of verdere stijging afwachten. Het gevaar was niet denk beeldig dat de stijging te snel. zou blijken te zijn geweest en dat een da ing zou volgen, die wel eens tot nabij het uitgangscijfier zou kunnen doorzetten. Neen, besloot hij, hii had nu eien prijs in een loterij gewonnen en moest daarmede tevreden zijn. Hij verkocht zijn aandelen en no teerde als eerste winst een bedrag van ruim f 2200.Met dit geld kocht hij andere rubber aandelen, verliet ze weer tijdig en maakte daar bij een winst van omstreeks f 1600. Zijn chef de bureau was verbaasd over de uitgebreide en juiste kennis, die Roelants toonde te bezitten in zake rubberaandelen en ook de cliën ten kregen daar weldra de lucht van. Steeds meer bezoekers vroegen naar meneer Roelants en verdwenen dan met hem in de spreekkamers. „Laat ons samendoen", zei een van hen, Klein genaamd, „u geeft uw kennis en ik het materiaal, het geld. U krijgt 30 pet. van de winst en ik de overige 70, omdat ik het risico heb". Dat was een kans, overwoog Roe lants. Het was een door de directie streng Verboden handeling, maar hij- waagde het er op en stemde t|oe. Nu sneed het mes van twee kanten. Na een half jaar bezat hij f 17.000, waarvan het grootste deel verkregen was door zijn compagnonschap. Klein speculeerde zo stoutmoedig en driftig, dat Roelants hem niet altijd zijn bes te verwachtingen durfde zeggen, uit vrees, dat hij nog grotere bedragen zou wagen, en eens een zwaar vér- lies ziou lijden. Hij temperde despeel- passie van zijn compagnon wat en hield hem voor dat er altijd het ge vaar dreigde van een terugval. Op zekere dag kwam Klein weer aan het loket en wenkte Roelants naar een spreekkamer. Toen zij claar tegenover elkaar zaten zei Klein: „Een vriend van mij wil op de zelfde wijze als ik niet u in de spe culatie gaan. Voelt u daarvoor iets?" „Hoe 'kan dat nu", vroeg Roelants, „ik! zou hem toch precies hetzelfde zeggen als ik u doe en dat kunt u hemi evengoed vertellen". „Dat is het aardige in deze gokke- rij, hij wil zijn eigen gang glaan en met met mij meelopen. Daarom zou hij niet in de rubber, maar in iets' anders willen speculeren". „Dat zou een heel afzonderlijke voorbereiding en studie vereisen. Ik heb mij gespecialiseerd in rubber en het heeft mij mieer dan twee jaren gekost van onafgebroken studie om daarin iets te bereiken. Wil uw vriend in de koffie of in die scheepvaart, dan zou ik daarvoor ongeveer even veel tijd nodig hebben gn ik denk' niet dat uw vriend zo lang geduld wil Rebben^. „Neen,, hij wil direct beginnen, zeg na een wëék of hoogstens veertien dagen". „In zo korte tijd kan ik onlfiJögelijk voldoende zaakkundig onderlegd zijn om in andere fondsen adviezen te durven geven". (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5