spM#m Binnenland I DINAND STUFKENS Ons Landbouwhoekje. MOEILIJKHEDEN? Will ii ook iets vragen? Laat onze deskundigen die kleine kwesties voor u oplossen. Wendt u tot de redactie van ons blad en het antwoord verschijnt t.z.t. in aeze kolommen. Beantwoording ge schiedt geheel gratis voor de abonnc's op ons blad. De vragen moeten vergezeld gaan van zoveei mogelijk gegevens, doch worden in deze rubriek verkort weerge geven; elk antwoord geldt dus slechts één bepaald geval. G. G. Mag buurman na 30 jaren in een blinde muur langs mijn erf twee ramen plaatsen, waardoor hij altijd uitzicht op mijn erf heeft? Zo ja, mag ik dan opgaande struiken plaatsen? Antwoord-VEr staat in de wet, dat men op het erf van zijn buur man geen rechtstreeks uitzicht ma'g hebben of ramen waardoor men op dat naburig erf ziet, tenzij er een afstand van twintig palmen (2 M) wordt gelaten tussen de muur, waarin de ramen gemaakt worden en de scheidslijn van het erf. U 'kunt .na tuurlijk op uw eigen terrein in uw tuin struikgewas plaatsenhoogop- schietende bomen moeten. 2 m van de schijdslijn geplaatst worden, hees ters x/2 111. G. G. Loopt een onteigenings procedure via de rechtbank of kan de grond ziö maar zonder meer, ont eigend worden? Antwoord-VWanneer de eigenaar geen genoegen neemt met de door de onteigenende partij aangeboden schadeloosstelling, dan zal de ont eigenende partij een .procedure moe ten aanspannende rechtbank zal dan de onteigening uitspreken en de schadeloosstelling vaststellen. Er is dus geen sprake ya.n dat in het door u bedoelde geval de grond zo maar, zonder meer onteigend is. Het kan natuurlijk ook zijn dat de grond ge vorderd is krachtens het algejpeen v orderingsbesluit 1940. Er zal hier voor een schriftelijk last afgegeven moeten worden. Ook hier zal een schadeloosstelling betaald 'worden, die zoveel mogelijk in onderling overleg wordt vastge.steld. Worden partijen bet niet eens, dan wordt de schade loosstelling in hoogste ressort vastge steld door een door de minister in gestelde commissie. A. de B. Het antwoord, waarin de AVRO ons mededeelde, dat een centrale discotheek van de Ned. Ra dio Unie geen gramofoonplaat bezat van de ouverture „Herodiade'' van J. Massenet, berust op een vergis sing. Deze plaat is volgens de K.R.O. w e 1 voorhanden in genoemde disco theek. L. R. 1. Waar leeft Charljy Chaplin momenteel? 2. Hoe oud is hij'? 3. Treedt hii nog op? Antwoord-Kn: Alhoewel Engels man van geboorte, woont Charley Chaplin in de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Hij is geboren in 1889 te Londen en dus 60 jaar. Hij maakt zelf films en in zijn laat ste rolprenten trad hij in de hoofd rol op. S.O.S. Is het waar, dat de stroom, die bezuinigd wordt tijdens de piek-uren, gebruikt wordt om stroom naar Zwitserland te leveren voor deviezen Antwoord-Kn: Dit is niet waar. De beperking van stroomgebruik in de piek-uren is alleen om een stagna tie in de stroomlevering te voorko men. Het is wel nuttig om in deze kolommen een beknopte uiteenzetting te geven van deze zaak. Tijdens de iekuren is het stroomgebruik het oogste. 's Morgens beginnen de fa brieken te draaien, extra electrische treinen voor forensen gaan rijden, in de huiskamers steekt men lichten en electrische kookplaten aan enz. De stroom, die hiervoor nodig is, wordt geleverd door dynamo's, die echter niet meer kunnen leveren dan een bepaald aantal kiLowatt's. Wanneer er nu teveel afgenomen wordt, zou de zaak spaak lopen. Dan was er hele maal geen stroom rneerl 's Avonds idem, plus etalageverlichting enz, enz. Er is geen sprake van, dat de bezui nigde stroom geleverd wordt aan Zwitserland. Hoe zit dit dan? Wel, in Zwitserland worden de dynamo's gedreven door 'water (wa terturbines) in tegenstelling tot onze centrales, die met kolen werken. In Zwitserland is tengevolge van de gro te droogte een tekort aan water. Dit water wordt 's nachts opgespaard in de grote reservoirs voor de stuwdam men en overdag zet men de schuiven open het stromend water brengt de turbines in beweging. Laat men des nachts ook de schuiven open, dan is er de volgende morgen géén water meer en dus ook geen stroom. In Nederland wordt 's nachts wei nig stroom gebruikt en daarom kop pelen wij onze leidingen aan de Zwit serse, zodat de Zwitserse centrales des nachts stil kunnen staan en wa ter kunnen sparen. Wanneer overdag in Nederland te weinig stroom kan worden opgewekt, krijgen wij jn ruil voor onze hulp steun uit Zwitser land. Er is hier dus alleen sprake van uitwisseling van stroom en niet van onttrekking van electrische ener gie aan Nederland voor deviezen. Wii hopen de zaak hiermede tot ieders tevredenheid uitgelegd, te hebben. I. P. Met de a.s. feestdagen wil de ik graag een pakketje naar de Ned. Antillen sturen. Daarin wilde ik nieuwe babykleertjes en zilveren voorwerpen pakken. Is dit geoor loofd? Antwoord-KnGeschenkzendingen mogen wot den uitgevoerd tot een waarde van f25.per pakket van 5 kg maximum. Zilver en textiel- goederen mogen niet worden uitge voerd zonder een speciale vergun ning van resp. de Nederlandse Bank N.V., kantoor Deviezenvergunningen, Damstraat 1325, Amsterdam e n de Centrale Dienst van In- en Uitvoer te Den Haag. Op het postkantoor kunt u een aanvraagformulier (geel) vra gen voor de laatste instantie. U leunt deze pakketjes alleen verzenden als postpakket. Nicodemus. Ik he.b van een werkgever over de week van 18 October 1944 nog loon tegoed. De ze werkgever is pas 'als politiek delin quent ontslagen. Kan ik op dit loon nog aanspraak maken? Antwoord-VEen per week 'betaal bare loon vórdering verjaart na een jaar. Heeft u echter luw werkgever tussendoor om betaling verzocht, dan zoudt u het thans nog eens .kunnen proberen. De man zal echter wel niets bevitten en van een kikker is het slecht veren plukken. Henri ca". Ik heb een huis gekocht waarvan de huur 1 October j.l. was afgelopen. Ik had de zaak al in Juni j.l. in handen gegeven van een advocaat en vind het vreemd, dat het huis nu nog niet ontruimd is. Antwoord-VVoor 1 October heeft uw advocaat alleen de huurder kun nen aanzeggen, dat de huurder de woning op 1 October moest verlaten. Nu de huurder dit niet gedaan heeft, kan de advocaat pas de huurder tot ontruiming dagvaarden. Eerder heeft (hij geen rechtsmaatregelen kunnen nemen. Wacht u dus nu het resultaat af en informeert u eens bij uw advo caat hoe de zaken Staan. Vertrouwt u deze raadsman niet, stelt u dan uw zaak in handen van een ander advo caat. A. L. en J. H. v. R. Wordt de Bonte Dinsdagavondtrein op platen opgenomen en daarna uitgezonden of rechtstreeks vanuit de zaal? Antwoord-Kn: Gewoonlijk wordt de bonte trein rechtstreeks vanuit de zaal uitgezonden. Zijn er echter bij zondere omstandigheden, dan wordt zij op platen opgenomen en daarna heruitgezortiden. Meestal worden er gedeelten op platen vastgelegd (ook al zendt men vanuit de zaal uil]), die later a]s „vulling" gebruikt kunnen worden. Rijmen van Tijmen. ARBEIDSBUREAU ALMKERK Momenteel bestaat er plaatsimgsmio- geüj'kheid voor meisjes van 1*8 jaar en ouder als verpleegster, in een Sa natorium in de omigevilig van het Land van Altena- De inrichting is neutraal, zodat geen voorkeur voor een bepaalde Godsdienst wiondlt ge geven. De opleiding tot verpleegster heeft plaats in de inrichting, terwijl als eis gesteld wordt minstens lager onderwijs. Verdere inlichtingen ver schaft 'bovengenoemd Arbeidsbureau. WIJK EN AALBURG. N.O.A.D.Het 2e elftal speelt Za terdag a.s. om 3 uur een wedstrijd voor het nederlaagtournooi tegen Sparta 2 uit Andel. 'Vrijdagavond om 8 uur worden de kaarten verloot voor de wedstrijd Hol- land-Denemarken. Zij die nog in het bezit willeb komen van een plaats bewijs kunnen zich hiervoor opgeven tot en met Vrijdag a.s. VOORTZETTING ZUIDERZEE WERKEN. Het slaat thans vrijwel vast, dal de Zuiderzeewerken in 1950 worden voortgezel. Indien de minister van Waterstaat overeenkomstig een ad vies van de Zuiderzeeraad beslist, dan zal de eerste helft van de Zuid- Oostpolder, de zogenaamde Oosler- pólder, in de komende 7 jaar wor den drooggelegd. Er zullen zes jaren nodig zijn om uil gebied van 50.000 hectaren in te dijken. In liet zevende jaar zal dan de drooglegging kunnen geschieden. Het ontginnen en in cul tuur brengen van. deze „beste aller Zuiderzeepolders" zal enkele jaren nadien gereed kunnen zijn. NOG 150 STRAALJAGERS. Die iN.V. Maatschappij voor vlieg tuigbouw „Aviolianda" in Papendrecht heeft van de regering opdracht ont vangen. voor dte bouw van 150 Glios- ter Me te or- st ra a! j ager sOok voor Bel gië zullen 150 van diergelijke toe stellen worden gebouwd. Langend ijk 3 7 - Gorkum ZACHTSTE LEERJAAR AAN VAARD. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920, 'dat de gevolgen regelt van de op 1 Januari in. wer king tredende 8-jarige leerplicht z.h.s. aangenomen, met aantekening dat de Staatkundig Gereformeerden en de Communisten geacht willen wórden te hebben tegengestemd. In verband met het aangebrachte wijzigingen in de tekst was de eindstemming over dit ontwerp Vrijdag uitgesteld tot gis ter. -100 COMMUNISTEN IN INDONE- Slë IN ARREST. 3(X) a 400 leden van de Indonesi sche communistische partij en- van communistische splintergroepen zijn thans gedetineerd in Nederlandse ge vangenissen. Zij zijn gearresteerd omdat zij naar de mening van de Ne derlanders een ernstige bedreiging vormen voor de veiligheid van Indo nesië. Zij zullen bij de overdracht der souvereiniteit worden overgedra gen aan de politie van de RIS. De communistische partij is op republi keins .gebied geen onwettige orgianisa- i\g ingreep en aan het „spel" een ein de maakte. G. zal tér beschikking van de Officier van justitie te Bre da worden gesteld'. Het onderzoek wordt niet kracht voortgezet. Aan gezien eén groot aantal personen bij deze zaa'k is betrokken, zal het nog wel enige tijd duren voordat deze duistere zaak volledig zal zijn opge helderd. tie. OPLICHTER GEARRESTEERD. .Wegens oplichting op. grote schaal is door de Bergen óp 'Zoomse recher che gearresteerd een zekeire P. G., belastingconsulent te Bergen op Zoom. G. heeft Icaiis gezien in een jaar tij dg diverse tot zijn cliëntele be horende personen op te lichten tot een totaalbedrag van ruim f 10.000. Hij .koos tot zijn. slachtoffers bij voorkeur goedgelovige lieden op het platteland' en ging daarbij op allerlei slinkse manieren te werk om geld los te krijgen. Zijn „zaak" ging zo gio^d. dat hij er zelfs een auto op na kon houden. Het onderzoek heeft echter uitgewezen, dat ook dit voertuig door oplichterij was verkregen. 'Van het geld, dat G.^door zijn op lichterijen in bezit kreeg is niets meer over, zodat tal van personen zijn gedupeerd. Een jaar lang heeft de oplichter het ene gat met het an dere gestopt, totdat de politie krach- DODELIJKE DUISTERNIS. Het is de K.N.A.C. gebleken, dat de wiegverkeerswereld 'de laatste da gen in grote beroering is gebracht door een aantal ernstige ongevallen, die zich wederom hebben voorgedaan ais gevolg van het rijden op stilstaan de auto's en andere voertuigen bij duisternis en zware mist. Daaroml raadt de K.N.A.C. het wegverkeer in eigen en andere veiligheid met de meeste nadruk aan: a. 'Voertuigen zoveel mogelijk bui ten de eigenlijke rijbanen te doen stilstaan en overigens in de rijrich ting uiterst rechts van de rijbaan stil te staan b. pijnlijk zorg te dragen tijdens de uren van duisternis en dichte mist de wettelijk voorgeschreven ver lichting te voeren c. in afwachting van een nadere wettelijke voorziening alle voertuigen, dus auto's, paarde-, hand- en andere 'karren, motorfietsen met zijspan, bak fietsen Jandbouw voer tuigen-, voor zo veel ze van de wegen gebruik maken enz., aan dé achterkant aa,n weerszij den te doen voorzien van deugdelijke rode reflectoren. Bovendien wordt aanbevolen de achterzijde van de laad bakken van vrachtauto's wit te doen schilderen. Fie tsen moe ten, behal ve van een rood achterlicht, zijn voorzien van een goede node reflector en een wil achterspatbord. Voetgangers wordt aangeraden op de buitenwegen, daar waar geen voet- of rijwielpaden beschikbaar zijn, de uiterste linkerzijde .van de rijbaan te volgen, omdat ze het aankomend ver keer dan in front hebben en ook ove rigens, b.v. bij oversteken, te besef fen, dat een licht kledingstuk of een witte zakdoek daarop bevestigd bii duisternis nog juist de redding kan betekenen. Gebleken is ook, dat het wegver keer niet voldoende rekening hqudt mek de openbare verlichting in de bebouwde kommen, die voor de oor log veelal al niet deugdelijk, maar thans bijna overal onvoldoende is voor een veilig verkeer. EET MEER (b ren)YLEES/ 'k Zou eens even willen vragen: Houdt soms van fcerenvlees? Lust soms een berenboutje? Niet bijzonder graag naar "k vrees! Toch moet het reusachtig smaken! Ook als 'tingezouten is. Naar het schijnt is carbonade, Van een bruine beer niet mis. Strakjes komt het in de handel, Ingezouten liefst nog wel! Bruintje Beer is dus op heden, Schijnbaar niet zo erg in tel. In het dierenpark te Emmen, Schoot men er een tweetal dood. Wegens plaatsgebrek daar, vielen Z'allefcei door 'tmoordend lood. Spoedig kunnen we gaan smullen, Van een ongelikte beer. Misschien zegt ge: Geef me zoiets Op mijn bord maar nimmer meer! Maar misschien kan heL ook wezen Dat 11 dit product zeer prees. En dan ieder die 'twil horen, Toeroept: Eet meer berenvlees! TIJMEN. van waren er 197 in de provincie Zuidholland, 80 in de prov. Utrecht en 12 in de provincie Gelderland ge legen. Het rolkreupel der schapen had in genoemde maand 1809 dieren aan getast, verspreid over 116 bedrijven. De schurft bij éénhoevige dieren en schapen kwam voor op 59 bedrijven en besmette 83i dieren. Miltvuur en varkenspest kwamen in October voor bij 1, respectievelijk 4 dieren. Veepest, longziekte en schaapspok ken zijn in Nederland respectievelijk sinds 1869, 1887 en 4893 niet meer voorgekomen. 281 JAAR MARINIERS. Ter gelegenheid van de 284e ver jaardag van het korps Mariniers zul len Zaterdag 10 Dec. op de begraaf plaats Crooswijk te Rotterdam de ge sneuvelde kameraden van dit korps worden herdacht. In alle provincie-hoofdplaatsen van ons land zullen voorts de oud-mari niers bijeenkomen om de verjaardag van hun korps te gedenken, met uit zondering van de provincies Zuid- Holland en Noord-Brabant, waar Rot terdam en Tilburg als plaals Van s a 1 ne 11 k oms l d ienen BESMETTELIJKE VEEZILKTEN IN OCTOBER. In October 1949 bedroeg het aan tal door mond- en klauwzeer besmet te bedrijven in Nederland 374. Hier In de mededelingen van die Stich ting voor de Landbouw, die wij ge regeld mogen ontvangen, lazen we onderstaande 2 stukskes, die we ook voor de boeren in deze streek wiel van belang achten. Het gaat hier over proeven, ge nomen met natriumchloraat ter be strijding van bent. Is scheuren mo gelijk, dan verdient dit de voorkeur. Bij ongeschiktheid tot scheuren, of wanneer de bent niet erg veel voor komt ,kan chloraat worden gebruikt. Uitsteken van bentpollen wordt onder de huidige omstandigheden te duur. Het best kan men ëhloraat aanwen den in Nov.Dec. Is de bezetting met bent 50 pet., dan heeft men. per ha 300 kg chloraat nodig, voor het strooien heeft men dan 50 uren no dig. Een enkel' polletje weet deze behandeling te overleven (of werd vergeten), daarom is het góed het volgende jaar nog eens weer over het land te gaan. De prijs bedraagt thans 1 gld. per kg, toch .is dik goe73- koper dan pollens teken. Men bou de zich aan de voorschriften. B e n t g r a s belemmert productie verhoging. Naast vele andere factoren kan ook bentgras een belemmerende invloed hebben., Er zijn nog heel wat weiden met meer dan 30 pet. bent. Dit gras wordt niet gegeten door het vee en het verdrukt de an dere grassen. Wel helpen de dieren mee bij de verspreiding: uit die grond rukken en elders laten vallen. Men moet drastisch te werk gaan als men dit ongewenste gras wil verdrijven scheuren zo mogelijk, steken van bont- pollen, behandelen met natrium-chlo- raat (behandeling der pol!) Ook hier wordt weer 300 kg genoemd bij 50 pet. bezetting met bent. Als prijs wordt genoemd hier 80 ct. per kg. Men moet deze uitgave zien als een verbetering voor vele jaren. Hoeveel bent zou in het Land van Heusden en Altena in sommige wei landen voorkómen? W. B. te A. DAG VAN DANKBAARHEID IN NEW-YORK Het is in New-York een oer-oude traditie om eens per jaar een dankdag te houden voor de binnengehaalde oogst. Heel de stad is dan schitterend versierd en verlicht. Het hoogtepunt is wel de «parade», een allegorische optocht van meest dwaze en komische groepen en praalwagens. Op deze foto ziet u de bijdrage van een spoorwegmaatschappij, vrolijk puffend en blazend. 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2