NIEUWSBLAD Wachters TWEEDE BLAD DONDEHDAG8DT BI] DE BALANS NIEUWS EMIGRATIE Canada voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ANDEL. Ds. J. Verwelius vah Hei- en Poeicop heeft bedankt voor het oe- roep naar de Ned. Herv. gem. al hier. Door de Chr. Landbouwhuis- houdschool alhier is aan de gemeente voor 1950 een subsidie gevraagd van f 3829.80. De parlevinker A. Sterrenburg, die achter een sleepboot hing met zijn roeiboot, had het ongeluk dar zijn boot vol water sloeg en direct zonk. Hii zelf werd door het toewerpen van een touw gered, doch de boot ging verloren. De Herv. Naaikrans Persis hield Vrijdagavond een bazar van de fcn bate van de zending gemaakte goederen. Er was veel belangstelling voor de bazar, welke als goed ge slaagd kan worden beschouwd. De zandzuigers in de rivier de Maas alhier, welke reeds enkele jaren alhier vertoeven, zullen binnen kort gaan vertrekken naar de ge meente Wijk. Ook de overstortinrich- ting zal naar deze plaats worden overgebracht. Binnenkort zullen in het Va derland terugkeren de militairen van de 7 December divisie Henk van Rij s wijk en Cees van An d el. De heer A. Dl van der Schans, oudburgemeester alhier, werd herko zen als bestuurslid van de Chr. Kweekschool te Gorinchem. W. den Dekker en echtgenote alhier herdachten onder zeer veel belangstelling hun 40-jarige echtver eniging. De bijdrage, vóór de Waren- keuringsdienst te 's Herttogenbosch, is voor deze gemeente vastgesteld op f I35-SO. De laatste spanten van de boortoren aan de Opandelsesteeg zijn verdwenen. Hier hebben ze in al hun kale strakheid maandenlang ge staan, omheinend de buis, waarin het boorijzer zich bevond, dat een paar duizend meter de aardlagen door ploegde. De Ned. Aardolie Mij. heeft al hier een "teleurstelling mjeer te boe ken, doch op andere plaatsen is men reeds weer begonnen met een nieu we „speurtocht" naar de begeerde aardolie. Snel, heel snel was het stalen ge vaarte gesloopt. Thans zijn de laatste onderdelen vervoerd en wijst alleen een afgebakende plek de plaats aan van het uitgevoerde experiment. CAPELLE. De tijdens de in de Ned. Herv. kerk gehouden dankdienst voor het gewas gehouden collecten brachten in totaal f359.70 op, waarvan voor de diaconie f149.70 en voor de kerk f210.—. Zaterdagnamiddag bracht Sint Nicolaas met een tweetal Zwarte Pie ten zijn aangekondigd bezoek aan de Koningin Julianaschool in de Kom. Plet hoofd der school, de heer Poldervaart, sprak een welkomst woord, waarna de kindervriend zich in elk der leslokalen enige tijd on derhield met de daarin zittende leer lingen. De kleinen werden rijkelijk op lekkers getracteerd, terwijl ieder een cadeautje ontving. Onze dorpsgenoot, militair PI. van Beek Johzn., wonende aan de Winterdijk, is een dezer dagen, na een ruim 3-jarig verblijf in Indonesië, scheep gegaan aan boord van de Zuiderkruis voor de thuisreis naar het Vaderland. Bii voldoende aansluiting aan de in de gemeente Sprang-CapeTle bestaande reinigingsdienst, welke zich o.m. belast met het ophalen van huis vuil en waarvcüór de kosten f 5 per jaar, te betalen in 4 termijnen, oe- dragen, is het gemeentebestuur voor nemens tot het gratis in bruikleen verstrekken van vuilnisemmers. DUSSEN. De collecte gehouden in de Ned. Herv. kerk tijdens de dlank- stond voor het gewias, heeft opge bracht f237.44. Heden, Dionderdagvaond 01117 uur, zal te Hank in de Ned. Herv. kerk dankstond voor het gewas ge houden worden. Alsdan hoopt voor te gaan Ds. Boezier van Eethen. Aan de jathtmaallijd, welke Za terdag in hotel Heessels werd gehou- en waaraan door Néder!en Belgi sche jagers werd deelgenomen, kon tengevolge van ziekte de Lezing, wel ke een dier Belgen zou houden, niet doorgaan. De bedoeling is nu om nog yoor het einde van het jacht seizoen een groot jachtdiner aap de Dussense jagers en autoriteiten aan te bieden waarop 'aan deze sport- jager Zijn belevenissen uit verre lan den hoopt te vertellen. De kaartvereniging „De Bene lux" organiseerde voor haar leden en genodigden Vrijdag j.L. een St. Nicola a sa vond, die buitengewoon ge slaagd is. De zaal van hotel Heessels was geheel' gevuld, toen St. Nicolaas door de Beschermheer der vereniging, de Weled.geb. Heer Femand de Con- serrière uit Herenthals (België), in een lange en hartelijke toespraak werd verwelkomd. ■Sint Nicolaas liet verschillende der aanwezigen vioor zich komen, waar van de een een berisping en de ander een beloning in ontvangst had te ne men. Vooral de heren sportvissers, die wiel eens in overtreding waren geweest, moesten het bij de Heilige man ontgelden. Na vertrek van Sint Nicolaas werd nog een gezellig uurtje doorgebracht en werd door de Beschermheer een collecte gehoudep ter ondersteuning der Sint Nicolaaskas, welke collecte een groot bedrag opbracht en waar vóór door een der bestuursleden har telijk dank werd gebracht aan de gevers voor de zo milde bijdragen. Vooral de Beschermheer en de voor zitter van „De Benelux", de heer L. van Moergestel, die ook nog als snel dichter was opgetreden, werden in die dank betrokken. WOLDKICHEM. De heer Th. van Brugge, on derwijzer aan de openbare school al hier ,is benoemd tot onderwijzer aan een openbare school te Zaandam. Tot leden van de Commissie bedoeld in de Woonruimtewet, zijn benoemd de heren C. Schriek Jr., J. Spiering, Y. de Joode, C. M. Schaap en W. Mol. Onze oud-stadgenoot, de heer A. Bloemen, die tijdens de bezetting enige tijd werkzaam was ter gemeen tesecretarie alhier, slaagde aan de R. K. Universiteit te Nijmegen voor het candidaats-examen geschiedenis. Het bouwen van '6 arbeiders woningen in de Burg. van der Lelv- straat alhier is door het gemeentebe stuur gegund aan de aannemers P. van Straten en 'Zn. alhier. Vrijdagavond j.L. werd door de Ned. Blindenbond in de voormalige kazerne alhier een propaganda-kunst avond gegeven, 'welke avond met een toepasselijk wóórd 'werd geopend door de Burgemeester dezer gemeente. Medewerking werd Verleend door de blinde 'pianist Thierry van 'Driest het Chr. Kinderkoor „Fris Gezongen onder leiding van de heer v. d. Heet- camp alhier, terwijl als spreker-declai- mator optrad de heer Joh. van den Berg, propagandist van de Nled. Blin denbond. De blinde zangeres Hetty Engeltjes was wegens ziekte verhin derd. De aanwezigen hebben kunnen ge nieten van het prachtig pianospel', terwijl' de ziang van het kinderkoor ook ditmaal' weer keurig was. Vertoond werd de film „Wakende O ogen", welke een duidelijk beeld geeft van de opleiding van geleide honden voor blinden, terwijl de heer van den Berg het een en ander me dedeelde over 'blinden en hun werk' en op keurige wijze enige gedichten declameerde. Een ahntal personen ga ven zich als lid op vian de Blinden-, hond. Een en ander vofmide een mooie, op hoog peil staande avond, welke door Ds. Groenevelid' metwell- gekozen woorden werd gesloten. Aan de heer H. J. Kouw is in verband met zijn benoeming' tot Hoofd der openbare school! te' Zoie- terwoude, met ingapg van 1 Jan. 1950 eervol' ontslag verleend als on derwijzer aan de openbare school alhier. Tot kerkvoogd 'der N.'H. kerk alhier werden herkozen de heren S. H. Bax en J. G. van "H|ove|n en tol, gemachtigden van het kiescollege de heren W. Baks Bizln., J. A. Baks Wzn., W. de Groot, Y. M Kienlie en Jac. van der Nat. ZUILICHEM. Vrijdagavond j.l. hielden de Geref. Meisjes- en Jongelingsvereni ging hun gecombineerde jaarverga dering in de Chr. school aLiier. Deze vergadering stond onder lei ding van 'de heer G. Fuijkschot, voor zitter der 'J.V., daar de heer Bor- reman, ere-voorzitter, wegens ziekte verhinderd was en Ds. van Hoek eveneens niet aanwezig kon zijn we gens familieomstandigheden. De vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 119 vers 5 £n 53, gelezen werd een gedeelte van Ps. 119, waarna de heer Fuijkschot voorging in gebed. Deze sprak een kort openingswoord en heette in het bijzonder welkom de Edelachtb. Heer C. Hobo, waarn. burgemeester dezer gemeente. Na het uitbrengen der jaarversla gen, werd door C. Koren een voor dracht gedaan, terwijl Mien van Veen hierna het Bijbels onderwerp: „De menswording van Jezus Christus," naar aanleiding van art. 18 der N.G. B. behandelde. Na gemeenschappelijke zingen van Gez. 10 vers 6, volgde èen geanimeer de bespreking op het door Mien van Veen behandelde onderwerp. W. van Brakel had een voórdracht getiteld „Er was eens". In de pauze werden de bondsliede ren gezongen. Hierna kregen de af gevaardigden van de verschillende zus terverenigingen de gelegenheid hun felicitaties over te brengen. Ook waren nog enkele schriftelijke gelukwensen ontvangen. in grote sortering bij Firma L. J. VEERMAN Vervolgens werd door E. van Da len Bzn. het maatschappelijk onder werp „Het huisgezin" behandeld, waarop eveneens een geanimeerde be spreking volgde. Mieii van Veen hield hierna een voordracht gediteld- „Dag des oordeels". Het intermezzo „Aan de stembus" trok zeer de aandacht. Na het zingen van Ps. 25:1 en 3 sprak C. Koren een slotwoord en ging voor in dankgebed. In de pauze werd een verversing aangeboden. De gehouden collecte, ter dekking van de onkosten, bracht f 27.30 op. Vrijdag 16 December a.s., des avonds om 7 uur, hopen de beide N.H. Meisjesverenigingen „Johanna" en „Martha" hun gecombineerde jaar vergadering te houden in de Chr. school alhier. XI. Het is Maandagmorgen. De „Sama ria" stevent langzaam naar Quebec. We zien de stad naderen. Wé «naken foto's en genieten van al het moois, dat we zien en denken niet meer aan Holland. Het is of ons Vader landje kleiner wordt, naarmate //e er vérder vandaan gaan en nu izo in de ruimte zijn. Om 10 uur ivoormid dags wordt het schip eindelijk ge meerd. Er komt een dokter 'aan boord. Er zijn onderweg enkele zieken ge komen en die moeten nu teerst (on derzocht worden otfi het soms' niet iets besmettelijks is. Een zoontje van onze vriend uit Sint Païicras heeft onderweg oorpijn gehad. Hij was pl- weer beter, maar in de paspoort van z'n vader stond het aangetekend. Ze mogen niet v,an boord. We zouden ze wrel in de koffers ;willen pakken om ze mee te nemen, maar idat gaat nu eenmaal niet. Het duurt lang eer alle mensen' weer gecontroleerd zijn. Wij zijn een van de teersten, zodat we om één uur al van boord ikunnen. Maar waarom zullen we gaan, de trein vertrekt pas om 8 uu;r yan- avond. We hebben dus al ide tijd, n,et als de Canadese douane, die de kof fers controleren. Het gaat er pp z'n elfendertigst naar toe. In een hoek van de hal kunnen we gratis brood, koffie 'en melk krij gen en wie durft te vragen wat het kost, die wordt uitgelachen. We wor den bediend door een drietal aar dige Canadese meisjes. M'n vrouw is met drie kinderen aan boord gebleven en ik ga met de oudste een eindje wandelen. Veel is er niet te zien, want -wij zijn eigen lijk buiten de 'stad terecht gekomen. We blijven dus maar Tn de buurt van het schip, waar ook verschillende treinen klaarstaan om "de reizigers verder het land in te brengen. We komen tot de ontdekking, dat hier twee soorten tijd bestaan. Standard- tijd en stadstijd. De standardtiijd is in het gehele land hetzelfde, maar aan gezien er naar ik meen vier uur tijdsverschil is tussen het ene of het andere eind van Canada, hebben de plaatsen onderling overal verschillen de tijden. Die treintiijd is standaril- tijd, in Quebec is het nu 3 uur en in 'de trein al 4 uur. Het is niet eenvoudig om daar direct uit .wijs te worden, maar dat leren we wel. Verschillende koff ers worden door de douane grondig onderzocht, andere niet. De onze schijnen er nogal on schuldig uit te zien, ze geven ze tenminste direct vrij. Er is een man of tien bezig de vrijgegeven koffers naar de treinen Te brengen. Er staan drie tre'inen klaar, een van de C.P.R. èri een van de CjN.R. beide voor het Westen en dan nog een vpn de C.N.R. voor het Zuiden.! Ook de handbagage moet de douane passeren en 'terwijl ik die op ide boot ga halen, zijn de koffers al tin de trein gebracht. En 'dan tfe weten, dat daar in een koffer het eten en de kleertjes voor 'de kleine zitten. Er fis een aparte wagen voor de bagage en Ons Feuilleton 9 door W. Kerremans 4- Toen hij vijf jaren bij Bergs ma en Co. werkzaam was en 23 jaren oud, bezat hij een standkapi.taal van f48.000.en een werkkapitaal van f 7000.Sytsma had hem doen be noemen tot financieel adviseur van zijn scheepvaartmaatschappij, /oor welke betrekking hij een salaris ont ving van f2500.op de bank was zijn tractement gestegen van f 50. per maand tot f250.Hij leefde tamelijk eenvoudig en verteerde lang niet wat hij aan salarissen genoot. Een jaar later opende hij zijn eigen bank, beginnende met geen ander personeel dan een typiste- De kinder ziekten van de nieuwe zaak duur den niet lang, want voor er weer 12 maanden wanen verstreken, had de typiste er 2 employees bij. Toen werd de naam van de bank gewij zigd in die van Roelants en Sytsma, omdat een zoon van Sytsma was toegetreden als compagnot op de de dag dat Roelants naar Breda reisde bezat hii een standkapitaal van ruim een ton en een werkkapitaal van f25.000. Hij deed nu grotere zaken en maakte in een enkele coupe win sten van duizenden guldens. Door zijn voorspoed was Roelants niet overmoedig, maar eerder ern stig geworden. Hij beheerde zijn fi nanciën verstandig, hij kleefde niet aan het geld, maar verkwiste het evenmin. Zijn behoeften wareniniet kostbaar. Zijn eerste eenvoudige ka mers had hij verwisseld voor een etage, waarvoor hii zelf ide meube len. had gekozen. Hij iwas niet op zekere middag naar een imeubelmaga- zijn gegaan om een inboedel te ko pen, maar hij was wekenlang bezig geweest met vergelijkingen in ver schillende winkels voor hij itot een besluit kwam. Toen de meubels in de kamers waren gezet, gordijnen en tapijten en wandversieringen waren aangebracht en in de vertrekken niets meer ontbrak, gevoelde hij zich zeer gelukkig in dié omgeving'. .Niets was er dat hem niet beviel, elk meubel, elk beeldje, elke versiering was met vreugde gekocht na zorgvuldig wik ken en vergelijken én nu was er in zijn kamer een sfeer van rustige een voudige voornaamheid, zonder pronk of weeldevertoon, maai' getuigend /mi goede, niet-vooringenome.n smaak, waar ieder, die er kwam zich gen ie gelijk moest gevoelen. Zo was zijn benijdenswaardige toe stand tot hij naar Breda ging .en toen hij in de trein stapte wist hij niet dat hij daarmede een eind maakte aan zijn schone bankcarrière. Roelants had in de courant gele zen, dat zijn schoolkameraad YVim Reinders, die de militaire loopbaan gekozen had, geplaatst was te Breda en toen hij die mededeling had ge zien kreeg hij ineens lust, grote lust, om het jachtige leven van beurs en kantoor, van noteringen en schom melingen, van wagën en vrezen, ach ter zich te laten en wat rust te gaan nemén 111 de bossen rond Breda. Hii schreef zijn vriend, 'dat hij hem kwam bezoeken, maar wees vooraf een uitnodiging om bij Reinders te logeren af. Hij wilde ^geheel vrij rijn in doen en laten, iets wat hij gis gast bii Reinders en diens vrouw nooit kon bereiken. Vrii van conventie en plichten jegens de gastvrouw, vrij om naar bed te gaan en op te staan dis het hem goed dacht en niet gedwon gen te zijn om te converseren als hij wilde zwijgen. Roelants bestelde kamers in ho tel Mastbos en na zijn aankomst ging hij dadelijk naar Reinders, die hii in jaren niet gezien had en die op aansporen van zijn energieke vrouw Lydie, studeerde voor de school. Het was 11a drie jaren een vrolijk wederzien. De jonge mannen, die el kaar na hun schooltijd slechts inci denteel hadden ontmoet, vervulden elk een positie, waarin zij zich op hun plaats gevoelden en "Reinders was heel gelukkig met Lydie. Als vele cadetten had hij haar al leren kennen .terwijl hii nog op de acade mie was en voor zijn officier-worden waren zij in stlile verloofd. Lydie was een tamelijk grote blonde vrouw, met verstandige ogen en een Intelligent uiterlijk. Zij wist Reinders verstandig te leiden. Zij had bij enkele aange legenheden Roelants vluchtig ontmoet en haar intuitie deed in hem een be trouwbaar en eerlijk man zien, met een enigszins kinderlijk gemoed, dat voor ieder open en "bloot lag. Op een avond dat Roelants bij hen had gedineerd en zij in de kleine tuin theedronken, haalden de twee mannen herinneringen op u:it hun schooltijd. Reinders vroeg zijn vriend of hij van zijn 6 jaren studie in La- tijd en Grieks veel nut had genoten. „Zes jaren lang", zei Reinders, „vele ,viele uren per wiee'k zoog ik aan de dode talen. We waren zo doortrokken van de gees't der klas sieken ,dat we met minachting neer zagen op die Jager staande wezens van de H.B.S., die aan niets anders dachten dari wat uit hun later leven direct kon worden omgerekend in guldens, dubbeltjes en centen. Neen, dan stonden. wij klassiek ontwikkelde jongelui veel hoger. Aan ons de ware urbinitas, aan ons de fijnere bescha ving, die alleen verkregen wordt door hartstochtelijke beoefening van wat de Romeinen vroeger spraken en dachten. Nu hadden wij aan wat rij spraken al meer dan genoeg; van wat zij dachten, daarvan begrepen we zo goed als geen steek, omdat die talen zo razend moeilijk waren en je de hele lieve avond met de zin netjes zat te haspelen als je broertje met pen legpuzzle. Dit stukje past aan 'dat brokje, neen fout, 't hoort niet bij elkaar. Zo deden wij met: dit woord hoort bij dat en als je ze dan naast elkaar opschreef dan kréég je de koddigste onzin... „Neen Wilhelmus", onderbrak Roe lants hem, „dat ben ik helemaal niet met je eens. Wel dat Latijn en Grieks afgerazend moeilijk zijn, maar niet zo dat je met noeste vlijt er niet uit wijs kunt worden." „Man ,ik lach om je", hler;nam! Reinders. „Nu ben je nog geen 10 jaren van het gym en wat denk je terecht te brengen van een stukje proza uit het Latijn?" „Dat zou je nog wpl eens mee kun nen vallen..." „Of tegenvallen, of wat hier het zelfde beduidt", zei Lydie. Zij bleef glimlachend de twee'jon gensachtige mannen aanzien. Wat wa ren liet beiden nog knapen, hoe wei nig beseften of begrepen ze nog van het leven, dat voor hen op goed verende rolletjes verliep en hoe kin derlijk verdiepten zii zich in dit spel letje alsof het een gewichtig ding in hun leven was. 'tWas zo prettig die twee te zien en te horen en zich 7|o veilig bij hen te weten. „Durf je je te wagen aari een. proef?" vorderde Reinders. „Onmiddellijk", antwoordde Roe lants onverschrokken. Reinders ging enige boeken uit zijn gymnasiumtijd halen en legde rijn vriend een stukje proza voor van Ho- ratius, van w'ien Karei had verklaard, dat diens taal niet zo tergmoeilijk was. Hij bracht etr niet iveel van te recht en toen Reinders uit èen an- der boek de vertaling voorlas, ivond Lydie, dat het in onze itaal flog moei lijk te begrijpen Was. 1 1 Roelants erkende verloren te heb ben, mah'r gaf daarmee niet itoe, dat de klassieke vorming geen grote .en gewichtige voordelen had. (Wordt vervolgd). behorende bi} het Boekhandel Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5