voor het Land vqn Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Souvereiniteitsoverdracht Indonesië door de Tweede Kamer aangenomen. No. 6728 Maandag 12 December 1949 DAVID BROWN LAFFLY Und van alten a Firma L. J. Veerman, Heusden IIEUSDEN. Woensdag 14 Dec. spreekt in „Concordia" alhier de heer K. J. J. Ingerman ove/r de Belgische Congo. Hierbij vertoont hij lantaarnplaatjes. (Zie advertentie in dit blad). AALST. 14 Dec. a.s. houdt de N.ÏH,. M.V. in samenwerking met de ,J.V om 19 uur, haar jaarvergadering in de kerk. AN DEL. Tijdens de laatste storm woei aan de nieuwe woningen aan de Kam- metweg alhier een afscheidingsmuur tje omver. Dit is reeds de tweede maal, dat zich een dergelijk euvel heeft voorgedaan. Mej. L. v. Andel alhier werd zodanig door de hond van A. Tan- kens gebeten, dat zij zich onder be handeling van Dr. Oosterom moest stellen. Dit is reeds het tweede slacht offer. Aan de heer A. Tankens alhier is opgedragen het egaliseren en we der in orde brengen van het terrein der Olieboringen alhier voor reke ning van de Aard Olie Mij. te den Haag. De militair A. M. v. d. Vliet keerde Dinsdagavond j.l. in de ouder lijke woning terug, na een verblijf van plm. 3 jaar in Indonesië. Hij werd door velen hartelijk wel kom geheten, terwijl Andels Fanfare des avonds een serenade bracht. Een en ander bracht nog al volk op de been. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Kerk alhier werd benoemd de heer J. F. v. Duist. De Chr. Besturenbond alhier hield een propagandavergadering in het Ver. gebouw, welke redelijk was bezocht. Een 2-tal sprekers voerden namens de Chr. Vakbond het woord. 'tWas een mooie avond. ALMKEIIK. Op de heden alhier gehouden aanbesteding voor het bouwen van een dubbele woning voor rekening van de gemeente aap de Achtersteeg, was de firma de Later te Nieuwen- dijk de laagste inschrijver voor de som van f 18950. Naar wij vernemen heeft Ds. Streefkerk van Berkel en Roderijs, voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier, bedankt. Dinsdag arriveerde na een ver blijf van ruim 3 jaren in de tropen, met de „Johan van Oldebarneveld" in onze gemeente de militair A. D. Daggelders, 's Avonds bracht de mu- ziekvereen. „Nooit Gedacht" hem een serenade. Ook bracht het fanfare corps dien avond de lieer en Mevr. den Besten, ter gelegenheid van hun 25-jarige echtvereniging, een serena de. Op beide plaatsen werd genoemde vereniging rijkelijk onthaald. Zaterdag 17 Dec. hoopt het Herv. Kerkkoor alhier onder leiding van de heer J. Boefaas en met me dewerking van de Zangvereniging van Rijsoord, in de Geref. Kerk aan de Voorstraat, een zangavond te houden. De algehele leiding zal berusten bij Ds. Hintzbergen, Herv. Pred. alhier. Op Vrijdag 16 Dec. a.s., des avonds om 7 uur, zal in de zaal van de heer van Dijk alhier een leden vergadering worden gehouden van de afd. ATmkerk van het Groene Kruis. Op deze vergadering zullen behan deld worden de jaarverslagen van de secretaresse en de penningmeesteres- se, terwijl' tevens de verkiezing zal plaats vinden van 4 bestuursleden, wegens periodieke aftreding. Door de architecten Bezemer en de Snoo te Wijk en Aalburg is aanbesteed het bouwen van 2 wo ningen voor deze gemeente. Ingeschreven is als volgt: J. v. As, Uitwijk f 20,900 Groeneveld en Westerhof Nieuwendijk 20,840 N. C. Struik, Nieuwendijk 20,800 Gebr. M. en B. Straver, Almkerk 19,590 J. Bos, Almkerk 19,490 P. W. Straver, Almkerk 19,450 Fa. A. v. Andel, Nieuwendijk 19,112 G. den Besten, Almkerk 19,067 Gebr. de Later, Nieuwendijk 18,950 De betere Tractor De betere Maaidorsmachine Agent: DIENUS VERSCHOOR Dinsdag vingen de debatten over deze overname in de Tweede Kamer üuny waarbij door alle fracties het woord werd gevoerd. Woensdag waren de Ministers van Maarseveen, Götzen en Joekes aan het woord en als laatste minister Schokking. Des avonds werd nog met de replieken begonnen, waaraan deel namen de heren Schouten (tegen) Romme (voor) en Wel ter (tegen). De heer Tilanus (C.H.) met ver schillende leden zijner fractie ver klaarde geen vrijmoedigheid te kun nen vinden, thans het wetsontwerp af te wijzen. De heer Oud van de V.VUD. ver klaarde dat zijn fractie eveneens zou voorstemmlen. De communist Wagenaar gebruikte zodanige woorden, dat de Vioorzitter deze niet toelaatbaar achtte. Alle 100 lieden der Tweede Kamer waren aanwezig. Hierna werd laat in de nacht tot stemming overgegaan, waarvan de uit slag was als volgt: Van de 100 aanwezige leden stem den er 71 'voor en 29 tegen. Voor stemden de KIVP (32 leden), da P. v.d. A. (27 leden), van de CjHi. stem den er 4 voor en 5 tegen, de VVD stemde geheel voor (8 leden). Tegen stemden de A.R. (13 leden), commu nisten (8 leden), St. Geref. (2 leden) en Welter. ORAKEL. De collecte ten bate van het Thuisfront alhier bracht f 744,93 op. Een woord van dank aan de dames welke deze collecte hielden is zeker op zijn plaats. Na een verblijf van 3 jaar en 3 maanden keerde de oorlogsvrijwil liger Sergeant A. Ermstrang, uit In donesië in onze gemeente terug. Reeds des morgens waren de vlag gen uitgestoken in de Hovendsestraat en was een passende versiering aan de ouderlijke woning aangebracht. Bij zijn thuiskomst was de belang stelling zeer groot. Verschillende bloemstukken, een krentebrood van 23 pond, een rookstel van de buurt bewoners, een sigarettenhouder van de meisjesvereniging „Helpt Elkan der, gedichten enz. werden binnen gebracht. Omstreeks 8 uur bracht de muziekvereniging O.B.K. Sergeant Ermstrang een serenade welke buiten gewoon in de smaak viel. De volgende avond werd een be zoek gebracht door het college van B. en W., dat een oorkonde in lijst aanbood, terwijl het Thuisfront een polshorloge 'schonk. De bus voor het Thuisfront bij thuiskomst van militair G. den Tek, bracht f 23,20 op. CAPELLE. Tot secr.-penningmeester van de Onderling Vieeverz. „Sprang-Ca- peTle' 'is in de vacature, ontstaan door het overlijden van die heer J. J. Sterrenburg, benoemd de heer A. Wage makers, in wiens plaats als schatter voor de wijk Nieuwevaart werd gekozen, de heer G. Rekkers. In de zaal van de heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje, gaf het fanfare-corps „Sirena" j.l. Woensdag avond vopr donateurs en introducé's en Donderdagavond voor niet-Ieden zijn eerste uitvoering. Na èen ope ningswoord van de voorzitter, de heer J. H. van Eeuwijk, voerde de muziek vereniging, onder leiding van haar directeur, de heer L. van der Zan den, op te loven wijze een drietal muzieknummers uit, waarna een uit de werkende leden gevormde toneel vereniging, met medewerking vaneen tweetal dames, opvoerde „Het Bonte Leven", een spel van het Land in vier bedrijven vah A. Boepe. Het waren een paar schitterend geslaagde avon den. De muziekver. „Kunst na Ar beid" geeft Dinsdag en Woensdag a.s., in de zaal' van de heer E. C. Cové aan de Nieuwevaart, met me dewerking van de toneelvereniging „Ons Genoegen' 'haar winteruitvoe- ring. In de zaal1 van de heer Ant. v. Dijk aan het Bruggetje, zal' Woens dag 14 Dec. a.s., des avonds ,om 7 uur voor dè leden van de Coop. Landbouw Aankoopve reniging de film „Ford mechaniseert de landbouw" worden vertoond. Het 2e team van de schaak- verengiing „De Vrije Pion" speelde voor de 3e klasse van de JNjoordjbra'D. Schaakbond te Made tegen „Di.I.T.", waarvan met 61f2ix/2 werd gewon nen. i VGRAVENMOER. Dinsdagavond j.l. werd in café „Het Wapen van 's-Gravenmoer" de film „Het geld van de boer" ver toond. Als tweede film werd gedraaid „De bonte moet er uit". Dez§ film avond werd georganiseerd door de Boerenleenbank alhier, en zij kan te rugzien op een zeer geslaagde avond. Er waren niet zoveel belangstellen den, maar die er waren hebben van beide films genoten. In café „Het haasje" werd Woensdagavond de jaarvergadering gehouden van de Oranjevereniging, hier ter plaatse. Wegens het bé danken van de heer Loeff als voor zitter en als lid, stond deze vergade ring onder leiding van de secretaris, de heer W. K. Dekkers. In de vaca ture J. Loeff werd gekozen de heer v. d. Velden. Vervolgens kwam aan de orde de bespreking aangaande feestplannen voor 1950. Daar 30 April zeer dikwijls niet de geschikte dag is voor terreinfestiviteiten, wegens koud weer e.d., werd 31 Augustus genoemd. Als groot bezwaar werd aangevoerd, dat op deze wijze de verjaardag van H.K.H. Prinses Wil helmina, de verjaardag van onze hui dige Koningin H. M. Prinses Juliana zou overtreffen. Besloten werd nog geen andere datum vast te stellen. Bij de gehouden verkiezing werd tot diaken der Chr. Geref. Kerk alhier gekozen de heer J. Melsen. De bazar van de muziekvereni ging „Crescendo" zal worden gehou den op Donderdag 15 en 17 Decem ber a.s. in de oude Openb. School alhier. Beide dagen zal de zaal vanaf 's middags half drie geopend zijn. HEESBEEN. Gisteren, 11 Dec. was het 25 jaar geleden dat C. H. v. Everdin- gen, res.-majoor der Cavalerie tot of ficier "benoemd werd. IIERPT. Op het te Eindhoven gehou den examen voor Practijk Boekhou den „Groote" slaagde Mej. Nelly van Herpt. LAND VAN ALTENA. Alle gemeenten in het Land v. Altena zijn toegetreden tot de school- artsendienst Noord-West-Brabant. Het ligt in de bedoeling 2 school artsen aan te stellen en wel een voor het protestants en een voor het ka tholiek gedeelte van de dienst. Naar we vernemen zal de dienst in 1950 in werking treden en is benoeming van de schoolartsen te wachten. Gedurende de zomermaanden wordt door de veehouders geklaagd over de lage waterstand in de polder, hetgeen verband houdt met het feit, dat veel sloten zijn vervuild en door de betreffende eigenaars of huurders niet voldoende worden bijgehouden, zeer tot schade van hun landerijen. De polders zullen in het vervolg wel streng toezien of een ieder aan zijn verplichtingen in deze voldoet. Velen zullen zich niet kunnen herinneren, dat er ooit zo'n rijke oogst is geweest dan in 1950. De op brengst van de diverse land- en tuin bouwproducten gaf een ongekende op brengst. Voor de teelt van consumptie-knol len was het echter een slecht jaar, aangezien het in cle planttijd zo droog was, dat de planten niet aansloegen. Gevolg is een tekort aan consumptie- knollen deze winter. Aan de slachthuizen worden mo menteel in verband met de omstan digheid, dat het rijkssubsidie is ver laagd tot 14 cent per kg zeer weinig varkens en zelfverzorgers meer aan gevoerd. De aanvoer liep op sommige plaatsen met meer dan 80 pCt. terug. De telers van grienden worden opmerkzaam gemaakt, dat zij zich als lid. der Ver. voor Griendtelers kunnen opgeven bij de secretaris van de ver eniging, de heer G. A. A. v. Beek te Raamsdonksveer. Ook in deze streek wordt de griendcultuur nogal beoe fend, hoewel er de laatste 10 jaren vele grienden zijn gerooid, in verband met de omstandigheid, dat de exploi tatie niet lonend was te achten. Ook dit jaar worden weder enkele oude grienden omgelegd. Het schijnt dat thans de verplichting wordt gesteld 0111 in de plaats dezer grienden popu lieren of ander houtgewas te telen, hetgeen niet onbillijk is te achten en tevens bevorderlijk voor de houtstand de toekomst. Het landschapsschoon wordt tevens door aanplanting ge diend. Zij, die zich vanaf heden op het „NIEUWSBLAD" abonneren, ontvangen de nummers tot 1 Jan. a.s. - GRATIS LAND VAN ALTENA. Op Vrijdagavond 16 December hoopt het Provinciaal Bestuur van de Christelijke Jonge Boeren- en Tuin dersorganisatie een oprichtingsverga dering te beleggen, waar als spreker hoopt op te treden de Welëd. Heer R. Bos, Bondssecretaris van de C.J. B.T.O. De vergadering wordt gehouden in het Verenigingsgebouw te Andel en vangt aan om half acht. Jongeren en ouderen, die belang stelling tonen voor het agrarisch be drijfsleven, worden dringend opge wekt, deze uiterst leerzame vergade ring bij te wonen. RIJSWIJK. Heden vieren de echtelieden T. v. Tilborg Azn. en J. M. v. Til- borg-de Joode alhier hun 40-jarige vereniging. SLEEUWIJK. Voor het bouwen van 4 du- plexwoningen voor deze gemeente, werd ingeschreven als volgt: G. v. Noordennen, Hoornaar 44,400 J. Bakker, Hoog-Blokland 44,090 Gebr. Bakker, Giessendam 43,200 E. Groeneveld, Woudrichem 42,798 J. v. Wendel de Joode, Sleeuwijk 42,775 F. H. Kamsteeg, Hardinxveld 41,670 C. F. v. Wendel de Joode, Sleeuwijk 40,960 C. J. v. d. Nieuwenhof, Tilburg 40,600 Architecten Bezemer en de Snoo te Wijk en Aalburg. VEEN. Door diverse fruithandelaren in deze gemeente is het oude fort onder Giessen gehuurd voor opslagplaats en bewaring van het winterfruit. 'Dui zenden kg eerste klas fruit zijn daar door verschillende personen opgesla gen. Dit oude fort met zijn mooie bergruimte leent zich uitstekend als opslagplaats, aangezien het fruit daar vorstvrij kan worden bewaard. WIJK EN AALBURG. Op 1, 2 en 3 December j.l'. hield de voetbalvereniging N.O.A.D. alhier, haar aangekondigde bazar. De beide eerste avonden heerste eirreéds een gezellige drukte en Zaterdag avond was het, ondanks het ongun stige weer, bijzonder druk. Zaterdag middag bracht Sint Nioolaas een be zoek aan de bazar en de kindleren werden, onder het zingen van enige versjes voor de Sint, getracteerd. De uitslagen van de diverse verlo tingen van deze bazar zijn: Kinder trapauto no. 183. Die pot bevatte 6944 erwten. Die pop was geboren te 4 uur 36 minuten. Noad kan op een goed geslaagde bazar terugzien. Alles had een vlot en ordelijk verloop. Hieronder volgt nog de 6e en laat ste verantwoording voor bovenge noemde bazar: N.N. f3.NjN. 2 blikken groen ten, 1 pot uitjes, 26 pakjes cigaret- tenpapier en 1 fles wijn, N.N. 5 tubes tandpasta, 1 flesje brillantine, 1 pakje shampo en f2.50, mevr. Bouman-OI- denburg 1 babybroekje, G. v.-Helden 1 paar klompen, café Rouman 1 sche merlampje, v.v. „Wilhelmina" 1 wand- lamp, L. v. d. Pol 1 rooms te Ifletje, C. van Kuijk 1 koffiepot, H. Vos f2.50, Oranjever. „Wilhelmina" f 10, D. Bonman 1 kaas, Gebr. Kolf 1 fietspomp, 1 stel pedalen en 1 lede ren fietstas, mevr. R. v. d. Maaden- Bouman 1 peper en zoutstel en 1 bon- bonschaaT, G. Poorter f 1.Reisver- eniging „Wii zijn paraat" 2 taarten, G. van Kapél 1 taart. Allen uit Wijk en Aalburg. Laros, Heusden 35 stukjes scheer zeep Vaessen, Heusdesn 1 rolfilm Uitgave Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteurs J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uux 'i Jy\ A Fabriciusstraat 2 Almkerk

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1