voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard FEESTELIJKE OPENING Jlls de JCsrsfKloKksn luiden No. 6730 Maandag 19 December 1949 Und van alt^ha Nieuwe Openbare Lagere School te Drongelen DAVID BROWN LAFFLY BOEKHANDEL Fa. L. J. VEERMAN Firma L. J. Veerman, Heusden van de Deze opening vond plaats op Woensdagmorgen 14 December om 10 uur v.m. Tegenwoordig waren Burg. D. A. v. d. Schans met echtgenote, de wethou ders G. v. d. Beek en H. Vos, de raadsleden Donken, Gouda en Prin- se, de Gem.-Ontvanger v. d. Meij- den, de Insp. voor het L. O. te Waalwijk, de Insp. voor ,Lich. Oefe ning te Nijmegen, Baron van As- beek, Architect der school met zijn dag. opzichter, de aannemer Hascels en tal van ouders der schooljeugd. De heer Haase opende de plechtig heid met het laten zingen van Ps. 75 vers 1, waarna hij het woord gaf aan Burgemeester v. d. Schans, die sprak als volgt Laat ik deze bijeenkomst openen met U allen, namens het Gemeente bestuur van Eethen, hartelijk wel kom te lieten aan deze plaats. Een bijzonder woord van welkom richt ik tot U -mijnheer Ubach, Inspecteur van het Lager Onderwijs en tot U mijnheer Michielse, Inspecteur van Lichamelijke Opvoeding. Het ver blijd ons zeer dat wij U beiden hier mogen zien. Ook heet ik welkom de raadsleden onzer gemeente, het doet ons genoegen dat gij allen door uw aanwezigheid deze gewichtsvolle gebeurtenis voor Drongelen wilt mee maken. Voorts de heer Baron v. As- beek, de ontwerper van dit school gebouw, de heer Haspels, aannemer, de heer v. Loenen, Hoofd van de Gentr. Techn. Dienst in het Land van H. en A., de heer de Ruiter, de heer Haase, hoofd der school en Mej. Hermanides, onderwijzeres en ten slotte alle belangstellenden, vooral niet te vergeten de school gaande kinderen met hun ouders. Het is voor ons allen een verblij dend feit, dat wij hier bijeen mogen komen voor de opening der nieuwe Drongelense school. Een feit van gro te betekenis voor onze gemeente, in 't bijzonder voor het dorpje Dron gelen. Nog levendig herinneren wij ons het ogenblik toen wij na de be vrijding, weer voor 't eerst een blik in ons dorpje mochten slaan. Was er veel in onze omgeving verwoest, het allerellendigst was toch het dorps centrum van Drongelen er aan toe. Slechts één woning was met betrek kelijk weinig moeite weer bewoon baar te maken. Overigens kan men haast zeggen dat geen steen op de andere was gelaten. Wij stonden alle voor grote moei lijkheden. Talloze niet te beantwoor- dien vragen bestormden ons. Hoe moest worden aangepakt om weer te kunnen wonen? Waarmee moest men beginnen Alles werd nog bemoei lijkt door de maatregelen van mili- litairen en B. S., waardoor wij we kenlang nauwelijks bij het overschot van ons bezit mochten komen. En uit de aard der zaak was de oplossing der vragen niet het minst moeilijk voor het Bestuur der ge meente. Bij al het andere was ook het vraagstuk hoe de jeugd weer aan regelmatig onderwijs te helpen, zeer lastig. Eerst liep de hoop der toekomst ook van ons dorp een paar maan den in het wild rond. Toen kon een regeling getroffen worden waarbij on derwijzers en kinderen zich voor hal ve dagen naar Meeuwen konden be geven, om daar althans iets te kun nen doen dat op onderwijs leek. Dringend, zeer dringend was dit nodig voor de jeugd, die al zoveel maanden van oorlog en evacuatie van regelmatig werken was ver vreemd. Wij kunnen ons voorstellen mijnheer Haase wat dit alles voor de kinderen, de gezinnen, maar voor al voor U betekend heeft, en welk een zorg en moeite het vereiste de zaken weer op gang te brengen. Vooral bij schier alle gemis aan ma terialen. Om slechts een ding te noe men, het kostte reeds zorg om de in Drongelen losgelaten jongens te Meeuwen weer bijeen te krijgen. Wij waren allen dankbaar dat het Nood- kerkje verscheen en de gemeente met de kerk een regeling wist te krijgen die haar wel een belangrijke som kostte, maar waardoor de jeugd weer in een gebouw te Drongelen kon wor den verzameld. Ongetwijfeld was deze oplossing verre van ideaal en wij konden de de heer Haase en zijn hulp in de tijd in de noodkerk doorgebracht, al lerminst benijden maar het was iets. Het onderwijs kon althans voortgaan. Intussen deden zich allerlei be langrijke vragen voor.: In de eerste plaats kwam van de zijde van de ontwerper van de we- deropbouwplannen voor onze ge meente en de autoriteiten van het Dep. van Wederopbouw enz., het voorstel Drongelen maar niet als dorpskern te herbouwen. Aanvanke lijk werd met grote beslistheid het pleit voor dit idee gevoerd. Min der dorpen met grotere kernen was het parool. Wij kunnen ons deze gedachtengang voorstellen, maar men vergeet hierbij 2 dingen n.l. de gang der historie en de betekenis en de hechtheid van het historisch gewor- dene en de samenstelling der be volking. De geschiedenis ook van een klein dorpje van een tiental eeuwen laat zich zomaar niet negeren en boven dien bestond onze bevolking toen uit meer dan 90 pCt. agrariërs, boe ren en landarbeiders, die door al lerlei band hecht aan dit plekje grond gebonden waren. Gelukkig is men voor onze over tuiging^ geweken en kwam een plan voor een nieuw Drongelen uit de bus. 't Heeft tot deze zomer moeten duren eer dit plan de hoge goedkeu ring verwierf en ook hier werd het oorspronkelijke idee belangrijk be snoeid maar ondertussen was toch vrij spoedig komen vast te staan, dat het Drongelense kerkje weer on geveer op de oude plaats zou komen en dat voor de school een ander terrein moest worden gezocht. Een tijdlang meenden wij dat het vrijwel zeker was dat de school z.g. bui tendijks ten Westen van de Veerweg zou komen. Hier lagen evenwel zo veel moeilijkheden dat tenslotte deze plaats werd aangewezen. Het zal velen uwer, met mij leed doen dat het oude gebouw, vooral de onderwijzerswoning, zo aardig ge legen vanaf het Drongelense veer, voorgoed op die plaats is verdwe nen. Toch moeten wij erkennen dat het overbrengen van deze gebouwen naar dit ruime terrein de school zelf op de duur ten goede komen. Om nog een belangrijk obstakel te noemen, dat de vlugge bouw van een school in de weg stond, dit was mede het feit van de regeling der bouwvolume verdeling. Het leek, gezien het grote gebrek aan schoolruimte in ons land of er de eerste jaren niets van zou kun nen komen. Na allerlei pogingen van onze zijde, die zo krachtig door de De betere Tractor De betere Maaidorsmachine Agent: DIENUS VERSCHOOR heer v. Loenen werden gesteund en bovendien de volle medewerking ge noten van de heer Insp. Ubachs en diens voorganger, de heer Takx, wer den de vooruitzichten eer slechter dan beter. Tot wij najaar 1948 plot seling weer bemoedigd werden door een telefoongesprek met den Haag, waarbij gezegd werd, Drongelen staat niet op de' lijst voor 1948 en 'komt waarschijnlijk niet óp de lijst voor 1949, maar zend onmiddellijk uw plannen in dan kunnen wij U mis schien toch helpen. Wij traden in overleg met de heer v. Loenen en belden de heer v. As- beck op. Deze toog aan 'twerk en ziet wij kregen uit het restant van de volumepot 1948 onze toewijzing. Wij vergeten daarbij dan maar dat het bovendeel van dit gebouw z.g. semie-permanent is. Zo blijft er iets te hopen en waarschijnlijk nog vele jarên, n.l. een gewoon dak op dit gebouw. Intussen wij zijn tevreden met deze gang van zaken. Ons verhaal zou te lang worden, als wij nog verder gingen om de geschiedenis der geboorte dezer school te memoreren. Laten wij daar om alleen daarop wijzen dat wij hier thans staan in een prima gebouw. Wij danken dit aan de medewer king en vindingrijkheid van de amb tenaren van Wederopbouw in den Haag, aan de onmisbare steun van de gemeenteraad, die steeds de be sluiten in deze, met algemene stem men nam, aan de reeds vroeger ge noemde spontane hulpverlening van de heer Insp. van het L. O., aan de eveneens zeer gewaardeerde mede werking van de heer v. Loenen en zijn mensen, aan het keurige werk van de heer Ir. Baron v. Asbeck en zijn staf, aan de soliditeit van onze aannemer Haspels, die overeenkom stig onze verwachting, een goed stuk werk leverde waarop hij trots mag zijn, aan de werklust en voortva rendheid van zijn personeel. Elk dier heren dank ik namens het gemeentebestuur en vooral na mens de bevolking van Drongelen, van ganser harte voor hun aandeel in dit werk. Wij missen in deze ogenblikken weer opnieuw onze te vroeg overle den wethouder Sterkenburg, die zich in 't bijzonder voor tot instandkoming van deze school interesseerde. En nu zou ik tekort schieten als ik ook niet een woord van dank zou spreken tegenover Inspecteur Mi chielse, die ons met raad en daad heeft bijgestaan, om ook de belan gen van het onderwijs in lichame lijke opvoeding tot zijn recht te doen komen. Hierbij denk ik aan speel plaats en materiaal voör dit onder lijs. Wij kunnen begrijpen, mijnheer de Inspecteur dat XJ ook te Dronge len liever een gymn. lokaal bij de school had zien verrijzen. Ook het gemeentebestuur betreurt dit gemis. Met het oog op de schaarsheid van 's lands financiën, bleef dit een vro me wens en zal het, vrezen wij, nog meerdere jaren moeten blijven. Mijnheer Haase, wij wensen U har telijk geluk met deze nieuwe school. Wij kunnen ons voorstellen dat er vanmorgen heel wat in U omgaat. Uw aanleg voor pessimistische ge dachten heeft U wel eens doen wan hopen aan een goede oplossing. U en juffrouw Hermanides zullen nu les geven in een, naar de eisen des tijds ingericht gebouw. Wij wensen U toe, dat gij, in de jaren waarin gij nog aan de Dron gelense school verbonden zult zijn, hier prettig en met veel vrucht zult arbeiden, tot heil van de Dronge lense jeugd vooral, maar ook tot uw eigen voldoening. God sterke U bij voortduring voor uw taak en geve U en mevrouw Haa se, straks in uw nieuwe woning nog veel geluk te genieten. Wij danken U, mevrouw en uw helpsters nog in 't bijzonder voor 'uw welwillend heid ons 'bij deze plechtigheid van koffie enz. te voorzien. Kinderen van Drongelen, jullie ge niet voortaan een groot voorrecht in zulk een mooie school te mogen leren. De ïloodschool was ook voor jelui geen prettig gebouw. Nu zult gij in deze nieuwe omgeving verke ren met kostbare mooie nieuwe meu belen. 'tls alles een lust voor 'toog en anderen zullen jaloers op je zijn. Wij hopen dat dit voorrecht je zal aansporen goed voor je werk te zor gen. Je best te doen. Dit is van belang voor Meester en Juffrouw, maar veel meer nog in je eigen belang. Wij hopen dat je hier veel zult leren, waarvoor je later als je groot geworden bent, de waarde dankbaar zult leren kennen. Nogmaals doe je best, doe je best ook daarin en li zoekt een Geschenk dan gaat U naar VEERMAN Wij hebben eenf grote sortering Kerstartikelen o.a. Ziet onze etalage en U zult zeggenja we gaan kopen bij TEL. 19 - HEUSDEN Zij, die zich vanaf heden op het „NIEUWSBLAD" abonneren, ontvangen de nummers tot 1 Jan. a.s. GRATIS dat je toont deze mooie school waard te zijn. Rond alles schoon en gaaf, zorg dat er geen schrammen of vlek ken komen en dat de banken zo laiig mogelijk mooi blijven. Jelui kunt zelf daar zo veel aan doen. Ik wil jelui medewerking ook nog vragen voor het in orde houden van de terreinen om de school. Vooral als straks de beplanting is aangebracht. Ook jelui allemaal wensen wij geluk met dit nieuwe gebouw. Wij betreuren het, dat wij onze gasten op dit ogenblik nog niets kunnen laten zien van de' beplanting zoals die door Ir. Otte is ontworpen. Wij hopen dit ontwerp uit te voe ren en verwachten dat over enige tijd hierdoor, en ook doordat de hier langs lopende weg verhoogd, ver breed en verhard is het aspect van onze school nog wordt verbeterd. Dames en héren, jongens en meis jes, ik dank U allen voor uw ge duld naar mij te luisteren en ver klaar hiermede de Drongelense school geopend. Hierna sprak de heer Ubach, Insp. v.li. L. O. in het district en bracht dank voor de prettige samenwerking, voor de totstandkoming van dit school gebouw dat er mag zijn. Hij bracht dank aan de heer Haase, voor de moeite en het werk die deze zich getroost heeft om van het onder wijs in moeilijke omstandigheden, in de noodschool, te maken wat ervan te maken was. Hij wenste Baron v. Asbeck en de aannemer geluk met hetgeen zij tot stand hadden gebracht en besloot zijn woorden met cle bede dat Gods zegen op de school mag rusten. Vervolgens werd liet woord ge geven aan Baron van Asbeck, die wees op de grote moeilijkheden, die overwonnen moesten worden. Hij deelde mede dat aanvankelijk ook gedacht was tijdelijk een gymnastiek lokaal aan de school te doen bou wen, in verband met de kosten kon dit geen doorgang vinden. Spr. hoppt dat dit in de toekomst alsnog zal mogelijk blijken. De plaats alsmede voor een derde klas is er voor ge reserveerd. Spr. deelde mede dat de aanbesteding op 22 Dec. 1948 heeft plaats gevonden, waarbij de hoogste inschrijver kwam tot een bedrag van f 48800,de laagste, de aannemer Haspels tot het bedrag van f 40845,Hij bracht de aan nemer hulde voor het goede werk dat hij heeft gemaakt en dankte de heer Ternee, de opzichter voor zijn werk en tenslotte het gemeentebe stuur voor het in hem gestelde ver trouwen. De heer Haase, hoofd der schook die verklaarde met vreugde en dank baarheid'het woord te nemen. Dankbaar was men gestemd, toen men na de bevrijding in de gemeente terugkeerde, omdat men er het le ven had afgebracht, doch met smart was men vervuld toen men bij de puinhopen stond. Spr. herinnerde er aan, dat de kinderen gedurende het eerste halfjaar voor het genieten van onderwijs naar Meeuwen moesten, waardoor van het onderwijs niet veel terecht kwam. 1 April 1946 werd op initiatief van het gemeentebestuur de noodkerk opgericht, waarin ook ge legenheid voor het geven van on derwijs. Niettemin bleven er grote moeilijkheden voor het geven van behoorlijk onderwijs, er is echter van gemaakt wat er van te maken was. Aanvankelijk koesterde spr. wei eens de vrees dat er van herrijzenis Uitgave Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur: H, ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui Fabriciusstraat 2 Almkerk Kerstballen Kerstpieken Kerstboekjes van Callenbach en Meinema Kerstlopers Kersttafellakens Kerstklokken Kerstservetten Tafelversieringen Grote sortering Kalenders als Honingdroppels Eigen haard Mooi Nederland Prinsessenkalenders Zakagenda's

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1