NIEUWSBLAD I Xaamkaartjes I TWEEDE BLAD HAANDAG19DECEHTZ VERGADERING voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard van de Raad der Gemeente ANDEL, op Zaterdag 10 December 1949, des namiddags 3 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer Mr. G. A. Bax. Secretaris: WelEd. Heer M. van Rijswijk. Beëdiging van de heer Chr. van Rijswijk, die bij de vorige vergadering niet aanwezig kon zijn. Deze legt in handen van de Voorzitter de vereiste eden af, waarop de Voorzitter hem' geluk wenst en de hoop uitspreekt, dat met de heer v. Rijswijk samenge werkt zal kunnen worden in het be lang der gemeente. Hij twijfelt daar aan echter niet, gezien de uitstekende samenwerking, die de heer v. Rijs wijk in de achter ons liggende perio de steeds heeft getoond. De heer v. Rijswijk dankt de Voor zitter voor zijn woorden en zegt, dat hij de belangen der gemeente naai zijn beste weten hoopt te behartigen. De Voorzatter opent met het for muliergebed. De Secretaris lieest de notulen van 2 vorige vergaderingen die worden vastgesteld. i Ingekomen stukken De Kon. goedkeuring voor de" ver ordening op de heffing van feges voor de bevolkings- en verblijf sre- geling. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot ruiling van grond met de P.N.E.Mg idem tot verkoop aan Mr. Naayen van e.en stukje grond aan de Andelse steeg. Verzoek van het bestuur van de vereniging tot bescherming van die ren om subsidie. Op voorstel van B. en W. wordt afwijzend op dit verzoek' beschikt. Idem op eed zelfde verzoek van de openbare leeszalen in Noord- brabant te 's Boschidem van het Bestuur van avondscholen in het Bis dom 's Boschidem op het verzoek' van het bestuur van het opbouwoir- gaan voor Noordbrabant. 'Verzoek van het gemeentebestuur van Aarle-Rixtel om adhaesie te be tuigen aan zij'n adres gericht tot Ged. Staten van Noordbrabanit ooi wijzi ging te willen brengen in de klasse- indeling der gemeenten in Noordbra bant voor de salariëring der weihou ders en tevens om deze salariisisen voor gemeenten tot 6ooo zielen te stellen op f 400. De 'Voorzitter Echt dit adres boe en zegt, dat B. en W. van oordeel! zijn, dat dit adres te ver gaat. Het coEege is wel van oordeel, dat een salaris van f125— voor de wethou ders in een gemeente als Andel te laag moet worden geacht. Het zou Ged. Staten willen voor stellen dit te verhogen tot 250 gullden en geen adhaesie aan genoemd adres willen betuigen. De heer Naaijen kan zich heel góed met dit voorstel' verenigen, een bedrag van 12 5 gulden is voor het ve le werk, dat tegenwoordig van de wethouders wordt geëist, veel te laag. De heer de Fijteir acht een klasse- indeling, die met 500 zielen opklimt ook niet juist. De heer v. Rijswijk vraagt of het niet verwarrend zal werken, als ie dere gemeente met een afzondérlijk voorstel bij: Ged. Staten kotmt. De Voorzitter is van oordeel, dat Ged. Staten over voldoende ambte naren beschikken om uit te zoeken, welke voorsteEen juist zijn. De heer v. Rijswijk zou ook liever een andere klasse-indeling zien, hii acht deze thans niet juist. Spr. zou de wijziging van de klasse-indeling over willen laten aan Ged. Staten. Andel heeft alleen belang bij verho ging van de wethouderssalarissen tot f250.—. De lieer Crielaart kan zich geheel met het voorstel van B. en W. ver enigen. 1 Met algemene stemmen wordt hier op het voorstel van B. en W. aange nomen. Verzoek van de vereniging voor voorbereidend Chr. Hoger en Middel baar onderwijs te Gorincbem om voor önet jaar 1.949 een subsidie van 125 gulden per leerling te ver lenen, die uit deze gemeente dé school bezoeken en voor de verdere jaren een subsidie tot maximum f50.per jaar per leerling. Het hogere bedrag voor 1949 is een gevolg van het feit, dat de school is aangevangen op 1 September en de subsidie eerst ingaat met December 1949. De Voorzitter Echt toe, dat de gemeente ten opzichte van het Chr. Hoger onderwijs niet verpEcht is tot het verlenen van subsidie bij rijks- en gemeentelijke inrichtingen bestaat die verpEchting wel. Uit billijkheids oogpunt stellen B. en W. voor aan het verzoek te voldoen en de ge vraagde subsidie voor de 3 LeerEngen die uit Andel de school bezoeken, te verlenen. De heer Naaijen vraagt als de kos ten voor 1950 minder bedragen dan geraamd of de gemeente dan toch aan het bedrag van 50 gulden is ge bonden. De Voorzitter antwoordt ontken nend, dit is niet het geval, de sub sidie moet worden betaald aan de hand van een specificatie der kos ten, zijn deze lager dan geraamd, dan wordt de subsidie ook lager. De beer de Fijter merkt op, dat die gemeente voordeel heeft, doordat de leerlingen deze school bezoeken, oe- zochteu zij een andere inrichting, dan zouden 'de kosten 'hoger zijn. Met algemene Stemmen wordt bier- op besloten tot het verlenen van de gevraaggde subsidie's. Verzoek van de diaconie der Ned. Herv. gemeente om subsidie voor de gezinsverzorgsüer, die in samenwer king van de Ned. Herv. gemeente van Giessen en Rijswijk was aange steld. Deze 2 laatsten hebben deze samenwerking per 1 April opgezegd, zodat de verzorgster geheel voor re kken ing van An del komt. B. en W. stellen voor de maximum toelaatbare subsidie voor 1949 en 1950 te ver lenen. Voor 1949 wordt dit een be drag van f399.62. De heer Crielaart vraagt of de ge zinsverzorgster alleen kerkelijk op treedt. Die Voorzitter zegt, dat ook an dersdenkenden van haar hulp kunnen profiteren. Die heer Crielaart verklaart voor het voorstel van B. en W. te zijn en noemt de gezinszorg een mooie in* stelling. Met algemene stemmen wordt be sloten tot het verlenen van de voor gestelde subsidie. Verzoek van de lieer M. Versteeg 0111 eervol ontslag als gemeentebode per 1 November en per 1 Januari als gemeenteopzichter en brandmeester. De Voorzitter zegt, dat de Inter Versteeg kort geleden zijn 40-jarig jubileum mocht vieren. Spr. is ver heugd hem bij die gelegenheid' te hebben gefeliciteerd. Nu achl. Ver steeg de lijd gekomen om ontslag te nemen. B. en W. stellen voor clil ontslag te verlenen, onder dankzeg ging voor het veie, dat de heer Vier stee g in deze: 40 jaren voor de ge meente heeft gedaan. De Voorzitter hoopt, dat het de heer Versteeg gegeven moge zjjn, nog van een jarenlange, wél verdiende rust te genieten. Met algemene stemmen wordt het gevraagde ontslag verleend. i De aftredende leden en plaatsver vangende leden der commissie inge volge de woonruimte wet, worden al len herkozen. Vaststelling gemeentebegroting voor 1950. De Voorzitter verstrekt een toelich ting n.l. deze dat de begroting voor 1950 niet aEe lasten bevat die daarop zullen drukken. B. en W. hebben nil. een 5-tal kapitaalsuitgaven op het oog, die zij aan de raad willen voorleggen. Deze voorstellen omvattenbestrating van de Kanlmetweg en de nieuw aan te leggen straat, uitbreiding der straat verlichting, de herstelling van de to ren en de plannen voor de aanleg van een nieuwe begraafplaats. De commissie van onderzoek brengt rapport uk bij pion.de van de heer Naaijen, die zegt, dat de com missie het bedrag voor het schoon houden van het verenigingsgebouw te laag acht. Verder heeft spr. op de begroting een post gemist voor kan kerbestrijding. Die Voorzitter zegt naar aanleiding van deze opmerkingen, dat het oe- drag voor het schoonhouden van het verenigingsgebouw nog1 definitief vast gesteld moet worden. Hiervoor is no dig een afspraak met het Bestuur der Huishoudschool, het ligt in de be doeling het bedrag te verhogen. Wat het fonds Voor de kankerbestrijding betreft, hierover is 11a de indiening der begröting een brief ingekomen. Er is geen bezwaar, om bij de eerste begrotingswijziging een subsidie van 1/o pent per inwoner, zoals in het schrijven wordt gevraagd, op de be groting te plaatsen. De gemeentebe groting wordt hierop voor de gewone dienst vastgesteld met een bedrag in ontvangst en uitgaaf groot f98438.14, de kapitaaldienst met f 1509.45. De Voorzitter stelt thans de reeds genoemde objecten waarvoor kapi taalsuitgaven nodig zijn, aan de or de en begint met de straatverEchting. Hij deelt mede, dat na samenspre- king met de commissie "overeenge komen was om het aantal straatlam pen van 51 op 54 te brengen. B. en W. hebben de zaak echter nogeens bekeken en menen dat 53 lantaarns voldoende zijn en stellen voor, om voor deze uitbreiding een begroting te doen maken. Volgens een uitge bracht rapport, verkeerd de toren in een toestand van dreigend verval. Bij de hersteüing verlenen rijk en pro vincie subsidie, spr. heeft evenwel tot heden niet te weten kunnen ko men, hoeveel het percentage dezer subsidie zal bedragen, die hangt af van de draagkracht van de gemeente. B. en W. stellen voor het architec tenbureau Boer uit Voorburg, deskun digen o»p dit gebied, een begroting" te doen maken. Het is een zeld zame toren, die in ere moet worden gehouden. De heer Naaijen is voor het voor stel, hij vreest dat hoe langer her stelling wordt uitgesteld, hoe hoger de kosten zuilen worden. Met algemene stemmen wordt be sloten een kostenberekening te doen maken. drukkerij Firma L. J. VEERMAN, Heusden Bestraling Kammetweg. B. en W. menen, dat de tijd is aan gebroken om de bewoners van de slechte toestand van 'deze weg te var- lossen. Vooral in het voor- en najaar is de toestand allertreurigst. De heer Naaijen vraagt of de'Voor zitter ook bij benadering de kosten kan opgeven. De Voorzitter acht dit beter in besloten vergadering te doen. De heer Crielaart is wel voor ver betering van de weg, doch de toe stand was misschien niet zo slecht als de landbouwers zich aan de wet hiel den en voor zij hun land verlieten, de wielen van hun wagens schoon maakten. Ook voelt §pr. hiet als een tegenstrijdigheid, 'dat die Rietdijk geen bestrating krijgt. De verbetering- van de weg houdt bij de heer v. Eeten op. Aan de Kammetweg zijn nieuwe woningen gebouwd en een jaar later staan deze aan een goéde weg, ter wijl andere bewonens, die jaren daar wónen, van een goede weg verstoken blijven. Elf jaar terug" is er over de Rietdijk nogal wat te doen geweest- en mu kan men wel zeggen, de wo ningen daar komen te vervallen, doch dat dit zal gebeuren, daar is nog in geen jaren gezicht op. Die heer Naaijen is het met het gesprokene van de heer Crielaart eens. Dat de landbouwers hun wie len niet schoonmaken, daarvoor ligt de schuld bij een ander, er wordt n.l. niet naar gekeken. Een procesverbaal' en het gebeurt wel.. Het is zo, dat de bewoners aan de Rietdijk ook in de modder zitten. De heer Crielaart zou, als het mo gelijk was, ook daar een verharde weg willen maken. Komt er een straatbelasting, dan zullen ook de mensen daar moeten betalen, omdat de woningen die er staan, .eigendom der bewoners is, terwijll de bewoners aan de Kammetweg er buiten vallen, omdat zij in huurwoningen zitten. De heer Verwijs merkt op, dat hier vroeger ook al eens over gesproken is, doch dat mem toen meende dat bet een polderweg is. Verschillende woningen behoren onbewoonbaar,ver klaard te worden,terwijl er tenge volge van het uitbreidingsplan geen woningen meer gebouwd mogen wor den. Is het oncler deze omstandig heden gewettigd kosten voor een ver harden weg te gaan maken én zullen Ged. Staten een deirgeEjk besluit wel goedkeuren? De heer de Fijter onderschrijft, dat de boeren hun wagenwielen slecht schoonmaken, maar reeds voor de oogst was de weg daar slecht, e;r is een vrij druk vejrkejer, :ook met huto's. i De Voorzitter meerit, dat men. de zaken gescheidein moet houden. Het voorsbel houdt in bestrating van de Kammetweg, daarna kan over de Rietdijk worden gesprokein. De heer Crielaart zou Kammetweg en Rietdijk aan elkaar willen koppe len, uit soEdariteit met de bewoners van de Rietdijk. VoorzitterU zoudt ze dus tegelijk willen behandelen. De heer CrielaarUzeggt, dat dit zijn bedoeling is- Ook dë heer* Naaijen is voor een behandeEng van Kammet weg en Rietdijk. Wethouder v. Duist vraagt of niet het gevaar bestaat, dat bestrating van de Rietdijk niet wordt goedgekeurd, omdat deze buiten het uitbreidings plan valt en er niet meer gebouwd zal worden. Zullen Ged. Staten hun goedkeuring niet onthouden. De heer Naaijen meent, dat de raad dan slechts heeft gedaan wat hij meende te moeten doen: Keuren Ged. Staten het raadsbesluit niet goed, dan staat de raad daarbuiten. Waar naar spr. mening het voorstel van de heer Crielaart, door hem on dersteund, om Kammetweg en Riet dijk tegelijk te behandelen, het verst- strekkendst is, behoort dit het eerst in behandeling te komen. Wethouder Vogelaar zegt, dat het woord soEdariteit met de bewoners van de Rietdijk is gebruikt, spr. ge looft, dat dit alle raadsleden voelen, men'moet evenwel ook met de m> geEj'kheden rekening houden. Als toen het" verkeer door de Kammetweg ver gelijkt met dat op de Rietdijk, dan springt het grote verschil wel dui- cLelijk in het oog. Deze laatste is dit jaar werkelijk niet zo slecht. Boven dien valt hij buiten bet uitbreidings plan en er zijn woningen die weg zullen mofcten. Spr. is voorstander om ook de Rietdijk goed te onder houden, doch kan 'dit niiet met grint gel>euren? Niet dat spr,. de bewoners van de Rietdijk een goede weg niet zou gunnen, doch hit acht deze voor de Kammetweg noodzakelijker. De Voorzitter is het met de woor den van de beide wethouders volko men eens. Hij vindt bet jammer, dat deze bespreking beeft plaats gevon den, waardoor die indruk wordt ge wekt alsof het ene deel der bevolking beter zou worden behandeld dan het andere. Spr. gelooft stellig, dat de raad wel wil aannemen, dat zoiets bij het college van B. en W. niet voorzit. Het is echter zo, dat de Rietdijk zijn ondergang tegemoet gjaat, deze komt in de toekomst voor be woning te vervallen. Zolang er wo ningen staan moet gezorgd worden voor een behoorlijke weg, doch is het' onder diezie omstandigheden wel ge wettigd grote kosten te maken, die gedurende een reeks van jaren op de gemeente zullen blijven drukken en dit, nu er toch needs belangrijke kapitaalsuitgaven nodig zijn voordie nieuwe straat, Kammetweg en tonen, zakten die dringend nodig zijn. Is net daarom wel verstandig de Rietdijk daaraan nog vast te koppelen? De heer Crielaart is van mening, dat de bewoners die aan de nieuwe straat gaan bouwen, toch aan de bestraling meebetalen, in de prijs van de bouwgrond is dit toch begrepen? De Voorzitter erkent de juistheid van deze opmerking, doch meent dat B. en W. reeds belangrijke zaken op hun programma hebben staan. Wethouder Vogelaar verklaart nog maals er voor ie zijn, om de Rietdijk go-ed te onderhouden. Die Voorzitter voegt daaraan toe, dat als zulks in het verleden niet steeds is gebeurd, hem: idiit spijt en dat er op geilet zal worden, dat dit in de toekomst wel gebeurt. De heer Naaijen kan na de bespre kingen zijn voorstel tot samenkoppe ling wel intrekken, de heer Crielaart geeft zich echter nog niet gewonnen. Tegen zijn bezwaar voert de Voor zitter nog aan, dat men in diezv tijd toch bezwaarlijk kah overgaan tof onbewóonhaarverklaring van wonin gen, Zodra mieer woonruimte komt, zatdit zeker gebeuren. Wethouder Vogelaar merkt in dit verband op dat de Kapitaalsgelden dan toch beter besteed zijn als ze gebruikt worden voor woningbouw. Hierop geeft ook de heer Crielaart zich gewonnen en wordt het voorstel van B. en W. tot bestrating van de Kammetweg met alg. stemmen aan genomen. Bestrating van de nieuw aan te leggen straat. De heer Naaijen vraagt of het niet gewenst is dat nu reeds een naam aan deze straat wordt gegeven. De Voorzitter acht het beter dat hiermede gewacht wordt tot de straat is aangelegd. B. en W. komen te zij ner tijd hiervoor met een voorstel. De heer Crielaart is van oordeel dat, als men aan de straat gaat bou wen, de gemeente voor ©en voorlo pige verharding moet zorgen. De Voorzitter zegt dat met 'de aannemer is overeengekomen dat de ze daarvoor zelf zorgt. De heer v. Rijswijk vraagt of oök bekend is hoeveel woningen aan de ze straat gebouwd kunnen worden. De Voorzitter meent van 16 aan iedere kant. Met algemene stemmen wordt be sloten tot bestrating der nieuwe straat. Begraafplaats. De Voorzitter deelt mede dat met behorende bij het Verpakt in doosjes van 50 en 100 stuks Moderne Letterkeuze worden spoedig en netjes uitgevoerd geleverd door f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5