Raadsverslag Almkerk bet kerkbestuur over deze kwestie overleg is gepleegd. Dit is niet be reid, als de bestaande begraafplaats vol is, oVer te gaan tot aanleg van een nieuwe begraafplaats. B. en W. komen thans met het voorstel om een plan te doen ma ken voor een nieuwe begraafplaats. De heer Naaijen meent dat dit hard nodig is. De heer Crielaart vraagt of er ge dachten zijn, waar de begraafplaats zal komen. De Voorzitter zegt dat hierover al eens is gedacht. Het valt evenwel niet mee, een begraafplaats moet minstens 50 meter van iedere wo ning verwijderd blijven. Spr. gelooft niet dat de gedachten al zo ver zijn gevorderd, dat er mededelingen over gedaan kunnen worden. De raad verstrekt B. en W. machti ging stappen te doen voor het tot standkomen van de nieuwe begraaf plaats. Het bedrag per leerling voor de Chr. Lagere school wordt vastgesteld op f 18, Voorlopige vaststelling gem.-reke ning 1948. De heer de Fijter brengt rapport uit en deelt mede dat de commissie geen op- of aanmerkingen heeft en dus voorstelt deze rekening voor de gewone dienst voorlopig vast te stel len met een ontvangst van 86204,59, de uitgaven op f72154,02, alzo met een batig saldo groot f 14050,57. De kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf met 't bedrag van f86127,02. Met alg. st. wordt aldus besloten. De rekening van het G.E.B. wordt vastgesteld met het bedrag van f 14757,48, batig saldo f1120,96voor de gewone dienst. De kapitaaldienst met het bedrag van f219,01. Besloten wordt verder tot het aan gaan ener Rekening-Courant overeen komst met de Bank van Ned. Gem. Rondvraag. De heer Naaijen zegt dat onlangs in de Hoofdgraaf woonwagens heb ben gestaan, die nogal wat rommel hebben achtergelaten. Is 'het niet mo gelijk van deze wagens een staan geld te heffen, of de eigenaars de verplichting op te leggen, dat der gelijke rommel wordt opgeruimd. Hier moeten de bewoners voor het ophalen van vuilnis toch ook beta len. De Voorzitter kan hierop niet di rect antwoord geven, doch zal hier naar een onderzoek instellen. De heer Naaijen vestigt de aan dacht op de riolering in bet Steegje bij Crielaart, dat verstopt zit. De Voorzitter zal dit laten onder zoeken. De heer Crielaart vestigt de aan dacht op het feit, dat de privaten van de nieuwe woningen bij hem in de buurt in de sloot worden afgevoerd. Kan de gemeente daartegen geen maatregelen treffen De Voorzitter merkt op dat hier in de politieverordening voorziet, die zo iets niet toelaat. Spr. zal een on derzoek doen instellen. De heer Crielaart wijst vervolgens op de vuilnisbelt bij hem in de buurt. De Voorzitter gelooft dat daaraan weinig te doen is, dit vuilnis ligt op particulier terrein en niet aan de openbare weg. De heer Naaijen gelooft, dat als het polderbestuur hierbij ingreep, er wel iets te bereiken zou zijn. De heer Crielaart deelt mede dat bij hem in de omgeving nog een granaat ligt. De Voorzitter vindt het jammer, dat dit niet eerder aan het gemeen tebestuur is doorgegeven. Als deze granaat er thans nog ligt zal hij daar van melding maken, dan wordt hij door militairen spoedig verwijderd. De heer Crielaard vraagt wie er aansprakelijk is voor de modder poel op het Slijk. De Voorzitter zegt: niet de gemeen te, doch de eigenaar. De heer Naaijen merkt op, dat in dertijd besloten is 13 hont griend- land om te doen leggen in bouwland. Spr. heeft gehoord dat dit niet door gaat, omdat het Staatsbosbeheer hier voor geen vergunning wil de verle nen. De -Voorzitter zegt dat B. en W. aanvankelijk hadden besloten, de grienden te laten liggen, omdat de eis werd gesteld dat 450 poten moe ten worden ingeplant. Nu is men evenwel op deze eis teruggekomen en is men tevreden met de inplan ting van 150 poten. B. en W. hebben nu de bedoeling het genomen be sluit wel uit te voeren. De heer Crielaart informeert tot hoever de gemeente verplicht is, tot het onderhouden der onderwegen. Aan de hand van de leggerkaarten wordt aangetoond, dat dit slechts voor een klein gedeelte het geval is. Het onderhoud berust voor het groot ste gedeelte bij het Dijkbestuur van Benoeming lid (Burgerlijk: Armbe stuur, wegens periodieke aftreding. B. en W. bevelen ter benoeming aan: 1. jA. C. de Later, aftredend; 2. H. de Bok. De heer Burghout vraagt of deze benoeming wel podig is, is het Burg. Armbestuur niet overbodig geworden en kan oiet, evenals dit in andere ge meenten reeds js geschied, een an dere instelling dn het leven worden geroepen? 1 De Voorzitter ,zegt, dat B. en W. hiermede reeds bezig zijn, te zijner tijd zal het college hiervoor met voorstellen bij de raad. komen. Bij de hierop volgende stemming verkreeg de heer A. C. de Later 9 en de heer H. de Bok een stem, zo dat de eerste is herbenoemd. Het bedrag per leerling wordt voor het Bijzonder Onderwijs voor het jaar 1950 vastgesteld pp f20 per leer ling, dit |in overleg met het school bestuur. Vaststelling vermenigvuldigipgjscii- fer schoolgeld 19491950. B. en W. stellen voor dit op hetzelfde be drag n.l. (2 te stellen, evenals het vorig jaar. De heer Ouwerkierk beeft tal van klachten vernomen, dat het school geld te hoog is. i De Voorzitter piefkt op, dat dit zo is, de (Schuld ligt bij idle aanslagen voor de (rijksbelasting, waarop het schoolgeld wordt gebaseerd. Boven dien moet niet uit het oog worden verloren, dat men met deze belas tingen 2 jaar ten achtier is en de aanslag dus wordt berekend naar het inkomen van ,2 jaar terug. De heer Raams vraagt, wat het gevolg zal zijn als het cijfer wordt verlaagd b.v. pp 1. 1 De Voorzitter gelooft niet, datGed. Staten dit zouden goedkeuren, het gevolg zou zijn dat het schoolgeld de helft minder zou opbrengen. Ook de rijksbijdrage zal dan vermoede lijk verlaagd worden. De heer C. de Jong zégt, dat de rijksaanslagen op niets lijken. De heer Nieuwenhuizen merkt op, dat ieder die teveel schoolgeld moet betalen, toch kan reclameren. De Voorzitter zegt, dat dit zeker kan. Hij moet verlaging van het cijfer evenwel sterk ontraden. Me.t algemene stemmen wordt hier op oiok dit voorstel' van B. en W. aangenomen. Vaststelling gemeentebegroting en begrotingen takken ,van dienst voor het jaar ,1950. De begroting van het G.E.B. wordt voor de gewone dienst in ontvangst en uitgaaf! vastgesteld met het be drag van f 56795.49, de kapitaaldienst op f23233.16. De heer de Graaf vraagt of de taxatie, tengevolge van de wijziging der tarieven op de oudle voet is gebleven. De Voorzitter zegt, dat ze het zelfde zijn gebleven. De heer de Graaff merkt op, dat van de laatste wijziging de grootge bruikers alleen hebben geprofiteerd, bii een volgende wijziging zou hij gaarne zien, dat de kleinverbruiker profiteerde. Die Voorzitter acht de tarieven voor het vastrecht te hoog. De heer Snoek zegt/ dat het een jaar voor proef is geweest, eerst als de resultaten bekend zijn kan nier- over worden geoordeeld. De heer Ouwerkerk vraagt of reke ning is gehouden met de uitbrei ding van de straatverlichting, waartoe het vorig jaar reeds'is besloten. De heer Snoek zegt, dat deze uit breiding moest wachten op de uit breiding der transformatoren, die de ze week zijn beslag heeft gekregén. De Voorzitter meent, dat de elec- triciteitscommissie met de gemaakte opmerkingen rekening kan houden, De begroting voor het vleeskeu- ring'sbedrijf wordt vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op f8113.75, aah keurlonen is geraamd f7500.De tarieven op hetzelfde bedrag van vroeger. De begroting voor het Burgerlijk Armbestuur wordt in ontvangst en en uitgaaf vastgesteld op f 3027.60. De lieer de Graaf heeft gezien, dat het met het Burgerlijk Armbestuur de goede kant uitgaat. Hij meent evenwel, dat het werk voor de ge meentearts veel minder is geworden en dus ook diens jaarwedde verlaagd het Oudland van Altena. Voor wat de gedeelten die tot de gemeente be horen, zal de Voorzitter doen onder zoeken in hoeverre deze verbetering behoeven. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, de raad gaat over in geheime zitting. diende te worden. De Voorzitter merkt op, dat dit salaris op de gemeentebegroting is uitgetrokken. De heer Snoek vraagt of het geen tijd wordt dat de salarissen die op f585 zijn uitgetrokken eens worden bekeken. J. Vaststelling gem.begroting 1950. De Voorzitter wil eerst antwoorden op de opmerking van de heer de Graaff over de jaarwedde van de gemeentearts- Deze jaarwedde lévert bij de .plattelandsgemeenten moeilijk heid op, waar deze overal te hoog zijn. Iedere gem. afzonderlijk kan in deze evenwel niets bereiken, men zal dit gezamenlijk moeten bezien. De heer Raams kan niet aanne men, dat men het gehele leven vast zit aan het contract dat met de ge- meeritearts is gemaakt. De Voorzitter zegt, dat er geen con tract bestaat. Alleen als er een nieu we gemeentearts benoemid zou wor den kan een nieuwe jaarwedde wor den yastgesteld. Wethouder C. G. de Jong merkt op, dat de arts behalve de armen praktijk ook belast is met de in enting en dodenschouw. De heer Ouwerkerk vraagt of door overleg miet de gemeentearts niéts te bereiken zou zijn. De heer Snoek adviseert, dat de Voorzitter deze kwestie eens be spreekt in de vergadering van Bur gemeesters, om te trachten een lijn te trekken. De Voorzitter 'wil' dit met alle ple zier doen |en dit odk met de Vereni ging van Nederl. gemeenten bespre ken, waarvan hij bestuurslid is. De heer Snoek vraagt of het niet wenselijk is in de toekomst een wo ningbedrijf te stichten, zodat dit in het vervolg buiten de gemeente reke ning valt. De 'Secretaris geeft hier over een toelichting waaruit blijkt dat aan een dergelijke instelling reeds gewerkt wordt. De heer Snoek zegt dat de op haaldienst van vuilnis behoorlijk schijnt te verlopen, kan niet beter tot aanbesteding worden overgegaan. De gemeentewerkman zit 1 .dag op de vuilniswagen, dit zou dan kun nen vervallen. Ook is deze belast met het ophalen der huren, dit zou toch de gemeentebode kunnen doen. De Voorzitter zegt dat het ophalen van vuilnis een experiment is ge weest. Hoe deze in de toekomst moet lopen, kan spr. niet zeggen. Aanbe steding zou te overwegen zijn. De heer Snoek meent, dat, als de gemeentebode wordt belast met het ophalen der huur, men het misschien met één gemeentewerkman zou kun nen doen. De heer Burghout merkt op dat in een stad het ophalen der vuilnis door één man kan geschieden, dit is hier niet mogelijk, hier gebruikt men manden en kisten die door 2 personen haast niet zijn op te tillen. De heer Raams is het met de heer Snoek eens, dat een reorganisatie wel gewenst is en deze onder het oog behoort te worden gezien. De Voorzitter zegt dat dit kan ge schieden. De heer Snoek acht het ook ge wenst dat het schoonmaken der slo- in het vervolg wordt aanbesteed. Verder heeft het spr. getroffen dat nog geen plan is gemaakt voor rio lering van de Voorsteeg. De Voorzitter acht dit zeer moei lijk, er zou een uitgebreid riolerings plan gemaakt moeten worden. De heer Nieuwehuizen wijst er op, dat de bouw in de gemeente een janboel schept. Wethouder C. G. de Jong zegt dat de heer v. Loenen er op heeft ge wezen, dat getracht zal moeten wor den uiteindelijk een riolering ce krij gen die uitmondt in de Alm, waar dan een zuiveringsinstallatie zal moe ten komen. De heer Raams heeft in de be groting een post gezien voor de volks gezondheid, met welk doel is deze uitgetrokken De Voorzitter deelt mede, dat voor Volksgezondheid een bedrag van 770 gulden is uitgetrokken, voor een eventuele doorlichting der bevolking voor tuberculose. De heer Raams vraagt of B. èn W. ook wel eens hebben gedacht aan het aanleggen van een zwemge- legenheid. De Voorzitter zegt dat een Serge- rijk plan Dij net college van B. en W. wel in overweging is geweest, doch de Nieuwendijk voelde daar niet voor. Men wilde een zwembad daar hebben, terwijl Almkerk ge negen was het halfweg te doen aan leggen. Spr. gelooft evenwel, dat men thans aan de Nieuwendjjk, tot de overtuiging begint te komen, dat samenwerking in deze noodzakelijk is. De heer Snoek vreest dat, als men overal zwemgelegenheden gaat ma ken, men bereikt dat Sleeuwijk niet meer rendabel is. Sommige leden zijn van mening dat uit Almkerk niet zoveel van Sleeuwijk wordt gebruik gemaakt, een mening die door ande ren niet wordt gedeeld. De heer Ouwerkerk vraagt welke post is uitgetrokken voor verbetering der wegen, waarop de "Voorzitter ant woordt, dat op de begroting alleen een post voor onderhoud der wegen is uitgetrokken. Verbetering van we gen valt onder kapitaalsuitgaven. De gemeentebegroting wordt hier op vastgesteld, zoals ze werd aange boden. Beschikbaarstelling gelden ingevol ge art. 72 der L. O. 1920 aan het Best. der Bijz. school te Nieuwendijk. De Voorzitter deelt mee dat voor vervanging van leermiddelen, die door de oorlogsomstandigheden zijn verloren gegaan, een bedrag beno digd is van f 7490,60. B. en W. stel len voor overeenkomstig het advies van de Inspecteur voor het Lager Onderwijs, dit bedrag ter beschik king te stellen, met welk voorstel de raad accoord gaat. De begroting 1949 wordt gewijzigd overeenkomstig het voorstel van B. en W. Verhuring gemeentewoningen. Besloten wordt tot verhuring van 2 woningen aan de Fabriciusstraat en wel één aan Duizer en één aan W. Colijn. Van de twee in aanbouw zijnde woningen aan de Achtersteeg wordt één toegewezen aan Pellicaan, de andere was bestemd voor het ge zin Vink. Deze wil evenwel liever geen nieuwe woning en blijft liever aan de Uppelse Hoek wonen. Rondvraag. De heer Raams heeft in de cou rant gezien, dat Almkerk voor 1950 geen bouwvolume toegewezen beeft gekregen, is dit juist? De Voorzitter antwoordt bevesti gend, de twee gemeenten die het grootste behoefte hebben aan bouw volume, n.l. Almkerk en 'Wijk en Aalburg hebben niets gekregen, ter wijl de gemeente Andel, bouwvolume voor 9 woningen heeft ontvangen, waarmede zij geen goede raad weet. Hier komt men alleen in aanmerking voor herbouw en eigenbouwers. Voor een tweetal van deze laatste zou misschien bouwvolume te krij gen zijn. De heer Snoek begrijpt ook niet dat men in Sleeuwijk maar raak kan bouwen. De heer Raams vraagt of er /nog niet over bouwvolume te praten zou zijn; De Voorzitter wil dit wel probe ren. Hij acht het evenwel gewenst dat ook de arbeidersorganisaties hun invloed in deze aanwenden. Er zijn in Almkerk nog honderd aanvra gen voor een woning. Mogelijk dat misschien voor crepeergevallen ook nog iets te bereiken is, maar wat maakt dat op de heleboel uit. De heer Ouwerkerk vraagt of het niet mogelijk is dat de melkfabriek haar vuil water bij zich houdt. - De Voorzitter belooft hierover te zullen spreken. De heer Kolff vraagt of de amb tenaren van het Arbeidsbureau een volle dagtaak hebben. De Voorzitter is zulks niet be kend. Dit is een rijks- en geen ge meentezaak. De heer v. Herwijnen wijst er pp,' dat het schut dat is geplaatst ,om het water in de dwarssloot te hou den te hoog is geplaatst, waardoor het water in de Gantel terug loopt. De heer Snoek zegt, dat dit reeds bekend is, er zal vermoedelijk een stuk onder geplaatst moeten wor den. De vergadering wordt hierop ge sloten, de raad gaat over in gehei me zitting voor de behandeling van een reclame over schoolgeld. van de vergadering op Vrijdag 9 December 1949, (Vervolg) des namiddags om 7 uur.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 6