voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Overdracht der Souvereiniteit. No. 6732 Donderdag 29 December 1949 Firma L. J. Veerman, Heusden Op de morgen van de 27e Decem ber, verzamelden zich in de zaal van hel Kon. Paleis te Amsterdam een drom van hoogwaardigheidsbe kleders, het stemmig zwart hunner kledij slechts onderbroken door de goudglinstering van een enkele uni form of de lichtere tinten van een damestoilet. Bijna onopvallend treden de gede legeerden binnen en plaatsen zich rond de met rood beklede, ovale tafel. Minister-president Drees zet zich, aan zijn rechterhand de direc trice van het kabinet der Koningin, Mej. Teilegen, de énige vrouw in dit gezelschap. Hatta glimlacht naar Sultan Hamid, wiens ondeugend jon gensgezicht die glimlach een ogen blik beantwoordt. Maar dan ver strakken zich hun gezichten in Oos terse geslotenheid. De stem van de secretaris-gene raal Mr. Prinsen verbreekt de stille, wanneer hij het protocol der rati ficatie van de mantelresolutie voor leest. Hatta luistert, voorovergebo gen, toe, als wil hij geen woord la ten ontgaan. Blanke papieren schui ven over de tafel, in diepe stilte vindt tie ondertekening plaats. De Minister-president, de Minister van Overzeese gebiedsdelen en de Voorzitters van de beide Kamers der Stalen-Generaal verlaten dan hun zitplaatsenhun is de taak, de Ko ningin de vergaderzaal binnen le leiden. In de diepe stilte, die is ontstaan, klinkt de stem van de Kamerheer: Hare Majesteit de Koningin! Allen rijzen op. Koningin Juliana in een zwart fluwelen en bleekblauw-zijdeii kleed, met emeralden gesierd, een toque met zwarte veren op 't hoofd, neemt plaats aan het hoofd van de tafel, aan "haar rechterhand Drs. Hatta, links Mr. Drees. Tegenover haar heeft Prins Bernhard, in de uniform der blauwe huzaren, plaats genomen. De goudbestikle unifor men der hofhouding vormen de ach tergrond. Tijdens de voorlezing der acten ziet de Koningin aandachtig de ta fel rond. Met vaste hand zet zij haar naam. Dan spreekt Minister Drees en constateert dat vorm gegeven is aan een Unie die duurzame samen werking waarborgt op basis van vrij willigheid, gelijkheid en gelijkgerech tigdheid. Duidelijk verstaanbaar, slechts met een zeer licht accent, spreekt dan Drs. Mohammed Hatta van de grote eer, die het aanvaarden van de sou vereiniteit over Indonesië voor hem betekent. Hij spreekt de hoop uit, dat beide landen op de door de Mi nister-president genoemde grondsla gen tot beider welvaart en geluk mo gen samenwerken. Na zijn rede drukt de Koningin de Minister-Pre sident van de Republiek Indonesia Serikat de hand. En dan is het ogenblik gekomen, waarop de Koningin zélve zal spre ken. Zittend houdt zij haar rede;niet op vlakke toon voorgedragen, maar met sterke accenten, met diep ge voel. In doodse stilte luisteren de aanwezigen. Zij spreekt als volgt: „De aanvaarding van haar souve reiniteit door de jonge slaat, de Re publiek der Verenigde Staten van Indonesië, alsmede het afstand doen daarvan door het 'Koninkrijk der Nederlanden, en het aangaan van een Unie, is één van de meest aan grijpende en ingrijpende gebeurte nissen van deze tijd... die aangrijpt enerzijds door de onnatuurlijkheid van een verloop als dit, en an der - derzijds doordat nooit duidelijker naar voren is gekomen de diepe sympathie der beide volken voor elkaar. Niet langer slaan wij gedeeltelijk tegenover elkander. Wij zijn nu naast elkaar gaan staan, hoezeer ook ge schonden en vol van de lidtekens van wrok en spijt. Deze documenten vertegenwoordi gen een resultaat, dat in beide lan den langs democratische weg tot stand is gekomen. Beide landen voe len zich sterk en veerkrachtiggpnoeg om een nieuw begin te maken, in een- samengaan van Oost en West. De verwonderde wereld ziet dit aan, en constateert, dat, hier en thans, door deze beide landen, haar diepste begeren, haar vredeswil wordt ver wezenlijkt. Wij vertrouwen voor de toekomst op al die goede en ware elementen van wat voor overtuiging ook, uit beide volkeren, zoals die op deze aarde nog steeds de pioniers voor beter tijden gebleken zijn... zij het ook dat die soms tijdelijk worden miskend, en zelfs soms elkaar aan vankelijk niet vinden. Onmeetbaar groot is de voldoe ning van een volk, dat zijn vrijheid verwezenlijkt ziet hoe immens zwaar de taak ook is, die deze jon ge natie zich op de schouders tilt. In Nederland slaat men dat met be zorgdheid gade. Maar op dit ogen blik en op deze plaats wil ik uit drukkelijk constateren, dat in Ne derland iedereen met het beginsel van overdracht der souvereiniteit in stemt. En ik doe een beroep op allen loyaal in het nieuwe bestel mee te werken. Nederland slaat lot helpen klaar, zodra en wanneer Indonesië daarom vraagt. En spruit hier hulpvaardig heid voort uit een diepgewortelde verbondenheid. Het is een voorrecht, deze daad van overdracht der souvereiniteit te verrichten, tegenover de geschiede nis, of beter gezegd voor het aange zicht Gods, Die weet, waarom dit samengaan in vrijheid niet eerder en ook niet later werd bereikt, en Die het falen kent der generaties, maar Die óók ziet, of wij kunnen dienen in het Plan voor de gang der mensheid. Moge dit thans zo zijn." Na deze rede blijft de stilte nog hangen, wanneer plotseling hoog bo ven de hoofden de tonen van het carillon weerklinken. Eerst het In donesia Raja, de voor velen nog vreemde melodie van het volkslied ener republiek, die thans een broe der-staat geworden is. Geen trek op het gelaat der Indonesische gedele geerden verraadt, wat ongetwijfeld op dit geweldig ogenblik in hun ziel moet omgaan. En dan klinken de oude, dierbare tonen van ons volkslied, het Wilhel mus. Hoog boven het hoofd van ge delegeerden en genodigden, boven het hoofd van de Dochter van de man, die zijn leven gaf voor de vrij heid van een volk dat hem vreemd was; boven het hoofd van een Ko ninklijke Vrouw, die het lot een der schoonste ogenblikken van haai* leven rekent, thans die vrijheid, die zelfstandigheid, te kunnen schen ken aan het volk van Indonesië. „Onmeetbaar groot is de voldo-e ning van een volk, dat zijn vrijheid verwezenlijkt ziet." De laatste klanken van hel caril lon weerklinken. De Koningin ver laat de Burgerzaal. Aan haar lin kerhand loopt Minister Drees, rechts van haar de kleine gestalte van Drs. Mohammed "Hatta, Minister Presi dent van de Republiek. Prins Bern hard volgt, begeleid door de voor zitters oer neide Kamers. De plechtige overdracht der sou vereiniteit is geschied... Telegram van de Koningin aan Sukarno. H.M. de Koningin heeft na afloop van de plechtigheid „der souvereim- teitsoverdracht het volgende telegram aan president Sukarno gezonden: „Op deze aangrijpende dag, waar op Indonesië haai* onafhankelijkheid heeft verworven, zend ik U, mijnheer de president, mijn beste wensen voor het geluk en de voorspoed van uw land en volk. Moge de Ünte, welke thans onze beide landen verbindt, strekken "tot zegen van Nederland en Indonesië". (get.) JULIANA. HEUSDEN. Onze stadgenoot korporaal ziekenverpleger A. J. Klaren, thans verblijvende in Batavia, wist aldaar het middenstandsdiploma te behalen. Onze gelukwensen roet dit succes aan de heer Klaren, die blijk gaf, dat hij naast zijn militaire plichten zijn vrije tijd blijkbaar niet ongebruikt voor bij laat gaan. ,Onze oud-stadgenoot, de heer Harry Poll, journalist te Den Bosch, werd door Burgemeester en Wethou ders aldaar benoemd tot adviseur dier gemeentelijke commissie inzake ver deling van subsidies voor culturele doeleinden. AALBURG. Bij de Ned. Herv. Kerk al hier is tot ouderling herkozen de heer D. de Graaff en tot diaken gekozen de heer H. de Waal Mzn., zulks wegens het bedanken door de heer Jac. v. Berge ijk. De verhuring van zitplaatsen in de Herv. Kerk alhier, zal plaats hebben a.s. Zaterdagmiddag om één u ur. ALMKEKK. Tot ouderlingen in de Geref. Kerk werden gekozen de heren C. Timmer en M. G. de Peuter en tot diaken J. H. Koekkoek. Onder leiding van de heer A. Mol alhier, werd in de Geref. Kerk vanwege de Geref. Jeugd-Cen- trale op 2e Kerstdag een Kerstdecla- matorium gehouden, waarin voorging Ds. Visser van Tilburg. Ter afwis seling werd onder leiding van die heer P. Schouten, enkele zangnum mers ten beste gegeven, welke zeer correct werden uitgevoerd. Tevens werd door de J.V. en de M.V. gede clameerd. Met welgevallen kunnen bovengenoemde verenigingen terug zien op deze goed geslaagde avond. ANDEL. De Herv. M.V. „Tabitha" al hier, vierde vorige week haar Kerst avond, welke in alle opzichten is geslaagd. BABILONIëNBROEK. De landbouwer A. Zijlmans alhier, kwam vorige week Dinsdag tot de onaangename ontdekking dat een zijner melkkoeien dood in de slal lag. Voor genoemde een schade post. HEESBEEN. Morgen, Vrijdagavond om 7 uur zal in de Ned. Herv. Kerk al hier Oudejaarsavond dienst worden houden, waarbij Ds. J. v. Dijk van Gameren hoopt voor te gaan. Tevens zal er een extra collecte voor de kerk worden gehouden. NEDERHEMERT. De collecte, die gehouden werd tot dekking der kosten voor de viering van het Kerstfeest der Zon dagsschool heeft de belangrijke som van f290 opgebracht t.w. f233 van de Noordzijde en f57 van de Zuid- Wijde. I Het bouwen van een woon huis met garage aan de Burgemees ter Posweg te Brakel voor dhr. W. van Zanten is gegund aan de fa. D. Hobo en Zonen, aannemersbedrijf alhier. Voor hel restauratiefonds der Ned. Herv. Kerk op het Eiland is met de gift van de Heer en Mevrouw Roseboom-v. Wassenaar van f 1500 nog ontvangen: f 100 van de fam. Knoop, van dhr. Braat le Hekelin gen f30, de heer C. Winterton f25, Jhr. v. d. Bergh f25, Mevr. de Leeuw van Aduard f 10, dhr. Brulelle de la Rivière f 10, Baron Verschure f10, dames Bierens de Haan f 10, Baronesse v. Wassenaar van Benne- kom f 10, van een familie uit Rotter dam p.a. Mej. J. v. Heemskerk f3. De Buscollecte bedroeg f55,70 en de kerkcollecte bedroeg f7,46, zodat gedurende de maanden November en December een bedrag van f 1796,16 binnenkwam. De Tuin bouw vereniging hoopt Donderdag 5 "Jan. a.s. haar leden vergadering 's avonds 7 uur te hou den in café „Le Sage" alhier. UITWIJK. Donderdag 22 Dec. j.l. hielden de gezamenlijke verenigingen onzer gemeente een kerstwijding in het Verenigingsgebouw. De samenkomst werd afgewisseld met schriftlezing declamatie en zang, o.a. bracht de Gem. Zangvereen. „O.K.K." enkele ingestudeerde kerstliederen ten ge hore. Ook de kleine Meisjes- en Kna- penvereniging leverden hun bijdra ge met een tableau „De herders". De plaatselijke predikant Ds. Wol- dinga verleide een kerstverhaal. In de pauze werd thee aangeboden. Al les bij alles kunnen zij terugzien op een stemmingvolle wijdingsavond. Jammer dat de belangstelling uit de gemeente wel wat groter had kun nen zijn. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk, werd gekozen G. Schou ten en herkozen tot diaken T. van Herwijnen. Tot notabelen werden herkozen de heren W. Oldenburg en D. Pullen. 2e Kerstdag n.m. 6 uur, hield de Ned. Herv. Zondagsschool in de kerk, haar jaarlijkse Kerstfeestvie ring. De opkomst uit de gemeente was goed te noemen. De leiding be rustte "bij de plaatselijke predikant Ds. AVoldinga, welke evenals leider P. A. Nieuwenhuizen, de kerstge schiedenis vertelde. A. van Oudheus- den verzorgde het kerstverhaal. Dit jaar verliet geen der leerlingen, van wege hun leeftijd, de Zondagsschool. De kinderen, maar ook de ouderen gingen voldaan huiswaarts. De to tale opbrengst van de collecte voor de Zondagsschool bedraagt plm. f116,—. VEEN. Onder leiding van Mej. Jis- koot is de Kleine Meisjesvereniging weer met haar werkzaamheden be gonnen. Het ledental is thans 33. Tot kerkvoogden der Herv. gemeente zijn herbenoemd Jac. v. d. Pol en W. v. Wijk. Onder zeer grote belangstel ling werd 2e Kerstdag onder leiding van de heer M. Hon co op, met de kinderen der Zondagsschool het Kerstfeest gevierd. De verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk zal plaats hebben op Vrijdagavond 7 uur. Dinsdagmorgen werden we opgeschrikt door de mare, dat er een ernstig ongeluk had plaats ge had. Bij informatie bleek dit maar al te waar te zijn. Het 14-jarig zoontje van A. d. Dekker, welke met zijn fiets op de 'Sluisdijk te Andel reed, was door een achteropkomen de auto gegrepen en onmiddellijk daarna overleden. De verslagenheid der ouders is groot. WIJK. Zaterdag 17 Dec. gaf het Bra bants Toneel- en Cabaretgezelschap „De vrolijke vrienden", een bonte avond in het verenigingsgebouw. De zaal was bezet door plin. 140 perso nen die bijzonder genoten van het geen werd geboden. Het was een avond die zeer in de smaak viel. De thuisblijvers hebben veel gemist. Wij Uitgave Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag KERSTMIS IN KOPENHAGEN. Lange jaren bleef ook de hoofdstad van Denemarken verstoken van licht en illuminaties. Maar nu, tussen Kerstmis en Nieuwjaar baadt ook Kopenhagen in de luister van een feeërieke feest verlichting. Lange rijen auto's en voetgangers bewogen zich tijdens de Kerstdagen door de winkelstraten, waar voorheen alle lichten reeds om 5.30 uur gedoofd waren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1