voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard li No. 6735 Maandag 9 Januari 1950 MMEISMEJ Jnlijsten van Uw cFoio's Firma L. J. Veerman, Heusden HEUSDEN. Onze oud-stadgenoot, de heer A. Bouman, Commies A op het Mini sterie van Financiën te Den Haag, is met ingang van i Januari bevor derd tot Hoofd-Commies. Woensdag 11 Jan. zal door de Bond voor Staatspensionnering, afd. 'Heusden, een propaganda-,avond ge houden worden 'in hotel Het Wapen van Amsterdam. Als spreker treedt op de EdelAchtb. Heer H. Walters, Burgermeeste rvan Hjeierföwaarden. De toneelgroep „Dp yoqr de Grijsheid" uit Zaltbommel zal' opvoeren het prachtige toneelstuk! „In de Bran ding". i Het doel van deze avond is zoveel mogelijk leden te verwerven. Tot he den mellden zich voor de afd. Heus den 75 leden aan (voiorwaar een mooi sucoes voor Heusden), dit zijn haast alien leden van 50 jaar eri oucLëj-, maar wjj moeten .ook jiongiere 'lieden hebben. De contributie, die slechts 1 gulden per jaar bedraagt, kan geen bezwaar zijn voor dit mooie doel. Dus meldt u allen aan als lid van de Bond voor Staatspensionnerinigi, die krachtig moet zij.ii oiml bij: de re gering er op aan te dringen een wet in het leven te roepen, die wanneer op 1 Oct. 1950 de Noodwet-Drees teneinde loopt, ook elke vrouw of man boven de 65 jaar, een onbekom merde oude dag bezorgt. Heden, Maandagavond Zal een vergadering gehouden wordein voor het kiezen van een definitief bestuur van de afd. Heusden. De lieden wor den verzocht allen op deze verga dering aanwezig te zijin. Leden en niet-leden, Woensdag avond allen naar het Wapen. - Rectificatie: Aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis met garage voor de heer A. Nieuwkoop te Oudheusden, onder architectuur van de heer H. Baaijens. De inschrijving was als volgt fa. Hazenberg, Vught 337°° fa. Johan v. Boxtel, Vught 33260 fa. Gebr. de Bont, Nieuwkuik 32255 fa. Nieuwkoop, Heesbeen 32198 J. v. Wijk, Heusden 31990 A. Smits, Heusden 31890 ANDEL. Loop der bevolking: Bevolking op 31 Dec. 1948: 1334. Op 31 Dec. 1949: 1286. De maniienver. „CSaDvijin" ver gadert in de consistoriekamer alhier op 11 Jan. a.s. G. Duizer zal' be handelen art. 24 van de Ned. Gel., belijdenis. ALMKERK. In het laatst van '44 meenden enkele Duitsers, dat zij de neder laag van het Derde Rijk nog konden verhinderen, door kerk en toren in de lucht te laten vliegen. Wat trotyl, een lont, een vonk en een ogenblik later was het gehele complex één troosteloze ruïne, zodat er een grote wonde werd geslagen in de rustige Dorpssstraat. Een aardig stukje archi tectuur, (vooral de toren) verdween uit het dorpsbeeld. Doch binnenkort zal kunnen wor den begonnen met de wederopbouw der kerk, omdat die kerken voor rang hebben, welke hun samenkoms ten moeten houden in bedehuizen van de andere godsdienstige gezindten, i.e. de Geref. Kerk. Bekend is reeds, dat dit jaar met herbouw der Ned. Herv. Kerk kan begonnen worden. Op de kerk zal men een klok aan brengen, want het zal nog wel enige tijd duren, aleer de toren kan her bouwd worden. iNpar wit vernemen zal. a.s. Dinsdag 10 Januari, des avonds om 7 uur, in het Wapen van Emmikhio- ven, Brugdam 5, een vergadering wor den gehouden van paring sge troffenen uit Almkerk en Waardhuizen- Deze vergadering is zeer belangrijk. Een laatste beroep wordt ge daan op1 alleenwioinenden om woon ruimte af te staan aan woningzoe kenden. Indien dit niet vrijwillig ge schiedt bestaat die mogelijkheid, dat tot vordering zal wor dien overgegaan, in welk geval men niet meier kan kie zen welke bewoner men hlet liefste zou huisvesten. j Plaatselijke verenigingen of in stellingen in onze gemeente, welke in 1950. een codec te willen houden, moeien vioor 15 Februari a.s. een schriftelijke aanvrage 'hiervoor aan B- en W. dezer gemeente indienen. Vanaf heden ligt. gedurende 3 maanden op het gemeentehuis alhier ter inzage de wijziging van de veror dening tot heffing op de Vermake lijkheidsbelasting. J.L Donderdagavond werd al hier tot notabel der Hierv. gem. ge kozen, de heer A. de Fijter. In de inaaïid December 1949 zijin door die Centr. Techn. Dienst alhier aan betaüngs-adviezen afgege ven f60.190.44. Sedert die bevrijding zijn de vol gende totaal-bedragen geadviseerd 1945-1947 f 1.340.812.78 Totaal-generaal f 4.046.3 51.30 BABILONIëNBROEK. Gandildiaat J. den Besten, die tot hulpprediker1 alhier wend beroe pen biji de Ned- Hierv. kerk1, kreeg dispensatie van hlet vérplichte bulp- predikerschapi en heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. Op Woensdag 11 Jan. a.s. zal in café Heijmans, een onderlinge bij eenkomst worden belegd, ter be spreking van het doel Nationale Re serve worden belegd, uitgaande van de commissie .Steun Wettig Gezag. Iedere belangstellende is welkom. CAPELLE. Met Nieuwjaarsdag was het 2 5 jaar geleden dat de heer Joh. v. d. Schans zijn intrede deed als ouder ling der Ned. Herv. Gem. DRONGELEN. Zeer ten gerieve der automo bilisten heeft rfen de afrit der veer pont met een stalen plaat verlengd,, zodat gemakkelijk de steile oprit ge nomen kan worden. Voor die tijd kregen de auto's nog al veel schade omdat de oprit zo kort was. EETHEN. Door de commissie Steun Wet tig gezag, wordt op Donderdag 12 Januari a.s., des avonds om 7 uur op bet gemeentehuis een onderlinge bijeenkomst belegd, ter bespreking van het doel der Nationale Reserve. Ieder belangstellende is welkom. GENDEBEN. Iedere 'belangstellende wordt opgeroepen tot een onderlinge bij eenkomst ter bespreking van het doel der Nationale Reserve, in café v. Wijk op Vrijdag 13 Jan. des avonds 7 uur. De heer K. Roodenburg, die benoemd werd tot hoofd der Chr. Lagere Landbouwschool te 's-Heer- Arendskerke (Z.) beeft voor deze be noeming bedankt. 's-GRAVENMOER. De kassier van de Boerenleen bank heeft de eerste uitbetaling van het pensioenfonds voior de landbouw gedaan aan de landbouwer P. R. Het mannenkoor „Sursum Cor- da" alhier, besloot in te gaan op het verzoek van de Chr. Muziekvereni ging „Crescendo", om op haar uit- voering, welke zij over enkele wie ken hoopt te geven, enkele zangnum mers ten gehore te brengen. HEESBEEN. Morgen, Dinsdag 10 Januari hoopt de C.B.T.B. een vergadering te houden ten huize van de heer J. Boom.. C.B.T.B.-ers toomt uw belang stelling. HERPT. Het Bestuur der Coop. Stoom- zuivelfabriek werd als volgt samen gesteld: Chr. v. Herpt, voorzitter; Jac. Pulles, vice-voorzitterA. M. Buijs, re secretaris en G. v. Ooijen, 2e secretaris. Er zal Maandag 16 Januari een buitengewone ledenvergadering ge houden worden om gelden aan te vragen voor de aanschaffing van een bussenspoelmachine ten behoeve van de "Stoomzuivelfabriek. De heer Geluk, secretaris van de Algem. Ned. Zuivelbond te VGra- vanhage zal spreken over het nut van de coöperatie in de zuivelbewe- ging. LAND VAN ALTENA. Miet de Asturfas zullen op 12 Jan. a.s/ in het vaderland arriveren uit Indië die militairen: sergeant B. v d.. Heuvel uit Werkendam, sergeant ie ld. J. A. de Bi;e van Sleeuwijk en soldaat Hl A. v. d. Schans uit Sprang. MEEUWEN. I11 café Korevaar zal op Dins dag 10 Januari des avonds om 7 uur, vanwege de commissie Steun Wettig Gezag een onderlinge bijeen komst worden belegd, ter bespre king van het doel der Nationale Reserve. Toont uw belangstelling. NEDERIIEMERi; 'De bevolkingsaanwas in het jaar 1949 was slechts gering: Hiet inwonertal' bedroeg pp 1 Januari .1949 1086 zielen. Op 1 Jan. ,1950 bedroeg de bevolking van Ne der ive mert 1094, alzo een vermeerdering van 8 zielen. Ged. Staten stellen voor de grens tussen Gelderland' en Noord brabant zodanig te wijzigen, idat de lijn door het middenvan de Maas loopt. Het gevolg zou dan zijin, dat daardoor Nederhemert met honder den ha. vergroot wordt en dat het buurtschap Bern bij1 Nederhemert ge voegd zal worden. NIEUWENDIJK. .jNaar we vernemen zal de Chr. muziekver. „Crescendo", directeur de heer Bokhoven, 21 Januari een uit voering geven in Tavenu. POEDEROIJEN. Van gemeentewege zullen al hier 5 woningen gebouwd worden, terwijl de heer G. van Veen plan nen heeft een woonhuis te laten bou wen. SPRANG. Het gebouwencomplex kerken tonen der Ned. Herv. Gem. in deze- gemeente is al heel oud en in oude documenten van 1510 wordt reeds over de 'Sprangse kerk gesproken. Aanvankelijk een R.K. bedehuis, namen de Protestanten later het ge bouw over. Door verschillende oor zaken geraakte de kerk geheel in verval. Rijksmonumentenzorg trok zich het lot der kerk aan en met de uitvoe ring tier restauratieplannen zou in 1944 begonnen worden, onder leiding van de architect B. v. Bilderbeek te Dordrecht. Het aantal vaste zitplaatsen zou gebracht worden op 602, het orgel zou gereviseerd en aan de Westzijde zou de hoofdingang komen. De strijd, die 'gevoerd werd met de terugtrekkende Duitsers door Bra bant verhinderde de werkzaamheden. Van de uitwerking der plannen kwam niets terecht Het gevolg was, dat nu een nieuwe begroting moest gemaakt worden. Tegelijkertijd werden de plan nen in dezer voege gewijzigd dat enkele boogramen, die thans dichtge metseld zitten, van glas zullen wor den voorzien. Het ligt in de bedoeling zo spoe dig mogelijk met de restauratiewerk zaamheden te beginnen. "WOUDRICHEM. 1 Met de zalmvisserij gaat het tot op heden nóg bar slecht en spo radisch wordt alhier eens een zalm aangevoerd. De geringe zalmvangst steekt wel scherp af tegen een vangst in 1753, toen een zekere Jan Verschuur in één trek niet minder dan 11 zalmen ving van gemiddeld 25 pond. Eens brachten Woudrichemse vis sers toentertijd in een paar dagen wel 600 zalmen ter afslag. Wel een groot, verschil met thans dus'. Rijmen van Tijmen. MILDER KLIMAAT. Moet ik nu de krant geloven, Die daar notabene schrijft, Dat het in de ijsgebleden, v Strakjes niet zo köud meer blijft? Want de ijskorst zal' gaan smelten, Wegens 't mildere klimaat. Zodat daar dan ook al spoedig, Boom en plant zelfs groeien gaat. Over velerlei problemen, Praten de geleerden thans. Is het waarheid wat ze zeggen, Wel', dan krijgen we een kans, Straks een zonnebad te nemen, Aan het strand der Noordpoolzee. Heel! ons hebben én ons houden, Nemen we dan allicht mee, Om zo'n streek te gaan bevolken Emigratie in het groot! De gesmolten sneeuwgebieden, Leveren ons voldoende brood, Misschien wordt de „Willem Ba- rendsz" 't Schip voor d'emigranten, want Er zwemt toch geen eiikele walvis In de zee en langs het strand.. TIJMEN. De kleuterschool, die gesloten was vanwege de heersende kinkhoest, is, naar wij vernemen weer aangevan gen. De heer C. Schriek heeft be dankt als diaken der Ned. Herv. Kerk. Door een aanrijding met een vrachtauto bekwam zuster de Keij- zer een hersenschudding. Aan de fa. Groeneveld, aan nemers alhier is opgedragen het bou wen van 4 woningen te Wijk en Aalburg. WERKENDAM. De heer D. v. Loon alhier was met f52200 laagste inschrijver voor perceel 1 en 2 van het onderhoud der Rijks rivierwerken Noord en Mer- wede. Aanvragen voor woningsplit sing kunnen nog steeds bij het ge meentebestuur worden ingezonden. Voordat men hiertoe overgaat, ple- ge men echter overleg met de Gentr. Techn. Dienst in het !Land v. Heus den en Altena. Laagste inschrijvers voor de bouw van 2 politiewoningen met ar restantenlokalen, waren Joh. v. d. Heuvel en C. D. v. Loon alhier met ruim f 49000. Tot ouderling hij de Ned. Herv. Kerk werd herkozen de beer L. Pruisen en als diaken de heer K. de Vries, die Zondag j.l. in hun ambt werden bevestigd. Woensdagavond half 8 zal voor de Geref. Gem. optreden Ds. Chr. v. Dam. De heer Jac. v. d. Berg, die benoemd is tot ouderling bij de Chr. Geref. Kerk alhier, heeft hiervoor bedankt. Woensdagavond 7 uur, zal in de Chr. Geref. Kerk alhier, optreden Ds. N. de Jong van den Haag. ZUILICHEM. Donderdag 5 Januari j.l'. speel de de Z.S.V. alhier een competitie wedstrijd! tegen de schaakver. te Alm kerk. De uitslag was als volgt: Zuilicheim Almkerk G. Fuijkschot-P. Walraven i—o J. D. 'Fuijkschot-J. Visser ter arbi trage opgezonden. W. J. M Fuijkschot-B. v.d Berg 1o Ei van Dalen-L. A. Snoek o1 Mi. Murraij-Jac- 'Kjolff i—o J. van Dalen-iM. Pruissen i—o A. Fuij!kschot-J. Pruissen 1o E. J. Fuijkscho't-M. Kolff o1 L. v. Maaren Gzn-A. v. Burgtel i—o L. v. Maarten-APruissen i—o Uitgave Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur: J. H, ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag UND VAN alteha Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct, Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui 1948 f 1.649.877.97 1949 f 1.05 5,660.15 5 J_: VOOR HET naar Firma L. J. VEERMAN, Heusden Grote voorraad Fotolijsten Alle soorten modellen v JU Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhardt en het Nederlandse Smaldeel, bestaande uit het Vliegkampschip Karei Doorman, de Kruiser Jacob van 'Heemskerk en het Fregat Johan Maurits van Nassau, brengen aan West- Indië en Zuid-Amerika een bezoek. Luchtfoto van het smaldeel, terwijl §f dit langs de Zuidkust van Engeland op weg is naar de Nederlandse-Antillen,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1