Wachters Binnenland BI] DE BALANS EMIGRATIE Canada (Slot). Hoewel beter dan in de andere trein, doch niet z.o comfortabel a/s we dat graag zouden willen, gaan we voor de-laatste nacht op wielen slapen in de hoop, dat morgen voor ons de kroon op het werk gezet zal worden. 'tls Zaterdagmorgen en om vier uur zijn we allemaal al klaar -wakker. We hebben voor dit ogenblik nog voor ieder wat schone 'kleren kun nen bewaren en eer we aan het station van bestemming zijn zien we er allemaal werkelijk behoorlijk uit. Die eerste indruk is die beste, dat is bekend genoeg, en we moeien er voor zorgen, niet alleen voor ons zelf, maar ook voor alle andere Hol landers, een zo goed mogelijke indruk te wekken. Als het licht wordt zijn we in Rose dale hog 35 km van Mats- qui vandaan. Het is of de kinderen het merken, dat er -iets 'bijzonders gaat gebeuren, want het schijnt, dat' ze veel beter zijn dan gisteren. Of is het vanwege de spanning, die op bet punt staat gebroken te worden? We rijden nu langs de Frazer Ri ver en het uitzicht is allerschoohst. Zullen we ons leven verder slijten in zufk een omgeving? Waar heb ben we dat aan verdiend. 'Dieze ge dachte komt onwillekeurig bij me op. Ik dooü de 'tijd door -nog hier %*n daar een foto te maken. M'n vrouw houdt zich bezig miet de twee kleinste kinderen, terwijl ik de twee oudste bii me heb. Chilliwack zijn-we al weer voorbij, nfu nog Arnold en Cox .en dan.dan zijn we -in Matsqui en er inaakt zich werkelijk 'een ner veuze spanning van ons meester. 'Die eerstkomende minuten zullen mis schien heel onze verdere levensloop bepalen. Eten doen we maar niet, we hopen maar dat er waar -we te recht komen, ook nog eten zal -zijn. Ik breng alvast de bagage naar het balcon waar we moeten uitstappen. Het bovenste gedeelte van de deur is open en ik ga er zover als het maar -enigszins gewaagd is, uithangen om toch maar zo vlug als bet kan eien glimp- van onze toekomstige woon plaats op te vangen. En ja, daar zie ik, zie ik het goed, ja daar staat het, Matsqui, op het bord hij het station, dat we nu na deren. De trein vermindert al vaart. Ik loop de coupé binnen en zeg zo gewoon mogelijk tegen m'11 vrouw „we zijn er". De een -weet wat de ander denkt, dus meer wordt er niet gezegd. We brengen vlug de rest van onze bezitting naar hiet balcon, de trein stopt al en, geholpen door het trein personeel staan we even later op het perron. Wat, zou er nu niemand zijn, die ons komt afhalen? Ik kijk al rond, maar, ja toch, daar komt al iemand op ons af, ja dat moet hij zijn, m'n toekomstige baas. De man die me de gelegenheid gaf om1 naar dit. mooie land te komen. Aan wie i'k zoveel dank verschuldigd ben. Zondier hiem zou ik vast nog 'in Holland zijn geweest. Hij is het, -die er niét te gen o p- zag oïn ee n gezin mie t kleine kinderen bij zich te némen. Die méés te boeren zijn bang dat ze 'last van die vreemde kinderen zullen hebben. Ons Feuilleton door W. Kerremans I2) Lydie deed nieuwe voorstellen. Reinders gaf andere plannen in óverweging en -toen riep Lydie „Ik weet, geloof ik, -een goede uit komst. In October wordt hier een fancy-fair gehouden ten bate van Kin dervoeding. Ik ben lid van de re gelingscommissie en daardoor is mij bekend, dat Jo op de fancy-fair in een zigeunerpakje zal rondgaan om sigar-en -en sigaretten te verkopen. Je gaat er heen, vergezeld van Wim, je ontmoet Jo, koopt -een pakje siga retten, 'Wim stelt je voor, jé praat wat met haar en je krijgt daardoor misschien -een voorlopige claim op haar, die voldoende kan zijn om jouw beeld vast te houden en dat op het juiste ogenblik te laten schuiven tus sen haar en een verliefde cadet. Je gaat dan -eerst terug naar Amster dam, je hervat je gewone werk..." „Neen," viel Roelands gedecideerd in de rede, „dat doe ik niet. Je plan van de fancy-fair verwerp ik niet, dat lijkt me wel oen goede oplos- Maar hiji zag ér -niet tegejn. op- en ik lneb ©en keer ee,n hartelijke brief van hem .gehad met foto's er biji van zichzelf en z'n vrouw en de -drie kinderen die hii heeft. Ja, hij is- hiet, nu zie ik het goed. Hij- ko-nit -naar ons toie, drukt me de hand en zegt „Go-o-d* morning Mr,, de Ruiter, bouw are y-o-u?" I'k weet waarlijk niet wat i'k zo- gauw te gen hem zegge;n ipioet en mjom'p-el zomaar iets terug. Ik krijg ook niet veel' -kans om veel te zeg-gein, want hij heeft al twee kof/ers gepakt en brengt ze paar. de andere kiant v|ap het station, waar z'in autjo- staat te wachten. Ik volg z'n vo-orbeeld en eveh later zitten wie miet "heel de zaak' in z'n car en neemt hij ons m(ee naar een voor. ons oin'be-kénlde o-e- stemming. 'We gaan êeïi Tte-er rechts, dan weer links, nog een paar keer rechts en li-niks en plotseling schieten we erg-èns een erf op ein wordien verwelkomd -do-or z'n vrouw die ons ontvangt met de woorden „welkom- hier". Ze herhaald hiet wel tien keer, opdat we toch v-oo-ral maar goed zul len begrijpén, wat ze oe-do-elt. Dat het goed gemeend is, blijkt wel uit hetgeen er op tafel voor ons gereed staat. Ze heeft schijnbaar ge weten, dat we 's morgens niet zoudien eten door wie bij- haar zouden zijin. V-oor zover we gezond zij-n, doen we de maaltijd alle eer a,an. Zo zijn we dan aan het -einde van onze reis gekioimén en oïndat -dit een reisbeschrijving zonder m-eier is, kan i'k ook niet verder gaan, boe wiel er nog stof tot schrijven in ptvervlioed is. KOLENGELD VOOR DE NI WIN? Zoals bekend is, wordt met be trekking tot de verhoogde kolenprijs per hoofd van de bevolking 1 gulden terugbetaald. Dè Ministerraad heeft goedgevonden, dat zij, die dit be drag kunnen -en willen missen voor sociaal werk, deze bonnen af kunnen staan aan de'NI WIN. De bonnen die door het publiek ter beschikking van de NIWIN worden gesteld, kunnen in -een ongefrankeer- de enveloppe worden gezonden aan de NIWIN, Den Haag, Machtiging 1917. De uitbetaling zal vandaag 9 Ja nuari beginnen, aan de postkanto ren op de daarvoor aangewezen bon. 544. De postkantoren zullen voor de uitreiking zijn opengesteld gedurende dezelfde uren als voor d-e postwis- s-eldienst. 'D-e betaling zal geschie den volgens de beginletters van -de familienamen, aangegeven in een- of ficiële publicatie. sing, maar ik blijf die maand niet in Amsterdam. Ik ga er alleen heen om mijn bank over te dragen aan mijn compagnon en dan kom ik ook in Breda wonen." „Wonen," herhaalde Reinders lang zaam en nadrukkelijk, „wonen, en v-erder? Hier rondboemelen en ni-ets doen. Denk je dat zo'n levenshouding -een goede indruk zal maken op een meisje „Neen" getuigde Lydie met over tuiging, „oen leeglopende jongeman is een zwak postuur tegenover een dapper soldaat." Ro-elants g-evoelde d-e klemmende juistheid van beider betoog en be loofde zijn plan nog eens nader te willen overdenken. Het onderhoud met Wim en Lydie had intussen zoveel uitwerking op hem, dat hij weer naar het telegraaf kantoor ging -en aan Sytsma seinde: „Beschouw vorig telegram als niet verzonden." Lang aarzelde hij of hij nog eens een poging zou do-en om Yonca t-e ontmoeten -door weer in tegenover gestelde richting haar sehoolweg te gaan, maar hij weerstond d-e verlei ding ien wilde niet h-et v-ermoeden bij haar do-en groeien, dat hij opzet telijk daar liep om haar te zien. 's Avonds zat hij bij R-einders en vertelde hun dat hij hun dankbaar was voor de goede raad -en de juis te adviezen die zij hem gegeven had- Wie. zijn nu -de narigheid van de laatste da-gén gauw vergeten -en we -merken al direct, dat we bij 00- vie-nslbieste mensen t-ere-chitigékómien zij-n. Die eerste indrukken hier opgedaan zij-n van -dien aard, -dat wie ons ai direct -op -ons gemak gaan gevoelen -0111 ,van thuis voélen nog maar niet te spreken. We zijin dankbaar dót we allen behouden hier aangekomen zijin. Dankbaar jegens allen,, die ons, wiaar dan dok mee, van dienst zijn geweest. Maar bovenal dankbaar je gens God, Die dit schone land pms schenkt om in tie lieven en Die ons zo in de ruimte gestéld heeft. Mochten er onder de geachte lezers zijn, die zich voor dit moo'ie land interesseren, dan wil ik gaarne do-or middel van dit blad een en tanider er over vertellen. Hoewel! het alles nog vreemd >en nieuw voor ons is, voeten w-e. ons hier toch' all aardig thuis. E;r zullen er onder de geachte lezérs ongetwijfeld rijn» dte na korter of langer tijd ook -die reis gaan aan vaarden. Ook hen wil ik1 gaarne ujit eigen ervaring de zo nodige voor lichting geven. Brieven per lucht post mét 40 ct. frankeren, per ge wone post 20 ct. en adresseren aan A. de Ruiter, Page R-oad, Matsqui B.C. Canada. ïk kan niet nalaten, alten -die in Holland het te benauwd hebben, op hét hart t>e drukken „blijf ui-et langer tobben met allerlei be palingen en voorschriften, v-erkies d-e vrijheid, want dat zult u hier zijin. Er is werk en eten genoeg en vo-or ie dereen, die ni-et bang is dat z'n han den vuil zuilten worden, .grote mo gelijkheden. Al de zu ilken roep- ik van harte toe „Kom over -en hiel® uzelf'. BIJZONDER STEMPEL STRATO- CRUISERVLU CHT. Op 13 Januari a.s. zal de lucht- di-enst Amsterdam-New York van de luchtvaartmij. American Overseas Air lines voor de -eerste maal per Stra- tocruiser worden uitgevoerd. In ver band hiermed-e zal de niet-aangete- k-ende correspondentie, bestemd voor de Verenigde Staten van Amerika, waarvan blijkens de daarop voorko mende aanwijzing „Per eerste AOA- S tratocruiservlucht Amsterdam-New York 13 Januari 1950" verzending miet deze vlucht wordt verzocht, wor den voorzien van een afdruk van een bijzonder stempel: „Eerste Stra- tocruiservlucht Amsterdam-N-ew York per A.O.A. 13 Januari 1950". De stukken zullen in New York voor aankomst worden afgestempeld. Zij, die g-een relaties ih de V-er. St. van Amerika hebben, kunnen hun correspondentie adresseren aan: Public Relations Departm-ent, Ame rican Overseas Airlines, 100 East 42nd Street, New York 17 (NY) U.S.A. den -en die hij ook ging opvolgen. Hij zou de volgende dag naar Am sterdam terugkeren en zijn werk her vatten om -dan m-et d-e Fancy-fair kennis t-e komen maken met Yonca. „Dat is mannentaal", zei Lydie goedkeurend. „Je werk weer opoe- men; niet als een weke poëet rond dolen -en met smachtende blikken opzien naar het huis van de ge liefde of margrieten uit te trekken en te tellen: Mint mij, mint mij niet. Pak je werk weer aan en probeer j-e gedachten niet te vullen met Jo, dan kan je na een paar wek-en mis schien weer wat minder belast dan je nu bent, denken." „Ja Karei", vo-egde Reinders er bij, „Je kunt onderweg je bezig houd-en met je zelf voor te houden dat je echt 26 -en geen 16 jaar bent an dan ga j-e trachten je verder g-edachtien- en gevoelsleven mitsgaders j-e han deling-en daarmede in overeenstem ming te brengen." Roelants bestelde in een bloemen winkel in de Brugstraat voor Lydie een weelderige bos bloemen. Hij deed er zijn kaartje bij waarop hij had ge schreven: „Van een dankbare ento moloog." De volgende dag stapte hij zijn kantoor binnen in Amsterdam. Syts ma kwam grinn-ek-end naar hem toe -en fluisterde „O Roelants, wat moet ik toch aan je beleven. Jij zo'n ernstig -en matig De terugzending geschiedt gratis, in verband waarmede g-een antwoord coupon behoeft te wiord-en ingesloten. D-e voor bovengenoemde vlucht be stemde correspondentie moet uiterlijk op 11 Jan. a.s. tier post worden be zorgd. Last Tan zenuwen? RIJVERGUNNINGEN. Miet ingang van 1 Januari 1950 is de wet van 11 December 1947 hou dende tijdelijke regeling voor perso nenvervoer met Motorrijtuigen niet meer verlengd, zodat rijvergunningen voor personenauto's niét in gebruik vo-or beroep spersonenvervoer thans niet meer worden verstrekt en de in omloop- zijnde rijvergunningen voor hier bedoelde personenauto's zijn ko men te vervallen. Publicatie van deze regeling schijnt verwarring te hebben gesticht, althans komt liet de laatste dagen regelmatig voor, dat houders van andere motor rijtuigen dan genoemde personen auto's in -d-e mening verkeren, dat alle rij vergunningen zijn afgeschaft, waar door bij contr-olë door politieambte naren e.d. ernstige moeilijkheden ont staan. Met nadruk wordt er daarom op gewezen, dat 0.111. d-e rijvergunningen voor alle bestel- en vrachtauto's nog steeds -geldig zijn, ongeacht of deze bestel- en vrachtauto's in gebruik zijn voor eiigen vervoer of voior beroeps vervoer. Er wordt niet verwacht, dat laatst genoemde rijver gunningen biiriinen af zienbare tijd worden afgeschaft. BOOT GEZONKEN. Donderdagavond is een volgboot van het Duitse jacht „Grey Fox" ter hoog,te van bet eiland Rottum ge zonken. De reddingsboot van Bor- kum voer uit en meldde dat twee op varenden worden vermist. "NED. VISSERSBOTEN IN BELGIE OPGEBRACHT. D-e Nederlandse vissersvaartuigen UK 22 en 162 zijn door de Belgische zeevaartpolitie naar d-e haven van Ostend-e opgebracht, daar zij in de Belgische territoriale wateren visten. De lading, 1500 kg haring, en de métten werden in beslag genomen.. NED. SCHIP OP DE ROTSEN. Het Ned. schip „Berkel", kapitein Vink-e, is Woensdag aan de grond gelopen op de Hallgrundet-rotsen bij Soed-erham in Zw-eden. Alle 29 opvarenden, waaronder de vrouw van d-e kapitein sprongen in een Zweedse loodsboot, die te hulp was gekomen en zijn gered. Ook de 2 scheepshonden zijn in veiligheid ge bracht. Men acht te Stockholm de kansen hiet groot dat de „Berkel" nog ge borgen kan worden. Sn-eeuw en mist maakte de red-ding van de beman ning moeilijk. D-e Zweden hebben met gevaar voor eigen leven deze redding v-erricht. zakenman, wat moet jij afgeladen be zopen zijn geweest, toen je dat tele gram verzond. Ik heb 't g-een ogen blik ernstig opgenomen, maar ik snapte er de bedoeling niet van. Ik heb ev-en gedacht aan een streek van de -een of ander, die op jouw naam -en zonder jou voorkennis dat tele gram had gezonden, maar ik kon met geen mogelijkheid begrijpen, hoe ie mand daarmee oplichterij zou kunnen plegen. Er bleven maar twee moge lijkheden, plotseling krankzinnig of ©en drievoudige portie dronkenschap. Ik zie nu dat je niet krankzinnig bent -en dus blijft alleen de dronkenschap. Tertium non datur. (Een derde mo gelijkheid is -er niet). Wat zeg je van mijn latijn, hoewel ik geen gym nasium heb gehad? En vertel me nu -eens hoe zij jou in Breda zo hebben kunn-en benevelen Roelants had zich voorbereid op die vraag en hij vertelde zijn com pagnon zoveel van zijn plotselinge liefde als onvermijdelijk was. Hij ging gauw over op het zakelijke doel door te zeggen dat -een nieuwe over eenkomst tussen Sytsma -en hem nu wel nodig zou zijn, omdat hij voort aan v-eel afw-ezig zou zijn. Sytsma knikte nadenkend: „De macht der vrouw", steunde hij. „Hoor eens hier R-oelants, we zullen die nieuwe overeenkomst maar wat laten rusten en jou tot rust la ten komen. Ga nu eerst proberen STATENVERKIEZINGEN IN N.-BRABANT OP 26 APRIL. De verkiezing der leden voor die Prov. Staten voor Nioord-Brabant is door Ged. Staten vasg-esteld op 26 April a.s. PAN K-DIRECTEUR IN ARREST. Hiet onderzoek dat de Officier van Justitie tie Rotterdam die 'laatste dagen heeft ingesteld naar dé onregelmatig heden, ontdekt in de eïfecténadmihi- stratie bij -de Oiudevvatersche Bank 11. v. te Ou die water, heeft aan hiet ïicht gebracht, dat hiie,f -niet alléén sprake is van handel! in zwarte effecten, -maar ook van -geknoei in de balians-ov-er 1948 De Rechtbank te Rotterdam hééft, op verzoek van de Officier van Justitie, liet fallllisement vain -d-e bank' uitge sproken. Tot curatoren zijn genoemd mr. A. Blom- ein mir B. Morel. De di recteur, mr. C. H. V., is door die Of ficier verhoord -en daarna opgesloten in bet Huis van Bewaring te Rotter dam. Twee procuratiehouders en een vrouwelijk lid van liet personeel, die waren gearresteerd, zijin weer in vrij heid gesteld, omdat hun aandeel iii de affaire van ondergeschikt belang wordt geacht. WOUDENBERG TWINTIG JAAR. De voormalige leider van het Ne derlands Arbeidsfront, LI. J. Wouden berg, is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij was door het Bijzondere -ge rechtshof te Amsterdam veroordeeld tot levenslang en evenals het Bijzon dere gerechtshof was -dé: Raad van cassatie van mening, dat Woudenberg zich ernstig had misdragen tegenover land en volk en heeft getracht de geestelijke weerstand van hiet Neder landse volk door redevoeringen, en artikelen te breken. De raad heeft echter het door dé requirant uitge sproken berouw in aanmerking willen nemen. BIJ AUTO-ONGELUK GEWOND. De Nederlandse consul te Johannes burg is tengevolge van verblinding door een tegenligger, -op 30 December met zijn auto tussen Pretoria en Jo hannesburg tegen een boom gereden. Hij werd aan -de knie gewond en zal enige tijd in e-en ziekenhuis moeten doorbrengen. Zijnechtgenote, -di-e naast hem zat, kreeg een lichte her senschudding en snijwonden in het gezicht. FRAUDE GEPLEEGD. De rijkspolitie en de recherche der posterijen h-ebb-en een zaak in onder: zo-ek tegen de 29-jarige J. v. d. L. te Roosende-el, wegens frauds tijdens de jaren 19431949- Verdachte, welke is ingesloten in het Huis van Bewaring te Breda, heeft bekend knoeierijen te hebben gepleegd. VOETREIS 'NAAR ROME. 2 Groningers, de heren Stemphner en Zijlstra, zijn vanuit die plaats een voetreis begonnen naar Ro-me. Zij hopen tegen April via België, Frankrijk, Zwitserland, Italië te Ro me te zijn. ergens weer wat gezond verstand op te schommel-en -en ga dan je werk .hervatten. Ik moet je nodig spre ken over een belangrijke kwestie, waarbij je je volle aandacht moet bepalen -en dus zonder afdwalingen naar het w onder-meisje, het enige dat ooit geboren werd met die kwa liteiten en dat niet te vergelijken is met eenig ander schepsel. Heeft ze een broer? Dan moet je hem eens vragen of hij zijn zuster ook zo'n bovenaards wezen vindt. Dan zal je horen dat ze -een meisje is met de zelfde deugden -en gebrek-en als an dere vrouwelijke landgenoten en dat ze ook eet en drinkt en dat ze kat tig kan zijn -en... „Sytsma bepaal jij je nu tot de zaken -en laat de beoordeling van het meisje aan mij. Ik heb je ge- .zegd dat ik in Breda een meisje ont moet heb tot wie ik mij bijzonder voel aangetrokken, vergenoeg je met -dat korte bericht en werk er ge-en fantasiën omheen, di-e nutteloos ver bruik zijn vail -energie en stemban den." D-e compagnons zetten zich neer -en begonnen de bespreking, maar, Sytsma merkte w-el, dat Roelants niet, als vroeger, met zijn vo-lle aandacht en verstand -er bij was. (Wordt vervolgd). Mijnhardt's Zenuwtabletten m> helpen U er overheen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2