NIEUWSBLAD Wachters EEJ si Bij DE BALANS Kindje verkouden? AMP TTAT rpnp PT A f) DONDERDAG 12 JANUARI 1950 1 V V La La Ls Li XJ J_J rl 1/ No. 6736 behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard HEUSDEN. Er leeft in ons volk een kleine groep van mensen, van wie wij wel eens gehoord of gelezen hebben, maar die wij maar zejden ontmoeten. Hun aantal is klein, doch zij1 hebben ons iets te zeggen. Zij willen ons wijzen op de houding, welke wij mensen moeien .aannemen tegenover hen, die in een andere vierhdudiilg tót het leven en de maatschappij staian ,da,n wij. Deze medeburgers zijn die blin den. Wij weten uit velerlei boeken, hoe ziji vroeger neerzaten aan de wegen en aan de kerkportalen en op de markten en pleinen en hoe de voorbijgangers 'hen een aalmoes gaven. Wij' weten ook,- dat dit thans anders is. Zij kunnen dieel nemen aan de maatschappij:, aan de arbeid, ziji kunnen staan iri het volle lieven, zij tonen aan ,dat pok zij gaven en krachten bezitten, welke ziji Jot ont plooiing kunnen brengen. Het is goed, eens kiennis te maken met de blinde medemens ein iets te vernemen van zijiri moeilijkheden, maar ook van zijin mbgelijkhedien. Daar is dan de Nedeijajndsch e Blin den Bond, de grote organisatie der blinden, die. in geheel ons land een grootse actie, voert ter verbreiding van meer bekendheid over het lot en leven dier blinden. Wij juichen het toe, dat deze be kende Nederlandse Blinden Bond ook in onze gemeente een propaganda- avond komt houden. En wij kunnen er van verzekerd zijin, dat óns op die avond heel wat goeds en schoions wordt geboden. De bekende en begaafde blinde musici: Gusta van der Heijden en en Joh. SJegtenhorst, violiste en pia nist-organist, beiden van den Haag, komen ,over naar ons, om ons te doen genieten van hun gaven, van hun prachtige samenspiel. In tal van plaatsen hebben deze blinde solis ten duizenden in vervoering gebracht met hun schóne sptel. Ziji komen niet alleen,, doch wor den vergezeld door de bekende blin de propagandist Joh. van den Berg, eveneens van deh Haag, die ons zal toespreken uit de wereld fein de or ganisatie der blinden. Wij zullen ho ren over dingen, waaraan wij1 mis schien nimmer nog gedacht hebben. Er zal worden gedeclameerd door Joh. van den Berg uit die werken van de blindfe dichter Frits Tingen. Een mooi, afwisselend programma zal door deze. drie blinden worden uitgevoerd. Ook zal worden vertoond de film „Wakende Ogen", welke een indrukwekkend1 beeld geeft van die trouwe diensten der, geleidehonden. Maar er is nog mieer. Die Neder- landscbe Blinden Bond streeft steeds naar samenwerking. Zo zal uit onze gemeente ook een bijdrage worden geleverd en wel door. het geven van Ons Feuilleton door W. Kerremans 13). Hij kon zijn gedachten niet meer bepalen bij fondsen, effecten, note ringen. Twee dagen na zijn terug keer deelde hij Sytsma mee weer naar Breda te gaan voor een onbe paalde tijd. Sytsma keek somber en trachtte Roelants over te halen al thans te blijven tot verschillende za ken waren afgewikkeld. Met tegen zin gaf hij toe, maar na een week vertrok hij en nam weer zijn .intrek in het hotel Mastbosch, omdat hij hierdoor naar en uit de stad gaande de woning van Yonca passeerde en hij kans had haar te ontmoeten. In derdaad kwam hij het meisje enige malen tegen en als hij haar zag na deren kwam er in hem een zonder ling mengsel van angst en vreugde, van onrust en geluk. Hij keek zolang naar haar als hij doen kon zonder haar aandacht te trekken en hield zich dan of hij Jo niet opmerkte. Schuchter 'had hij Lydie gevraagd of Jo op de dag van haar slagen voor het examen bloemen zou kun nen zenden. Lydie had lachend het een kunstavond op 24 Jan a.s. Hiet Comité dat zich gevormd heeft ter voorbereiding van de komst van, deze. blinde musici en declamator, is er van overtuigd, dat zeer velen de mooie Propaganda-Runs ta Vond zul len bijwonen. Wilt u. dan het volgende onthou den i 1 De Propaganda-Kiunstavond wordt gehouden op 24 Jan. in, het Wapen van Amsterdam, aanvang 7.30 uur. Programma's, tevens bewijs van toe gang, zijn verkrijgbaar bij de heren Jac. Gr.oen, A. Verschuur en H. Vink en worden dezer, dagen ook aangeboden door actieve dames en jongeren. Moge straks mede door uiw belang stelling de. Nederlandsche Blinden Bond kunnen terugzien op een wel geslaagde avond, ook in onze ge meente. l 'Nationaal instituut Steun, Wet tig Gezag. De Meidagen vian 1940 hebblen ons geleerd wat het zeggen wil als ons land, mirt ;of mieer on voorbereid, overvallen wordt door een igoed georganiseerde vijand, die bin* nen het land steun onitvanjgt van a-nia;- tionale elementen. 'Dit brengt zoveel leed en. ellende mlet zich miede, dat wiji met insipanning van alle krachten een" herhaling van een \ttj;anidelljke overval en bezetting mloëtein. trach ten tig voorkomen. i Hiet is in dit verband' nodig, dat onze regering de beschikking krijgt over troepen, welke uit vrij'wilEjigiers zijii samengesteld, die uit vaderlandse motieven een gedeelte van. hun vrije tijd beschikbaar stellen om zichvöór huin taak te bekwamen. IMet instemming der regiering heeft zich nu het nationaal instituut Wet tig Gezag (S.W.Ggevormd, dat zich ten doel stelt die toetreding en oe fening van vrijwilligers te stimul[eren ein de .onderlinge band der vrijwilli gers te versterken. Vopr dit doel heeft zich ook in onze gemeente een 'comité gevormd met als Voorzitter de WelEerw. rieer Ds. W. Anker, secretaris WeTEd-' Heer Chr. A. J. v. Herpt, leden de ZeerEcrw. Heren G. M. Gründemaixn, F. H. A M. Mpimmers en W. L', A, M. Timmermans en de heer A. Prins.» Vrijdag 20 "Januari wordt in het Wa pen van Amsterdam een, propiagan- da-vergadlering gehouden, op wélke Vergadering naaSt eëh propaganda- toe spraak, ook enigle films zuleii vler- toiond woTidlen., (Voor verdere bijzonderheden leze men de advertentie in ons volgend nummer). De damclub V.D'. is er niet in geslaagd de cóm'pfetitie'wedstrijd tie-» gen het sterke Tilburgse team voor de hoofdklasse Ned. Damhonld j.li Maandag te winnen. Met 812 moest zij de meerdere in T.D'.V. erkennen hoofd geschud en gezegd, dat hij toch weer eens moest trachten iets van gezond verstand terug te krij gen. „Er zijn maar twee mogelijkheden", zei ze. „Jo gist of begrijpt wie de zender is en dan heb je het plan om je voor haar verboa-gen te hou den, vernield. En de andere is, dat ze bet niet raadt en er een ander voor aanziet. Wanneer je later, als je de familie kent, zou vertellen dat jij Jo bloemen zond voor je haar ken de, zou dat geen gunstige indruk ma ken over je kennis van de omgangs vormen." Het was onweerlegbaar juist wat Lydie hem voorhield. Natuurlijk moest hij zich streng onthouden van elke actie, waardoor Yonca op de gedachte zou kunnen komen, dat de man uit de tram, die zij nu en dan ontmoette, haar liefhad. Hij boemelde wat door Breda en de bossen, probeerde zelfs verzen, te maken op Yonca en verveelde zich. Hij besloot zijn oud plan iop te vat ten en rechten te studeren. Dat was een goede ingeving vond hij, nu kon hij zijn tijd vullen en die nuttig vullen, hij kon wanneer hij bij de familie Vermeer zou zijn geïntrodu ceerd, op de vraag, wat hij eigenlijk deed in Breda, antwoorden, dat hij studeerde en hij zou zich dan niet behoeven te schamen over het ant woord, wat wiel het geval zou zijn, e.11 hel leek er aanvaiiiklelijk op, dat zij met groot verschil zou verliezen. Im mers nadat 7 partijen beëindigd wa ren, was de stand 311 voior Tilburg, Klaren had Voor een overwinning ge zorgd en Kramier voor een remise, terwijl de overige spellers alleln had den verlanen. 'Van die 3 laatste par tijen wonnen echter Biax en. de Graag ■ein Nieiuiwkoiop behaalde eiein gunstig resultaat door van die kampioen van Brabant Kplienburgh een voordelige remise af te dwingen. Zodioende werd het nog een eervolle, niederljaag, waar mede men echter niet verder komt. Eir resteó nu, nog twee wedstrijden ifi.L tegen Excelsior en Philips., Zou V.D. de dans nog ontspringen? We vrezen het ergste. Onderaan die rang- lijst hebben de Bossche Damclub 3, Ammerzóden en D.O.S. (Rredja) 2 en Heusden 1 pt. A.s. Maandag voortzetting onder linge competitie om half acht. AALST. De Chr. gem1, zangvereniging] „Die Lofstem" uit Hiedel gaf Zater dagavond in het vrijistaande lokaal van de .openbare schooi alhier, met medewerking van die Mi.V. „Bidt e,n Werkt" en de J.V. „Jonathan." even eens uit Hiedel, een uitvoering in het kladier van de actie die van genoemde verenigingen uitgaat, om gelden bij een te brengen, tolt wederoprichting van het Christelijk Verenigingsleven te H|ediel, dat door een branjd verle den jaar een zware slag wend toege bracht. Te betreuren 'is hiet daarom, dat de belangstelling slechts matig was. Dis. Warmoltz opende diezie avond met gebied' en Schriftlezing, waarna „Die Lofstem" een programma van zang afwerkte, dat er zijin mocht. Ook enkele psalmen werden ten ge hore 'gebracht o.a. Ps. 150, 98, 84 138. Het geheel werd afgewisseld!met declama,tie van enkele leerzame ge dichten, ernstig, doch getuigend van goede smaak. „Zonniezang" wekte her inneringen opi aan mooie zomerdagen, „Sluimerliedje" paste beter in deze tijd van korte dagen en lange nach ten. i - In de pauze sprak Burgemeester Roseboom uit Hiedel, die een te hou den collectie warm aanbeval. Nog een aantal liederen werden ten gehore gebracht, waarbij vooral Gezang 22 keurig is gezongen. Miet het Volks lied is: het zangprogramma besloten. Ds. Warmoltz eindigde dezie móóie avojid met dankgebed. Die „Grote Beer" bracht ook weer één van onze dorpsgenoten na een verblijf van drie jaar en drie m,aandien in Indonesië in het Vader land. Maandagavond 6 uur arriveerde soldaat A. van de Laar onder grote belangstelling en in goede gezondheid in de ouderlijke woning, verwelkomd door de fanfare „Prins Hendrik" en het Thuisfront, dat namens de in woners voor een nieuw rijwiel zorg droeg. AALBURG. Bij de Ned. Herv. kerk alhier heeft de heer D. de Graaff de herbe noeming als ouderling aangenomen;, terwijl de heer H;. de Waal voor idie benoeming tot diaken heeft bedankt. Thans is de heer A. P. van Balen tot diaken gekozen ien deze heeft de benoeming aangenomen. A.s. Zondag zal de bevestiging vgn bovengenoemde ambtsdragers plaats hebben. wanneer niet dit denkbeeld weer bij hem was opgekomen. Roelants reisde onverwijld naar Utrecht en besprak zijn voornemens met. een der hoogleraren van juridi sche faculteit, die hem met aandrang adviseerde om niet buiten de univer siteit te studeren, maar zich te laten inschrijven en de colleges te volgen. Roelants zei dat dit ook zijn voor nemen was, maar dat hij niét dade lijk daaraan gevolg kon geven en dat hij zijn beschikbare tijd nu wilde benutten om voorbereidende studie te maken. HOOFDSTUK III. Bezinning. Het resultaat van het onderhoud was, dat Roelants zich van de pro fessor naar een repetitor begaf, die hem een opgave verstrekte voor stu dieboeken en bij wien hij eenmaal per week zou komen werken. Opgewekt keerde hij terug naar Breda en bestelde dadelijk de voor geschreven boeken. Nu hij vooreerst in Breda zou blijven zocht hij learners in de stad en vond die in de Ginne- kenstraat, een ruime voorkamer, waar hij kon wachten tot Yonca voorbij zou komen en daarachter een lichte slaapkamer. Roelants, zei hij eens tot zichzelf, toen hij weer bij het raam zat, wat is dit met jou? Een beetje bescha- ALMKERK. De „Joaskist Collecte" voor de houw der Herv. kerk' alhier, heeft over het j,aar 1949 f2616.06 opge bracht. Naar wij' van bevoegde zijde vernemen, zal op Dinsdag 31 Jan. a.s. de bouw der Hierv. klerk alhier worden aanbesteed. AN DEL. De Zondag j.L gehouden col lecte vioioir het Cónsistoriëfonids dier Ned. HHerv. kerk, bracht de som op van f 100.93. De los'wal de Rib, welke ja renlang in. erbarmelijke toestand ver keerde, wordt geleidelijk hersteld en verbeterd. We vernemen, dat aan mej. S. de Lorrn, onderwijzeres aan 'de Chr. school alhier, wegens vermindering van het aantal leerlingen, eervol ont slag als zodanig is yerleend. DOEVEREN. Ds. G. Lans, vroeger predikant der Ned. Herv. kerk alhier, vierde de?er dagen zijn 40-jarig ambtsjubi leum. DUSSEN. Op initiatief van de Dussense Hengelaars vereniging „Hiet Loze Vis sertje" werd door de Nederlandse; Heidemaatschappij te Arnhem heden het viswater in de gemeente Diussen onderzocht voor het uitzetten van poolkarper. Over twee weken zal y/örden be gonnen met de uitzetting van on geveer 100 poind driezomejige kar per. LAND VAN ALTENA. Voor het onderhoud dér Berg- sche Maas, Amer en een gedeelte Holl. Diep was voor perc. 1 dhrj J. v. d. Vlies Je Sliedrecht m'et f60.955 laagste inschrijver; voor perc. II dhr. P. Kraaijeveld aldaar met f23.200 en voor massja ide fa.,v.h. J. ;M. Dekker en Zn. Je Papendrecht met f85.400. NIEUWENDIJK. De fa. W. en D. Groene veld, alhier was met f19.750 laagste in- schrijfster voor hiet onderhoud der gie'kanaliseerde Dieze. NEDERHEMERT. Voor „Onze Jongens Overzee" wierd een huis-aan-huis collecte ge houden, JlJe buitengewoon goed ge slaagd mag heten. Een bedrag vaiï f 408,70 werd ingezameld. Hiet comité brengt de gevers zijn oprechte dank voor hun milde bij dragen, waardoor het mogelijk is de jongens in Indonesië wederom van pakketten te voorzien. Inmiddels zi]n weer een aantal pakketten niet rijk gevarieerde inhoud verzonden. De ze pakketten zijn speciaal verpakt, zodat op een goede overkomst gere kend kan worden. Wij hopen dat onze jongens in den vreemde het pakket in goede gezondheid mogen ontvangen. Onze jongens in de Oost staat dus mend is het toch wel, dat jij, een man van 26 jaren, hier dag aan dag zit uit te kijken naar een school meisje; dat jij, een ernstige kerel, zo kwajongensachtig, zo H.B.S.-errig je aanstelt. Er moet toch zo iétsi zijn, wat niet helemaal normaal is. Zou ik dat bij een systematisch on derzoek ook kunnen vinden? Laat eens zien het begin van deze... deze... aandoening, deze koorts. Dat is geweest in de tram. Daar gebeurde de ontploffing, de in fectie. Neen, dat is geen goed beeld, Yonca en infectie, die behoren niet bijeen. De betovering. Voor die dag had ik nooit enige aandacht voor meisjes van die leeftijd, beware neen, ik ben de hemel zij dank ge zond en natuurlijk. Het is dus geen aangeboren eigenschap of verdor ven aanleg, maar een liefde op het eerste gezicht, een natuurlijke, gezon de liefde. De verhoudingen mogen iets verschillen van andere, maar dat legt geen gewicht in de schaal. Ik werd dus bij de eerste aanblik op Yonca verliefd en dit woord is veel te zwak om mijn geestesgesteldheid aan te duiden. Dat blijkt uit mijn handelingen, mijn telegram aan Syts ma, het plan van de insecten-dienst, mijn vestiging in Breda, mijn op post zitten voor het raam en vooral mijn vervuld zijn van haar, mijn on afgebroken denken en verlangen naar Yonca, mijn geluksgevoel om het Rijmen van Tijmen. LANDHONGER. Soekarno heeft gesproken Aan hem het laatste woord. Al gaan we dan met alles, Niet ganselijk accoord, De kwestie Nieuw-Guinea, Kwam ook op het tapijt. Zodat het voor Soekarno, In 't minst geen twijfel lijdt, Of dit zo grote eiland, Is strakjes ook „van hem". Daarvoor moest ieder strijden, Zo riep hij uit mét klem. Brutale mensen hebben Naar 't spreekwoord o zo veel Weg is voor ons dat eiland, Het Nederlandse deel. Zal ingepalmd dus worden, En toch ik zeg maar zo: Wat gaat er straks gebeuren, Met stuk Brits Borneo? Durft men dat op te eisen, Van 't sterker Albion Ik vrees dat dan Soekarno, Wel bakzeil halen kon. Ik zeg maar zo: De wereld Is meer dan ooit doodziek. Steeds groter wordt de afkeer, Van vuile politiek. TIJMEN. weer een aangename verrassing te wachten, tevens een hartelijke groet van het, Thuisfront. De Tuinbouwvereniging kwam Donderdagavond 5 Jan. j.l. in „Le Sage" in vergadering bijeen on dei- voorzitterschap van J. G. Slegh. De uitgebrachte verslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Een zestigtal leden telt deze vereniging en het batig, saldo bedroeg f 213,95. Besloten werd de aardappelspuit te laten ombouwen, zodat deze tevens dient voor boomspuit. Voortaan zullen de machines in depot zijn bij H. v. Ooyen, in plaats van A. v. Öoyen, die als beheerder bedankt had, waar ook het onder houd plaats vindt. Het gebruik der machines zal voortaan verrekend wor- in uurloon, in plaats van verrekening per grondgrootte. G. de Gaay stelde land beschik baar voor de teelt van selectie-aard beien. Verder werd besloten een z.g.n. „praatavond" te organiseren, waar bij dhr. W. van der Werken vanZalt- bornmel spreker zal zijn, waarna deze matig bezochte vergadering gesloten werd. OUDENDIJK. Per 1 Januari 1950 werd van wege de Rijksdienst voor Landbouw- herslel, aan alle leden van de Ad vies-commissie, eervol ontslag aange zegd, ondier dankzegging voor het geen ten behoeve van de getroffen landbouwers en in het belang van de landbouw ter plaatse is gedaan. bezit... neen geen bezit, om het om zweven van haar beeld rond mij, om het hunkerende en dromende le ven, dat alleen zich bezig houdt met dat schoolmeisje. Hij sloeg met zijn hand op zijn knie en mompelde half luid: Maar dat is toch niet normaal te noemen. Normaal zou het zijn als ik verliefd was geworden opeen meis je van tenminste 19 of 20 jaren, normaal kan men het ook njog noe men wanneer ik mij aangetrokken zou gevoeld hebben tot dit jeugdige meis je,, maar 't afwijkende komt, omdat ik niet meer in normale staat benx omdat door mijn liefde voor Yonca mijn gedachten- en gevoelsleven veel sterker wordt beïnvloed en verstoord door elkaar gehutseld en bedenke lijker symptomen heeft doen ontstaan dan bij een ander gemiddeld liefdes geval zou voorkomen. Neen, dit stond nu wel voor hem vast dat die overrompeling in de tram niet kon behoren tot de meer gewone gevallen van liefde op het eerste gezicht en dat die drang om paar Breda te reizen en om juist die tram binnen te gaan, tot zijn vooraf uitgestippeld lot behoorde. Misschien kan de mens zichzelf, noch zijn we reld ontvluchten, wat gebeuren moet, dat gebeurt en het lot staat hem op tie wachten langs de weg en dwingt hem, dat te doen wat noodwendig is. (Wordt vervolgd). «Dan rug, keej en borstje inwrijven met

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5