n WIJK Jnlijsten van 2 lmcFoios msd Vanwege 'de Prov. Gezond heidsdienst voor hiet Rundvee, werd door tussenk'omsts van die Zuivelfa brieken, de veehouders -gewaarschuwd voor het gevaar van "koepokken. Aan bevolen wordt, na het melken van de met pokken bezette uiers, de handen flink te wassen met sodawater. Dit is eien goedkoop' middel, dat iedereen gemakkelijk kan toepassen. WIJK. Donderdag 12 Jan. vergadert D.V. de Chr Vrouwen Bond, in de Ned. Hierv. Pastorie te Wijk. Ds. S. de Boer, Chr. Geref. pre dikant te Dien Haag, zal een lezing houden over „De Bijbel als bood schap". De contributie over 1950 zal dan geïnd worden. WIJK ISN AALBURG. Op Zaterdag 7 januari j.l. hield de Federatie Zuid-Gelderland van dé Bond van Staatspensiolninis- ring in Nederland, een openbare Pro- paganda-Feestavond in het vereni gingsgebouw te Wijk, waar als spre ker optrad, die heer H. Welters van Hee re waar den, hoofd bes tu.ur slid De zaal was jammer genoeg nog niet geheel bezet, toen deze begaaf de spreker zijn rede begon met er op te wijzen, wat de plicht van de tegenwoordige generatie is tegenover onze ouden van dagen. Wij moeten, zo zei de spr., er voor zorgen, dat oud en arm' uit onze samenleving verdwijnt. Er is reeds een pracht- resultaat bereikt, toen de Noodwet- Drees in werking trad, Maar dit jaar, het jaar dat op 1 October de Nood- wet-Drees eindigt, zullen er ander© wegen moeten worden ingeslagen, willen wij ons nu bestaande pensioen kunnen handhaven, wij zullen ons als een blpk moeten aatisluiten bij: de bond van staatspensioimering, slechts dan zullen wij onze gestelde eis kun nen volbrengen en dan zal! geen rege ring en geen parlement onze christel'.ein sociale, doelstelling kunnen afwijzen. Spr,. gaf aan de hand van ver schillen de voorbeelden aan, dat 'er' in de Bond voor Staatspensioen geen po litiek wordt nagestreefd, want, zo zei- de ihuj, er zijn bij onze bond aange sloten mensen van alle politieke stro mingen. Hij: besloot zijn" rede met een beroep te doen op de aanwezigen om zich aan te sluiten bij de Bond voor Staatspensioen. Hierna werd het toiieelstufc „In de branding" opgevoerd door tieZalt- bottimielse toneelvereniging, wiat zeer in de smaak viel en wat goed weer gaaf, wat oud en arm zijn betekent.. Na afloop1 werd een aid. opgericht en een voorlopig bestuur gekozen, bestaande uit de heren' W. Wijtmaiis, W. Treffers en A. v. d. Miooren, die ook gfaag leden inschrijven. Die con tributie is slechts een gulden per jaar, zodat dit wel voor niemand, die zich deze christelijke eis van naastenliefde aantrekt, ©yn bezwaar zal zijnIngezetenen van "Wijk en Aalburg, meldt u dus spoedig. Naar men ons mededeelt, heeft voor het op Hemelvaartsdag te hou den zang concours, reeds een bekende Belgische zangvereniging, miet niet minder dan 100 leden ingeschreven. Ook meerdere verenigingen uit het eigen land zegden reeds deelname toe. Alles wijst er dus ops dat de gemeehte en de omgeving belangrijke dagen staan te wachten op muzikaal gebied. WERKENDAM. Aan te fa. v. Oord alhier is gegund perc. 1 onderhoudswerk Rijks zee werken op de Zuidhollandse eilan den tegen f 12.800. MOEILIJKHEDEN? Wilt u ook iets vragen? Laat onze deskundigen die kleine kwesties voor u oplossen. Wendt u tot de redactie van ons blad en het antwoord verschijnt t.z.t. in aeze kolommen. Beantwoording ge schiedt geheel gratis voor de abonné's op ons blad. De vragen moeten vergezeld gaan van zoveel mogelijk gegevens, doch worden in deze rubriek verkort weerge geven; elk antwoord geldt dus slechts één bepaald geval. v. H.: Moet een onderhandse schuldbekentenis op een formaatze gel van 30 cent geregistreerd wor den Antwoord-VEr bestaat hiertoe ge nerlei wettelijke verplichting, doch registratie heeft het grote voordeel dat hierdoor onomstotelijk de datum is vastgesteld. 2. Is het nodig, grond in erfpacht te laten registreren? Antwoord-Vhet is ons niet ge heel duidelijk wat u met deze vraag bedoeld. Erfpacht is een zakelijk recht. Een overeenkomst waarbij liet recht van erfpacht wordt verleend moet in de daarvoor bestemde open bare registers worden ingeschreven. T. L. S. Ik heb een gezin bij me in huis genomen onder de voorwaar de, dat zij me geheel zouden verzorgen. Alras kwam van deze verzorging niets terecht en het is zelfs zo ver geko- dat men mij in mijn eigen huis niet wil binnenlaten. Antwoord-V.: U heeft aan deze mensen uw huis niet verhuurd, doch een overeenkomst gesloten tot het verrichten van verschillende diensten. Zegt u hen met een termijn van een week bij aangetekende brief de over eenkomst op en sommeert u hen bin nen deze termijn uw huis te verlaten. Doen zij dit niet dan moet u probe ren de hulp te verkrijgen van het hoofd der plaatselijke politie, en u desnoods tot een advocaat wenden. U hoeft zeker niet te dulden dat de ze mensen wederrechtelijk in uw wo ning verblijven. B. J. W. Moet ik inkomstenbelas ting betalen oyer een jaarinkomen van f 1500,—. - Antwoord-VNeen, indien u al thans aan andere dan looninkomsten niet meer dan f 200,per jaar ge niet. U schrijft over een norm voor mini mum levensonderhoud en of met de ze norm rekening wordt gehouden bij de belastingheffing. Van een der gelijke maatstaf, al's door u bedoeld, zijn wij niet op de hoogte. A. B. Ik moet meer personele be lasting betalen dan een ander, die in een huis woont met lagere huur waarde. Hoe kan dat? Antwoord-VHet kan samenhangen met uw aantal kinderen, doch ook met de gemeenteklasse. U moet zich wenden tot de Inspectie der Belastin gen. Wij adviseren u een duidelijke brief te schrijven. B. J. W. 1. Hoe komt het dat in de ene periode meer horloge- of wekkerveren springen dan in de an dere? Houdt dit verband met kos mische stralen? 2. Waren in het stenen tijdperk al le gebruiksvoorwerpen van steen? 3. In welke tijd was dat zo onge veer 4. Wat bedoelt men met de „ijs tijd" en wanneer was deze? Antwoord-Kn: 1. het is niet waar dat er bepaalde perioden zijn, waarin meer veren springen dan normaal. Wel kent een horlogemaker slapper en drukker dagen, doch gemiddeld worden in het gehele land evenveel veren stukgedraaid. Dit hangt af van de bezitters der horloges en niet van kosmische stralen. 2. Inderdaad meent men, dat in het stenen tijdperk alle gebruiksvoor werpen van steen waren. Dit is geba seerd op vondsten in de grond. Het mag natuurlijk niet uitgesloten wor den geacht, dat er ook wel houten voorwerpen gebruikt worden. Er zijn nu eenmaal geen mensen meer, die in die tijd geleefd hebben en ons daarover iets kunnen vertellen. 3. Naar schatting duurde deze pe riode van de eerste mens tot plm. 2000 v. Chr. 4. Met de ijstijd wordt bedoeld de periode van plm. 1.000.000 jaar tot 10.000 jaar v. Chr. Het noordelijk halfrond was in deze tijd bedekt met ijs. In Europa kwam dit, uitgaande van Scandinavië en de Alpen tot in Noord-Duitsland. Ons land was toen tot de lijn Nijniegen-Utrecht bedekt met ijs. E. W.N. Kan ik voor emigratie in aanmerking komien, omdat ik bii de lichting 1949 ben en nog geen oproep heb ontvangen? Dezelfde vraag stel ik tien aanzien van nnjn broer (lichting 1951)- Antwoiord-RtDie overheid staat in principe op het standpunt, diat men een jonge adspirant-emigrant niet.mag belemmeren zich buitenslands te ont plooien, indien hem daartoe de kans wordt gebodlen. In het algemeien is daarom bepaald, dat er wtel vrijstel ling van militaire dienstplicht wordt verleend, mits de betrokken emigrant in gezinsverband met zijn ouders gaat emigreren. Ook kan uitstel van eerste oefening of van het omver- viulde gedeelte van eerste oefening of van uitzending naar Indonesië wor den verleend, indiein vaststaat, dat de dienstplichtige binnen zes maanden (voor Canada binnen een jaar) met zijn ouders in gezinsverband zial ver trekken. Er is vierder emigratie toe gestaan aan alle dienstplichtigen zo lang zij' nog geien oproeping ter inlij ving hebben ontvangen. Tegen emi gratie van buitengewoon dienstplich tigen biesfaat onder normale omstan digheden geen enkele bezwaar. De vrijgestelde dienstplichtige moet wiel, zodra hij in het buitenland' is, zijn iadres opgeven aan de burgemeester de plaats zijner vidörmalige inwioning, in Nederland1 dus. Als hij dan te eni ger tijd' wiordit opgeroepen, kan hij via de" Nederlandse consul in het bui tenland een Verzoek tot ontheffing van militaire dienstplicht richten tot hel Ministerie van Oorlog iin Den Haag. - Een voor-Romeinse neder zetting en een Lusthof voor Ridders en Edelen. De Romeinse geschiedschrijver Ta citus (plm. 100 n. Christus) heeft ons door zijin berichten gegevens nagela ten over de eerste bewoners van deze gebieden, die zich van zwervende stammen voorgoed vestigden in de vruchtbare strekten tussen de grote rivieren. Die Bataven, in die tijd de bewo ners van deze gewesten, walen ja gers en Vissers, maar ook reeds vee houders en landbouwers. In dte meest lagere strekten wanen vluchtheuvels opgeworpen voor het geval van over stroming, die in' later tijd werden vergroot en opgehoogdmen bouw de er toen ook huizen op. Omstreeks het jaar 10 v. Chr. tot kort na het jaar 200 n. Chr. stond dit gebied mede onder het Romeinse Keizerrijk, toen de verwoestende roof tochten dier Germaanse stammen, die de volksverhuizing vooraf gingen hier aan een einde bracht. Het „eiland der Bataven" werd al spoedig door de Romeinen opgege ven de waterweg langs die Rijn, van belang voor de verbinding met het eiland dier Britten, daarentegen zo lang mogelijk vrijgehouden. De aanraking met het beschaafde Romeinse vólk bleef niet zonder- uit werking op de bewoners dezer ge westen. Opgravingen leren ons, dat die invloed' 'het sterkst is geweest in de vruchtbare strekten langs die grote rivieren. Ziji legden goede wegen aan, rivieren werden bedijkt en waterwe gen gegraven of verbeterd. Reeds in dte aanvang van de Ro meinse bezetting, dus plm. 10 jaar v. Chr. beeft de veldheer Drusus langs de Maas een aantal versterkte lteg-er- pilaatseln gebouwd als krijgskundige steunpunten tijdens zijn pogen om oiok de Friezen tot onderwerping te brengen. De naaste omgeving van deze legerplaatsen werd! aantrekkelijk gevonden vioor veilige bewoning en zo vinden wiji in die gemeente Wijk twee buurtschappen, namelijk „de En gelse stoof" en „d'UlVen" met spo ren van Romeinse bewoning. Op d'Ulven is nog een perceel land genaamd „die Romeinse kampen". Over de naamsoors-piiong van Wijk behoeven we niet breedvoerig te zijn. In het voorgaande hebben wij reeds medegedeeld, dat de vroegste bewo ners van dieze streken vluchtheuvels maakten, die later met huizen be bouwd werden. De naam Wijk is alzo afkomstig van het Latijnse Vicus, vlucht of wijk plaats. In latere tijden kenmerkte zich een heuvel door zijn meerdere hoogte en wierd genaamd de Berg en met de naam Wijk in één adem geiioemd Wijk den Berg. Hierover echter in zijn verband later. 1 De oudste datum waarin Wijk in de Hollandse geschiedenis met name wordt genoemd, is hét jaar 889, toen koning Arnulf in Frankfort aan Ge- rolphus, Graaf van Teisterband enige plaatsen schonk, waarónder ook Wijk, Aalburg en Aalst. Deze schenking kwam voort uit ontevredenheid over de verdeling ,van het Graafschap- Teis terband aan de zonen van Robbert van 'JTtei slier bant. Deze had drie zo nen met name Lodewijk, Robert en Dirk. Die oudste is zijn vader opge volgd in het Graafschap' Tieisterbant, waarvan afgescheiden werd voor de middelste zoon de heerlijkheid Heus- den en voor de jongste zoon een gedeelte van het Land van Altena. Deze laatste nu, was met zijlri erf deel niet erg ingenomen en ook zijn zoon Gerolphus niet, die in goede pas slaande biji koning Arnulf en aanto nende, dat hem tekort gedaan was, enige dorpen en plaatsen gelegen in he.t Land van Altena, Ar'kiel, Heus- den.ign 'sHertogenbo-s erbij geschon ken kreeg. Deze tegemoetkoming heeft hij zeer zeker te danken gehad we gens rijn bijstand in de strijd tegen de Noormannen, die in het jaar 887 door koning Arnulf bij. Leuven ver pletterend versla-gen werden. De 'ke.rk is- door alle eeuwen heen niet alleen een symbool' van de ont wikkeling opi geestelijk gebied van een streek, maar ook en in dit verband heeft zjj mede een belangrijke in vloed o«p het culturele leven. Ze-er spreklend is -dit kenmerkend -in de dorpen Wijk eri Aalburg, -die geza menlijk -na de reformatie in het jaar 1610, Jacobus Snoek als eerste -pre dikant kregen. Echter reeds in 1611 is door die inwopers van Aalburg een request gezonden aan de Staten pm een -eigen dienaar dë-s Woprds te krijgen. Zo in het korte beginstadium van de Reformatie een mie ik waardig iets, althans op het eerstle gezicht, maar de in die tijd kenmte rittende plaatselijke verschillen tussen 'beide dorpen 'verklaarbaar. In Wijk heerste van ouids een nor- niiale verhouding tussen de arbeiden de bevolking en de diverse eigenaren van de gronden n.l. de bewoners van de vele Ridderhofsteden en kastelten. Hoe -giehieel anders was het in Aal burg gesteld- Wij: hiebbien reeds in ons artikel over Aalburg melding gemaakt van de rijke bezittingen en tienden van de Abt van St. Truyen. en deze waren zodanig, dat -die Aalburgers in wezen geheel onder de Abt stonden, van hem geheel afhankelijk waren. Opmerkelijk is daïi ook, -dat waar oveirjal- het kloosterbezit werd ont eigend, de Abt van St. Truyen in het vollle bezit van zijn goederen en tienden gelaten werd. Er veranderde hier met de Reformatie naar buiten uit dus weinig. Weliswaar werd de kerk en pastorie aan de Hervormde Gemeente overgedragen, tot en met -de toren toe, maar de Abt bleef voor- het onderhoud van deze gebouwen zorg dragen. Toen -dan ook in 1611 de Staten het verzoek' van Aalburg om zich van Wijk te mogen afschei den inwilligde, nam die Abt bet be talen. van het tra-ctement van de pre dikant pp zich. Di'e grote belangen, in Aalburg, met of zonder h-uïp van de inwoners hetgeen wij buiten beschou wing zullien laten, terwijl hij in Wijk niets in de melk te brokkelén had, zullen aan -de afscheiding niet vreemd geweest zij111- Als bewijs moge -dienen, dat onmiddellijk pogingen in het werk werderi gesteld om ©en predikant te krijgen en wel gezamenlijk voor i\al- burg en Heesbeen, hetgeen in 1617 tot stand werd gebracht. In Hees been waren namelijk belangrijke geestelijke waarden aanwezig en mo gelijk ook door erflating van de Vrouwe van Hees'bteen, góederen van de Abt van St. Truyen. Deze merkwaardige, verhouding tus sen Abt en Hervormde gemeente heeft tot in de aanvang van tie ne gentiende Eeuw geduurd en heeft zijn sporen gedrukt op- de verdere ontwik keling die wij in de aanhef van dit gedeelte genoemd hebben. H. V., Aalburg. (Wordt vervolgd)' Fi> HUISJE, BOOMPJE, BEESTJE, Langs de Indiëroute had de KLM altijd veel moeite met d-e behande ling van de bagage door 't grond personeel; deze mensen, meest inlan ders, zijn n.l. veelal analfabeet en kunnen dus niet lezen welke plaats naam op de kofferlabels vermeld is, met als gevolg dat er nogal eens ver gissingen voorkwamen. Om dit euvel te voorkomen intro duceerde de KLM enige tijd gele den bagagelabels, die voor elke plaats een aparte kleur hadden, zo dat dte koelies geen namen meer be hoefden te ontcijferen maar slechts de kleuren uit elkaar behoefden te houden. Toen deed zich echter een nieuwe moeilijkheid voor, er bleken n.l. koelies te zijn, die kleurenblind waren, terwijl bovendien op de In- djëlijn regelmatig nachtlandingen ge maakt worden, waarbij door het licht van de schijnwerpers de kleu ren niet -duidelijk van elkaar te on derscheiden zijn. Daarom werd weer een nieuw sys teem uitgedacht, dat thans wordt toegepast; de labels hebben nu twee kleunen en wel groen voor de reis Amsterdam-Batavia en rood voor de reis Batavia-Amsterdam. Verder hebben de labels verschillende vor men, naar gelang de plaats in de machine, waar de bagage opgebor gen moet wonden; bagage, die in de cabine wordt meegenomen, krijgt een r-onde label, bagage, die in de ruimen gaal, wondt van eeri vier kante label voorzien, terwijl bagage die de passagiers bij tussenlandingen nodig hebben, een vierkante label met een ronde kop krijgt. Tenslotte heeft men voor elk sta tion een apart tekeningetje uitge dacht, zoveel mogelijk passend bij het karakter van de omgeving; deze tekeningetjes zijn op de labels aan gebracht. Zo heeft Amsterdam een patrieeiershuis, Cairo een pyramide, Basra een dadelpalm, Karachi een afbeelding van de stadspoort, Cal cutta een -olifant, Bangkok ©en pago de, Singapore een tijger (in het stadswapen van Singapore staat n.l. een tijger) en Batavia een vulkaan. Door derhalve op huisjes, boompjes ite* letten, kunnen de koelies op de (grondstations de bagage van de iKLM-passagiers pp de juiste wijze behandelen. VOOR HET naar Firma L. J. VEERMAN, Heusden Grote voorraad Fotolijsten Alle soorten modellen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6