INGEZONDEN Eendagskuikens STERRENGIDS 1950 BALANS DIVERSE VOORDELIGE KOOPJES Firma ChSchreuder Zn. wwsestr m-m Tei. 49 Heusden Voor de Vrouw Land- en Tuinbouw FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM Zitkamers Eetkamers Slaapkamers Theemeubels Tafelkleden Dressoirs Boekenkasten Stoelen Vloerbedekking Kleedjes Matrassen Wiegen Ledikanten Kinderwagens A. WESTERLAKEN Verhoging loongrens Ziektewet en Ziekenfondsbesluit ERRES" - HEET HET Technisch Bureau «ELG O» Sorteren zonder beschadiging, RATTEN- EN MUIZENCAMPA6N5. chem, Tel. 2940. Postadres: Raad huis Werkendam. Qr>rippknr1pn WERKENDAM: Raadhuis, Tel. 17, Dinsdags- en Vrijdags v.m. van 9 tot 10 uur. SLEEUWIJK: Raadhuis, Tel. 1, Maandags v.m. van 9 tot 9.30 u. WOUDRICHEM: Raadhuis, Tel. 17, Donderdags v.m. van 9 tot 10 u. Bovengenoemde Districts-Opzich- tiers verzorgen in hun district: de buitendienst van het bouwtoezicht, wo ningonderzoekingen, onderhoud van de Gemeente-eigendommen, het toe zicht op de uitvoering van gemeen telijke Civiel-Technisehe- en Bouw kundige Werken, enz. enz. (Buiten verantwoording der Red.) (Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van: het raadsver slag van de gemteerite, Eethen, zou ik gaarne, onderstaande in. uw .veelgele zen blad zien opgenomen, bij voor baat mijn dank'. De heer Gouda zei volgens uw' verslag, dat er critiek uitgeoefend was van een zijde, die niet in de raad vertegenwoordigd is. Ér is een spreekwoord, dat zegtWie de schoen past, trekt hem1 aan. Wij zijn be reidt Gouda, die schoen aan te trek ken. Wij hadden critiek, en we heb ben, nog critiek b.v.Zn de woorden van dg Burgemeester over het yjaar 1949, kunnen wij nergens lezen, dat er gepoogd is om industrie te krijgen. En in de toekomstwoorden over 1950 staat Oiok nergens, dat er gepoogd zal worden om industrie te krijgen. ^Nederland met zijn dichte bevolking mo,et industrialiseren om een behoor lijk bestaanspeil te kunnen handha ven. Ook in de gemeente Eethen neemt de bevolking toe.. Gok in Ee- the.11 lopen nu al mensen in de overbrugging en werken in de D.U. W., die als er industrie zou zijn nu werk zouden hebben. Maar door de mogelijkheden die de industrie biedt, wordt door de conservatieve raad van de gem. Eethen noioit ge sproken. Verder nog een voorbeeld: De woonruimtecommissie moest op nieuw gekozen worden. Als tegien- candidaten werden ook gesteld P. Arendsen en. M. Splinters, beiden arbeiders die georganiseerd zijn in het C.N.V. De raad yan de gemó Eethen weet zeker niet, dat het le dental van hét N.V.V. zeker net zo groot is, als het niet grotier is. Maar om, zoals het vcxlgens het begrip de mocratie behoort, een N.V.V.-ercan- didaat te stellen, daar denken de" conservatieve heren niet aan. En dat er door de min. indertijd op aange drongen is, om minstens'een arbeider 111 de woonruimtecommissie te benoe men, weten ze waarschijnlijk ook niet. Althans er wordt niet naar gehan deld- Én nu nog eens iets over critiek, Gouda. Wat u Oiok zegt of dlankt, laat ions koud. Maar u zult toe moe ten geven, dat wij in de verkiezings strijd met open vizier gestreden heb ben. Maar weet u nog, dat u in de tijd dat de gemeenteraad gekozen moest worden in 194.6, pp een. ver gadering van de P. vjd. A. heel par mantig stond te vertellen, dat u van socialistischen huize was en dat u zelf ook socialist was. En dat u op een andere plaats vertelde dat u C. H. was. Kijk, Gouda', dat gebeurt bij ons niet. Op die vergadering zei onder getekende, dat hij socialist was en dat zeg ik nu nog, want huichelen om een aantal stemmen op onze naam te krijgen doen wij niet. U, mijnheer de Redacteur, zeg ik dank voor tie plaatsing. Hoogafchtend, G. R. DE KONING, Voorzitter afd. Eethen P.v.dA. Zoals bekend, geldt voor de Ziek tewet en voor het "Ziekenfondsen - besluit een loongrens van f3750, Naar evenwel is gebleken bevordert de Minister van Sociale Zaken de in diening van een wetsontwerp, strek kende onder meer tot verhoging van deze loongrens. Met de totstandko ming van de desbetreffende wet zul len intussen allicht nog enkele maan den gemoeid zijn. Het kan op het ogenblik voorko men, dat een arbeider, die op 31 December 1.1. verplicht verzekerd was krachtens Ziektewet en Ziekenfond senbesluit en die op of na 1 Januari zijn loon ziet stijgen boven f3750, niet langer onder die verplichte ver zekering valt. Indien over enkele tnaanden de loongrens wordt ver V/OOR TEL. 95 Hebt II een KUIKENBON ontvangen? RIJSWIJK (N.-Br.) levert weer prima Ook gelegenheid voor het opfokken tot jonge hennen Si VAN DER HEEM STOKVIS 11 MAAKT HET VERKOOPT HET Technisch Bureau „ELGO" kan het U leveren Ook voor Reparatie van Electrise Apparaten hoogd, zal diezelfde arbeider echter opnieuw verplicht verzekerd zijn. Uiteraard moet een dergelijke tij delijke onderbreking van de verplich te verzekering krachtens Ziektewet en Ziekenfondsenbesl. ongewenst ge acht worden. Teniende dit ongewens te gevoljg te voorkomen, ligt het in het voornemen van de Minister van Sociale Zaken te bevorderen, dat voor de arbeiders, die op 31 December 1949 verplicht verzekerd waren krach tens Ziektewet en Ziekenfondsenbe sluit, aan de verhoging van de loon grens terugwerkende kracht wordt verleend tot 1 Januari 1950. In verband hiermede hebben de Vereniging van Raden van Arbeid, de Federatie van Bedrijfsverenigin gen, de Ziekenfondsraad en het Cen traal "Overleg van Ziekenfondsorga nisaties aan de betreffende uitvoe ringsorganen geadviseerd, om in af wachting van de totstandkoming van vorenbedoeld wetsontwerp, voor ar beiders, die op 31 Dec. 1949 ver plicht verzekerd waren krachtens Ziiektewet en Ziekenfondsenbesluit en wier loon op of na 1 januari 1950 boven f3750,stijgt, doch f4500,— per jaar niet overschrijdt, de verze kering voorshands te handhaven. Vertrouwd wordt, dat alle belang hebbenden hieraan de nodige me dewerking zullen verlenen. Het principe van 'de Nederlandse sorteermachine komt in het kort hier op neer. Het fruit wordt uit de stort bak op twee smalle transportbanden, waartussen een spleet is, die steeds wijder wordt, zodat die kleine en de grote vruchten op vierschillende plaat sen de banden verlaten. Doordat de banden met spons- rubber biekleed zijn, kunnen de vruch ten niet beschadigd wórden, noch ronddraaien. Die Engélse machine voèrt de vruchten langs een zacht rubbér- transportbandje dioor een met spon s- rubber gevoerde trans po rtgoö't ondef zgn. „sorteerarmen". Deze sorteer-ar- men, bestaande uit op verschillende hoogten opgestelde sorteer-rotoren,, schepaderen dus, die de tomaten sor teren, schuiven de. vruchten als het ware ,uit de rij:. Die grootste maat! het eerst en zo verder in 5 sortaties. Het restant, dus de allerkleinste vruchten, glijden op bet einde der band in een doos. Het resültaat is: onbeschadigde vruchten, volkomen, ge lijkmatige sortatie, behalve natuurlijk de kleinste maten. p Geen geschaafde of beurse tomaten en bovendien worden de1 steeltjes niet uitgerhkt. 1 Die tomaat werd hét eerst bekend als sierplant. Aanvankelijk dacht men, clat deze fel roodgekleurde vruchten niet anders dan zwaar vergiftig kon den zijn. Hlet bleek, echter, dat men hier integendeel met een fruit ce doen had, hlet'wielk zowel rauw, ge kookt als gebakken zeer gejonde en smakelijke vruchten opleverde. Maar... in de practijk stond men voor de mioeilijkheid, dat deze vruch ten wiel zeer teer wartein en licht be schadigden bij: hlet hanteren. :Mem was dan ook gedwongen ze met de grootste zorg met de "hand te sorteren. Onnoemelijk veel vruch ten werden doo.r onvoldoend gerou tineerde arbeiders dermate; bescha digd, dat ze onverkoopbaar werden. Voor het sorteren wbirden zowel in Nederland als in Engelland nieuwe machines geconstrueerd, die in de practijk bewezen hebben de mense lijke arbeid voor het grootste gedeelte tè vervangen. Ervanén werklieden kun nen nu voor meer efficiënt werk gebruikt worden, terwijl een jongen of meisje de onrijpe vruchten uit schiet. Er test dan nog de gevulde verpakking tie wiegen. Ons menu voor Januari. Stevige, voedzame maaltijden vraagt de maand Januari, want bet is win ter! Als echte Hollanders denken we dan het eerst aan snert, bruine bonen en stamppot. Maar al is dit laatste gerecht voor velen winterkost, toch moet men het niet iedere dag' eten, zoals in sommige streken van ons land wel gebeurt. Die kans wordt dan groot' dat de voeding te weinig afgewisseld is. 1 Het verkeerde van een stamppot is ook, dat door het fijnstampen van de aardappelen en de groente bet vitamine C daaruit voor een groot deel verloren gaat. Daar in de win ter het fruit, dat ons dit onmisbare vitamine verschaffen kan, schaars en over het algemeen duur is, moeten dan de aardappelen en de groente onze voornaamste vitamine C-hron vormen. Beter is het daarom, "de aardappelen en de groente niet te stampen, maar afzonderlijk op te doen. Ook het opwarmen maakt het eten arm aan de vitamines, die wij zo nodig hebben, omdat zij ons weer stand geven tegen griep en verkoud heden. Een vitaminie-arme maaltijd kan men op zeer eenvoudige wijze ver beteren door er een slaatje bij te ge ven van rauwe andijvie, rauwe wit lof met appel, biet, rauwe rode kool of zuurkool of, inplaats hiervan, wat fruit na. Wanneer we een maafltijd geven van peulvruchten, die gelukkig niet zo duur meer zijn, dan wordt ook de voedingswaarde van dit menu ver hoogd door het toevoegen van rau we of gekookte groente. Bovendien is een combiiïatie van aardappelen en peulvruchten beter dan een gerecht van peulvruchten alleen! Die eiwitten van aardappelen en peulvruchten tezamen Zijn n.l. van hogere w,aarde dan van ieder af zonderlijk, zodat het dan niet meer nodig is eiwitrijke levensmiddelen, zo als vis of vlees, bij1 de maaltijd te geven. Tot slot nog een wenk voor de broodm, aal tijdenu vergeet toch de ramenas niet als bröodbelegging De genen, die ze met zout te scherp vinden, kunnen we aanraden, ze eens met bruine suiker te proberen. Zondag: Groentesoep aardappe len, runderlappen, Chinese kool custardpudding met rozijntjes en jam- saus. MaandagAardappelen, capucijiners, met spek, uiensaus, andijviesla stoofperen. DinsdagTomatensoep aardap pelen, gesloofde knolselderij, gehakt. WoensdagAardappelpuree, ei, bietjes wentelteefjes. Donderdag: Hutspot met 'klapstuk vrucht. Vrijdag: Aardappelen, gebakken vis, sla yan brussels lof met appél, boter saus rijstebrij. 1 ZaterdagAardappelen, rolpens, ro de kool havermoutpap. Recepten voör vier personen iJ/? kg chinese kool, 2 dl melk, 30 gr. (3 eetlepels) bloem, bpter, of margarine, beits nootmuscaat, zout. De kool schoonmaken, snijden (de struiken worden niet als andijvie ge sneden) en wassen. De groene opzet ten met aanhangend water, en ze even laten slinken en zout eraan toe voegen. Als de kool gaar is (20 a 30 minuten), het viocht afgieten (dit kan in soep of saus vterwerkt worden) de bloem .aanmengen met iets van de koudé melk, de rest van de melk bij1 de groente voegen en déze bin den met de aafogemiengde bloem. Bij het opdoein iets nootmuscaat over de groente raspen. 3 grote seTderijknollen, i1/, dl (1 klopje) melk, zout, 12 gr. (ri/2 lepel) bloem, een klontje boter of mar garine, nootmuscaat. De selderijknollen (inet als kool raap) schillen, in plakken snijden, en deze in blokjes verdelen. De knol letjes opzetten met weinig water en zout. Wanneer ze gaar zijn (20 mi nuten), he t kooknat aanvullen met melk tot i1f2 dl en dit vocht binden' met de aangemengde bloem. Bij het opdoen iets noötmuscaat over de groente raspen. Ook wat gehakte bladseldérij kan men over de knol selderij strooien. 400 gr. rolpens, wat bloem, boter, margarine of vet, 1 a 2 zure appe len. De rolpens in stukken snijden van ongeveer 1 cm dikte. Die plakken door droge bloem1 halen en die over tollige bloem afschudden. Die boter, dé margarine of het vet in een koe kenpan heet laten worden. Die rolpens hierin aan beide zijdén bruin bak ken. Die appelen schillen, het klok huis er uit hóren léh 'ze In dikke plakken snijden (evenveel als er plak- kén rolpens zijn). Zie in hetzelfde vet aan beide kanten 'snel bruin, bak kien. Op' elk' schijfje rolpens een gebakken appelschijf Keggen. Die jus- afmaken met iets water. iHiet aantal ratten in ons land is groter dan het aantal mensen. Als- iedere rat slechts voor één cent per dag opvreet of vernielt, komt mén. reeds op een schade van meer dan 30 millioein "gulden. 1 Dat dus allies wordt gedaan om deze schadelijke dieren zoveel mo gelijk te verdelgen, ligt voor die hand. Ook in deze winter zijn campagnes georganiseerd, die ten doel hebben de voor ons volk zo schadelijke ratten en muizen planmatig te verdelgen. Gedurende het tijdvak van 1114 Januari wordt zo'n campagne uit gevoerd in Noordbrabant en Lim burg. 1 Hef behoeft geen bietoog, dat een slagen dier acties yan het grootste belang is en niet in het (minst Voor het agrarische deel van onze bevol king, temeer nu, de ratten- en mui1- zenstand zich tengevolge van de gun stige weersomstandigheden in, het af gelopen jaar in sómmige gedeelten van ons land abnormaal heeft uitge breid. Die acties dliie plaatselijk wor den uitgevoerd, leveren alléén suc ces op als iedereen daaraan zijn me dewerking verleent. Daartoe op te wekken zou; gezien, de aanhef van ons artikeltje, toch eigenlijk overbodig moeten zijin, aan gezien mén slechts het eigenbelang dient, als meh deze medewerking spontaan en volledig verleent. ïfc ,-f: jf: Verkrijgbaar in de Boekhandel Firma L. J. Veerman, Heusden Wasmachines, Wringers, Stofzuigers, Boenmachines, Rijwielen, Radio's Alle „E R R E S" producten op korten termijn of uit voorraad, desgewenst ook huurkoop VAKKUNDIG EN BILLIJK Telefoon 12 Eethen OPRUIMING Chinese kool. Gestoofdo knolselderij. Rolpens bakken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 8