DOUWE EGBERTS van Heusdense Maandmarkt msk....... WIJK Donderdag 20 Jan. a.s. J— Burgemeester en Wethouders van HEUSDEN, maken bekend, dat ook na i Januari 1950, van overheids wege een premie kan worden toege kend voor het splitsen van bestaan de woningen. Aanvraagformulieren 0111 in het ge not van een bedoelde premie te wor den gesteld zijn verkrijgbaar ten ge meentehuize, alwaar tevens alle no dige nadere inlichtingen kunnen wor den verkregen. Een premie voor woningverbete ring kan niet meer worden toege kend. Burgem. en Weth. voornoemd, A. VAN DELFT, Burgemeester. J. GROEN, Wethouder. Heusden, n Jan. 1950. fltltl ■SSSi ilftitit mm '"*3. 45 cent 250 gram tbs A A5/? ^=7? werd blirea," Seleen jgr v^o c^°ee0onreauz^SePa o on*1"1 MOEILIJKHEDEN? Wilt u ook iets Vragen? Laat onze deskundigen die kleine kwesties voor u oplossen. Wendt u tot de redactie van ons blad en liet antwoord verschijnt t.z.t. in aeze kolommen. Beantwoording ge schiedt geheel gratis voor de abonné's op ons blad. De vragen moeten vergezeld gaan van zoveel mogelijk gegevens, doch worden in deze rubriek verdort weerge geven; elk antwoord' geldt dus slechts één bepaald geval. „Hlennie" Ik heb gehoord dat de uitkering krachtens de ongevallen wet voortaan 100 pet. van het loon zal bedragen. Is dit juist? En zal dit met terugwerkende, kracht gelden? Antwoiord-V: Van een dergelijke verhoging is ons niets bekend. Wel wordt loverwogen, dat in verband met de bovenstaande nieuwe: loonsverho ging op de toegekende uitkeringen een verhoging van 5 pet. zal bestaan. 1 P. K. Is het mogelijk', dat wan neer men enige, tijd na het behalen van het rijbewijs niet meer rijdt, het au torijden verleert Antwoord-v. G? Wanneer, u na het behalen van het rijbewijs einige tijd niet meier rijdt, zult u niet het uit voeren van de nodige handelingen, maar wel de snelheid van reageren verleerd zijin. Hoe langer u niet meer rijdt, hoe vreemder en gevaarlijker u zich dan in de auto zult gevoelen. P. Ik werk in een auto-reparatie en motoren-revisie bedrijf. Ik zou graag willen weten of de pensioen regeling voor de metaal-industrie ver plichtend is voor ieder bedrijfwan neer deze verplichting is ingegaan, of eventuele achterstand moet wor den ingehaald en welke werknemers buiten deze regeling vallen? Antwoord-VUw vragen zijn zo vele, dat wij: het beste menen te doem u te verwijzen naar het Gew. Arbeidsbureau Afld. Miètaaiindustrie. Daar zal men ,u .ongetwijfeld ioip al uw vragen afdoende, kuirimen inlich ten. Wij' kunnen u voorlopig iwiel dit zeggen, dat dieze pensioeinregler ling ook voor uw bedrijf verplich tend is en zowel werkgever als werknemer vanaf 1 April 1948 de vastgestelde premie zal hebben te be talen. Is dat niet geschied, dan zal navordering plaats vinden. Alle wer- nemers 'die beneden een bepaalde loongrens vallen, zijn verplicht, aan deze verzekering deel te hebben. A. V. Hoeveel belasting moet men in Engeland in percenten be talen op een geschenkzending siga ren, sigaretten en tabak? Antwoord-RtU moet eerst een uitvoervergunning aanvragen bij de Centrale Dienst vióor In- en Uitvoer, Piet Heinpïein 6, Dien Haag. Als u die gekregen hebt, moet die Engelse ontvanger van het geschenk schrik barend hoge invoerrechten bétalen,, n.l. 3 pond 8 sh 8 pence (bijna 40 gulden) per 450 gram sigaretten-; voor tabak en sigaren zijn de rechten ongeveer vail dezelfde "hoogte. L. v. H. Wordt de lichting 1950 niet opgeroepen? 1 Antwoord-KnIn het voorjaar van dit jaar zal geen nieuwe lichting on der de wapenen worden geroepen. Of in het najaar het tweede gedeelte wel zal worden opgeroepen, eventueel ver- 111 eer der d met het eerste gedeelte valt niet met zekerheid te zeggen. J. H. Ik,ben als gemieente-ainb^ temaar enige tijd geschorst geweest op. grond van politieke feilbaarheid. Dé aanklacht bleek echter ongegrond en algeheel' rechtsherstel vond plaats. Over het half jaar vail rnjja schor sing heb ik geen loon ontvangen en is er dus geièn pensiosenkorting inge houden. Kan dit bijgestort worden? Antwoord-VHet beste is, dat u zich rechtstreeks wendt tot die Pen sioenraad, Be.ixoordenhoutsewieg 46, 'sGravienhage. Denkt u er vooral aan bij1 uw brief allé nodige gegevens te verschaffen. Ciorry Bij notariële akte heeft moeder een gedeelte van haar bezit tingen, o.m. bestaande uit enkele hui zen, aan mij en rriijn zuster geschon ken. Wij lieten haar* de opbrengst van haar oorspronkelijk bezit. Ons wierd gezegd, dat wij bij eventueel over lijden van moeder geen successierech ten zouden behoeven te betalen, doch nu komt mij ter ore, dat wij dit toch wel' zullen moeten doen. Wat ,is nu juist? Antwioord-VAls moeder voor haar overlijden haar bezittingen rechtsgel dig aan haar kinderen geschonken heeft, zal bij- haar overlijden haar nalatenschap nihil zajin. Erft men niets, dan zal men ook geen. succes sierechten hebben te betalen. C. V. Ik bracht {mijn horloge ter reparatie bij oen juwelier. Enige maanden later werd1 bij hiem ingebro ken en werd oiok mijn hiorloge ont vreemd. Heb ik recht op ..schade vergoeding? 1 Antwoord-VEen juwelier heeft extra veiligheidsmaatregelen te ne men tegen inbraak em zich tegen de -gevolgen daarvan goed te verzeke ren- U heeft zéker verhaalsrecht op de juwelier, die op zijn beurt toch weer de schade van' zijn verzekeraar vergoed krijgt. Sommeert u hem dus tot betaling van schadevergoeding en. roept u, als hij in der minne niet bereid is u genoegdloeining te igjevéfi, goe.de juridische hulp in. A- N. I'k heb enkele vragen over oorlogsschade. 1 Antwioord-V.Het ontwerp wiet moet nog in die Eerste Kamer wor den .aangenomen en nadere uitvioe- ringsvoorschrifte.n moeten niog weer bekend worden. Wij zouden u willen aanradenkomt u, nog even terug (graag een duidelijke brief). GIESSEN. Geboren: Izak, z. van I. Groenen de rg en W. Verbeek; Jenneke M.,. d. van O. Schouten en A. H. Bou- man; Klazina T., d. van J. Lievaart en K. Nieuwkoop; Johannes, z. van S. M. v. Tilburg en G. B. v. Haaf- ten; Johannes O., z. van A. Kant en A. v. 'Rijswijk; Matthijis, z. van J. Schoenmakers en C. J. v. Vuuren. Getrouwd: J. Strik, 27 j. en W. Kant 22 j. OverledenPieter den Dekker, 14 jaar. RIJSWIJK. Geboren: Jacoba Z., d. van S. J. v. Breugel en J. S. de Zeeuw; Leen- clert A. J., z. van P. C. Redert en A. A. v. Masbergen; Marinus, z. van P. Elshout en J. W. v. Herwijnen. Getrouwd: Teunis Verheij 19 j. en Johanna v. Dijk 19 j. Overleden: Neeltje Kant, wed. van B. Smit, 80 j. WERKENDAM. Geboren: Ivonne C., d. van A. J. Schouten en P. J. Verstegen; Geer- truida M., d. van A. P. Groene veld en Y. L. Lobbenzoo; Huibertje, d. van H. Kooij en H. Colijn; Neeltje D., d. Fan J. v. Oord en J. H. v. Esch; Metta G. C. A., d. van P. Wes terhout en R. H. v. Herp. Getrouwd: C. H. Visser 23 j. en A, Stoop 18 j. Overleden: Jennike Dankaarts 86- j.; Klazina C. Visser 59 j., echtg. van B. v. Berchum; Suzanna Schornagel 68 j., weduwe van J. Stapenséa. Een voor-Romeinse neder zetting en een Lusthof voor Ridders en Edelen. II. De kerk te Wijk was oorspronke lijk de grootste en de toren de hoog ste van het Land van Heusden en van hoge ouderdom. Het voormalige koor dateert uit de tufsteenperiode, dus voor dat baksteen werd gebruikt, en ook hebben wij deze tufsteen ge vonden in de fundering van de kerk naast de toren, zodat in oorsprong inderdaad van een grote kerk ge sproken kan worden. Alzo is het bij die van Aalst in de Bommelerwaard naar vermeld wordt een oude traditie dat zij eertijds haar kerkgang te Wijk gehad hebben, hetwelk wij aankun nen nemen ie. omdat Robbert III, heer van Heusden omstreeks het jaar 910 het kasteel te Aalst gebouwd heeft, waar uit is af te leiden dat het dorp Aalstj eertijds onder de Jurisdictie van het Land van Heusden gelegen heeft; 2e. omdat de Maas eertijds haar loop hier niet gehad heeft maar door het thans genoemde Oude. Maasje. De huidige rivier tussen Wijk en Aalst is in vroeger tijd niet zo breed geweest, dat die van Aalst gemakke lijk te Wijk haar kerkgang 'konden doen. Bij lage waterstand van het stroompje, waarschijnlijk niet bre der als een gewone wetering, kon men met behulp van enige bossen riet (rietschoven) er droogvoets door gaan^ waarvan de naam ,,Rietschoof" (een buurtschap tussen Aalst en Ne- derhemert) zou ontstaan zijn. Ds. Theodorum Groen, ITeusdanum V.D.M. (17e -eeuw) zegt van het dorp Wijk: „dit dorp is een Am bachtsheerlijkheid en gelegen op en beneden de dijk aan de Maaskant, te genover de Rietschoof in de Bom melerwaard. Een van de grootste dor pen van het. Land van Heusden en heeft gro-ote en schoone buitenwaar den". Ds. Jacobus van Oudenhoven, „Kerken-leeraar" tot Lekkearkerk in zijn beschrijving van Heusden zegt, dat Wijk „een aanzienlijk dorp is, omringd van verscheidene Oud-Adel lijke sloten, als: Wijkestein, Eike- stieyn, Kroonenburg en andere; ook yziet men er nog de overblijfselen van het Oud-Adelijk slot „Op den Berg". Liet voert (het dorp Wijk n.l.) in zijn wapen twee rode wielen, zijnde het schild half zwart en half goud en is een van de grootste dorpen van het Land van Heusden, heb bende schone uiterwaarden en met name één, dewelke die van Wijk bij den Hertog van Bourgondiën Phi lips de Goede geschonken is en jaar lijks zoo geweldig afneemt door de kracht en het sterk aandrijven van de stroom, clat de helft daarvan niet meer overig is." Tot zover de plaatsbespreking dooi' twee predikanten, die, niet alleen met de toestanden ter plaatse in hun tijd, volkomen op de hoogte waren, maar ook belang stelden in haar ou de geschiedenis. Omtrent die éne schone uiterwaard genaamd „het Wijkerzand" hebben wij het. volgende gevonden: In 'tjaar 1442 is van Dirk van Merwede overgedragen aan die van Heusden de voornoemde Uiterwaard en van haar weder voor een thijns aangenomen, zoals blijkt uit een hand vest „gegeven in 'tjaar ons Heeren duizendt vier liondert twee en veer- tigh, op ten Heijlige Kerstavond." Hertog Filips van Bourgondië heeft anno 1458, die van Wijk ook tolvrij gemaakt, alsook van alle beden, sub vention, taxen en schattingen, het welk, daarna Ao 1515 bij Karei V, Graaf van Holland is gecontinueerd en in den jare 1552 bij sententie van den Hove van Flolland voor goed erkent. „Want alsoo doe ter tijd de Heeren 'Staten van Holland den voorn. Ka- rel V, zijnde Keizer, met een somme van tweehonderdduizend ponden van 40 groot en het pondt, adsisteerden tot den oorlog tegen Vrankrijk en dat die van Wijk, uit kracht van dit privilegie haar gegeven, onwillig en weigerig zijnde daartoe te contribu eren, van den Rentmeester van Hol land werden gegijzeld en hare zaken voor 'tregt brachten, zoo zijn zij bij sententie van den Hove van Holland kosteloos en schadeloos ontslagen ge worden." Dank zij het handvest van 1458 konden die van Wijk, een kleine hon derd jaren later, hun geld in de beurs houden. Uit de geschreven brief van Hertog Philips van Bourgondië dato 14 Maart 1458, waarbij, zo als wij reeds melden, „aan die van Wijk vrijheid van tollen in Holland, Zeeland en het Land van Heusden werd verleend en vrijdom erf lijk en eeuwiglijk van alle beden, subventiën, taxen en schattin gen, die wij en onze nakomelingen1 hun zullen eischen of bidden, zodat ons nog onze nakomelingen' daaraf niet geven nog betalen en zullen," ontlenen wij het volgende: dat Dirk Spierings van Wel am bachtsheer van Wijk en alle onderza ten in de parochie van Wijk, „oude en jonge, rijken en armen", aan Phi lips van Bourgondië, graaf van Flol land „gunstelijk opgedragen en ge geven hebben erflijk en eeuwiglijk eene gemeente, gelegen buitendijks langs de Maas, g'eheeten Wijkerzandt, met boomen, gras, rijzen en moeras sen en met alles daartoe behorende niets uit gescbeide, dan behoudens de parochiekerk vier scharen weide en den ambachtsheer en zijn nakome lingen vier scharen weide ten eeuwi ge dagen. dat Filips van Bourgondië zulks grotelijks in dank aanneemt, endaar- voor vrijheid van tollen en vrijdom van belastingen verleent en verder aan die van Wijk belooft en bepaalt dat het Wijkerzandt nimmer zal ge keerd en gezaaid worden, maar altijd, weiland zal blijven en dat men daar op niet meer weiden zal dan 180 schaarbeesten en aan niemand zal verhuren dan aan „onze inwonende geburen en onderzaten van Wijk"" welke daarvan betalen zullen van elk schaar beest „5 stuivers gooij en- de niet meer" per jaar; te huren en 'te bespreken jaarlijksch voor half April bij de rentmeester-generaal van Holland en indien er niet voldoende verhuurd en besproken is, zo zal de ze rentmeester verder verhuren aan wien hij wil. De huur te betalen jaar lijksch, tot zulken dagen en termij nen als men die huure en pachte daaraf gewoonlijk is te ontvangen, en te betalen. H. V., Aalburg. (Wordt vervolgd), per de beste aanvulling Uw Koffie rantsoen! van Firma L. J. VEERMAN, Heusden President Truman spreekt ter gelegenheid van de plaatsing van de hoeksteen, met inscriptie in vijf talen, voor het in aanbouw zijnde UNO gebouw.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4