voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard 58 Scheepjes Bretboeh PUROL Indonesië. 11 No. 6740 Donderdag 26 Januari 1950 11 is er I 1 I I i i il und van altena Firma L. J. Veerman, Heusden heusden. Dinsdagavond werd ia het Wa pen van Amsterdam', de aangekon digde Kunstavond van de Nederl. Blindenhand gehouden. Burgemeester v. Delft opende met een woord van welkom tot de blin den en de aanwezigen. Medewerking werd verleend dope Heusden's Dubbelmannenkwartet, on der leiding van de heer Jac. Groen, die Morgenbede van H. Al tink en Lente-avond van J. Nauta ten gehore bracht. Hierna trad op de blinde pianist, de heer Joh. Slégteriborst, die ten gehore bracht Sonate A gr. K.V. 331 van Mozart, vervolgens de blinde violiste mej. Gusta v. d. Heii- den, die met genoemde pianist uit voerde Sonatine opus 137 no. 3 van Fr. Schubert. Beide solisten speel den schitterend en met gevóél. Men staat verbaasd, dat blinden zonder muziek, dus geheel op het gehoor en gevoel, dergelijke muziek op die wijze ten gehore kunnen "brengen. Met aandacht en. .bewondering hoorde het vrij. talrijkje publiek de nummers aan en een daverend en hartelijk applaus volgde 11a elk nummer. De heer v. d. Berg, de blinde propagandist hield een rede, waarin hij doel en streven van de bond uit eenzette en een beroep deed om steun, vooral voor de aanschaffing van geleidehonden, die voor blinden zo'xi grote en haast onmisbare steun betekenen. I11 de film; die hierop werd ver toond, werd de opleidding en het nuttige werk van deze honden be licht. Na de pauze trad het Duhbelmari ne nk war te t weer op, daarna de beide blinde solisten, terwijl de heer v. d. Berg tot slot enige gedichten decla meerde. t Wethouder Groen sprak een slot woord, waarin hij dank bracht voor hetgeen was geboden en het publiek foor zijn aanwezigheid en het aan dachtig gehoor. !Met recht mag van een kunst avond worden gesproken. Men verzoekt ons te melden, dat de Stadsgracht geheel dichtgevro- ren -zit, doch dat hiet nog hoogst ge vaarlijk is zich erop te begeven. Men zij; .dus gewaarschuwd- 1 Het bestuur der Ijsver. Heusden zal, indien de vorst aanhoudt, tijdig fcoi openstelling harer banen overgaan en dan zullen spoedig ijswedstrijden plaats vinden. -- In de j.l. gehoudien jaarverga dering van de Chr. gem. zangver. „Sursuim Corda" alhier, werden als bestuursleden herkozenK. Deurloo, voorzitter; A. Weck, penningm.C. Baaijens, alg. adjunct, terwijl in de secretaresse-vacature van mej. M. Vos werd gekozen, mej. J. Slingerland. Voorts werd' besloten op Hemel vaartsdag deel te nemen aan het con cours te Zetten (Betuwe). Aangezien dit muzikaal een hoogstaand con cours beloofd te worden, kon het bestuur dit besluit nemen. Verder werd besloten in Juli een concert te organiseren ter gelegenheid van 'de Bach-herdenk'ing, waaraan ver schillende solisten zulten deelnemen als tenor,sopranen en viool, terwijl het koor dan .enige eenvoudige Bach- nummers zal ten gehore: brengen. Dan werd verder, .met algemene stemmen benoemd totEre-voorzitter der ver eniging de WelEd. Heer G. Schipper. Op 18 Jan. bezocht de heer Schip per die repetitie om met de leden kennis te miafcen en werd hij door d-e voorzitter met een welkomst woord, ingeleid. In de zomemiaanden zal getracht worden eventueel met anidere vereni gingen enige seizoenconcerten te ge ven. Wij; wensen „Sursum Corda,, met deze, besluiten veel succces toe! Bij. de damcLub werd Maandag avond j.l. die afgebroken partij de Graag-Bax uitgespeeld, welke een overwinning voor eerstgenoemde op leverde. Door een Verkeerde 'analyse koos Bax ook een verkeerde begin- zet en zodoende geraakte hij spoedig in een verliesvariant. Ware eerst de goede zet gespeeld en daarna de ge speelde, dan zou het fragment nog heel wat spel opgeleverd hebben. Klaren sloeg Nieuwkoop, een mooie prestatie en kwam' hierdoor op de 2e plaats. De stand is thans: A. de Graag 5 5 o o 10 J. Klaren 63 1' 2 7 C. de Joode 5 2 2! 1 6 A. Nieuwkoop 52 i( 2 5 C. Schaap 6 2 i( 3 5 Ger. Jonker '6 1 3! 2 5 C. Bax 5; 122 4 J. Koks 4 oI. o 4. o Maandag a.s. voortzetting. alm kerk. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen slaagde onze dorps genoot J. D. Mol voor het candidaats- examen tropische landbouw. am del. -- De besmettelijke ziekte mond en klauwzeer is onder het vee alhier gelukkig, weer geweken. Met het in spuiten tegen deze zo schadelijke ziekte wordt wel succes bereikt. Mej. K. de Lorm, onderwijze res aan de Chr. school alhier, .ont ving deze wéék pen benoeming aan een school te 's Gravenzande en Gou- driaan. Zij! heeft haar benoeming naar s G ravenzande aangenomen buakel. Zondag a rr i veerde y na een ver blijf van ruim 3 jaren als oorlogs vrijwilliger in Indonesië, in onze ge meente de militair J. van der Zalm. Niettegenstaande de Zondagsrust onit- brak het aan belangstelling deze dag niet. Maandag echter was het huis te klein om elke belangstellende een behoorlijke plaats te geven. Verschillende geschenken moest v. <i. Zalm in ontvangst nemen, zoals van buurt-comité, voetbalvereniging, het plaatselijk Thuisfront, terwijl het K prijs f 0.30 aalst. -- Bijgewoond door een groot aan tal leden was er Maandagavond 16 Jan. gewone halfjaarlijkse ledenver gadering der v.v. Rocla, ditmaal in café van Dijk. Voorz. van O'oijien 'deelde in een openingswoord, mede, dat dieze ver gadering een maand later was dan normaal en memoreerde voorts die belangrijkste gebeurtenissen van het voorbije seizoen. Na de vaststelling der notulen was aan de, ordle bespreking .uitbrkeiding terrein en de bouw van een nieuwe kleedgelegenheid. Van de zijjdle van het bestuur werd een uitéénzetting gegeven van <Je bestaande plannen, dit aan de hand van een tekening. Na. uitvoerige bespreking, werd het bestuur, gemachtigd dfe vereiste goed keuring aante vfagen, en dan zo spoedig mogelijk een en ander te doen verwezenlijken. s Daar dit bouwen nogal onkosten met zich meebrengt is besloten om ter bestrijding hiervan een bazar te organiserenter voorbereiding van deze bazar is een tijdelijke commissie ingesteld. Op. de rekening van de penning meester waren geen aanmerkingen. De periodiek aftredende bestuurs leden B. van Ooi jen, voorz., A. van Ballegioodjen ën W. Vernöoij, com missarissen zijn met algemene sfeih: men herkozen. Wegens bedanken werd tot penningmeester gekozen C. Veriiooij. De elftal cottim i ssie vindt zijn ver tegenwoordiging in de henen H. Bau- rnan, L. van D'riel en W. Vternooiji. iNiadat voorts nog verschillende huishoudelijke zaken besproken zijn en de leden verzocht is om in hun vrije tijd de werkzaamheden te ver richten aan de uitbreiding van het speelveld, werd deze goed be'zochte vergadering gesloten. gemeentebestuur een oorkonde aan bood. ...c Toen de 9jarige G. v. d> Li. met zijin moeder bij zijn grootmoe der té Zuilichem op bezioek' was, kreeg hij een ketel kokend water over het lichaam. De brandwonden blekten zo ernstig te zijn, dat ge neeskundige hulp moest worden in geroepen. i BESOIJEN Onder grote belangstelling gaf de Chr. gem. zangver. „Hallelujah" alhier, in de N|ed. Herv. klerk haar; jaarlijkse uitvoering. iNa geopend te zijn door Ds. v. d„ Peut, werd het programma vlot af gewerkt. De diverse nummers wer den onder de bekwame leiding van dé heer' Nieuwkoop, goed ten gehore gebracht. Koor zowel als soslisten mogen met voldoening op déze avond terugzien. De nog jeugdige organist zorgde voor een goede begeleiding. Na het slotwoord, dat door Ds. v. d. Peut werd gesproken, keerden al len voldaan huiswaarts. capelle. Op een één dezer dagen ge houden vergadering van een 20-tal liefhebbers van de hengelsport werd besloten tot heroprichting van de hen- gelsportvereniging „De Maasmond". Toé bestuursleden werdén gekozen de heren J. Kraak, voorzitter, Jac. Brou wers secretaris, H. Oerlemans, pen ningmeester, B- Rijken én P. Dal- meijer, commissarissen. De contributie werd voorlopig vast gesteld op fo.25 per maand, terwijl ieder lid een inleggeHd van f1.5o moet storten. Getracht zal worden aan te sluiten bij de Algemene Hen- gelaarsbond. Het echtpaar H. van Beek-v. Zeist, wonende aan dé Winterdijk, hoopt Maandag 30 Jan. a.s. de dag te herdenken, waarop het voor 50 jaar in het huwelijk trad. De jaarlijkse ouderavond aan de Koningin Julianaschool in dé Kojm zal plaats hebben Woensdag 1 Febr; a.s., des avonds 7 uur, in één der lokalen dezer school. Dinsdag 31 Jan. a.s. zal de schaakvereniging „De Vrije Pion" in haar verenigingslokaal, bet Statious- kioffiehuis van de heer P. Pruijssers, in feestvergdering bijeen komen. In tegenstelling met vroeger zullen dit jaar ook de dames der leden deze Vergadering mogen bijwonen. drongelen. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen slaagde onze dorps genoot P. v. d. Schans voor het can- didaatsexamen Ned. Landbouw. genderen. Op de jubileumvergadering van het 80-jarig bestaan vain de Geref. Jongelingsver. „Maranatha", op Vrij dag 27 Jan., zullen als sprekers op- den Ds. O. Visser uit Tilburg, <ne de' jubileumrede zal uitspreken, met het onderwerp „Maranatha", en de heer Ad. Kuiper over „Jeugd tussen God en chaos". Het behoeft natuur lijk' geen betoog, dat velen dit zeld zame jubileum zullen medevieren. Maandag had alhier op de hoek Kleiberg een ernstig ongeluk plaats. Uit de richting Heusden kwam de melkrijder Pelekaan uit Dussen met zijin auto en moest een paar fietsers passeren, juist op de hoek kwam! J. van Rijswijk per rijwiel vanuit Eethen. Doordat de auto te ver naar links; moest, was een aan rijding met J. van Rijswijk onvermij delijk. Met een gebroken arm en een hersenschudding weid v. Rijswijk op genomen en naar het ziekenhuis te 's Bosch overgebracht. Zijn toestand is redelijk. land v. heusden en altena. De Prót. vereniging van kerk orgel en harmoniumbespelers voorde Langstraat en. het Land van Heusden en Altena, hoopt na haar gehouden Kerstwijding te Waalwijk', haar werk zaamheden te hervatten met een werk vergadering die D.V. zal worden ge houden in de Geref. kerk teMeeu wen, op Zaterdag 28 Jan. a.s. Aan vang 7 uur. De heer C. Vos, org. dier Ned. Herv. klerk te Meeuwen, zal het ko- raalspel verzorgen, terwijl de héér J. Komijn uit Almkerk met een tweetal fiant. van P. Vermeulen en H'. Wenzel het vrije spel vertolkt. Tenslotte zal de heer Hl. C. v. d- Plammen, org. te Baardwijk en Dru- nen, refereren over „De betekenis van Sweelindk". Uit bovenstaand prograimma blijkt duidelijk het doel dezer vereniging. Gelukkig heeft dit reeds weerklank gevonden in veler harten, dit getuigt de gestadige groei van het ledental. Dientengevolge is het bestuur uitge breid en als volgt samengesteld: De heer J. H. Ros te Drunen, ie voorzitter; de heef C. Vos, Meeuwen, 2e voorzitter; de heer H. C. v. d.. Hammen, Waalwijk, ie secretaris; mej. T. v. Andel/ B;-Broek, 2e secre taresse; mej. H. Vos, Meeuwen, pen- ningmeesteresse. meeuwen. De K.P.V. „Nut en Sport" al hier hield Vrijdag j.l. in café Ro- revaar haar eerste ledenvergadering in dit jaar, welke nog in het teken dier gehouden tentoonstelling stond, de uitreiking had n.l. plaats van toe gekende prijzen en ereprijzen. De voorzitter bracht namens alle leden hartelijk! dank aan de ereprijs schenkers en medewerkers voor hun gewaardeerde bijstand om1 dé tentoon stelling te doen slagen. Fa. v. h. M. NORT Vakopticien Westerling, bijgenaamd de „Turk", is Maandag Bandoeng binnengetrok ken met zijn troepen, wat gezien kan worden als een staatsgreep. Wester ling verklaarde alle troepen van de R..IS. te willen oprollen en het kar binet te willen arresteren. De Neder landse troepen werden ongemoeid ge laten, doch volgens de laatste berich ten, zouden aan de zijklevan de T. N I. zestig man gesneuveld zijn, on der wie drie officierein. Vólgens As sociated Press zouden er 360 Indone sische soldaten en burgers zijin ge dood. Volgens een communiqué van het ministerie voor Uniezaken en over zeese rijksdelen, is gebleken, dat de actie van Westerling, gewezen Ka pitein van het Nederl. Indische leger, ten doel had om geheel West-Java en met name Djakarta, Buitenzorg, Tjaiidjoer, Garoet, Bandoeng en Tji- mahi te bezetten. Mohammed Hatta heeft meegedeeld', dat bevel is gege ven om Westerling te arresteiren. Dat Westerling zijn actie niet heeft voortgezet, is voor een groot deel te danken aan de bemiddeling van de Nederlandse legercommandant gene- raal-majoor Ëngels, dié een beroep op de aanvallers deed, om verder bloedvergieten te voorkomen. Van de 330 gedeserteerde Nëderl. militairen, die aan de zijde van Wes terling hebben meegevochten, zouden zich 270 weer bij; hun onderdeel heb ben gemëld. Zij zijn naar Djakarta overgebracht, waar rij voor de krijgs raad zullen wordép gedaagd., Hét Indonesische ministerie van de fensie verklaarde, dat de pogingen om in West-Java de normale toe standen te herstellen door de Neder landers werden bemoeilijkt, terwijl de Nederlanders ook voor een belang rijk deel de schuld van het gébeur- de krijgen. Intussen heeft dr. HirscbfeM, de Hoge Commissaris, een ultimatum hot de rebellen en déserteurs gericht, waarin wordt gezegd dat de Neder landse troepen in samenwerking met de T.N.I. krachtig zullen optreden, indien de rebellen en deserteurs niet lonmiddiellijk naar hun onderdteleh te rugkeren. nieuwendijk: Donderdag 2 Febr. houden de Geref. -iM-V. „Mirjam" en de knapen- vereniging „Benjamin' een gecombi neerde jaarvergadering in' gebouw Tavenu. Onze dorpsgenoot F. Bax Wz. slaagde te Amsterdam' voor het exa men vakbekwaamheid Rijwielherstel ler. Uitgaande van de Geref. Jeugd- centralc, zal heden Donderdagavond in de Geref- kerk' eenjeugdimeting worden gehouden. Als spreker hoopt op te treden, Ds. v. Lummel van Sprang. Voor-de Oxanjever. „Nieuweh- dijk" zal Vrijdag- en Zaterdagavondd in Tavenu, optreden, bet bekende ra- dimenscmble „Vrij en Blij". Naar we vernemen ligt het in hiet voornemen de inwoners, van de Kille, gemeente De Werken en Slëeu- NIEUWSBLIK Uitgave Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel AdVertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur: voor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui Dit is een ieder kwartaal verschijnende uitgave. Het is het resultaat van de samenwerking tussen de„N. V. Veenen- ;j daalsche Sajet- en Vijfschachtfabriek (de fabrikante van de alom bekende SCHEEPJESWOL en de Uitgevers Maatschappij „Ons Vrije Nederland" N. V. WW Alle in dit boekje voorkomende patronen worden door de Uitgeefsters gegarandeerd. Wie moeilijkheden heeft met enig patroon schrijve aan de N. V. VAN SCHUPPEN tt t Zn. te Veenendaal. Dit boekje is verkrijgbaar in da Boekhandel Firma L. J. VEERMAN/, Telef. 19, HEUSDEN. ♦t «s Ook verkrijgbaar bij de bezorgers van het Nieuwsblad. v ff. Ruwe huid Ruwe baodeo Ruwe lippen U verzorgt Uw tanden, handen, huid en haar Wat doet U voor Uw ogen? Als Uw ogen een bril nodig hebben, geef hun dan een bril van Gasthuisslr. 13 Gorinchem

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1