INGEZONDEN DE NIEUWE KOFFIEBON. DINAND STUFKENS Gevonden en vnrlnrnn voorwerpen De bekroonde roman, waarnaar Metro Goldwyn Mayer de prachtige Technicolor schiep. Een boek van grote, diepe schoonheid. Een verhaal, dat speciaal de mens van heden iets heel wonderlijks te vertellen heeft Snuif en wrijf Controle op Pachtovereenkomsten Verkrijgbaar in de Boekhandel van de Firma L. VEERMAN, Telef. 19, Heusden. Voor boekbespreking zie elders in dil blad." wijt, binnenkort in die gelegenheid te stellen, zich door middel van een •röntgenfoto te doen onderzoeken op t.b.c. Deze doorlichting zal plaatselijk tcunnen geschieden en wel in Taveou men behoeft dus geen speciale reis hiervoor te maten naar elders. Ge zien het grote belang dier volksgezond heid, twijfelen we niet of een ieder aal hiervan gebruik maken en dank baar deze gelegenheid te baat mennen. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd de heer A. Boer fce Dryber. NEDERIIEMERT. De heer J. Vos Jzn. werd bij de gehouden verkiezing tot secreta ris-kerkvoogd herkozen. Zaterdagmiddag j.l. had het 3-jarig dochtertje van G. v. H. aan de Nieuwendijk het ongeluk met een pan kokend water in aanraking te komen. De bovenlbeentjes, voorname lijk de knietjes liepen brandwonden op. Dr. Plas, die gewaarschuwd werd, verleende de eerste geneeskundige hnlp. De Edelachtb. Heer J. Roose- boóm heeft bedankt als bestuurslid van het Groene Kruis afd. Nederhe- mert. VEEN. Bij de gehotidien spreekbeurt van de heer de Jong uit Rotterdam, werd f55.25 gecollecteerd voor liet werk der inwendige zending. De gehouden Unie-collecte heeft f450.opgebracht. WAARDHUIZEN. Vrijdagavond 27 Januari a.s., •can 7 uur, hoopt de Chr. school al hier haar ouderavond te houden. Naast de bezichtiging van het werk der leerlingen, vermeldt het program ma een onderhoud door een der on derwijzers, de heer* E. J. Gaossen, „Gezin 'en school", met bespreking. WERKENDAM. Aan Gebrs. Visser alhier is tegen f45.800 en f24000 gegund het onderhoud der Rijksrivier werken van Pannerdensch Kanaal, Nedier-Rijn en Lék, perc. Ill en IV. WIJK. Door de kerkeraad der N«ed. üferv, gem. alhier is beroep uitge bracht op Ds. v. Henzbergen van Schalkwijk. Vrijdag 3 Febr- a.s. hoopt ZJEerw. ©en bezoek aan de gemeente te bren gen. Indien dte weersomstandigheden het toelaten, zal dan dies avonds een korte godsdienstoefening worden ge houden. WIJK EN AALBURG. Zaterdagavond gaf het fanfare corps „Oefening en Uitspanning" ge volg aan de uitnodiging van dè Har monie te Berlicum, om aldaar een concert te geven. De ruime zaal, die een 500-tal per sonen Jcan bevatten, was zo goed a)s geheel bezet, tóen onze fanfare haar concert aanving. 1 (Met zeer veel aandacht volgde het publiek de uitvoering dei* verschil lende numimers en met een daverend applaus werd elk nummer beloond. Aan het slot dankte een der be stuursleden der Harmonie Voor de schitterende uitvoering der nummers en de bereidwilligheid van „Oefening en Uitspanning", om aan de uitmodi- ging gevolg te geven. Hij dankte de aanwezigen voor de intense aandacht, waarmede zij $le mooie uitvoering, hadden gevolgd. Hij riep „Oefeningen Uitspanning,, geen vaarwel, doch een tot weerziens toe. Naar wij vernemen zal de fan fare „Oefening en Uitspanning" op Zaterdag 4 Februari een uitvoering geven in het verenigingsgebouw, met medewerking van de toneelvereniging „Kunst en Genoegen" alhier. Op Dinsdag 31 Jan. a.s. te 10 uur zal op het gemeentehuis te Wijk en Aalburg, voor volwassenen en kinderen gelegenheid bestaan kos teloos te worden ingeënt tegen de besmettelijke keelziekte diphterie. Aangezien vooral kinderen voor aantasting door diphterie vatbaar zijn, is het zeer gewenst deze zoveel mo gelijk de inenting te doen ondergaan. (Buiten verantwoording der Red.) Mijnheer de Redacteur, In de eerste plaats mijn bewon dering voor u en uw Redactie, voor uw democratische houding, daar gij iemand die uit de arbeideirsklassè komt, een plaats gunt in uw blad. Voor de 2e maal vraag ifc p. om het onderstaande te plaatsen. Bii voor baat mijn dank. Ook u, mijnheer Gouda, mijn dank voor uw zogenaamde antwoord van 19 Jan. Daar het mij lijkt, idat u een en ander verkeerd stelt, kom Ik er ojp terug". U had het over een bij of een wesp. Ik zou kunnen beginpen met iets over kwajongens of ietsoer- gelijks. Dit doe ik niet omdat ik dit niet sportief vind. Ik heb van de zomer wel eens iets gelezen, waar ook uw naam in voorkwam, maar dat was ondertekend door een oud1- inwoner. Ik heb ér nog nooit be hoefte aan gehad om mijn naam ge heim te houden. Dat schoentje past mij dus niet. Die P. v/d. A. faalde bij de gemeenteraadsverkiezing. Toen u het over critiek had van een zijde die niet in de raad vertegenwoordigd is, paste ons deze schoen en hii past nog zonder te wringen. Volgens u klopte hetgeen ik over de industrie schreef niet. Kunt u mij een raadsverslag sturen waar in staat, dat er over de mogelijkheden van de industrie gesproken is. Ik heb toch nergens geschreven, dat de raad of B. en W. industrie (moeten vestigen. Kom, mijnheer Gouda, een beetje eerlijker blijven, dat staat sportiever. Maar weet u wel, dat er in Brabant op 1 Dec. 194^ .5541 werkelozen waren en op 1 Dec. 1949 8830 en dat er in Brabant op iedere 1000 arbeiders 5 werklozen meer zijd dan gemiddeld in Nederland. En dat in Brabant de beroepsbevolking met 6000 man per jaar toeneemt. Na de bevrijding is er gemiddeld voor 4coo man werkgelegenheid^ gescha pen in Brabant, dus ieder jaar een overschot van 2000 man. Hier hoort de gem. Eethen ook onder, mijnheer Gouda. De P. v. d. A. staat een planmatige industrialisatie voor, dat dit een noodzaak is, werd nog steeds niet erkend, maar de praktijk be wijst hoe hard het nodig is, (dat er spoedig planmatig ingegrepen wordt tot heil van ons volk. Als ik u goed begrijp, dan zouden ze fu een in dustrie op een presenteerblaadje .thuis moeten brengen. U zit in de raad, mijnheer Gouda, voor het belang van de gemeente Eethèn en hier beboe ren ook de belangen der arbeiders bij. Dat er op plaatsen waar indus trie is, ook arbeiders in de D.U.Wb weiken, weet ik misschien beter als u. Maar toch houd ik vol, idat in dien er in de gem. Eethen indus trie was, er mfeer werk voor de arbeiders zou zijn, dus minder of misschien helemaal geen mensen in de overbrugging of D.U.W. Over de woningcommissie was het helemaal mis ïjiet mij, volgens u. Ik geloof, mijnheer Gouda, dat u er vreemde gedachten op na houdt ten aanzien van democratie. Ik heb helemaal niets tegen de personen die candidaat gesteld wanen, dit zijn mijn mede-strijdgenoten voor sociale recht vaardigheid. Maar volgens democrati sche opvattingen had men een C.N. V.-er en een N.V V.-er candidaat moe ten stellen. Achter het ijzeren gordijn daar hebben ze een éénzijdige de mocratie. Maar in Nederland geluk kig nog niet, mijnheer Goud^. Ik heb links en rechts, tot op het gem- huis geïnformeerd, maar niemand kon mij de naam van de bouwvak arbeider noemen, die zitting heeft in de woonruimtecommissie waarwii onder horen. Denk dm de sportivi teit, mijnheer Gouda. U had het over met moddergooien, dus als iemand de waarheid schrijft, noemt u dat met modder gooien. U hebt op 29 Mei 1946 op een vergadering van die P. v. d. A- hjet een en ander uit de doekten gedaan. Maar niet zoals er in uw ingezonden stuk staat. Op dit punti kan ik de notulen van die vergadering laten spreken. Op een vergadering van de- mode r-ne bond, heb ik iu nooit ge boord, alleen op 29 iMei. Ik blijf dan ook bii hetgeen ik op 12 Jan. schreef. Kunt u ergens lezen, dat ik jets over de C.H.U. geschreven heb. Kom, mijnheer Gouda, een beetje sportie ver. Wat een ander over uw partij zegt, daar heb ik niets mee fce ma ken. Er zijn leidende figuren in de C.HLU. b.v. Tilanus, die 'ik sympa thiek vindt. En in de gemeenteraad van Bethen heb ik wel het anteeste vertrouwen in de C.Hi. wethouder Vos. Ik haat geen een politieke par tij of beginsel, zolang ze zich houden aan de spelregels van de demócratie. Ik heb geschreven dat wij niet hui chelen om stemmen te krijgen, houdt dat in, dat wij ions op de borst slaan, dat wij geen fouten maken. Neen, mijnheer Gouda, iedere mens die werkt maakt fouten, ook wij'. 'Maar tussen huichelen en fouten maken is een groot verschil. 'Ik wil iu van deze plaats ook succes vwensen bij de a.s. Prov. Statenverkiezing. JVüaar als u ooit weer -eens op dets antwoord, mijnheer Gouda, wil ik u deze raad gevenLees het dan eerst goéd en geef er dan een precies antwoord' op, dat is' voor »de lezers beter en het staat correct. "Ons vizier is en blijft open, maakt .u /zich daar geen zorgen over. Verder gaf »u de vérze kering op verder geschrijf niet. mber in te gaan, dat moet u zelf weten. Maar als kwajongens, ruzie hebben, zegt de een, sla i'eens als je durft, de ander zegt, ik wil mijn handen aan jouw niet vuil maken. Zoiets zeggen kwajongens. Maar ©en nor maal denkend mtens handelt niet als een kwajongen als .hij; ih zijn recht staat. U, mijnheer de Redacteur, nog maals dank voor de plaatsruimte. Ik hoop, dat bet Nieuwsblad zolang het zal bestaan, gegrondvest zal blijven op het woord of begrip democratie. Hoogachtend, G. B. de KONING, Voorz. P. vd. A. afd. Eethen L a n g e n d ij k 37 - Gorkum Het zal een ieder békend zijn, dat de Overheid zich de laatste tijd van bepaalde onderdelen van het Eco nomisch leven terugtrekt en daar mede de ondernemêr de vrijheid geeft zijn handelwijze naar eigen in zicht te bepalen. Doorgaans is men bereid de onder nemer deze vrijheid ,te geven zodra men enigszins de .garantie heeft, dat de economische verhoudingen zelve de handelingen van de individuele ondernemer bepaalde beperkingen op dringen. Zo zal het in volledige vrijheid vormen van een prijs mede afhanke lijk zijn van de vraag en het aanbod van een bepaald product. jait vraag en aanbod met elkaar in evenwicht, dan kari ,men redelijker wijze veronderstellen, dat prijsschom- melingen zich tussen bepaalde gren zen zullen blijven bewegen. Deze toestand is echter op dit mo ment ten aanzien van bepaalde sec toren nog niet bereikt en om het verstoren van economische verhou dingen te vooikamen kan het nog steeds nodig zijn de één bepaalde be scherming te blijven bieden tegen die eisen van de ander. Hiervan is ongetwijfeld nog spra ke voor zoveel betreft het tegen be taling in gebruik geven van land bouwgronden dioor een verpachter aan een pachter. Dat men het verpachten van der gelijke objecten nog steeds onder toezicht heeft gehouden van daartoe speciaal in het leven geroepen or ganen, de Grondkamers, lieéft ver scheidene redenen, waarvan er hier enkele worden weergegeven. 1. De vraag naar landbouwgrond is groter dan het aanbod, zodat het oplopen van prachtprijzen, (zonder in grijpen van Overheidswege, voor de hand ligt. 2. Men meent het oplopen van pachtprijzen te moeten .voorkomen om de landbouwer te beschermen; wil men immers de landbouwer de mo gelijkheid verschaffen zijn bedrijf ren dabel te maken, waarbij men ener zijds als gegeven beeft de prijs, die men voor landbouwproducten in het algemeen, kan maken, dan zal men er anderzijds voor moeten zorgen, dat de kostprijsfactoren niet boven bepaalde maxima uitkomen, waarbii men uiteraard geenszins de belangen van de verpachter uit het oog ver liest. De strekking van het hierboven- vennelde is dan ook terug te vinden in het Pachtbesluit 1941, bescher ming van de pachter, zonder afbreuk te doen aan de belangen van de ver pachter. In dit besluit heeft men ge tracht de pachter een bescherming te geven op tweeërlei wijze. In de eerste plaats heeft men voor geschreven, dat iedere pachtovereen komst op schrift zou worden ge bracht, waarna het ter beoordeling en ter goedkeuring wordt voorgelegd aan de Grondkamer. Heeft men nagelaten aan deze voorschriften te voldoen, dan is de pachter niet verplicht tot enige beta ling. Alles wat hij reeds betaald heeft, wordt in dergelijke gevallen be schouwd als een onverschuldigde be taling. Bovendien heeft men op het niet nakomen van de bovengenoemde verT plichtingen straf bedreigd en wordt iedere betaling, bedongen of aan vaard uit hoofde van een paclitcon- tract, dat niet overeenkomstig de voorschriften werd goedgekeurd, be schouwd als een ongeoorloofd voor deel, waarvan het bedingen en/of aannemen dus strafbaar is. De Grondkamers hebben tot taak in hun ressort „goede pachttoestan- den' 'te bevorderen, zij: beoordelen dus aan de hand van daartoe ver strekte richtlijnen alle pachtovereen komsten die partijen ter beoordeling en ter goedkeuring moeten inzenden. De Grondkamer 'is echter lijdelijk d.w.z. hij wacht af totdat de partijen ertoe besluiten de pachtovereenkomst ter goedkeuring in te zenden. Weliswaar moet het inzenden van het contract binnen 30 dagen na het sluiten daarvan doten plaats vinden doch, indien enig toezicht op deze voorschriften zou ontbreken, ligt het voor de hand, dat men op de duur geneigd is de Grondkamer buiten be schouwing te laten. Men bepaalt de inhoud van het contract (waaronder de pachtprijs) in dergelijke gevallen naar eigen "in zicht. Een dergelijke toestand heeft ver scheidene nadelen o.a. 1Men is geneigd de pachter ver lichtingen op te leggen die redelij- erwijze, mede gelet op de bedrijfs- uitkomsten, niet van hem kunnen worden verlangd. 2. Men verlangt doorgaans beta ling van een pachtprijs die te hoog is: 3. Dientengevolge is de Grondka mer ojp de duur niet langer in staat het algemeen niveau van pachtprij zen in de hand te houden, immers, een ieder bepaalt de aan hem te l>e- talen pachtprijs naar eigen inzicht. 4. De verpachter is niet langer be reid zijn hoeve voor 12 jaar of zijn Los land voor de tijd van 6 jaar te pachten (deze tijdsduur is voorge schreven, slechts de Grondkamer kan afwijkingen toestaan). Het gevolg is dat men b.v. los land verpacht voor "één seizoen te gelijk, waarmede die pachter nimmer de zekerheid heeft dat hij de grónd gedurende het volgende seizoen nóg zal kunnen pachten. Hii Js dientengevolge geneigd zoveel mogelijk van zijn land te profiteren, terwijl hij de noodzakelijke hulpmid delen tot een onverantwoord mini mum beperkt. Hij zal b.v. de grond in onvoldoende mate bemesten, het geen de kwaliteit van de grond op de duur dóet verminderen. Al deze, factoren zijn aanleiding geweest, dat men de Economische Controle Dienst heeft verzocht op het Pachtbesluit 1941 enig toezicht te houden. Dit toezicht bestaat in grote lijnen hieruit, dat men nalatige pachters en verpachters erfoe beweegt hun pachtcontract ter goedkeuring aan de Grondkamer voor te leggenbii ern stige nalatigheid wordt proces-verbaal opgemaakt. Bovendien wordt ingegrepen indien blijkt, dat de verpachter boven de door de Grondkamer goedgekeurde pachtprijs betaling van extra bedra gen verlangt. Het is wel interessant hier tenslotte te vermelden, dat de hierbovenge- noemde handelswijze er Blijkens me dedelingen van de Grondkamers, toe heeft geleid dat pachters en verpach ters, zich in het" algemeen weer met het pachtcontract tot de Grondkamers wenden. Zodra men zelfs in bepaalde gebie den het toezicht iets verscherpt, is een stijging van het aantal aangemel de contracten ,te constateren. VERLOREN: Een paar rubberlaar zen, op de ijsbaan te Genderen. Terug te bezorgen bij G. Kampen, Hoge 'Maasdijk 52, Veen. VERLOREN: Op Maandag 23 Jan. omstreeks 5 uur in de Burchtstraat of omgeving, een linnen boodschap pentas. f Terug te bezorgen bij S. Barg- hoorn, Wilhelminaplein N 46, Heus den. GEVONDEN: een léderen lieren- handschoen en een paar rubberlaar zen. Terug te bekomen bij J. Uijthoven, B 40, Genderen. VERLOREN: Een sletuel voor schaatsen, merk Polak. Terug te be zorgen bur. van dit bladL GEVONDEN: Een nieuwe zwarte want. Inlichtingen bij- W. v, Drunen Wzn., Dorpstraat, Meeuwen. Het Bedrijfschap voor Granen, Zu- -den en Peulvruchten te 's Graven hage heeft bon 424 Algemeen aan gewezen voor het fcopen kan 125 gram koffie. Deze bon kan met in gang van Vrijdag 27 Januari 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopten bij de detaillist tot uiterlijk i'2 Februari 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes wéken, zodat op 9 Maart 1950 een nieuwe koffiebon zal worden aangewezen. „JODY EN HET HERTEJONG" Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met BRILLENSPECIALIST

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2