TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD WIJK Wachters BI] DE BALANS DONDERDAG 26 JANUARI 1950 No. 6740 voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard missen. LAN1) VAN ALTENA. werkendam. Een voor-Romeinse neder zetting en een Lusihoj voor Ridders en Edele?i üouivmaand Ons Feuilleton a door W Kerremans ■t behorende bi) het De bekende schaatsenrijder Antoon Verhoeven heeft op de eer ste dag, dat er wedstrijden in Neder land verreden werden, al van /Ach doen spreken. Nadat hij Vrijdagnacht uit Hiaimar ('Niocr wegen) terugkeerde, was hij Zaterdagmorgen wederom vroeg in de weer, want op zijn terugreis uit 'Noorwegen had hij reeds gehoord van de aangekondigde wedstrijd te Die- men. i Is Antoon Zaterdag enthousiast naar Diemen vertrokken, nog enthou siaster keerde hij terug de, volgende dag. Dat hij succes boekte bij die wedstrijd was gauw bekend. Verhoeven werd te Diemen op alle afstanden eerste, resp. 500 m. in 49.9 sec., de 1000 m. in 2 min. 43 sgp. en de 3000 m. in 5 mi. 32 sec,, terwiil Siemen van Hoorn uit Wor- merveer op de 2e plaats en Th. En kenschot uit Amsterdam op de 3e plaats eindigde. I)e prijzen bestaan uit 3 medailles en nog een hoofdprijs. Verhoeven is thans vol verwachting dat de vorst aan zal houden, want dan zullen we hem in diverse wed strijden uit zien komen. We wensen Antoon proficiat met deze overwinning en met de volgen de wedstrijden veel succes. Door het gemeentebestuur is aan arch. Fr. Hopstakenk te Amers foort opdracht gegeven voor het ont werpen van een plan voor 10 ge meente woningen in deze gemeente, waarvan er 6 te Dossen en 4 te Hank zullen komen. Door de Ned. ver. van Leraren in de stenografie „Groote" en het machineschrijven weiden examens af genomen, waar bij ^onderstaande per sonen uit bet Latid van Altena slaag den Dictaattypist (200 goede aanslagen per minuut) mej. H. Stol'k te Wer ken dam. Typist (150 goede aanslagen per minuut) de dames T. N. van den Heuycl en D. Kieboom te Werken dam en W. van Bréugel te Alm- kerk, alsmede de heer A. Hovestadt te Werkendam. De afd. Noordbrabant van de Kon. vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" heeft voor 1950 een om vangrijk plan samengesteld ter sti mulering van de fokkerij. Niet min der dan f23.620 wordt ter beschik king gesteld voor doeleinden, die die nen kunnen om de fokkerij jte bevor deren of de behaalde resultaten te belonen. Van het Rijk wordt dit jaar een subsidie verwacht van f 3200 en van de provincie van. f3300. Het stamboek zal de afd. met f600 steu nen, terwijl de afd. zelf f15.720 uit eigen middelen beschikbaar stelt. Voor de op 17 Febr. a.s., te den Bosch te houden centrale bengsten- keu ringen wordt f4000 aan premies uitgeloofd. De premies zullen bedra gen f150, f125 en f75, al naar ge lang de klasse, waarin d,e dieren wor den geprimeerd. De bevolking bedroeg op 1 Jan. 1949 4031 zielen. G eboren in 1949 60 m. en 49 vr. overleden 9 m. en 18 vr.vertrok ken 77 m. en 84 vr.ingejkpmen 68 m. en 74 vr. De beyolkiing is in 1949 alzo vermeerderd met 42 m. en 21 vr. totaal 63 zielen, zodat het zielental oip 1 Jan.'1950 4094 be droeg. i Zondagmorgen omstreeks half zeven is brand uitgebroken in de woonwagen: staande aan de Schans te de Weiken en bewoond door bet echtnaar J. de Heus-Holster. De ge hele inboedel, alsmede wat papi^rep geld ging in. de vlampien op. Het echtpaar was nog slechts een half jaar getrouwd. De brand is ver moedelijk ontstaan door een petro leumstel, waardoor kleren hebben vlam gevat. Zowel wagen als inboedel was verzekerd. Tot administrerend! diaken bii de Ned. Herv. kerk alhier is voor het jaar 1950 benoemd de heer K. de Vries. 1 Onze dorpsgenote mej. J. Kam steeg is geslaagd voor de proef van bekwaamheid voor gezinsverzorgster, afgelegd voor het Centraal Bureau van Gezinsverzorgsters te Utrecht. Donderdagavond om half acht zal in het gebouw y- Chr. Belangen voor de oud-Geref. gem. optreden, Ds. v. Kooten (Bijbellezing). Voor een stampvolle Nutszaal gaf da zangveerniging! „Pro Muslca", Vrijdagavond haar uitvoering. De zangnummers werden keurig ten ge hore gebracht. Ook het toneelstuk „De Heilige vlam" werd onder adem loze stilte aangehoord. „Pro Miusica" mag dan ook terug zien op een succesvolle avond. Vrijdag 27 Jan., dies avonds om 7 uur, zal in de Chr. Geref: kerk alhier optreden, Ds. P. die Groot van Meerkerk. Tot bestuursleden van die afd. Werkendam der schippersver. „Schut- tevaer" zijin gekozen de heren C. C. Zwets eh A. Versluys alhier. Aan Gebrs. Paans en v. d. Heuvel alhier is tegen f23.214 ge gund het onderhoud der Rijlksrivier- werfcen van de Rotterdamse Water weg van Noord tot Noordgeul. IV. Ds. Jacobus van Oudenhoven (overl. 1683) zegt: „de Kuijsteii .heb ben aangenomen den naam van Wijck gelijk blijkt uit de Heeren van Wijck van. Honsoijrden en zijn de Kuijs- ten Hoeren van beide dezie Heerlijk heden geweest en gevoerd het wapen van Wijck, gelijk ook de Poorters uit die stam gesproten, noemende zich in oude brieven de naam Kuijst Poor ter, gelijk ook tegenwoordig Dirk en Jan Poorter tot Veen en Wijck het wapen van Wijk nog voeren". Tot zo ver ds. van Oudenhoven en wij mo gen gerust die veronderstelling ma- kep, dat de huidige families de Poor ter, Kuijsten ,de Kok uit dit geslacht haar oorsprong hebben, evenals het geslacht van der Pol zijn afkomst heeft uit het geslacht vati der Poele dat in de aanvang van de vijftiende eeuw beleend werd met de ambachts heerlijkheid van Wijk. Het stamhuis van de Heren van Wijk heeft gestaan, waar zich thans de dokterswoning bevind. De plaats kenmerkt zich nog door zijn. meer dere hoogte en mede daaruit „den Berg' 'genaamd. Nu. was deze meer dere hoogte in vergelijking met an dere vluchtheuvels niet zo .zonder ling, wanneer wij weten hoe in de oudheid een kasteel gebouwd werd. De fundering werd namelijk niet ge graven, maar met behulp van zware brokken natuursteen (Ardehnensteen} op de graszode gelegd, waarop het verdere gebouw opgetrokken werd. Daarna werden de grachten gegra ven, die ook voor dit kasteel een breedte van plm. 30 M. hadden en de vrijgekomen grond 'hieruit tegen het bouwwerk verwerkt, zodat een tamelijke hoogte ontstond en de oor spronkelijke graszode binnen het ge bouw de vloer werd van de kelders. Wii zijn van mening dat het ter rein vroeger hoge^ geweest is dan thans,maar dat in de loop der tijden, met de grond hiervan, de grachten op de huidige sloot na gedempt zijn. Aan de rechterzijde van de tegen woordige inrijdam hebben wij bij lage waterstand nog sporen kunnen vin den van efen voormalige brugkelder, die toegang gaf tot het voorplein. In de middeleeuwen had het kas teel het recht van een vrijplaats te zijn voor iemand die een doodslag begaan had en binnen de grachten vluchtte. Het rampjaar 1672 maakte een einde aan een glorierijk verleden, toen het door de Fransen in brand gestoken werd. In het midden van de 17e eeuw behoorde het aan de zoon van Jon ker Cornelis Blanckaart, was een leen van de Gravelijkbeid van Holland, terwijl het zelf ook weer enige lenen, zgn. achterlenen onder zich had. Het was een rijk goed met vele lande rijen en de bewoners hebben niet alleen een belangrijk aandeel gehad in de ontwikkeling van Wijk, maar ook zich een naam gemaakt tot in verre omgeving. Volgens de eerder genoemde ds. Groen moet in Wijk nog een kasteel gestaan hebben, maar zo schrijft hij, in de 17e eeuw reeds een ruïne, welke eertijds het stamhuis geweest is van het adelijk geslagt Spiering van Wel. In het jaar 1192 is over leden Jan, de IV heer van Heusden o.a. nalatende een zoon mét name Wouter bijgenaamd Spiering, waar uit het gésïacht van die naam ge sproten is. Dit geslacht heeft zich verdeeld in twee stètken, de ene Spie ring van Wel met als stamhuis Wijk en het andere Spiering van Aalburg, waar wij in ons artikel over Aal burg reeds geschreven hebben. In de Veldetraat tie Wijk bevinden zich enige merkwaardige boerderijen met namen, die wijzen op een groots verleden, n.l. Kronenburg, Wijdke- stein, Eijkesktein en Muimikeohof. En inderdaad zij 'kunnen op een verleder} bogen dat eertijds de trots van het dorp was. Het is jammer, onze jachtige nuchtere eeuw, laat zo weinig tijd over voor een terugblik naar het verleden, maar laten wii toch niet vergeten de grote waarde en lering uit de historie. Reeds de orateur Cicero heeft in zijn tijd met recht gezegd, dat de geschiedenis is Een getuige der tijden, een licht dei- waarheid, het leven der gedachtenis, een meesteres van het leven en een bode van de oudheid". v 1 Wij hopen, dat er nog lezers zijn, die ons streven om de kennis van het plaatselijk verleden te verrijken of-misschien óp te warmen, niet al leen zuLen begrijpen, maar ook waar deren. De Veldstraat heette vroeger Rid der- of Burchtstraat en zoals het Leen- boek van de Leenkamer van Hol land vermeld: „buijten twijfel om1 de B.urghten en Kasteelen die daar ston den ebde staen daer nogal enige". Allereerst het 'kasteel of Ridder hofstad Kroonenburg in de 17e eeuw nog in wezen, thans een 'door zijn bouw opvallende boerderij .met frag menten van brede grachten. Het is gebouwd omstreeks het jaar 1390 door j onker Willem van Kronenburg, Kastelein van Heusden en Beer van Vlijmen en Engelen. Hij was een zoon van Willem, bastaard v. Graaf Willem van Holland. Deze verkreeg het slot en de Heerlijkheid Kroonenburg in Utrecht en naar dit 'kasteel werd de Ridderhofstad in Wijk gencemd. In de 17e eeuw behoorde het aan Jonker Johan van Inge-Nuland Kapi tein, overleden 1619 en over wiens grafzerk, die zich thans in die kerk te Wijk bevind, wij reeds eerder schreven. Door de overstroming van 1740 had het slot Kroonenburg veel ge leden, zoals blijkt uit een brief van de toenmalige eigenaar: „Den onder- geschrevenen als inwoonder van Wijck, Lande van Heusden, beeft hij de laatste overstrooming, dewelke voorgevallen is des nagts op den 25 Febr. 1740 dese' naervolgende scha- dens geledenOp 't slot Kroonenburg zijnde den ondergeschrevene zijne hunj- singewanneer met sijne familie bii 't aankomen van 't waetér naer de' ho ven vertrekken moesten vluchten soo sijn vele meubelen en ander goet, als mede eetbare waeren blijven staen, kennende deselve soo schielijk niet bergen, van welk goet het meeste be dorven en onbruijekbaar geworden is. (Gisssende hiervan de schaede om trent de 50 guldien). Daerenboven soo hoogh het waeter opt voorn, slot ge- staen heeft, sijn de muuringen heel ontramponeert, alsmeede de vloeringe (hiervan omtrent mede de 50 gul den). 1 De schuringe gehoor en de bijt voorn, slot is de suij'dersijde meest wegge slagen vant water, alsmede ©en nieuw gebouw in voorn, schuringe van ea rner'keuken en kernplaats, etc. dan den somier voor den inbraek eerst nieuw gemaekt sijn van deselve groote gedeeltens van de muringe ingestort sijn, met een woort alles in ©enslegte en desolate staet doort watergewelt (de schade hiervan omtrent de 150 gulden). En vele andere dingen, waervan schade geleden hebbe, dewelke soo niet meer na te gaen sijn. Actum Kronenburg tot Wijck, Lan de van Heusden den 20 Meert 1743 (w.g.) J. S. Brocades. H. V., Aalburg. (Wordt vervolgd). Met „Loumaand" bedoelen wij de eerste maand van het jaar: Januari. Deze benaming klinkt ons vreemd ih de oren en heel wat pennen zijn in beweging gebracht om het eerste ge deelte van deze naam te verklaren. Doch alle geschrijf leidde tot niets, tenminste, als we daarmede bedoe len, dat de geleerden het niet eens konden worden: de meningen bleven verdeeld. Nog zo heel slecht lijkt ons niet de verklaring van „looi"-maand, wat dan zou zien op de drukte die er in Januari in de leerlooierijen heerste. In onze dagen zouden we niet zeg gen, dat Januari de koudste maand was, want de dagen zijn zo zacht, dat Flora's kinderen hier en daar al hun groeikracht demonstreren. Het volksgeloof voorspelt, dat, op 17 en 20 Jan. de winter het strengst is: „Op St. Antoon en Sebastiaan, Zal de winter het hardste gaan." St. Antonius As de patroon der werklieden, suikerbakkers, dus 25 Ja nuari is een „diës criticus", een dag, belangrijk voor het weer in de ko mende periode. Dit is de dag van Paul us' bekering. Vandaar liet: „Is Paulus-bekering hel en klaar, Dan hoopt men op een gunstig jaar." Sneeuwval in Januari zal een hete zomer brengen „Brengt Januari een sneeuwen kleed, Dan is de zomer zeker heet." Voorts is de windrichting een fac tor van grote betekenis in Januari en het volksgeloof ziet alleen in de Noordenwind een gunstig teken: deze zal vruchtbaarheid schenken. De drie andere windrichtingen brengen onheil. De Oostenwind zal het vee doen sterven, de Westenwind koningen, enz. 1 Hoe gelukkig zal men zijn, wan neer op St. Vincentius (22 Jan.) de zon schijnt. Dan zullen „koren en wijn" het hart van de landman ver heugen. 17- R einders begreep op hetzelfde ogen blik ook de fout van zijn vriend en poogde hem te redden: "Ja, toen wij naar u toegilngeii om de voorraad rookstengels aan te snullen, heb ik Roelants gezegd: Daar zijn sigaretten verkrijgbaar bij de zi geunerin, die een schitterend eind examen heeft gedaan". Jo begon te antwoorden: „Dat was even vriendelijk als .overdreven, maar..." Op dat ogenblik traden twee dames op het meisje toe, die Reinders be groette ais mevrouw Vermeer en juf frouw van Straten. Hij stelde Roelants voor aan de moeder van Jo en haar jonge ge zellin. „Doe je goede zaken, Jo", vroeg haar moeder. „O ja", antwoordde zij piet een vrolijke wenk naar Roelants, „er zijn zulke royale kopers bij". Nieuwe klanten eisten de aandacht van het jonge meisje en zij werd weggedrongen. Roebrnts staarde ge hypnotiseerd naar Yonca, die verder van hem werd weggevoerd. Die glimlach van haarl Die beto verende glimlach, waar en bij wie had hij die al meer gezien? Het was een lachje, dat hij .onmiddellijk her kend had om die verrukkelijke vorm, die het aan Yonca's gelaat gaf, ook door de veelheid van uitdrukking, welke er uit sprakguitige geest, beheerste pret, milde zachtheid. Had hij haar dan al eenmaal meer zien glimlachen? In de tram waren on geduld en later boosheid op haar ge zicht, bij jde ontmoeting op straat had hij geen glimlach waargenomen en toen zij met de H.B.Sier liep had zij* voluit gelachen, niet geglim lacht. Toch, hij was er zonder enige aarzeling zeker van, hij „had die glim lach, welke zozeer verschilde van alle andere, vroeger gezien. Maar hoe hij ook zocht in zijn herinnering, hij vond alleen een vluchtig spoor en als hij dacht het te volgen, dan was bet alsof hij poogde een rookwolkje te grij pen. Jenny van Straten praatte met Reinders Roelants staarde niets ziende voor zich uit naar de plaats, waar Yonca uit het gezicht was ver dwenen. Een por van zijn vriend bracht hem enigszins tot de werkelijkheid en hij begreep iets te moeten zeggen tot mevrouw Vermeer. Maar er was immers sléchts een enkel onderwerp, waarover hij nu zou kunnen praten en stotterend begon hij „Uw dochter... ik bedoel juffrouw Vermeer..." Mevrouw Vermeer keek hem een beetje verbaasd en vragend aan, waar door Roelants nog meer bevangen geraakte. Reinders zag en begreep en kwam hem weer te hulp. „Mijn vriend hier," begon hij, maar mevrouw Vermeer onderbrak hemen zei tot Jenny van Straten: „Jen, 'kijk daar eens, ik geloof 'dat van Buren naar je loopt te zoeken". Jenny keek en wenkte een luite nant, die snel op haar toekwam. Hij liet zich haastig voorstellen aan Roe lants en zei toen, terwijl hij de arm van J enny nam „Jen, ga mee er is daar een tent, waar Lucy Scheffers als kaartlegster zit. Ze moet ons de toekomst ont hullen. Tot straks, we zién jullie hier of daar wel terug. Mevrouw Vermeer keek wat onze ker om zich heen, maar wee,r greep Reinders in door te zeggen: „Mevrouw Vermeer, dan heb ik een voorstel. Ik heb gehoord, dat hier verrukkelijke poffertjes geleverd wor den. Doet u ons nu het genoegen om die met ons te gaan proeven". Toen zij aarzelend rondkeek drong Roelants aan: 1 „Bedenk u eens, dat we hier zijn om liefdadigheid te beoefenen, me vrouw Vermeer en dat u niets naoogt afwijzen, wat de inkomsten van deze avond zou kunnen doen stijgen. Juf frouw Vermeer draagt daartoe ook het hare bij". „Nu als u het zo beziet, kan ik werkelijk niet weigeren. Jo zal me wel weten te vinden". „Zullen we Jo ook vragen", vroeg Reinders met een snel knipoogje naar Roelants. „Voor de echtgenoot van een der leidsters ben je slecht op d'e hoogte, Reinders. De verkoopsters mogen zich niet van hun arbeid laten afleiden en zich laten onthalen, vooral niet door heren". „Wat eein onmenselijke wreedheden er in het brein van een bestuur kun nen opkomen", zuchtte Roelants. „Nu moet uw dochter het aanzien dat wii zitten te smullen, terwijl zij misschien hongerig haar koopwaar moet ven ten". „Zo dramatisch zal het wel niet zijn", lachte mevrouw Vermeer. Zij waren in de poffertjeskraam aangekomen, maar konden geen plaats vinden. Aan een der tafeltjes, waar aan een heer en een dame zaten stond de man op en zei: i „Mievrouw Vermeer, een ogenblik, ik ben' aan het afrekenen toe. Onze tafel is beschikbaar. Neemt u alvast plaats, dan kan niet een ander u deze tafel ontgrissen". Tegelijk stak hij Roelants zijn hand toe en mompelde een naam die deze niet verstond. Reinders trok Roelants naai*' voren en zei gekscherend: „Hier Roelants, een collega van je. Mevrouw Vermeer en ik gaan vast zitten en terwijl meneer van Gen nep als een eerlijk man wacht om zijn schuld te beta'eri, kunnen jullie misschien wat zaken doen". „Zaken", vroeg van Gennep gretig. „U bent toch niet Roelants van Roe lants en Sytsnia?" „Ja", antwoordde Roelants lachend, „dat ben ik toevallig wel". 1 Van Gennep bekeek hem alsof hij hem moest monsteren voor een of andere functie. Toen legde hij zijn hand op zijn arm en zei zacht1: „Ik ben opgetogen u te ontmoeten. Ik heb iets met u. te bespreken. Zoudt u mij het genoegen willen doen morgen bij mij aan te lopen. U vindt mijn kantoor in de Wilhel- minastraat, nummer 19". „Wat,zegt u van mijn kijk op liet zakenleven, mevrouw Vermeer", hoor de hii Reinders zeggen. „Ze zijn waarachtig direct met zaken doen be gonnen". „Is uw vriend ook in het bankbe drijf" informeerde Jo's moeder. „Ja, hij is directeur van een bank". „Hij lijkt me nog zo jong voor zo'n post". „Iiij is inderdaad pas 25, maar hij heeft zij n bank zelf opgericht en die schijnt voortreffelijk te gaan". „Logeert hij bij u?" „Neen, hij heeft hier kamers ge huurd. Hij studeert nu rechten".* „Rechten? In Breda?" „Hij heeft wat vacantie genomen en de stad en de bossen bevielen hem zlo goed, dat hij besloot enige maanden hier te blijven". Van Gennep en Roelants hadden een afspraak gemaakt en de eerste had zijn vertering betaald. Mevrouw van Gennep had de gebruikelijke for mules gepreveld tot mevrouw Ver meer en het echtpaar was daarna vertrokken. „Krijg ik provisie in je zaken miet van Gennep", vroeg Reinders gek scherend. „Ik heb jie die relatie be zorgd. I'k wist niet dat je zo'n be roemd financier waart, dat een Bre dase bankier met een oude, gevestigde zaak, met ontzag uitroept: „Eient u Roelants van Roelants en Sytsma. Het klonk als: „Bent u de grpte, de machtige Roelants". A (Wordt vervolgd)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5