voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Indonesië. Undvan altena No. 6741 Maandag 30 Januari 1950 Firma L. J. Veerman, Heusden HEUSDEN Woensdagavond werd in ho tel „Concordia" de derde Nutsavond In dit seizoen gegeven. Ondanks de koude was de zaal tamelijk gooi be zet en hadden meerderen er een hele reis per fiets voor over om de film over rubber, die werd vertoond, te zien. De film is ontworpen door de „Rubberstichting" te Delft. De heer de Wijs van deze Stich ting 'begon met een korte uiteenzet ting te geven o ver de ontdekking van rubber. Hoe het Columbus was, die als eerste Europeaan de rubber bij de Indianen in Amerika leerde ken nen. De Indianen noemden rubber „caoutchouc" wat betekent: de boom die weent." Hiermede is meteen ook reeds gezegd, dat rubber wordt verkregen uit bomen. Dhr. de Wijs vertelde hoe de winning van dit pro duct geschied, hoe 'men geleidelijk aan de grote waarde er van en de bruikbaarheid voor de vervaardiging van duizendtal artikelen leerde ken nen. Hierna werden een aantal films vertoond, die een en ander verduide lijkte. Schitterend waren de kleuren- film'sover Canada en die der grootste rubberfabriek ter wereld, de Good Yaer in Amerika, die 320(1) artikelen uit rubber vervaardigd. Zij die naat; Canada willen emigre ren hadden bier kunnen zien op welke wijze men in dat land zijn producten verbouwd. Alles geschied er machinaal, mei slechts weinig ar beidskrachten. Als men de uitge strekte velden aanschouwt, kan men ook begrijpen, dat hier met machi nes gewerkt moet worden, Omdat men anders een leger van arbeiders zou nodig l\ebben. Bij al deze machi nes is rubber een materiaal, dat bij de fabricage daarvan wordt ge- bihiikt. En nog steeds breidt de lijst van artikelen waarbij rubber te pas komt zich uit. Een van de laatste is wel het plastic met al zijn mogelijkheden voor het gebruik van gebruiksartike len, tot dames japonnen toe. Het geheel was weer een inters- sanle en tevens leerzame avond zo dat geen der aanwezigen zich de gang naar Concordia beLreurdé en zeker •met belangstelling uitziet, naar de volgende nutsavond, die, zoals de Voorzitter in zijn slotwoord mede deelde, vermoedelijk de volgende maand zal worden gehouden. ANDEL Sleun Wettig Gezag zal alhier Dinsdagavond a.s. met de oefeningen aanvangen. Deze zullen in het ver volg elke Dinsdagavond plaats heb ben in liet Verenigingsgebouw alhier. Het is de bedoeling dat vooreerst theorie wordt gegeven. ALMKERK Op Donderdag 2 Febr. a.s., des nam. 7 uur, zal in de zaal v. Dijtic alhier, vanwege het Ned. Bijbelge nootschap, een geluidsfilm worden 'vertoond. Het ie gedeelte laat zien welke plaats de Bijbel reeds inpeeimt, het 2e gedeelte dé vertaling en druk en. tenslotte de verspreiding hiervan. Er is nog veel meer te zien, doch dit moet een verrassing blijven. Door de heer H. van der Wel alhier, werd in de Bdiesbosch een Weerradiatoor (afkomstig uit de Bilt) gevonden. Door de collectrices van de „Macht van het Kleine" afd. Alm- feerk, werd in het afgelopen jaar een bedrag van ruim "f300.verza meld. Een woord van dank aan ge noemde collectanten is hier zeker op zijn plaats. Donderdag 26 dezer arriveerde de ie Luitenant J. J. Knook weer in onze gemeente, na een verblijf van ongeveer '3 jaren in Indonesië. Des avonds bracht de muziekver. „Nooit Gedacht" een serenade, ter gelegen heid van deze behouden thuiskomst. Donderdagmiddag had op de ijsbaan de Plomperd alhier, een wed strijd hardrijden plaats voor jongens en meisjes. De uitslag was als volgt Jongens: Ant. van de Koppel ie pr., A. Lievaart 2e pr. en B. van Breugef, 3e pr. 1 Meisjes: G. Straver, 11e pr. en J. Straver, 2e prijs. De timmerman P. Straver al hier had 'het ongeluk zodanig met een zijner 'vingers tussen de zaag machine te geraken, dat geneeskun dige hulp van Dr. Schripsema alhier noodzakelijk was. BABILONIëNBROEK Uitslag wedstrijden op de schaats, gehouden op Vrijdag 27 Jan. onder leiding van de heer H. J. v. d. Brugge op de ijsbanen „Juliana" al hier. Eerste ploeg: le prijs Hans Straver, 2e Peter Straver, 3e Jan Haspels, troostprijs Kees v. d. Beek, Gerrit Lankhaar, Gerrit Boom. Tweede ploeg: le prijs Adrie Oerlemans, 2e Jo Oeriemans, 3e Janus Lankhaar; troostprijs: Elias Lankhaar, Kees Colijn en Jan de Graaff. Derde ploeg le prijs Bert v. Bergeijk, 2e Jan Straver, 3e Rien v. d. 'Beek: troost- prijs: Teunis v. a. Hoven, Barend de Graaff en Stoffie Dame. Vierde ploeg: le prijs Marie de Rooij, 2e Lena v. d. Hoven, 3e Truida de Rooij; troostprijs: Adrie Lankhaar, Bets v. d. Beek en Bets Schook. Vijfde ploeg: le prijs Willie Haspels, 2e Pietske v. Rijsbergen, 3e Willie de Graaff; troostprijs: Ada de Graaff en Maria v. Bergeijk. A.s. Dinsdag en Woensdag, grote ijs wed strijden op dé schitterende ba nen te Babiloniënbroek. CAPELLE I11 ere zaal van de heer v. Dijk alhier, werd Donderdag 1.1- door Duijvis-Oliefabrieken een demonstra tie gegeven voor de leden van de afd. Sprang-Capelle van de Bond van Plaltel.vrouwen. Verschillende da mes woonden deze interessante, leer zame demonstratie bij. 1 Januari 1950 bedroeg het aantal inwoners in de gem. Sprang- Capelle: 5804. Bij een tweetal landbouwers in deze gemeente is onder het op stal staande vee mond- en klauwzeer ge constateerd. Woensdag a.s. des avonds 7 uur, zal in één der lokalen van de Koningin Julianaschool een ouder avond worden gehouden. Na de bestuursverkiezing zullende ouders tussen 7 en 8 uur, in de ge legenheid worden gesteld het werk der kinderen te bezuchtigen en hier over besprekingen te voeren niet het onderwijzend personeel. In café Cové-van der Haart wordt Dinsdagavond a.s. de jaarlijk se feestavond van hestuurs- en wer kende leden met hun dames van de muziekvereniging „Kunst na Arbeid" gehouden. DUSSEN Op Woensdag 1 Febr. wordt alhier in de Geref. Kerk vanwege de afd. Dussen-Hauk van het Nederl. Bijbelgenootschap de in opdracht van dit genootschap vervaardigde ge luidsfilm: „Iedereen zijn eigen bij bel in zijn eigen taal" vertoond. Het eerste deel ervan is gewijd aan de plaats die de Bijbel inneemt in kerk en gezin, in het leven van jong en. oud. Het tweede deel laat U veel zien over de vertaling en de druk ervan. En liet slot vertelt U met woord en beeld van de verspreiding van het Boek der boeken. EETHEN Uitgaande van de afd. Eetlien van de C.B.T.B. omvattende de dor pen Eetlien, Genderen, Drongeleu en Babiloniënbroek zal de heer Dijke- 111a, hoofd der Ghr. Lagere Land- bouwwinlerschool te Gorinchem, op Vrijdag 3 Febr. in de zaal van café v. Wijk te Genderen een lezing hou den met het onderwerp: Economi sche en technische problemen in het gemengde bedrijf. Ruime gelegenheid tot liet stellen van vragen. Ieder wordt opgewekt deze begaafde spreker te horen. Zie verder advertentie in dit num mer. VGRAVENMÖER Candidaat P. J. Hagen van Voorburg, heeft bedankt voor het be roep naar de Geref. kerk alhier; Vrijdagavond en Zaterdagmid dag en -avond, 20 en 21 Januari j.l„ werd in de oude O.L. school alhier een bazar gehouden ten bate van „Bet Groene Kruis". Deze baziar werd zeer druk bezocht en uit de geschenken bleek, dat leden en niet-leden zich niet onbetuigd hebi ben gelaten. Een behoorlijke op brengst wordt verwacht. HERPT Zaterdagmiddag 21 Januari hield de Harmonie „De Eendracht" haar jaarvergadering. De verschillende agendapunten gin gen vlot onder de 'hamer door. Met algemene stemmen werden de aftre dende bestuursleden A. de Hart en W. Kujjs herkozen. Daar 'de rekeningen dit jaar zo hoog zijn voor wat betreft de repa ratie aan instrumenten, verzocht de Voorzitter nogmaals met nadruk, de leden toch voorzichtig met hun in strumenten te zijn. 1 Uit de leden kwam' een vioorstel om een onderling solistenconoours te houden. Me,t de dirigent zal hierover ovefleg worden gepleegd om zo mogelijk nog voor het einde van het seizoen deze wedstrijd te doen plaats vinden. Besloten werd op voorstel van het bestuur iom deel te nemen aan het Internationaal zang- en muziekconü- cours te Wijk', waarvoor de speciale repetities dan zo spoedig mogelijk zullen beginnen. Vorige week Dinsdag hield de lieer R. Luyben, een lening voor de afdeling Herpt van de N.C.B. in wel ke lezing hij begon met een uiteen zetting over de noodzakelijkheid van coöperatie en op welke wijze zij in het leven werd geroepen en hoe men tenslotte door gemeenschappe lijke aankoop voor verschillende meststoffen en veevoeders, de belan gen der boeren werden gediend. Met cijfers toonde hij de groei van de coöperatie aan, waaruit bleek, dat de omzet van de vier centrale coöperaties in de jaren 1939-'40 een omzet had van 1,723,000 ton, wat was 100 millioen gulden; de coöperaties leverden toen 65 pCt. In 1939 waren er in de zuivel 456 coöperaties tegen 125 particuliere be drijven, terwijl de steden 300 melk inrichtingen telden. 77 pGt. der melk ging via de coöperaties, waarvan kwam 72 pCt. voor de boter, 69pCt. voor de kaas en 65 pCt. voor de melkproducten. Van de gelegenheid tot gelachten- wisseling werd druk gebruik ge maakt. De heer Luyben .stelde zich beschikbaar, om nog eens een praat- avond over hetzelfde onderwerp te houden in Herpt. LAND VAN ALTENA iNiotaris Pompe te Andel is ge kozen tot penningmeester van de Vereniging van het te stichtten Streek ziekenhuis te Gorinchem. NEDERHEMERT -Heden Maandag te 7 uur, hoopt in de dienst des woordt voor te gaan Ds. Woutwijk van Rotter dam. Het „Groene Kruis" afd. Ne- derhemert hield Zaterdagavond j.l. in het lokaal van de „Naaischool" aan de Noordzijde haar algemene ledenvergadering. Met kennisgeving waren afwezig Zr. v. WiPJgen, Mevr. de Gaaij-v. Steenis en dhr. W. v. Wijk van de bestuursleden. De opkomst, in vergelijking met andere jaren, was matig. Na opening met een hartelijk welkomstwoord door de presidente Mej. E. Knoop, werden de notulen ongewijzigd vastgelegd. Uit het jaarverslag bleek, dat in de loop van het jaar van de Groene Kruis-middelen een veelvuldig en dankbaar gebruik is gemaakt en dat de inventaris van het magazijn ver der is uitgebreid. Het aantal leden bleef ongeveer gelijk en bedroeg eind December 1949216. De uitgaven over 1949 bedroegen f 1029,39 en de inkomsten f982,50, zodat "het nadelig saldo was f66,89. Dit nadelig saldo ontstond, doordat de algemene vergadering een half jaar eerder plaats vond en alzo de contributiegelden nog niet alle ge- ind waren. De contributie bleef ge handhaafd-op f5,T— per lid p. jaar. Daar 21 Mei 1950 voor het „Groe ne Kruis" een belangrijke datum is, daar dan het 30-jarig bestaan her dacht hoopt te worden en de statu ien aflopen, wordt het voorstel van het bestuur aangenomen om tot Sta tutenwijziging over te gaan voor op nieuw aan te vragen Koninklijke goedkeuring. In plaats van de Ed.Achtb. Heer J. Rooseboom, die bedankt had als lid van het bestuur wegens drukke ambtsbezigheden, werd gekozen dhr. C. v. d. Werken, die deze benoeming aannam. Medegedeeld werd, dat namens de afdelingen Zr. v. Willigen een Solex rijwiel aangeboden zal worden voor de vele en zware diensten, die zij te verrichten heeft in een groot rayon en aller lof verdiént. De gemeenlesubsidie zal in plaats van f200 mits Ged. Staten djl goed keuren, op f500 worden gebracht. Enkele artikelen, die noodzakelijk De Indonesische regering ziet zich zoals ook algemeen verwacht werd vioor grote moeilijkheden geplaatst. Deze moeilijkheden spruiten niet al leen voort uit financiële en economi sche problemeri, die op zichzelf al niet gering zijn, maar ook uit het op treden van Westerling en zijn aan hang. Premier Ha'tta had aan de Amerikaanse ambassade in Djakarta verklaard„Ik kan de guerilla-benden van Westerling in Pasudan liquide ren' 'en ziet onmiddellijk daarop de den guerilla-benden van Westerling een aanval op de politiekazerne te Djakarta, in de onmiddellijke nabij heid van het paleis van Sukarno en wisten deze kazerne na een vuurge vecht te bezetten. Het getal aanval lers schijnt niet groot te zijn geweest, sommigen Zeggen van tien, anderen spreken van meer, doch groot schijnt het aantal echter niet te zijn geweest. Twee van de aanvallers werden ge dood, terwijl één man van de politie sneuvelde. De aanvallers werden over rompeld en gevangen genomen. De rust keerde in Djakarta terug, doch de avondklok is ingesteld en het Mi nisterie van Defensie met prikkel draad beschermt. De aanval schijnt dus niet van zo'n omvang te zijn geweest als aan vankelijk werd gedacht en de berich ten deden vermoeden, maar niettemin blijkt wel, dat Westerling en zijn vol gelingen uit de Pasudan, voor de re gering een onzeker element zijn voor de rust in dit land. Nu geeft de Indonesische regering van deze aanvallen wel de schuld aan, de Nederlanders, doch de Neder landse regering wijst dit met beslist heid van de hand. Het is nietfiemüi begrijpelijk, dat de verstandhouding tussen Nederlanders en Indonesiërs niet wordt bevorderd. bleken te zijn, zullen aangeschaft worden. Jammer is, dat alle gezinnen nog geen lid zijn van het „Groene Kruis", doch propaganda zal in die rich ting gemaakt worden. Na dank gebracht te hebben aan de overige bestuursleden voor hun medewerking, inzonderheid aan de magazijnhouder voor 't beheer der goederen en verdere aanwezigen voor de belangstelling, sloot de pre-'" sidente de vergadering. WELL De muziekvereniging O.B.K. hoopt Woensdag 1 Febr. a.s. in Ons Huis Ie Well haar grote winteruit- voering te geven, met medewerking van de toneelvereniging uit Ammer- zoden, WIJK Naar wij vernemen zal de to neelvereniging „Kunst en Genoegen" bij de uitvoering die Zaterdagavond door de fanfare „Oefening en Uit spanning" wordt gegeven, opvoeren „Boeng Toni" tropisch spel in 3 bedrijven, door A. v. d. Lugt, dat is opgedragen aan onze jongens in Indonesië. Gezien het grote succes, dat de vereniging met dit toneelstuk reeds behaalde is het te verwachten, dat zeer velen, de uitvoering zullen wil len meemaken. WIJK EN AALBURG Een dezer dagen zal huis aan huis een in tekenbiljet worden ge zonden vanwege de Bond vanStaats- pens ion nering. Het doel en streven staat hier uitvoerig op aangegeven en het is daarom van groot belang, dat U dit leest en rustig bespreekt met uw huisgenoten. Besef goed wat het lot van de ouden van dagen zal zijn als straks de Noodwet-Drees ten einde loopt; vooral de jongeren mo gen dit wel eens ter harte nemen. NHill Uitgave Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui (Foto Meyboom) H. K PRINSES BEATRIX die Dinsdag 31 Januari 12 jaar wordt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1