Wachters Binnenland door Spuitvloeistoften BI] DE BALANS Pas op voor natte kleding MOEILIJKHEDEN Abonnés kunnen gratis vragen stellen. Wendt u tol de redactie van ons blad en het antwoord verschijnt t.z.t. DENKT U ER OM? 1. Elke vraag op een afzonderlijk vel. 2. Gegevens zo uitvoerig mo gelijk. 3. Gewenste herkenningslet- ters aangeven, naam en adres ver melden. 4. De vragen worden in de kopy zo kort mogelijk weerge geven. Elk antwoord geldt dus één bepaald geval. 5. Bij kwesties in zake arbeidsverhoudingen, sociale verzekering e.d. moeien branche en adres van hel bedrijf worden opgegeven H. J. Kunt U mij liet adres verschaffen van de consulaten van Australië en Nieuw-Zeeland Antwoord-Kn.Van beide genoem de landen is geen consulaat iu Ne derland gevestigd. De Australische consulaire zaken worden waargeno men door de Australische legatie, Lange Voorhout 18, Den Haag. Het consulaal van Nieuw-Zeeland wordt behartigd door de Britse consuls in Amsterdam, Centrum, Herengracht 460. J. R. 1. Is een landarts ook aan prijsbeheersing .onderhevig? 2. Mag hij voor een stift':and er twee in re kening brengen (f 40,omdat hem de eerste is afgebroken, waarvan de patiënt de onaangename behandeling ondervond? 3. Is de tandarts op ver langen van zijn patiënt verplicht een „specifieke" rekening te zenden? Antwoord-Rt: Wanneer uien zie kenfondspatiënt is, gelden de voor de ziekenfondsleden vastgestelde prij zen. 2. Particuliere patiënten kan elk gewenst bedrag in rekening wor den gebracht. Daarom dient de par ticuliere patiënt, indien hij onaan gename gevolgen vreest, van tevoren prijsopgaaf te" vragen. De tandartsen beschouwen dit niet als onwellevend. Wanneer men meent onrechtvaardig te zijn behandeld, kan men zich met een klacht wenden tot de Maatschap pij ter bevordering van de Tandheel kunde, Laan van Meerdervoort 50 C, Den Haag. Het risico voor breken van stifttanden is voor rekening van de patiënt. 3. De tandarts is niet ver plicht een specificatie te geven, maar doet dit op verzoek van. de patiënt als regel wel. Bij klachten hierover wende U zich lot liet onder 2 ge noemde adres. J. B. lk heb een erfenis gekre gen van f500,Later blijkt ech ter dat de erflater ook nog borg gestaan heeft voor f 10,000. Ben ik nu ook aansprakelijk voor deze borg stelling? Antwoord-Kii. Wanneer U de wet tige en universele erfgenaam bent, neemt U behalve de baten ook de lasten over. Hebt U enkel een legaat ontvangen, dan is de wettige erfge naam aansprakelijk voor deze borg stelling, tenzij natuurlijk uitdrukke lijk in het testament bepaald is, dat U, behalve een legaat van f500, ook de borgstelling moet overne men. U kunt echter te allen tijde weigeren een erfenis le aanvaarden. Wendt U zich tot de notaris. F. M. Ik geniet rijkspensioen. Hoeveel mag ik bijverdienen; blijft dit beperkt tol maximaal het laat stelijk genoten salaris, of mag het dit salaris overschrijden? Antwoord-V: Bent U reeds 65 jaar oud, dan kunt U naast- uw pensioen, onbeperkt andere inkomsten ontvan gen. Bent U nog geen 65 jaar oud en bekleedt U, hoewel U gepension- neerd bent, een andere overheids- of se m i - ov er held s be 1 rek king, dan wordt indien uw jaarlijks pensioen, ver meerderd met 70 pCt. van uw jaar lijkse inkomsten, het bedrag van uw laatstelijk vóór uw ontslag genoten salaris zou overtreffen, uw pensi oen met het bedrag dier overschrij ding verminderd. Inkomsten uit ei gen arbeid, handel of nering of in loondienst bij een particuliere werk gever mogen wel gelijktijdig meteen pensioen worden genoten. d. G. Ben ik verplicht mijn grootvader te onderhouden? Antwoord-Kn.Onderhoudsplichtig zijn bloedverwanten in een rechte, opgaande en neergaande lijn. U bent dus wel degelijk verplicht om in liet onderhoud van uw grootvader mede te voorzien. J. P. B. Het huis van mijn moeder werd in 1944 gebombardeerd en totaal verwoest. Op dit „huis" slaat een hypotheek, die, omdat de oorlogsschade nog steeds niet uitbe taald is, nog niet werd afgelost. Moe ten wij nu maar steeds die rente blijven betalen? Antwoord-Kn.: U moet deze rente inderdaad door blijven betalen. Het geld van deze hypotheek hebt U toendertijd toch uitgekeerd ge kregen? Het huis diende als onder pand voor de kapitaalverschaffer. Nu dit huis er niet meer is, is wel het onderpand verdwenen, maar in. plaats daarvan is nu de te verwach ten uitkering voor oorlogsschade ge komen. Deze kan dus als nieuw onderpand fungeren. Wanneer U de hypotheek wilt aflossen, zouden wij U aanraden eens te schrijven naar de instantie, die uw zaak in behan deling heeft. Een landbouwer gebruikte voor het bespuiten van een wortelgewas met een minerale olie een zeer oud spuiltoestel, dat hij op de rug droeg. Het is niet bekend of aan de olie nog bepaalde stoffen waren toege voegd. Het toestel lekle, zodat zijn kleding op de rug nat werd. De man kreeg weldra een brandend gevoel en toen hij zich ontkleedde bleek, „dat de lappen huid er hij hingen". Daar hij de vloeistof dikwijls op de I Ons Feuilleton door W. Kerremans 18. Reinders heek in het stralende met gloed overtogen gezicht van zijn vriend, dat zich heen en weer wend de, .uitkijkend' naar Yonca. Het kost re Kjarel een geestelijke inspanning zich bij het gesprek1 met mevrouw Ver meer te bepalen, hoewel de gedachte dat het Yiomca's moeder was miet wie hij: zich kon onderhouden de .moei lijkheid verlichte. „Ja, ja", antwoordde Roelants spot tend, „je moet niet denken dat ik de eerste de beste be|n". Jo had miet niemand gesproken over de ontmoeting in de tram1 en op straat. Zij begreep, zij viermloedde, ziij wist. Roelants had haar niet kunnen misleiden door te doen of hij haar niet had gezocht. Zij. had ook' lie el gemakkelijk vemömlen, dat hij direc teur van .een bank in Am'stetdam was en nu tijdelijk in Breda vertoef de. Zij was niet zo zelfingenomen, dat het bij haar was opgekomen., dat Roelants alleen voor haar zich in Breda had „gëvlèstigd, maar zij: giste toch wel dat er verband zou. bestaan. Het waren 'prettige en strelende ge dachten, die haar bezighielden en juist het verschil in leeftijd deed haar trots groeien. En toen zij: hem weer zag, gaf haar dat een schokje van vreugde. Ze hoopte hem te zullen zien als ze door de stad ging en nu zij kennis gemaakt hadden en hij ook aan haar moeder was voorgesteld, verwachtte zij dat hij weldra een be zoek zou komen brengen. Dat stond inderdaadd op het pro gramma. Toen mevrouw Vermeel' af scheid nam van de beide heren zei zö tot Reinders „Tot ziens dan en bedankt: voor je poffers. Ze waren werkelijk heel smakelijk. Kom je weer eens een. kop je thee drinken met Lydie, dan zal ik trachten je revanche te geven". Zij wierp .een zijdelingse blik op Roelants en overwoog of zij, hem ook kon uitnodigen, maar dat verbood de conventie zolang hij, niet zelf ge vraagd had eert visite te mogen ma ken. Hioewel 'tin strijd was met zijn plan begreep Roelants. dat hij dezüe kans niet voorbij mocht laten gaan en dat een schijn van onhoffelijk heid zou hebben als hij niet vroeg de kennismaking te mogen voortzetten. Dus vroeg hij „Zou het u schikken als ik een dezer dagen ëen visite kwam ma ken?" „Graag", antwoordde zij, „komt u dan met Reinders ien zijn vrouw mee. Ik zie. Lydie nog wel vanavond en zal dan met haar een avond be spreken". Mevrouw Vermeier ging heen en Reinders fluisterde „Overwinning over de gehele linie, oude jongen. De weg is gebaand, de deur is geopend. Voor 'dit inter mediair reken ik geen provisie, het zou je ruïneren". Mevrouw Vermeer vér li et hen en Lydie voegde zich bij {raar man en Roelants. Zij vroeg niets nnaar keek alleen vragend naar de laatste. „Ik heb... Yonca gesproken", ant woordde hij op de niet gesteldde vraag. En hij herbaalde dromerig: „Ik heb Yonca gespróken". Lydie klopte hem bedarend opzijn ami en vroeg aan \Vim of hij nog een afspraak gemaakt had met mie vrouw Vermeer. „Wat denk je? Roelants zo-u me toch naar het leven gestaan hebben als ik dat had verzuimd. Alle be letselen heb ik met fijne diplomatie opgeruimd, de deur van mevrouw Vermeers huis is geopend en binnen enkele dagen zal Aarel zich niet meer behoeven te bepalen tot een. zo vluchtig gesprekje als waarmede hij zich vanavond moest vergenoegen". „Zou ik niet nog een pakje sigaret ten bij' haar kunnen kopen", vroeg Roelants benepen. „Neen, Karei doe dat nu niet'J adviseerde Lydie. „Het is wel niet ongepast, maar het zou er toch' niet ver vandaan .zijn als je .nu, weer bij Jo om sigarettien ging. Vepgleet toch ook niet altijd weer je uitstekend voornemen om haar voorlopig niets te doen blijken van je brandend hart". iMiet hun drieën gingen zij1 enige dagen later des avonds naar mevrouw Vermeer. Roelants was onderweg stil geweest en tóen zij de woning van handen had gekregen, zonder daar enige nadelige gevolgen van te be speuren was hij er zeer over ver wonderd, dat de huid van zijn rug nu in zo ernstige mate was aange tast. Er zijn allerlei vloeistoffen, waar mede men schijnbaar ongestraft her haaldelijk de handen kan bevochti gen. De ervaring Iéert echter, dat huidaandoeningen op de duur meest al niet uitblijven en zeker niet bij personen mei een verhoogde gevoe ligheid hiervoor. Wanneer de kle ding met vloeistof is doordrenkt lig gen de verhoudingen evenwel an ders. Is het contact met de handen dikwijls niet van voortdurende aard en beperkt het zich vaak tol een klein gedeelte van de huid, natte kledingstukken bevochtigen een veel grotere huidoppervlakte en er be slaat 'dan. wél een voortdurend con tact. Bovendien is de temperatuur onder de kleding belangrijk hoger dan bij de onbedekte handen: deze warmte verhoogt het effect van de inwerking der vloeistof nog. Voorts is de huid van de handen, vooral aan de palmzijde, van een veel dik kere Troornlaag voorzien, zodat de huid daar een grotere weerstand heeft dan op vele andere plaatsen van het lichaam. In bovengenoemd geval heeft bovendien de wrijving van de kleding onder de druk van het spuittoeslel het ontslaan van de huidbeschadiging bevorderd. Verzuim daarom niet dergelijke kleding onmiddellijk uit te trekken en de lichaamsdelen, die ermede in aanraking zijn geweest, direct goed le wassen. Deze eenvoudige maatre gel kan het leven redden. Wacht niet tot er waarschuwende verschijnse len optreden; deze kunnen geheel uitblijven en wanneer zij wèl op- optreden is het wellicht reeds te laat. OVERWERKVERGUNNINGEN Naar gebleken is, heeft de publica tie omtrent de verhoging van ionen en salarissen met 5 pCt. hier en daar de indruk gewekt, dat voortaan zonder vergunning der, Arbeidsin spectie overwerk verricht mag wor den. Deze opvatting is evenwel niet juist. Voor het verrichten van over werk moet op de gebruikelijke wij ze vergunning worden aangevraagd bij het districtshoofd der Arbeidsin spectie. VEESTAPEL DOOR DE LUCHT. Een vracht-Skymaster van de KLM voerde dezer dagen ieen kudde van 11 drachtige koeien en stier door de lucht, die ze van Kopenhagen naar Athene moesten brengen. Deze veestapel, die door deKLM- vleugels over half Europa werd ge dragen, was in zijn geheel bestemd voor de Koninklijke stallen in Athe ne. Het was de eerste maal in die ge schiedenis, dat een dergelijk aantal koeien tegelijkertijd in een vliegtuig werd vervoerd. Yonca naderden zong Reinders zacht „Salut demeüre chaste et pure" maar Lydie stootte hem aan en zei „Wek hem toch niet!" Een w,onderlijk mengelmoes van ge waarwordingen bestormde en. door stroomde Roelants toen hij voor de eerste maal het huis betrad, waarin hij Yonca wist. Er was haast iets ang stigs, onrustigs, beklemmends, bij' en toch ook verlangen en genot. Hij: had die toestand willen dioen voort duren, voor langere tijd' dan moge lijk whs. Hij zou graag daar beneden in de gang zij'n gebleven om te blij ven genieten van. "die wellustige be dreiging, die smartelijke vreugde en dat bange verlangen. Het was alles Yonca wat hij .zag en gevoelde, die trap, de loper en zélfs het dienst meisje, dat de deur had1 geopend en al die deuren ófp het portaal. Niet achter één daarvan vermoedde hij Yonca, miaar overal, van alles ging wat uit van Yonca en van haar al leen. Het was hinderlijk, storend te moeten weten, dat nog andere men sen daar verbleven. Daar nu te blij ven staan en hiet Yoncafluide op hem te laten in werkten en te latten door dringen tot in de fijinste schuilhoe ken van zijn ziel zou onbescbjijfljijk heerlijk zijn. Plotseling stond zij zelf voor hem en begroette de gasten. Ook sprak zij hemi aan en hij luisterde scherp, maar hoorde haar wóórden niet, al thans begreep ze niet. Hij1 zag haar wenkbrauwen omhoog gaan in verba zing over zij111 domme houding. Hij moe^t iets zéggen, watdan ook. Over Rijmen van Tijmen. HOE OUDER HOE GEKKER In Londen is een Opa, Die slaal wel een record, Trofs negen kruisjes doet hij. Nog aan de wielersport. Hij is nog kwiek en lenig, En Opa's naamgenoot, Een knaap van elf jaren, Voelt zich al reuzegroot. Hij mag te saam met Opa, Een wedstrijd houden, dus Ondanks verschil in leeftijd, Vindt kleinzoon het heel knus, Om nog eens te proberen, Wie het nu winnen zal. Me dunkt, het is in Londen, Een moeilijk geval. 't Verstand komt met de jaren, Maar 't blijkt zo menigmaal, Helaas ook af te nemen, En dan is het fataal! Zie dat maar eens aan Opa. Heel Londen spreekt er van. Een ieder heeft veel meelij Met zulk een sportend man. Want kijk, zo'n wielerwedstrijd, Valt Opa stellig zwaar. En kan het eerbied kweken, Voor iemands grijze haar? TIJMEN. het weer? Neen, neen, vooral geen praatjes over het weer. Wat dan? Hij zei wat en het was zeer on nozel „Ja, ikheb u vroeger ontmoet", zei hij' dromerig. Jo lachte, Reinders grinnikte ert Lydie wendide zich af. Wie had die woorden gesproken? D|at was hij; toch geweest. Hij had i hoewel niet heel, duidelijk ge hoord dat hij die zin had geuit.: Vreemd, hij Jjadi de woorden niet in zijn gedachten geformuleerd en hij wist oiok niet waarop zij: betrekking haddien. Niet op de eerste ontmioetihig in de tram art ook niet die kennis- imjakiug op de fancy-fair. Vreemd, zonderling. Vroeger .ontmoet? Yonca, 'een. onbekende nooit gehoorde naam. „Ik zal uw memorie wat te hulp komen", zei Yonca hem' onderzoe kend aanziende. „U hebt op de fancy- fair sigaretten 'bij; mij gieklodht". „Ja, miaar dat weet ik wel", riep Roelants op een toon alsof hem .óm- recht was aangedaan, alsof iemand hem gezégd zou hebbenu bent in Breda. Deze op enigszins verontwaardigde toon geuite, met nadruk en ernst uitgesproken verzekering deed de om standers lachen ert dat lachen klonk verlossend. Maar nlu moest hij toch weer iets antwooorden en zijin her senen werkten niet, hij! had de con trole er over verloren. Niet denken, alleen maar spreken wat gezegd moet worden, dacht hij;. (Wordt vervolgd), VUIL'NISEMiMER ALS BRAND KAST. Een jongemhn die ofp de asvaalt te Delft bezig was met het uitzoeken van huisvuil, vond 'n trommeltje, dat een bedrag van f 2295.en enige dis tributiebescheiden bevatte. Dank zit de bonkaarten slaagde de politie erin de eigenaar op te sporen. Het block, toen dat de vrouw des huizes het gevaarlijk had gevonden zoveel geld in huis te hebben. Haar man wist wel een goede bergplaats en verstopte het trommeltje in de vuilnisemmer, doch hij verzuimde dit aan zijn vrouvr te vertellen, zodat het trommeltje met het huisvuil in de vuilniswagen ver dween. De eerlijke vinder heeft een beloning ontvangen en de gelukkig# verliezer zoekt nu een ahdejpe berg plaats. i HANS KAART „BELEDIGT T.N.I. I Het gezelschap van Has Kaart is onder bescherming van militaire po litie te Djakarta aangekomen, nadat het geweigerd had voor Indonesische officieren te Pekalongan op te treden. Hans Kaart deelde mede, dat op het ogenblik, dat men op het punt stond een uitvoering aan te vangen, die georganiseerd was voor Neder landse soldateiï, die op hun repa triëring wachten", vier 'I^N.I.-officie ren binnenkwamen.. „Ik verklaarde toen, dat ons contract Inhield, dat wij dlleeri vbor Nederlandse soldaten spelen, waarna wij het tonteel verlie ten", aldus Hans Kaart. De Nederlandse legercommandant gaf opdracht, dat het gezelschap zich naar Djakarta zou begeven, nadat de TjN.I.-officieren" een. klacht hadden ingediend over de „belediging", aldus Reuter. De Minister van Luchtvaart, in Engeland, Mr. Arthur Henderson, bezoekt Lincolnshire, waar hij de training van de in opleiding zijnde cadetten van de Royal Air Force inspecteert. FotoCadetten nemen een moei lijke hinderpaal. De rook van de munitie op de grond wordt gebruikt om de oorlogs toestand na te bootsen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2