voor.Olieiflas en Dederzaad. WIJK Ons Landbouwhoekje. Garantieprijzen Een vernuftige installatie bij de K.L.M. II II II is er I I I I ii Teneinde de teelt van oliehouden de gewassen te stimuleren, in het bijzonder met het oog op de nood-, zakelijke verhoging van de binnen landse vetp reductie, heeft de Minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening voor de oogst 1950 een garantieprijs voor telers voor olievlas vastgesteld. Deze priis zal f.55-pe1" 100 kg bedragen bij een vochtgehalte van 10 pet. en een zui verheid van 95 pet., terwijl bij de be paling van het minimale oliegehalte van 38 pet. zal worden uitgegaan. Voor dederzaad zal eveneens een garantieprijs voor telers voor de nieu we oogst gelden, te weten f45. per 100 fcg. Deze prijs is gebaseerd lop den vochtgehalte van maximaal 13 pet. en een (maximale bijmenging van 3 pet. Oliefvlias. Olievlas wordt in het buitenland, in het bijzonder in Zweden en Dene marken, op grote schaal verbouwd, hoofdzakelijk op grond van het hoge oliegehalte, dat onder normale om standigheden ruim 40 pet. van zuiver zaad bedraagt. Het gewas levert olie van goede kwaliteit, welke vooral in aanmerking komt voor industriële ver werking, met name in de lak- en verfindustrie. 1 Onderzoekkingen hebben voorts uit gewezen, dat de verbouw van olievlas in ons land goede mogelijkheden biedt, zodat het aanbeveling verdient, bii de opstelling van het nieuwe bouw plan met dit gewas rekening te hou den. Dit geldt in bijzondere mate voor streken, waar men op grond van de bestrijding van de aardappel moeheid, tot een beperking van de verbouw van aardappelen moet over gaan, zoals in de Veenkoloniën. De wereldvetsituatie is van dien aard, dat uitbreiding van de teelt van oliehoudende gewassen onder de gegeven omstandigheden verantwoord moet worden geacht. Ons land im porteerde voor de oorlog jaarlijks gemiddeld 100.000 ton lijnolie, res pectievelijk de daarmede overeenko mende hoeveelheid lijnzaad. Hieruit blijkt, dat de productie van olievlas hier te lande aan de behoefte tege moetkomt, roede gelet op de uitgaven in harde valuta, die met de import zijn gemoeid. Wanneer in 1952 de (Marshall-hulp wordt gestaakt, zal de binnenlandse voorziening van vetten, maast eventuele aankopen uit deniet- dollarlanden, in toenemende mate uit eigen opbrengsten dienen te geschie den. j (Diedérzlaad. In zekere mate kan ook de teelt van dederzaad een bijdrage leveren in de verbetering van de vetpositie. Het aantrekkelijke van dederzaad is bovendien, dat dit gewas bijzonder geschikt is voor verbouw op de lich te zandgronden. Het oliegehalte van zuiver dederzaad bedraagt ca. 33 pet. dé kwaliteit van dederolie is evenwel minder dan van lijnolie. Hetzelfde geldt voor de voederwaarde van de koeken in vergelijking met die van lijnkoeken. 1 t Naar de industriële verwerkingsmo- gelijkheden van dederolie wordt se dert enige tijd een onderzoek inge steld. Daar dé olie voor een deel dro gende eigenschappen bezit, zou het mogelijk kunnen zijin, dat zij als grondstof voor de verfindustrie in aanmerking komt. In afwachting van de uitslag van de proefnemingen hieromtrent, heeft de Min'ster thans beslist voor dederzaad een garantie prijs vast te stellen teneinde de eco nomische mogelijkheden, welke in dit gewas zouden kunnen schuilen, niet verloren te doen gaan. Landbouwers, die tot dusvier nog geen ervaringen hebbén opgedaan met de teelt van' dederzaad en van olie vlas, kunnen ojp verzoek alle inlich tingen dienaangaande vferkrijgen bii de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Wat leert de Amerikaanse landbouw ons Een nadere kennismaking miet de Amerikaanse landbouw vestigt de overtuiging, dat de bedrijfsvoering al daar belangrijke perspectieven opent voor onze landbouw. Uiteraard zal men met" het toepassen van Ameri kaanse landbouwmethode, n rekening moeten houden met de bedrijfsom standigheden hier, welke in verge lijking met Amerika zéér uiteenlopen. In een radio-vraaggesprek heeft Ir. C. W. C. van Beekonn, Rij'ksland- bouwconsulent voor de Zeeuwse ei landen, zijn indrukken weergegeven van zijn studie van de Amerikaanse landbouw, waaihii hij o.a. enkele me thoden besprak, welke min of meer in aanmerking komien om in onze landbouw te worden toegepast. Dat geldt in de eerste plaats voor de melkfwinning, waarbij' een uitersts hygiëne aan de dag wordt gelegd. Hét melkten géschiedt vrijwel uitslui tend machinaal, hetgeen overigens voor een land als Amerika, waar alles er op is toegespitst, om hand werk door machines te vervangen, geenszins verwondering behoeft te wekken. Daarnaast maakt men, voor het bewaren van de melk, gebruik gebruik van koelinstallatie, waardoor de melk, ook bij liet vervoer, beter bestand is tegen tie weersinvloeden gedurende de zomermaanden. Ook wat de fruitteelt betreft liggen er voor ons land nog belangrijke moge lijkheden. De mening, die sommige fruittelers zijn toegedaan, dat onze fruitteelt niet voor de Amerikaanse behoeft onder te doen, is in zoverre ongegrond, dat de Amerikaan het van ons wint wat het smaakvol op dienen van het product aan de consu ment betreft. Overigens valt dit ook op te merken 'bij andere producten als uien en aardappelen. Vooral de verpakking in zakjes van 4Y2 kg, zoals zij aan het publiek in de grote steden wordt aangeboden, geeft de producten een aantrekkelijk cachet. Vanzelfsprekend heeft men voor de beweiking, die de producten onder gaan, alvorens zij marktklaar zijn, weer verschillende machines ter be schikking. Vermeldenswaard is voorts dé gro te organisatie van de plattelandsjon geren in Amerika, de zgn. 4-I-ü-dubs, welke bii de buitenlander een grootse indruk achterlaat. Het doel, dat deze organisatie voor ogen stelt, is jonge mensen vooor te bereiden op de taak, die hun als volwassene wacht bij goed staatsburgerschap. Iedere plattelands- jongere, zowel jongen als meisje, kan lid worden van de organisatie, die het respectabele aantal leden telt van bij na 2 millioen. Voorwaarde hiertoe is, dat hij of zij zich met ernst wijdt aan een door hem of haar gekozen werk stuk, waaronder wordt verstaan kle ding, huishouding, inrichting van het huis bereiden van maaltijden, conser veren van voedsel, behandeling van de tractor, landbouwwerktuigen, elec- trificatie, slachtvee en tenslolle ken nis van verschillende landbouwge wassen. Het doel van de organisatie ligt gesymboliseerd in het embleem, dat bestaat uit een klaverblad van 4 met in elk blaadje een H, de H's van Hoofd, Hart, Hand en gezond heid. De leden leggen met het lid maatschap de 4-H gelofte af, die hier op neerkomt, dat hii of zij belooft zich verstandelijk te ontwikkelen,. rechtschapen te zijn en gezond te leven naar lichaam en geest. Het .is een gelukkig verschijnsel, dat ook in ons land iets van het enthousiasme., waarmee de leden zijn bezield, is doorgedrongen. De prestaties van de Amerikaanse landbouwer moge dan ook in menig opzicht een overheersende rol spe len, dit neemt echter ni^J: weg, dal de Nederlandse boer het reeds zover heeft gebracht, dat hij rijn wijze vain werken met trots kan vergelijken met die van rijn collega in het grote, technisch zo enorm1 ontwikkelde Amerika. Vroeger ging dat zo, in de tijd toen de vlieger nog naast de motor in de open lucht zat. Dan legde hij zijn hand eens op de cylinders, om te voelen of zij allemaal nog werk ten. Af en toe snoof hij eens of hij geen schroeilucht ontwaarde wat uiteraard aangaf dat liet een of an dere materiaal warm liep. Ook vreemde geluiden konden direct door het geoefende oor van de vlieger ge- localiseerd worden. In de loop van de achter ons liggende 30 jaren is er in de lucht vaart zeer veel veranderd. En ook het controleren van het al dan niet feilloos lopen van een vliegtuigmo tor is niet meer mogelijk met behulp van neus en oor van de vlieger. Een uitermate vernuftig samenstel van aan wij ssy sternen, aangebracht aan alle vilaie onderdelen van de tegen woordige vliegtuigmotor maken het thans voor de boordwerktuigkundige mogelijk om aan de hand van wij- f «JCsf 5e Scheepjes Breiboek S ii ft PRIJS f 0.30 |j zertjes, lampjes en signalen in de stuurhut van minuut tot minuut vast te stellen hoe de gedragingen van de motoren zijn en of ieder onderdeel normaal functionneert. Van welk een uitnemend belang het goed wer ken van dit aanwijssysiteem is laat zich denken. Deze immers is als hel ware het oog, het oor en de hand van de boordwerktuigkundige in de motorgondels. Nauwkeurig en regel matig moeten deze mechanische zin tuigen van iedere vliegtuigmotor ge controleerd worden; evenals natuur lijk de overbrengingsmiddelen van de motor naar de stuurhut en de aanwijzingsapparalen op het instru mentenpaneel. Tot voor kort kon deze controle alleen plaatsvinden door een tamelijk omslachtig doormeet-systeem, waar bij eventuele storinggevende onder delen door andere vervangen of ge repareerd werden. Bij het proef draaien builen de hangar, waarmede de vljegluigrevi ie beëindigd wordt, moest dan blijken of de storingen op de juiste manier hersteld waren. Zo< niet dan werden de motoren ge stopt ten ging men mogelijke andere oorzaken onderzoeken. Een methode die veel tijd en brandstof vergde, om nog maar niet te spreken van de extra slijtage van de motor onderde len. Thans neemt een wagentje, onge veer ter grootje van een schrijfbu reau de taak, die de motoren tijdens het proefdraaien hebben in verband met het controleren van hel aanwijs- sysleem, over. Terwijl het vliegtuig nagekeken wordt sluit men dit wa gentje op een bepaalde manier aan en verbindt door middel van een groot aantal elektrische leidingen de vilaie onderdelen van de motor met de testwagen. Door electroinoIoren, Een voor-Romeinse neder zetting en een LusihoJ voor Ridders en Edelen. i V. Na onze gegevens over de Ridder hofstad Kroonenburg, gaan wij riians naar het 'kasteel Wijckestein, waar van ons1 helaas de' bouwheer niet be kend ismaar wel hebben wij aan de hand van de bestaande resten kuil nep vastleggen in welke tijd het gebouwd is. Achter de thans, door tijd en 'storm, in een ruïne hen schapen bouwhoeve bevindt zich nog een gebouwtje 'dat kennelijk, niet al leen aan 'de bouwsteen van de buiten muren, maar Ook aan 'de breed tie hiervan, een 'overblijfsel is van het eens zo 'trotste geheel. De baksteen dateert uit 'het begin van de vijftien- de eeuw, 'terwijl de fraaie boogkel- ders eveneens teen bouw uit die tijd kenmerkt. Volgens overlevering kwam men vanaf de 'Veldstraat na de brug ge passeerd te 'hebben door een poort ic\> het binnenplein van de Hoistad. Boven de poort was een duiventil geplaatst. Bij het binnentreden kwam men in de gang en op het eind daar van in de blauwe kleuken, zo ge noemd naar de blauwe stenen waar mede dit vertrek betegeld was. Aan de ene 'kant was de grote ,zaal, aan de andere 'kant dé kleine keukein mét een grote kelder, de kle'ine zaal, een grote opkamer en dé dienstmleiden- ikamer. Met een grote wenteltrap kwam men op de bovenverdieping, waar zich nog vier kamers bevonden. Hier boven waren de zolders, die zich over alles uitstrekten. Rondom, het kasteel was een brede gracht, waarvan de kanten beplant waren met beuken en 'Italiaanse 00- ïnen. Wij zijn van mening, dat het nog bestaande restant de kleine keuken roef kelder geweest is en thans door de omwonenden nog het bakhuis ge noemd wordt. Het Hiuis Wijékesteki kwam' in de 16e eeuw toe aan de familie van Malsen. Uiteindelijk heeft Jonkvrouw Huberta van Malsen, waarschijnlijk als laatste spruit uit deze famil'ielak het huis verkocht aan de Ontvanger ovgr de Meijerij van 's Hertogenbosch, wiens nazaten het goed weder ver kocht hebben aan Matheus Drossert, Kapitein van de Marine te Heusden. Óm een goed beeld te geven van de toestand waarin zich Wijckestein in de 17e eeuw bevond, volgt hier een gedeelte van een koopacte uit die tijd „Alsoo Adriaen Doublet als voocht van Johan Hamel minderjarige soon van wijlen Gijsbrecht Hamel, in sijin leven ontfanger over de redempteu van de Meijerije van 's Htertiogen- bosch, geprocurcert 'bij1 wijlen Jou ff. Christina Bruijnincx dén Hiové van Hollandt bij requieste te kennen heeft gegeven, boe dat den voornoemden Johan Hamel in den ja,re 1626 geërft hackle gehadt van sijne grootvader Gerrit Bruijnincx, in sijn leven ont fanger over de Meijerije van 'sHeirtio- gienboseh voorschreven ende noch ge- meijin ,h adden met sijn oudste broe der Gerrard Hamel een huijisinge met acht mergen landts, wesende hoff, boomgaèrt, hoij, saeij ende weijlandt gelegen in den Banne van Wijck int Landt van HeusdenEnde dat de- selve huijsinge mette acht mtergen lands tot noch toe meer tot last als proffijt waeren geweest, overmits de kleine htuijre (huur), die daarvan ge- nooten wierdt, ende die groote repa ration, die jaerlix aént buijs moeten geschieden, sijnde groot endle uitten waetere opgemetseld, sta ende opt landt onder contrijbuitie van Brabant dikwijls onbewoont. Daer beneffens out ende bouwvallich tot groote scha de van de eijgenaer's enz. enz. Gegeven int jaer ons Heeren ses- thienhondert vijf ende veertigh, op ten sest'enden dagh in Nov'einber". In 1760 is „Wijckestein" verkocht aan Covert de Koele schepen te Heus den en Gornelis van Ommeren, wo nende te Hemert, voor de som van f1900. „eene extra ordinaire plai- sante en welgelegen buijtenplaets ge- naamt Wijckestein groot 8 mergen enz. De buren wanen toen ten Westen de Heer Substitut Drossaert van de Pol (Eikestein) en ten Oosten de Heer Brocades (Kroonenburg). I11 1764 komen als eigenaren voor Rom- bout van Hien, Heemraad van de Hoge Maasdijk en Vrouwe Maria Sara Evertse, echtelieden. In 1765 (26 April)) verkocht aan Maroelus van Druenen te Schoonho ven voor de som Van f3700. „Van Druenen gekocht vioor: ende dat omme en voor de so mme van Drie Duijsent een "Houdert en Veer tigh guldens, mitsgaders nogh eene somme van vijff hondert en sestigh gulden, wel'ke bedongen sijn voor 't soontje van de verkopers (R. van Hien en Vrouw) zoodat de geheele cooppenningen komen te bedragen eene somma van Drie duijsent en se ven bondert guldens". het kasteel Wijckestein is in 1850 gesloopt; de familie van Dmnen is ongeveer anderhalve eeuw eigenaar geweest van dit oud-adelijk huis. De kastelen Kronenburg en Eijkestein wa ren reeds vroeger onder de slopers hamer gevallen". Van de Ridderhofstad Eijckesteiit wetejn wij maar éèn bedroefd beetje. Het behoorde in de 17e eeuw toe aan de Heer Joost de Camottis, ver volgens aan zijn weduwe en kinde ren. .J:.l In de 18e eeuw vinden wijl als eige naar vermeld: de heer Simon Lode- wijik van de Poll. Bij de overstiroh ming van 1740 had ook dit gebouw veel geleden. De brug, bekkén en een kleine schuur waren geheel weg gespoeld, terwijl ook bet muurwerk eti de vloeren zeer gehavend waren. Een flinke boerderij staat op de plaats waar eens de Riddderhofstasd van die naam haar muren deed spiegelen in de brede slotgracht. Wii hebben voldoende begrip voor het heden, om niet sentimenteel te wor den voor .al die vergane glorie van bet verleden, maar bet is jammer dat al deze achtbare Rid dier hof steden en Kastelen in droeve ja, 't woord is juist lichtziinh/gbeid aan de moker werden prijsgegeven1 en, ge slecht ten bodem toe. Moge het voor de Wijkenaren al thans in eervol aandenken blijven voortleven. (Wordt vervolgd). Hl. V., 'Aalburg.. oliepompen en andere apparaten, die zich onder het controlepaneel van dit wagentje bevinden kan een toestand nagebootst worden alsof de aange sloten motor in volle werking is, terwijl deze in feite stilstaat. Hier door is men in staat de „zintuigen" van de motor in de hangar te les tea in de tijd, waarin het gehele vlieg tuig gereviseerd wordt. De voorde len zijn duidelijk. Brandstof- en lijdsbesparing. Daarbij komt nog dat deze nieuwe testapparatuur de moge lijke oorzaak van een eventuele sto ring direct aanwijst, waardoor het vroegere tijdrovende speuren tot het verleden behoort. De testwagen is door 17 monteurs van de DC-6 lijninspectie van de K.L.M. tijdens de zogenaamde wacht uren gebouwd uit liefhebberij en interesse. Een jaar lang heeft men gezwoegd en het resultaat was een staaltje van vernuft in de wijdste zin van het woord, ontworpen en gebouwd door K.L.M.-monteurs, die hiermee blijk geven liefde voor huil vak te bezitten. FOSFAATBEMESTING OP GRASLAND. Slakkenmeel, dat reeds in het na jaar gegeven kan worden, kaïi jok nu nog worden uitgestrooid, doch na Januari kan men het beter nalaten. Het is een langzaam wérkende mest stof en bij late uitzaai mag men niet het volledige resultaat verwachten voor de komende weideperiode. Voor superfosfaat geldt deze tijds bepaling niet zo streng, het werkt veel sneller. Meestal zaait men het pas eind Januari en later, hiertegen bestaat ook geen bezwaar. Bij het gebruik van super moet echter een opmerking worden gemaakt. Het mag slechts worden aangewend als het gras volkomen droog is. Dan is er geen gevaar voor verbranding, waar voor zo vele weideboeren bevreesd rijn. De Technisch-deskiundige van de Commissie voor Voeder- en Weidebouw van de Stichting voor de Landbouw. Suriname. NIET VERANTWOORDE BEMID DELING. Nu emigratie een zaak is", die in Ne derland steeds meer belangstelling treki, wordt het getal valn degenen, die op een of andere wijze hierbij een, rol willen spelen, steeds groter. Toen de vestiging van Nederlandse boeren in Frankrijk begon, wierpen zich mens'eh bp nis makelaar, die poogden aan niet ter za'ke kundige Nederlanders boerderijen te verschaf fen, waarbij al spoedig bleek, dn* praktijken werden toegepast, die rtiet in het belang waren van onze land genoten. Thans wordt ons van betrouwbare zijde bericht, dat in het Noorden van ons land iemand zich opwerpt, als bemiddelaar inzake emigratie naar Suriname. Het betreft hier om', de actie van de heer "M. ,Smit, vroeger wonende te Smilde, thans verblijf houdende te Ter Apel. Deze Smit heeft een reis naar Suriname gemaakt en beweert nu een concessie te hebben ontvan gen in het Saramacca-district. Reeds zom 'hij een aantal boeren geïnteresseerd hebben om jnaar Su riname te vier trekken. Wii kunnen mededelen, dat de»: plannen in Suriname niet ernstig woor den genomen. Gezien het speculatief karakter ervan zal de toelating van het gezelschap van de beer Simit in Suriname worden geweigerd. De Centrale Stichting .Landbouw Emigratie wil een ieder met klem waarschuwen zich niet in te laten met dergelijke plannen en in geen geval voorbarig zijn bezit in Neder land te gelde te maken af zijn po sitie opte geven. I Nogmaals worden onze landbou wers er aan herinnerd, dat men zich op het gebied van emigratie nim mer in het avontuur heeft té storten. Him eigen organisaties, samenwer kend in die Centrale Stichting Land bouw Emigratie, zijn in staat en altijd bereid hun inlichtingen te geven, die op waarheid berusten. De moeilijkheden, die sommigen in Frankrijk en in .Brazilië b.v. hebben andervónden, omdat ze ojjjuist zijn voorgelicht of geheel onvoorbereid vertrokken, kan men zich sparen. Men wake er dan echter voor zijn belangen in handen .te stéllen van pep» sonen, die of ondeskundig zijn of hun eigen belang ten 'koste van emigran ten najagen. lot grote voorzichtigheid moet dart ook worden geadviseerd. Dit is een ieder kwartaal verschijnende uitgave. Het is het »j resultaat van de samenwerking tussen de„N. V. Veenen- daalsche Sajet- en Vijfschachtfabriek (de fabrikante van de i; alom bekende SCHEEPJESWOL en de Uitgevers Maatschappij j! „Ons Vrije Nederland'' N. V. Alle in dit boekje voorkomende patronen worden door de Uitgeefsters gegarandeerd. tt Wie moeilijkheden heeft met enig patroon schrijve aan de N. V. VAN SCHUPPEN Zn. te Veenendaal. Dit boekje is verkrijgbaar in de Boekhandel Firma L. J. VEERMAN, Telef. 19, NEUSDEN. êeette»êeMeêeMe X Ook verkrijgbaar bij de bezorgers van het Nieuwsblad. I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4