voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Industrialisatie PUROL in huis! No. 6742 Donderdag 2 Februari 1950 van Nederland. Und van alten a Firma L. J. Veerman, Heusden De ouderen onder ons leerden op school, dat Nederland een bevolking had van 41/2 k 5 imillioeln, thans telt ons land 10 millioen inwoners en behoort totde dichtst bevolkte landen ter wereld. En nog steeds groeit de bevolking en met de groei van de bevolking groeit ook het aan tal Nederlanders da.t wierken wil en wel zodanig, dat tot i960 elk jaar gemiddeld ruim 40.000 Nederlanders hun werkkracht aanbieden. Waar vin den deze personen werk ,dat huin- zelf en hun gezinnen een behoorlijk bestaan oplevert? i Het boerenbedrijf biedt daarvoor slechts beperkte mogelijkheden. De oppervlakte van ons land is klein en uitbreiding van de grond die voor landbouw of veeteelt geschikt is, is slechts in geringe mate mogelijk. Ook handel en verkeer bieden hiervoor niet veel mógelijkheden. In de laatste tijd gingen ongeveer 10.000 arbeidskrachten per jaar naar het buitenland, doch men verwacht dat de emigratie eerder zal dalen dan toennemen, zodat ook hierin geen oplossing gevonden kan worden. Evenals elk ander land, moet Ne derland een groot gedeelte van de voedingsmiddelen, de grondstoffen en velerlei andere producten, die het dringend nodig heeft, in bet hui ten- land kopen. Nederland moet daar voor betalen en voor een goede huis houding is het nodig, dat Nederland daarvoor goederen aan het buiten land levert. 1 Vroeger was het zo, dat Nederland smeer .uit- dan invoerde. Daardoor was het mogelijk, dat Nederland in Indiër de Verenigde Staten, Duitsland enz. aLlerliei ondernemingen finan cierde ,wat voor ons land een be langrijke bron van inkomsten ble te kende. Nederland slaagde er hierdoor in, het verschil tussen invoer en uit voer te overbruggen. Na de oorlog is dit allemaal ver anderd, de inkomsten uit buitenland se beleggingen en het verlenen van diensten aan het buitenland zijn aan zienlijk verminderd en in sommige gevallen zelfs geheel verdwenen. De bronnen van Inkomsten vloeien aan zienlijk minder dan vóór de porlog en dit zal in de toekomst pok wel' zo blijven. Tot midden 1948 werd het ver schil door leningen overbrugd, die uti het buitenland werden verkregen en tevens door verkoop van een deel van .onze goudreserves en buitenland se beleggingen. Sedert April 1948 geschiedt dit v.n. door de Mjarshall- Deze Marshall-hulp houdt op in IQ S3 en dan moet Nederland instaat zijn uit eigen middelen te betalen voor goederen die uit het buiten land worden ingevoerd. Deze betaling kan alleen geschie den door meer uitvoer, daarvoor is weer nodig meer productie en mteer productie is alleen te bereiken door meer industrie. Hoe is deze te bereiken? Alleen door de medewerking van iedere Ne derlander. Eien grote taak ligt hier voor .ondernemer en arbeider; v.an hun doorzicht, durf en samenwerking hangt het af of de nodige nieuwe bedrijven .er zullen komen. Waar moeten deze fabrieken wor den gebouwd? In gebieden, waar die huidige middelen van bestaan van de bevolking in de toekomst niet voldoende .mogelijkheden .zal bieden. Bovendien ,zal bij: 4e vestiging van industrieën overleg^ met andere W. Europese landen niet gemist kunnen worden, ;om daardoor dubbel werk en (onnodige, verliezen: te voorkomen. Komt bet tot industrialisatie en wil jong .Nederland daarbij: kans vian sla gen hebben, dan zal de Nederlandse schooljeugd ;zo Vroeg mogelijk tech nische kennis moetien worden bijge bracht. i In de bedrijfsschqpl, ambacht school, middelbaar technische schoot en ,dc technische hogeschool moeten de mensen worden opgeleid, waaraan wii aju en straks dringend behoefte hebben. HEUSDEN Dinsdag 7 Februari zal de raad dezer gemeente in openbare verga dering bijeen komen, des avonds om acht uur. 1 I Agenda 1Opening. 6. Voorstel van R. en W. tot toe kenning van 5 pet. toeslag aan het daarvoor in aanmerking komende ge meente personeel. v 1 8. Voorstel van B.. en W. itot wijzi ging van de verordening op de hef fing van een straatbelasting. 11Wijziging begroting Godshui zen ,1949. 12. Vaststelling pensioengrondslag Burgemeester. 13. Voorstel van Bi. en W. tot het verlenen van machtiging voor het houden van de gewone verhuringen en .verkopingen. 14. Sluiting. Gisteren was het twintig jaar geleden, dat de heer Gijswijt zich in Heusden vestigde als kapper, Dit feit is nu in alle stilte her dacht geworden, maar wii menen dit tijdstip toch niet zonder meer onop gemerkt voorbij te mogen laten gaan. Daarvoor heeft de heer Gijswijt zich te verdienstelijk gemaakt in de ze periode voor de inwolners van Heusden en omgeving. Niet alleen, dat het kappersvak tot voldoening van een ieder werd uitgeoefend, doch ook de gezellige sfeer die in de sa lon heerste, maakte het schieren en knippen tot een waar genoegen. Vooral des Zaterdagsavonds was dit hec geval, dan kwamen de trouwe klanten en had de huidige jubilaris het zwaar te verduren, het was dan werkelijk „bij G'ijs in de scheersa- k>n". Het schijnt nu eenJmaal nood zaak te zijd, dat een kapper in alle opzichten „ad rem1" is, doch op deze avond, werden hem zware eisen ge steld, de geschillen in de voetbal sport, bii het biljarten, kortom1 alles waarbij men meende de heer Gijswijt te kunnen overtroefen, werd te baat genomen en dis dit groepje klanten nu kon bewerkstelligen dat hun kap per kwaad werd, dan waren zij vol daan. Wij weten zeker, dat hij1 dikwijls met e.en zucht van verlichting 's Za terdagsavonds de 'salon sloot, deze zucht vond dan niet alleen zijp oor sprong in lichamelijke vermoeidheid. De wens wordt dan uitgesproken en wii jmenen dit te doen mede na mens al. zijn cliënten, vrienden en bekenden, dat hij in volle gezond heid in 1955 zijn 25-jarig juibileumi mag vieren. Maandag 30 Jan. jX hield de Land- en Zuivelarbeidershond „St. Deus dedil" de algemene jaarverga dering in café P. Leijten alhier. De voorzitter wenst in zijn ope- nigswoord alsnog een zalig en voor spoedig 1950 toe aan de leden, gaf een overzicht van de werkzaamheden Fa. v. h. M. NORT Vakopticien in het afgelopen: jaar en Zeide dat het geen druk ij hoopte dat de afgehandelde! kwesties jaar is geweest, hij voorde leden voldoende zijn ge slaagd. x Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek, dat het nadelig saldo van vorig jaar was veranderd in een klein harig saldo. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt, en hieruit bleek, dat er nieuwe plannen op touw staan. De geestelijk adviseur hield nog een toespraak en drong aan om toch vooral de studiedagen en retraiteda- gien te bezoeken, daar dit vooral voor de jongere leden van veel nut is. De avond ^werd verder gezellig doorgebracht. i Uitslagen bij de. damclub van Maandag j.l.de joode-Schaap o2; Bax-Klaren afgebrokenafgebr. par tij de Graag-Nieuwkoop 11. Maandag <a.s. speelt V.D. haar Mat ste competitiewedstrijd te 's Bosch te gen Excelsior 1 aldaar. AALBURG Donderdag 26 Jan. hield de N.V.V. Bestuiurdersbond 'Heusden e.o.. haar .tweede cursusvergadering in dit seizoen ,over het onderwerp: „Wet telijke wachtgeld- en werkloosheids verzekering". De spreker, de heer J. Roukema, hoofdbestuurslid van het N.V.V., zette in een korte, doch zeer duidelijke en voor een ieder begriir pelijke voordracht de hoofdlijnen uit een. Na de eerste wereldoorlog kon mien, als men onvrijwillig werkloos werd» werklozensteun aabvragen^ jwelke in de meeste gevallen ook wel wefd verstrekt, als men aan de vele ge stelde eisen en bepalingen voldeed. Bepalingen en eisen welke o.i. vaak zeer onbillijk waren. Recht op uit kering kon men nimmer doen gelden, het bleef altijd een gunst. Thans wordt het zo, dat men recht heeft op uitkering, het is een verzekering, waarvoor de arbeiders zelf mede de premie betalen, en wel voor de wachtgeldverzekering de halve pre mie, de andere helft wordt door ds werkgever betaald. Duur der uitke ring 8 weken, minimaal '80 pet. van. het loon. Hierop aansluitend kan volgen 13 weken werklozensteun, maximaal 80 pet. van het loon. De premie hier voor bedraagt voor werkgevers en werknemers elk een vierde, de helft wordt door de Overheid betaald. De uitvoering komt in handen van bedrijfsverenigingen, in welks bestuur de werknemers paritair vertegen woordigd zullenn zijn. Deze verzekering, welke .uniek is in de wereld, betekent een grote) stap vooruit op de weg naar be staanszekerheid. Na de voordracht van de beer Roukema werden een aantal vragen gesteld over verschillende details, welke zeer uitvoerig werden beant woord en waaruit bleek, dat de spre ker een zeer gedegen kennis heeft) over het behandelde onderwerp. Het was een zeer leerzame avond, de thuisblijvers hebben veel gemist. AALST De (afdeling Aalst-Nederbemert van de B.O.G. kwam Woensdagavond 25 Jan., in café Gijbe aan de Riet- schoof in een wat aparte bijeenkomst samen, daar ook erevoorz. Rose boom a/mwezig was. tot het houden van een lering over ,Htet platteland heden". Na een welkomstwoord door afde- lingsvoorz. Haasakker, schetste de heer Rose boom die verhoudingen tus sen stad en platteland vroeger en vergeleek die met de huidige, waar bij; veel veranderd en ook verbeterd bleek. De betere verbindingen tussen stad en dorp hebben hiertoe het hunne bijgedragen. Die samenwerking is nu vieel groter, ook tussen streken en landen, hetgeen gewenst is mlet het oog op goede afzet en betere verdeling der producten. Op de plat telander rust de grote taak om zo veel mogelijk voedsel te produceren. Ook door de .organisaties wordt be langrijk werk verricht o.a. bii de (vaststelling van lionen en prijzen, waarbij de werknemers thans in te genstelling tot vroeger, medezeggen schap hebben gekregen, al blijft het moeilijk omi ons nationaal inkomen goed te verdelen. In dit verband zou wat meer vertrouwen in de tos komst wel gewenst rijn. Ben goede omgang tussen stad en platteland, daar is Veel voor te zeggen, aldus spir., doch heeft ook gevaren. In de stad wordt door de plattelander vaak verkeerd vermaak gezocht, waardoor het eigenlijke dorpslevien nog meer op de achtergrond raakt. Het verant woordelijkheidsgevoel is daarbii ook minder groot dan vroeger, terwijl ook de geestelijke verdeeldheid op bet platteland het meest tot .uiting komt, waardoor samenwerking lang niet al tijd mogelijk blijkt en zich vooral ten opzichte van het te geven onder wijs nog wel eens moeilijkheden voor doen. Gelukkig is, ^volgens de heer Roseboom, ook op dit terrein vooruit- r, ÉÉT gang merkbaar, hetgeen piet anders dan toegejuicht kan worden. 'Met de opwekking, dat ook! de plattelander zich zijn taak ten volle bewust moet zijn, ,ook als de tijden moeilijker wor den de verantwoordelijkheid betref fende, besloot de heer Roseboom zijn leerzaam betoog. 1 Nadat in een ogenblik pauze 'kof fie met gebak was geserveerd, is nog met (inleider vjan gedachten gewis seld over enkele punten uit het naar voren gebrachte. Ofschoon het gehleel zeer zeker een nuttige en leerzame avond vormde, kwam toch bij: ons de indruk naar vioren ,dat de "meeste der aanwezigen zich er meer van hadden voorgesteld. Tot slot werden enkele zaken de afdeling betreffende afgewerkt en bracht de voorzitter de heer jRose- boom dank voor het vrijhouden van deze avopd. De IJsclub „Nooit Gedacht" al hier, die haar banen heeft gefegd op de „,Cape.rton" organiseerde Zater dagmiddag j.l. de eerste wedstrijd voor haar leden, hardrijden met hin dernissen vioor heren. Eir waren ne gen deelnemers. De uitslag was i. Cl Kersten, 2. K. D. Schreuders, (3. G. Jfeuman. Ondanks de koude wind was, de publieke belangstelling vrif groot. De yoor Maandagavond j.l. be legde ledenvergadering in café van Dijk, ;der IJsclub „Nooit Gedacht", vond geen doorgang door gebrek aan belangstelling .van de zijde der leden. En dat met dit weer. 1 CAPELLE Onder grote belangstelling vier den de echtelieden Huib van Beek en Teuntje van Zeist, wonende aan de Winterdijk, Maandag 1.1. hun 50- jarig huwelijksfeest. De muizielcver. „Kunst na Arbeid" bracht in de avonduren een serenade. Aan de 'Chr. school aan de Loonsedijk is tot onderwijzer be noemd de 'heer Stolk te Nijmegen, die deze benoeming heeft aajigeno- imen. Tot predikant 'bij de JSfled. Herv. gemeente te dezer plaatse is beroe pen Ds. Steur te Ouddorp (Z.H. De gemengde zangvereniging ,,'tRozeknopje" zal Woensdag 8 en Donderdag 9 Febr. a.s. een uitvoering geven. DUSSEN Maandag 6 Febr. a.s, 's avohds om 7 uur, hoopt in de Herv. kerk te Hank op te treden, Ds. P. J. Dorsman van Schelluinen. Op de Maandag gehouden ver gadering van de Dussense schaats- supportersvereniging „Het Zuiden" werd de heer A. J. B. van Dijk tor penningmeester benoemd. Tevens kwam op deze vergadering aan de orde de Elfstedentocht. Wan neer deze doorgang zal vinden, be staan er plannen dim bij voldoende deelname een bus te laten rijden. In de Dinsdag gehouden verga dering van de raad d^zer gemeente werd tot controleur van de steun verlening benoemd, de heer A. Win- termans te Hank, terwijl de heer A. A. Snijders werd herbenoemd tot lid van 'het Burgerlijk Armbestuur. EETHEN Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, slaagde onze dorpsgenoot Weijnand de Fijter voof het candi- daat-examen Geneeskunde Ilde ge deelte. 1 GENDEREN r Op Vrijdag 3 Februari zal de heer Djjkema, Hoofd der Christ. La gere Win ter school te Gorinchem, iil café „de Zwaan"alhier een lezing houden vioor de afd. C.BJpT.B. Ee- then, met het onderwerp: 'Economi sche en technische problemen in het gemengde bedrijf". De toegang is voor ieder vrij. i Het 80-jarig bestaan der Geref. Jongelingsverenigimg is in alle op zichten goed geslaagd. Ds. Visser en A. Kuijper gaven een referaat. Die muziekvereniging alhier gaf onder leiding van de heer P. C. v.' d. Wiel, een goed geslaagde uitvoe ring. NIEUWSBLAD Uitgave Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur 2. 'Vaststelling notutien. 3. Mededeling ingekomen stukken. 4. Vaststelling reglementen rechts toestand secretaris, ontvanger en amb tenaar ,va.n de burgerlijke stand. 5. Brief van Ged. Staten houden de enige aanmerkingen op de gemeen tebegroting en de begroting! woning bedrijf. 7. Voorstel van B. en- W: tot toe wijzing van grond en opstallen Burcht- plein aan de opstalhouders. 9. Voorstel van B. en W. (tot onbe- woonbaarverklaring van- perceel wijk O- nummer 142. 10. Voorstel .van B. en W. tot wij ziging gemeentebegroting 1949. Dat vermoeide gevoel achter Uw ogen, moet het sein zijn voor oen afspraak met Uw oogarts. De voorgeschreven bril heeft Gasihuisslr. 13 Gorinchem Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale huid. Schaatskampioenschap van Nederland op de korte baan ta Wesfzaan. Links: Janmaat (Nederhorst den Berg) en rechts: de nieuwe kampioen Rotgans (den Oever). x

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1