NIEUWSBLAD /Cee£rWn&^ii DAMPOPASTILLES Algemene Vergadering Wachters BI] DE BALANS TWEEDE BLAD DONDERDAG 2 FEBRUARI I960 Uitbetaling (1.00 als compensatie voor Kolenprijsverhoglng voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ANDEL Die afd. van de Chr. Vrouwen bond hield haar jaarvergadering in het verenigingsgebouw. Er werden on derwerpen behandeld en zangstukjes ten beste gegeven. De avond slaagde in alle opzichten. De kleine Meisjes ver. „Tabi- tha" zal onder leiding van die dames Pompe van Meerdervoort en van Ie peren haar jaarvergadering houden op Vrijdag, 17 Febr. a.s. 1 -• Die héér J. F. van Diulst alhier is op' de groslijlst geplaatst voor lid van de Prov. Staten va.n Noordbra bant vioor de Christ. Hist. Unie. Aan de landbouwer W. Bok is een boerderij! in de Noord-Oost Polder, in de onmiddellijke nabij heid van Eimmeloord, toegewezen. Het betreft hier vruchtbare grond. De heer Biok. was reeds enige; jaren in de N.O.P. werkzaam. Die heer Hi. van Rijswijk Janzn. is gekozen als penningmeester van de Statenkring Heusden der Chr. Hist. Unie. Die rivier de Maas zit thans ge heel dicht gevroren en de vaart is gestremd. Bij; aanhoudende vorst zul len weldra op de Mjaas ijsbanen wor den aangelegd. ALMKERK 1 Dezer dagen slaagdie te Gorin- chem, voor het 'diploma Typen '(150 lettergrepen per minuut) .onze dorps- genóte mej. W. Chr. yian Breugeh -i Voor de verkiezing van een no tabel der Herv'. gemeente, in de vac. M. T. van As', werden de yoljgtende personen camdidaat gesteldJ. B. Branger, W. Paans Sr., J. C. de Rij ken en C. H. Spranigers. 1 DUSSEN i Opi de te Gieldrop gehouden schaatswedstrijd werd Antoion Ver hoeven op alle afstanden primeur resp. 500 m. in 49.9 sec., 1 500 m. in 2 min. 44.5 sec. 'en 3000 m. in 5 min. 45.8 sec. Ópi de gehouden schaatswedstrijd op de baan van de ijsclub „Ijsver maak te Breda, behaalde Ant. Vér- hoeven op zijn gemak de provinciale titel van Noordhrabant. Zeer vele sup porters uit Dussen hadden Antoon die dag vergezeld om zijn sierlijke bochten te zien maken en, om getuige te zijn bij .het behalen van de titel. De tijden waren: .500 m. in 48.9 sec., 1500 m. in 2 min. 35.5 sec., 5000 m. in 9 min. 13P2 sec. Wij yvehsén Antooil proficiat niet de behaalde overwinning en, spreken de wiens; uit, dat 'hij deze titel nog jaren zal mogen behouden. -- MejA. van Hionsewijk alhier slaagde de ziek dagen te Den Bosch voor het examen Boekhouden van de ,Ve,r. Associatie. MEEUWEN Terwijl het gezin G. v'. d. As sem naar de bruiloft was, is in die woning de waterleiding giespiroiigjen en kwam zodoende alles, onder wa ter. Ogenblikkelijk werd de water- fitter v. d. Brink gewaarschuwd, maar daar de woning gesloten was bleef niets anders over dan eeini ruit stuk te slaan om binnen, te komlen. Ondanks de vorst was hij: toch' ver plicht om de laarzien aan fie doen, om bij de hoofdkraan te kunnen, ko men. Toen de mensen thuis kwamen konden ze de schaatsen onderbinden, want ze hadden een ijis'baan thuis. Opi de gehouden vergadering van 26 Jan. 1950 voor de verkiezing; van notabelen der Ned. Herv. kerks alhier, werden gekozen J. de Graaf en Hi. Quirijins. NEDERHEMERT Die kerke olie c te vioor het Res tauratiefonds de.r Ned. Hierv. kerk op het Eiland hleeft 112.91 opige- 'bracht. De hudscollecte bedroeg1 f20, terwijl van de kerk van Heerewaar- den f15.binneni k'wam1, zodat het fonds in totaal met 47.91 versterkte, 'Verder werd in de maand1 Januari aan giften nog oinjtviangen van: |Mjr. Hiulsteyn f 5.Mej. Rioefcers-V* Lenneip f 10.Jhr. Ir. C. v'. Kmetseh- mar f25.C. Philips f25j—Drs. H. Philips f25.Wied. Philips- Lenshoek f 25.i Die vereniging, vioor "Christelijk Volksonderwijs alhier, hoopt Donder dag 9 Febr. "a.s., des avonds om half acht, in de Chr. sdhiool haar jaarlijkse Ie den vergadering te houden. Verder vindt een bestuursverkiezing plaats, daar J. Vos Jzn. aftredend is, doch heikiesbaar. Door de beer Ruigstier zial dlez(e; avond een onderwierp ingeleid wor den. Die kerkcollecte, die gehouden is voor het Bouwfonds, van de Ned. Herv. kerk aan de Noordzijde, heeft opgebracht het bedrag v,an f 18.18. Die Bond viah Staatspiensisonne- ring afd. Nederhemert, hoopt op Za terdag 4 Febr. a.s.s des avonds 7 uur in de Naaischool haar algemene ledenviergadering te houden. Na de pauze Zullen het woordvoe ren: mej. Schulz en de heren C. van :de Werken en G. van de Werken, van de Noordbrabantsche Maafschappij van Landbouw, gehouden op Vrijdag 27 Januari j.l., in de grote zaal van de Graanbeurs te Breda. Er was ©ein massaal bezoek op deze vergadering, die vooral zijn oorzaak viond in het feit, dat niemand minder dan Zijne Excellentie Minister Mians- holt, iMin. van Landbouw,, Visserij' en Voedselvoorziening, zou. spreken over: „De taak van onze Landbouw". Voorts stond opi de agenda een in leiding van Dir. Joan Kirch, directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor dieren in Noordbrabant, met als on derwerp „Het werk van de Prov. Gezondheidsdienst in het belang van de Brabantse veestapel". 't Was dan ook geen wonder, dat de voorzitter, de, heer W. G. de Waard, in zijn openingswoord, dit een zeer gewichtige dag voor de N.-Brab. Mij. van Landbouw noemde» Nog'nim mer in het 1 oo-jarig bestaan deri Maatschappij, heeft men de eer ge had, dat een minister in eigen per soon, als spreker zich beschikbaar had gesteld. Dnör de democratie van deze. tijd is ook de volksvertegenwoor diging dichter bij het bedrijfsleven gekomen, maar vooral is het voor de landbouw een verheugend feit, dat onze belangen thans door een Die'p. van Landbouw wofden behartigd, met aan bet hoofd Z.Exc. IMinister Mansholt, die de landbouwproblemen van nabij kent. Die voorzitter heet dan namens de vergadering Z.Exc. hartelijk welkom, evenals de heer Dir. Kirch'. Aan de Burgemeester van Breda, wiens te genwoordigheid zeer op prijs werd gesteld, richtte de voorzitter een bij zonder woord van welkom. Een hele reeks van glasten werden voorts ver welkomd, als mede de ledten vah het Dagelijks- en Hoofdbestuur en de le den der 'Maatschappij. Speciaal voor ons gewest 'zij vermeld, dat pok de Burgemeester vhn Werkendam hier aanwezig was, hetwelk de vioorz. aan leiding gaf, hem ook in het bijzonder welkom te heten. O,pk de pe,r"s werd niet vergeten en de voorzitter hoop te dat Van de belangrijke vergadering in de 'verschillende bladen een uitge breid verslag te zullien. terug vinden. In een kort overzicht wiees hij' jiog op de gestadige groei van het .aantal leden der Maatschappij!; en wat in het afgelopen jaar door haar tot stand werd gebracht. 'Hij: wees er vooral op, dat de leden hun móetiijkhtedem onverwijld bekend móeten makein op het secretariaat, 'want, zo vervolgde de Voorzitter i, niets is ons te zwaar of te moeilijk, wanneer het gaat 0m1 de belangen Van onze lieden. Na de vergadering voor geopend te hebben verklaard, gaf hij' het woord aan Zijtnie Exc. Minister Mans- holt. Het is begrijpelijk, dat Z.Exc. zich reeds Wij de aanvang van zijln) rede, midden in jde vele landbouwproble men verplaatste. In dit kleine land met zjjin 10 milliioeln inwoners1 en slechts 21/4 'mol. ha cultuurgrond, zegt spr., zou heit voor 'de landbouw reeds een hele prestatie Zijn, hierop voor allen voldoende voedsel te ver bouwen. Miaar zij zal nog meer moe ten voortbrengen om te zorgen, dat door onze uitvoer "het mogelijk zal zijn, andere producten zoals brood graan, machinerieën enz. in het bui tenland te kunnen kopen. Ons land heeft in de ooriiog veel geleden, maar gaat zich gelukkig! her stellen; daarbij komt het verlies van Indonesië, toch is daar bijl een goede samenwerking onder de nieuwe band, nog veel goeds te verwachten. Dank zij! de Stichting van de Ar beid, heerst er op het terrein van de arbeid een zekere rust, terwijl de werkeloosheid nog normaal te noe men is. Hoewel de prestatie: van de landbouw bevredigend is, hadden wij nochtans meer import dan w'ii kon den betalen, er ontstond een groot tókort op de betalingsballans. GieluK- kig k'wam de Marshallhulp' ons tijde lijk uitkomst brengejn, maar dat zal in 4952 ophouden; dit betekent dat wij. dan weer op eigen benen moeten staan. t Z.Exc. wees op vterliaging van de levensstandaard, vooral hiet snoepen (gebruik van suiker 35 kg'p. hoofd) en drank'verbruik, dat het dubbele van voor de oorlog is hierin is een gunstige wijziging! gewenst. lm verband met de snelle groei van de Nederlandse bevolking (150.000 per jaar) wees spr. er op, dat hierdoor jaarlijks 35000 arbei- bei der s meer komlen. In de land bouw blijft het getal arbeiders: vrij wel stabiel, zodat vioor dezie toename vah arbeiders in de industrie plaats moet 'worden gezocht. Voor investe ring van 1 arbeider, in de industrie wordt f30.000 gerekend, zodat voor 35000 arbeiders dit per jaar meer dan een milliard gulden zou vergen. Wat de uitvoer betreft, deze zal de land- en tuinbouw voor pllm. 60 pet. voor zijin rekening moeten ne men (hieronder zijln begrepen de land- en tuin'bouwproducten die door de industrie zijn verwerkt), terwijl de industrie vioor de. rest zal hebben te zorgen. i Nu rijst de vraag: „of het kan en hoe bei: kan". Groot is hiet aantlal agrarische deskundigen, die zich met dit vraagstuk bezig houden en als een terzake deskundige, noemde die Mi nister reipds verschilltende mogelijkhe den, zoals ruilverkaveling, betere af watering en oordeelkundige bemes ting, vooral voor het weiland is hier van nog veel te verwachten. Verbeteringen aahbrengen kost veel geld, maar, zegt spr., de kost moet voor de baat gaan. Dioor echter orde in de productie te steilten en markt verhoudingen" te stabiliseren in de prijzen Voor de akkerbouwproducten, zuivel, varkens (bacon) en eieren, ligt er winstmogelijkheid voor de land bouw- Hierdoor zal het ook mogelijk zijn dat de boer krijgt, wat h'ij1 nog nooit heeft gehad m.l. bestaanszeker- De Minister zette uiteen, hoe door de Regering, nadat vooraf door het L.E.I. een kostprijs van een bepaald product is berekend, in overleg mlet de Stichting voor de Landbouw een basisprijs wordt vastgesteld. Voor de melk is deze b.V. van 1 Jan. j.l'. gebracht op 18 ct. per kg voor mlelk van 31/2 pet. vet. Door fondsvorming Hiet Ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat de uitbetaling van f i,tegen inlevering van bon 544 (levensmiddelenkaart 909) wel ke zal plaats hebben aan de post kantoren, zal geschieden voor per sonen wier namen beginnen met de letters. Maandag 6 Februari: po t.m. rod. Dinsdag 7 Febr.: roe t.m. scha. Woensdag 8 Febr.: sche t.m. sl. Donderdag 9 Febr.: sm t.m. sto. Vrijdag 10 Febr.: str. t.m. tij. Maandag 13 Febr.: u t.m. vir. Dinsdag 14 Febr.: vis t.m. war. Woensdag 15 Febr.: was t.m. woe. Donderdag 16 Febr.: wolf t.m. z. zal men trachten af te grbtle pirij's- schommelingen fe voorkomen. Vooral b[ij het verwerken van melk tot boter*, kaas cohsumptiemelk enz. kan het zijin 'dat het ene product een veel hogere prijs opbrengt in verhouding tot het andere. In zulke gevallen kan door ieen heffing tie leggen op bet product dat hoog in prijs staat, de 'basisprijs bereikt worden. Ook voor de varkens (bacon) waarvoor de re gering f 1.85 per kg in het vooruit zicht stelde, wordt gewaakt dat deze prijs gemaakt kan worden. Tegenover gestelde berichten in sommige bladen wees: h(ij van de hand. t Voor de eieren zag het die minister niet zo best in; een 'kip is zo be zien een onrendabel dier, bij' de in voer van granen voor voer kost het veel dollars, terwijl de eieren geen dollars in het laadje brengen. Voor granen en suikerbieten zijn voor 1950 nog geen prijzen bekend, daar hierover de. besprekingen nog gaande zijn. i i Ook de prijsregeling voor de aard appelen had sprekers aandacht. Hij noemde het buitengewoon moeilijk hiervoor een regeling te1 ontwerpen. Dioor fondsvorming zal ook hiervoor een wigg te vinden zijh pm tot sta bilisatie in de markt te komen, zo dat bet aardappeldrama van 1947 zich niet zal herhalen. Terugkomende op de reeds ge noemde export van onze lanid- en tuinbouwproducten wees er Z.Exc. op, dat de vooruitzichten voor jde toekomst vóór ons niet ongunstig zijn. Voor de overschotten die eventueel kunnen ontstaan, is echter internatio nale samenwerking geboden. Bén ze kere werkverdeling in W .-Europa zou 'daarbij zeer gewenst zijn, b.v. Frank rijk kan ongelimiteerd graan verbou wen, terwijl ons land dan de tuinbouw heeft vioor die landen die dat niet hebben. Ook vestigde de Minister 'het oog op West-Duitsland. W.iDuitsland. z»o zegt hij, kan ons (niet missen, maar ook wij kunnen W.-Duitslamd niet missen.. 1 Z.Exc. besloot dan zijh rede door te zeggen: „Wij kunnen ons niet af sluiten van de andere landen, alleen ziende op de Marshall-hulp, maar zijn op samenwerking aangewezen, om meer welvaart voor onze bevolking te bevorderen (daverend applaus). 'Na een korte pauze werden dooi de Minister nog verschillende vra gen op duidelijke wijze beantwoord. Die voorzitter bracht Z.Exc. dank voor zijn uiteenztettimg, hij twijfelde Ons Feuilleton m door W. Kerremans 19. 1 1 „Ik bedoel", begon Roielhnts moei lijk en Yionca hoopte dat hij een zinspeling zou miaken op de. ont moeting in de tram „dat ik u ook voor de fancy-fair al ergens gezien heb". Forica bloosde diep. Zij' maakte een overdreven buiging en zei: „Ik gevoel mie vereerd pver de: aandacht die u aan mfejne Wienigkeit hebt gegeven"» Zij had intussen de deur van de kamer geopend en de bezoekers tra den binnen. 1 ''Mevrouw Vermteier begroette haar gasten en leidde het gesprek gemak kelijk in. 1 Yonca! Zij alleen bestond, zij' .al leen was er. Hiet was nog wat onwe zenlijk voor Roeüants haak bij iziigji 06 weten, tot haaf te kunnen spreken in de intimiteit van haar eigen1 wo ning'. Hii zocht niet naar conversatie, maar betrapte zich er op, dat hii haar opi het onbeleefde met zijh ogen volgde. Lydie zag het ook en 'betrok hem snel in het gesprek. „Ik zag je gisteren zo geaffaireerd met van Gennep spreken'', zei ze, „dat je m'iji niet opmerkte. Jullie financiers weten elkaar gauw te vin den en zaken te doen". Roelants glimlachte en antwoordde dat hij er- nóg wel eens meer zou moeten komen, want dat de eerste bespreking nog maar een inleidend onderhoud was geweest. Jo wist alleen dat het kantoor van Van Gennep een ouidê en degelijke zaak was en haaf ontzag voor Roe lants nam toe nu bleek, dat hij: dade lijk met een zo voorname bank in relatie was gekiomën. „Het lijkt mé een zenuwachtig wer ken", merkte ze opi, „om altijd ver antwoordelijk te zijn voor zulke mach tige bedragen als er op die biankeh omgaan". M „Het gaat niet altijd om tonnen ten millioenen, maar meestal' om kleine sommen en het is zowat allies routine werk, waar niemand zich nervieus bij maakt. Maar hebt u al eien of and ere keuze gedaan nu u uw einddiploma hebt veroverd?" „iNieen, ik weet alleen enige, rich tingen die ik zeker niet zal inslaan zoals verpleegster of omdterwii:ztertes". „Neen", hernam Roelants, „dat zijn geen betrekkingen voor u". „Hé", riep mevrouw Vermeer, „hoe 'kent u J,o zo goed dat u daarolver kunt oordelen?" Nan stond Roelants plotseling voor een lastige vraag. Hij: wist niet hoe hii aan de. kennis gekomen was omtrent Yonca's aanleg, karakter en psyche, maar toen zij' hem' ovier verpleegster; en onderwijzeres Sprak, wist hij, alsof hij' het meisje van haar geboorte af had gekend en gadegeslaiglen, dat zij voor die beide posten niet geschikt was. Hii zou; moeilijk kunnen ver klaren en de hoedanigheden kunnen opnoemen, die voor idat werk min der gewenst waren, alleen stohid het bij hem vast, dat zij1 in die werkkrin gen niet zou, kunnen slagen en, er zich niet op haar plaats zou, voélen. Maar hij moest antwioorden opi de vraag van zijn gastvrouw en hij! begon tie spreken zonder bet antwoord nog te kennen. „Hiet moet u natuurlijk wiel' vreemd ien verwaand van mij lijkten, dat ik zo iets kan zeggen, terwijl, behalve de vluchtige ontmoeting op /de fancy- fair, het nu voor de eerste maal js dat ik juffrouw Vermeer spreek..." „Jo heet ik", viel Yonca in. „O juist, heel graag. Ik wil' mij vooral niet uitgeven voor een psycho loog of een scherp beninier van de physiioriómie, maar ik had na 'het gesprek op de fancy-fair en ook nu, de indruk gekregen, dat Jo te veel daadkracht in zich heeft om zich gelukkig te kunnlen gevoéllen, in die betrekkiinglen". „Nou", lachte Lydie, „ik1 geloof dat leem onderwijzeres vioor een klasse met ondeugende bengels bést wat daadkracht kaïi gebruikten". „En van een verpleegster", vulde mevrouw Vermeier aan, „worden de gehele dag daden verlangd". „Zekér", hernam Roelants, „maar ik bedoel met daadkracht pok stuw kracht, initiatief, niet hét opvolgen vian voorschriften en reglementen, geen lopderricht geven volgens; vooraf geleerde paragrafen, maar zelf be sluiten nemen, plannen maken en die uitvloeien". Mevrouw Vermeer knikte langzaam en bedacht dat zij' het gesprek nu van Jo moést afleiden op een ander onderwerp:. Ze wierp een blik in de richting van haar dochter en zag die peinzend hii' de theetafel staan- Yonca was getroffen door de, uiteenzetting van Roelants. Wat hij' gezegd had was min of méér een openbaring voor haar. Zijn schets van haar kwa liteiten was inderdaad volkomen juist, zii wist dat nu, pias met zekerheid, nu hij: die onder woorden gebracht! had. Maar hoe ter wereld kon hij dat wie ten, na een gesprek van enkele minuten. Misschien dat Rjeinders en zijln vrouw hem over haar hadden ge sproken, maar dan zou daaruit toch blijken dat Roelants wel' een bijzon dere belangstelling voor" haar moest hebben... Wat zou, hie,m de officiers- uniform goed staan. Roelants waakte er in het verloop van de verdere aviond tegen om bij zondere aandacht te gpvèn aan Jo en eerder behandelde hij: haur zo op zettelijk1 met een beetje' 'achteloos heid, alsof zij niet bijba 17 maar 14 jaar was geweest. Hij dacht er over haar te spirieken over de ontmoeting in de tram en Zijln verontschuldiging te makten over zijn lomp gedrag, maar hij kon er niet toe komen, dat tere punt aan te rakjen en in- het volle gezelschap daar over te spreken. Dat moest later gebeuren, als hij met haar alleen zou zijin, dan kon hij haar de waar heid zeggen en trach'hten haar iets over te brengen van de wilde stormi,, die zo plotseling in hem was opge stoken. Alleen toen de gasten zouidein ver trekken en hij afscheid nam van de dames, keek hij Yonca, toen hij Jjaar de hand gaf, doordringend in de logen, zodat zii snel haar hand te rag trok en zich tot Lydie wendde. Lydie en Reinders hadden de tact gehad hem niets te vragen over zijn gewaarwordingen tijdens bet bezoek en Roelants zelf had weinig meer dan wat conventionele zirinen geuit zo als: „Ben aardige familieik ben 'bliii kennis te hebben gemaakt". Hii gevoelde echter dat bet- vreemd moest zijn geen woord te'zeggenover het meisje dat alles in hem bezat en regeerde en aarzelend begon hij': „Yonca... Jo bedoel ik..." Tioien zweeg hij weer. Reinders begreep' hem verkeerd en dacht dat Roelants niet gemakkelijk zijln oordeel over Jo, kón uiten, om dat haar persoonlijkheid niet geheel had voldaan aan zijn verwachtingen. „Je moet niet vergeten Karei", 'be gon hii op verontschuldigende toon, maar Lydie die voorvoelde, withaar mam wilde zeggen, stootte hem aan en zei: 1 „Ik begrijp, wat er om gaat 'bij Ka ret Hij is te vol' van dieze gebeur tenis om er ovier te spreken". CWordt vervolgd) behorende bi] het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5