voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard H Nieuwe huizen te Eethen overgedragen. lAND VAN AL.TENA No. 6743 Maandag 6 Februari 1950 Firma L. J. Veerman, Heusden Uit de brand... Fijn jongens l Donderdag 2 Februari was voor het diorp en de igemieente Eethien wel een bijzondere dag. Een dag, die in de geschiedenis van de gemeente, tot in verre toekomst zal blijven voortleven en die zal' getuigen van de algemeen bekende liefdadigbeidszin van 'tlNiedierl. volk. Op deze dag toch werden die nieuwgebouwde woningen, voor die, welke op de 4e April' door brand werden vernield en door de milde gaven van vele Nederlanders en zelfs .uit het buitenland uit hun as zijn verrezen, aan de eigenaars over gedragen. Deze overdracht geschiedde nnet enige feestelijkheden, niet alleen dat de bewoners door het uitsteken van de vlag hun blijdschap en dankbaar heid toonden, doch ook de fanfare „Kunst .en Vriendschap" uit Meeu wen was: aanwezig, om: met haar mu ziek' de plechtigheid op te vrolijken en luister bij te zetten. Het was grotendeels aan de N.C. R.V. te 'danken dat deze panden zo spoedig konden herbouwd wor den. Begrijpelijk dus dat het bestuur en propagandaleiding was uitgenodigd om 'de plechtigheid b,ij, te wonen. Aan wezig waren dan ook de heren K. v. Dijk, Directeur en 'Gerard Hoek, 'benevens de .geluidswagens en het bedienend personeel. Met het comité, bestaande uit Burgemeester v. d. Schans als voorzitter, Ds. Bpezer als secretaris, C. IML Donken als pen ningmeester, G. v. Loenein als tech nisch adviseur, waren met de beide wethouders en de raadsleden der ge meente Eethen, een aantal ge nodigden in de raadzaal bijeen toen Burgemeester v'. d. Schans, die van zijn echtgenote was vergezeld, de feestelijkheden met een woord van welkomi opende, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de heren Van de N.C.R V. en vervolgens me dedeelde, dat het in de bedoeling van het comité lag, 1 dat het gehele gezelschap zich in optocht, met de fanfare voorop', haar de boerderij van de heer Brander horst zou begeven, waar de brandindertijd was ontslaan en waar thans een nieuw gebouw1 is verrezen, dat door de eigenaar reeds is betrokken. 1 Daar aangekomen speelde de fan fare nog een opgewekte '.mars, waar na Burgemeester V. d. Schans de aanwezigen toesprak en namens het comité welkom heette. Hij; richtte zich hierbij ook weer in het bijzon der tot de heren van Dijk en Hoek en noemde deze dag een gedenkwaar dige dag voor de gemeente, pu zo kort na de ramp, die in het begin van April van het vorige jaar plaats vond, reeds kon worden overgegaan tot het overdragen van de nieuwe ge bouwen aan die eigenaars. Dank zij de actie *van de N.C.RAV. is dit mo gelijk geworden, zljin, de bewoners de ramp die hen had getroffen en de ellende die daarvan het gevolg was, te boven gekomen. De, ramp die op de 4e April plaats vond betekende voor meerderen 'de totale ondergang, de verslagenheid en het medeleven was algemeen. Men zag de toestand donker in. De om geving leefde innig met de slacht offers mjee- Het was Ds. Roezier, die zich met de Directeur van de N.C. R.V., de heer v. Dijk in verbinding stelde en deze de toestand bloot lég- ■de. Het resultaat daarvan was, ddt iitt de familie competitie de heer Hoek een oproep tot de luisteraars richt te en het fonds „Uit de brand, fiiln jongens", werd gesticht, met gevolg dat nog dezelfde avond telefonisch de giften binnenkwamen. Groot is de dankbaarheid, omdat het, dank zjii de hulp en steun, die van diverse zijden werd geleverd, de woningen op 1 na reeds weer zijn betrokken. Spr. hoopt, dat de bewoners onder 's Hoe ren zegen nog véle jaren in hun nieu we woningen zullen mogen doorbren gen en er een gelukkige tijd in zul len mogen believen. De ingebruiklne'- minig van deze gebouwen levert heit bewijs van de Christelijke naastem liefde, die de duizenden leden van de N.C.RV. hebben getoond. Moge de bewoners de N.C.RvV. daarvoor steeds dankbaar gestemd, maar mo gen zii bovenal daarvoor God dank baar blijven. Hierna droeg spr,. de woningen aan de eigenaars over. Vervolgens werd het woord ver leend aan Ds. Bioezer, die deze dag eveneens een bijzondere dag noem de voor de gemeente Eethen. M;et deze overdracht is het bewijs gele verd ,dat de opi touw gezette actie in alle opzichten is geslaagd. Ere dient daarvoor te woonden gebracht aan God,die alles zo geleid en be werkt heeft. Niet tevergeefs heeft spr. bij <ie N.C.RIV» aangeklopt, dank zii déze is de actie in steden en dorpen en zelfs in het biuitenllapd ingesla gen. Hij hoopt, dat de getroffenen, daarvoor het o.o.g zullen richten tot God en deze: voor zjjirï goedheid dank zullenn brengen. De heer Donken bracht als pen ningmeester verslag uit en deelde me de, dat er voor 7000 gulden aan vee, voor f23.000 aan werktuigep was aangekocht en dat hij reeds 65000 gulden had uitgegeven voor de bouw der nieuwe woningen, terwijl nog een paar termijnen betaald moeten wor den. Hij hoopt, dat de bewoners van hun nieuwe woningen veel pillezier mo gen beleven. Nadat de fanfare weer een nummer ten gehore had gebracht, sprak de heer v. Dijk namens de N.CjR'.V. Deze deelde mede, 'dat op de avond van de ramp Ds. Boe ze r bij Nhem was gekomen en de grote: nood schetste, waarin 'de getroffenen ver keerden. vBii de raidio is: men hui verig voor 'sentimentaliteitein, doch spr. werd door Ds. Bioiezer overtuigd van de noodzakelijkheid om: hulp te bieden en heeft toen na bespreking met de heer Hoek gezegd, dat doen wij. De volgende dag bij' de compe titiewedstrijd begon de heer Hoek reeds met Zijn actie, mlet gevolg, dat reeds diezelfde avond een bedrag van f 6000 binnen kwam1, welk bedrag spoedig steeg tot f38.800.Vele verenigingen boden de helpende hand bij 'de actie, zodat Zeker 90.000 Ne derlanders daaraah hebben 'meege werkt. Het comité iiii Eethen met de Burgemeester als voorzitter, Ds. Boe ze r en de heer Donken hebben krachtig meegewerkt. OOk de heer v. Loenen heeft al zijn technische bekwaamheid beschikbaar gesteld en heeft voor de bereiking van het doel veel werk verzet. De opgelopen schade bedroeg f 154.000, waarvan nog geen 'f52,000 door verzekering was gedekt. De actie in Eethen bracht f8400,op, de 'hele actie leverde 'het bedrag van f93088,38 op. Er 'is veel en 'met liefde gegeven. De N.C.R.V. heeft koeien en opfok- varkens gekocht. Spr. brengt dank aan allen die tot dit doel hebben mee- gewerkt. Hij onderschrijft wat^ 'Ds. Boezer heeft gezegd, dat Gade alle eer toekomt, doch meent ook dat daarnaast doch ook dank gebracht 'moet worden aan de gevers en uien bovenal dankbaar moet zijn, dat in Nederland nog steeds liefde voor de naaste wordt getoond. Zóu zulks niet piéer het geval zijn, dan was alles hopeloos. Namens de N.C.R.V. brengt spr. dank aan allen die tot het welslagen der actie hebben bijgedragen, waar door de zo zwaar getroffenen, thans zonder zorg verder kunnen leven. Met de wens dat zij in lengte van dagen God zullen mogen danken voor zijn weldaden, besloot spr. zijn rede. .1' it Vervolgens overhandigde Burge meester v. d. Schans, namens het comité, de heer v. Dijk een fraaie oorkonde in keurige lijst en sprak de hoop uit dat deze in de studio van de N.C.R.V. een plaats zal mo gen vinden om daar getuigenis af- te leggen van de dankbaarheid van de bevolking van Eethen. Deze oorkonde is omgeven door een lijst waarin verwerkt zijn: de rode haan, de Phoenix (de vogel die de asse verrijst omgeven door de emblemen van de N.C.R.V. de wa pens van Eethen, de provincie Nrd.- Brabant en het Land v. Heusden en van Altena, de emblemen van de fa milie competitie, het Rode Kruis, een symbolische voorstelling van de wederopbouw, en een bloemenhulde aangevende de dankbaarheid der slachtoffers. Het geheel is ontwor pen door de kunstschilder Gerard C. J. Gerrits te Sprang-Capelle. Het verdere opschrift lui$t: „Op den vierden der maand April van het jaar negentienhonderd negen en veertig brandden te Eethen een viertal panden af, bewoond door de gezinnen van A. A. Branderhorst, G. H. Vos, J. v. Enk huizen, M. Spoor, J. de Fijter en J. Beijer, waarbij ook de inboedel en de veestapel groten deels verloren gingen. Op initiatief van Ds. J. Boezer werd een hulpactie ingesteld waar door binnen een drietal dagen in on ze kleine dorpjes een bedrag .groot ruim zeven duizend gulden werd verzameld; 6 April wendde hij zich tot de N.C.R.V. Den zesden April werd de hulp actie onder deze naam: „Uit den brand, Fijn jongens" door de Ne- derlandsche Christelijke Radiovere niging overgenomen en als lande lijke actie geleid door de heren K. van Dijk, Directeur en Gerard Hoek, propagandaleider dier vereniging. Bij de familiecompetitie op Don derdag 7 April werd deze actie ap zeer krachtige wijze aanbe volen, waarna in enkele dagen spon taan ruiin honderd duizend gulden benevens eén grote hoeveelheid goe deren door tienduizenden leden en belangstellenden van de grote N.C.R.V.-familie uit binnen- en bui tenland werden bijeengebracht. Door het inmiddels op 13 April ingestelde landelijk comité naast ge noemde heren van Dijk en Hoek bestaande uit D. A. v. d. Schans, Voorzitter, Ds. J. Boezer, Secreta ris en C. M. Donken, Penningmees ter, met de heer G. v. Loenen, Di recteur van. den Centraal Techni- schen Dienst in het Land van Heus den en Altena als technisch deskun dige, konden zo de getroffenen zeer spoedig in 't bezit van 't allernodigste worden gesteld. Ook werd reeds op den dag van den brand een aantal bedden met toebehoren door het Bestuur van het Nederl. Rode Kruis in Eethen gebracht. Miede door de activiteit van de Tec lm. Dienst en spoedige verlening van extra bouwvolume door het Prov. Bestuur van Noord- Brabant, en die van vele anderen door de voorbeeldige medewerking van architecten, aannemers en werk lieden werden de verloren panden herbouwd en kunnen heden 2 Febr. 1950 door het Comitéx aau de getrof fenen worden overgedragen. Zij wer den evenals alle gaven met grote dankbaarheid aanvaard. Het moderamen van het comité wenst door deze oorkonde mede namens de getroffenen en de gehele bevol king van Eethen, uiting van deze dankbaarheid te geven tegenover Bestuur, Directeur en leden- van de N.C.R.V. en allen die op enige wij ze deze actie hebben gesteund. Gedaan te Eethen den 2 Februari 1950. Praeses D. A. v. d. SCHANS. Scriba: J. BOEZER. Questor: C, M. DONKEN. Technisch Adviseur: G. VAN LOENEN. Soli Deo Gloria was nog in de rand verwerkt. Hierna speelde die fanfare een koraal, waarna de heer v. Dijk een gedenksteen onthulde, die is aange bracht in de woning waarin de brand is ontstaan, aangevende een herinnering aan de actie van de N.C.R.V. j Met ide muziek voorop werd de terugtocht naar het gemeentehuis aanvaard, waar men nog geruimen tijd gezellig bijeen bleef onder het genot van 'een kop thee, gebak [en een sigaar, alles beschikbaar gesteld door de getroffenen. Verschillende woorden werden nog gesproken. Zo bracht de Burge meester nogmaals dank aan allen en in het bijzonder aan de Muziekver eniging „Kunst en Vriendschap". De heer Spoor verklaarde dat de ge'meentenaren zeer onder de indruk waren van de vele goede gaven. Mej. Beijer bracht dank aan het gemeentebestuur voor de gastvrij heid, die haar en haar gezin onder het gemeentehuis was geschonken, waarop de Burgemeester verklaarde dankbaar te zijn, dat hij het gezin kwijt was, doch het tevens dank bracht voor de geringd overlast, die men er van had ondervonden. Wethouder G. v. d. Beek voelde het als een behoefte om de N.C.R.V. dank te brengen, voor alles wat die- ze in het belang der getroffenen en de gemeente heeft gedaan. Hij vestigde de bijzondere aandacht op de N.C.R.V. en hoopte dat ieder Nederlander deze vereniging zal steu nen. Dank zij de actie van de N.C.R.V. heeft Eethen bekendheid: gekregen. Ook de heer Hoek sprak enige woorden en gaf een overzicht van de actie en hoe deze was ingeslagen. Hoe zelfs kleine jongens daaraan hadden meegewerkt. Na 14 dagen kon de actie reeds worden gestopt, omdat men meende dat er voldoende geld aanwezig was. Op een vraag van de heer Don ken hoe men tot de slagzin: Uit de brand fijn 'jongens, was gekomen, antwoordde de heer Hoek dat ideze een gevolg was van een ,schrijven van een dame, die schreef „fijn jongens", daarmede bedoelende, dat N.C.R.V.-leden een familie vormden die in tijd van nood elkaar behoor den te helpen. Aan het slot van de middag bracht Burgemeester v. d. Schans nogmaals dank aan allén die tot het welsla gen hadden medegewerkt en vergat daarbij niet de jongedames, die ,zo bereidwillig waren geweest, om gas ten en genodigden te bedienen ten daardoor zeer zeker ook wel jpen woord van dank hadden verdiend. Hij bracht dank aan de leden van het comité, inzonderheid aan de he ren v. Dijk en Hoek, die vermoede lijk wel de laatste vergadering van het comité zouden hebben bijge woond. Dank ook aan Ds. Boezer voor diens initiatief en voor /al het werk dat hij heeft verricht, pan de heer Donken en de heer ,v. Loenen, aan wie het zeker te /danken .is dat de bouw zo spoedig en vlot is ver lopen. li c|3® 352 (YY -;c Al HEUSDEN Op Vrijdag 10 Februari a.s. zal alhier de Koninklijke Nederland- sche Toeristenbond A.N.W.B. een Bondsavond organiseren, die voor leden en niet-leden vrij toegankelijk is. Door een speciale A.N.W.B.-film een lezing en een uitgebreide ten toonstelling zal op prettige wijze doel en werken van de Bond nader wor den bekend gemaakt. Ook over de zo populaire Wegen wacht zal een en ander worden ver teld. Men zie ook de advertentie elders in dit blad. Onder presidium van dó Hoofdman, de heer Ant. v. Bladel, werd Donderdagavond door het St. Blasius-gilde het jaarlijkse Patroons feest en jaarvergadering in hotel „Central" gehouden. Alle leden wa ren tegenwoordig, alsmede het er©- lid, de heer P. Schmiehusen. Na de gebruikelijke openingsrede door de Hoofdman, werden de no tulen goedgekeurd en de ingekomen stukken behandeld. De secretaris, de heer v. Laar hoven, bracht vervolgens zijn jaar verslag uit, waarin de belangrijkste MEIWSBLAB Uitgave Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur t J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 (uur; voor het Donderdagnummer "totiWoensdagmiddag uiterlijk 2 uur Haagscha schoolkinderen komen op het paleis Soastdijk H. K. H. Prinses Beatrix met Haar 12e verjaardag gelukwensen. De jarige geflankeerd door H. M. de Koningin en Prinses Irene bij de aan geboden bloemen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1