Wachters BI] DE BALANS Tien punten programma N.I.W.I.N. r besluiten en de behaalde successen op de "Nationale Bonds concoursen 1949 waren vermeld en waarin de gildebroeders wenden aangespoord tot eendrachtige samenwerking in het belang van het gilde. De Hoofdman dankte de secretaris voor zijn keurig jaarverslag. De penningmeester, de heer v. Rasteren, deed rekening en verant woording. De bescheiden werden door een commissie bestaande uit de heren N. de Kort en J. v. d. Donk nagezien en alles in orde bevonden. Na enige bespreking omtrent de financiën werd besloten binnenkort een verloting te organiseren. Tot nieuw lid werd bij stemming aangenomen de heer Wi. v. Wijk. De aftredende bestuursleden, on der-hoofdman, S. van Eeuw ijk en de penningmeester 'W. v. Rasteren, werden herkozen. De Hoofdman feli citeerde 'deze heren met hun herbe noeming ten dankte vooral de jpen- ningmeester voor ^ijn keurig finan cieel beheer. Vervolgens deelde de Hoofdman de besluiten mede van het Bonds- bestuur van de Langstr. Schutters- bond over de vastgestelde datums van Bonds- en Bekerwedstrijden. Be sproken wierden enige voorstellen voor de a.s. Bondsvergadering, wel ke alhier op Zondag 26 Februari a.s. gehouden wordt en welke voor stellen aan de Bondsleden ter nadere bespreking zullen worden voorge legd. Besloten werd, evenals in het af gelopen jaar, de onderlinge wedstrij den met het zustergilde te Herpt, dit jaar weder te bevorderen. Op voorstel van de voorzitter werd besloten op de maandelijkse vergadering in Maart de ingekomen nationale concoursen te bespreken en vast te stellen, aan welke zal wor den deelgenomen. Verder werd be sloten tot deelname aan het Land juweel te Boxmeer op 4 Juni a.s. De heer Schmiehusen besprak in enige welgekozen woorden de cul turele opbloei der gilde in het be lang van ons stadje, en het vereni gingsleven als zodanig. Besloten werd de heer v. d. Mor tel uit Vught te verzoeken om in de maand Maart zijn zeer interessante lezing te komen houden over het Gildewezen. Na de belangrijke rondvraag, waarbij de. Hoofdman wees op de Gildeinis op St. Blasiusdag 3 Febr., dankte hij vervolgens de leden voor hunne aanwezigheid en vo or de goe de verstandhouding en hoopte dat deze ook voor 1950 bestendigd zal blijven en sloot de vergadering. Hierna werd de koffietafel ge bruikt en bleef men nog enige uur tjes .gezellig bijeen. In „Concordia" vond Woens dag 1 Februari de biljartwedstrijd plaats tussen de plaatselijke clubs D.E.S. en Stoottroepen. De uitslag werd DES Stoottroepen H. Leijten-G. Jonker 4433 M. Boeren-M. v. d. Pol 3422 J. v. Berge-Henegouwen- A. de Engelse 3642 J. Boeren-M. v. Ooijen 4129 A. de Mol-J. Doruiter i 23-7-22 J. Timmerm.-D. Verhoeven 5321 A. de Moor-M. v. Leeuweri. 5225 P. Bruijsten-B. Aarts 6030 F. Leijten-A. Doedijns 3437 Fr. Schreuders-C. Gerkens 5342 430-303 AALBURG Ds. A. v. Dieren te Ede heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier, bedankt. Woensdag 8 Februari hooipt voor de Ger. Gemieenlte alhier op te treden, Dis. Lichtenberg van Rot terdam-W., des avond? om 7 uur. Dinsdag 7 Fiebr. hoopt de Kies vereniging der S.G.P. alhier, een openbare vergadering te houden, al waar de heer Dekker het onderwerp zal behandelen„Is het alleen de tweede tafel der Wet?" Zie advertentie. ALMKERK Naar wij uit goede bron verne men bestaat b'ij hetbetreffende co mité het voornemen ntn pidk dit jaar een tocht te organiseren voor de ou den van dagen. Het comité leeft in de hoop, dat zijl dezelfde medewer king mag ondervinden,, die zij: vorig jaar in zo ruime mate ontving e.n die tot een in alle onderdelen geslaagde plezierreis voo|r, de opdjes heeft ge leid. „Z'ij die dit jaar 70 jaren zullen wordeni, benevens de nog iopdere dorpsgenoten, houde zich alvast voor de tocht gereed. Dinsdag 7 Februari a.s. hoopt de heer J. Pellekaan alhier een si- multaan-seanoe dammen te spelen te gen personeel vian Bijkersfabrieken en soldaten van het garnizoen te Giorin- chem. Deze wedstrijd wordt gespeeld in B'ijkers schaftlokaal! aldaïr. Zaterdag 18 Februari hoopt de militair C, Mionfrooij na een verblijf van ruim 'drie jaren: in de tropen, weder in onze gemëente te arriveren,. Op 13 Februari a.s. hoopt de kleine meisjesvertemiging „Dorcas" onr der leiding van (ie heer S. Wille'mteie, haar jaarfeest te vieren. Donderdag 9 Februari, des na middags van 7 tot 8 uur zal alhier de verkiezing plaats hebben van een notabel der Herv:. gemeente. Op 9 Februari zal in de zaal' van de heer v. Dijk een vergadering worden gehouden oimi te komen tot oprichting van een Chir. Midden standsorganisatie. i Spreker is die avond de heer P. Dpndorp, secr. Chr. Middenstands bond. (Zie advertentie). ANDEL Bij heb lossen van een schip een dezer nachten kwam de arbei der G. A. Sterrenburg, werkzaam bij de firma Schouten, graanhandel, van de loopplank te vallen. Hij verdween in de diepte, doch wist zich ondanks het feit, dat hij niet kan zwemmen, naar het schip te werken en zich daaraan vast te klemmen. De ande re arbeiders, die in het schip werk zaam waren en hun kameraad niet hadden zien verdwijnen, wisten hem op zijn geroep daarop uit het water H|et is, uit ervaringen van werk gevers gebleken, dat de reeds gede mobiliseerde militairen uit Indonesië in hun burgerbetrekking uitstekte,nd voldoen. Zij komen terug als zelfstan dige, doortastende mannen. Er be staat echter gegronde vrees dat de lange wachtpieriode, die nog niet gere patrieerde mannen thans door mlojeten maken een nadelige invloed zal! heb ben zowel op hun psychische als op hun p'hysieke toestand. De NIWlNi heeft daarom1, in overleg met de He- gerautoriteiten, iee|n tiem-pumten-ppoH grammra opgesteld. Hlet bestaat uit de volgende punten Verbetering van de ontöpamnings- gelegenheden. Hlet zenden van sporü- materiaal (niet alleen voor ontspan ning, doch oiok om lichaam en geest fit te houden), Fillms, Artistleu, Lec tuur, en Gezelschapsspellen. De NIWIN, zal ook zorgen, dat elke militair persoonlijk ervaart dat er aan hemi wordt gedacht. Regelmatig zul len de wachtenden geschenken ont vangen van duurzame aard, die: bij te halen. Sterrenburg bekwam lichte kwetsuren. EETHEN Te Utrecht is geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde, de heer A. v. d. Beek alhier. GENDEREN (Mjorgen, Dinsdagavond, zal de heer W. G. de: Waard uit Wlerkieni dam, in café v. Wijk alhier spreken over„De belangrijkheid van de Land- en Tuinbouw in deze tijd". iMen leze hiervoor de advertentie in dit blad. HERPT Door het technische bureau Martens en Kramer, architecten te Oosterhout, werd namens de Coop. Zuivelfabriek „,St. Isidorus" alhier, aanbesteed de verbouwing van ver melde fabriek. Ingeschreven werd als volgt: J. v. Bokhoven, Vlijmen f30.500; J. M. v. Wijk, Heusden f29.500; A. Smits, Heusden f29.220; J. M. v. Veluw, Haarsteeg f 29.200; Gebr. de Bonth, Nieuwkuik f28.930j Fa. v. Erp en Zn., Kerkdriel f28.675; W. de Leeuw, iVught f28.100. riet werk werd gegund aan de laagste inschrijver. NEDERHEMERT Vrijidagiavomd 3 Jebr. j.l. om half acht, kwam in de „Naaischool" aan ds Noordzijde de gemeenteraad in spoedeisende vergadering bijeen voor de bespreking her-indeling van de gemeenten in de Rommelerwaard. Eerste wethouder C. van de Wer ken had de leiding dezer v ergadering in handen, daar Burgemeester van Ommeren met kennisgeving afwezig was eh opende miet het formulier gebed. 1 Besloten werd1 biji Gied. Staten 4 maanden verlenging van termijn aan te vragen, dus tot 15 Juli a.s., omi bezwaren in te brengen tegen de ont- werp-regeling van.Ged. Staten en om een tegenrapport te laten samenstel len door twee bekwame juristen- Na- een militair in die smaak vallen. Voorts zal' de NIWIN proberen, die militairen tot zo groot mogelijke 'eigen activiteit te brengen door het zenden van muziekinstrumenten, stu dieboeken en studiemateriaal. In overleg met bijl uitstek! deskun digen, militaire en burgerlijke autori- teitien heeft de NIWIN een serie cur sussen laten .ontwerpen, die de mili tair oorbereiden op zijn térukeer in de burgermaatschappij: 1 De lessesn zijn aan de practijik van het dagelijkse lieven aangepast en de leerling speelt bij' 'deze moderne wijze van lesgeven een zeer" actieve rol. Elke week zal' 6 uur les worden ge geven, terwijl de militair na elke les nog een taak te verrichten krijgt, die ook een uur in beslag neemt. Elke veertien dagen worden radio- luis terwédstrijden georganiseerd, even. als puzzles in de soMatenbladen. Die prijzen - zoals Solex-rijwielen, radio's fietsen, costuum's, regenjassen, arm bandhorloges, e.d. wórden bijl terug keer in Nederland uitgereikt. Vijfhonderdduizend gulden mbeten vloor dit doel worden bijeengebracht. Dieze actie zal worden gevoerd van 24 Februari tot en met 12 Maart. men werden genoemd van :Mjr. Don ne r en Mr. Dr. van Haren. Verder werd besloten een "bedrag van 50 cent pier inwoner beschikbaar te steilten vibor het opimaken van een tegenrapport. Verder werd besloten handtekenin gen pier ljjlst van meerder jarigen te vierzamielten om' zich uit te spreken tegen de „annexatie". Getracht zal worden tot inschake ling van vakorganisaties omi pirotest aan te tekenen. f Hiet zelfstandig bl|ijlVen bestaan van de gemeente, die ©en historische groei heeft, werd door de raad miet alge mene stemmen bepleit en de bijeen komst kreeg dus beslist de betékjenis van een protestvergadering. Hierna ging de raad ovter in ge heime zitting. LANI) v. HEUSDEN EN ALTENA. De Centrale Techn. Dienst in het Land v. Heusden en Altena heef t momenteel in voorbereiding de vol gende werken, welke zo mogelijk dit jaar zullen worden uitgevoerd. Bouwkundige werken: Bergplaats bij de Lagere School te Meeuwen; dakruiter op de kerk te Babiloniënbroek; brandweergara ge bij het raadhuis te Wijk; kleedge bouw op het voetbalveld en bij' het zwembad te Woudrichem;, Vereni gingsgebouw te Oudendijk. Civiel Technische werken: Verbinding Almkerk-Nieuwendijk voetpaden en riolering Voorstraat te Almkerk; aanleg en riolering Zuide- veldlaan te Dussen; aanleg Koren- straat le Hank; teerverharding Bui tendijk te Hank; reconstructie en strating Dijk te Drongelen; recon structie en bestrating wegen in de kom te Veen; reconstructie en be strating Kammetweg te Andel; aan leg en riolering straat uitbreidings plan te Andel; dempen en rioleren Binnenhoven de Werken-Werken dam aanleg en riolering straten ter rein voormalige molen te Werken dam; aanleg en riolering terrein Noodkerk te Werkendam. Door de betreffende Gemeentebe sturen in het Land van Heusden en Altena zijn in de maand Januari 1950 de volgende bouwvergunningen af gegeven I Herbouw woonhuis H. v. d. As sem te Almkerk, aannemer P. Stra- ver te Almkerk. Architect B. v. d. Zij pp te Gorinchem. Woonhuis met bedrijfsruimte R. Verhoeven te Dussen, aannemer A. IJ. v. d. Broek te Dussen. Architect M. Oostlander te Gorinchem. Bouw garage en verbouw Zuivel fabriek te Genderen, aannemer H. Kleinloog te Genderen. Architect C. H. Kleinloog te Genderen. Bouw woonhuis erven E. Sluij- mers te Wijk. Aannemer P. v. Stra iten te Woudrichem. Architect 'G. H. Kleinloog te Genderen. Verbouw woonhuis E. S. v. d. Kleij te Andel, aannemer A. J. A. Smits te Andel. Architect C. H. Kleinloog te Genderen. Bouw pastorie Chr. Ger. Ge'm. te Werkendam. Aannemer J. v. d. Heuvel te Werkendam. Architect A. Penning te Almkerk. Gedurende de maand Januari 1950 heeft de Centr. Techn. Dienst in het Land v. Heusden en Altena adviezen afgegeven voor betaling van Definitief herstel lichte schade 9,569,58 zware schade 4,189,42 Herbouw 43,215,76 56,974,76 4,046,351,30 4,103,326,06 WIJK 18 Januari j.L bracht die bil jartvereniging „De zeven kolommen" uit Tilburg, een bezoek aan de bil- jartvier. Maaszicht in café Duister- wiukel te Wjjk. Maaszicht behaalde 364 punten en „Die zeven kolommen" 310 'punten, zodat Maaszicht won. Die hoogste se rie werd gespeeld door F. Bonman uit Wjjk. Woensdag 1 Febr. j.l. bracht de ver. „Maaszicht" een tegenbezoek aan „Die zeven kolomimien" waarvan de overwinning weer Aan „Maaszicht" te beurt viel. Die uitslag was als volgt: Tilburg 302 punten, Wjjk 310 pun ten. De hoogste serie werd gespeeld door J. van Tilburg uit Wjjk. A.s. Woensdag 8 Febr zal de ver. „Krijt op tijd" uit Heusden een wed strijd spelen tegen „Maaszicht" in ca fé Diuisterwinkel alhier, wélke wed strijd om acht uur zal beginnen. WELL Voor een stampvolle zaal gaf de muziekverfeen. O.B K. haar goed geslaagde win te matvoering. De mu zieknummers werden onder leiding van die eminente directeur, de neer P. J. G. Basëlaar verdienstelijk uitge voerd. J Die toneelvereniging „Geiniesis" uit Ammerzoden verijeeinide haAr méde- we ikiimg. Die toneelstukken werden goed uit-. Totaal Hiervoor t. e. m. Dec. 1949 geadviseerd Tot eind Januari 1950 geadviseerd Ons Feuilleton door W. Kerremans „Neen, dat is het niet", weerlegde Karei, „ik wil wel over haar spre ken, maar het is zo vreselijk moei lijk de juiste woorden te vinden... te kiezen. Ik ben nu wat dichter oij haar geweest, ik heb een avond met haar gesproken, zij; is niet langer het onbereikbare, het..." Hij zocht naar het juiste woord. „Hjet imysterieusie", stelde Lydie voor. „Ja, ongeveer dat". „Zij is menselijker voor je gewor den", meende Rêinders. „Het is allies nog miaar ,,onge veler" wat jullie voorstellen. Zij is voor mij gebleven wat zijl was, niet 'menselijker, dat wil zeggen niet gewoner, nuchter der geworden, bet mysterieuse is niet geweken, maar bet Verre beeld is wat nader gekomen. Och bet is zo moei lijk om het uit 'te Spreken. Ik ge loof dat voor zulke geestestoestan den de woorden niet bestaan. Ik imerk hoe armzalig en nietszeggend de woor den zijn, hoe een gemis aan diepte zii hebben. Het is even moeilijk als om de indruk weer te geven die een muziekwerk op je gemaakt heeft. Je praat, je gebruikt woorden en denkt daarbij dat dié hoorder het nu even juist gevoelt als je zelf het doet, maar dat is verbeelding. Hij begrijpt alleen miaar dat je opgeto gen 'bent en het werk bewondert, maar van hetgeen er in je omgaat, verneemt hij zo goed als niets". „Wim", zei Lydie, „ik weiet zeker dat we Karei geen groter dienst kun nen doen dan hem nu alleen te laten en hem niet te nopen tot praten. Hier scheiden we Karei en jmorgejn hopen we je weer te zien", Rbelants verzette zlich met geen enkel wioord tegén het voorstel en nam afscheid. Toen hij; in de avondlijke ödhleme- ring naar Zijin kiamer liep) zat het ge sprek miet Yonca in zijn oor, oog en hart. Dieper en dieper luisterde hijl tot in het binnenste van de woor den ,die vergingen en nu terugkwa men, die hern on verklonken volgden. Hij: luisterde tussen de. gesproken woorden in, waarachter de gedachten als ongeboren zielen ronddoolden. Achter de woorden liggen de dingen, zoals de gedachten achter de ogen en ze komen van achter de woorden te voorschijn, zoals die meervallen en levenloos zijin. Het waren och zo ge wone gesprekwoiordeïi geweest over allerlei onbeduidende onderwerpen, zoals gezegd worden in tegenwoordig heid van iemand die nog een vreem de is, bii wien !men nog. 'moet1 tas ten naar'zijn innerlijk' wezen en zijin eigenlijke gedachten, maar hét was immers Yonca, die Ze had géspro- ken. Roelants 'bracht de volgende dag het af gesproken bezoek aan Van Gen nep en werd met bijzondere egards door de oude heer en diens zoon ontvangen. „Hiet doet mij oprecht vleel genoe gen", sprak de j.onge Van Gennep, „dat mijn vader u ontmOet heeft ien dat u, zo vriendelijk zijtt aan zijin uit nodiging te voldoen. Er zijin! bijzon dere aanleidingen, waarom wij! u will len Spreken. Mijn vader zal u dat uitleggen", Dat deed hij: JDe firma had in Amsterdam een kassierskantoor dat voor Van Gennep de zaken in de hoofdstad uitvoerde en die ook Jiaar beursrelatie was. iMaar het was een groot en druk kantoor en de heren van Gennep had den beiden de indruk, dat het Amster damse kantoor de zaken van de Bre dase bankiers niet zo ter hartlé na men als het wel1 zou kulnnen, Nu zochten zijl verbinding tie krijgen met een ander Amsterdam's kantoor en vader en zoon zouden gaarne zien dat mijnheer Roelants zich! daartoe bereid verklaarde. Er kwam nog iets bij, maar dat kon zijin zoon weer beter uitleggen, omdat het meer diens plan was. De zoon zette nu uiteten, dat huln kantoor tot nu toe zich niet zo bij zonder toegelegd had op speculatie. 'Men had hiet de cliënten d,ie het ver langen niet ontraden, maar toch ze ker look niet in de hanid gewerkt. Nu. had hij! het een en ander verno men van het buitengewone succes, dat mijnheer Roelants had gehad en dat hij; een bijzondere inlichtingen dienst had ingesteld, die de bezoekers uitvoerig en onpartijdig inlichtte. De jonge Van Gennepi wilde nu beproe ven ook aan hun zaak zon dienst in te steilten en vroeg of het mogjë- lijk was dat mijnheer Röelants hlem! hiet een en ander kon', vertellen over de wijze waarop: hij in Amsterdam tot de uitgebreide kennis gekomen was van vele 'fondsen, waarnaar de belangstelling der cliënten kon uit gaan. Hiet zakiengesprek duurde lang en de oude heer Van Genneipi nodigde Roelants uit te 'blijven lunchen, wat hij aannam: Toen hijl des middags het kantoor verliet had hij! de twee firmanten alles verteld, wat zij wilden weten en hij had twee goede vrienden er bij! gekregen. Om de weg naar zijn kamer ont moette hij; Yonca en Eet was hlelm! een vreugde, dat hij' haar nu kon groeten. Die vreugde tekende zich wel wat te duidelijk af iopi zijn gezicht. Jo wandelde gearmd miet een vriendin en dezle zei, nadat Roelants gepasseerd was1 „Gunst Jo, die man is verliefd op je! Zo zieker als ik hier lioolp". „Och kinldi", weerde Jo driftig af, „je bent gek. Hij is een kennis van mijn moeder en hij' mag me toch wel groeten zonder verliefd te zijin. Bespottelijk". „O Jo, nu verraad je jeZelf. Als het niet zo was zou je niet zo kleuren en je niet zo kwaad maken. Miaar het duidelijkst was toch wel', dat gezicht van dien meneer. Hij! keek. hij keek naar jou als een blinde die plotseling ziende wordt. Ik Zag hioie zijin gezicht ineens veranderde". „Wat een belacheljkè onzin. Als je iemand groet dan zet jie vanzelf een ander gezicht. Vertel asjeblieft die nonsens niet verder. Ik ken dien miiin- heer Roelants nauwelijks. Hijl is één maal thuis op theevisite geweest imiet luitenant Reimders en zijin vrouw". „Zijn vrouw, wie zijn vrouw?" „Van Reinders natuurlijk". „Ja, dat is heel natuurlijk dat Roe lants niet getrouwd is. Diat heb ik daarjuist goed kunnen zien". „Truus, boud nu asjeblieft op daar over", i 1 Truus hield erover op, maar Jo ziel'f niet. Zii had ook gezien welk een verandering de uitdrukking op bet gezicht van Roelants onderging toen hij haar optmerkte. Hlet was: niet de vriendelijke blak van 'een heler, die een jong meisje groet, helt was ieen expressie van stralend geluk, van vierrukkking haast, die er als miet een ruk over was gekomen. Vreugde en respect, alsof zij jeen deftige dame was. De ontmoeting dteied haar weer mieer aan Roelants' denken en in haar hart geloofde zij, dat Truus gelijk had, dat werkelijk Roelants Verliefd op haar was. Dit Verblijdde iem be angstigde haar. Ze vloeide zich zo jong en Vreemd tegenover die Vol wassen man, maar Ze had toch' ook wel wat blijdschap waargenomen toen zii hem. zag naderen, Ze dacht toch' nogal eensi aan hem en dan was daarbij toch een 'innigter denken dan voor anderen. i (Wordt vervolgd), 20.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2