Gemeenteraadsvergadering DUSSEN, (Vervolg) gehouden op 31 Januari, des namiddags 5 uur, in de zaal Heessels fe Dussen. Drinkwatervoorziening. Vanuit de raad is meermalen de wens naar voren gekomen te bevor deren dat een aantal percelen in deze gemeente welke hoofdzakelijk gelegen zijn aan de Pereboom, de Hill en de Bosschen aan de water leiding worden aangesloten. B. en W. zegden zich in verbin ding te zullen stellen met de Water leiding Maatschappij en het gem.- bestuur van Eethen. Het contact heeft 13 Januari j.l. plaats gevon den. Bij de gfevoerde besprekingen is het volgende vastgesteld: a. Pereboom. In de raadsverga dering v^n 18 Juni 1947 is besloten dat de gemeente zich garant zou stellen voor betaling der kosten van aansluiting door belanghebbenden, indien de gemeente zodanige garan tieverklaring wilde afleggen, was de Waterleiding Mij.' bereid bedoelde kosten in drie maandelijkse termij nen gedurende 10 jaar in te vorde ren. De aansluiting is toen niet door gegaan omdat de materiaalpositie het niet toeliet. De waterleiding Mij. is thans bereid gevonden haar toezeg ging, ondanks de inmiddels gestegen materiaal prijzen en arbeidslonen, ge stand te doen en zegde toe thans ten spoedigste tot aansluiting over te gaan. i b. Bosschen. De kosten der ge meenschappelijke dienstleiding ten behoeve der percelen A 6 en A 7 be dragen f1686, c. Hill. De kosten der gemeen schappelijke dienstleiding bedragen f 13,440. i B. en Wi. zijn van mening, dat de kosten onder b en c zo hoog zijn dat geen modus te vinden is waarbij deze door belanghebbenden kunnen worden gedragen. Ook niet wanneer van gemeentewege enige hulp wordt verleend. Intussen wordt momenteel van Rijkswege een enquête ingesteld teneinde te onderzoeken of van Rijkswege door het verlenen van subsidies niet kan worden bevor derd dat de z.g. niet rendabele aan- slüitingen tot standkomen. De be treffende percelen zijn tegelijk met alle overige nog niet aangesloten per celen in deze gemeente, door B. en W. bij deze enquête opgegeven. Mo gelijk dat naar aanleiding hiervan een financiële basis gelegd kan wor den, waarop tot aansluiting zal kun nen worden overgegaan.' B. en W. stellen voor thans een en ander voor kennisgeving aan te nemen. De heer Koekkoek vraagt hoeveel de kosten voor de Peereboom bedra gen. De Voorzitter meent van 70 a 80 gulden per perceel, wat neerkomt op f2,60 per drie maanden. De heer Koekkoek informeert hoe het met het verschil staat, betreffen de andere delen der gemeente. De Voorzitter antwoordt dat daar tussen een groot verschil bestaat, de kosten komen daar op f 1000 per aansluiting. De raad hecht hierop zijn goed keuring aan de aansluiting aan de waterleiding van de percelen aan de Pereboom. N De onder b en c genoemde ge deelten acht de heer Koekkoek een moeilijke kwestie, is het niet moge lijk gezamenlijk met de gemeente Eethen aansluiting van den Hill te bewerkstelligen. De Voorzitter zegt, dat daar 14 percelen aangesloten kunnen wor den waarvan 7 in de gemeente Dus sen en 17 in de gem. Eethen. De kosten van aansluiting zijn zodanig dat al zou de gemeente daarin bij dragen, ze voor de bewoners nog zo hoog zijn, dat ze voor hen te bezwaarlijk blijven en er, hoe gaarne ook, niet aan gedacht kan worden, tot aansluiting over te gaan. De heer Koekkoek voelt het be zwaar, Jiij zou echter gaarne zien, dat de bewoners goed werden inge licht en met de bezwaren bekend worden gemaakt. De Voorzitter belooft zulks te zul len doen. Mogelijk dat de rijksrege ling nog een mogelijkheid biedt. Spr. merkt op, dat ook niet alle bewo ners aansluiting wensen, anderen willen dit wel, doch zonder dat 't hun geld kost, 'dus alleen als de ge meente de kosten draagt. Het voorstel van B. en W, om b en c voor kennisgeving aan te ne men, wordt hierop met algemene stemmen aangenomen. Benoeming controleur steunverle ning. I Nu er weer een aantal werkloze arbeiders is opgenomen in de over bruggingsregeling wordt er van Rijkswege op aangedrongen, dat een controleur op de werklozen wordt aangesteld. B. en W. hebben na am pele overweging omtrent de perso nen, die voor deze functie geschikt en bereid zouden zijn, gemeend, dat hiervoor diende te worden aange zocht, de heer A. v. Dortmont, op zichter van de Zuid-Holl. Polder te Hank. Zij stellen mitsdien voor tot zijn benoeming over te gaan en wel op een nader door B en W. te bepa len jaarwedde, waarbij rekening zal worden gehouden met de omvang der te verrichte werkzaamheden, een en ander binnen het door het Rijk hiervoor uitgetrokken bedrag. De Voorzitter licht toe, dat de heer v. Dortmond genegen is de werkzaamheden aan deze functie ver bonden voor f200,wil doen. In dit bedrag draagt het rijk 50 pCt. bij, terwijl de aanstelling geschiedt tot 1 Januari 1951. De heer Bax vraagt, of, als er meer werklozen komen, het bedrag hetzelfde blijft, waarop de Voorzit ter bevestigend antwoordt. De heer Koekkoek vraagt of B. en Wi. ook overwogen hebben dat hier cumulatie van functie's plaats vindt. Spr. ziet daarin een gevaar. Schatten B. en W. de functie niet te licht?: Er wordt gezegd dat ze van niet veel betekenis is. De Voorzitter merkt op dat hij zulks niet heeft gezegd. De hleer v. Dortmond wordt slechts voor 1 jaar benoemd. Wordt het nieuwe gemeen tehuis in gebruik genomen, dan krijgt men ook een andere verdeling der verschillende functie's. De heer Koekkoek "blijft bij zijn bezwaar en meent dat ïn de gemiee|n- te andere personen zijn die voor de betrekking in aanmerking komen. De heer v. Velihoven vraagt, waar uit de werkzaamheden voor de con troleur bestaan. De Voorzitter zegt dat de aller eerste taak van de controleur hieruit bestaat, dat hij nagaat of werklozen soms inkomsten verzwijgen. Hij moet contact onderhouden met de arbeidsbeurs en nagaan of ze niet te werk gesteld kunnen worden. De heer Koekkoek vraagt of f200 als maximum vergoeding mag wor den uitgegeven. De Voorzitter zegt dat dit niet het geval is, de vergoeding moet evenwel in overleg met het rijk worden bepaald. De heer Koekkoek wijst er op, dat de ondervinding "heeft geleerd, dat de taak van een 'controleur zeer omvangrijk is. De Voorzitter gelooft gaarne dat er in de gemeente nog Kvel andere: personen zijn, die ook voor deze functie in aanmerking kunnen ko men. B. en W. hebben echter gezocht naar een serieus persoon en kwamen daardoor pp de heer Van Dortmond. De heer v. Biezen vindt het prae- advies niet erg duidelijk, omdat daar in geen bedrag staat aangegeven, dat de functionnaris zal ontvangen. Nu komt men met een bedrag, van f 200. De Voorzitter merkt op, dat eerst van morgen met de heer v. Dort mond over de financiële kwestie is gesproken. Met de bepaling van dit bedrag is rekening gehouden met de financiële zijde der gemeente begroting. i De heer Koekkoek zegt dat dit toch niet de bedoeling is, dat dd raad zich aan het prae-advies houdt. De Voorzitter zegt dat dit niet het geval is, de raad kan daarva|n afwijken, Hierop wordt tot stemming 'over gegaan met uitslag dat 2 stemmen worden uitgebracht op A. V. Dort mond, 5 op A. Wintermans en 1 op D. Wintermans, zodat de heer A. Wintermans is benoemd. Benoeming lid Burg. Armbestuur. In de vorige raadsvergadering is de benoeming van een lid Van het Burg. Armbestuur aangehouden. Bij de raad heeft de 'bedoeling voorge zeten een ruimere aanbeveling te yerkrijgen. In dit verband wordt tie aandacht er op gevestigd, 'dat (het door de raad vastgestelde fen door Ged. St. goedgekeurde reglement 'be paalt, dat het Burg. Armbestuur zelf en niet B. en W. <Voor elke openval lende vacature een aanbeveling Van 2 personen overlegt. Hieraan 'heeft het Burg. Armbest. voldaan. B. en W. bevelen ter benoeming aan de aftredende A. A. 'Snijders en de heer H. A. Simonis. Bij tie stemming werden uitge bracht 3 stemmen op tie heer A. A. Snijders en 5 in blanco, zodat tie heer Snijders is benoemd. Vaststelling der gemeentebegroting* I9£ in de raadsvergadering van 19 October aangewezen commissie ad boe voor het onderzoek der begroting 1950 bestaande uit de leden J. ,M. Vi Dortmont, B. van Biesen en J. Bax, heeït deze in haar voltallige vergade ring van 26 Januari onderzocht. De commissie heeft tevens aan de hand van een ter secretarie voor de raadsleden ter inzage liggende lijst in haar onderzoek betrioklklelni een aan tal subsidie-aanvragen e.d„ wtelke in de loop van het jaar b'iji de raad zijn binnengekomen en waarop al of niet reeds een beslissing is genomen. De commissie kon zich in het algemieeïi met de begroting 1950 verenigen. Zii kan zich tevens in het ajgemieen ver enigen met de in de begroting op- genomen ramingen aangaande de voornoemde subsidie-aanvragen e.d. De comhiissie zag echter de noodzaak niet in een raming van f317.op te nemen wiégens bijdrage ten behoe ve van de distributiedienst, aangezien deze dienst naar haar bekend is, was opgeheven.. Voorts is de commissie van oordeel, dat subsidie behoort fce worden veHeend ten behoeve van. de Katholieke Arbeidersjeugdbeweging (Kajotters) te Hiank en dat het sub- ad f25.ten behoeve van elk der fanfarecorpsen te Dussen ,en "Hank behoort te worden opgevoerd tot fioo.;Mjet inachtneming van deze punten stelt de commissie voor de begroting vast te stellen zoals zii door Bi. en W. is aangeboden. Naar aanleiding van. het bovenstaande de len B. en W. het volgende miedie: Blijkens nader ingewonnen inlich tingen bij: hei gemeentebestuur van Almkerk is inderdaad de distributie- dienst opgeheven. De gemeente Alm kerk heeft ten aanzien van de dis tributiedienst nog financiële verplich tingen o.m. doordat aam ontslagen personeel wachtgeld uitgekeerd moet worden. Hiervoor zijn de aangesloten gemeenten mede aahsppakel'ijk. Het door Almkerk opgegeven bedrag ad f317.moet als maximum be schouwd: worden van hetgeen door de gemeente verschuldigd is. Het lijkt B. en W. van een juist financieel beheer te getuigen indien mét het oog op deze verplichting die voorge stelde raming gehandhaafd wordt. Voorts onderschrijven B. en, W. met de commissie de hoge wenselijkheid van het aanwezig zijn, van stands- en jeugdorganisaties en in, dit kader van "de Kath. Arbeidersjeugdbeweging te Hank. Of deze waardering echter tot een subsidieverlening moet Heiden, vormde reeds: eerder een punt van bespreking in de raad. Toen besloot deze hierop afwijzend te beschikken en wel om' reden, die ook thans nog onverminderd van, gelding zijn. Im mers deze subsidie-aanvrage mag oe- leidshalve niet op zich Zelf beschouwd worden, maar moet in een gemeente van onzè structuur gezien worden te gen de achtergrond van allle princi piële e,n .financiële consequenties, die een beslissing pp zodanige suosidie- aanv^te presedeert. Een beroep op >g!enl 2Qten als St. Oedenrode [pTm1. \ö.oo<T Welen en in de raad slechts dóór ëcA lichting vertegenwoordigd) gaat reeds hierom niet op. Voorts het belang' niet miskennende, dat een jeugdbeweging als de Ka/otters ook m gemeentelijk loogpdmt bezit, ach ten B, en W.' de Kajotiters onmis kenbaar een beweging, die naast alle andere van kerkelijke zijde hieraan betoonde aandacht, de financiële aan dacht van deze zijde verdient en dit vooraf aan een financiële steun van overheidswege. B. ep W. missen in de bij de subsidieaanvrage overgeleg de begroting echter 'een bijdrage van deze zijde. Zooals zii rpeds opmerkten moet deze aanvrage ten slotte gezien worden in het kader van het begro- tingsbeeld. Wilen plannen als door de raati gewenst en nog te wensen gedacht wordt slechts aajn het sport veld, dat tofch Oiok gemeenschapsbe langen zal' dienen en de voortgang van openbare werken- enz. enz'. financieel uitvoerbaar blijven, dan dient, zoals uit deze begroting valt fce lezen, 'de hoogste zuinigheid te worden betracht. Om al deze, maar ook uitsluitend deze redenen, zijiu B. en W. verplicht de raad voor te stellen voor dit jaar afwijzend op be doelde aahvrage om subsidie te Die- schikken. j Wat betreft de subsidiëring aan de beide fanfares merkt het college, op, dat het in beginsel hiertegen geen oe- zwaar heeft. Dit jaar kwam echter gieen verzoek van belangheobenden omi verhoging van het jaarlijkse sub sidie. Het ligt minder opT' de weg der gemeente daartoe eigener bewe ging over te gaan, menen R. en W. iMocht een verzoekschrift in boven aangegeven zün nqg bimnenkomie dan zqu dit, mocht uit overgelegde reke ningen en begrotingen die noodzaak hiervan blijken, eventueel1 weHwilllend beoordeeld kunnen worden. B. en W. meiken hierbiji nog op, dat de begroting van hét Burgerlijk Armbestuur door de commissie niet is onderzocht aangezien het Burgerlijk Armbestuur biji gebrek van een voor zitter deze niét heeft vastgesteld. In de begroting is wegens subsidie aan het burgerlijk' armbestuur opgenomen het bedrag, dat is geraamd in de door de secretaris-penningmieester sa mengestelde ontwe rp-begrotingB|. en W. stellen voor de begroting van het burgerlijk armbestuur alsnog door de commissie fce doen onderzoeken wan neer de zie aan de raad wor dt aange boden hetgeen zal geschieden nadat in de vacature van voorzitter is voor zien. De raad gaat er 'mede, tic coord, het voor de distributie "uitgetrokken bedrag te handhaven. Wat de voor gestelde subsidie aan de beide fan fares betreft, deelt des 'Voorzitten" mede, dat B. en W. (er geen bezwaar tegen hebben, voor dit jaar tie sub sidies te brengen op flOOiVoor iedere fanfare, onder voorwaarde dat ook tie bewijzen "worden over gelegd, dat deze die subsidie bok werkelijk nodig hebben. Inmiddels is door de fanfare Wilhelmina daar aan voldaan. Spr. heeft tie jaarver gadering van deze fanfare bijge woond en heeft deze kwestie met deze vereniging besproken. De grote uitgaven schuilen in het salaris van de directeur en de kosten der instru menten. B. len W. voelen er voor de subsidie voor het volgend jaar te wijzigen en zouden dan bekening willen houden met de afdeling waar in de vereniging uitkomt. Komt men uit in de 4de afdeling, dan zou het college een subsidie van f25.'wil len toekennen, voor de 3de f50. voor de 2de f75.r, voor tie 1ste f 100.voor Uitmuntendheid f 125, voor de ere-afdeling f150 en voor superieure f200.Hierdoor wordt een gezonde rivaliteit bevorderd tus sen de beide kerkdorpen. f De heer v. Biezen had niet ver wacht dat B. en W. 'met zulkei luttele bedragen zouden zijn geko men. Hij wijst op het velschil dat bestaat tussen concoursen uitge schreven door de federatie en de z.g. vrije concoursen, waarin men ge makkelijk een lste prijs, kan beha len. In beginsel juicht spr. de ge dachte van B. en W'. toe. De heer Bax, die in de commissie van onderzoek heeft gezeten, is dankbaar, dat B. en W. met hef voorstel van een subsidie van flOO zijn gekomen. 1 De Voorzitter merkt op, dat met deze bedragen de gemeente meer doet dan zij eigenlijk kan. De heer Koekkoek is in principe bereid met het voorstel van B. en W. accoord te gaan. Spr. wijst ech ter op de consequenties die daar uit voortvloeien. Muziekverenigingen zijn nuttige culturele instellingen. Geeft men daaraan een subsidie van flOO, hoe moet dan gehandeld wor den met sociale instellingen, die voor de bevolking van groter belang zijn. Hij meent dat men dan sociale in stellingen van gezondheidszorg niet zo stiefmoederlijk zal kunnen be handelen als thans het 'geval is. Met algemene stemmen wordt hier op het voorstel van B. len W. vian subsidieverlening tot een bedrag van f100 voor iedere vereniging aange nomen. De gedachte van B. en W. over de subsidieverlening voor 1951 zal nader worden bekeken. De heer Koekkoek acht het be drag van f 19,per leerling voor het lager onderwijs te laag. Als men het schrijven van de Inspecteur na ziet, bemerkt men dat deze het daar mede eens is. De bijzondere scho len kunnen onmogelijk met het be drag van f 19.uitkomen. Als men ziet dat naburige gemeenten, die on der dezelfde omstandigheden verke ren, een bedrag van f25.uittrek ken, dan is 19 gulden toch wel erg laag. Onderwijs moet als eerst© eis in de gemeente worden gesteld, meent spr. De Voorzitter is het niet met de heer Koekkoek eens en acht f19. wel een behoorlijk bedrag. Ook de Inspecteur is het daarmede eens, zo als bleek uit een onderhoud, (dat met deze is gehouden. Rijmen van Tijmen. ZWIJNEN-INVASIE. Weder hoorden we berichten, Van invasie, maar ditmaal Was 'teen troep van wilde zwijnen, Die nu onder luid kabaal Onze grens fluks overschreden, Welkom, welkom in ons land. Want we voelen jullie strakjes, Eens heel even „aan de tand". Zo'n invasie is zo erg niet Ja, ze stemt ons ietwat blij. 'tWaren immers wilde zwijnen, Die vóór tien jaar, op 10 Mei> 1 Onze grenzen overschreden, Maar zij deden het bij nacht. Deze zwijnen echter hebben, Daar geheel niet aangedacht! Overdag zijn zie gekomen, Neen, ze schuwden 't daglicht niet. En zo kwamen ze uit. Duitsland, Op ons Nederlands gebied. Nogmaals: Welkom in ons midden. Jagers toon nu wat ge kunt. Want een extra, zwijnenboutje, Is je hartelijk gegund. Eer je knalt, bedank ze even Voor hun houding en fatsoen. Want zij hadden ook bij nacht welr Hier een inval kunnen doen. TIJMEN. De gemeentebegroting wordt hier op vastgesteld, zoals zij door B. en W. is aangeboden. Vaststelling uitkering per leerling over 1950. Volgens het bepaalde in de Lager Onderwijswet 1920 moet de raad jaarlijks bepalen het bedrag dat per- leerling voor de Qpenbare Lagere school beschikbaar gesteld wordt. De bijzondere lagere scholen kunnen dan op een gelijk bedrag aanspraak maken. In de begroting is bij de divers(e ramingen met een Dedrag van f19.per leerling rekening ge houden. Dit bedrag komt overeen met een ontvangen advies van de Inspecteur voor het L.O. B. en W. stellen voor, het bedrag hierop te bepalen, met welk voorstel de raad accoord gaat. Reclames straatbelasiting. Er zijn een aantal reclames bin nengekomen betreffende de straat belasting 1947 en 1948. De reclames zijn ter .secretarie ter inzage gelegd. B. en W. stellen voor te besluiten^, zoals bij elke reclame door hen aangetekend. Ook hiermede gaat de raad ac coord. I Vaststelling gemeenschappelijke re geling schoolarlsendienst. In de raadsvergadering van 1 Au gustus 1949 is in principe besloten, over te gaan bij de in voorbereiding: zijnde oprichting van een schoolart- sendienst voor Noord-West-Brabant, Dé voorbereiding vain deze' dienst is thains zover gevorderd, dat die be treffende gemeenschappelijke rege ling ter vaststelling kan worden aan geboden. B. en Wi. stellen voor tot vaststelling van dit ontwerp over te gaan. Aldus wordt besloten. Rondvraag. De heer Bax informeert naar de bouwtoewijzing voor de gemeente. De Voorzitter zegt, dat bij' de 19 in aanbouw zijnde woningen er nog 10 gebouwd zullen worden. Het be treft hier urgentiewoningen, die vol gens het uitbreidingsplan moetent worden gebouwd. De heer v. Velthoven wijst op de gladde wegen en "het te laat strooien van zand in Hank. Kan in een der-* gelijk geval de voerman in Hanjk daarvoor niet worden aangewezen*?" De Voorzitter zal in deze zin han delen en opdracht geven. De heer v. Velthoven zag gaarne meer aandacht gewijd aan het woon wagenkamp, dat in desolate toestand» verkeert. De Voorzitter zal dit bezien. De heer v. Biezen dringt aan omi verschillende woningen, die in slech te toestand verkeren, onbewoonbaar te verklaren, als de eigenaren daar aan niets laten doen. De Voorzitter zegt, dat als geval len van weigering tot herstel aan de gemeente worden doorgegeven,,, dit dan voor een aanschrijving in bedoeld© zin zorgt. De vergadering wordt hierop ge sloten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4