voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard TER NAGEDACHTENIS No. 6745 Maandag 13 Februari 1950 Und van alteha Firma L. J* Veerman, Heusden HEUSDEN Vrijdagavond hield de A.N. iW.B. haar aangekondigde Bonds- avond in Hotel „Het Wapen van Amsterdamalhier. Vooraf was er gelegenheid om de uitgebreide tentoonstelling te be zichtigen. Deze omvatte de verschil lende uitgaven, zoals toeristenkaar- ten, k am peer boeken, zeilboeken, Kampioen enz. Deze avond werd geopend door de EdelAchtb. Heer A. van Delft, bur gemeester, die de werkwijze en de zeer verschillende takken waarin de A.N.W.B. voor zijn leden zorgt, in het daglicht stelde. Hierna werd het woord gevoerd door een propagan dist van de Bond, die de aanlwe- zigen op zeer aangename wijze het ontstaan en de ontwikkeling van de A.N.W.B. vertelde. Na eerst alleen voor de wielrijders te zijn opgericht, werd deze al spoe dig uitgebreid voor automobilisten, kampeerders enz. Een van de laat ste aanwinsten van de Bond is wel de Wegenwacht, die steeds en overal hulp biedt aan de leden die langs de weg in moeilijkheden verkeren. Ook. wordt de leden hulp verleent bij het opstellen van een reisschema voor binnen- en buitenland en deze adviezen worden natuurlijk alllemaal gratis verstrekt. Voor autotochten, fietstochten, wandeltochten, zeiltochten, ja zelfs voor vliegtochten zorgt de A.N.W. B. voor zij nledien. Spr. zou gaarne zien, dat het le dental, dat thans ruim 200.000 be draagt, aanmerkelijk werd verhoogd. Dan kan natuurlijk nog veel meer worden gedaan, dan tot nu toe het geval is. Het aantal handwijzers, richtiugsborden en paddestoelen, die door de A.N.W.B. zijn geplaatst en worden onderhouden, bedraagt al meer dan 8000 en nog steeds wordt dit aantal uitgebreid. Hierna werden enkele films ver toond. De le over Zwitserland met zijn wonderlijk mooie natuurgezich- ben en de 2e over het doel en werk' van de Bond, die liet zien dat op velerle igebied alles in het werk ge steld wordt om het de leden dan ook aan niets te laten ontbreken en te helpen waar zulks nodig is. Na afloop was er nog gelegenheid zich als lid van deze Bond aan te melden. Woensdagavond werd in haar clublokaal, café „De Goud.n Leeuw", een algemene ledenvergadering igie- houden der „Heusdense Hengelsport vereniging. ,Na het openingswoord door de heer E. van Eeuwijk, werden de notulen goedgekeurd. Een 2-tal bestuursleden brachten verslag uit over de districtsvergadering, waarop enige bespreking volgde. Opi voorstel van het bestuur werd de a.s. gezellige en feestelijke avond vastgesteld op Zaterdag i~8 Februari a.s.. Bij de rondvraag werden enige 'punten besproken voor die vaststelling der jaarvergadering in Apiril a.s., waarna de voorzitter onder dank voor aanwezigheid, deze geauiuceerde ver gadering sloot. AALBURG Donderdag 16 Februari, hoopt candidaat Zaal van Boskoop, des avonds om 7 uur in de Hierv. "Kerk in de Dienst des Woords voor te gaan. ALMKERK Dinsdagavond 7 Februari j.l. speelde onze dorpsgenoot de heer J. Pellekaan een simultaan seance dam men te Giorkum tegen 't personeel van Bijkers fabrieken en soldaten van het garnizoen aldaar, 22 spelers bon den tegen hem de strijd aan, waar onder de 93jarige heer A'. -Kruit! van Arkel, welke het genoegen smaak te met nog 3 ainidere, remise te spelen. 18 spelers verloren hun partij, alzo behaalde Pellekiaan 40 punten en Gorkum 4.. Voorwaar een succes voor bovengenoemde. Zaterdag 18 dezer, des nam. van 6,30 t.m. 7,30, zial alhier i(n de oude Consistoriekamer der Herv. Gem. een herstemtaipg plaats hebben bussen de heren J. B. Pranger en Wi Paans sr., voor 1 notabel in de vac. M. T. van As. ANDEL De miuiziekver. Andels Fanfare corps1 gaf Zaterdagavond een uitvoe ring. Het 'muzikale gedeelte onder leiding van de heer Philips uit Gor kum werd zeer verdienstelijk uitge voerd. Daarna werd opgevoerd het toneelstuk „De sirene loeit". Naast spannende, gaf di,t stuk ook minder boeiende gedeelten. Het geheel slaag de uitnemend. De D.U.W-werken zijn allen hervat en de arbeiders zijn weder aan het werk getogen. De overbrug- gingsregelinlgl is stil gelegd door de gemeente. I GENDEREN Dinsdagavond 14 Febr. om (7 uur, houdt de C.B.T.B. alhier een vergadering in die zaal van café C. J. van Wijk. 1 Tevens zal een Amerikaanse film vertoond worden. (Zie adv.). 's-GRAVENMOER In „Het Wapen van 's Graven moer", werd Woensdag 8 Febr. j.l., des avonds om 7 uur een filmvoor stelling gegeven. Deze avond werd georganiseerd door de afd. 's Graven moer van het Ned. Rode Kruis. De opbrengst was ten hate van het Nederl. Rode Kruis. Als hoofdfilm werd vertoond „Van mens tot mens", waarin het veelbe wogen leven van Henri Dunant, de stichter van het Rode Kruis ge schilderd wierd. Op een slagveld in Italië ziet deze Dunant hoe uiter mate slecht de verzorging van de gewonden, die en massa moesten sterven, bij gebrek aan medische hulp. Dab wordt door hem een kerk gebouw als hospitaal ingericht, waar de gewonden worden verzorgd. In zijn latere leven wijdt hij zich geheel aan dit werk der barmhartigheid en geeft zijn liefde en eer er voor prijs. Tenslotte komt hij als een oud en versleten man in een rusthuis voor ouden van dagen terecht, waar hem eerst dan de dank en eer wordt toegebracht, die hem toekwam,, door dat aan Henri Dunant de eerste No belprijs, uitgegeven door Noorwegen, word t toegekend Op deze wijze werden de aanwe zigen bepaald bij het mooie, maar ook zo' nodige wierk van Het Rode Kruis. f LAND VAN ALTENA De teelt van doperwten neemt in het bouwwplan van onze akker- bouwbedrijven een vooraanstaande plaats in. Dit beeft er toe geleid, dat deze bedrijven belangrijke leve ranciers zijn van de oonsiervenindus- trie en derhalve ook ten behoeve van de export van speciale doperwten rassen, waarvan Engeland een belang- riik kwantum1 afneemt. Mede iri ver band met de buitenlandse concurren tie.., wordt er voortdurend naar ge streefd de kwaliteit vain de landbouw- doperwten te verbeteren- Ten aanzien hiervan zijn tal van riüeuwe inzich ten naar voren gekomen. Desondanks zijn er bij de teelt nog vele moeilijk heden te overwinnen, waarbij in hoofdzaak moet worden gedacht aan de problemen, die in de z.g. con- tractteelt voordoen. 1 In verband daarfntee zial Ir. R. P, Lammers, heden Maandag 13 Febr., des avonds vain1 19,30 tot 1955 uur over Hilversum1 een nadere toelichting geven op de problemen, die: mlet deze teelt samenhangen. NEDERHEMERT Donderdagavond 9 Febr. j.l. werd in de Chr. school de jaarlijkse ledenvergadering van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs ge houden. Het hoofd der school, de heer J. van Duist, opende deze vergade ring om half acht met het laten zingen van Ps. 25:2 en gebed en las daarna Ps. 19. Vervolgens heette hij alle aanwezigen hartelijk welkom en sprak een kort openingswoord. Door de secretaris werden de no tulen der vorige vergadering voor gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Vervolgens kreeg de heer Eugster het woord, die het onderwerp in leidde: „Aardolie-winning in eigen land". Hij behandelde hierin het ont staan van aardolie, de boringen en productie in Schoonebeek, waardoor een derde deel. van de binnenlandse behoefte wordt voorzien. Hij wees op het vervoer naar dp raffinerinlg te Perais en schetste tenslotte de olie-industrie als een hoeksteen van onze nationale welvaart. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Vos Jzn. met bijna algemene stemmen herkozen, die de benoe ming aannam. In de pauze, die volgde, werden sigaren aangeboden en hadden de ouders gelegenheid zich met het per soneel der school te onderhouden over de kindieren en hun vorderin- gen. f Na de pauze behandelde het Hoofd der school verschillende „Schoolza- ken". Door het aannemen der Ka mers van het Wetsontwerp betref fende het 7e en 8e leerjaar, schetste hij doel en inrichting van deze bei de leerjaren duidelijk voor ogen. Hij' verstrekte aanwijzingen omtrent toelating tot ambachtsschool, huis houdschool en land- en tuinbouw scholen en verduidelijkte hij het gymnastiekonderwijs. Hij sprak zijn blijdschap uit, ook namens het be stuur, over de groei der school en deed de mededeling, dat in de toe komst overgegaan zal moeten wor den tot uitbreiding en aanstelling van een vijfde leerkracht. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat de inkomsten be dragen hebben f20.285.78, de uitga ven^ f 19.583.88, zodat er een batig saldo bleef van f701.90. De opbrengst van het Schoolfonds bedroeg in het afgelopen jaar f291.22, welke gelden besteed worden voor aanvulling van de .schoolbibliotheek. De penningmeester werd hartelijk dank gezegd voor het financieel ver slag van de school en ging men over tot de rondvraag. Nadat enkele vragen beantwoord waren, dankte het hoofd der school de aanwezigen voor het medeleven met de school betoond en sprak nogmaals zijn waardering en dank uit aan burgemeester en raadsleden voor de restauratie der school en voor de aanvulling van Üe leermid delen, waarna de heer Mol, deze vergadering, waarvan de opkomst zeer goed te noemen was, te onge veer tien uur met dankgebed sloot. RIJSWIJK Voor een volle zaal gaf de Chr. Gem. Zangvereniging ,De Lofstem" haar jaarlijkse uitvoering in het Ver enigingsgebouw. De verschillende zangnummers werden vlot uitgevoerd. Het stuk' dat een gehore werd ge bracht viel bij htet publiek, zeer in die smaak. De Lofstem kan met genoe gen op deze avond terugzien. Men is druk1 bezig met het demipen van de afvioerslooit door het dorp. Daar het in de bedoeling' ligt de bocht uit de weg te halen, wordt daar reeds nu met de riolering reke ning mee gehouden. Jammer, dat melt name bij: school en gemeentehuis nog niets gedaan kan worden, daar de toestand daar zo langzamerhand on houdbaar wordt. iNaar we vernemen is de ge meente voornemens nog 2 nieuwe woningen bij te bouwen. Met een paar particuliere huizen komt de .uit breiding" al aardig tot zijn recht. De muziekvereniging „Kunst en Vriendschap is voornemens dit jaar AAN WIJLEN OUD-BURGEMEESTER A. D. VAN DER SCHANS TE ANDEL In ons vorig nummer wijdden wij1 reeds een artikel aan het plot seling overlijden, waaruit duidelijk bleek, dat het Land van Heusden en Altena een persoon van grote im portantie heeft verloren. Om dit nog te verduidelijken, laten wij hier een korte levensbeschrijving van hem, volgen, met een lijst van verschil lende functies die hij' heeft bekleed. De heer A. D. van der Schans werd 4 Februari 1874 in het dorp Eethen, in een boerderij op de Kled- berg geboren en bezocht de lagere school aldaar. Vervolgens de zgn. Kop'School aan de Nieuwendij'k, het instituut van Monsieur de Boer, een in die tijd bekende onderwijsinstel ling. I In zijn jeugdjaren wilde de over ledene naar Amerika emigreren, de plannen doorvoor waren reeds ineen vergevorderd stadium. Op zijn 23ste jaar werd hij op 23 Febr. 1897 door het overlijden van zijn oom Adriaan Millenaar, benoemd tot ont vanger der gemeente Drongelen, Gansoijen en Hagoort in tijdelijke dienst. De 16e April van hetzelfde jaar volgde zijn benoeming in vaste dienst. De goede verstandhouding tussen de overledene en de heer Jacobus Oerlemans, lid der Prov. Staten van Noordbrabanit, tevens wethouder der gemeente Drongelen, is van grote invloed geweest op zijn verdere le vensloop. De "18e December 1897 werd hij organist van de Ned. Herv. kerk te Drongelen, welke functie hij tot 1916 belangeloos vervulde. Op 30 Juni 1897 werd hij be noemd tot secretaris-penningmeester van de Binnenpolder van Dronge len, welke functie hij meer dan 40 'jlaren heeft waargenomen. Op 19 Mei 1898 wierd hij gekozen als nota bel van de Ned. Herv. kerk van Drongelen. Op 12 October 1900 werd hij bestuurslid van de Millenaarspol- der, 2 Juli 1902 secretaris-penning meester van de polder Beneden het Drongielense Veer. De 5e Mei 1904 werd hij met ingang van 1 Juli daar aanvolgende Ambtenaar van de Bur gerlijke Stand. Na het overlijden van de heer M. A. Boll, werd hij op 8 April 1905 voor 3 maanden tot Se cretaris der gemeente Drongelen be noemd, terwijl op 23 Juli zijn vaste benoeming als zodanig volgde. Ook was hij nog enige tijd Secretaris der gemeente Meeuwen. Hieruit blijkt, dat zijn leven meer in ambtelijke richting ging en hij begon zich in die richting steeds meer te bekwamen. Na rijp beraad begon hij met de studie voor het diploma gemeente-administratie. Hij volgde hiervoor die lessen die door wijlen de heer JEL J. v. Eggefien, toentertijd secretaris en later burge meester der gemeente Heusden, wer den gegeven. Ook de heer J. Ver wiel, secretaris der gemeente Besoijen, heeft aan zijn vorming medegewerkt. Op 29 Juli 1910 slaagde hij voor dit diploma. Na het overlijden van de heer J. Oerlemans, werd hij voor het einde van het jaar indiens plaats tot lid van de Prov. Staten van Noordbrabant gekozen. Als zodanig maakte hij deel uit van zeer belang rijke commissies voor de water schappen en was lid van de rege lingscommissie voor de paardenfok kerij in Noordbrabant. In Maart 1904 werd hij benoemd tot burgemeester der gemeenten An- del, Giessen en Rijswijk. Het viel hem zeer moeilijk zich van de ge meente Drongelen los te maken, doch ook de bevolking van Drongelein liet hem slechts node vertrekken. Hij vervulde naast het burgemees tersambt van genoemde gemeenten en secretaris der gemeente Rijswijk, tot 30 Juli ook het secretaris- en ontvangersambt der gemeente Dron gelen. Op 25 Augustus 1904 trad hij in het huwelijk met mej. S. F. C. v. d. Graft uit Well-Amnnerzoden. Uit dit huwelijk werden 2 kinderen geboren. Bij Kon. Besluit van 22 Augustus 1931 werd hij benoemd tot Rijdder van de Orde van Oranje-Nassau. Om aan te tonen hoe een belang rijke persoonlijkheid de hieer van der Schans voor de streek is geweest, laten wij hieronder een lijst van functies volgen welke de overledene heeft vervuld, in de overtuiging dat wij in deze niet eens volledig zijn. Zo was hijLid van het Dag. Best. van de Crisisorganisatie voor Noord brabant; lid van het Dag. Best. van ,de tarweorganisatie voor "Noordbra- bant; lid van het Prov. Kerkbestuur voor Noordbrabant en Limburg; voorzitter van het College van Toe zicht over de kerkelijke goederen in Noordbrabant; lid van het Hoofd bestuur van de Ned, Boeren- en Tuinders bond; lid van het Dag. Best. van de afd. Holland-Brabant van de C.B.T.B.; voorzitter van de afd. An- del en omstreken van de C.T.B.; voorzitter van de vereniging van Burgemeesters en Secretarissen in het Land van Heusden en Altena!; voorzitter van de Chr. Lagere Land bouwschool te Andel; voorzitter van de vereniging voor "Chr. Onderwijs te Rijswijk; voorzitter van de vereni ging School m.d. Bijbel te Andel; Bestuurslid van de Chrisit. U.L.O. school te de Werken; Bestuurslid van de Chr. Kweekschool voor on derwijzers te Gorinchem; bestuurs lid van de Stichting voor Werkver schaffing en Landontginning; lid van de commissie voor luchtbescherming in Nederlandbestuurslid van het Noorder-Afwateringskanaal; lid van bestuur van de Christ. Ver. tot ou ders teuning van behoeftige krankzin nigen in Noordbrabant; lid van de commissie van scheidslieden voor Land. Organisaties; penningm. van het Dept. Heusden voor Christelijk Hulpbetoon; ouderling der Ned. Herv. kerk te Andel; bijzitter voor het Kantongerecht Heusden voor de pachtwet; ambtenaar van de Burgerl. Stand der gemeenten Andel, Giéssen en Rijswijk; voorzitter v.h. Texels Schapenstamboek voor Noordbra bant; jaren lang overtuigd voor stander van het Landbouwtuigpaard en lid van de Provinciale regelings- commissie voor Noordbrabant. MEIWSBLAD Uitgave: Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek, 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no, 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1