Binnenland DAMRÏÏBEIEE W Wachters Gevonden en verloren voorwerpen m nu ül 1 Bf mi 0 0 H B H 0 0 B Hg 0 B 0 ^H! BI] DE BALANS haar tweedie Muziek- en Zangconcours te organiseren. Reeds beeft zich een uitvoerend comité gevórmd en is met de hulp der ingezetenen een waar borgsom gevormd. Als datum is vast gesteld de 5e Augustus. Die ópieinihg in samenwerking miet de bevriende verenighgeni zal dan gehouden wor den op Vrijdag 4 Augustus. Nu al, wensen wij het uitvoerend comité succes en wié spreken de hoop uit dat de plannen verwezenlijkt mo gen worden en het concours net zo moge verlopen als de vorige keer. Door het bedanken van de heer Bronkhorst als voorz. van de ,Ring Altena" van Herv. J.V* is thans na enkele stemmingen tot voorzitter be noemd Ds. Langhout. VEEN Donderdag 16 Febr. hoopt de Jongelingsvereniging, des avonds om 7 uur, in de Ned. Herv. kerk haar jaarvergadering te houden. WIJK Woensdag 8 Febr. j.l. bracht de biljartver. „Krijt op Tijd" uit Heusden, een bezoek aan de biljart ver. „Maaszicht" alhier, in café Duis ter winkel. De eerste drie partijnen stond de ver. „Maaszicht" enkele punten voor. De lieer A. Gijselhart uit Heusden, dije tegen de heer M. Hoegee uit Wijk speelde, haalde zijn vereniging echter met 42 punten op, zodat Heusden een voorsprong kreeg en die tot het einde heeft behouden. De uitslag was: Heusden 328 p., Wijk 309 p., zodat Heusden won met een verschil van 19 punten. De hoogste serie werd gespeeld door F. Bonman alhier. DE WERKEN c a. en WERKENDAM Opi Vrijidag 17 Februari 1950 's avonds te 8 uur, zal Dr. Kirch, Directeur van de Volksgezondheid in de provincie Noord-Brabant, in het café Kolff aan de Rijksstraatweg te Sleeuwijk, komien spreken over het Rontgenologisch Borstonderzoek. De toegang is vrij. Dr. Kirch is voor velen geen onbekende en op het plat teland alom bekend. Het doel van djezie lezing is, om de bevolking te overtuigen vari die noodzakelijkheid van hfet massaonder- zoek. Nu In de gemeenten de Werken en Sleeuwijk en Werkendam1 de voor bereidingen in volle gang zijii en allie inwoners zich kunnen laten door lichten, worden die personen, dié per sonen, die enigziinds afwijzend tegen over dit onde'rzoek staan, verzocht deze vergadering bij te wonen. Natuurlijk is iedereen welkom. Vooral de middenstand mioet zich doordrongen voelen, dat ziji tegenover het publiek een grote verantwoording dragen. Zij toch zorgen dagelijks voor de levensbehoeften van de gehele be volking. Nu, alle angst en vooroor delen ter zijde gezet,, niet zeggen, jwii zijn gezond, wij mankeren niets, wij behoeven ons niet te laten doorlich ten. Personen, die steeds met de ge hele bevolking in aanraking komien, moeten toch medewerken en alles doen omi geen gevaar voor hun om geving te zijn. Nogmaals zet alle angst ter zijde en bespreek uw (moei lijkheden niet uw huisdokter en kom met de algemene bezwaren op de vergadering nahr voren. Alle propa gandisten, die nog 'mét de bewer king van hun wijk moeten beginnen worden dringend verzocht op deze vergadering aanwezig te zijn. Zij kunnen van het gesprokene een dankbaar gebruik maken. Dap nog een mededeling aan de dames van Werkendam en de Wer ken. Verschillende dames hebben als tijdstip van doorlichting, Vrijdag avond of Zaterdag opgegeven. Dit is in vele gevallen onmogelijk, daar Vrijdagavond en Zaterdag gereser veerd moet worden voor de heren, die de gehele week van huis zijn en dus op deze dagen en uren aan gewezen zijn. De dames worden dan ook vriendelijk verzocht .£ich stipt aan de aangegeven tijd, die op de oproepingskaart staat, te houden. Laten we allen samenwerken, om de massadoorlichting te doen slagen. WERKENDAM Woensdagavond zal in het kerkgebouw der Ger. Gem. alhier voorgaan* om half acht, Ds. Chr. van Dam. i Donderdagavond om 7 nur zal in de Chr. Geref. kerk alhier op treden, Ds. v. d. Bijl van Katvyijk aan Zee. D.s. Chr. van Dam alhier ont ving een beroep naar de Ger. Gem. te Scherpenisse (Z.). Gedurende de maand Januari 1950 passeerden de Rijksschutsluis van Merwede en Bakker,skil v.v. 637 vaartuigen. De heer G. van Oord had het ongeluk tijdens het houtkappen, zich in het been te hakken, zodat geneeskundige huljp moest worden ipgeroepen. De heer ,S. Kuiper alhier is No. 1 geplaatst op de Chr. Hist, lijst van candidaten voor de ProV. Staten van Noordbrabant. Maandagavond omstreeks half zeven is het 7-jarig dochtertje van Joh. Ippel Czm. door een hond aan gevallen en ernstig aan het beein gebe ten. Op 3 plaatsen heeft Dr* Beijer- man moeten hechten. 1 Eveneens beet dezelfde: hond het 14-jarig (nichtje) dochtertje van Joost Biesheuvel die met bet 7-jarigmeisje liep, op 2 plaatsen stukkep uit haar been. Het laatste geval was nog het ergste, daar zij veel pijn leed. Die poli tie is hierdoor gewaarschuwd en de hond zal moeten worden afgemaakt. DE WERKLOOSHEID IN JANUARI Het aantal werkloze mannen steeg in de maand Januari van 83,187 tot 104.111, t.w. 70,539 geheel werklo zen (vorige maand 54.898), 31832 DU W-arbeiders (27.466) en 1.740 wachtgelders (823). Evenals in vorige, jaren, is dus ook ditmaal het aantal weiklozen per e;i,nd Januari groter dan op 31 December daaraan voorafgaande. De weersomr standigheden zijlri hieraan telkenmale debet. Hoewel de eigenlijke vorst- werklozlen niet in deze statistiek zijin opgenomen heeft de vorst toch' in direct invloed opi de cijfers uitge oefend, doordat de plaatsing1 van ar beidskrachten werd opgeschort. Onder de bouwvakarbeiders steeg de werkloosheid van 14.268 tot 17.579; onder de werknemers uit de landbouw en de veeteelt van 15.611 tot 22.028onder de losse, onge schoolde arbeiders vain 13-132 tot 16.342. Die vraag naar mannelijk personeel daalde van 15.795 tot 15,183. De werkloosheid was het grootst in Drente, 'met 65 weiklozien per 1000 'mannelijke inwoners. Daarop volgen Groningen en Friesland mét 36 werklozien per 1000 mannelijke onwioners. Diit aantal is het geringst in de provincies Limburg en Utrecht nl. achtereenvolgens 12 en 14. Ge middeld zijn er thans in Nederland' 21 werklozen iper 1000 mannelijke inwoners. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 4.897 tot 5,303. De vraag naar vrouwelijk personeel mam toe van 15.912 tot 16.385. AREAALHEFFING CONSUMPTIE AARDAPPELEN OOGST 1950 Het Bedrijfschap voor Aardappe len heeft besloten .tot het instellen van een areaalheffing op consumptie aardappelen van oogst 1950. Deze heffing, die. ten doel heeft een ze kere stabilisatie van de telersprijzen van consumptie-aardappelen in de toekomst mogelijk te maken zal on geveer f20 a f 25 pier ha bedragen en zal gelden voor klei-, zand- en veenaardappelen. Overwogen wordt de tot aardappelmeel te verwerken aardappelen, alsmede de zand aard appelen verbouwd op de kleine be drijven, van deze heffing vrij te stel len. Nadere bijzonderheden (over de re geling, alsmede over de uitvoering daarvan, zullen binnen afzienbare tijd bekend worden gemaakt. GEEFT UW VLAS AAN VOiOR VELD KEUR ING Het bedrijfschap: voor Zaaizaad en Pootgoed maakt bekend, dat van oogst 1950 zaailijnzaad vanN het ras „Foarosa", dat niet te velde is ge keurd, niet in het verkeer zal worden toegelaten. Dit geldt ztowel voor de: binnenlandse handel als voor de ex port. Voorts wordt ernstig overwogen deze maatregel uit te strekken tot alle vlasrassen. Aangezien er tussen het' te velde gekeurde zaad en het zaad, dat voor slagdoeleitïden wordt verkocht, een aanzienlijk prijsverschil bestaat, terwijl dit vooral als de concurrentie van het handelsziaati ach terwege blijft ook in de toekomst mogelijkerwijs zal blijven bestaan, wordt zowel de telers als de vlas— en lijnzaadhandelaren aangeraden me de te werken dat zoveel mbgejijk vlas voor veldkeuring wordt aange geven. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië s.s. „Grote Beer" (15-2) Surina m.s. Hecuba" (15-2). Nieuw Guinea m.,s. „Mataram" (21-2). GEVONDEN: Een lange ijzeren staaf, ee npaar lederen zgn. motor- wanten en een lichtblauw kinder- wantje. Terug te bekomen bij de postcommandant der Rijkspolitie te Wijk en Aalburg. VERLORENEen bril, met rose montuur Terug te bezorgen bij mej. Jo Kant, Prov.weg-Noord, Almkerk. Oplossing wedstrijdproblee'm No. 5. Zwart: 8, 11, 12, 13, 14, 15, 21, 22, 26, 27, 28, 33 (12). Wit: 24, 29, 30, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 47, 48, 49 (12). Gewonnen wordt door: Wit: Zwart: 38—32 27 X 38 29—23 28X19 49—43 38 X 49 42—38 33X31 .36 X20 49 X 35 34 X2 35 X 46 2—35! 15X24 35X31! 26X37 47—41! enz. Dit aardige probleem viel de op lossers blijkbaar nogal 'mee, er wteird maar één slachtoffer gemaakt. Goede oplossingen ontvangen van de heren: S. Barghoom en C. Schaap te Heusden; A. Nieuwkoop te Oud- heusden; B. Ockers en Abr. de Joolde te Meeuwen; T. v. d. Mooren te Veen; N. v. d. Maaden te Wijk en, Aalburg; A, de Rooij te Dassen. Een nagekomen goede oplossing van No. 4 ontvangen van W. Nelis te Djakarta. A. T. te P. U verzuimd voor zwart van 35 naar 46 te slaan, waar- waardoor de oplossing fout is. Wedstrijdprobleem No. 7. m. mm vm>. mm vm ym mm mm mk mm mm m Stand in cijfers: Zwart: 7j 8, 9, 10, 12, 17, 18, 20, 37 (9). Wit: 23, 28, 29, 32, 34, 35, 40, 41, 43 (9). Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen. De heer Joh. v. d. Boogaard te Tilburg bericht ons, dat wedstrijd- probleem No. 2 reeds door hem werd gemaakt en gepubliceerd in „De Tijd" van 10 Juni 1949. Het betreft hier de stand: Zwart: 8, 9, 11, 12, 13, 15, 17, 19, 36 (9). Wit: 20, 21, 25, 26, 32, 33, 39, 47, 49 (9). Geheel onwetend hiervan werd door mij; enigje tijd later hetzelfde probleem gecomponeerd. „Alweer een typisch staaltje van sympathie des geestes", zo schrijft y. d. B. en inderdaad is dit zo. Onze dank voor de opmerking. Ons Feuilleton A door W. Kerremans 22. „Heeft de beklaagde berouw over zijn daad", vroeg mevrouw Vermeer op gemaakt strenge toon. „O neen edelachtbare, in het aller minst niet". „Dat maakt dan de toestand veel ernstiger. Wil hij beloven nooit meer in deze fout te zullen vervallen,?" „Och edelachtbare, de mens is zo zwak. Ik durf hierop geen stellige belofte te doen". „Dan zullen we stemmen over straf of vrijspraak. Heeft een van de rechters nog iets te vragen aan de beklaagde?" „Mag ik de rechtbank, alvorens tot stemming over te gaan er aan herinneren dat het gebruik is Om bij zo'in stemming met de jongs te der rechters te beginnen", vroeg Roe lants nederig. „Ik ben voor vrijspraak", riep Guus luid. „Rechter Jo", vroeg de presidente. „Gelet op het gunstige verleden van de beklaagde en in aanmerking nemend zijn jeugd, die zekere onbe zonnenheid tot verzachtende om standigheden maakt, sluit ik mij aan bij de jongste rechter". ^Dan behoeven wij niet meer te stemmen", zei mevrouw Vermeer, „daar u al een meerderheid voor vrijspraak hebt". „Toch zou ik gaarne pok uw uit spraak horen", vroeg Roelants. „Dan stel ik vrijspraak voor met algemene stemmen", zei mevrouw Vermeer en zij stond op en reikte Roelants de hand en dankte helm' nog maals voor het van zio fijne srnaaJk' getuigende cadeau dat hu haar ge- aonden had en waarmee zij zeer op getogen was. i Oiok de anderen kwamen hem dan ken en Jo feliciteerde hem' met zijn glorieuze vrijspraak in een zo penibele zaak. Rioelants antwoordde te verwachten, dat in die cassette brieven ziouden komen, dit haar dierbaar zou zijn, waarna zijl hem vragend aankeek en toen bloosde. Toen kwam plotseling weer die on verklaarbare angst over Roelants, angst over iets wat in de toekomst zou gebeuren. Dat bange voorgevoe len had hem' vroeger een paar maal gekweld', maar dan had hij' het gemak kelijk kunnen verdrijven door zich in te praten dat het ontston|d dopr al te g'rote bezorgdheid over Yoinca en allies wat haar betrof, maar nu, te midden van vrolijkheid, scherts, lachende gezichten en blijlde stemmen, kwam het eensklaps lonontwijlkkbaar duidelijk, als een vlammend schrift op de mnur, alsof de aankondiging in zijin hart werd geschroeid. Hij' ergerdie zich nu oveir die pa rodie van een rechtspraak, waaraan hij! tot dat ogenblik zelf met overgave had deelgenomen. Het was ongepast. Er zou immers een tijd komen dat het bittere ein 'tragische ernst zou zijin, met Yonca als de beschuldigde. Met zo'n ernstig gevaar dat eenmaal over ih aar zou klöimién, nu zo tie, spot ten was .onbehoorlijk'. Ditmaal week de onrust niet, toen hiji '.het middel beproefde om die ie verjagen, 't Bleek nu maar e|en dunne laag van kunstmatige zielf-mijs- leiding, die hij' spreiden kon over het vaste fundament van zekerheid van weten, dat in de toekomst zio'n rechtszaak Yonca zon bedreigen. Een onbestemde miaar krachtige indruk had hij door, die scberts-rechtszittinnig gekregen, maar od'k weer als bijl vroe gere, zander nadere aanwijizing, waar door het 'voorgevoel tot eelri waar schuwing hhd kunnen worden. Het was, dacht hij, alsof toiekoim1- koimstige gebeurtenissen, opgestapeld voor onze levens, met efein zwaar ge wicht tegen de onbestemde en be- driegelijke dijk van het tegenwoordige drukken, zodat deize ze niet meer kan tegenhouden- Die feiteln of iets daarvan siepelen door het dijkje heen, ze zoeken een opening oni tot ons bewustzijn tie komen, maar ze kunnen slechts inlet .onderbewustzijn bereiken en dat .geeft die. ontvangen: boodschap, vaag en onvolledig door. Ik voorvoel dat wat nog komen bnjoiet en ik weet dat wat gekomen is, maar ik zie ze niet op dezelfde afstand, ik kan, de tw.ee visies niet genoeg onderscheiden en er de feitelijke tóekomst uit lezen. „Roelants", nep 'mevrouw Vermeer, „ijk geloof 'dat je gewetensk'nagLnjgl be gint te krijgen en berouw over j:e strafbare handelingen." Hij schrok op. „Neen, neen," antwoordde hij zich met moeite tot een glimlach en een vrolijke toon dwinjgenid, „ik... i'k dacht .er over of in diè cassette van Jo niet wat briefpapier en enveloppen hadden behoren te zijin." „Je bent nog verstok'ter dan de rechtbank vermoedde. Dat komt er van als de tocht zo slap wordt ge handhaafd", zuchtte mevrouw Ver meer. „Waag het niet zoiets te' doen. Vertel me eens, vorder je goed met je rechtsstudie"- 1 „Ja, ik werk regelmatig, mlahr ik ben voornemens "in. Januari een paar maanden maar Amsterdam te gaan om aan de universiteit emigie colleges te volgen. Mjjln repeti,toir heeft unie' dlat sterk1 aangeraden, maar inlplaats vinn aan de Utrechtse, ga ik liever naar de Amsterdamse universiteit, Zoldat ik me ook' nu en dan weier eeinS op' de bank kan yërtioirieh". i Hoofdstuk V. WACHTERS B.IJ DE BALANS. Rioelants had dat voorgenomen ge maakt, omdat hij: pneer en rmeer gijng gevoelen, dat lief niet langer mogelijk zou zijin, zijin liief'die voor Yonca te verbergen. Hoe streng hij gïch oiok had voorgenoimlen met haar om te gaan als een man v,an. 26 jaar met ee.11 16-jarig meisje. Hij wist dat hem zoiets niet afging en dat zelfs in, een gewoon gesprek' met haar, een aan dachtig toeschouwer moest opmerkten dat zij veel meer voor hem betekende dan hij wilde tonen. Hij besefte dat Yonca zo'n aandachtig toeschouwster was .en dat Zij reeds begreep, of ten minste elke diag k'ón gaan begrijpen, dat zijin bezoeken haar golden- Dat mocht nog niet gebeuren, meeriidte hij. Daarom wilde hij, tot April naar Am sterdam: en dan opi haar verjaardag met haar móeder spreken. Toen Roelants die avond door de reeds verlaten straten naar zijn ka mer wandelde, was. die angst over Yonca's toekomst niet geweken. Wat was dat toch? v Hiji dacht aan de geestelijke schok, welke hij gekregen hg.d, toen ihii Yonca in de tram had gezien en dè beangstigende onrust van nu moeèt hem weer doen denkieh aan eep, me- taphysisch pbenomeen. Vanwaar kwamlen tide indrukken: of boodschappen? De wegen waarlangs ze komen, overwoog hij, zijh onvoor zien en verscheiden. Hiert wis toch een scherp onweerstaanbaar voorgevoel, dat ik biji die rechtszitting kreeg, een druk waar ik niet onderuit klan ko men, vaag miaar krachtig, een on- zinnigje maar stellige verzekietrdhedd, die uit de .diepte van eten inwendige duisternis opkomt. Van waar en waar om? Ik bevind mië ;i:n eien streek vol .nevel e;n onbestendigheid, waar ik geen stap vooruit klan doen- (Wordt vervolgd). Keeper KRAAK opnieuw in het Neder lands elftal gekozen voor de wedstrijd tegen Engeland op 22 dezer. In de proefwedstrijd tegen het bonds- elftal zien wij Kraak in actie, waarbij hij de bal blijkbaar met gekruiste ar men wil opvangen. CoiT.-adresA. DE GRAAG. Ridderstraat W118, Heusden f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2