voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard nmmmK17 Und van altena No. 6746 Donderdag 16 Februari 1950 Oud-burgemeester A. D. v. d. Schans te Andel ten grave gedragen. Firma L. J. Veerman, Heusden HEUSDEN Voor de Evang. Luth. Gem- alhier, hoopt Ds. P. C. Rodérihurig uit Breda een predikbeurt te ver vullen op Zondag 19 Februari a.s. des v.m. om n u. in de Geref. Kerk. 'Heden, Donderdag 16 Februari wordt er een zanguitvoering gegeven door Heusdens Mannenkoor, met me dewerking van het toneelgezelschap O.B.K. van Kerkwijk. Deze avond be looft een geweldig succes te worden, gezien de vorige week hetzelfde luis terspel, en wel „Marjatta" is opge voerd, zelfs twee avonden voor een overbezette zaal. Het spel van O.Bi.K. is zeer be gaafd en beschaafd en de rollen wor den 20 vertolkt, dat menig 'beroeps gezelschap bier trots op kan rijn. Allen hedenavond dus naar 't Wapien van Amsterdam', om te genieten van zang en toneel. i Deze week draait er in de bi oscoop Het Wapen van Amsterdam de Hollandse fillm1: „De Big van het Regiment". De eerste wereldbrand is ontstoken en gaat aan de grenzen van Nederland voorbij1. Toch is Ne derland waakzaam en heeft gemobili seerd. In een der kleinere plaatsen! vlhk aan de grens, zien wij' een troep Nederlandse soldaten die het dorpje onveilig maken. We zullen deze troep (onder wie ook een spion is) van dichtbij' vijgen. Speciale aantrekkingskrach t heeft het miarktpleiin, waar wij Heiritje vin den. die daar bier en andere lekker nijen verkocht en die haar hart ver pand heeft aan een oudere soldaat, genaamd Kruidnagel. Deze vormt mét drie anderen een zeer eigenaardig kla verblad. Jan, een grote kerel, gemak kelijk tot drinken en vechten over te halen, Piet, een krakieszetter, be roemd als brandkastenforceerder en ten slotte Mlaupde, het Joodse kle- rennmakertje uit Amsterdam. •Meer zullen wij er u xiiet van ver tellen, maar raden u aan deze film1 te gaan zien. j Voor de dekenaten Heusden en Waalwijk zal van 29 April tot 7 Miei a.s. een grootse centrale Missieten toonstelling worden gehouden in Waalwijk. De tentoonstelling is het middel punt van een tiendaagse actie, die alle katholieken van de beide dekanaten omvat en wil meeslepen naar een helder begrip van en een krachtige daadbereidheid voor het inmense werk der wereldmissie. De onderlinge competi'ie werd Maandag bij de damclub beëindigd. Klaren won zijn afgebroken par tij tegen Bax. In onderstaande stand is rekening gehouden dat de Joo- de zijn afgebroken partij, waarin hij overwegend heter Haat, tegen Nieuwkoop zal winnen: A. de Graag 6 5 1 0 11 J. Klaren 6 3 12 7 C. de Jood© 6 2 2 2 6 C. Schaap 6 2 13 5 G. Jonker 6 13 2 5 A. Nieuwkoop 6 12 3 4 C. Bax 6 12 3 4 Maandag a.s. zal met eeu nieu we wedstrijd worden begonnen. Aan vang half acht. AALBURG De heer G. Moll, onderwijzer aan de Chr. School alhier, is als zoda nig benoemd aan de Chr. School te Wezep. AALST De plaatselijke .afdeling van de Pond van Staatspensionnering kwam Maandagavond j.l. in café van, Dijk in vergadering bijeen. De belangstel ling was Slechts, matig, wat we zo langzamerhand gewend raken op elke samenkomst in ons dorp. De heer Wolters, burgemeester van Heerewaarde, tevens hoofdbestuurslid van de Bond, gaf een duidelijke uit eenzetting van het streven, van de Bond, n.l. om te komen tot een pre- mievri; bodempensioen voor alle ou den van dagen. Spr. schilderde voorts de werking van de Noodwet Drees, die per i October van dit jaar zal aflopen en gaf een overzicht van wat er leeft omi een defenitieve wet voor te bereiden. Om sterk te staan en het beoogde doel te bereiken, zal volgens spr. het ledental nog sterk toe moeten nemen. Een opwekkend woord is nog ge sproken om de streeksamenkomst op 2 5 Februari te Zaltbom'mel bij' te wonen. Tot slot beantwoordde de heer Wolters nog enkele uit de vergade ring gestelde vragen. ALMKERK Aan de fa. P. Straver alhier, is opgedragen de herbouw van een woonhuis voor dhr. H. v. d. Assem, alhier. Zaterdag 11 dezer gaf de voetbalvereniging alhier, ónder gro te belangstelling, met medewerking van de Gorkumse 'Toneelver. „On der Ons", in de zaal van de heer C. G. van Dijk, een zeer igoed ge slaagde uitvoering. Opgevoerd werd het blijspel in 4 bedrijven, getiteld „Telefoon voor Mijnheer en een Te legram voor Mevrouw". In de pauze werden verschillende voorwerpen verloot, ter versterking van de kas der voetbalver. Vrijdag 17 dezer, des avonds om half acht, zal in gebouw Tavenu vanwege de N.C.L.B. (afd. Zuid)een filmavond worden gegeven. Als hoofdfilm zal worden, vertoond „Van Melk tot Product". Niemand verzui- me dezje 'belangrijke avond bij te wonen. - J.l. Vrijdagavond werd onder leiding van de voorzitter der C.J. B.T.O. de heer K. A. van 'Helden 'alhier, in de zaal van de heer C. G. van Dijk, een vergadering gehou den, om te komen tot oprichting van de afd. van de Chr. (Boerinnen en Boerendochters, en andere Plat telanders, Vrouwen- en Meisjesbond. Ondanks de ongunstige weersge steldheid, hadden velen gehoor ge geven. Als spreekster trad op mej. Jochemsen uit Ede, bonds -sec re t ares - se, met het onderwerp: „Waarvoor, wat voor, wie is de C.B.P.B." Op zeer duidelijke wijze bracht spr. naar voren, welk mooi en nuttig werk een C.B.P.B.-afd. voor het plattelandsleven kan verrichten,voor ieder persoonlijk en gemeenschap pelijk, hoe dit werk gedaan kan worden. Wie er voor in aanmerking komen en wat reeds als Chr. org. bereikt is. Tenslotte welk een steun zie kan geven aan het Chr. {Rand bon whuis li oudon der wij s Alle aanwezige dames gaven zich aUs lid op. Er werd een cvooF- lopig bestuur gevormd. Last van zenuwen f ANDEL Door het vertrek van de heer Chr. van Rijswijk uit onze gemeente, wordt voor het Groene Kruis een depothouder met opslagruimte ge vraagd. Voor nadere inlichtingen zie men de advertentie voorkomende in dit blad. BABILONIëNBROEK 'Naar wij1 uit goedé bron verne men, hoopt kandidaat J. dien Beste van Brandwijk op Zondag 5 Maart a.s. zijn intrede te doen na dés voor middags te zijn bevestigd door Ds. Anker van Heusden. Heden, Donderdag, hoopt de M.V. „Een ding is nodig" alhier in de Ned. Herv. Kerk haar jaarverga dering te houden onder leiding van Ds. Anker van Heusden. De as. pre dikant Ds. den Beste en zijn echtge note zullen deze avond eveneens aan wezig zijn. BOMMELERWAARD. Voor de Bommelerwaard is bouwvolume toegekend voor de bouw van de volgende woningen: Ammier- Vrijdagmiddag j.l. is het stoffelijk overschot van wijlen de heer A. D. van der Schans, oud-burgemees ter der gemeenten Andel, Giessen en Rijswijk, onder overweldigende be langstelling ter aarde besteld. Het was of de stromende regen tjjdens de begrafenis de droeve plechtig heid accentueerde. Door deze weers- omstandigheid was het ook nood zakelijk, dat de rij van sprekers, die het woord wenste te voeren, dit deed in de Chr. school. Nadat de rouwdienst in het sterf huis was geleid door Ds. Groeneveld, Ned. Herv. predikant te Woudri- chem, werd de lange stoet opgesteld, om de overledene de laatste eer te gaan bewijzen. Onder de honderden genodigden merkten we tal van hogere en .lagere autoriteiten op, zoals de Commissa ris der Koningin in de provincie Noordbrabant, leden der Provinciale Staten, Burgemeesters uit de nabu rige gemeenten, enz. enz. Als eerste spreker opende device- president van het College van Toe zicht over de kerkelijke goederen in Noordbrabant en Limburg, de rij. Hij schetste de overledene als een bekwame persoonlijkheid, die op kerkelijk terrein al zijn gaven en krachten bésteed heeft, zowel in liet belang der provincies in het alge meen als in dat van het Land van Heusden en Altena in het bijzonder. De heer v. d. Schans is iemand ge weest, die gewoekerd heeft met de talenten, hem door God verleend. Het Classicaal kerkbestuur was vertegenwoordigd door Ds. Anker te Heusden, die zeker weet, dat het vele, door de overledene tijdens diens leven gepresteerde werk, in dank bare herinnering zal blijven voort leven. Wethouder J. F. van Duist rele veert het gewezen ambtelijk werk van de heer v. d. Schans. Hij wijst op de grote gaven van hoofd en hart, die de overledene bezat. Twee eigenschappen zijn karakteristiek ge weest voor diens persoonlijkheid werklust en toewijding. De heer L. J. Vogelaar vertegen woordigde de besturen der Chr. school, Chr. Lagere Landbouwschool en Chr. Landbouwhuishoudschool. Van wijlen de heer v. d. Schans ging het initiatief uit tot slichting der beide laatste inrichtingen. Hij' was de voorvechter van de Chr. organi satie op elk terrein. Mr. Rip .die daarop het woord verkreeg, sprak namens het Hoofd bestuur van de G.B.T.B. en het be stuur van de Holl.-Brab. B.T.B., waarvan de overledene niet minder dan 32 jaar lid is geweest. De ad viezen, die de heer v. d. Schans gaf, werden steeds op hoge prijs gesteld en bij eventuele benoemingen, wa ren de inlichtingen, welke hij ver strekte, juist en van het grootste belang. Ongelooflijjk veel werk heeft hij voor de Chr. organisatie in het al gemeen, verricht, maar ook in indi viduele aangelegenheden was hij zeer actief en tot hielpen steeds bereid. Niet minder dan 36 jaren was bur gemeester v. d. Schans lid der Pro vinciale Staten. Hierop wees de heer C. de Jong, die namens de A.R. Kieskring 's Bosch, enkele woorden wijdde ter nagedachtenis aan de overledene. Ofschoon geen spreker van professie, aldus de heer de Jong, was oud-burgemeester v. d. Schans begaafd met een scherp verstand, bezat hij tact en doorzettingsver mogen. En tot liet laatst toe heeft hij zijn krachten ingezet voor de behartiging der belangen van ge meente en gewest. Zo is hij in het harrenas gestorven, aldus spr. Ook namens de Wolfederatie (afdeling Noordbrabant) sprak de heer de Jong. Op het gebied der schapenfokke rij heeft wijlen, de heer v. d. Schans, aldus Ir. Ariëns, veeteeltconsulent in Noordbrabant, zijn sporen wel ver diend. Trouwens elk agrarisch ter rein had de liefde van zijn hart ©n zijn werkkracht reikte ver buiten de gemeentelijke en provinciale gren zen. De heer C. Groen, directeur der Chr. Kweekschool, schetste de heer v. d. Schans als een zeer trouw bestuurslid der school. Zijn besliste adviezen vonden vaak een gewillig oor. Voor de heer Groen zelf js de overledene, ondanks het weinig ver schil in jaren, een vaderlijke per soonlijkheid geweest. Spr. accen tueert vooral de ijver en plichts getrouwheid, die het leven van de gestorvene kenmerkten. In zijn kwaliteit als voorzitter der Chr .Ulo school te Sleeuwijk en ver tegenwoordiger van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen in het Land van Heusden en Altena, haalde Burgemeester de Bruijne enkele persoonlijke herinneringen op. Burgemeester v. d. Schans was het geweest, die spr. had ingeleid in de speciale locale problemen van het Land van Altena. Een familielid van wijlen de heer v. d. Schans, de heer D. v. Buuren te Meeuwen, bracht naai* voren het vele werk dat de overledene in zijn leven heeft verricht t.a.v. het wa terschap „Het Noorderafwaterings- kanaal". In het college der Provinciale Staten is wel eens de gedachte naar voren gekomen, aldus de heer v. Woerden, lid dezer instantie, of het niet beter zou zijn oude krachten, zoals wijlen' de heer v. d. Schans, door de jonge te vervangen. Doch, wie de redevoering, van wijlen bur gemeester van der Schans, nu een paar weken geleden,, beluisterd had, zou deze gedachte terstond ver va'? zich geworpen hebben. Hoe kon hij in vuur geraken als hij zijn beginsel uitdroeg 1 Daarnaast stond „industria lisatie" voor hem als hoofdpunt op het programma. Ds. Groeneveld, consulent der Ned. Herv. gemeente te Andel, sprak namens de kerkeraad, terwijl een broer van de overledene, burgemees ter D. A. v. d. Schans te Eethen, het volgende dankwoord sprak: Namens mijn schoonzuster, mevr. van der Schans-van de Graft en haar zoons, en mede namens de beide families v. d. Schans en van de Graft, zeg ik u allen hartelijk dank voor de laatste eer aan onze ge- liefdie dode bewezen. In het bijzonder danken wij u, Ds. Groeneveld^ dat u de leiding van dez© begrafenis op u heeft willen nemen en voor de wijze, waarop ,u die leiding hebt gevoerd. Wij danken u, HoogEdelGestr. Heer Prof. de Quay, Commissaris der Koningin, voor uw tegenwoor digheid en, Mijnheer de Commissa ris, wij stellen dit zeer op prijs en ziein het als een buitengewoon sympathiek bewijs van waardering voor wat mijn broer, in menselijke zwakheid, maar met volle toewij ding voor Noordbrabant heeft mo gen doen. Wij danken u, HoogEdelGestr. Heer Rip, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, dat u hier de gevoelens van het Hoofdbestuur van de Chr. B.T.B. hebt willen vertolken. U weet wel hoe na de belangen van die organisatie mijn broer aan het hart lagen. Wij danken de kerkelijke colle ges van de Ned. Herv. gemeente van Andel voor de sympathieke geste, persoonlijk het stoffelijk overschot van de overledene naar zijn laatste rustplaats te dragen. Wij danken het Bestuur van de School m.d. Bijbel te Andel voor de beschikbaarstelling van het lokaal. Graag zouden wij nog velen noemen, ik meen mij om des tijds wille-daarvan ontslagen te achten. i Wij danken allen voor de onver getelijke bewijzen van medeleven en van waardering tegenover onze ge liefde overledene, hier door him aan wezigheid en hun woord of anders zins getoond. Gij hebt mijn schoonzuster en ons allen, voor zover dat in menselijk vermogen ligt getroost en gesterkt. Hierna werd de kist, die met een schat van bloemen was bedekt, door de leden van het kerkbestuur, naar de groeve gedragen. NIEUWSBLAD Uitgave: Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentlën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui 1 """j AANLEG VAN DE GROOTSTE BINNENSLUIS VAN EUROPA. BIJ TIEL IN HET AMSTERDAM-RIJNKANAAL. Gezicht op de in aanbouw zijnde sluismuren welke ongeveer 15 meter hoog worden. Mijnhardt's Zenuwtabletten w helpen U er overheen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1