40-jarig Jubileum op de Scheepswerf. Raadsverslag Almkerk zoden i 5, Brakel 7, Gameren 5, Haaf- ten 6, He del 22, Kerkwijk 3, IMaas- driel 8, Nederhemert 4, Poederoijen 6, Ros sum 2, Zaltbóm'mel 27, Zui- lichem 2. 1 DUSSEN Onze dorpsgenoten Peter van Balk om en Fr. H'anegraaf zijn door H.M. de Koningin onderscheiden met het „Kruis van Verdiensten", in ver band met hun lofwaardig werk, ver richt in de bezettingsjaren. Die offi ciële uitreiking der ondérsscheiding z'al omsstreeks 30 April a.s. plaats vinden. Tengevolge van dronkenschap van de chauffeur geraakte een luxe wagen aan de Molenkade te water. De inzittenden liepen geen letsel op en kwamen met een nat pak en de schrik vrij. GIESSEN Maandag 20 Februari hoopt de Oranjevereniging alhier, haar jaar lijkse ledenvergadering te houden in het.gymnastieklokaal der O.L. school'. Op Donderdag 16 Februari a.s. zullen de echtelieden G. Pruyssen en M. Pruyssen-Spiering alhier, hun 45- jarige echtvereniging herdenken. GENDEREN De aangekondigde vergade ring van fruitpachbers van Rayon III, op Zaterdag 18 Febr. in café „Maaszicht' 'te Wijk gaat niet door. Dezie vergadering is uitgesteld tot nadere aankondiging. (Z ie ad ver te 11 tie) Tot secretaris van de A.R. Kiesvereniging alhier is gekozen, de heer L. A. v. d. Reek Gz. GEERTRU1DENBERG. Te 's Hertogenbosch had j.l. Maandag op het kantoor van de N.V. P.N.E.M. de aanbesteding plaats van het maken van gewapend be tonnen funderingen met bijkomende werken, ten behoeve van de bouw van de Amercentrale alhier. Het to taal aantal inschrijvingen bedroeg 54. De hoogste inschrijfster wasKor- teweg's Bouwmaatschappij te Bre da voor f439.000; laagste inschrijf ster was Volker Bouwmaatschappij N.V. te Rotterdam met f258.600. De raming beliep f318.000. HANK. HERPT *7 Die R.K, Jonge Boeren, afd. Ilerpt, hield in café Verhoeven haar jaarvergadering. De voorzitter opend»e met een woord van welkom tot de geestelijk adviseur Pastoor Timmermans, Ir. Weiter uit Tilburg, consulent van de Jonge Boeren, de heer J. |F. v. d. Broek, technisch^ adviseur te Heusden en de voorzatter van de afd. Ilerpt van de N.G.B., de heer Chr. van Heirpt. Uit de rekening en verantwoor ding bleek, dat de kas met ©en be hoorlijk saldo sloot.In de plaats van G. Timmermans uit Hedikhui- zen werd gekozen als bestuurslid J. W. Fitters uit Oudheusden, her kozen werd T. van Dal. t Nadat de heer v. d. Broek (enige technische aanwijzingen had gege ven voor het proefveld voor 'de (ver bouw van drie soorten erwten, ver kreeg Ir. Wellen tiet woord, waarin hij wees op de mogelijkheden die jonge boeren moeten benutten om zich later een bestaan te verschaf fen. - 1 Ook Pastoor Timmermans voer de het woord en wees op ihet grote nut van een goede vereniging. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA In het dagelijks bestuur der Ned Herv. stichting voor Maatschap- :pelljk werk in het Land van Heusden en Altena, zijn benoemd Ds. Groenle- nevéld te Werkendami Mevr. Pompe van ^deerdervoort te Andel, De beer Verwéij uit Heusden, de heesr Jobs. Bax Mzn. te Diussien, de heer van den Heuvel te Werkendam. Met nigang van 1 Februari is door Prot. Gezinsszorg in het Land van Heusden en Altena, eervol ont slag verlteend aan mejA. J. de Jong, als gezinsverZorgster van Anidel, in verband met haar aanstaand huwe- lij'k. MEEUWEN De oranjevereniging Juliana te Meeuwen, organiseert op Vrijdag 17 en Zaterdag 18 Februari een feest avond in café Korevaar te ^Meeuwen. Zoals elders uit de adVtertentie in dit blad zal blijken, wordt daar aan de bezoekers weer iets Zeer bijzon ders voorgezet. i Een bezoek aap een dezer avonden zal dus door niemand worden ver zuimd. Door de te verwachten grote toeloop wordt er gelegenheid g$g|e-<- ven vooruit plaats te bespreken. Zonodig zal voor niet leden nog een 3de avond worden gehouden. TVIEUWENDIJK Zaterdagavond geeft het mannen koor „Onderling Genoegen", direc teur de heer J. de Graaf, een uit voering in Tavenu. Hezien het pro gramma beloofd het een mooie avond te worden. De Chr. Bouwvakarbeiders- bond afd1. Nieuwendijk, hield onder grote belangstelling haar jaarverga dering in Tavenu. WOUDRICHEM Tot diaken der Ned. Herv. Kerk alhier, is benoemd de heer J. A. Baks. In verband met het op haar mej. R. de Joode als (onderwijzeres mej.R R. de Joode als onderwijzeres aaii de Chr. Bewaarschool alhier, is in haar plaats zodanig benoemd mej. A. van 'den Berg te Sle'euwijk. Van verschillende militairen uit deze gemeente, verblijvende in In donesië, zijn reeds dankbetuigingen ingekomen voor het ontvangen Kerst pakket van het daarvoor idgestelde comité in deze gemeente. In de opgerichte Nted. Herv. commissie voor maatschappelijk werk in bet Land van Heusden fen Altena hebben uit deze gemeente; zitting de volgende herenDs. J. Groeneveld, voorzitter, Chr. van Rijswijk1, Dir. M. A. Egberts en A. Kant Jacz'n. De gemengde zangvereniging „Excelsior" alhier, gaï Zaterdaga vond j.l. in de zaal van de kaziern© haar eerste uitvoering, welke zeer gloed bezocht was. Die voorzitter, de heer I. D. Versteeg, opende de uitvoe ring,met een 'toepasselijk woord en heette de aanwezigen hartelijk wel kom. Hoewel het haier een vereniging betreft, welke nog niet lang bestaat, werden de ver schillen dié zangndm- rners, onder leiding van de directeur, de heer de Graaf te Nieuwendijk, op verdienstelijke wijze uitgevoerd, terwijl tevens enige voordrachten ten beste werden gegeven. In zijd sluitings woord deelde de voorzitter mede, dat de vereniging de heer Chr. van Rijs wijk, burgemeester dezer gemeente, bereid had gevonden als bescherm heer der verenigng op te treden, waarvoor de vereniging zeer dankbaar was. Laatstgemelde bracht zijn dank woord over voior de uitnodiging, wel ke de leden van het giepieentebes stuur voor deze uitvoering had dien ontvan gen en onderstreepte nog eens het door de voorzitter gedaan verzoek om als lid der vereniging toe te treden. De vereniging kan op een goed geslaagde avond teruigj zien. Vrijdagavond alleen toegang voor leden en donateurs. WELLSEIND. Heden Donderdag 16 Febr., des avonds om 7 uur, hoopt Dis. de Graaf van Well in de Geref. kerk op Wellseind voor te gaan in de Dienst des Woords. WERKENDAM. Heden Donderdag, nam. 0111 acht uur vergadert de Chr. Vrou wenbond, afd. Werkendam, in het geb. v. Chr. belangen. Als spreekster zal optreden mevr. Zijlstra-Bogers met liet onderwerp: „Indonesië 11a de Japense bezetting". Vrijdag 17 Febr. vergadert de Geref. Mannen vereniging „Pro Re- ge" in het gebouw v. Chr. (Belan gen. van Vrijdag 10 Februari, 7 uur namiddag. Voorzitter: EdelAchtb. Heer H. Blok. Secretaris: WelEd. Heer A. Geu- deke. Aanwezig alle leden, met uitzon dering van de heer Walravenr De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed en wenst, waar het de eerste vergade ring in dit jaar is, de ^eden met hun gezinnen en bedrijven een ge lukkig en voorspoedig jaar toe. Hij spreekt tevens de hoop uit, dat alle dienstplichtigen, die zich thans in Indonesië bevinden, dit jaar in goe- dle welstand in die gemeente zullen Imogen terugkeren. Spr. zal „.geen overzicht geven van de toestand van gemeente, aangezien hij zulks reeds deed bij de installatie van de raad. Alleen wil hij onder de aandacht brengen, dat niettegenstaande 23 per sonen naar Canada emigreerden, de bevolking toch nog met '42 ingeze tenen is vooruitgegaan en thans 4260 zielen bedraagt. De woning nood is nog steeds groot en het woningtekort is oorzaak, dat jonge mensen slechts moeilijk een eigen gezin kunnen stichten. Hij brengt aan die raadsleden dank voor de verleende medewerking en hoopt, dat daarop ook in de toekomst ge rekend zal' mogen worden. De notulen der vorige vergadering worden, gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken: Enigje goedkeuringsbesluiten van Ged. Staten op vroeger genomen, raadsbesluiten. Bericht van de heer A. C. de La- tier, dat hij zijn herbenoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Rapport van het Verificatiebureau over verichte kascontrole bij de gein.-ontvanger, Burgerl'. Armbest., Vleeskeuringsdienst en het G.E.B., waaruit blijkt, dat alles in behoor lijke orde is bevonden. Verzoek van de Nat. Commissie voor de bestrijding van het drank misbruik, waarin wordt aangedron gen de dr ankgelegenheden te ver minderen. Er zijn 4 van deze in richtingen in de gemeente en 1 voor verlof A. B. en W. achten geen termen aanwezig om wijziging in de ze getallen te brengen en stellen voor afwijzend te beschikken, waar mede de raad accoord gaat. Subsidie-aanvraag van het Op houworgaan voor Noordbrabant van U/2 cent per inwoner. B. en W. lijkt het belang voor deze gemeente niet groot en stellen derhalve voor even eens afwijzend te beschikken, met welk voorstel de raad acooond gaat. Verzoek van de heren W. Paans, v. d. Heuvel en J. Paans, om pvfejr het jaar 1949 een gratificatie temo gen ontvangen, aangezien zij niet vallen onder de gratificatieregeling. B. en W. hebben dit verzoek be keken en menen dat inwilliging daarvan door Ged. Staten niet zal worden goedgekeurd. Het college meent daarom, dat niet aan het ver zoek kan worden voldaan. De heer Burghout vraagt of deze gemeente-ambtenaren in aanmerking komen voor de 5 pet. loonsverho ging- De Voorzitter kan dit niet zeg gen, hij gelooft echter dat het 'met de ambtenaar voor de steunverle ning zeker niet het geval zal zijn, deze is aangesteld pp een vast be drag, waaraan het rijk goedkeuring heeft gehecht. 'De heer Raams meent, dat men net motiet van met-goedkeuring door Ged. Staten niet kan laten gelden. 'Spr. kan niet "beoordelen, of de werkzaamheden van adressanten van dien1 aard zijn, dat 7;ij een grati ficatie verdienen. Mocht dit wel het geval zijn, dan zou spr. het ver zoek ook willen toestaan. De Voorzitter merkt op, dat ten opzichte van de ambtenaar voor de steunverlening het rijk ook partij is, 'De heer v. Herwijnen betreurt het, dat juist de mensen die het minst verdienen buiten de regeling vallen, en dat zij die het meest ver dienen de verhoging wel krijgen. De Voorzitter acht deze opmer king niet juist, ook ambtenaren met een salaris van naar hij meent f 4000.komen er niet voor in aanmerking. De heer Snoek meent, dat als de gemeentehode belast kon worden met het ophalen der huur, hij een gro tere dagtaak kireeg en daardoor zjjn salaris omhoog kon gaan. .v., 1- •ssfiW'1' 'ff Gisteren, Woensdagmorgen, werd in een der kantoorlokalen op de Scheepswerf, in intieme kring het feit herdacht, dat de lieer J. v. d. Pol voor 40 jaren bij dit bedrijf in dienst trad. Met de directeur van liet bedrijf, do heer A. 'tie Haan, vergezeld van Mevr. de Haan, Burgemeester A. van Delft en Wethouder Jac. Groen, was mede tegenwoordig het gehele kantoorpersoneel, alsmede de chefs van de verschillende afdelingen en de mede-arbeiders, die onder de heer v. d. Pol werkzaam zijn. De jubilaris werd met zijn familie leden door de heer Schipper bin nengeleid en nadat zij hadden plaats genomen, toegesproken door de heer de Haan. Dezie heette vooraf alle aanwezigen welkom, in het bijzon der Burgemeester v. Delft, die door zijn aanwezigheid er toe bijdroeg, deze belangrijke gebeurtenis luister bij te zetten. Vervolgens richtte hij zich 'tot de jubilaris en schetste, hoe zij samen 40 jaar lang hadden ge werkt, 0111 het bedrijf tot groter bloei te brengen. In die 40 jaren zijn ér 256 schepen afgeleverd, waar aan de heer v. d. Pol zijn meide werking 'heeft verleend en er mede vorm én inhoud aan gaf. En zover ispreker bekend is, is in al die; jaren, 'het niet met een mis gegaan Niet alleen werkte de jubilaris aan de bouw der schepen, doch was liij ook belast met de bewaking van het 'bedrijf en ook dit werd door hem op een uitstekende wijze ver richt. Spr. wenst de heer v.d. Pol toe, dat hij nog jaren in het bedrijf zal mogen werkzaam zijn en aan de bloei daarvan zal mogen meewer ken. Hij wenste ook de familie geluk met deze dag en overhandigde vervol gens de lieer v. d. Pol een envelop met inhoud. Hierop sprak Burgemeester A. v. Delft de jubilaris toe, wenste deze geluk en noemde een 40-jarig jubi leum bij dezelfdge firma een feit, dat niet zo vaak voorkomt. Hij hoopt dat de heer v. d. Pol nog ver scheidene jaren gegeven moge zijn, in het genot van een goede gezond heid zijn krachten aan het bedrijf te geven, waaraan hij reeds 40 jaren verbonden is. Tiet doet spr. veel genoegen te kunnen mededelen, dal: het H.M. de Koningin heeft behaagd, bij besluit van 26 Januari no. 10 de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, aan de heer J. v.v d. Pol te verlenen. Spr. hoopt dat het voor beeld van de jubilaris voor het ver dere personeel een aansporing pnoge zijn, dit na te volgen en op die manier mede-dienstbaar" te zijn in het algemeen belang. Vervolgens wénste hij de familieleden geluk met dit jubileum en speldde daarna de medaille op de borst van de jubi laris. De heer v. d. Pol dankte de heer de Haan voor de' Jiem gebrachte hulde, sprak de hoop uit, dat hij nog meerdere jaren zijn beste krachten aan het bedrijf zou mogen geven, bracht dank aan de Burgemeester voor de \yoorden die deze tot hem heeft gericht en alle aanwezigen voor huil tegenwoordigheid en blijk van medeléven. De heer C. Wijnstekers sprak als voorzitter van de fabriekskem, wens te de jubilaris geluk - namens het personeel en schetste hem als ie mand, die altijd bereid werd gevon den >dte helpende hand te bieden als een beroep op hem werd gedaan. Spr. hoopt van harte, dat v. d'. Pol' nog lang gespaard mag blijven voor zijIn gezin en kinderen. Hij vindt het jammer, dat een werkman,, die 40 jaar lang zijn arbeid én werk lust heeft gegeven nog niet zoveel rentfc heeft overgespaard, dat hij verder in rust zijn levensavond kan slijten, al moet hij toegeven, dat men op de goede weg is. Hierop werd koffie en gebak, een glas wijn, sigaretten en sigaren aangeboden en werd daarna gelegen heid gegeven de jubilaris te felici teren. Door alle aanwezigen werd daar van gebruik gemaakt en vele harte lijke woorden werden daarbij ge uit. i De heer v. Maurik uit Amsterdam, opzichter van de maatschappij voor wie een nieuw schip op stapel staat, dankte de Directie voor de gelegen heid, om deze feestelijkheid bij te wonen. Noemde het een voorrecht om burger van Heusden te zijn, waar met een dergelijke gebeurtenis wordt meegeleefd en ook de Burge meester blijk van belangstelling geeft. Ook spr. wenst de jubilaris geluk, die hij heeft leren kennen als een uitstekend vakman. Aan het jslo-t sprak hij de hoop uit, dat de jubi laris het oog zou richten op Hem, van wie hij tot heden de kracht en de gave ontving 0111 zijn arbeid te verrichten. De heer J. v. d. Pol werd .14 Fe bruari 1885 in Heusden geboren, was verscheidene jaren woonachtig' te Wijk en Aalburg, waar hij ook meerdere jaren lid van de gemeente raad is geweest en kwam op 6 Ja nuari 1910 bij de scheepswerf in dienst. Bijzondere omstandigheden waren oorzaak, dat dit feit eerst heden werd herdacht. Hij was belast met het buigen der spanten, waar mede vorm aan een schip wordt geven, eem werk, dat hij tot grote tevredenheid van zijn Directie steeds heeft verricht. Des avonds bracht de Heiisidense Fanfare de jubilaris een serenade. De Voorzitter merkt op, dat men dan een andere verhouding zou krij gen. De heer Snoek meent, dat men er niet aan zal kunnen ontkomen een tweede gemeentewerkman aan te stelten. Werd de tegenwoordige werkman ontlast van de huuropha- ling, dan kreeg hij meer tijd {vrij. De heer Raams vraagt op hoe veel het bedrag voor die gemeente komt als 2 pet toelage wordt ge geven, waarop de Voorzitter ant woordt, dat het bedrag voor 2 der ambtenaren f 43.bedraagt. De heer Raams zou er dan niet langer over spreken en het verzoek toestaan. De heer Nieuwenhuizen zou B. en W. willen adviseren die kwestie nogeens te bezien, hij vindt liet jam mer, dat deze mensen buiten de re geling vallen. Wethouder de Jong gelooft, dat de Voorzitter in zijn toelichting niet volledig is geweest. Men heeft Veel )noeit|e igehad het bedrag voor de gemeentehode vastgesteld te krijgen op liet bedrag zoals het nu,is. Ged. (Staten vonden dit toen reeds te hoog. Gezien de voorgeschiedenis acht spr. het niet tactvol, thans de toelage te verstrekken. De Voorzitter zegt, dat als de raad het wil proberen, het hem en ver moedelijk ook de wethouders goecl is. De lieer Snoek voelt er meer voor, hen meer werk op te dragen. De heer de Graaff zegt, dat deze mensen zich achtergesteld voelen bij anderen, deze mening behoort te worden weggenomen, aldus spr. Met algemene stemmen wordt hier op besloten aan Paans en v. d. Heuvel een toelage van 2 pet. op hun salaris over 1949 te verlenen. Schrijven van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk, waarin de raad wordt dank gebracht voor het toe staan der bijdrage voor een luidklok en uurwerk. De daaraan verbonden voorwaarde wil de kerkvoogdij ac cepteren. Zij deelt verder mede, dat besloten is op het dak der nieuiw© kerk een klokkenstoel met torentje te doen aanbrengen en wil dit later van de gemeente overnemen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. van plan zijn, hiervoor op de ge meentebegroting 20 pet. te reserve ren. l 24 Februari a.s. hoVdt de Ned; Chr. Landarb.bond een toogavond1-. geneesmiddel bij diverse verkoudheden HOESTBONBONS NEUSDRUPPELS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2