NIEUWSBLAD Wachters TWEEDE BLAD Ziek of half ziek De Werken en Sleeuwijk BI] DE BALANS DONDERDAG 16 FEBRUARI 1950 voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ANDEL Het bestuur van Amdels Fan- farecrps alhier, is thans als volgt samengesteld: vorzitter S. de Cloe, secretaris G. Naaijen, Ant.zn., pen ningmeester B. Verschoor en com missarissen J. van Rijswijk Nzn. en Jh, v. d Hammen. iNaar we vernemen ligt het niet in de bedoeling van die. gemeente een andere gemeente-opizichter aan te stel len nu de heer M> Versteeg als zo danig ontslag heeft gevraag(d en ver kregen. De bedoeling is een gemeente werkman aan te stellen. De muziekver. Andels Fanfa recorps zal in de iste Afdeling deel nemen aan het concours te Wijk en Aalburg op de 2de Pinksterdag a.s. CAPELLE De gemengde zangvereniging 't Rozekmopje gaf i:n het Stations-koffie huis voor donateurs en honoraire le den haar jaarlijkse uitvoering, welke in alle opzichten uitstekend geslaagd is. Beide avonden was idle zaal geheel gevuld en moesten meerderen zich met een staanplaats tevreden stellen. Onder leiding van de heer Louis Sars, werd voor d. pauze een populair afwisselend programma van een acht tal nummers afgewerkt, w.o. de beide nummers, waarmede op het in Nov. 1.1. gehouden Zangconcours te Over- schie een eerste en tem ereprijs werd behaald. Na de pauze gaf de toneél- afdeling der vereniging een opvoering van „In het Gouden Haantje", een klucht in drie 'bedrijven door Otto Harting, vertaald door H. W. Rijswijk. De bijl de" Ned. Hlerv. gemeente te dezer plaatse beroepen predikant Ds. Steur uit Ouddorp, bracht vorige week een bezoek aan onze geinjeente ter kennismaking. Onder leiding van enige leden van kerkeraad ejn kerkbe stuur werd een autotocht gemaakt door eein groot gedeelte dei* gemeente en des avonds ging zijn Eerw. voor een belangstellend gehoor in de Dienst dies Woord s voor. 1 De heer M. van Peer, die vo rige week zijn 40-jarige jubileum vier de als werkmeester bij1 de Fa. /éérst en Oerlemans, werd bij; deze gelegen heid door H.M. Koningin Juliana on derscheiden met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. t De film van het dorpsleven welke vorige zomer te dezer plaatse op initiatief van de miuziiekverenir ging „Kunst na Arbeid" door de op- namiedienst van 'de Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfare ge zei sch a p1- pen is opgenomen, zal a.s. Donderdag 16 en Vrijdag 17 dezer in een tweetal avondvoorstellingen met als hoofdfilm „Die Schavuiten" in het café Cové- van der Haart aan de Nieuwe vaart vertoond worden. 's-GRAVENMOER Het Chr. Dameskoor „Soli Deo Gloria" en het Chr. Kinderkoor „Looft den Heer", gaven Zaterdag avond 11 Februari j.l. een geslaagde uitvoering in de O. L. school alhier, onder leiding van bun dirigent de heer P. Christ. Zaterdag 18 Februari a.s., des avonds om 7 uur zal de Chr. muziek vereniging „Crescendo" alhier, onder leiding van haar dirigent, de heer P. Christ, een uitvoering geven in de oude O.L. school. Het Chr. mannen koor „Sursum' Gorda", dirigent die heer Chr. Kuijten, zal haar welwil lende medewerking aan dleze uitvoe ring verlenen. LAND VAN ALTENA Uit deze streek zullen met het troepentransport schip Zuiderkruis op 20 Februari in Rotterdam terugkeren uit Indonesiësoldaat ie kl. W,. J. van Breugel te Almkerksold, i e kl. J. Hietjes te Andelsold. A. E. Mans te Wijk; sold. J. A. Mnskens te Babiloniënbroeksold. C. Olden burg te Uitwijk; sold. G. J. van Rijs wijk te Veen; sold. N. van Rijswijk te Wijk en Aalburgsold. B. Teuling te Alm'kerksold. C. J. van Tilborg te Meeuwensold. C. Vos te Wijk en Aalburgsóld. p B. van Vugt te Almkerk; korp. T. M. Pellikaan te Hank. 'Met de Empire Brent, die vermoe delijk 24 Februari a.s. te Amsterdam aankomt zullen de volgende mili tairen uit deze streek repiatrieriein S. M. W. C. v. d. Koppel te Nieu- wendijkserg. C. van Hees te Dussem NIEUWENDIJK Zaterdag 18 Februari zal het Mannenkoor „Onderling Genoegen"" in het gebouw „TAVENU" een uit voering geven. Behalve de zangnum- mers zal door de zangvererïïging „Ex celsior" uit Giessen opgevoerd wor den het toneelspel „Een rare fami lie" of „Hoera, 't is een jongen Aan de fa. Groene veld alhier, is tegen f19.750 gegund het onder houd van de gekanaliseerde Dieze gedurende 1950. Dhr. L. Schermers alhier, was (f9.900) de laagste inschrijver voor het onderhoudswerk aan die Rijks- havenwerken te 'MjOierdijk en Willem stad. i NEDERHEMERT Door de dorpsp older Neder- liemert benoorden de Maas, is bij onderhandse aanbesteding de verbe tering, verharding en aanbrenging van een teerslij kla%g van de Kom- weg gegund aan de N.V. Aanne mingsbedrijf Zaandam, bijkantoor Wageningen voor liet bedrag van f 18.700.Het ligt in de bedoeling de werkzaamheden op korte termijn te doen uitvoeren. We twijfelen niet, of dit bericht zal met instemming door de dorps bewoners worden begroet. De Dorps straat verkeert immers reeds lang in een deplorabele toestand. Met de „Pasteur", het groot ste zeeschip, dat ooit in Amster dam verwacht is, hoopt onze dorps genoot P. v. d. Meijden van de 7 December-Divisie, na een diensttijd van drie jaren in de Tropen, in het vaderland terug te keren. Hij hoopt vermoedelijk 25 Fehr. a.s. te Am sterdam te deharkeren. Met de „Zuiderkruis" hoopt in. Nederland te arriveren, onze dorps genoot T, van Ooijen. Op Donderdag 23 Febr. a.s. des namiddags van 24 uur, hoopt de Chr. school alhier haar jaarlijkse openbare les te houden. Ouders en belangs tellenden worden verzocht de ze middag vrij te houden en wor den tevens tot een bezoek uitgeno digd. I De kerk collecte, die gehouden is voor het Bouwfonds van de Ned. Herv. kerk aan de Noordzijde, heeft opgebracht het bedrag van fl'6.28. Mej. J. v. H. geraakte Don derdagavond op de terugweg naar huis, op de Nieuwe Steeg, tengevol ge van de duisternis met haar fiets te water. Op haar hulpgeroep kwam G. v. d. W. toegelopen, die de dren kelinge op het droge wist te bren gen. Met de schrik en een nat pak kwam zij vrij. Twee lijsten ter inzameling van gelden, om de repatriërende jongens uit Indië bij hun aankomst een rijwiel aan te bieden, hebben tezarfnen opgebracht de som van f351.—. De Chr. Jongelingsvereniging „Daniël" hoopt Donderdagavond 23 Februari a.s., des avonds om 7 uur, haar jaarvergadering te houden in de Naaischool, onder leiding van de heren Schalk en van Beusekom. Alle belangstellenden zijn van har te welkom. De gem. zangvereniging „De Vervulde Wens" alhier hoopt Zater dag 18 Februari a.s. in de Naai school, haar jaarlijkse openbare uit voering te geven met medewerking van de Mandolineclub „Nieuw Le ven.' 'uit Hedel. ZUILICHEM Vrijdag- en Zaterdagavond' a. s. hoopt de Chr. gemengde zangvere niging „Sursum Corda" een uitvoe ring te geven in de Chr. Scool alhier. Onze dorpsgenoot de heer P. J. v. d- Bogerd is Miaandagmorgen j.l. mi$t zijn geziin naar Antwerpen vertrokken, vanwaar hij' zal afvaren als emigrant naar Canada. Oorspronkelijk zou, v. d. Bogerd 7 Februari j.l. zijln vertrokken, maar wegens defect aan de boot, moest de reis tot Maandag j.l. wo rellen uitge steld. i Raadsvergadering van op Zalerdag 11 Februari, 10 uur voormiddag. Voorzitter: EdelAchtbare Heer J. de Bruijne. t Aanwezig alle leden. Opening met het formuliergebed, waarna de Voorzitter die heren wel kom heette, in het bijzonder de heer Groeneveld, die hij tevens geluk wenst met zijn herstel, tengevolge waarvan hij de vorige vergadering niet kon bijwonen. De notulen worden hierop gele zen en vastgesteld. De heer de Koning noemt de no tulen zeer beknopt, van hetgeen hij heeft gezegd, is niets opgenomen,, als hij de pers naslaat, blijkt dit ech ter wiel anders. De Voorzitter 'merkt op, dat de notulen slechts een beknopte weer gave zijn van het behandelde en besprokene. Hij kan er niet over oordelen, want hij ziet de notulen nooit in. 1 De heer Groeneveld onderstreept het gesprokene van de heer de Ko ning. - Ingekomen stukken: Eetn aantal goedkeuringsbesluiten van Ged. Staten van vroeger geno men raadsbesluiten. Verder het ver slag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim over 1949. De Voorzitter deelt mede, dat vol gens dit rapport 41 ongeoorloofde schoolverzuimen zijn voorgekomen, een getal dat spr. erg hoog vindt. Hij hoopt, dat zij die voor deze kin deren verantwoordelijk zijn, hun ver antwoordelijkheid in deze ook zul len begrijpen. Bericht van Ged. Staten dat de classificatie van gemeenten voorlo pig geen wijziging zal ondergaan. De Voorzitter hoopt, dat dit spoe dig wel het geval zal zijn en aan de onbillijkheid ten opzichte v^p. de plattelandsgemeenten een einde zal komen. 1 Een 2-tal adressen met betrekking tot de drankvergunningen in de ge meente. Die vereniging tot bestrij ding van het misbruik maken van alcohol, wijst er op, dat in 1950 de gelegenheid weer is opengesteld om het aantal drankgelegenheden in de gemeente te wijzigen. Zij dringt er op aan daartoe over te gaan. Het 2e adres is van de caféhouder v. d. Berg, die vraagt om voor zijn café ook vergunning te willen ver lenen voor de verkoop van sterke drank. Op voorstel van B. pn W. worden deze adressen aangehouden, aange zien B. en W. een en ander nog niet voldoende onder het oog heb ben gezien. Verzoek van A. de Hoog, om even als vorig jaar een vergoeding te mogen ontvangen ingevolge art. 13 der L.O.-wet voor een zijner kinde ren, dat 'een onderwijsinrichting in Gorinchem bezoekt. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dezelfde vergoeding alsin 1949 te verlenen. Schrijven van Ged. Staten, waarin wordt aangedrongen wijziging te ■brengen in het reglement op de rechtspositie van Secretaris en Ont vanger en Ambtenaar van de Bur ger! Stand, in verband met hun on der de wapenen roepen in geval; van oorlog. De Voorzitter hoopt, dat dit nooit toegepast zal behoeven te worden en stelt namens B. en W. voor, aan het verlangen van Ged. Staten te vol doen, met welk voorstel de raad accoord gaat. Voorstel van B. en W. om aan de gemeente-ambtenaren ingaande 1 Ja nuari 1950 een uitkering van 5 pet. van de wedde of loon te verlenen. De Voorzitter deelt mede, dat het de bedoeling van B. en W. is de toelage in het eerste kwartaal ineens voor het gehele jaar uit te betalen. Het bedrag waarmede de gemeente kas door het besluit zal worden be last bedraagt f300. B. en W. hebben gemeend de gemeentearts niet in deze regeling te betrekken. De heer de Koning vraagt wat de gevolgen zullen zijn als de arts in beroep gaat. I)e Voorzitter zegt, dat hij dit gerust «kan doen. B. en W. achten zijn salaris ruim voldoende voor het werk, dat er voor wordt gedaan. Met algemene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot vast stelling gemeenschappelijke regeling schoolartsendienst kring Noordbra bant. I De Voorzitter licht toe, dat de raad indertijd reeds in principe tot toetreding heeft besloten. Als allle 21 gemeenten die er bij zijn aange sloten, het 'besluit hebben genomen, kan de dienst aanvangen. In het reglement is een aanvulling opge nomen, waardoor de R.K. en Prot. Chr. schoolbesturen ook vin de com missie vertegenwoordigd zullen zijn. Een Protestants geneesheer is reeds aangewezen, naar een R.K. wordt nog gezocht. Ons Feuilleton door W. Kerremans 23) Niets als een indruk, een nadruk kelijke indruk, een passieve, weer barstige, voor-wetenschap!heimelijke uitvloeiselen van hiet onbekende. Voor en na vermengen zich met elkaar, verleden en toekomst, heden en mor gen, vloeien ineen. Ik ziie de lijn niet meer die de aflgeioeiem jaren scheidt van die welke nog moeiten kiomlen. Voorgevoel, voiortekenen Ze zijn er. Zie zijn zio dikwijls waargenomen en vastgesteld en ik neem hiet jniui toch bijl mij zelf waar, die vrees voor wat onafwendbaar boven Yionca hangt. Dat is nog iets wat die voorgevoelens zo onbegrijpelijk maakt. Hiet is daar bij' altijd een dreigend .ongeluk, een ramlp die wordt aangekondigd en nooit een gienoegen of een vreugde, nooit krijgt men zodanige duidelijke en noodzakelijke aanwijzing, dat we het aangekondigde ongeluk kunnen ontlopen of er ons tiegein wapeneii. Waarom' die* geheimzinnige achter houdendheid, die 'de gehele .bood schap nutteloos maakt? Waarom' geeft die boodschap, die me zegt datYonca eens voor een ernstige zaak als be klaagde voor de rechter zal staan, er niet een enkel woord bij', waardoor ik haar zou kunnen waarschuwen be paalde dingen te vermijden. Nieen als dat gebeurde ;zou de voorspelling zelf immers geen voor spelling meer zijin. Het voorgevoel houdt zich zelf in de kring vati de logica gevangen. H|et voorspelt ons een ongeluk dat we niet kunnen af wenden eri de voorspelling heeft dus geen nut- Waartoe dient die profetie eigenlijk? 'Maar als hiet voorgevoel tegelijkertijd het middel aan. de hand doet om het af te wemden, dan ziou. het geen voorspelling zijln, want het aangekondigde zou dan i'mlmiers niet voltrokken worden. Een vreemde, verbijsterende, onsa menhangende en volkomen onbegrij pelijke wereld is bet, waaruit dié Doodschapipien, die halfver zwegen en nutteloze tijdingen komen. Suggestie, oTiderbewusitzijln, onbekende nutuur- krachit.n, telepathie och, alltem'aall namen die mie niets w'ijlzier makten. Het vreemde, hiet onbekende woont in ons, jarenlang neemt hiet niet de minste, notitie van ons en duin plot seling treedt het in werking, geweldig en wonderbaar, maar ook onhandig en overbodig. Het zou mie niet. zo bezighouden als het niet Yonca betrof. Yonca, die bedreigd wordt, Yonca, die, natuurlijk onschuldig, maar met de scbijln begên zich, voor de rechtbank zal koimen, beschuldigd van Iets ernstigs. Want dat weet ik, dat voel ik, datdie rechtszaak niet zal zijln een onbedui- duidend geval, een kwestie van zoveel gulden boete, mlaar een aanklacht, die haar schrikwekkend zal aangrij pen. Ik weet dat en ik kan miets, niets doen om die gruwel: te voor komen. Ik moet wachten tot het feit gebeurd is en dan zal ik ku;npe;n zeggen: Ja, dat heb ijk geweiten, dat 't komen zou. Hij! wandelde dromerig naar huis en sliep slecht. De volgende dag bezocht hij Lydie en vertelde haar van zijn voorgevoel. Toen had Lydie hem gevraagd, of het hem niet beangstigde, dat hij: zo'n ongekende voorspoed genoot, dat hem1 alles zo voor de wiind ging en dat hij nooit tegenslagen had, maar hij; Lad gelachen en gezegd dat hij ook zijh tegenspoed kende, maar dat hij' plie als man kon dragen. Had hij niet nog pas een trein gemist en was niet een schilderij dat hij graag wilde heb ben door een ander gekocht en was het geen tegenspoed, dat. Jo nog zo jong was, hij haar niet 'dadelijk open lijk het hof kon makien en haar ten huwelijk vragten. „Ik heb eens een verhaal gelezen", ging Lydie voort, „een soort van Oos ters sprookje waarin werd gezegd dat het geluk van de mens afhing van de weegschaal van zlj'n lot. Die moest om gelukkig te zijin m evenwicht zijn, maar nu zat laan de schaal vdn. het geluk een boze geest die beproefde de "schalen uit evenwicht te bren-t- gen door de geluksschaal te overladen met voorspoed. Aan de schaal van het ongeluk zat de goede engel die dan stukjes ramsipoed en brokjes on geluk in de schaal legde om te voor komen dat bet evenwicht verstoord zou worden. I'k ben wel eens bang dat die goede engel bij jou haar waak zaamheid verliest en de boze geest te veel vrijheid laat 0m1 de schaal van het ongeluk te pverladen". „Als hiji werkelijk Yonca in zijn schaal zou leggen zou de goede eng'el een hard werk hebben om met tegen spoed de schalen \yveer in evenwicht te krijgen", had Roelants geantwoord en toén had hij1 even zwijgend Lydie aan zitten staren. "Hij h,ad daarna even geknikt en zacht, bijlna fluisterend tot haap gezegd': i ,Ik weet niets; af van die goede, en die kwade engel en ik heb er ook nooit over gedacht of ik misschien al te veel voorspoed geniet, maar ik heb een stille, bijina onafgebroken vrees dat er met Yonca iets zal ge beuren. Neen, vrees is het niet, bet is zoiets als een durende zwakke pijn, dip de bo'de is van een ernstige ziekte. Het is nog niet hinderlijk, maar men weet dat onverm'ijidelijk de grjQte pij nen en de ziekte zullen volgen. Ik heb dat al gevoeld op de zelfde avnod toen ik Yonca voor het eerst gezien had. Ja, ik geloof zelfs dat ik in dar wonderlijke moment dat zo kort was en toch zo lang duurde, enige levens doormaakte". „Karei", sprak Lydie ernstig, „je moet je zulke rare gedachten niet in het hoofd halen. Je weet natuurlijk even goed als ik dat het alles non sens is. Je cultiveert die bijgelovig heden, omdat ze in verband staan roet Jo en jie vindt het zelf wel inte ressant, maar als je het gewoon men selijk en een beetje nuchter wilt be zien, dan zal je evengoed als ik ont dekken dat die bovennatuurlijke ont moeting in de tram1 niets anders is geweest dan hetzelfde wat iedere jongeman overkomit als: hij' voor de eerste maal het meisje ziet op wie bijl verliefd zal worden. Toen Wim mij1 voor de eerste maal zag1 gevoelde hij! ook dadelijk dat ik ZijpT uitver korene zou zijln. Ban die narigheden uit je hoofd. 'Ze doen er alleen maar kwaad en brengen je van streek en beletten je om de dingen te ziiein zoals ze werkelijk zijn". „Ja, ja," had Roelajnits geantwoord een beetje afwezig en op een toon zoals iemand bezigt tegen een ander van wie hij bemierkt dat hij de uiteen zetting over een onderwerp niet kan volgen. „Ja, ja, je hebt misschien wel gelijk. Hoor eens Lydie, mijin plan is de volgende week naar Am sterdam te gaan en dan leg ik daar mede mij'zelf al iets op wat heel on plezierig is omdatik dan Jo niet meer zal kunhen ziiein of spreken. De geest kan dan wat brokjes gemiSb hunkering, verlangen, verdriet, in mijn schaal leggen". 1 „Waarom doe je dat?" t „Mijn repetitor 'heeft mij sterk aan bevolen nu eens enige colleges te ga,an volgen, maar dat doe ik liever in Amsterdam dan in Utrecht, omdat ik er tevens weer enig verband krijg nnet mijn bank". In Januari ging hij' naar de hoofd stad en begoin rechts-colleges tie vol gen. Hii bezocht regelmatig zijn bank, had besprekingen met Sytsma en nam ook weer eens deel in het be.urspel. Het geluk, dat hem' bij het specu leren zo trouw geweest was, had hem echter verlaten, hii had geen lust meer zich te gaan verdiepen in de finesses van de speculaties en ein digde zijn verdere deelneming daarin, (Wordt vervolgd). No. 6746 behorende bij het door een griepaanval of gevatte koude Sanapirin (Mijnhardt) helpt U er in een paar dagen van af. Buisje 25 tabl. 40 ct. 50 tabl. 75 ct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5