Worden Bijwielen duurder? TECHNISCH BUREAU „ELGO'' J. M. VAN DER POL Prat. Christel. H.B.S. te Waalwijk Stichting „Het vierde Prinsekind" Electro Technisch Bureau - Heusden Uit voorraad leverbaar A. M. SWART Tel 24 RIJSWIJK (N.-Br.) Met algemene stemmen wondt de1 regeling hierop vastgesteld. Vaststelling gemeentebegroting '50 me t wij zigingsbesl ui ten De heer C. Dekker brengt namens de commissie van onderzoek rapport uit en zegt, dat deze kan voorstellen de begroting vast te stellen zoals ze door B. en W. is aangeboden n.l. voor de gewone dienst in ontvangst en uitgaaf met een bedrag groot f219.893.68, met een post voor on voorziene uitgaven groot f 6727.52. De kapitaaldienst met een ontvangst van f282.814.51, en een uitgaaf van f271.839.42, alzo met een batig sal- do< groot f 10.975.09. Wiel wil de com missie •enkele dingen onder de aan dacht van de raad brengen. Bij het onderzoek is n.l. de aandacht van de commissie gevallen op de post s'raat- Jverlichting, die f 1300.hoger is geraamd. De commissie is van oor deel, dat bij de begraafplaats aan de Kille een lichtpunt dient te wor den aangebracht en eveneens aan die Damsteeg en Transvaal. Het hoger geraamde bedrag is voor het groot ste gedeelte een gevolg van het feit, dat de straatverlichting nu ook 's morgens brandt, iets wat de com missie toejuicht. Verder is een bedrag van f25. uitgetrokken ten behoeve van het Wilhel'minafonds voor die kanker bestrijding. In verband met de be langrijkheid van dit fonds vraagt de commissie zich af of dit bedrag niet verhoogd dient te worden. Ook is in de commissievergade ring de vraag gerezen of de post onderhoud straten en pleinen wel hoog genoeg is geraamd. De weg aan Transvaal behoeft hoog nodig verbetering en dient te worden be straat. Naar aanleiding van de post bediening klokken merkt de com missie op, dat de gemeente in het bezit is van twee electrische klok ken, waarvan een bij het gemeente huis en een bij de school. Het stroomverbruik van de laatste komt ten laste der school, waar deze klok ten algemene nutte is aangebracht, acht de commissie^ het billijker, dat het stroomverbruik ten laste der ge meente komt. Ten opzichte van hel onderhoud der begraafplaats heeft de commissie tot haar groot genoe gen geconstateerd, dat de toestand daarvan aanmerkelijk is verbeterd. Ze zou evenwel gaarne zien, dat door het aanbrengen van wat be planting het geheel nog iets werd verfraaid. Verder waren een aantal subsidie aanvragen bij de bescheiden gevoegd, waarbij B. en W. hun advies had den gevoegd. De commissie kan zich geheel met deze adviezen verenigen. De Voorzitter dankt de commis sie voor haar onderzoek, de heer C. Dekker voor zijn ^uitvoerig rap port. Met vreugde heeft spr. ver nomen, dat de commissie instemt met 'het besluit van B. en W. dm de 'straatverlichting ook des morgens te doen branden. Wat de opmerking der 'commissie over uitbreiding der straatverlichting betreft, bij de be graafplaats en de Damsteeg, (spr. gelooft ook dat het'gewenst is daar toe over te gaan. Wat het aanbren gen van een lichtpunt aan Transvaal betreft, ook daarmede zijn B. en W. het eens. Alleen wil spr. opmer ken, dat dit hoge kosten zal vergen. B. en W. zullen zich over jeen en ander in verbinding stellen met de P.N.E.M. f De heer Wendel de Joode meent, dat het misschien wel mogelijk is, daar een andere kabel te leggen, terwijl dan de daar liggende kabel elders gebruikt zou kunnen worden. De Voorzitter merkt pp, dat ook in andere delen der gemeente uit breiding gewenst is, b.v. aan de Zand wei en is er ook nog het pro bleem van de doortrekking van het net aan de Werkensedijk, waar ook een tweetal lichtpunten aangebracht behoorden te worden. B. en W. zul len onderhandelen met de betrokke nen of zij bereid zijn een gedeelte der kosten voor hunne rekening te nemen. Het college zal een en ander bekijken. I De heer Groeneveld zegt, dat_ de verlichting aan de Vijcie is ui'tge- geeft zeer goed is. 1 De Voorzitter is blij dit te horen en zegt verder, dat in de post voor onderhoud van straten en pleinen gerekend is op bestrating van de weg van Transvaal. Deze kosten zul len niet zo hoog zijn. Wat de opmer king Over het stroomverbruik der klokken betreft, deze is volkomen juist, het is zeker nodig dat deze Rijwielhandel, Reparatie-inrichting, Radiotoestellen Erkend Naaimachinehandelaar an Reparateur HET ADRES VOOR BETER WERK Koop daarom nu reeds Uw Rijwiel JUNCKER. GAZELLE, ERRES, D.K.W., SIMPLEX, enz. kosten voor rekening der gemeente komen. Het is echter moeilijk om dat de stroom over de meter van de school loopt. Op de begraafplaats zullen B. ,en Wi. gaarne enige beplanting doen aanbrengen en het geheel wat doen verfraaien. De heer de Koning vindt een sub sidie van f25.voor het Wilhel- minafonds ter bestrijding van de vre selijke kanker geen hoog bedrag. De Voorzitter merkt op, dat een subsidie van y2 cent per inwoner als subsidie werd gevraagd. B. en W. hebben dit bedrag naar boven afge rond. i De heer C. Dekker zegt, dat de financiële indruk die de begroting vóerd en nu in orde is. De Voorzitter hoopt, dat dit zo zal blijven, doch men begint aan de inkomsten van de gemeente te ter men .Zo wordt de ondernemingsbe lasting afgeschaft. Aanvankelijk was als inkomst voor de gemeente uit deze belasting een bedrag geraamd van f8400.-. Het vorig jaar was dit bedrag verhoogd tot f15000.en ook voor dit jaar is hetzelfde be drag geraamd. De gemeentebegroting wordt hier op met algemene stemmen vastge steld,eveneens de door B. en W. voorgestelde wijzigingen. Vaststelling bedrag per leerling in gevolge art. 101 der L.O. wet 1920 voor het U.L.O. en L.O. over het jaar 1950. Voor de U.L.O. is dit be drag f30.80, voojr het L.O. f21.50 per leerling. Vaststelling voorschot ingevolge art. 103 der L.O.-wet 1920 voo;r het U.L.O. en het L.O. over het jaar 1950. Voor tie U.L.O. met 108 leer lingen wordt het bedrag vastgesteld op' 108X30.80 f3326.40. Voor het L.O. 'met 140y2 leerl. op 1401/2maal f21.50 is f 3020.75. Besloten wordt vervolgens tot het aangaan van een kasgeldlening groot f 32000.bij de Bank van de Vereni ging van Nederl. gemeenten voor de bouw van 3 arbeiderswoningen. De heer Groeneveld vraagt of wo ningbouw door particulieren 'met rijkssubsidie nog mogelijk is. De Voorzitter antwoordt, dat zulks nog mogelijk is, als er ten minste bouwvolume voor beschikbaar is. Voorstel van B. en W. tot aankoop van 326 M2 grond van G. Ritmeester, pi verband met bouw woningen en aanleg straat. De Voorz. licht toe, dat de ^ebrs. Hovestad in, de Werken een 2-tal woningen willen bouwen. In verband met het xiitbreidingsplan moet daar ook een straat worden aangelegd, hiervoor is de aankoop van de grond nodig. Het voorstel om deze grond aan te kopen tegen fl.50 per M2 wordt met algemene stemmen aangenomen. Voorstel van B. en W. tot verkoop en ruiling van grond voor de bouw van een woon-winkelhuisaan M. Vos. De Voorzitter deelt mede, dat Vos bouwvergunning heeft verkregen. Voor de bouw heeft hij echter [no dig een stukje grond achter v. Strien. In verband met de wijziging van het uitbreidingsplan heeft hij 128 M2 voor de houw nodig, dat eigendom van de gemeente is. 110 M2 moet hij aankopen van de heer v. Strien en verder moet hij nog een stukje ruilen met de familie Beu kenkamp. De gem. krijgt van hem 120 M2 in ruil, zodat hij 8 M2 k f3.50 van de gemeente moet aan kopen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met algemene stemmen aan genomen. Voorstel van B. en W. tot ver koop grond voor de bouw van een woon- en winkelhuis aan Jan Kant. De Voorzitter licht toe, dat het hier een stukje grond langs de Vliet betreft aan de Kastanjelaan groot 590 M2. B. en W. stellen voor tot de verkoop te besluiten tegen de prijs van f3.25 per M2. Dit voorstel wordt eveneens met algemene stemmen aangenomen. De heer Wendel de Joode vraagt hoe of het staat met de bouwver gunning van J. v. d. Stelt aan de Kille. De Voorzitter antwoordt, dat de ze daarvan afstand heeft gedaan. De gemeenterekening dienst 1948 wordt de raad aangeboden. w De Voorzitter wijst de heren C. Dekker, D. Groeneveld en T. de Bruin voor het onderzoek aan. Voorstel van B. en W. tot toe kenning premie splitsing woning A. Verhoeven. De Voorzitter zegt, dat de wo ning geschikt is te maken voor 2 woningen. In de kosten moet de ge meente een bijdrage van f630.en het rijk een bijdrage van f1870. verlenen. Besloten wordt hieraan de vereiste medewerking te verlenen. Voorstel van B. en W. tot onbe woonbaarverklaring van 2 percelen. Het ene betreft het tijdelijk door Kreukniet bewoonde perceel aan de Keetjes, het tweede het perceel - be woond door Biesheuvel aan de Kille. De Voorzitter zegt, dat B. en W. van oordeel zijn, dat beide percelen voor onbewoonbaar-verklaring in aanmerking komen. Het ené dat thans onbewoond is, met een termijn van enkele dagen, het andere met een opruiiningstermijn van 3 maan den. Met algemene stemmen hecht de raad zijn goedkeuring aan deze on bewoonbaarverklaring. De heer D. Groeneveld kreeg de zer dagen een brochure in handen, waarin werd geschreven dat de be volking in gevaar verkeert. Ook hier is dat, naar spr. meent, het geval, Ook de volksgezondheid aan het Heuveltje verkeert in gevaar, de toe stand is allerellendigst. De Voorzitter zegt, dat dit in ver band staat met de demping van de binnenhaven te Werkendam. Deze week is uit den Haag bericht ont vangen, dat het rijk in deze demping een bijdrage van 95 pet. zal verle nen. Men mag aannemen, dat nis deze demping is voltooid, de slechte toestand aldaar tot het verleden zal behoren. Wethouder lp pel merkt op, êLat dit geval B. en W. tot in de keel zit, doch het college was aan handen en voeten gebonden. Demping der ha ven brengt echter uitkomst. De Voorzitter deelt mede, dat voor de uitbreiding in deze gemeente een subsidie van 90 pet. zal worden ver kregen. De heer de Bruin vraagt of de aanleg der riolering ook inhoudt, dat deze riolen ook niet meer in de polder zullen uitmonden. De Voorzitter merkt op, dat de subsidie niet wordt verleend voor de riolering, doch alleen voor het egaliseren van het terrein. Uiteindelijk zal de gemeente een oplossing dienen te zoeken, waar door de polder verlost zal worden van de overlast die de riolering haar bezorgt. f De openbare vergadering wordt hierop gesloten, de raad .gaat over in geheime zitting voor de behan deling van belastingreclame. Vrijdagavond werd' in „Elthato'te Capelle, de eerste ouderavond dezer school gehouden. Ondanks het on gunstige weer, was de bijëenkam'slt goed bezocht. Oiuders hadden in bet eerste deel der samenkomst gelegen heid mte.t de leraren 'de belangen, hun ner kinderen te bespreken. Daarna opende de voorzatter der commissie van Toezicht, burgemeester A. Smit, de vergadering met het lezen van spr. 8 ten igebed. In zijn openingswoord prees hij de vrijheid, die wijl in o'ns land mogen genieten en die' ons de gelegenheid geeft, dat er scholen wor den gesticht, waarin onze kinderen overeenkomstig onze beginselen, wor den opgevoed. Een bijzonder woord van welkom weid gericht tot de ou ders, voor wie het wel een bijzondere voldoening 'moet zijd, dat zij thans hun kinderen naar een Chir. H'.BJSu kunnen zenden. De hieer Blokland sprak over bet onderwijs in het Nederlands. Hij .zette beknopt de verschillende onderdelen uiteen, die onderwezen wordten en gaf enige aanwijzingen boe ouders aan dit minderwijs kunnen medewerken. Belangstelling voor gemaakte opstel len, het aansporen tot het schrijven van brieven en lezen van goede boe ken kunnen het onderwijs steunen. De (bleer van Bommel besprak bet onderwijs in de aardrijkskunde. Hij wees op ide practischie waarde en zette uiteen, iaat de topografie van 'belang is, maar dat de moderne aard rijkskunde veel meer omvat. Mjet vele vragen komt de mens in aanraking die wijzen op1 het terrein van de aardrijkskunde. Die heer Valk 'besprak het vak Engels. De leerlingen vinden het aan vankelijk gemakkelijk, :maar zij kun nen de moeilijkheden niet beoordelen. Het zuiver schrijven levert sommige leerlingen veel moeite op. Zij1 moeten daartoe zich oefenen in bet opschrij ven van de woorden. Tenslotte besprak de directeur, de heer Schouten, zijn methode van les geven in meetkunde en algebra. Vooral de meetkunde levert bij1 het aanvangsonderwijs vele moeilijkheden op. Die overgang van de lagere school naar de middelbare, is voor vele leer lingen moeilijk. Wij moeten trachten zoveel mogelijk tot de leerlingen af te dalen en niet te gleleerd te worden. Langzamerhand kunnen bij ijverig wierken en samenwerken tussen school en thuis;, deze moeilijkheden over wonnen worden. •Nadat nog enige vragen gesteld en 'beantwoord waren, werd deze prettige samenkomst door de directeur met dankgebed gesloten. Deze stichting richt een dringend appel tot de gehele Nederlandse schoolgaande jeugd, ten behoeve van kinderen, die onevenredig zwaap door de oorlog werden getroffen. I&bidlerea die hun vaders, tengevolge van de risico's, die we allen in de oorlog hebben gelopen, hebben verloren. Ons land tel!t duizenden kinderen die in de schaduw staan, omdat hun vader streed en viel op dte Grebbe- berg, in de Peel, te land ter zee,, in de lucht, in ondergronds verzet of omkwam in Duitse- of Japanse con centratiekampen In de afgeloepn 3 jaren, was het, dank zij 'bovengenoemde stichting mo gelijk, 13021 oorlogswezen, half we zen en lichamelijk door de oorlog getroffen kinderen eern vacantie te bereiden, die zie 'anders hadden moe ten missen. j Het bestuur 'der stichting doet in de allereerste plaats een beroep op de kinderloze echtparen, omi de zorg voor een goede vacantie tot zich te trekken van één dezer kinderen. Ver der wordt een 'beroep gedaan 0m1 te verkrijeng der benodigde financiën, mede te werken aan de0 actie „Klaver Vier". ■Op 'de verjaardag van Prinses ;Mja- rijkie op 18 Februari a.s. wordt een stuiver-actie gehouden. Eenieder steune deze actie, voor de nazaten van hen, die tengevolge van de oorlog, hum ouldexs hebben verloren- Dit is; een dure verplichting Oudheusdensestraat W 2 - Heusden uit voorraad leverbaar Vertegenw.„Phoenix"- en „Adek"- Rijwielen„Victoria" Electr. Was machines J. A. VAN BERGE HENEGOUWEN Brcestraat 85 UIT VOORRAAD LEVERBAAR: Radio apparaten vanaf f135,— tot f235,— T. L. Buizen, Droogscheer apparaten o.m „Philishave" Wasmachines en Wringers f 86,50 f 72,00 f 280,00 f 385,00 f 230,00—195,00 f 152,50 f 145,00 f 95,00—135,00 Emaille Salamander kachels Driegaats Huishoudkachels Erres Radiotoestellen Waldorp Radiotoestellen Philips Radiotoestellen Erres Stofzuigers H, E. Stofzuigers Kinderwagens Phoenix Rijwielen in alle prijzen vanaf f 120,00-140,00 Verder een ruime sortering in Strijkijzers, Electr. Kachels, Kinderboxen, Lampekappen, Glas- en Aardewerk (ook diepe borden en kop en schotels), Keukenultzetten. Wij hebben ook zo juist ontvangeneen grote col lectie SOLA MASSIEF en ZILVER ARTIKELEN in zeer voordelige prijzen. Beleefd aanbevelend Als men ziet, dat op een stofzuiger van f 150.— slechts f6.— devaluatie toeslag is gekomen, dan zal dit voor de Rijwielen ook wel mee vallen, Maar de export neemt toe en hierdoor kan het mogelijk zijn, dat de levering dit voorjaar stagneerd. Wij hebben in voorraad: „JUNCKER" en „GAZELLE" RIJWIELEN in gewone en luxe uitvoering, Tevens leverbaar in kleur gelakt en sportmodel. Telefoon 12 Eet hen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6