TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD Keejerw1' Msot?Prra Wachters DAMPO-PASTILLES BI) DE BALANS DONDERDAG 2 MAART 1950 No. 6750 voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard HEUSDEN In verband met de .grote Mis- sietentaonstellinjg, die vanaf 29 April tot 7 Mei in samenwerking van die Dekenaten Waalwijk en Heusden zal worden gehouden, werd er op 17 Februari j.l. alhier een vergadering gehouden. De opkomst der genödiigj- den was zéér goed te noemen. Afwe zig waren: 'Mevr. C. y. d. Heijden en mej. C. v. d. Poel, Die vergadering werd geopend door de Weleerw. Heer ,J. Barten, welke een welkomstwoord uitsprak en daar na overging..tot het .uiteenzetten van het doel van deze .Missietentoonstel1 ling. In het algemeen moet de Mjs- sieweek zich. tot doel stellen: de be langstelling en liefde van de Katho lieken voor het Missiewerk op te wekken en te versterken. Iin het bij>- zonder echter de Katholieken er op te wijzen, dat volgens verlangen van de Paus allen zich moeten aanslui ten bij .de Pauselijke Missiegenoot schappen. Hier weidde spreker even uit over het grote gemis van het Sint Petrus Liefdewerk in Heusden. En hii «jprak het als een vurige,, wens uit, dat ook dat Genootschap zijn ingang zou mogen vinden bii' de bewoners van Heusden. Daarna werd overgegaan tot het kiezen van een Actie-comité, dat de belangen van Heusden op zich zou nemen. Het bestuur wierd als volgt samengesteldMevr. M. v. Delft, voorzitsterM. Brouwers, secr.J. Klaren, penningmeester. LedenZr. Josephine en J. v. d. Broek (school jeugd J, Mevr. J. v. Bladel, J. v. Laar hoven (middenstand), de diames St. Grijns (attr.j, Netty v. Bokhoven (buffet),- C. de Moll (loterij), Tr. v< Leat (voort pi.en de "heer A. Tim mermans (jeugdbeweging) ;Na deze plechtigheid werd tde heer A. van Stokkum, intussen gieairri- veerd secretaris van het dagelijks bestuur te Waalwijk, van harte wel kom gjeheten door de Weleerw. Heer Barten en al spoedig werd hem het woord verleend. Op een prettigle en aangename wijze zette hij uiteen wel ke de eigenlijke taak was, welke Heusden innam in het grote raam van de Missietentoonstelling. Niet alleen door de volwassenen, maar zelfs door de jeugd kon er meegewerkt worden aan het welsla- 'gjen van deze tentoonstelling. Later üd hier nog op teruggekomen wor den. Plannen bestaan er om de tentoon stelling één dag open te sTeLlein uit sluitend voor de bevolking van Heus den, zelfs zo, dat het personeel die dag zal bestaan dit Heusdense jonge ren. Tot slot sprak de Weleerw. Heer Barten 'n dankwoord uit voor de in teressante uiteenzetting door sprèkér gegeven en hij' sprak de wens uit, dat Heusden een waardig vertegen woordiger zou zijin tot het wélslagen van dit groots en prachtig opge zette werk. Na de gebruikelijke sluiting keer den alle leden welgemoed, naar huis om zich vol enthousiasme te gaan geven aan deze mooie taak. LezerWerkt ook u mee Wij ver trouwen op u. Laat Heusden niet achter blijven. Wij houden u gere geld op de hoogte met de plannen en vorderingen. Onder presidium van hopman van Bladel, werd Zondagmiddag in. Hotel „Central" een druk bezochte algemene ledenvergadering gehouden van de Langstraatse Schutters bond. De Voorzitter opende de vergadering en. verheugde zich over de groei en vooruitgang van de Bond, en deelde mede dat tot nieuw lid was aange nomen het St. Joris Gilde te Nieuw- kuik, waarvan vele leden aanwezig waren. De Secretaris bracht hierna zijn jaarverslag uit, vermeldende de gehouden Bondsconcoursen en Be kercompetitie, waarna de Voorzit ter, de heer Broeders dank bracht voor liet vele dat deze in het belang der vereniging had gedaan en voor zijn keurig jaarverslag. De Penning meester bracht, verslag uit van de financiële toestand der vereniging, wat door de commissie van onder zoek werd goedgekeurd. Ook de heer de Kort uil Herpt werd dank gebracht voor zijn finan cieel beheer en memoreerde dat se dert het bestaan van de Bond nog nooit een batig 'saldo als in 1949 te boeken was geweest. Hierna werden besprekingen ge voerd betreffende de vaststelling der Bondsconcoursen 1950, waarvan het eerslie op 16 April te Besoijeii zal plaats vinden. Over de Bekercompe titie bestond enig meningverschil. Uiteindelijk werden deze vastge steld voor Herpt, Heusden en Els- hout op 18 Juni a.s-. en Kaatsheuvel op 6 Augustus. Verschillende punten en voorstel len werden alsnog besproken en vastgesteld, waarna de Voorzitter de ze belangrijke vergadering onder dankzegging voor de flinke opkomst sloot. Moge de Bond onder leiding van haar Voorzitter A. v. Bladel in on derlinge vriendschap en bloei toe nemen. RRAKEL Na een verblijf van 16 maan den in Indonesië, keerde een, dezer dagen de dienstplichtige Jacob van Dialem uit de Koimmérstraat, in 'deze gemeente terug. De belangstelling was wel bijzon der groot en het huis wjais te klein om een, ieder eien behoorlijke plaats te kunnen aanbieden. Ooik van de zijn de van het gemeentebeistuuir en het thuisfront ontbrak de belangstelling niet en naast het mooie rijwiel van de buurtbewoners alsmede verschil lende andere geschenken van, vrien den en kennissen, ontving hij van het gemeentebestuur een oorkonde en het Thuisfront een polshorloge.' Naar wij vernemen zijn thans nog een tweetal jongens uit deze ge meente onderweg' vanuit Indonesië en zullen omstreeks half iMjaart in Ne derland arriveren. Binnen zeer korte tijd zullen 'de kleuters van deze gemeente zich kunnen verheulgen in een nieuwe kleuterschool. Thans wordt bgt kleu ter nd er wijs alhier gegeven in de con sistorie van de Ned. Herv. kerk, waar de ruimte zeer beperkt is. De bouw van de nieuwe kleuterschool waar mede men druk bezig is, zal spoedig gereed komen, waar niet alleen de kinderen maar de gehele gemeente trots op kan zijn. LAND v. IIEUSDEN EN ALTENA Bij de dezer dagen gehouden aanbesteding door de Rijkswaterstaat voor het leggen van een dijk v;ain de Hamplaat en de Koekoekpolder on der Drimimelen, was de laagste in schrijver de Ni.V. Zand- en Transport Mij. te den Bosch met. f 523.000. De ze werken maken deel uit va,n de inpoldering: van de Biesbosch en wor den met Marshall-hulp gefinancierd. Genoemde Min- heeft ook in 1948 aangelegd de dijk over de Schuidde- heurspolder te Lage Zwaluwe, even eens behorende tot de Biesboschwer- ken. Binnenkort zal de •aanbesteding geschieden voor het aanloggen van1 de dijk lopende van de Moercl'ijkbrugi tot aan de gemeerite Moerdijk. 'Op de Bestuursvergadering dier Stamboekvarkensfo'kver. „Land van Heusden en Altena en Biesbosch", welke op Vrijdag 24 Febr. j.l. te Almkierk gehouden is met de be- irenhouders uit deze streek, is beslo ten voor 1950 het dekgeld vast te stellen op f 10 per gedekte zeug plus fi.50 voor het stamboek of ♦ereni-. Iging. 1 Het dagelijks bestuur was van me ning, dat' het dekgeld met fi.50 verlaagd kon worden gezien de lage prijzen der biggen in het najaar '49 en de klachten^ der leden over de hoge dekgelden. Maar geboord de besprekingen op deze vergadering, bleek dat het niet wenselijk was pm de dekgelden te verlagen, gezien de ho'gie aankoopsom der jonge dekke ren en de hoge exploitatiekosten. levens is het bestuur er van over tuigd, dat de bePenhouders alles in bet werk stellen om steeds ie klas dekmateriaal aan te schaffen, wat vooral moeilijk te verkrijgen is en duur, maar wat een vereiste .is om goede varkens te fokken. Het voergeld werd vastgesteld op 50 cent per dag. v Hierop bracht de voorzitter, de' heer W. Snoek, een woord van dank aan de berenhouders voor hunne aan wezigheid en sprak de hoop uit, dat zii alles in het werk zullen stellen om de zeugen zo goed mogelijk te verzorgen tijdens hun aanwezigheid bii de beer. Die Stamboekvarkensfokvereni ging „Land van Heusden eh. Altena en Biesbosch" is voornemens op Dins dag 7 Maart a.s., des avonds 7 uur in cafié van Dijk te Almkerk haar 20ste ajgiemene leden ver gaudier irig: te houden. NEDERHEMERT De Minister van Oorlog; heeft toegekend „Hiet Oorlogsherinnerings- kruis" met de gesp voor bijzondere krijgsverrichtingen gedurende de Mei dagen 1940 in de omgeving! van 's Giravenhagle aan G. Dekkers, van bet v.m. 41e Regiment Infanterie. Mej. Schulz alhier is gekozen tot bestuurslid van bet Ned. Rode Kruis, afd. Bommelerwaard. 'N|a een vlotte reis met bet iglrootste troepentransportschip, dat ooit Amsterdam's haven binnenliep, de „Louis Pasteur" en na een dienst tijd van ruim drie jaren in |de tro pen doorglebracht te hebben, keerde Zaterdag j.l. onze dorpsgenoot P. v. d. Meijden weer in de ouderlijke woning t erug. Om ongeveer kwart voor vijf arriveerde de lang ver wachte. De belangstelling was zeer groot en enkele driekleuren wapper den. Velen kwamen Piet en zijin fa milie gelukwensen met zijn behouden thuiskomst. 's Avonds werd hem namens het Thuisfront ein namens alle ingezete nen een sigarettenkoker met inscrip tie als aandenken aanlgéboden, ter wijl hem namens buren en kennissen een rijwiel en een rookstandaard werd geoffreerd. Het was en bleef een gaan en komen van vrienden; •en kennissen. Bij de vele welkomst woorden worden gaarne de onze ge voegd De Werkliedenver. „Helpt El kander" hoopt Zaterdag 5 Mjaart a.s., des avonds haar 12 e jaar vergadering te houden in de „Naaischool". Be houdens huishoudelijke zaken, zal het woord gevoerd worden o.a. door de Edelachtb. Heer J. Rose boom, Be schermheer, Burgemeester van Kerk wijk en Bedel. Al met al belooft het weer een ge- zelligé avond te worden voor lieden en belangstellenden. Die Chr. Jongelingsvereni'ging „Daniël" alhier kwam op Dionderdalg- avond 23 Fie'br. j.l. in jaarvergade ring bijeen. |Na het zingen van Pis. 337 em jgiebed door de leider die WelEd. Heer Schalk, las deze. een Schriftge deelte, 'betrekking hebbende pp Jacob en Ezau en sprak daarna een ope ningswoord, betreffende de juiste le venskeus en riep allen een hartelijk welkom toe. Het jaarverslag van de secretaris getuigde van achteruitgang van bet leden-aantal, terwijl het jaarverslag van de penningmeester Ide inkomsten aanglaf van f451.81, uitgaven f231.71 zodat er een batig! sialldiO' wals van f 220.10. Door G. Verheij' werd het Bijbels onderwerp giehouidiem: „Torenbouw van Babel", naar aamleidinjg van Gé nesis 11waarop een korte bespre king!. volgde- Vervolgens behandelde P. de Put ter: „Prins Willem de Derde over bet Protestantisme", waarin hij: deze schilderde als de bestrijder van het Ro oms-Katiholic ismle L. van Wijk leidde in: „Vaccinatie en de Voorzienigheid Gadis" en Job. van Wijk „Ons volk in de oorlog 1940-194.5". Uit het verslag van hét Indië-Comi té bleek, dat in drie jaren tijldis onlgie- veer een 1 oo-tal pakjes is verzonden ter aarde van f 2000.—, terwijl nog in kas bleek te zijin f225. In de pauzie die volgde wierd cho colade en gebak gepresenteerd, waar na de leiding werd overgedragen aan de WelEid. Heer van Beusiékom, die liet zingen Ps. 6810. Tevens werd er een collecte géhoudém voor de jongens in Indië, die de som van f 24.92 opbracht. Het program ma dat steeds afgewisseldwerd met declamatie van gedichten werd ver der af g|ewerkt met bet aanbieden van gelukwensen aan cfb jubilerende ver eniging door de afgevaardigden van de •plaatselijke en omliggende vereni gingen. E. van Wijk schetste de levensbe schrijving van Bunyam onder de ti tel „Van Ketellapper tot Evangelie dienaar", waarna G. Bouman het woord vprkreeg- met bet onderwerp „Waarom ben jif verloofd", waarin hii de verloving tekende als funda ment van het huwelijk. A. v. d. Vliet wees op de grond en bet doel in het Evangelie als oefenschool in het le ven in „Het Verenigingsleven',' en sprak over de afval en het ongeloof ■en stelde het verenigingsleven als fac tor tegen ontkerstening. Om elf pur sprak de beer van Be.u- sekom een ernstig slotwoord over de moeilijkheden in het leven van een mensh naar aanleiding van Ps. 77 en sloot deze in alle opzichten goed geslaagde avond met dankgebed. SLEEUWIJK Zaterdag 11Maart a.s. hoopt de vroegere predikant dar, Gére'f. kerk alhier, ds. R. v. Reenen, thans em. predikant te Eirmielo, zijin gouden ambtsjubileum te vieren. Tot onderwijizer aan de Chr. U.L.O. school aan de Tol .alhier is 'benoemd, de heer L. Henstra te Mid dels turn. WOUDRICHEM Onder voorzitterschap van ie heer C. M. Schaap, hield de afd. Woudrichem der N.-Brab. Mij. van Landbouw op 23 Febr. 1.1. in café Bergieijk, een druk bezochte leden vergadering. iNa een welkom aan de leden en in bet bijzonder aan het adres van de heer Korteweg (secr. der N.-Br. Mij. van Landbouw) werd deze vergade ring door de voorzitter geopend. De inkomsten der afdeling over i949v bedroegen f697.67, de uitgaven f424.27, voordelig slot f273.40. Die rekening, nagezien door de heren H. van Andel èn F. Ottevanger, werd overeenkomstig deze cijfers voor accoord getekend. De heer C. M. Schaap werd bij acclamatie tot bestuurslid herkozen. Na enkele besprekingen werd be sloten dit jaar een excursie 'te maken naar het Instituut voor Moderne Vee voeding „De Scholhorst". De voorzitter deelde mede, ken nis te hebben genomen van een be kendmaking van Burg. én Weth. van ♦Woudrichem, betreffende het onttrek ken van de Postweg aan het .open baar verkeer. Verschillende leden had den hiertegen bezwaar, zodat beslo ten werd, dat het bestuur dit inader zal afwerken. Besloten werd van het gedenkboek dat ter gelegenheid van het 100-jarig! bestaan der Maatschappij! zal worden uitjgegeven, voorlopig 12 nummers te bestellen. Ons Feuilleton m door W. Kerremans 27. „Jo", hijigide hij, „ik heb je zo lief, diep en innig. Jou alleen wil ik. Kus mij; Jo en zeg ja. Wordt imajn vrouw Jo en ik zal je zo gelukkig maken als nooit een vrouw is ge weest". Zij had geen antwoord gegeven, maar had wel zijn kus beantwoord en dat was voor Uilehburgh voldoen de 'geweest. Maar haar bloed was rustig. Was dit nu bet grote gelukslgevoel, overdacht Jo, toen zij samen naar huis gingen om haar moeder te zegh 'gén dat z!ij zich verloofd hadden. Zij: was trots geweest, zij had ge dacht aan wat naar vriendinnen en kennissen wel zoudein zeggen, zij had geoordeeld als een kind, zonder be- iglrip van hetgeen zij had gedaan of eigenlijk zou gaan doen. Wat zij 'ge hoord en gelezen had over dat ge val van Himimielhoch jauchzend daar leek het in het geheel niet op. Dat viel haar tegen en in eieinis' dacht zij aan Roelants. Hoe zo4u het geweest zijn als hij haar dat hald gezégd, als hij haar zo in zijin ar men genomen had. Deze gedachte die zij: op dat ogenblik voor onbehoor lijk en slecht hield, kon zij nog ver-, jagen, maar ze kwam terug, telkens weqr en het werd steeds moeilijker haar te verdrijven. Roelants ging naar Amsterdam te rug. -Na enkele 'dagen ontvinjg hij de informatie over Üilenburigh. Zij was nog eirger dan hij had gediacht „Geinformeerde staat ongunstig be kend. Tamelijk veel schuld. Drinkt. O f ficierscarr iere zwak. Veel vrouwen. Uiterste voorzichtigheid geraden". Hij verscheurde het nutteloze be richt, wierp de snippers in de pa piermand en beet tusssen zijn tanden „Hiet gjore geile beest. Yonca in de poten van dat vuile dier. Gold, mijn God, hoie is het mogelijk. Hoe kunt Gij Jiet toelaten?" Hij' liep lang zijin kamer op en! neer en keek naar niets pm. 'Poen pakte hij eensklaps zijn koffers en ging op reis, Zonder ehijg plan. 'Nu zou in een roman, in een be hoorlijk geschreven roman, hier ruim te gegeven dienen te worden pan de reizen van Roelants, aan de verloving van Yonca, aan dé receptie waar Reinders alleen kwam, omdat Lydie niet mee wilde gaan en Reinders van oordeel was, dat er in elk (ge val een van hen heen moest, cjver de verhoudinig van Jo met Uilen- buirgh, over het onderhoud dat me vrouw Vermeer met hem' had en waarin hij haar kon overtuigen welk een slachtoffer van laster en afigunst hij' was, dat hij' wel eens wat te veel gedronken had, maar dat nu natuur lijk uit zou zijn en dat hem dit niet de minste moeite zou kosten. Dan zou verder omschreven moeten wor den, dat Roelants na drie weken te hebben gereisd, dat rondzwierven zo beu was, dat hii: plotseling wleeir in Amsterdam terug was, en dat hii1 be sloot terug, 'te gaan naar Utrecht, omdat hij zijn eerste repetitor voort durend had igemist. Een aantal bladziijdeln dienden hier te worden bijgeschreven over zijn verdere studietijd en zijin examens met hét resultaat, dat hiji 3 jaar la ter Mr. K. Roelants werd. Maar zoals de titel van dit verhaal aangeeft, is hét geen roman, slechts een schema daprvoor, waaruit de des cripties zijn weggelaten en alleen de feiten vermeld worden. Roelants schreef brieven aan Yon ca, grote vurige en dwaze brieven maar hij verzond er geen enkele van. Hiet gaf hem een bezielend ge not zich zo vrijuit' tegen haar te kunnen uiten, haar te spreken van zijn liefde, te begrijpen hoe bézeten hiji was van haar beeld. Zoals een dronkaard hunkert naar de drank, zoals een morfinist bevend van ver langen grijpt naar het injectiespuit je, zio tastte Roelants naar Zijn ppn, als hij: zich zette voor het schrijven van die brieven. Elke dag weer, dikwijls meer dan eenmaal pier dag, joeg zijn pen over de vellen papier en zocht hij een paliatief, een vejrziachtmgsr middel, iets waarmede hij' zijn drift en leed kon afreageren, een uitlaat; een afleider voor de bliksemende von ken die door hem trilden. Hij1 genoot van dat werk. Niets behoefde hij te verzwijgen, niets te remmen. Zo kon hiji zich uitspre ken en al schrijvende weten, dat de brieven Yonca nooit zouden berei ken, het omhullen met het verlangen van het tegendeel. Hiji dlreef de sug gest j;e zover, dat hiji soms de, brief in een enveloppe sloot, er mee naar de brievenbüs wandelde eh zich zelf bedroog; door te doen alsof hij de brief in de bus liet glijden. Met zichzélf sprekend drukte hij het zo uit, dat hij nu gelukkifg wais in het 'bezit van die Ziel, igtelukkig, met het hem omzwevende bestaan van die ziel. Hiet was voor hém een vas te igrond, berusten en volharden in dat ene wezen, dat de hunkerende ziel deed voorwaarts gaan in een vagle, mistige toekomst, een droom beeld, dat met zichzelf moest wor stelen. Roelants had ervaren d|at studie en werken oen goed kuras vorm'dén teglen smart. Hiji had zich wel een zaam gevoeld en hiji had! ook wel eens gedacht aen een huwelijk, maar al$ hij een meisje, dat hem meer dan anderen bekoorde, e,r o,p aanzag om haar te huwen, dan overstraalde 'dadelijk het beeld van Yonca die andere zo schitterend en verdrong! het meisje zo vólkomen, dat, hii wel inzjagl hoe .ongëlukkig hij! zichzelf en haar zou maken, wanneer hiji tot eein zo onberaden stap zou overgaan. Toen hij; naar Utrecht trok had hiji zijn bank geheel overgedaan aan Sytsma en na zijin promotie wist hiij niet goed wat aan te vajngein. Hi} dacht er over zich als advocaat té vestigen, maar zag er tegjen op da gen en weken te wachten op zijin. eerste cliënt. Hij: legde zijin moeilijk heden voor aan zijfi promotor, die beloofde er over te zullen denken en die zich ook voornam, dat te doen. Na eni;ge weken ginghij! nogmaals naar hem toe en de professor gaf hem een adres van een advocaten kantoor, ,Mr. v. d. Balt, waar mis schien ,wel werk voor hem was. Roelants ging er heen, sprak'met de oude advocaat, die een uitgebrei de praktijk had, maar deze kon hem !gëen plaats aanbieden. Hiji gaf hém echter hoop. Eén collega had hém onlangs gezëgld er over te denken zich te willen terulgttrekkein en zijn praktijk te willen overdoen. Als Roe lants wat geld beschikbaar had, zou er zeker wel een regeling te treffen zijn, geloofde hij'. Roelants kreeg; hét adres en een introductie é'n hij begaf zich naar het genoemde kantoor van Mr. Massink in de Maliebaan. Hiet was een main al over de mid delbare leeftijd, die hem ontving, mét een scherpe blik en een ietwat barse uitdrukking op züjh gelaat. Roelants Zette hem het doel van zijn komst uiteen en nadat hii uit gesproken had, bleef Mr. Massink met voorovergebogen hoofd zitten alsof hii in slaap was gevallen. (Wordt vervolgd). behorende bi] het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5