Raadsverslag Wijk en Aalburg Voor de Vrouw IN DE BUITENLUCHT Een drietal nieuwe leden werden tot de afdeling toegelaten. Daarna kreeg! de heer Koirteweg gelegenheid zijn onderwerp' te behan delen. De tijd dat de dichter Poot zijn bekende versregels neerschreef en de tijd, waarin wij thans leven, geeft' zeker girote verschillen te zien. Spre ker schetste de ontwikkeling; van de landbouw in de laatste 100 jaren, dank zij het werk der Landbouw 'Maatschappijen en de Voorlichtings dienst. Vervolgens behandelde spre ker de totstandkoming Van de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en de Commissies die daarvan hét g|e- vol'gl zullen zijin. Ook schonk spr. Zijln aandacht aam een speciaal probleem voor het Land van Altena, n.l. het aanleggen van nieuwe verkeerswegen en de daar aan verbonden ruilverkaveling- Na een korte pauze werden ,aan de heer Korteweg nog verschillende v>ra- igien gesteld, die aanleiding gaven tot een aangename gedachten wisseling- Naast een der leden, bracht ook de voorzitter in zijin slotwoord de spreker dank voor zijin leerzame rede en hoopte bij een volgende gelegen heid hem weder in hun midden te mogien begroeten.- Voor de Ned. Ohr. Vrouwen bond afd. Woudrichem, trad Vrijdag j.l. op mej. van Woerden. Zij hield met de aaiiwezige vrouwen gebeds ure „Voor de noden dier werield". De Oran je garde Ve ndel Wou drichem g|af eén propaganda-avond. Er werden een tweetal toneelstukken opgevoerd, die zeer goed werden ver tolkt. De Oranjegarde kan op een goed geslaagde' avond terugzien. WERKENDAM Dis. A. de Biruin, Ned. Herv. predikant alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. kjerk te Ommen (O.). i. Die 23-jarige C. Bagg|erman Joh.zn. had bet ongeluk, terwijl hij een raam moest repareren, van dé veersteiger te vallen, waarbij hij met zijn hoofd op de stenen van die glooiing terecht kwam. Bewusteloos werd hij door P. v. E. opglehoimen. Dr. Beijerman, die spoedig! ter plaat se was, constateerde een flinke her schudding en twee hoofdwonden. Per auto werd het slachtoffer naar zijn woningi vervoerd. De heer D. A. Brienen alhier 'heeft bedankt als ouderling bij de £hr. Géref. kerk alhier. 1 Dis. Chr. van Dam alhier heeft voor het beroep 'naar de Ger. Gem. te Scherpenisse (Z.) bedankt. van Donderdag 23 Februari, nam. 3 uur. waterleiding zijn aangesloten en dit gaarne zouden zijn. Die Voorzitter hoopt, dat dit jaar hiervoor een oplossing, zal worden g|e vonden. De heer C. Bouman zou, als er op deze manier werkelijk kans voor bestaat, op spoed willen aandringen. De Voorzitter zegt, dat dit zeker zal gebeuren. De Voorzitter doet mededeling van een bericht van de Inspecteur der Domeinen, dat deze niet bereid zijn de noodwoningen nabij de brug over het Heusdens kanaal aan de gemeen te af te staan. Wel wil mien ze aain de gemeente verhuren voor f 10. per maand per woning- Een woning is reeds door ee,n ingezetene betrok ken. B. en W. stellen voor deze te huren. VoorzitterEdelachtb. Heer C. B. J. Landweer. Secr.WelEd. Heer W. Bouman. Afwezig de heer C. van Helden als de Voorzitter de vergadering met het formuliergebed opent. De secretaris leest de notulen, die worden vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen merkt de heer C. Bouman op, dat in de vorige vergadering was beslo ten het dubbeltje voor de huurop- 'halingi te doen vervallen, bij sommi- !g(e gemeente wo ningen is zulks het igeval, doch bij andere nog niet. De Voorzitter kan hierop nieti direct antwoord geven, doch zal na- g|aan, wat de oorzaak is. j Ingekomen stukken: Adres van de secretaresse-penningl- meesteresse voor de Gezinszorg, waar in evenals vorig) jaar een subsidie wordt gievraagd. 1 Daar dit verzoek pas is ingekomen, wordt het aan B. en W. gereto,- voyeerd voor nader advies. Goedkeuring door Ged. Staten van enige raadsbesluiten n.l. betrekking (hebbende op de verhuring van de los wal en verkoop stukje bouwgrond aan de heer Smokers. Verzoeken van de schoolbesturen te Aalburg en te Wijk om een voor schot voor het jaar 1950. Aan de school te Aalburg zal een bedrag van 872/3 x 18.70 is f1645.60 worden vergoed, aan de school te Wijk een bedrag van 124x18.70 is f2318.80.1 Schrijven van de Minister van Bin- nenl. Zaken wahrin wordt geadvi seerd voor het gemeentepersoneol, evenals dit mét het rijkspersoneel is geschied, een toelage van 5 pet. toe te kennen op hun jaarwedden. Op voorstel van B. en W. wordt hiertoe besloten, eveneens om ook de Secretaris, Ambtenaar v. d. Bur,g|- Stand en de Burgemeester daarbij te betrekken. Verzoek van de commissie ter 'be strijding van bet alcoholisme, om het aantal vergunningen in de gemeente te verlagen. Op voorstel van Bi. en WÏ, die ver laging niet noodzakelijk achten, wordt (het schrijven voor kennisgeving aan genomen. Schrijven van het bestuur van bet Koningin Wilhelminafonds, waarin voor de bestrijding van de kanker ieen subsidie wordt gievraagd. Op voorstel van B.en W. wordt •besloten een subsidie te verlenen van f15.—. De beer C. Bouman vindt het be drag laag, waarop de Voorzitter ant woordt, dat slechts een subsidie van i'/a cent per inwoner wordt gevraagd. Adres van bewoners der Aalburgse Steeg, waarin wordt te kennen gege ven, dat tengevolge van de bouw der gemeente woningen, die afwateren op een sloot, die uitmondt in de wete ring waaruit zij tot heden hun water 'haalden, dit water zeer wordt ver ontreinigd. Zij verzoeken die gemeen te een pomp te doen slaan. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich in verbinding hebben ge steld met het Rijksbureau voordrink- watervoorziening in den Haag, met bet verzoek om een bijdrage in de aap!eg der kosten van waterleiding. De mogelijkheid bestaat dat uit de Marshallhulp een dergelijke bijdrage kan worden verleend. Bi. en W. zou den de resultaten van dit verzoek wil len afwachten. De heer K. Bouman wijst ook op de bewoners van de Wijkse steeg en Jac. Mout haan, die nog niet aan de Die heer D^ichaël vraagt of het rijk de woningen moet onderhouden. De Voorzitter zegt, dat dit niet het geval is, dit moet de gemeente doen, vandaar ook de lage huur. De lieer Schouten vraagt of in de overeenkomst ook staat aangegeven, in welke staat de woningen weer moe ten worden opgeleverd. Die Voorzitter antwoordt, dat dit er niet in staat. Het voorstel van Bi. en W. wordt hierop met algemene stemmen aan genomen. De heer C. Bouman merkt op, dat er een commissie is benoemd, die zou worden gehoord bii de verhuring van woningen. Spr. heeft er geen be zwaar tegen, dat de woning is be trokken door het gezin dat er thans in woont, wel zag spr. echter gaarne, dat in bet vervolg ook de commis sie wordt gehoord. Die Voorzitter zegt zulks toe. j Verzoek van het 'Provinciaal Op bouw Orgaan voor Noordbrabant, om een subsidie te mogen ontvangen van i1/2 cent per inwoner. Waar B. en W. overtuigd zijn van het nut dezer instelling, stellen zijl voor het verzoek in te willigen. Aldus wordt besloten. Schrijven van 'Ged. Staten naar aanleiding van het raadsbesluit tot overname van polderwegen, waarin wordt verzocht in de redactie van het besluit enige wijziging! te brengen. Tevens wordt er in aangedrongen om van de Polder Veen ook oyer te ne men een gedeelte polderweg in de Rievelsteeg, behorende aan genoem de polder ter lengte van 3 k 4.00 meter. De raad gaat met een en ander accoord. Aangaan gemeenschappelijke reg'e- ling schoolartseiidienst Kring Noord- West-Brabant. De Voorzitter licht toe, dat inder tijd reeds in principe tot toetreding is besloten en stelt thans namens B'. ,en W. voor tot definitieve aan sluiting. Men is thans zover, dat de dienst kan aanvangen. De heer D. van Wijk vraagt of de kinderen verplicht zijn zich aan een onderzoek te onderwerpen. De Voorzitter antwoordt, dat dit alleen gtebeurt als de ouders of voog den daartoe toestemming verlenen. [Met algiemene stemmen wordt ook dit voorstel van B. en W. aangeno men. 1 Vaststelling regeling aangaande het verlenen van een vergoeding bij' vrij willige beschikbaarstelling van woon ruimte! Bi. en W. stellen voor bij een dergelijk- geval een bedrag! van f 400 uit te trekken per perceel, waa[rin het rijk een bedrag van f300 ver leent, "de gemeente krijgt dus f 100 bij te dragen. Met algemene stemmen gaat de raad hiermede accoord. Aanvraag crediet aid f 1150 voor herst el werkzaamheden aan bet ge meentehuis. De Voorzitter licht toe, dat het voor dit bedrag binnen en buiten zal worden opgeverfd an van binnen op nieuw behangen. De heer C, Bouman vraaglt of de werkzaamheden bij inschrijving zullen worden aanbesteed, waarop de Voor zitter antwoordt dat zulks de bedoe ling is. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt met algemene stem men besloten. Aankoop grond voor woningbouw- De Voorzitter licht toe, dat mevr. Sluijmers bereid is, in de Bergstraat, naast het Groene Kruis gebouw, een strook grond te verkopen ter diep te. van 40 meter, ter grootte van 4000 M2. B. en W. stellen .voor de ze aan te kopen k f 1.20 per Ml2. De heer C. Bouman acht deze prijs hoog, de andere grond kostte slechts f De Voorzitter merkt op, dat dit terrein zeer gunstig is gelegen en daarom ook iets meer waarde heeft. Ook dit voorstel van B. en W. wordt met algeméne stemmen aan genomen. De gemeentebegrotingen voor 1949 en 1950 worden gewijzigd, overeen komstig de voorstellen van B. en W. In de vacature der commissie tot Wering van Schoolverzuim, ontstaan door het vertrek van de beer R. v. Suilichem, Wordt met algemene stem men tot lid dezer commissie be noemd, de heer A. Mabelis, hoofd der O.L. school. Verder wordt besloten tot verlen ging kasgleldlening ad f 60.000. en het aangaan ener nieuwe kasgeld lening ad f40.000 voor voorlopige financiering woningbouw. Eveneens om het schoolgebouw te Aalburg af te staan aan de vereniging yoor Chr. onderwijs aldaar. Rondvraag'. De heer C. Bouman zegt, dat met 1 Maart de vergunning afloopt, die is verleend aan de voetbalvereniging „Wilhelmina" te Aalburg, voor het bespelen van een perceel op de Ebbe. In de vorige vergadering heeft spr. er op gewezen, deze vergunning' te doen lopen tot 1 April. Door de hoge waterstand en het onder water staan van het terrein, is de vereni ging, die nog een paar verplichte wedstrijden moet spelen, niet in staat deze op haar oorspronkelijk terrein te houden. Spr. zou daarom vergun ning willen verlenen tot 1 April. De heer K. Bouman is hiet er me de eens, dat de vereniging haar oor spronkelijk terrein nog niet kan ge- RAUWE GROENTE, OOK IN DE WINTER. Giroenten eh fruit zijin twee voe dingsmiddelen, die vaak in één adem worden gienoemd. Maar terwijl het als vanzelfsprekend geldt, dat vruch ten dikwijls rauw worden gegeten, is het nuttigen van ongekookte glroen- te nog niet overal ingeburgerd vooral niet in de wintermaanden. Toch zijn rauwe groenten uitstekend [geschikt om de vruchten te vervan gen, wanneer die te duur worden voor geregeld gebruik. Groenten im mers bevatten over bet algemeen de zelfde belangrijke voedingsstoffen als fruit. Wij noemen hiervan de vita mines en de voèdingszoutein (waar onder ijzer, koper en kalk), die men tot de „beschermende stoffen" re kent, omdat zij het lichaam meer weerstand geven tegen ziekten. Tij dens de winter en te gein het voor jaar hebbeji wij aan deze beschermen de stoffen grote behoefte denk maar aan griep en verkoudheden, die im mers juist in dit seizoen zoveel voor komen. Waarom noemen wij' nu speciaal de rauwe groente Wel, deze beeft de volgende voordelen boven gekook te groente: a. dat zij' meer beschermende stof fen bevatdoor het koken gaan n.l. vitamines verloren en de voedings- zouten kunnen daarbij oplossen in het kookvocht (nog al te veel huisvrou wen gooien dit vocht weg en koken in grote hoeveelheden water) b. dat van rauwe groente minder nodig is dan van gekookte, hetgeen in deze dure tijd ook een woordje meespreekt. Men behoeft van rauw gebruikte groente slechts ongéveer 150 gram per persoon te rekenen, terwijl men van gekookte bladgroen te 300 a 350 igjr., van gekookte knollen, bieten en kool tenminste 250 gir. per persoon petr dag dient te eten. Zijn er in de winter nu wel |gfe- schikte giroenten om rauw te geven? Zeer zeker er vallen zelfs1 maar wéi nig soorten te noemen, die zich daar toe niet zouden lenen. Rauwe slaatjes van bijina alle koolsoor te!n, van wor tel, koolraap en knolselderij, van an dijvie en Brussels lof kunnen heel smakelijk zijn. De groenten vlak voor bet gebruik snijden en vermengen met de slasaus, omdat door het la ten staan de kleur, de smaak en de voedingswaarde achteruit gaat. Wij laten ffier enigie reoepten voor der gelijke slaatjes volgen. Knolselderij sla. 1 grote 'selderijknol, 1 grote ap pel, slasaus of olie en azijn, zout en peper, fijngehakte, peterselie. Die sel derij knol schillen, wassen en raspen of in zéér dunne reepjes snijden. De appel schillen en in kleine blok jes verdelen. Selderijknol en appel vermengen en aanmaken 'met een slasaus of met een menghel van olie en azijn (of citroensap), zout en pe per. Fijngehakte peterselie over het gerecht strooien. Zuuirkoolsla- 400 ,gri zuurkool, 1 rauwe wor tel, zeer weinig1 geraspte óf gesneden ui, slasaus of slaolie en azijin, peper, zout, suiker. De zuurkool fijlnsnijden. De wortel schrappen, wassen en raspen. Die igroenten vermengen met de geraspte of fijngesneden ui en wat slasaus of slaolie en azijin. Peper, zout en sui ker naar verkiezing toevoegen. Sla van witlof en appel. 300 gr. witlof, 1 grote appel, pe per, zout, slasaus of olie en azijn, •suiker. Van het witlof de lelijke bla deren verwijderen, die struiken was sen en heel fijn snijden. Die appel raspen of in blokjes snijden en ver mengen met het witlof. Zout en peper toevoeglen en de groente vermengen met de slasaus of slaolie ien azijn. Een weinig suiker maakt 'de sla zachter van smaak. Smaken verschillen dat is een uit gemaakte zaak. Daarom zal de één beslist een getailleerde mantel willen hebben, terwijl de ander zich slechts in een swagger thuisvoelt. Gelukkig is de mode dit seizoen zó gevarieerd, dat er zowel getailleerde als wijde mantels kunnen worden ge dragen. Alle dames zullen dus be vredigd kunnen worden. Het leek ons ditmaal het aardigst twee heel verschillende mantels te geven, die ieder voor zich haar aan trekkelijke kant hebben en boven dien zó eenvoudig van model zijn, dat ze zonder veel moeite met een goed patroon zelf te maken zijn. En geeft het zelf vervaardigde toilet niet een grote voldoening? Beide modellen kunnen eventueel met een randje bont worden gegarneerd. K 3629/24. Een getailleerde mantel van een jeugdig en vlot model. Het .model is hooggesloten en heeft een platte kraag. Rond het middel wordt een ceintuur gedragen. In de klokkende rokbanen zijn de zak ken verwerkt. Benodigd voor 112 cm. bovenwijdte ca. 3 m. stof van 140 cm. breedte. K 3630/24. Zeer simpel is deze klokkend vallende swagger. De zak ken zijn van schuine kleppen voorzien. Ook op de mouwen is een knoopgarnering aangebracht. Benodigd voor 98 cm. bovenwijdte ca. 3 m. stof van 140 cm. breedte. De knippatronen van deze modellen zijn bij vooruitbetaling per post wissel a f 0.95 bij „Bella Patronen Service". Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht, verkrijgbaar, K 3629/24 is verkrijgbaar in 96, 104 en 112 cm. bovenwijdte. K 3630/24 in 92, 98 en 104 cm. bovenwijdte. De modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. 9* 99 W bruiken. Het is dus voor die vereni ging! van groot belang, dat zij ver gunning krij'git voor het thans bij haar in igebruik zijnde gedeelte. Wethouder v. Wijk merkt op, dat als hij- had gieweten, dat bet terrein tot 1' April zou worden gebruik tj, hij zijn stem .aan het afstaan niet zou hebben gegeven. Het kan voor de vereniging van belang! zijn, doch dit is het zeker even goéd voor de pach ters van hooiland. Hij acht het niet verantwoord om het terrein juist in de tijd dat het gras moet groeien, af te staan, omdat er zo'n girote be hoefte is aan hooi. Die heer Roza is het-met de ziens wijze van de heer v. Wijk eens, als men wist hoe het weer zich in de maand Maart ontwikkelt, zou er mis schien geen bezwaar zijn tegen het bespelen van het terrein. Die heer K. Bouman merkt op, dat reeds meermalen is gebleken, dat het bespelen juist aan de groei van het gras ten goede komt. De heer Roza zegt, dat hij dit ook wel eens heeft gezien. De Voorzit tel' lijkt de beste op lossing, dat B. en W. vergunning verlenen van week tot week. De heer Bouman zag liever, dat de raad zich in deze uitsprak en maakt er een voorstel van, dat door de heer K. Bouman wordt ondersteund. De stemming die hierop volgde had t ot uitslag dat de stemmen sta ken. De heren C. Bouman, K. Bou man en Bi. Roza stemden voor, de heren D. van Wijk, J. Schouten en A. Michaël tegen. De heer C. Bouman zegt, dat bii de wed. Schouten iemand is komen inwonen die pas ïs getrouwd. Spr. vraagt of hij daarover iets mag zègt 'gen. De Voorzitter verleent daartoe toe stemming, waarop de heer C. Bou man vervolgt, dat hij het besluit van B'. en W. in deze niet kan waarde ren. Het was beter geweest, die wo ning te geven aan iemand, die reeds 2 jaar óp een woning zit te wach ten. De Voorzitter ziegt, dat de toewij zing van woningen een moeilijke, kwestie is. De heer K. Bouman vraagt of ïiif ook de motieven mag weten, die B. en W. tot hun besluit hebben ge bracht. De Voorzitter kan deze niet mede delen., dit behoort tot het beleid van B'. en W., alleen kan spr. zeggen, dat het hier een meerderheidsbesluit van B. en W. betreft. De heer K. Bouman kan niet goed keuren, dat iemand die pas getrouwd is de woning kreeg toeglewezen, ter-, wijl er anderen zijn die reeds 2 a 3 jaar op 'n woning zitten te wachten. De heer K. Bouman heeft nog weinig gemerkt van de verbetering van de smerige boel aan de bol. De Voorzitter zegt, dat de toestand vorige week nog eens is bekeken. Er zullen borden geplaatst worden „verboden vuilnis te storten". De heer K. Bouman hoopt, dat de politie er ook toezicht op zal hou den. Spr. wij'st vervolgens op de slechte toestand van* het bruggetje over het Noorderafwate;rmig[skanaal, dit levert gevaar op. 1 De Voorzitter zal dit aan de be treffende instantie doorgeven. De heer K. Bouman zag aan de aanlegplaats graag! een lichtpunt ^in gebracht. In verband -met hiet zarld- baggeren, liggen er een aantal sche pen en is het gewenst, dat deze mensen des avonds op een behoor lijke manier aan de wal kunnen ko men. De Voorzitter zegt, dat er één- lichtpunt is, dit behoeft alleen op de normale straatverlichting te wor den gebracht. Spr. zal daartoe qp- dracht geven. De heer K. Bouman vraagt hoe, B'. en W. staan tegenover eventuele vestiging van industrie in de ge meente. De Voorzitter verklaart, dat B. en W. de mogelijkheid van vestiging van industrie in de gemeente zoveel als mogelijk is zullen bevorderen. Maar de provincie Noordbrabant is hiervoor in gedeelten gesplitst, om vattende een agrarische gedeelte en een gedeelte voor lichte industriie. Onder deze laatste valt o.m. Heus- den. Wijk en Aalburg!, Eethen en meer andere gemeenten vallen on der het agrarisch gedeelte, waar ves tiging van industrie door de overheid niet wordt bevorderd. Spr. acht ves tiging van industrie in de gejneentie, met het oogl op de .toename der be volking zeker gewenst. Vestiging van teen steenfabriek zou zeker kans van slagen 'hebben. De heer K. Bouman vraaglt liqe of bet staat met de bouwvolume voor de gemeente. De Voorzitter zal hierovér in De- sloten vergadering mededeling doen. De heer C. Bouman wijst op de slechte toestand der polderwegen, de polder doet er blijkbaar niets meer aan. Die Voorzitter stemt toe, dat «de wegen slecht zijln. Spr. zal de. pol-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6