Veerman Boekhandel Heusden DE ONDERNEMINGSRADEN Land- en Tuinbouw ATLASSERIE (1.90 SALAMANDERSERIE 11.90 CONTACT BOEKERIJ 11.90-13.90 Het nieuwe carillon van Middelburg op de Voorjaarsbeurs Een goed boek is een blijvend kostbaar bezit! •ider verzoeken er iets aan >te doen. iDe heer Michaël vraajgit wanneer zie aan de gemeente overgaan, .waar op de Voorzitter antwoordt per .1 April. De heer v. Wijk noemt die over-, name van deze wegen voor ide ge meente een financiële ramp. i Die Vo orzitter is het daarmede eens, de verbetering zal de gemeente «ver moedelijk op m-eer dan ©en 'half mil- lioen komen te staan. De openbare vergadering wo|rdt hierop gesloten, de raad gaat over in geheime zitting, ter behandeling reclame's straatbelastingi en bespre king bouwvolume. Op de komende Voorjaarsbeurs zal op het Croeselaanterrein door /die klokkengieterij te Heiligerlee een ge deelte van hiet nieuwe carillon voor de O.L. Vrouwetoren te Middelburg beter bekend als de Lange jan worden geëxposeerd. Dit gedeelte om vat alleen de lichte klokken. Tezamen zullen zij evenwel een volledig spel vormen, dat met behulp van eenstok- benklavier zal kunnen woi'deri be speeld. Het ligt in de bedoeling hierop elke dag door bekende beiaardiers ©en concert te laten geven op van te voren vastgesteld© tijden. Tot deze musici zal o.a. Staf Noes de wereldberoemde stadsbeiaardier van Mechelen behoren. Staf Nees, die de beiaard bespeelt van de St. Romboutstoren is tevens Directeur van de enige beiaardschool ter we reld, die te Mecbelen is gevestigd en Igeniet zowel in Europa als Amerika een grote bekendheid. Lange tijd hebben Engelse klok kengieters op de wereldmarkt van klokken de hegemonie gehad. De laatste 20 jaar heeft men in Neder land de kwaliteit echter zo aanzienlijk weten op te voeren, dat thans met succes tegen de Engelse klokken lean worden geconcurreerd. Dit blijkt o.a uit het feit, dat sinds de oorlog tal van klokken aan het buitenland kon den worden geleverd. Het carillon wordt ter beurze dan ook in hoofdzaak voor exportdoelein den geëxposeerd. Voorts zal in de stand een groot torenuurwerk met wijzerplaat worden gedemonstreerd, plet uurwerk zal worden aangesloten op de klokken en de deelnemers en bezoekers op het Ciroeselaanterrein zodoende elk kwar tier van de dag hetzij met gongslag, melodie of uurslag op de hoogte hou den van de juiste tijd. Tenslotte zal in de klokkenstand een grote klok worden getoond van 6.600 kg, die eveneens bestemd is voor de O.L. Vrouwekerkk te Middel burg. De klok overleefde -destijds het bombardement van deze stad, maar liep door zijn val vanaf een hoogte van circa vijftig meter een grote scheur op. Met Een boek voor de eerste keer lezen is een goede vriend leren kennen; het voor de tweede keer lezen is een oude vriend ontmoeten dit oude Chinese spreekwoord in gedachten, zijn wij de boekenweek In de volgende serie's verschenen o;a. ingegaan. Drie Kameraden van E. M. Remarque Janmaats en Sinjeur en van K. Norel Koentje van Kotenburg van Cor Bruyn Orkaan bij Nacht van Albert Helman De Woeste Hoogte, Mensen in het hotel De Citadel, Dokter in den Gran Chaco Verder hebben wij een grote collectie romans van bekende schrijversHoe groen was mijn dal De drie delen van Ciske; Het land van Herkomst; En het leven was goed; Dokter in Parijs; De werken van Marie Koenen, enz. enz. Ook voor Uw kinderen hebben wij vele soorten alsDe serie van DaantjeBolke de Beer De Boeken van Joop ter Heulde Okkie SerieIndianen boeken, enz. enz. Wilt U steeds op de hoogte blijven van de nieuwe uitgaven? Geef dan Uw naam op en U ontvangt geregeld ons Boekennieuws De sdheur werd hersteld op een Rotterdamse scheepswerf, miaar na de reparatie bleek de klok van stem af te zijn. Te Heiligerlee wist men hier wel raad op. De klok werd vervol gens naar Heiligerlee getransporteerd en hier weer geheel bijigestemd. Ook wat de reparatie betreft staan de Nederlandse klokkengieters dus hun mannetje. Het is goed, dat de buitenlanders ook hiervan op de Jaarbeurs op de hoogte worden ge steld. De arbeiders zitten bijna om de groene conferentietafel De Tweede Kamer heeft dezer da gen het wetsontwerp op de Omder- neminglsraden zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Alleen de Staat kundig Gereformeerden en de Com munisten waren tegen. Die eersten konden hun stem aan dit ontwerp niet geven, omdat zij uit principiële overwegingen voorstanders zijin van een volkomen vrije economie. De kwestie van medezeggenschap helder als glas. H!et zijn de afgevaar digden, die iets met vuur en gloed kunnen verdedigen en bestrijden. Wat glaan de ondememings- iraden doen? Die ohderneminigisradein, die dus sa mengesteld worden uit arbeiders en de werkgever in een bedrijf, krijgen ©en zeer belangrijke taak. Allereerst op sociaal terrein. Vraagstukken als in de bedrijven staat <pe laatste jaren vacantietjjden, werkroosters, ploeg- in het middelpunt der belanigstelling.diensten, schafttijden, kleedgelegenhe- En dat is geen wonder. Als men het bedrijfsleven zo wil organiseren, dat er een samenwerking ontstaat tussen de werkgevers en de werkne mers dit is inmiddels geschied in de wet op de P.B.O. Idan is het lo gisch dat men zich niet alleen met een groep van bedrijven bezig houdt, maar dat men ook aandacht schenkt aan de ondernemingen zelf. Hoewel alle partijen behalve de bovengenoemde geën bezwaren hadden tegen de hoofdgedachte, die in dit wetsontwerp tot uitdrukking was gebracht, kon de Regering! bet toch niet eerder in haar zak steken dan nadat zij het op verschillende punten grondig gewijzigd had. Even als bij de P.B.O. moesten ook thans weer compromissen gefloten worden, compromissen, hoofdzakelijk over het vraagstuk hoe groot de Qverheidsinr vloed moet zijn. De vertegenwoordigers van de ver schillende vakverenigingen hebben in de Tweedie Kamer dit varkentje bij na geheel gewassen. Een wetsont werp, dat door de mannen van de vakvereniging wordt behandeld, .le vert bijna altijd een interessant debat op. Veelal zijn zij goede sprekers, den e.d. zullen punten van overleg! worden in deze raad. Maar dit is niet het enige. Over de socialemedezeg genschap van de arbeider wordt prac- tisch geen strijd meer geleverd. De medezeggenschap op economisch ge- bi ^1 ligt echter heel wat moeilijker. Hieromtrent bepaalt het wetsontwerp, dat de ondernemingsraad voorstellen kan doen en ook kan adviseren over de economische ein technische gang van zgken in bet bedrijf. Terwijl het hoofd der onderneming tevens ver plicht wordt' gesteld om periodiek mededeling te doen omtrent de eco nomische gang van zaken. In het algemeen kan men zeggen ©n zo staat bet ook in bet wetsontwerp omschreven dat de ondernemings raad tot taak heeft, met erkenning van de zelfstandige' functie van de ondernemer, bij te dragen tot een zo goed mogelijk functionneren van de onderneming. De samenstelling. In bedrijven met minder dan vijftig man zal zo'n raad drie leden tellen. Al naar gelang het bedrijf groter woirdt, stijgt het aantal leden tot ma ximaal vijf en twintig. In bedrijven waar minder dan 25 man werkzaam zijn kan men in bepaalde ,g|evallen ook ©en ondernemingsraad oprichten. De verplichtstelling daartoe geschiedt echter niet automatisch. Als voorzit ter van de raad treedt het hoofd der onderneming op. De leden van die raad worden gékozen door de arbei ders, die 21 jaar zijn en die tenminste één jaar onafgebroken in het bedrijf werkzaam zijn. Men kan slechts lid van de ondernemingsraad worden als men 23 jaar is en drjie jaar in de onderneming: heeft gewerkt. De can- didaten worden gesteld door de vak organisaties. Iedere bedrijfsgenoot mag echter kiezen. Het toporgaan van het bedrijfsleven, de Sociaal Eco nomische Raad, zal bepalen wanneer de verplichting om een ondierinemers- raad in te stellen ingaat. Dit zal ech ter niet langer dan drie jaar na bet aannemen van de wet mogen duren. In bepaalde gévallen kan de S.E.RJ. ontheffing van de verplichting verle nen. Daarvoor is echter de goedkeu ring van de Kroon nodig. Zolang de bedrijfschappen nog niet zijn op gericht, zullen er bedrijfscommissies uit giroepen van ondernemingen worden ingesteld, die er voor moe ten zongen, dat de zaak: goed mar cheert. Twee glrote strijdpunten. Plaatsruimte maakt het uiteraard niet mogelijk om alle interessante punten in het Kamerdebat onder de loupe te nemen. Er waren echter twee zaken waarover menig woord is gevallen. De ene kwestie ginigl over het verband tussen de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie en de On dernemingsraden; de andere over die wijze waarop de Candida ten worden gesteld. Bij de behandeling van de P.B.O, had de anti-revolutionair Stapelkamp een motie ingediend om het wetsont werp op de ondernemingsraden in de P.B.O. te lassen. Daar is toen niets van gekomen terwille van het com promis maar zo was er afgespro ken: deze motie komt aan de oirde óij de ondernemingsraden.. De anti-revolutionnaire afgevaar digde was ongetwijfeld een enthou siast voorstander van dit wetsont werp. Van de oud-voorzitter van de chr. vakbeweging kan men .ook moei lijk anders verwachten. Hij was van mening, dat de ondernemingsraden het werk in de bedrijfstakken moeten bezielen. Zijn de bedrijfschappen een maal ingesteld, dan zullen de bedrijfs commissies weer moeten verdwijnen. Laten we dus rustigj afwachten tót djp bedrijfschappen zijn opgericht, zo redeneerde hij. Dan is de organisatie van de bedrijfstak gereed. En dan kan alles veel soepeler verlopen. Gro te steun ondervond de heer Stapel kamp, van 'Mr. Beernink (c.h.), die zich op het standpunt stelde, dat een ondernemingsraad slechts nuttig is als de bedrijfstak er rijp voor is. Die rijpheid."blijkt pas na de instelling, van de bedrijfschapppen. Die v.v.d. was het daarmede, bij monde van de heer Korthals, vrijwel eens. Maar de heer v. d. Bom (arb.) liet een ;ge- heel ander geluid horen. Dat bete kent een „op de lange baan schui ven", zo riep hij de heer Stapel kamp toe, want de bedrijfschappen zullen heus wel niet zo ving! worden ingesteld. Dat was een sterk argu ment. Beide standpunten waren ech ter niet te verzoenen. Daartussen in zweef de de k.v.p,-fractie. Vroeger had den de Katholieken in geschriften er al uiting aan gegeven, dat zij het wel met het a.r. standpunt teejis wa ren. Dat ontkende de heer Andries- sen (k.v.p.) ook geenszins. Maar men moet niet vergeten, zo voegde hij daar aan toe, dat he* ontwerp sinds dien belangrijk verbeterd is gewor den. Die overheidsinvloed is inder daad na drie regeringswijzigingen veel gieringec geworden. De k.v.p. zat ech ter op de wip. Stemde zij voor, dan werd de motie Stapelkamp aangeno men. Stemde zij1 legen, dan werd zij verworpen. Met 1950 stemmen zag de heer Stapelkamp de hoop op aanneming van de motie in rook ver vliegen. Die candidaatstelling. Ongetwijfeld is de vakorganisatie de draagster van de samenwerking- gedachte. Aan haar strijd is het vnl. te danken, dat men dit wetsontwerp heeft gekregen. Vandaar dat er werd bepaald, dat de vakorganisatie de candidaten voor de ondernemings raden mocht stellen. Terwijl de niet- f ©organiseerden alleen maar mogen iezen. De heren Kikkert (c.h.) en Stapel kamp (a.r.) waren maar matig met deze regeling ingenomen. Zij stel den zich op het standpunt, dat de niet-georganiseerden nooit geloond hebben begrip voor samenwerking tusssen werkgever en werknemer te bezitten. Ook het kiesrecht moet dus het monopolie van de geprganiseer- den zijn. Het felst tegen deze gi&dach- J keerde zich wel die heer Korthals (v.v.d.), die zich op het standpunt stelde, dat de onderne mingsraad het vertrouwen moet heb ben van heel het personeel. Ook deze standpunten waren niet te ver enigen en het slot van het liedje was, dan men maar weer terugkeerde tot de oorspronkelijke regeling, die niet veel ipeer -dan een compromis-regei- ling is. Als nu ook de Eerste Kamer dit wetsontwerp nog goedkeurt daar hoeft men niet aan te twijfelen dan zullen ook de arbeiders om de groene tafel komen. Van de strij'd- phase is men terecht gekomen in de phase van het overleg. ONTSMET AL UWi ZAAIZAAD. Langzamerhand nadert reeds weer de tijd om aan 'het zaai plan en het zaaien te denken. Vroeg gezaaid, be tekent in het voorjaar rfieestal igoecj gezaaid en dikwijls geven de vroege zaaisels de hoogste opbrengst. Van zelfsprekend moeten bodem1 en 1 om standigheden geschikt zijn, doch wan neer 'dit het geval is, is'uitzaaien in de laatste week van Februari of in de eerste weken van Maart zeker aan te bevelen, althans voor haver en zomergers't. Met de tarwes is het eigenlijk evenzo, terwijl men de ovetr- gangstarwes, wanneer het weer dit toelaat ,de gehele winter door kan blijven uitzaaien. Mits uitgezaaid voor begin Maart, geven deze tarwes meest al een hogere opbrengst dan de zo- mertarwes. Dat aan het zaaizaad en de keus van het ras de grootste zorg besteed' moet worden, is wel bekend. Dat daarnaast het beste zaad nog niet altijd de zekerheid biedt van een goed en gezond gewas, wordt wel eens uit het ,oog verloren. Dikwijls nil kan bet zaad worden aangetast door ziekten, waarvan de kiemsporen reeds op het zaad aanwezig zijn, zonder dat men dit met het blote oog kan bespeuren. Die gevolgen blijven dan niet uit en een slechte opkomst met holle stand is het resultaat, indien het zaad niet vrij1 was voor kiemschirb- mels. Daarnaast zijh, het nog de bramd- zdekten, die kunnen optreden, zoals b.v. steehbrand in 'tarwe en gerst stuifbrand in haver, strepénziekte in gerst, schimmelziekte in vlas en bie ten enz. Deze kwalen kunnen de oj> brengsc en kwaliteit van een gewas drukken, soms zelfs 10 tot 25 pet. Gelukkig dat er een zeer eenvoudig en weinig kostbaar middel is om de genoemde ziekten te voorkomen, n.L de ontsmetting van Tiet zaaizaad. Deze kost op zichzelf zeer weinig en gèeft reed9 het directe voordeel, dat met minder zaaizaad kan worden volstaan Als regel is de zaaizaadbesiparing gro ter dan de kosten van de ontsmetting zijh. Bovendien heeft inen dan nog, de zekerheid 'van ©en regelmatige stand en een gezonder gewas. Geen enkele landbouwer mag dan ook de ontsmetting nalaten, vooral nu er in ons land een ontsmettings middel vervaardigd is, dat de oude middelen in kwalitet overtreft, n.ll AAgrano. Dit nieuwe middel heeft ©en sterkere ©n beter doordringende werking en geeft daardoor zekerder resultaat. Tenslotte willen wij1 nog eens waar schuwen tegen gebruik van minder waardige middelen. Men houde zich in ieder geval aan de werkelijk goede producten. Dit jaar 'moet weer alles in het werk worden gesteld, om te komen tot .een zo groot mogelijke oogst. Ontsmetten yan het zaaizaad blijft hiervoor van Eet grootste belang. Instructieve tochten met schepen van 0 „Onze Marine". Het Alg. Ned. Comité „Onze Marine", dat tot doel heeft belang stelling te wekken, c.q. levendig t© houden voor alles wat op en omi en van het water leeft, tracht dit doel te bereiken, o.m. door het in de vaart brengen van het contact-vaartuig „van der Steng", waarover wij inder tijd, bij het bezoek van dit vaartuig, ©én en ander publiceerde. Met het contactvaartuig „van der Steng" kun nen instructieve dagtochten worden gemaakt door leden van diverse soor ten van verenigingen. j Om ook bij de jeugd die belang stelling te wekken, organiseert het coimite „Onze Marine" sinds enkele jaren een z.g. Varende Vacanitievloot 111 de zomermaanden (Juli - Augusr tus). iC.eze tochten yan de Varende Vacantievloot strekken zich uit over het IJsselmeer,. Vorig jaar namen niet minder dan 2000 jongeren "deel aan de Varende Vacantievloot en ook' dit jaar wordt weer een grot© „aan monstering verwacht. i I Inlichtingen verstrekt het ATg. Ned1. Comité „Onze Marine", Postbus i2oy Hilversum. 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 7