voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Donderdag 9 Maart 1950 Praag wijst Nederlandse diplomaten uit. UND VAN ALTENA Firma L. J. Veerman, Heusden Het prooes-Louwers, die Nederland se zakenzman, vertegenwoordiger van de AKU tie Praag, heeft een nasleep. Dé Nederlandse lejglatie te Praag heeft een krachtig protest gericht tot het Tsjechische Ministerie van Bui tenlandse Zaken, tegen de wij ze waar op bet proces is ,gévoierd. Dinsdagavond kwam het bericht, dat de Tsjecho-Sliowaakse regering de Nederlandse regering heeft ver zocht drie leden van. 'de Nederlandse legatie te Praag terug te roepen. Dit verzoek betreft 'die zaakgelastigde J. J. v.d. Gaag, de mil attaché Kolonel Bi. R. F. P. Hiasselman en de kan» seller Th. Lochmann. Deze Neder landse diplomaten worden er van be schuldigd, het völksdemocratische be wind kwaad berokkend te hebben, welke 'beschuldigingen met kracht dooi* de beschuldigden worden afge wezen. De 'Nederlandse regéring heeft ver klaard de regering van Tsjechosliowa- kije op dezelfde wijze te zullen' be handelen en heeft haar dan ook ver zocht een drietal leiden van de Tsje- choslowaakse delegatie uit den Haag terug te roepen. auto igieladen met stenen van de fir-' ma Iloevenaren uit Dussein. te;gen op. Ook de vrachtauto bekwam averij. Een arbeider van de nacht ploeg ontdekte in de naciht van Maandag op Dinsdag, dat branld1 was uitgebroken' in het kanjktoor der N.V. Klinker Isolietfabriek aan het veer alhier. Die vrijwillige brandweer ruk te met de motorspuit uit en enkele uren waren nodig om deze binnen brand te blussen. Het kantoor brand de geheel uit, terwijl mede' de gehele inventaris verloren gin®- De oorzaak is niet bekend. ANDEL Voor de gemeenten 'Anidel, Giessen en Veen zal de nieuwe cur sus voor 'Mjddenstands'ontwikkeli'ng, examen 1951, aanvangen 22 Maart a.s. Aanmelding elke Maandagavond van 710 uur in het Verenigings gebouw te Andel. Opleiders' J. v« Duist en A. v. d. Vliet. 1 (Zie advertentie).. De Bond van Overheidsperso neel zal op Vrijdag 10 Maart a.s. een vergadering honden. Het hoofd bestuurslid V. Groen zal spreken over „De principiële en practische betekenis van uw lidmaatschap." Te vens bestuursverkiezing. De heer Chr. v. Rijswijk al hier heeft wegens a.s. vertrek be dankt als lid van de gemeenteraad. De Ned. Ver. van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden Giessen- Andel hield dezer dagen baar jaar vergadering. Als declamator trad op de heer J. B. Oosterweller uit Am sterdam over zijn zwerftochten door Indië. De heer C. Braspenning te Sprang, propagandist, sprak een re de uit. I)ie avond .slaagde zeer goed. werden de bestuursfuncties onderling verdeeld als vol|g|tA. Nieuwkoop-v. Diggelen, voorzitter A. Verschuur, vice-voorzitterJ. v. Laathoven, ie secretarismej. T. de Mol, 2e se'Cr. A. v. Bladel, ie penninjglm.miej. iN.< v. Willigen, 2e penningm.A. Prins, commissaris van materiaalDir. Ver meer en mevr. Nieuwkoop-v. Wijk, com'missarissien. (Moge de Oranjevereniginjgl, ouder leiding van haar nieuw bestuur in Igiroei en bloei toenemen en miet mte- dewerking van alle leden en stadge noten een waardige viering van de a.s. verjaardag van H.|Mj. de Konin gin en tevens de viering van het 30- jariigj bestaan plaats vinden. Mogen deze feestelijkheden leiden tot verste viging van die eensgezindheid ondier de leden. Bij; het op Dec. gehouden examen voor reparatie electrisoh las sen, sliaajgde de heer W. v. Beijnein:. Door de R.K. Middenstands- verenigiing alhier zal hedenavond om 8 uur de jaar- en tevens een belang rijke vergadering worden gehouden. Op de aglenda komt voor het actie- projgiram voor 1950 en de uitbreiding van onze stad in het belanig van de middenstand. Vorige week bevond mej. v. B'. uit Nieuwkuik zich per rijwiel pp de weg van Elshout naar Ouidheus- den. Ze werd aangehouden door een als heer gekleed persoon, die haar aanvankelijk naar de weg vroeg, doch haar daarna met minder eerbare bedoe lingen aangreep- Ophaarhulpgteioep liet de onverlaat haar los en .spoedde zij zich naar de woning van idle heer A. van Bladel in Oudheusden, waar been zè op weg was. Deze .waar schuwde onmiddellijk de politie, die de man spoedig wist te arresteren en overbracht inaar de kazerne alhier, waar bleek dat hij v. H. ,uit Oujden- bosch was. Maandag werd hij geboeid naar den Bosch vervoerd en ter beschik king van de Officier van Justitie ge steld. De onderlinge competitie van de damclub werd Maandiasg in haar clublokaal Central voortgezet. Schaap -Nieuwkoop was een partij welke ge lijk opging. Van een weinig, voor deel in een klassieke stellinjgl wist eerstgenoemde niet te profiteren eln de partij zou gteëinidigd zijln zoials hij was begonnen, als Sch. op .het laatste moment niet een kapitale Jout had (gemaakt, waardoor direct verlo ren werd. Klaren en Joinker igiaven, elkander weinig toe, in het midden spel stond Jonker iets gunstiger, maar niet voldoende om1 te winnen. Remise was hier een bevrediglemd slot: De partij de Graag-Bax was scherp, en kort. Eerstgenoemde paste de R oozenlbur|gi-variant toe, welke zijln teigtenstander niet voldoende scheen te kennen. Hij (geraakte althans in een stand waarin sohijfwinst of damslag toegelaten moest worden. Hii meende perspectief te zien door dé laatste toe te laten, maar kwam bedreigen uit >en verloor snél. Maandag a-s. voortzetting om half acht. De uitslag van de biljart-wed- strijd, (gespeeld in Hotel „Central" tussen de thuisclub D.E.S. en de Stoottroepen van Hlotel „Concordia" is 359378- Verschil 19 punten in bet voordeel van de Stoottroepeln. De partijen wérden gespeeld in 20 beurten. De hoojgste serie was van A. de Moor met 40 punten. AALBURG Naar men verneemt, beeft can- didaat Bi. J. Zaal te Boskoop, voor bet beroep naar de Nederl. Hlerv. kerk alhier bedankt. Maandag 13 Maart a..s. zal in de Herv. Kerk alhier bidstond voor het gewas worden gehouden, waarbij alsdan Ds. P. Zandt uit. Delft hoopt voor te gaan. De dienst vangt aan om 7 uur. HEUSDEN Dinsdagmiddag half vier keer de in onze gemeente terug, de oor logsvrijwilliger sergeant Andr. van Rijswijk, ma een verblijf van meer dan 3 jaren in Indonesië. Als igle'bruikelijk hadden de buurt genoten door het aanbrengen van een ereboog voor een feestelijke ont vangst zorg (gedragen, van tal van woningén hing ook de vaderlandise driekleur uit. Des avonds brachten tal van inge zetenen een bezoek aan de woning om sergant v. Rijswijk en zijn ou ders en familieleden te komen ge lukwensen met zijn behouden thuis komst. Die buurtgenoten schonken een electrisch scneerappiaraat, terwijl er ook veel bloemen waren. Des a vonds bracht de Heu sden se fanfare een serenade. Onder voorzitterschap van de heer C. Verhoeven, werd Maandag avond in hotel „Central" Ide jaar vergadering der Oranjevereniging ge houden. In zijn openinlgswioord sprak de voorzitter zijn teleurstelling uit tover de slechte opkomst der leden, aange zien van de 300 leden er slechts 40 aanwezig; waren. i De notulen en het jaarverslag wer den 'door de secretaris, de heer Hus voorgelezen en daarna goedgekeurd. De voorzitter dankte de secretaris voor zijn keurig jaarverslag. De penningmeester, de beier A. v. Bladel, deed rekening en verantwoor- dingi welke door de hepen Klaren en den Ouden werden nagezien en goedgekeurd. Er bleek een batigsal do te boeken. De Penningmeester ontving een bij zonder woord van dank ivoor zijln keu rig finantieel beheer. Bij de bestuursverkiezing deelde de voorzitter mede, dat de ,heren Hus, Vink en v. Everdingen niet voor herbenoeming in aanmerking wen sten te komen. Ook mej. M- Swage- makers, die ziich op het ogein'blikki buiten Heusden bevindt, kwam niet vooir herbenoeming in aanmerking. Na gehouden stemming en herstem ming werden tot bestuursleden ge kozen de heren A. Nieuwkoop-v. Dig gelen, A. Verschuur, A. v, Bladel te Oudheusden, Dr. Vermeer, A. Prins en J. v. Laarhovenen de dames mevr. Nieuwkoop-v. Wijk,!m(ej F. de Mol en mej. N. v. Willigen. De igékozenen verklaarden hierna hun benoeming te willen aanvaarden. Door de herbenoemde bestuursleden werden woorden van hulde en waar dering gebracht aan de niet-herkoi- zen bestuursleden C. Verhoeven, Hus en Vink voor het vele, dat zij in 'het belang der vereniging! hebben ge daan. Óp hun voorstel werden zij tot lere-leden der Oranjevereniging van Hteusden benoemd. 1 De heren Verhoeven, Hius en Vink dankten de sprekers voor hun waar derende woorden en dé leden voor deze eervolle benoeming, waarna staande een tweetal strofen van het Wilhelmus gezongen werden. Voor de viering van Koninginne dag werd het programma besproken en de dagi definitief vastgesteld op Zaterdag 29 April. Hiet bestuur werd opgedragen de nadere regfeling voor de feestelijkheden uit te werken. Verder werd besloten de viering van het 30-jarig! bestaan der Oranje vereniging te doen plaats hebben op Maandag; 1 Mei. Dan zal een receptie worden gehouden en des avonds een grote feöstvergadermlgl met cabaret, muziek en attracties1. Bij de rondvraag vroeg de waarn. voorzitter, de heer A. Nieuwkoop, de medewerking van het dames-co(- mité voor de kinderspelen en de tractatie der kinderen op de: sicbolen. Vervolgens bracht hij dank voor de opkomst en de aangename bespre king. 1 Na deze vergadering werd een kor te bestuursvergadering gehouden en Firma v.h. M. NORT Vakopticien schaakvereniging „De Vrije Pion" werd deelgenomen, behaalden de he ren C. Quirijins en L. Stein in de Topgroep van de ie 'klasse ieder een tweede prijs, terwijl de heer Ad. Pruijssers in de 2e klasse nummer één eindigde en de heer H;. Weistra in dezelfde klasse de eerste plaats met twee andere spelers deelde. Het stoffelijk overschot van de 13-jarige Janus de J(ong, leerling van de Kjoninlgin Julianaschjool al hier ,die vorige week Maandag door een ontploffende mortiergranaat, waarmee hiii aan het spelen was, werd gedood, is Vrijdagmiddag te Zaltbommel, waar hij vroeger woon achtig was, ter aarde besteld. Het hoofd der Koningin Julianaschool, de heer Poldervaart, sprak bij de ge opende igjroeve een afscheidswoord. Tot secretaris van het departe ment „De Langstraat" van de Mij. tot Nut van 't Algemeen is benoemd de heer L. Poldervaart alhier. Te 's Hertogenbosch slaagde voor het practijkdiploma Boekhouden van de Nied. Associatie voor Practijk- examens onze dorpsgenoot, de beier Th'. Roseribrand. De familie Schoenmakers aan de Binnenhaven ontving de droeve tijding, dat hun Zoon, die binnenkort, na ruim 3 jaar in Indonesië in mili taire dienst te zijin igieweest, zou re patriëren, thans érnstig ziek in een hospitaal is opgenomen. DRUNEN. Ook onze gemeente heeft zijn aandeel in de grote activiteit welke alom in de Dekenaten Hensden en Waalwijk heerst, om de Grote Mis sietentoonstelling in Miei a.s. grandi oos te doen slagen. Op een vergadering van Het Dru- nen's T.U.R.K.-Comité onder lei ding van de WelEierw. Heer Kape laan Simons, werd o.a. een Sport? commissie ingesteld, bestaande uit de heren: Herm. v. Rooy, W. van Delft, A. Brok en L. v. Drunen, wel ke zullen trachten te komen lothiet honden van een grote Missie-sport dag. Alom in onze Parochie is er een groot medeleven met deze grote op gezette Missie-actie, en Drunen zal straks zeer zeker een waardig aan deel in het succes van het geheel, leveren. DUSSEN De heer B|. van Hloven heeft bedankt als ouderling der Geref. kerk, we|g|ens vertrek naar Andel. EETHEN Op het. Consultatiebureau vioor zuigelingen, waren in totaal 27 zui gelingen voor onderzoek aanwezig, n.l. uit Geinderen 7, Drongielien 7, Eiethen 9 én Meeuwen 3. Volgende zitting, 21 IMaart 1950. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat de gelegenheid1 tot aan gifte vaii honden voor "de hondenbe lasting nog is iopen|g|esteld tot Za- terdaig 18 Maart a.s. GENDEREN Op Zondag 12 Maart zal in de Herv. kerk deis voorin, bevestiging) plaats hebben vain nieuwe lidmaten. AALST De heer C. Haasakker trapte op een stopnaald, die 4 cm in zijin voet dronig en daarna afknapte. Op advies van zijn huisarts heeft hii zich naar het ziekenhuis te 's Herto- Iglenbosch begeven, waar de on'gé- wenste indringér verwijderd is.' Het hekwerk in de bocht langs de Maasdijk aan de Openbare school is Vrijdag; weer stuk igereden, nadat het daag's tevoren pas gerepareerd was. Bij bet passeren botste er .een v Uitgave Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur t J. H, ROZA te Heusden Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgén uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag DAN HEBBEN UW 00GEN HET BEWEUN! 2E VERtANGEN EEN GOEDE BRIL van Gasthuisstraat 13 Gorinchem Een twaalftal schepen,/gebouwd op Nederlandse werven, zijn symbolisch over gedragen aan de Hoge Commissaris Mohammet Rum en zijn bestemd voor de Verenigde Staten van Indonesië. Proefvaartvanj een der schepen met de Indonesische vlag in top te Rotterdam.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1