staalmout Ons LandMoekje. De bedrijfsvoering op de gemengde bedrijven met een sprong vooruit. Dloeda/uno&te? Nieuwe koffiebon. GENDEREN Candidaat O. J. Smit uit Vaas- sien, heeft de beooeminjg als hulppre diker naar de Ned. Hlerv.gemeente alhier aangenomen. Heden Donderdag 9 iMaart, dies avonds om half acht, zal in de Geref. kerk biduur voor "het iglewas worjcten lehouden. alwaar zal voorgaan, Dis. indeboiom uit Zwijindrecht. Dooi- de Ned. Vereniging van de politieke gevangenen uit de be zettingstijd, wondt alhier op Dins dag 13 'Maart een filmvoorstelling gegeven ten bate van de nagelaten betrekkingen van die omgekomenen in de Duitse gevangenkampen. Deze voorstelling vindt, plaats in café „De Zwaan" en vangt aan om half acht. G1ESSEN Eien vrachtauto der fa. Schou ten alhier geraakte bijl het pasSeren van een personenauto, te Waardhui zen in een sloot. Gelukkig liep het onjgieval mpgal zonder persoonlijke on gelukken en grote materiële schade af. GORINCHEM. Volgiens de 'Minister is de voor bereiding, voor de bouw der brug over de Mierwede alhier zover gevor derd, dat, wanneer die benodigde fondsen er voor beschikbaar gesteld worden, met de uitvoering der plan nen kan bejgloinnen worden. NEDERHEMERT Vrijdag 10 (Maart, des avonds om half acht, hoopt de Weleefw. Heer L. Gebraat uit Leersum, vo,or te gaan in de dienst des Wiootrds. NIEUWENDIJK Tiot onderwijzer aan de Chir. school alhier is benoemd, de heer J. Bakker te Monnikendam. UITWIJK. Zaterdagavorid j.l. gaf de |g!em. zaïtgVer. „Oefening Kwieekt Kunst" alhier, een uitvoèrinjgl v,qdr haar do nateurs in het verenigingsgebouw. Om ongeveer 7 uur opende de vooorzitter, de heer P. v. Oudheuls- den, de avond. Het (gebouw was tot in alle hoeken bezet. - Voor de pauze werden een zestal zangnummers op keurige wijzte ten gehore gebracht, onder leiding van ide directeur, de heer Wigmans van Gorinchem. Na de pauze werd een toneelspel opgevoerd„iMje-insen in botsing", geschreven door Ben v. d. Holst, gespeeld door 8 heren en 3 dames, leden van de zan|g. Met 'grote aandacht en vaak met spanning' werd dit spel door d!e aan wezigen gevolgd- Van begin tot bet einde werd bet publiek igeboeid, met als (gevolg dat men verschillende ma len, inderdaad een speld zou hebben kunnen horen vallen. Hiet hartelijk applaus, na afloopi, was voor deze amateurspelers wel verdiend. De heer A. van Hlaaften sloot deze avond met een hartelijk dankwoord, voor de medewerking, welke de zang vereniging, in het bijzonder de voor dragers van het publiek mochten ont vangen. Naar wij vernemen geeft de zang vereniging op Zaterdag .11 Maart a.s. een zelfde uitvoering, dan echter uitsluitend voor het belangstellende publiek. VEEN Woensdaglavopd om half acht hoopt in de Nied. Herv. kerk, op uit nodiging van de Jon|g|elingsver. Ds. v. Galen uit Brakel te spreken ovèr 'Het huwelijk in het licht der H. Schrift". Vrij da,gla vond 18 Miaart zal in dé Chr. school een ouderavond wor den gehouden. WIJK J.l. Donderdag bracht de bil jartver. ,,Tivoli" uit Woudricbem een 'bezoek aan de ver. „Maaszicht" al hier in café Duister pinkel. Laatstge noemde vereniging won met een ver schil van 54 punten. Hoogste serie F,. Bouman alhier. Woensdag 16 Maart a.s. zal „M,aas- zicht' 'een bezoek brengen aan de ver. „De zeven kolommen" bij café D. v. Oorschot te Tilburg. WIJK EN AALBURG In aansluiting op vroegere be richten kunnen wé thans mededelen, dat te dezer plaatse een kinderkoor is opgericht. Voorzitter, de heer A. fMabelis Jr.secretaresse Mevr. Ren- Igersenpenningmees teresse Mevr. de GraafMjevr. Schouten en de heren C. Bouman en v. Heemskerk. Die con tributie werd op tien cent per week vastgesteld, terwijl getracht zal wor den ten spoedigste een aantal dona teurs eh donatrices te verwerven. Met ingang van 13 Maart wordt er elke Maandag geoefend in de Openbare school van zes tot zeven uur. Worden de dagen weer korter, Üan zal. het Bestuur een nadere be slissing nemen over het repetitie-uur- iMej. Hesselink verzorgt de piano-be geleiding, terwijl dhr. Ma be lis de lei ding zal hebbeii. Onder de leden van het zangkoortje zal een prijsvraag worden uitgeschreven, teneinde te ko men tot een naam voor het koor. Reeds thians igaven zich 64 leden op wiel 39 meisjes ien 25 jongens. 'Meisjes en jongens van tien tot zes tien .jaar, die lid wangen te worden kunnen zich a.s. Maandag opgeven tijdens die repetitie. Vorige week had alhier die eerste uitbetaling plaats van ouder- domspesioen door luet Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw. WERKENDAM Ds. Cbr. van Dam alhier heeft een beroep oatvangen naar de Ger. Gem. van Meliskerbe (Z.)« WELL Met de restauratie van de Ned. Herv. Kerk, is men thans zo ver gevorderd, dat ze a.s. Zondag 12 Maart in gebruik kan worden geno men. Wel moet er nog het een en ander in gebeuren, terwijl het orgel eerst in de maand Mei geplaatst zal worden. 'Dan zal pas de officiële opening plaats vinden. Reeds 20 jaar is in woord en ge schrift betoogd, dat het eige 11 ver bouwde voeder het goedkoopst is. Toen tegen 1940 het gevaar dreigde dat de buitenlandse krachtvoerim- port zou vastlopen, verrezen aller wegen de grasdrogerijen, mede op aanmoediging van de regering. Ieder beseft de grote betekenis die de grasdrogerijen hadden en hebben. Toch is en wordt er veelal van de grasdrogerijen niet zo sterk geprofi teerd door de bedrijven als wel mo gelijk zou zijn. Ve'en achten de droog- prijs aan de hoge kant, waardoor de animo beneden peil blijft. Door de matige animo voor het drogen werkt de droger oneconomisch en kan daar door onmogelijk het tarief verlagen. De vraag onder de ogen te zien of hieraan iets te doen valt achten wij van grote betekenis. Elders hopen we hierop terug te kotaen. Thans willen we alleen wijzen op de specifieke plaats die de grasdro gerij in onze bedrijven inneemt als „krachtvoer leverancier". Daarnaast blijft echter nodig hooi en en kuilen. Behalve uit een oogpunt van doel matige veevoeding biedt het naast el kaar 'toepassen van alle drie deze conserveringswijzen het voordeel van een zekerder en soepeler bedrijfsvoe ring (beter en zekerder voorziening met weidegras) en een betere werk verdeling. Indien men beschikt over goed hooi, goed kuilgras en goed ge droogd gras naast wat voederbieten en suikerbietenloof van het bouw land, dan kan de krachtvoer aankoop tot gemiddeld minder dan 100 kg per melkkoe per stalperiode worden teruggebracht. En wie zich er heel speciaal op toelegt kan er zelfs in slagen het practisch zondier kracht voer te doen. Om dit in de practijk te bereiken is hCt echter nodig dat de eigen pro ducten inderdaad goed zijn. Goed gedroogd gras te krijgen is niet zo moeiljjk mits mien maar vast houdt aan de nog altijd onderschatte voorwaarde uit te gaan van jong en nog eens jong gras. (beter product tegen lager prijs per kg voederwaar- de). Goed liooi te winnen is veel moei lijker wegens het gro te slecht weer risico. Ruiteren voor b.v. de helft van Uw hooiland (de jongst gemaai de percelen) verdient alle aanbeve ling. Goed kuilgras is zo belangrijk en de boeren beginnen dat zeer goed in te zien dat na de oorlog door het hele land zeer vele proeven met verschillende methoden van inkuilen zijn genomen teneinde de beste me thode le vinden. In 1948 en 1949 heeft men voor het eerst op grote schaal ervaring opgedaan met een methode die reeds voor de oorlog bekend was, n.l. de ?g. Hardel and methode. Hierbij wordt het gras met grote snelheid geliaksield, terwijl een hoe veelheid van 15 pCt. voederbieten wordt gemalen tot een brijachtige moes en machinaal door het gehak- sield gras gemengd en in de kuil of silo geblazen. De resultaten blijken hiermede zo gunstig te zijn, dat deze kostbare machine (die pas dit jaar voor 'teerst door het buitenland geleverd kan worden) bij de boeren door het hele land een enorme belangstelling ont moet. In Overijsiei b.v. heeft een groep boeren er een Vereniging voor opgericht en deze heeft 2 machines aangeschaft, op grond van de gun stige practijkervaringen die men er daar reeds mee had opgedaan. Elders gaat het op soortgelijke wij ze. Dit is geen wonder als men, be denkt dat hier een product ontstaat zo' goed en met zo grote bedrijfsze kerheid als tot dus ver noch met de melasse- noch niet de zuurmethode mogelijk was. Daarbij is, wat tot dusver zeer zelden voorkwam, de kuil boterzuur- vrij, wat in verband met de kaas bereiding zeer belangrijk is. De zuurgraad schommelt in de regel om pH 4.0. Het vert. eiwitachtige stofgehalte lag in Overijsel tussen 12 en 14 pCt. in de droogstof, wat tot dusver met kuilgras nog nooit is bereikt. Deze inkuilmethode past buitenge woon goed in het gemengd bedrijf, dat zelf over voeder- of suikerbieten of bietenloof beschikt. Bovendien hoieft men tegen het werk niet meier op te zien. Als men in samenwerking met een buurman zorgt net gras snel genoeg aan te rijden en U werpt met een paar man de wagen leeg, clan blaast de machi ne het gerede product in de kuil of silo met een snelheid van 1 ha in 2V2 uur. Last Taai zenuwen Mijnhardt's Zenuwtablattaa - helpen U er overheen. U spreekt dus af met uw buur man: Morgenochtend kuilen wie sa men bij U een paar ha in en mor genmiddag bij mij een paar ha. De kosten zijn lager dan van die andere 'kuilmethodes. Dit alles leek tot voor enkele da gen een toekomstmuziek, een scho ne droom. Doch deze droom gaat werkelijk heid worden nu een man met 011- dernemersbloed in het Land van Heusden en Altena de stap gewaagd heeft een Hardeland machine aan te schaffen. Vóór 1 Mei wordt de machine hier verwacht. De aanwezigheid van deze machi ne in het Land v. Heusden en Altena js van grote betekenis te achten, het is een grote stap vooruit. In één sl:ag is het inkuilpsrobleem opgelost. Het ziet er naar uit, dat Je ma chine straks dag en nacht zal moeten draaien om aan de aanvraag der boeren te voldoen. Het is een boerenbelang dat dezie machine naast de grasdroger straks inderdaad dag en nacht gaat werken. De assistenten van de Rijksvoor lichtingsdienst zijn belast met de or ganisatie der voorjaarscampagne, die hopelijk tegen 1 Mei begint. Het is aan te raden dat U zich ten spoedigste om nadere inlichtingen wendt tot de assistenten, de beer H. Ippeli te Werkendam en de heer 'N. de Koning te Well-Ammierzoden Men moet er naar streven alle siloruimte gevuld te krijgen met dit le klas product. Bietenloof komt la ter. wel. *W.ie geien, silo heeft make een kuil in de_rgrond. Er is reeds iets over deze machine uitgelekt naar de Alblasserwaard en de A^jfhereiiLanden en hoewel de boeren er daar bieten voor moeten kopen, zijn er reeds verscheidene verzoeken binnengekomen bij de Rijksl.bóuwvoorlichtingsdienst om de machine daar heen te halen. Zorgt u echter zelf van de partij te zijn geweest alvorens de machine elders gaat werken. Meldt u aan bij uw assistent voor deelname. Houdt 2500 a 3000 kg goede voe derbieten per ha in te kuilen gras vast en bewaart deze goed tot in Mei. Kiest nu reeds een geschikt per ceel er voor uit en brengt er dadelijk een 3 baal stikstof mest op. Het resultaat van uw besluit met de Hardelandmachine in te kuilen zal een aangename verrassing voor U opleveren a.s. winter en ook reeds deze zomer daar de inkuildrukte niet meer storend werkt in uw gemengd bedrijf en u eind Mei uw eerste na- weide beschikbaar hebt. Dijkema. Gorinchem, 7 Maart 1950. Het boertje van Staphorst 1. een ambtenaar van Landbouwherstel vertelde mij dat ik nog een vordering tegoed had en binnen 2 maanden zou, ontvangen. Ik heb nog niets ge- zieii. Wat moet ik doen? 2. Kunt u me het adres geven van het hoofdkantoor in Noord-Brabant? Antwoord-Gr.1. Wij geloven, dat 11 maar rustig moet afwachten en dat men u niet zal vergeten. Ook kunt u zich om inlichtingen wenden tot Landbouwherstel, Badhuiswal 3, Zwolle. 2. Het adres van het hoofdkan toor Landbouwherstel in Noord-Bra bant is Kowelplein 48, Tilburg. J. K. 1. Kan het aanbrengen van een tweede luidspreker nadeli ge gevolgen hebben?' 2. Is het op vol le sterkte spelen van het. toestel na delig? 3. Is het raadzaam antenne e.d. verbindingen bij onweer te verwij deren? 4. Is het schadelijk van golfleng te te wisselen wanneer het toestel speelt? r 5. Hoe lang moet een antenne zijn? Is aarden aan waterkraan vol doende? Antwoord J.G.1. het aansluiten van een tweede luidspreker op een toestel heeft geen nadelige gevolgen hiervoor, ook niet als de ingebouw de speaker uitgeschakeld wordt. Alleen wanneer het toestel in be drijf is zonder luidspreker kan scha de aan de eindlamp ontstaan (afhan kelijk of het schakelaartje in die primaire of secundaire wikkeling van de nitgangstrap is aangebracht). Eventueel zou de uitgangstrap kun nen doorslaan, wanneer deze niet al le best ineer is. 2. Een toestel is er doorgaans wel op geconstrueerd, dat dit op vol le sterkte kan spelen, ook met pick- tip. Het is echter beslist niet goed voor de goede verstandhouding met de buren. 3. Bij naderend onweer is het verstandig om de anbenneverbinding niet het toestel los te nemen en de antenne buitenshuis met aarde be verbinden. Anbenne niet aanraken, wanneer onweer vlak bij is. Er zijn z.g. anlenneveiligheden in de handel, welke de eventuele ontladingen op uw anlenne naar aarde afvoeren. Zij dienen buitenshuis opgesteld te wor den en van' een goede aardleiding (ook buitenshuis) voorzien be wor den. Ook dan is het nog raadzaam, Het Bedrijfschap voor Granen, Za den en Peulvruchten te 's Gravenhagie heeft bon 425 Algemeen aangewezen, voor het kiopen van 125 gram koffie. Dezie bon kan met ingang van. 10 Maprt 1950 worden gebruikt en blijft (geldig voor het, kopen bij der detaillist tot en met 25 Miaart 1950. Het rant soen moet dienen voor zes weken, zodat op 20 April 1950 een nieu we koffiebon zal worden aangewezen. hoewel minder nodig, de antennever binding niet het toestel los te ne men. 4. Mn kan zónder bezwaar de golflengte schakelaar omzetten, Ier- wijl liet toestel speelt. 5. Een antenne dient zo hoog en vrij mogelijk aangebracht be wor den. Lengte 10 a 30 m. De draad naar beneden zo kort mogelijk en zo ver mogelijk van dakgoten, af voerpijpen enz. verwijderd. Ook de draad binnenshuis zo kort mogelijk. Het toestel bij voorkeur daar plaat sen waar de anbenne binnenkomt. Aanbrengen van ante nine veiligheid zeer aanbevelenswaardig. De anten neveiligheid van een aardleiding recht naar beneden de grond in tot- in liet grondwater voorzien, eventu eel aan de waterleiding in de buurt bevestigen. Dit alles buitenshuis. Ook het. toestel van een afzonderlijke aardleiding voorzien b.v. naar een kraan van de waterleiding. Ook deze zo kort mogelijk houden. Dit laat ste kan binnenshuis gebeuren. Toe stel echter in. geen geval op de aard leiding van de antenne veiligheid aar den. A. v. R. Ik ben na de bevrijding als ambtenaar naar Duitsland gegaan en daar na enige jaren getrouwd met een Duitse. Mijn vrouw heeft de Nederlandse nationaliteit niet ver worven door haar huwelijk. Wan neer krijgt zij de "Nederlandse nati onaliteit? E11 kan mijn vrouw vöor bezoek aan haar ouders ©en pas krij gen? Antwoord-V.Krachtens het be sluit van 17 November 1945 (S.T. 278) verkrijgt een vrouw, die vijan delijk onderdaan is, en in het hu welijk treedt met een Nederlander, de Nederlandse nationaliteit niet. Er zal hij wet nog een mogelijk heid worden geschapen om dezie vrouwen alsnog de Nederlandse na tionaliteit be geven. ALLES KLAAR VOOR DE WEIDEPERIODE Ofschoon we nog in de winter zitten, nadert het voorjaar met ras se schreden. Voor men er erg in heeft, lopen de dieren, weer buiten. Als u uw bemesting hebt aange wend en ook als dat nog niet is geschied dan wordt het tijd, aan dacht te schenken aan verschillen de punten, waarvan er enkele hier onder volgen Is de afwatering nog steeds in or de: is er nergens een molshoop of iets dergelijks in een greppel? Zijn uw hooiruiters reeds weer hersteld (nieuwe hebt U, indien nodig, na tuurlijk reeds besteld)? Is de afras tering van Uw percelen geheel in orde (ook de dammen en hekken)? Wordt uw silo indien nodig tijdig gelakt? Zijn alle hooibouw- werktuigen goed nagezien (U bent heus niet de enige klant bij Uw smid)? Aan .deze en vele andere dingen dient de weideboer reeds thans te denken. STALMEST EN GIER. In ons land bennen we twee perio den, waarin de stalmest op grasland wordt aangewend: Maart en-of Au gustus. Die warmere Augustus1- maand verdient de meeste aanbeve ling, de mest wordt dan het best benut. Wil (of moét) men toch in Maart stalmest gaan aanwendein, dan neme men de goed verteerde meist van vóór Nieuwjaar. Ruigle (nieuwe) mest moet nu niet worden gebruikt. Indien het echter maar enigszins mo gelijk is, houdt dan alle stalmest vast tot Augustus. Voor (gier staan de zaben anders. Deze kunt u in Miaart zeer goed op grasland aanwenden, natuurlijk niet bij zonnig en guur, winderig! weer. Bii bewolkte lucht en vochtig weer ziet men de beste resultaten. Bij ]iet gebruik van gier mag! men nooit uit het oog verliezen, dat deze meststof zeer arm is aan phosphaat. Bij de phosphaatbemesting zal men hierme de rekening dienen te houden. Tendo's vernieuwt en verbetert uw bloed N.V. A J. TEN DOESSCHATE - ZWOLLE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2