TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD (Te goed om oberte;hnjgen! Wachters BI] DE BALANS Hoe ie komen tot afschaffing van de veildwang voor fruit mimgMËËÈBMMMmW DONDERDAG 9 MAART 1950 No. 6752 behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard Dit was bét onderwerp, dat wierd behandeld op de openbare vergade ring1, die was belegd door die Gros- siersvereniging „Het Land van Heus den en Altena" ein de Nederlandse Bond van Fruitpachters, Afdeling Land van Altena, op Zaterdag i-1. is café Maaszicht te Wijk. De heer G. van Diulst pit Aindel, voorzitter van de .Fruitpachtepisvereni- ging, opende de bijeenkomst, die slechts matig bezocht was, miet een woord van welkom en zette 't doel der verg;, uiteen n.l. te trachten van de veildwang verlost te worden en gaf hierna het woord aan dé heer Th. M- Vos uit Biunnik, die vertelde dat bij: de pachters iedereen overtuigd is, dat men hiertoe dient te geraken, bii de grossiers in fruit is 70 a 80 pet. deze overtuiging! toegedaan. Reeds van 1,946 af is hiervoor actie jgjevoend en het is de overvloedige fruitoogst van 1949 die de oigen van allen heeft geopend, dat het noodzakelijk wordt van deze veildwang! af te ko men. Wil men daartoe gier,aken, dan is samenwerking van de diversie or ganisaties noodzakelijk, alleen als dui zenden zich hiervoor uitspreken, zal men dit slechts kunnen bereiken. Hitje is deze veildwang ontstaan? Dieze is een gevolg vain de crisis jaren 19301940, toen de fruitte lers en -pachters niet meer op eigjeh benen konden staan en een beroep op de overheid moesten doen. Het was logisch, dat dé regering zich voor de verlening van steun tot de veilingen wendde, om overzicht te krijiglen. De grote fout is gewieest, dat toen tuinbouw en fruitteelt bij een werden gevoegd. De fruitteelt', die goed was georganiseerd, kon zich staande houden, met de tuinbouw was dit niet het geval. Tot 1940 heeft de fruitteelt van deze veildwang wéinig last ondervonden. In de oor logsjaren was veilplicht noodzakelijk, doch na de oorlog werd deze over bodig. In 1949 werd de drang naar vrijheid steeds groter, tengevolge van de export van fruit naar Duitsland en diverse andere landen. Vandaar dat werd besloten om gezamenlijk actie te gaan voeren. Er wordt soms beweerd, dat de veilingkosten te hoog zijn, doch spr. is het met die bewe ring niet eens. De actie is niét ge richt tegen de veilingen als zodanig, veilingen zouden niet meer gemist kunnen worden. Het gaat alleen te lgen de veilplicht, die van bovenaf wordt opgelegd, zodat alles over de veiling, moet lopen. Alleen in Neder land bestaat een veilingsysteem, waar door concurrentie met het buiten land wordt bemoeilijkt. Die fruitteler moet de vrijheid verkrijgen zijn fruit te doen veilen op de veiling dié hij daartoe zelf kiest. 'Hierop werd het woord verleend aan de heer Mir. Luc. Schenderling te 'sGravenhage. Deze verklaarde niet te weten, waarom deze veilplicht mog steeds wordt bestendigd1, wel weet hij!, dat hij nog niemand heeft ge hóórd die voorstander van het voort bestaan der publiekrechtelijke veil plicht was. Voor de veilingen heeft spr. alle respect, het bezwaar glaaf alleen tegen de Staatsdwang, die een sta in de weg is geworden. De véi- ling is door deze staatsdwang tot zijn huidige hoogte giekamen. Die meerderheid der veilingen is vaojr afschaffing! van de veilplicht, een min derheid verzet zich daartégen met hand en tand en tracht gedaan te krijgen ,dat déze gehandhaafd' blijft. Aan alle monopolie's kleven bezwa ren, maar vooir staatsmonopolie zijn deze bezwaren bijzonder groiot. Ejr moet in een gezonde maatschappij concurrentie bestaan. Ook op veiling- tebied is dit noodzaak, immiersdloor wang wordt alle initiatief gedood. Spr. begrijpt niet dat leidende perso nen in de veiling dit niet inzHqn. Voelt men niet, dat de staat juist door de veildwang gedwongen wordt zich steeds meer en méér mét allés te gaan bemoeien. De praktijk van het laatste fruit- en wintierpeenseizoeii heeft de juistheid dezer bezwaren onweerlegbaar aangetoond. Meer dan 80 pet. van alle exporttiralhisalclties voor fruit zijn afgesloten in overt!rje-i dinjg op de bestaande voorschriften en aan de overtreding hebben telers, handelaren, exporteurs en veilin- g(en als om strijd medegewerkt, om de eédvoudigie reden, dat dit een dwingende eis van de praktijk was. Indien de voorschriften in acht zouden zijn genomen, zou niet de helft hebben kunnen worden geëxpor teerd van het kwantum fruit, dat thans geëxporteerd is. Ook alle aan kopen van bewaarfruit zijn sedert bij' circulaire van 11 Nov. 1949 plot seling en willekeurig een einde werd gemaakt aan de mogelijkheid van administratief veilen geschied in strijd met de geldende voorschriften, doch in eensgezinde samenwerking van bet bij productie en afzet van fruit betrokken bedrijfsleven. Voo|r winterpeen ligt de. situatie niet an ders. v Bij; een stringente oontrole op de geldende voorschriften zal er wel haast geen teler, handelaar of vei ling (van fruit of winterpeen) zijn, die ten deze vrijuit gaat, tenzij de camouflage van een zogenaamd reëel veilen te goed is doiorgevoerd. Dieze voorschriften zijn een aanfluiting ge worden van elk gezag van de Over heid en Overheidsinstanties. Spr. wil uitdrukkelijk vaststellen dat het niet de bedoeling is tegen het veilingwezen zelf te opponeren. Men heeft een volledig begrip voor de grote betekenis van het veiling- wezen en wil erkennen dat zelfs al mogen ingrijpende verschillen tus sen groenten/dagproducten enerzijds en stapelgroenten en fruit anderzijds niet uit het oog worden verloren dit veilingwezen ook bij fruit een blij vende- plaats in de afzet heeft verkre gen. L Voor een giezonde ontwikkeling van bet veilingwezen is echter een vrijie keuze in de afzet- en aankoopmogcf lijk'heden c.q. een vrijwillig aanvaar den van de statutaire veilplicht een eerste vereiste. Spr. acht het funest deze ontwikkeling! doior dwangmaat regelen te willen forceren en 'bii een vrije ontwikkeling te zwakike vei lingen door Staatsprotectie te be schermen. Door aan de veilingen middels een momgpalie de positie te geven, wélke de goed geoutilleerde veilingen zich eerst hebben verwor ven door met mioeite en inspanning het vertrouwen van kopers' en aan voerders te winnen, worden havenr dien tal van misbruiken In de hand gewerkt. Juist op fruitgebied, waar een aantal veilingen door de aard van het product, de aard van (de af te sluiten transacties en de graad van ontwikkeling van het veilingwezen niet die positie hadden bereikt als practised alle groëntenveilingein én reeds een groot aantal fruitveilingen uit eigen kracht hadden verworven, doet zich dit gevaar gevóélen. Een dezer misbruiken bestaat in de door de publiekrechtelijke veilplicht volko men onjuiste basis van veilinjgfinain- ciering, waarbij' vele veilingen hoge kosten declareren voor practised on betekenende werkzaamheden. Dat dit funest is in èen tijd van scherper wordende concurrentie in binnen- en buitenland, behoeft geen betoog. Reeds nu ligt, ondanks de publiek rechtelijke veilplicht, het zwaartepunt bij' .de kwaliteitscontrole niet bij de veilingen, maar bij het U.C.B. ép is de praktijk, dat aan de grens nog veelal moet worden afgekeurd en oveïjgesorteerd, wat biji .de vóór-keur is goedgekeurd. i De Staat is steeds een sléchte com pagnon gebleken, deze wil wel delen in de winst, doch is niet thuis als het omgekeerde het geval is. Ook uit hét Land van Heusden en Altena komen veel klachten over de Veilplicht en uit de talloze malen, dat spr. een over treder voor de Bossche Rechtbank moest verdediglen, is hém gebleken, dat ook hier tegen de voorschiriftén woédt gehandeld, iets Wat 00de niet anders kan. Immers hét Centraal Bu reau v.d. Tuinbouwveilingen, kwam ovengloed als elke teler, handelaar of veiling! reeds in conflict met de gel- laende voorschriften, toen het ging over de levering van 'kroot, waar voor geen afzet was 'te vinden en dit zelfs op 2 pnuten. Het bestuur heeft contact gehad met kiamierléden en ambtenaren van het betreffende departement, Mie allen aan' de kant staan van de vakgroep voior 100 pet. 'Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door enige personen fg!ebruik gemaakt, die door de heren Vos en Schenderling werden beant woord. De laatste klon constateren^ dat ook hier, als overal elders, waar reeds dergelijke vergaderinjg(en zijn tiehouden, geên bewijs is opglesonjjd, at pleit voor het 'hanidhaven van de veilplicht. I De beer Schrieuders van de veiling Veen, verklaarde dat deze veiling niet tegen opheffing van de. veilplicht is, deze Zou het liefst alles vrij willeb hebben. De bewoners van het Land van Heusden én Altieina 'haken naar vrijheid. iMr. Schenderling! deelde nog me de, dat door de Algemene Neder-*, landse Bond van Groenten- en Fruit-1 exporteurs, in samanwerkinjgL met de Nederlandse Bond van Verzendhande- laren in groenten en fruit en de Nederlandse Bond van Fruitpachters, een adres is gericht aan Z.Exc. de Minister van Landbouw, 'Visserii „en Voedselvoorziening om tot de ophef fing van de veilplicht te geraken. In dit adres wordt bijzonder de aan dacht van Zijne Excellentie gevraagd, voor het alternatief van afschaffing van de publiekrechtelijke veilplicht. Deze is een noodzakelijke en conse quente Overheidsbemoeiing mél het veilingwezen en wel in concretoi ten aanzien van de voljgemicte punten: de efficiency van het veilinlglappiaraat, mede voor wat betreft het aantal vei lingen de hoogte der veilinjg|percen-' tages en -heffingen; de financiering der veilingende outillage der veilin gen en de beoordeling van en conn trole op de door hen aan aanvoer* ders en kopers geboden service de 'hantering en toepassing van de; pu bliekrechtelijke veilplicht (wellké op zich veelal "zeer willekéurig en on billijk is). Dierhalve het tegendeel van een door Zijne Excellentie nage streefde vermindering van Overheids invloed en van bekte mtioiningl van de eigen verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven. Adressanten zijln er te vens 'van overtuigd, dat een zodanige Overheidsbemoieimgl met ons veiling wezen eien affront ziou zijn jegens het hoogontwikkelde veilingwezen uit a.m. het Westland, het Zuid-Holland se Glasdistrict en Niaard-Hialland en o;ok jegens de goed geoutilleerde fruitveilingen, die ook zonder die pro tectie van de publtekrechteljjke. veil plicht zeer wel in staat zijin zich te handhaven. 1 De heer v. Duist sloot met een woord van dank tot de aanwezigen en de sprekers. ALMKERK De Burgemeester dezer ge meente maakt bekend, dat, bij de verkiezing der Prov. Staten, de kie zers, in plaats van in de gemeente, op welke kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stem ming kan deelnemen. De kiezer kan in die andere gemeente niet bij vol macht stemmen. Wanneer de kiezer van deze bevoegdheid gebruik wenst te maken, moet hij uiterlijk 14 da gen voor de stemming, zich ten ge- meentehuizie vervoegen, om op te geven in welke gemeente liij wil deel nemen aan de verkiezing. DUSSEN Heden Donderdag 9 Maart, des avonds om zeven uur, hoopt voor de Chr. Ger. gemeente op te treden, Ds. E. du Marchie van Voortnuyzen. Er zal dan bidstond worden gehou den vooir het gewas. Bij de Ger. Kerk alhier, is be roepen als hulpprediker V. K. Kui- Venhoven, hulpprediker te Abcoude. Op Donderdagavond 16 Maart zal in café hotel Heessels, door de Stichting het Hoogeland, Chr. Vere niging tot instandhouding van ar- beidskolonies en opvoeding, een film gedraaid worden over het werkdier stichting en de bijfilm „Zijn schuld alleen." Des middags wordt een kinder voorstelling gegeven. Elke 100ste be zoeker ontvangt een verrassing. EETIIEN Uitslag van de aanbesteding gehouden op 3 Maart tot bet ma ken van een duikerbrug van gewa pend beton met bijkomende werken te Meeuwen voor rekening van het gem.-bestuur van Eiethen. M. S. Kramer, Bab.-Broek 14,916 M. Hoeke, Nieuwendijk 14,856 1:1. Timminga, Vught 14,500 Aannemersbedrijf „De Oost hoek", Uden 14,200 Gebr. Öoine, Raamsdonk 14,042 Fa. v.li. A, P. Volker, Sliedrecht 13,985 Fa. A. Rosenbrand, Capelle 13,970 Jac. Bleijlevens en Zn. Geer truidenbe rg 13,950 Gebr. A. en C. S traver, A linkerk 13,500 Elshout endeBont, Raamsdonk 12,999 W. J. Manshouwer, Sleeuwijk 12,999 C. Vos, geeuwen 12,995 H. Kleinloog, Genderen 12,990 Gebr. Looyens, Hilvarenbeek 12,100 Co-lijn en Ippel, Nieuwendijk 11,010 LAND VAN ALTENA Door de A.R. partij is in de ze streek voor lid van die Prov. St. candidaat gesteld: 1. W. J. de Jong te Almkerk; 2. D. A. v. d. Schans te Drongelen; 3. Mr. G. A. Bax te An- del en 4. L. J. Vogelaar te Andel. Met de „Kóta Inten" zulten omstreeks 15 Maart a.s. te Rotterdam arriveren de volgende militairen uit deze streek: A. A. v. Balen, Brakel; G. Th. Boterbloem, G. v. Putten en D. v. d. Stelt, allen Nieuwendijk; J. H. v. Elzelingen, Werkendam en H. Arend se, Wijk. t Met de „Volendam" zullen op 22 Maart arriveren: M. die Heer, Wer kendam; J. v. d. Stelt, Nieuwendijk; J. Kant, Woudrichem; H. Kant, Gies- sen; J. P. Kant, Sleeuwijk; J. de Keijzer, Werkendam; B. H. v. d. Meijden, Brakel. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA Door de betreffende gemeen tebesturen in het Land v. Heusden en Altena zijn in de maand Februari 1950 de volgende bouwvergunnin gen afgegeven: Bouw woonhuis H. A. v. Veen te Wijk, aannemer A. C. M. Honcoop te Veen. Herbouw woonhuis Wed. M. v. Tilborg-Versteeg te Wijk, aannemer W. van Wijk te Aalburg. Bouw dubbel woonhuis te Wier- Ons Feuilleton A door W» Kerremans 29. „Ja", antwoordde Reinders, „hij houdt van een straffe borrel". „En beeft hij ook schulden?" „Ja, daar schijnt hij! Wel last yam te hébben". „Is hij nojgl z'o... losbandig! als woegler „Óch", poogde Reinders te ontwij ken, ,,'nvos verliest wel 'zijn harem". „Drank, schulden en vrouwen", herhaalde Roelants, „en daarin Yon- ca Hii1 kneep zijn handen kkirampach- thgt samen. „Je moet nu niet daidelijk het er gi ste denken", voerde Lydie veront schuldigend aan. „Ik geloof dat zij het samen wel kunnen vinden". Roelants lachte grimmig. „Kan zij niet scheiden?" „Dat weet ik niet", zei Reinders, maar hij stopte haastig en Lydie ver volgde: „Ik gteloof niet, dat daairvam spra ke is getveest. Ik denk wel dat hij npgl vain haar houdt". Roelants knikte alteen maar. Hij 'begreep wat hem verzwegen werd en dat „de toestand voor Yionca veel enger was dan zijin vrienden hem wil den vertellen. „Wil je mij een genoegien doen", vroeg hij Reinders. „Kaïn je mij oj> gieven, waar Uilen'burgh in garni zoen is. Je kunt dat zohjder risico doen, want ik beloof je dat ik niete tegien hem denk te ondernemen". „Ik wil dat met plezier doen, maar als je er niets mee wilt aanvangen, wat helpt het je dan of hij: in Gor-i cum of eigens anders is". ^Misschien dat ik Yonca ehiige hulp kan doen toekomen door tussen komst van anderen". „Goed, ik zal het je morgén zeg gen. Het is volstrekt geen g|ebeim en ik ga ef dus niet voor puliten mijn boekje". Terwijl Reinders sprak dacht deze aan hetgeen Lydie en hij wisten om trent Jo's ellendig huwelijk. In de loop' van haar 17 e jaar waren zij gehuwd op aahdrlngien van Uilen- urgh. Enige maanden had de mlan zich (goed gedragen, hoewel hij al zeer spoedig koeler was geworden jégjens Jo. Diaarna had hij zijn oude leven hervat van drank en vrouwen. Hij had overplaatsing moeten vragen 'bij de vesting artillerie, omdat zijn middelen hem niet langer veroor loofden paarden te houden en het duurdere leven bij een bereden wa- Ïxen te blijven leiden. Hij verwaarr oosde zijn dienst, was rëeds twee maal door zijn hoogsten chef ge waarschuwd, hij had steeds meer moeilijkheden met zijn crediteuren en kon geen crediet meer krijgen of nieuwe leningen sluiten. Jo, wist Reinders, was al voor haar 18 e jaair diep ong'elukkig geworden en had na haar huwelijksdag weinig geluk kige uren gekend. Haar moeder had veel zelfverwijt dat zij toestemming had gegeven tot die verbintenis; zij ging zwaar iglebukt onder bet lot van haar kind, waarvoor zij zichzelf ver antwoordelijk stelde en de .opgewekte levenslustige vrouw was in die jarén sterk verouderd en somber géworden. Reinders zou zijin vriend niet graag alles willen verteléin, wat hij; ovér Uilenburglh wist. Het gevaar was lang niet denkbeeldig, dat de onwaar dige officier genoopt zou worden ont slag te nemen uit de dienst en dfa)n geen ander inkomen zou hébbén 'dan een belachelijk ktein pensioen. Schul den, drank, vrouwen, geen plichts gevoel, geen verantwoordelijkheidsbe sef, gleen liefde meer voor zijn jonge vrouw, armoede. De arme Jo moest bii dien (ellendeling leven, nog trach ten voor hem te zorgen en vain het; armelijk inkomen stand op te houden. Het was goéd, dat zij, niet verder op het onderwerp ingingen. Hij vond dat Lydie reeds ,te veel had gjezfögd. Karei kon immers1 toch niets doen om Jo te helpen. Het maakte heml alleen maar verdrietig te weten welk droevig lot zijn verheerlijkte Yonca had ;g|etroffen. De volgende dag op zijin bureau zocht Reinders op, waar op dat ogen blik ie luitenant Uilenburglh was ge plaatst en toen zag! hij tot zijn schink, dat deze vier maanden geleden was weggestopt op een onbeduidende ad ministratieve betrekking bij de ar tillerie in Utrecht. Als hij, dat aan Roelants zei, z!ou deze het er natuurlijk niet bij Jaten. Hij. zou het adres van Uilehfbfuftiglh vinden, misschien Yonca gfaan bezoe ken en wie weet, wat daarvan het gevolg zou zijn. Zoal geen moord en doodslag, dan toch nieuwe schan dalen met alle .gevolgen daarvan voor "*!le ongelukkige Jo. Maar wat dan? Hij kon hem niet wijsmaken, dat hij het igarnizoen van Uilenburglh niet wist, er stonden Roe lants genoeg wegen open om dat Zon der veel moeite te vernemen. Hij kon hem ook niet misleiden door een andere stad1 te noemen waar Uilenburgjh thans zou liggen, want bok dat zou ,g|auw aan de dag komen en hij zou dat zijin vriend zeer kwa lijk némen, hem te hebben bedrogen. Reinders besprak het moeilijke ge val met Lydie en samen kwamen zaj tot het inzicht dat Reinders het wel moest zéggen, dat Uilenburjgh in Utrecht woonde, maar dat zaj hem tevoren de belofte zoïu eisen niets te ondernemen tegein hem. „Nu moet je eens luisteren", be gon Reinders tegen zijn vriend. „ïk neb nagekeken waar Üitenburgjh ligt en ik zal je dat mededelen, maar ik ■heb nog eens nagedacht over je vraag en tnijn opmerking daarover. Je moet nu deugdelijk er van door drongen zijn dat jé Jo bij haar moei lijk bestaan geen lüeuwe moeilijkhe den mag brengen, ook al zoiuden je bedoelinjgén nog z» mooi zijin. Elke stap die jiji zouidt doen pin haar te helpen moet haar nieuwe 1 zorgen, nieuwe ainigsten brengen. Daarom wil ïk je het adres alleen géVen als je mij op handslag belooft mets te onderne men ten opzichte van Jo vooir je mij! daarvan kennis hebt gegeven. Je be grijpt wel dat dit geen bemoeizucht is, maar ik heb de pretentie betier te kunnen beoordelen wat je in dat .geval moet laten en wat je misschien zoudt kunnen doen. Ik "kan je niet alles zeggen, maar geloof mij dat het zo is. Later zal ik je nofg wel eens meer hierover vertellen"- „Niet nodig", beet Roelants. „Ik heb heel goed verstaan wat jullie niet hebben willen zeggen en dat Jo's leven veel ellendiger is dan jullie tegenover mij' wilt erkennen. iMaar de belofte dié je van mij vraagt wil ik je ge ven en ik kan nu ooik wel gissen, dat die vent tegenwoordig in Utrecht is omdat je anders zulke voorzorgsmaatregelen niet genomen zoudt hebben. Het is toch goed, dat ik dit weet. Ik ben er nu op voor-/ bereid dat ik op zekere dag ineens tegenover Yonca zal komen te staan, en ik zou er niet zeker van zijln, dat ik mijn zelfbeheersing niet verloren zou hebben, wanneer dat gebeurd was zonder deze voorbereiding'^ (Wordt vervolgd). Maakt Uw tanden mooier en mooier.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5