C. P. VAN DEN HOVEN 5&X M6Ul> TCUUG 2>9 c&. Hallo Hallo IZ. O VER WEEL, B.-Broek Het Internationale Hof van Justitie „ERRES" - HEET HET Technisch Bureau «ELG O» NAAR KANTOOR Aan de rand van die glemeemte 's Gravenhagie rijst majestueus het se rene en statigle gebouw van het „Vre despaleis' 'op, temidden van de sier lijk aangelegde tuinen een waar dig symbool van internationale ge rechtigheid en van een vr eedzame op lossing! van onderlinge geschilpunten der volkeren. Langie tijd, tot kort "voor de Eer ste Wereldoorlog, heeft dit gebouw, liggend in het land van de Vader van het Internationale Recht, Hugk> de Groot, het eerste Wereld Ges rechtshof glehuisvest sinds het begin van de bestaansperiode van het mens dom; eri later is het tevens 'de zetel gieworden van de twee 'hoogste gje- rechtshoveïi ter wereld, eerst van het Permanente Internationale Hof van Justitie van de Volkenbond en pu van het Internationaal Hof van Jus titie der Verenigde Naties. „Sol Justitiae illustra nos" (Miogie de Zon der Gerechtigheid ons ver lichten), dat is het toepasselijke mot to dat in een omlijstipg is aange bracht boven de hoofdingang van het „Vredespaleis". Het was dit verheven ideaal, het oprichten van een „Vredestempel" in een ontredderde wereld, dat de stich ter van het iglebouw, Andrew Carnie- igje, de zoon van een Schotse hand wever in Dumfrine, er toe inspireerde een deel van zijn fortuin beschikbaar te stellen voor de oprichting! van „een Internationaal Gerechtshof, waar van de deuren zullen gleopeod blijven in vredestijd e;n gesloten worden in een tijd van oorlog". In vele opzichten is deze droiom verwezenlijkt. Overeenkomstig! de sta tuten houdt het Internationale Hof van Justitie het Iglëhele jaar door zitting en is bereid om iedere kwes tie op rechtskundig gebied in behan deling te nemen. Het ziet er dit jaar naar uit, dat; de drommen bezoekers, die dagelijks naar het „Vredespaleis" stromen en onder igteleide van een gids de tocht door de ruime corridors en prachtige, zalen maken, meer dan ooit tevoren igielegenheid zullen krijjglen het Hof in actie te zien. Deze actie kan tweeledig zijn: in de vorm van een uitspraak in een ge schil waarbij1 slechts Staten partij kunnen zijin; of in de vorm van een advies over rechtskwesties die aan het Hof worden voorgelegd door de Algemene Vergadering of de Veilig heidsraad, en onder speciale voor waarden ook door andere organen der Verenigde Naties en bijzondere instellingen. In Februari van dit jaar kwam het Hof reeds eenmaal bijeen voior een openbare behandeling1, toen de leden dat zijn de vijftien rechters, allen waardige bejaarde "heren gekleed in lange zwarte toga s met kanten ja bots onder de stijve kraag toe luisterden, terwijl een prominent Frans rechtsgeleerde het standpunt van zijn Regiering uiteenzette betref fende de kwestie van de toelating als lid der Verenigde Naties. Voor het einde van deze maand zal het Hof de t weede zaak van dit jaar in behandelimjgi nemen en in een reeks van openbare zittingen een rechts kundig vraagstuk behandelen, be treffende de nalevinlg van verdragen, een kwestie, die naar voren is geko men uit de beweerde schend ingj der rechten van de mens door drie Bal kan Staten, onder andere in verband met de berechting van de Hongaarse Kardinaal Mindszenty. De derde zaak op de agenda van het Hof voor 1950 betreft de status van Zuid West Afrika. In al deze gevallen werd het ad vies van het Hof ingewonnen, door de Algemene Vergadering! die een toenemende neiging vertoont iom bii wettelijke geschilpunten eien beroep op het Hof te doen. Tot op beden heeft het Hiof zijn mening; gegeven over twee punten; het ene betrof de voorwaarden tot toelating als lid der Verenigde Na ties (deze kwestie was een andere dan die welke nu door het Hiof be handeld wordt)het tweede betrof de vergoeding van schade geleden in dienst der Verenigde Naties (een kwestie die voortkwam uit de miootid op Graaf Folke Bernadotte in Pales tina en het verlies aan mensenlevens .bij1 de staf van de Verenigde Naties). E^n rechtsgeding, wel te onder scheiden van een verzoek om advies, is slechts in één geval gevoerd, te weten het incident in die Straat vain Korfoe tussen het Verenigd Ko ninkrijk en Albaniëbij de uitspraak werd Albanië onder de internationale wet verantwoordelijk gepteld voior de explosie waarbij ,44, Britse zeelieden gewond werden en aan twee 'Britse torpedojagers schade en verlies werd -toegebracht. Als rechtsgeding zullen in de loop van dit jaar nog drie nieuwe geval len in beihandeling komen ©arantie Boekhoudingen Belastingzaken ACCOUNTANTSKANTOOR HEUSDEN, Tel. 98 Burchfstraat W 55 WAALWIJK, Tel. 354 Grotestraat 59 Kantoor HEUSDEN geopend: Maandags tot en met Vrijdags van 9—12 en van 1—5 uur; Zaterdags van 9—12 uur; tevens Donderdags avonds van 7—8.30 uur. ea 1^-4 OCR IZ. OVERWEEL, B.-Broek. VAN DER HEEM - MAAKT HET STOKVIS - VERKOOPT HET Technisch Bureau „ELGO" kan het U leveren Ook voor Reparatie van Electrise Apparaten VAKKUNDIG EN BILLIJK (iDe visserijkwestie tussen En- igleland en Noorwegen; (2) die zaak tussen Frankrijk en Elgtypte betref fende de rechten van Franse burigleirs in Egypte; env(j) het geschil tussen Columbia en Peru over het asylrecht. iNiet alleen "in zijn beginselverkla ringen, die vastgejegld zijn in het „Statuut", maar ook in zijn gebrui ken en voorschriften staat bet Inter nationale Hof van Justitie in belang rijke mate onder invloed van die be ginselen en richtlijnen die vastge steld werden door zijn voorgangen, het Parmanente 'Internationale Hof van Justitie. De traditie van het voormalige' 'Permanente Hof wordt oiok door per soonlijke banden voortgezet; twee van de huidjge rechters hebben ook be hoord tot de Staf van het Permanen te Hof ,(n.l. José Gustavo Guerrero, van El Salvador, die als eerste Pre sident van het Internationale Hof zjjn functie gedurende de vastgestelde ter mijn, van drie jaren vervulde en nu als Vice-Presidênt zijn negende' jaar als rechter voort-zetde tweede in Charles de Visscher van België) en dezelfde continuiteit in de bezetting van de staf vindt men bij bet Secre tariaat van het Hof, waarvan velen, zo niet de meestem, zijn overgenomen van bet Permanente Hof. Hoe is nu de werkwijze van het Hof? - Reeds lanlg voordat een kwestie -rijp is voor openbare behandeling wordt er door de rechters in besloten zittingen aan gewerkt, en een, grote hoeveelheid routine-mededeling|en is verzonden -door he/t Secretariaat van bet Hof, of zoals bet officieel ge noemd wordtde Griffie (waarvan de totale bezetting uit 28 mensen bestaat). Het Hoofd van bet Secretariaat, die Griffier, wordt gekozen door bet Hof, en in verband met de belanigjrijke juridische en internationale functies die hij moet uitoefenen, mioet hij een man zijn met vele kwaliteiten een geroutineerd rechtsgeleerde en een tactvol diplomaat, terwijl hij' te vens o.p de hooiglte moet zijn met bet werk vari internationale prgamisaties. De tegenwoordige Griffier is Dfr. Edwarcl Hambro en' de plaatsvervan gende Griffier is de heer J. Carnier- Coignet. Als een zaak bij' het Hof aanhan gig wordt glemaakt, is bet de taak van de Griffier ervoojr te zioigiem, dat deze wordt „'geplaatst op die rol", een igrote rol van prachtig geschept) Hollands papier. Tevens moetien on middellijk mededelingen over de nieu we zaak gezonden worden aan allen, die er mee te maken helbbien, alsmede aan alle Staten en partijen die ge rechtigd zijn voor het Hpf te ver schijnen. Vervolgens is het mogelijk, dat het Hof, noig vóór het begin der openbare behandeling1, sehrifte- ke verklaringen ohtvangt. Deze wor den dan in strikt geheime .zitting door de rechters besprokenmeestal vinden deze zittingen plaats in de glracieuse Ferdinand Bol-zap.1, zo ge noemd naar de grote doeken aan de wand van de beroemde Hollandse schilder Bol (buitenlandse bezoekers brengen abusievelijk de naam nog wel eens in verband met het woord „ball" bal, menend dat het Hof een ,eigen balzaal beeft). gesloten enveloppe, inhoudend huil naam en adres en op de buitenzij de vermeldend hun motto op lie zenden aan die HoogEd.Gestr. Heer Commissaris der Koningin in de Pro vincie Noordbrabant. Voor deze prijsvraag stellen Ged. Stalen van Noordbrabant de vol gende prijzen beschikbaar: le prijs f750,2e prijs f250, en verder enige eervolle vermeldin gen. De inzenders behouden alle rech ten van hun ingezonden stuk met dien verstande, dat, bij toekenning van een prijs, zij hun stuk op de gebruikelijke voorwaarden beschik baar dienen te stellen voor hel ama teurtoneel," Nu er tegenwoordig zoveel werkende en studerende vrouwen zijn, is de behoefte aan eenvoudige, practische en toch goed zittende kleding veel groter geworden dan voorheen het geval was. Dat dit van in vloed is op de lijnen van de nieuwe mode, spreekt vanzelf, zodat er zeer veel daagse jurkjes worden gemaakt, en in de confectie worden verkocht. Natuurlijk heeft ook de vrouw, die zo gelukkig is om haar eigen garderobe te kunnen vervaardigen, behoefte aan deze modellen, zodat het ons verstan dig leek om een tweetal simpele en toch elegante daagse jurkjes te geven. Beide modellen hebben een driekwart lange mouw, doch ze kunnerf ook heel goed wor den gemaakt met lange mouwen. De japon wordt hoog gesloten, omdat dit het han digste is bij het werk, doch desgewenst zijn beide modellen geschikt voor een revers- kraag. K 3690/2. Deze japon heeft een geplooide voorbaan, terwijl middenachter in de rok een naad is aangebracht. De driekwart- lange mouw heeft een brede manchet. Het model is sterk getailleerd met vrij lange figuurnaden. Benodigd voor 96 cm. bovenwijdte ongeveer 3 m. stof van 140 cm. breedte. K 3691/2. Dit model ls zeer jeugdig door de geruite stof. De aardige klokkende baantjes ln de voorbaan van de rok geven een prettige wijdte aan het model Voor het schouderstuk, dat alleen op het voorpand ls aangebracht, ls de stof schuin genomen. Benodigd voor 88 cm. bovenwijdte ca. 4 m. stof van 90 cm breedte. De knippatronen van deze modellen zijn bij vooruitbetaling per postwissel f 0.95 bij „Bella" Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66. Utrecht, te bestellen. K 3690/2 is verkrijgbaar voor 90. 96 en 102 cm. K 3691/2 voor 88, 94 en 100 cm. bovenwijdte. Deze modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. TONEELPRIJSVRAAG. Naar wij vernemen schrijven Ged. Staten van Noordbrabant, na over leg met de Prov. Toneeladviescom missie en in samenwerking met „Die Soveneyne Camere" bond van liet amateurtoneel in Noordbrabant, leien prijsvraag uit, ter verkrijging van een goed toneelstuk voor het Bra bantse toneel. Voor deze prijsvraag worden de volgende eisen gesteld: 1. het stuk dient te zijn een nog niet te voren gepubliceerd toneel stuk, handelend over de Brabantse geschiedenis of folklore, of behan delend het huidige Brabantse leven, of een ander passend onderwerp; 2. het stuk moet een zodanige speelduur hebben dat daarmee een avond gevuld kan worden en ge schikt zijn voor het Brabants ama teurtoneel in al zijn geledingen. Inzendingen worden vóór 1 Sept. 1950 ingewacht bij de Toneeladvies commissie van Ged. St. (Prov. Griffie te 's-Bosch), welke commissie de in zendingen zal beoordelen, daarbij o.h)bijgestaan door de heer Bern ard Verhoeven. De inzendingen dienen te geschie den onder motto; tegelijkertijd met de inzending dienen inzenders een Rijmen van Tijmen ZO N VOS/ Klaas Fuchs, die loze Duitse vos, Verloor nog niet z'n streken Ofschoon genaturaliseerd, Doet hij thans van zich spreken. Heeft Engeland dat 1111 verdiend, Aan deze dwaze man? Die net als kinderen nog geen Geheim bewaren kan! Vier malen heeft hij nu alree Zijn vaderland verraden. Is 't wonder dat die Engelsman, Met iSlmaad wordt overladen? De vijand heeft op dezie wijs, Een. voorsprong dus gekregen 't Atoomgeheim werd hem beleend, Langs vele kronkelwegen. Klaas Fuchs heeft op diie wijze dus Gegeten van twee wallen, Wat kan ook een geleerde zelfs, Heel diiep tot 't kwaad vervallen. In elk geval is 't nodig dat Die vos goed wordt gestraft, Opdat hij nog niet vaker weer Inlichtingen verschaft. Zeg, zouden er in Nederland Ook zulke vossen lopen? Die voor een appel en een ei Hun vaderland verkopen? Nu, als zo'n vos de passie preekt, Moet j'op je ganzen passen, Opdat de vijand onverwachts, Ons weer niet komt verrassen. TÏJMEN. Weg met de aohraal' watervlekken die sohrik ven de Huisvrouw. SUPER GEHIAKKELtJQ gaet nu 't waeaen. Boenen, wrijven, blektB loruoed afgeaohaft. SUPER FLEURIG wordt 't bonte goed, el lb 't water nóg zo haft» SUPER- VOORDELIG Os prijs blijft als U geen prachtige resultaten behaalt! Zó sekerzijn wij van onze zaak, dat wij het aan durven U deze royale aanbieding te doen. Indien U de voorschriften, afgedrukt op elk Radion- pak, opvolgt en desondanks niet een prachtresultaat krijgt, betalen wij U dubbel de prijs van een pak Radion terug. Schrijf dan aanRADION ADVIES BUREAU, Bezuidenhoutseweg 37, 's-Gravenhage. Voeg erbij de ledige Radion-verpakking met eventueel restant Radion en vermeld naam en adres van winkelier. O&e direct eerstvolgende keep de Was met SUPER RADION /iT ff]ff] tafl cq GEACHTE CLIENTÈLE Nu het voorjaar begint, is weer de tijd aangebroken, voor het grondig herstètlen van landbouwtuigen. Steeds voorradig alle onderdelen voor landbouwtuigen. Verder nog een grote partij waterdichte groene en zwarte oliegoedaren vanaf f 8.25. Tevens een partij Heren- en Kinderiaarzen, diverse maten. Grote voorraad Kledingsmeer, zowel groen als zwart, voor oliegoederen, ook nog bruin en crème voor lederen jassen. Verkrijgbaar aan het bekende adres Hiermede verklaart ondergetekende, dat hij wegens ziekte aan J. A. V. d. KOLK opdracht heeft gegeven, zijn financiële zaken te regelen. Uw welwillende medewerking wordt ten zeerste op prijs gesteld. Minzaam aanbevelend, Wasmachines, Wringers, Stofzuigers, Boenmachines, Rijwielen, Radio's Alle „E R R E S" producten op korten termijn of uit voorraad, desgewenst ook huurkoop Telefoon 12 Eethen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 8