AFWASBAAR KASTPAPIER Boekhandel Firma L. J. VEERMAN, Heusden Wachters BI] DE BALANS Bij voorjaarsbeurt verkrijgbaar in de de "klerkeraald en afigevaardigldén van de verschillende kerkelijke verenigin- giën. GENDEKEN Op 16 Maart hoopt de N.C. V.B. afd. Gen'derem, in de Geref. gaste r ie e e n vergadering te ho u den, pireker zal zijn de heer K. Rooiden-, buirjg, met het onderwierp„Het ka- irakter van, de plattelanidslbevolkinig!". Die muziekver. „Excelsior" al hier, hoopt deel te nemen aan het Nat. muziekconcours te HN^aarsen en zal dan uitkomen in de afd. Uitmun tendheid. Aangekocht door de heren v. d. Heuvel en v. d. Beek, de Gelderse stamboek- en premiehien'gst „Hei- mar". MEEUWEN Donderdag 16 Maart hoopt de Ger. Gem. Biddag te houden, waar hij hoopt voor te gaan Ds. v. Dam van Werkendam. Aanvang v.m.9.45, n.m. 2.30 en 7 uur. Door de Ned. Vereniging van ex-politieke gevangenen (uit de be- zettin: gis tijd), wiordt alhier op Woens dag i.5 (Maart een filmvoorstelling gegeven ten bate van de nagelaten betrekkingen van de omgekomenen in de Diuitse (gevangenkampen. Deze voorstelling vindt plaats in de zaal Korevaar en vangt ,adn om half acht. v NEDERHEMERT Zaterdag; 4 Maart j.l. hielid de Werkliedenvereiniging, „Helpt Elkan der", haar 12 e algemenie 'jaarverga ring in de „Naaischool". Om half acht opent de voorzitter de vergade ring, >K«ëet alle aanwezigen hartelijk welkom en betreurt het, dat de helft der leden aanwezig is. De voorzitter deelt mede, dat be schermheer Burigemeester Roseboom1, die een reidie zou houden, wegens ziekte niet aanwezig kan rijn, doch hoopte, dat de vergiaderinig toch een goed verloop mag "hebben en sprak de wens uit, 'dat 1950 een goed jaar mag Zijn voor de vereniging- De secretaris, de heer G. Dekkers, bracht verslag uit over het afgelopen jaar ,'dat zónder op- of aanmerkingen werd goedjgekeurd. De penninjgtaieester, de hleer G. v. d. Werken bracht verslag uit, waar uit bleek, dat 'de inkomsten f2.bo rger waren dan de uitgaven, zódat: m de financiële toestand van de kas weinig verandering was gekomen. Vprvol'gens had bestuursverkiezing plaats. Aftredend waren: Pemn. G. v. d. Werken en comm. Jac. v. d. Pol. Eerstgenoemde werd met algemene stemmen herbozen, terwijl in de plaats van Jac. v. d. Pol, die niet meer in in aanmerking wenste ffe. komen als bestuurslid, werd gekozen Gorst. 'Hak. Daarna had de inschrijving plaits voor het innen der contributie. In iNederhemert werd Jan van Aalst Gzn. de laagste inschrijver en voor de Rietschoot' Joh. Baks. Door de penningmeester werden twee trouwe medewerkers toegespro ken t.w. de heren Kant en Smits, die o;ok nu weer van hun belangstelling blijk iglaven eii die hun dagelijkse ar beid hebben ueerlgelegd wegens het verkrijgen van pensioen. Spr. dankte de beren voor hetgeen zij voor de Werkliedenve,rteniging hebben gedaan en hoopte, dat zij nog vele jaren van hun pensioen mogen genieten. Hij bood hen inamens de vereniging elk een doos sigaren aan. Pauze volgde, waarin de aanwe zigen getracteerd werden op choco lademelk en gebak. Er werden enkele prijzen en taarten verloot, ten bate van de kas. i Na de pauze declameerde G. v. d. Werken een gedicht getiteld„Vre de", dat aandachtig beluisterd werd. De heer C. v. d. Werken kreeg bet woord en igjaf een beschouwing van de Noorse delegatie, die ieen onder zoek instelde in Amerika naar de sociale verhoudingen van de arbei der eiï de werkgelegenheid. Men kreeg duidelijk te boren, hoe sterk de arbeider daar is georganiseerd' en welke lonefi daar verdiend wok- den in tegenstelling met de prijzen, die veel lager zijn en de ruime wo ningtoestanden. Alleen de landarbei ders en de arbeiders in die textielin dustrie staan nog ver achter bij de andere vakbonden. 0,ok is de 40- urige werkweek ingevoerd, zodat men twee vrije dagen per week heeft. De voorzitter dankte de heer C. v. d. Werken voor zijn mooie en in teressante lezing en sloot de vergade ring, na eerst een dankwoord ge sproken te hebben voor de opkomst der leden en belangstellenden. Het was een aangename en leer zame avond. OUDENDIJK Oorspronkelijk was de Hoge Maasdijk beplant met notebomen vanaf Veen-Woudricbem. I11 de eerste Wereldoorlog zijn er vele bonnen geveld, vooral te An- del, Giiessen, enz., zodat van de rij er maar weinig overgebleven zijn. Thans zijn de laatste notebomen te Oudendijk gekapt, doch 'een nieuwe rij is bereids weer ingeplant. SPRANG. De Vereniging van Prot. Kerk orgel- en Harmoniumbespelers voor de Langstraat en het Land v. Hens- den en Altena hield in 'de Ned. Herv. Kerk alhier een werkverga dering. Na opening door de voorzitter, werden door de secretaris de notu len der laatst gehouden vergadering gelezen, waarop de heer Bonis uit Sprang, liet opgedragen koraalspel vertolkte met Ps. 9, Ps. 10 en Ps. 130. Hierna kreeg de heer Romijn uit Almkerk gelegenheid zich te laten horen met ©en Praludium in Es van Wenzel en een variatie over „De Heer is mijn Herder" van Beitema. Tijdens de hierop volgende pauze werden door de secretaris twee nieu we leden ingeschreven, en is het le dental gestegen tot 21. Met ©en lezing over „De beteke nis van Sweelinck" hervatte de heer H. C. v. d. Hammen, uit Waal wijk de vergadering. Op de gele verde werkzaamheden volgde een aangename en leerzame bespreking. Na nog enkele huishoudelijke za ken besproken en de. werkzaamhe den voor die volgende werk verga dering, 'die D.V. te Sleeuwijk zal plaats vinden, geregeld te hebben, sloot de voorzitter deze vergadering en ging 'men gesterkt en hoogs tvol- daan huiswaarts. VEEN Woensdagmiddag a.s. zal er de Ned. Herv. Kerk een huwelijks inzegening plaats hebben, waarbij Ds. Haverkamp hoopt voor te gaan. WOUDRICHEM Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school alhier is tewerk gesteld Mevr. Hageman-v. d. Heuvel alhier. Tot Secretaris van het voor lopig bestuur van de Oud-leerlingen club van de Chr. Kweekschool te Gorinchem is aangewezen de heer W. G. v. Heetcamp alhier. Vorige week Zaterdag gaf de muziekvereniging „Kunst na Strijd" te Oudendijk onder leiding van de heer P. C. v. d. Wiel in de zaal van de v.m. kazerne, een uitvoering, wel ke goed bezocht was. De bescherm heer der vereniging, de heer Chr. v. v. Rijswijk, burgemeester dezer ge meente, heette de aanwezigen namens de vereniging welkom, waarna de vereniging enige muzieknummers ten gehore bracht, welke keurig werden uitgevoerd en blijk gaven van be hoorlijke studie. Het Vendel Woudrichem van de Oranje-Garde verleende medewer king op deze avond door het opvoe ren van een tweetal stukken, n.l. „Arm en toch rijk" en „Plicht of liefde". Laatstgemeld stuk brengt ons terug in de bezettingstijd en geeft meer bepaald een blik op de toen gevoerde verzetstrijd. De stukken werden keurig vertolkt en zonder aan een der mede spelenden iets te kort te doen, mag speciaal de rol van de huisknecht Jacob worden vermeld. Een en ander vormde een zeer mooie avond, Welke door Bur gemeester v. Rijswijk met een toe passelijk woord werd gesloten. WERKENDAM De fok- en contr olevereniiging „Nieuw Leven'hoopt heden Maan dagavond om half acht in ide sioicieteit' van de heer W. ide Wiaal te verga deren. Otaize dorpsgenoot, de rs te Lui tenant L. Diuinbouwer, is dezie weelc wegenis ziekte van zijn moeder, ver vroegd per vliegttuiigi uit Indonesië thuisgekomen. De zangvereniging! „Pro 'Musi- ca' 'alhier hoopt iop ,2e Pinksterdag in de iste afd. deel te nemen aan het zaaloonóburs te Vujgjht. De aanglekoradigdte vergjalde ring van de Chr. Vrouwenbond .alhier is uitgesteld tot Vrijdag 24 Maart a.s. Dinsdag, 14 (Maart a.s. hoopc de Herv. Meisjesver. „Febé" in de Nutsizaal haar jaarvergadering te hou den, ondier leiding! van Ds. die Bruin. Aanvang half acht. De 'bond van Plattelandsvrou wen afd. Werkendam-Biesbos ch, hield deze week een handwerktentoonstól- linjg, waaraan verschillende .attrct'ies waren verbonden. De opbrengst be droeg f230.en is geschonken aan het Groene Kruis alhier. WIJK Vrijdag]avoinidl ontstónd een be gin van brand in de woning van de heer 'Mans in de VeMstraat alhier, die door het kordate optreden dier be woners gelukkig bijtijds fooin worden 'geblust. Op het keukenfornuis stond een pan met kokend vet. Plotse ling sloeg de vlam in de pan en onmiddellijk verspreide 'het vuur zich door de keu ken. Met kussens wisten de bewoners juist op het nippertje de brand te blussen, waarbij de 'vrouw en man 'des huizes brandwonden opliepen, waarvoor geneeskundige, hulp moést worden ingierooepen. De brandweer behoefde bij: aan komst geen dienst te zijn. OP THUISREIS ZIJNDE MILITAIREN. Met de „Kota Intien" op 15 Maart en ,,'Volendam" op 22 Maart, zul len de volgende militairen uit on ze omgeving uit Indonesië arrive ren: P. M. Fitters, Herpt; J. v. Geffen, Ammerzoden; A. F. Kremers, Am- merzoden; Chr. Lommiers, Elshout; TI. A. de Looijer, Ammerzoden; C. TI. de Klijn, Waspik; J. A. v. Tiel, Ammerzoden en G. C. J. v. d. Aa, Elshout. ZUILICHEM Kort verslag van de vergade ring van de raad dezer gemeente, gehouden, op Donderdag 9 Maart des n.m. 4.30 uur. De Voorzitter doet enige medede lingen o.a. dat is geïnformeerd naar eventuele herbouw van de toren. De ze zal niet hoger dan nokshoogte van de kerk mogen worden opge trokken. De heer de Geus, architect zal opdracht worden gegeven de no dige plannen bij de desbetreffende instanties in te dienen. De Voorzitter deelt mede, dat met de centrale suikermaatschappij te Amsterdam overleg is gepleegd, om trent de centralisatie van liet suiker bieten verschepen. Eien en ander zal ten kantore aldaar worden bespro ken en het gemeentebestuur zal hier van in kennis worden gesteld. Besloten wordt met de Bank v. Ned. Gem. een geldlening aan te gaan, groot f14000 op annuïteits- basis, af te lossen in 50 jaren, voor de financiering van de bouw van een woning. Tevens wordt besloten de woning 'Waaldijk 194 onbewoon baar te verklaren en de onbewoon baarverklaring van het pand no. 137 aan te houden. Voorts wordt besloten, de Minis ter van Binnienl. Zaken te verzoeken de termijn, binnen welke de raden der "betrokken gemeenten hun ge voelens moeten kenbaar maken om trent de voorgenomen samenvoeging van gemeenten, te verlengen tot 15 Juli 1950. Op de vraag van de heer C. A. v. Veen, of de lijst, vermeldende de aansluitkosten, welke de bewoners verschuldigd zijn, is opgemaakt, antwoord de Voorzitter bevestigend. Hierna sluiting. Dinsdag 7 Maart j.l. keerde na een verblijf van ongeveer38 maanden weer terug uit Indonesië korp. B. Lobregt. Aan belangstelling heeft, het L. die dag niet outbro ken. Vele vrienden, buren, kennis sen e.a. kwamen hem gelukwensen met zijn behouden thuiskomst. Door de buurt werd hem een rookfaubeuii en rooktafel aangeboden, terwijl hem door het comité van het thuisfront een portefeuille met inscriptie werd ter hand gesteld als blijvend aan denken van de Zuilichemse burge rij De ten bate van Zuilicbems thuis front gehouden inzameling bracht f25,50 op. Ons Feuilleton door W. Kerremans 30) HOOFDSTUK VI. De bel luidt in de nacht. In Utrecht viel luet Roel an Ls niet moeilijk ook het adres van Uilen- burgh te vinden. Het bleek te zijn in ©en ver buiten hét centrum lig gende straat, met eenvoudige, klein burgerlijke woningen. Hij dacht in die dagen aan niets anders dan aan die mogelijkheid om iets voor Yonca te doen, maar hij kon geen enkel uitvoerbaar plan vin den. Het eerst nodige zou zijn ©en onderhoud 'met haar, maar hij kon niet zo' maar naar haar woning gaan en aanbellen. Enkele dagen na zijn terugkeer in Utrecht, toen hij aan het ontbijt zijn post door keek, vond hij daarbij ©en aankondiging van de verloving van Coba de Gneve met Henri Berkhout, Coba had met hem op de collegeban ken gezeten, maar hij vermoedde dat ze nu de studie wiel gestaakt zou hebben. Ook haar aanstaande echtgenoot kende hij oppervlakkig en hij besloot daarom naar de aan gekondigde receptie te gaan. Prettig vond hij zulke ceremoniën niet. Roelants liad dan altijd een zekere schroom te overwinnen. Het binnentreden in een salon met veel mensen viel hem moeilijk en hij moest zich geweld aandoen om zijn bevangenheid niet te laten blijken. Hij bestelde de vereiste bloemen en begaf zich op de receptiedag naar het adres. Terwijl hij in de hal het receptieboiek tekende hoorde hij in de twee kamers, waarin de ont vangst plaats had, al het drukke ge roezemoes van vele stemmen en het lachen der gasten. De stijve bediende opende de deur voor hem en nog voor hij ©en stap in de kamer had gezet zag hij Yonca. Zoals ©en sterk licht direct zijn aandacht zou hebben gehad, zo zag hij haar en alleen haar. Ze stond met een groepje bezoekers te praten en tegenover haar zag hij een officier in uniform, die hij voor haar man hield. Zijn eerste impuls was om. rechtstreeks naar haar toe te gaan, maar hij kreeg nog tijdig voldoende zelfbeheersing over zich zelf om niet ZO' opvallend tegen de vormen en gebruiken te zondigen. Met moeite zijn opwinding bedwin gend trad hij eerst op het verloofde paar en die ouders en zocht vorsend naai* de vereiste gebruikelijke geluk wensen. Hij onderhield zich kort piet Coba, maar moest al spoedig zijn plaats inruimen voor anderen, die ook het paar kwamen feliciteren. Rustig probeerde hij het groepje te naderen, waarbij Yonca stond. Hij wist, dat zij hem had gezien, maar ze had niet verder op hem ge let en toen hij bij haar was stond zij nog met haar rug naar hem toe gekeerd. „Dag Jo", zei hij wat schutterig. Zij wendde zich om en deed alsof ze hem nu pas opmerkte. „Zo Roelants," antwoordde ze kalm, „prettig jie weer eens te ont moeten. Laat me je eerst eens voor stellen." Zij noemde de namen der bezoe kers met wie zij in gesprek stond en de officier bleek inderdaad Ui- lenburgh te zijn. Toen hij werd voorgesteld stak hij niet als de an deren zijn hand uit naar Roelants, maar knikte hem ©en beetje voor naam toe. Zo was hij dus. Tiet was het type van de verboemelde man. Vermoei de waterige ogen, een opgezet ge laat, diepe trekken en een nogal schorre stem. Als Roelants niet ge weten had hoe hij was, dan zou hem dit bij de eersbe aanblik angstig dui delijk zijn geworden. En aan dat verdierlijkte wezen was Yonca gebonden. Yonca, die er bij stond in een veelgedragen japon met een uiterlijk dat in die weinige ja ren al de onmiskenbare sporen droeg van leed en strijd. Haar grote helde re ogen stonden nog even fris als vroeger, maar er lag een trek van bezorgdheid in. De fijne mond bleef vastberaden dicht geklemd en de prachtige, stralende glimlach, die Roelants zo bewonderd had, was niet onvermengd vrolijk mieer. Zij leed, zij was ongelukkig, heel haar gelaat en houding drukte het uit en hij wist, dat en kon niets doen om haar te helpen of te bevrijden van de wal gelijke kerel, die haar gevangen hield. Althans niet op dat ogenblik, maar hij zou niets onbeproefd la ten, hij zóu alle wegen beproeven in te slaan, om Tenminste haar droe vig "lot wat te verzachten. Hoe wist hij niet, maar dat hij niet zou rusten voor hij iets ten haren behoeve had bereikt, dat stond onwrikbaar bij hem vast. „Hoe maak je het?"? vroeg hij op de conventionele toon. „O dank je en jij? Je bent intus sen advocaat geworden, heb ik van Lydie gehoord. Bevalt de advoca tuur je nogal?" „Ja, ik ben bij Massink in de Ma liebaan. Het plan is dat ik daar een paar jaar werk en dan zijn prak tijk overneem." Terwijl zij dit onschuldige ge sprek voerden, zag Roelants hoe Ui- lenburgh zijn vrouw en hem beloer de en hij vreesde ook door Uilen- li urgh's "afwijzende houding jegens hem, dat Yonca's man iets wist oi vermoedde van Kareis gevoelens voor Jo. Hij besloot dus op zijn hoede te zijn om Yonca niet in nog grotere moéïlijkheden te brengen. Wat kon hij 'doen door te blijven? Men zag liefst die bezoekers van een receptie spoedig vertrekken om de beperkte ruimte niet tie blijven vullen, en bet nieuwe bezoek te hin deren, „Kom Jo, we gaan," gromde Ui- lenburgh. „Goeden middag". Hij gaf een collectieve knik naar. de overigen en verliet de kamer, zon der af te wachten, of Jo hem volgde. Dat sprak blijkbaar vanzelf. Hij haid bevolen en zijn vrouw moest ge hoorzamen. Jo reikte Roelants vluch tig de hand, hij zag dat zie hem, iets wilde zeggen, maar ze bedacht zich en. ging heen. Even overwoog Roelants haar (je volgen en als een goede kennis met het echtpaar op te lopen, maar hij' duchtte dat er voor Yonca scènes uit zouden voortkomen. Bovendien zou Uilenburgh al heel gauw een voorwendsel vinden om Roelants af scheid te doen nemen. Hij wachtte dus zo lang dat hij zeker wist dat het echtpaar het huis veriatien had en vertrok toen ook. (Wordt vervolgd). van het huis hebben de handen veel te lijden. Harmea-Gelei maakt ze weer zacht als zijde, gaaf en blank,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2