Voor de Vrouw Gemeenteraadsverslag Werkendam Het Menu voor Maart EENVOUDIG EN TOCH APART Het Internationale Hof van Justitie de Rechten, over die gehele wereld iii staat te stellen voor aanstaande auto riteiten over de problemen van die Intern. Rechtsverhoudingen te horen. Het Permanente Hof van Arbitra: ge dat liet vorig jaar zijn 50-jarig bestaan vierde, houdt een lijst bij van toekomstige arbiters, en is dus geen gerechtshof in de strikte zin van het woord. Sedert 1938 is geen gebruik moer gemaakt van de lijst van het Hof ten dienste van Arbitrage, en op het ogenblik schijnt de enige practische werkzaamheid van het Hof te be staan in het indienen van candida- ten voor de keuze van rechters hij het Internationale Hof van Justitie. In het verleden heeft het Hof van Arbitrage in totaal 23 Internationale geschillen bijgelegd, sommige van groot, andere van minder belang. Dit is ongetwijfeld geen onbelangrij ke prestatie, al blijft zij zeer veel ten achter bij hetgeen de stichters ervan hadden verwacht; want het Hof was^ het. kind van de eerste vre desconferentie te Den Haag in 1899 en liet was opgericht in een moedi ge poging om de onenigheden tussen de grote mogendheden langs vreed zame weg tot een oplossing te bren gen in een tijd, die toen bekend stond als het „Tijdperk van de Ge wapende Vrede". Sindsdien heeft de organisatie voor internationale samenwerking haar werkzaamheden over de gehele wereld uitgebreid, maar de noodzaak van onderling begrip tussen de vol keren en het verlangen naar vrede, dat die eerste moderne Europese Vredesconferentie in Den Haag in spireerde en dat ook Andrew Carne gie drong tot het beschikbaar stel len van fondsen voor een „Tempel des Vredes" die noodzaak en dat verlangen zijn wellicht heden ten dage nog dwingender dan een hal ve eeuw geleden. gehouden op Dinsdag 7 Maart j.l. des nam. 8 uur. len van een nieuw© veerboot, daar vermoedelijk het passagiersvervoer wel zal teruglopen. B. en ^V. hopen dat de brug er spoedig zal komen. Naar hun me ning zal het passagiersvervoer er niet zo vieel onder lijden, doch de bouw van een nieuwe boot komt al tijd nog eerst in de' raad. De rekening Maatsch. Zorg sluit met ink. en uitg. op f 10175,10. De gem.-rekening gew. dienst sluit met een saldo met inbegrip van 1946 en 1947 van f83,000. Het saldo was l' 18,000. De kap. dienst sluit meteen nadelig saldo van ruim f398,000, van dit bedrag is echter nog een groot deel te vorderen van het Rijk voor Woningbouw, enz. Het vieerbedrijf gew. dienst sluit, met een batig slot van ruim fllOOO. De kap. dienst met een nadelig slot van ruim f3000. Wordt, alzo vastgesteld. Hierna gaat die raad over in ge heime zitting voor het vaststellen van oninbare en nog te verhalen pos ten. kers, de overige plaatsen in de zaal en op de galerijen zijn bestemd voor de Pers en het Publiek. Het toneel is nu gereed voor de handeling. Na die openingsrede van de President vangen die afgevaardig den dier partijen aan met het afleg gen der mondelinge verklaringen, zij doen dit vanaf een plaats vóór de eerste rij zitplaatsen en juist tegen over die President. De officiële talen van het Hof zijn Engels en Frans, maar er mogen ook andere talen gebruikt worden. Bij de behandeling van de Korfoe zaak, bijvoorbeeld, hoorde men Al banees en Russisch. De vertaling ge schiedt in de zaalen gewoonlijk bedient het Hof zich van zijn eigen tolken. In de laatste tijd zijn in de zaal geluidsversterkers aangebracht om de accoustiiek te verbeteren. Na het horen der verklaringen (hetgeen zeer korte tijd, maar ook wel verscheidene weken in beslag kan nemen, zoals in het Korfoe ge schil), trekt het Hof zich terug. De beslissing valt zo< spoedig mo gelijk, nadat alle verklaringen mondelinge en schriftelijke zijn afgelegd, en nadien in besloten m geheime vergadering bij meerderheid van stemmen der aanwezige rechters is gestemd. De beslissing van het Hof wordt tenslotte in eten openbare zitting be kend gemaakt, met vermelding van redenen. De uitspraken van het Hof zijn bindend, en er is geen beroep op mogelijk. Behalve hel Internationale Hof van Justitie zijn in het „Vredespaleis" nog twee autonome instellingen ge vestigd, die er reeds vanaf het be gin verblijven: Het Permanente Hof van Arbitrage (met* zijn Secretaris Generaal en een klein secretariaat) en de Bibliotheek van d)e Carnegie Stichting, die met haar 250,000 boe ken, waar ondier een unieke en vol ledige collectie van die werken van Grotius, waarschijnlijk de beste bi bliotheek ter wereld op het gebied der rechtswetenschappen is. Gedu rende de zomermaandien, tijdens die vacantie der universiteiten, wordt in het „Vredespaleis" ook de „Acade mie voor Internationaal Recht" ge organiseerd, om daardoor diploma ten, functionarissen en studenten in l®/4 pCt. aan te gaan voor financie ring aanleg haven. De Voorzitter doet de mededeling dat definitieve aanvragen voor bouw terrein is ingekomen. Besloten wordt tot een vaste le ning gedurende 50 jaar, groot f 85,000 tegen 31/4 pCt. voor dekking der kos ten van de 6 gebouwde woningen in de Biesbosch. De heer v. Oord brengt namens de commissie tot het nazien van di verse rekeningen verslag uit en ad viseert deze rekeningen goed te keu ren. De lieer v. d. Stielt wijst er op, dat men voornemens is binnen af zienbare tijd met de aanleg van de brug Sleeuwijk-Gorinchem te begin nen. In dit verband zou men reke ning moeten houden met het bestel- Afwezig met kennisgeving, de he ren Baggerman ten Vermeulen. De Voorzitter Burgemeester de Bruyne opent de vergadering niét liet formuliergebed. Ingekomen stukken Enkele goedkeuringen van Ged. St. benevens enkele wijzigingen in. de verordening voor het Havenbedrijf. Schrijven van de lieer B. v. d. Werken e.a. aan de A. v. Drielstraat en K. v. d. Bendestraat, waarin on dertekenaars wijzien op de goede be sluiten. van de raad voor het doen van <1 oorlichting, doch wijzen ver der in hun schrijven op de vuilnis belt aldaar, hetgeen niet in het be lang is van de volksgezondheid. De Voorzitter zegt dat daarvoor reeds maatregelen zijn genomen, doch dat deze nog niet ten uitvoer zijn gebracht, evenwel hoopt men dal: dit spoedig zal kunnen gebeu ren. C. Ippel: Het bezwaar loopt toch over liet vuil wat daar ligt. en nog Steeds niet is afgedekt. Voorzitter: Dat vuil moet. in een gat gegooid worden en dan afgedekt worden met zand en dan is het ver holpen. C. v. d. Stelt: Ik ben. tegen de avond daar nog geweest, maar er hing nog een vreselijke stank. Is het niet mogelijk om hiermee direct te beginnen? Is dit niet mogelijk, kan dan. elke week b.v. niet een klein gat gemaakt worden, waarin het we kelijkse vuil gaat en dan direct wordt afgedekt. Het vuil ligt over een groot terrein. Voorzitter: Dit zou niet practisch en doelmatig zijn, want voor ©en week kan men geen klein gat ge bruiken. C. v. d. Stelt: Het vuil moet zo gauw mogelijk bedekt worden, met grond of iets dergelijks. Voorzitter: Het terrein is van dien aard dat het vuil niet voldoendenaar het achterste deel kan worden ge bracht. De heer C. v. d. Stelt geeft de Voorzitter in overweging ook eens te gaan kijken. Ër is voldoende re den lot klagen. Voorzitter: Ik heb me reeds over tuigd. C. Ippel: Als liet met zand afge dekt wordt, dient men er wel reke ning mee 'te houden dat het zand naar "beneden zakt. Vierder kan ik me bij het gesprokene van de heer v. d. Stelt aansluiten om wekelijks het vuil af te dekken. Verder wordt betoogt dat bij liet vuil ook nog viskoppen en verdere visafval wordt gedaan, hetgeen 'een vreselijke slank verspreid. Brienen: Nu er door de slagers zelf weer wordt geslacht, gaat daar ook veel vuil van mee. Is het niet mogelijk hiervoor een. regeling te treffen? Voorzitter: Is dat huisvuil of be- drijfsvuil? De ophaaldienst is slechts enkel voor huisvuil. Brienen: Dat. is wel waar, maar waar moeten wij dan met dat vuil blijven, dat is voor de slagers een grote nioeilijkheid Voorzitter: We zullen dit door geven aan de opzichter om te zien of er een regeling voor kan wor den getroffen. Besloten wordt die inzenders van liet schrijven, te berichten, dat. de zaak spoedig in. orde zal worden gemaakt. De Voorzitter doet mededeling dat 89 pCt. van de bevolking zich be reid verklaard liadden voor de mas sale doorlichting, terwijl 10 pCt.die wei hadden kunnen komen, niet zijn verschenen. C. Ippel: Zijn de deskundigen hier over tevreden of had het 100 pCt. moeten zijn. Voorzitter. Die deskundigen zijn wel tevreden, doch hadden het beter gevonden dat allen zich hieraan had den onderworpen. v. Oord: Die 10 pCt. die niet ver schenen zijn is dat meest door on willigheid. Voorzitter. Het is beter hierop niet verder in te gaan, doch we kunnen wel zeggen dat die 10 pCt. het belang van de gemeenschap niet gevoeld heeft, en dit is jammer. Daar de overdracht van de nieuwe haven, in zeer nabije toekomst zal plaats hebben, wordt: besloten ©en kasgeld lening groot, f75,000,tegen De komst van de rechters wordt aangekondigd door een ceremonie meester in zwart costuum met een zilveren keten om de schouders. Op luide 'toon kondigt hij „La Cour" aan en alle aanwezigen rij zen op om hun eerbied aan het Hof te betuigen. Dan schrijden de rechters, vooraf gegaan door de Griffier, langzaam en statig naar een verhoging die bijna de gehele lengte van de Grote Zaal beslaat en waarboven zich drie hogegebrandschilderde ramen bevin den met allegorische voorstellingen over die ontwikkeling van hel mens dom vanaf de primitieve tijden tot de periode waarin de oorlog als in strument dier internationale politiek wordt afgeschaft. De rechters nemen plaats achter ©en hoefijzer-vormige tafel, de Pre sident aan zijn rechterhand en de overige rechters volgens anciënni teit links en rechts van de Presi dent. Die Griffier is gezeten bij de rechters, aan ©en der uiteinden van de tafel. De afgevaardigden, juris ten en pleiters zitten gewoonlijk op de ©erste rij tegenover het Hof. Achter hien is een rij zitplaatsen gereserveerd voor voorname nezoe- II. Vervolg en slot. De besloten zittingen moeten even als de openbare zittingen bijgewoond worden door alle leden van het Hof. Het is dan ook noodzakelijk, dat alle rechters te allen tijde ter be schikking van het Hof staan en dat zij geen andere functie uitoefenen gedurende hun ambtsperiode bij het Hof, overigens is alleen de Presi dent verplicht in Den Haag te wo nen. Op de dag der openbare zitting komen de rechters uit Tiun privé vertrekken tezamen in tweie kleine raadskamers, waarvan die wanden versierd zijn met portretten van vo rige Presdinten en Bechüers van het Hof. Hier kleden de rechters zich in ambtsgewaad. Het hof staat bekend om zijn punctualiteit en precies op het vastgestelde ogenblik treden de leden, voorafgegaan door dé Grif fier, door ©en afzonderlijke deur de Grote Rechtszaal binnen, een hoge zaal met eikien betimmering, waar de zitting wordt gehouden. Oplossing Wedstrijdprobleem No. 9. De stand was Zwart: 7, 8, 9, 14, 17, 18, 19, 23, 24. 28 en 36 (11). Wit: 25, 30, 34, 35, 37, 38, 41, 43. 47, 48 en 50 (11). De mooie ontleding is als volgt- Wit: Zwart: N 38—33 28X39 48—42 39X48 412—38 48X26 of 31. 47—42 26 of 31x18 of 36X47 45—40 36X47 of 26 of 31X48 25—20! 47X40 20X 29 23X25 45X34 48X30 35X4! Goede oplossingen ontvangen van de henen: A. de Rooij te Dussen; A. Nieuwkoop te Oudheusden; T. v. d. Moeren te Veen; C. Schaap te Heusden; B. Ockers en Abr. de Joo- de te Meeuwen. Een nagekomen goede oplossing ontvangen van No. 8 van W. Nelis te Djakarta. Probleem volgno. 11. Zondag1: 'Mjacaroni met groen ten en gehakt custardvla met ge raspte appel of appelmoes. [Maandag: Witte bonen, toma tensaus, aardappelen, (dunsel. D'iiisdaig: Witte bonensoep aardappelen, prei verse wiorst. Wioiensda g!Stamppot raue raap stelen, ei wentelteefje. Donderdag: Aardappelen, sla van witlof, gestoofde vis. Vrijdag: Aardappelen, witte kool, bruine saus ;g!rüttenb)rii van kar nemelk. Zaterdag: Aardappelsoep ge bakken igfrutjes. Laten wij dit weékmenu eens na- gfaan: Zondafg: Deze keer eens geen soep vooraf en geen aardappelen, maar een schoteltje va:n macaroni. Voor vier personen 300 gr. macaroni m ruim water met zout koken. Die gr oenten ('b.v. 200 gr. soepglroienten) smoren in wat boter of margarine (zij moeten liefst niet helemaal gaar zijn, maai* wat knapperig blijven). Het gehakt aanmaken; er kleine bal letjes van draaien, (deze door de bloem halen en bruin bakken in de koekenpan (plm. 10 min.). Alle be standdelen dooreenroeren en op smaak afmaken met peper en ziout. De custardvla kan 's Zaterdags te voren worden klaargemaakt, 's Zon dags raspt men dan de appel en roert die doiar de vla. .Maandag: Witte bonen kunnen na even voorkoken in de hooikist verder gaar worden (men zet ze des Zondagsavonds in de week). Inplaats van tomatensaus kan ook zure saus of peterseliesaus igeggven worden. Dunsel (of veldsla van rauwe spina zie of andijvie) verhoogt het vitami- negiehalte van de maaltijd. Dinsdag: Van een restje witte bonen maakt men bonensoep. Wil men de worst bakken, dan zal men een mooiere jus krijjgjein, wanneer men de. worst voor het bakken even door bjoem wentelt. Die prei met aanhan gend water opzetten en kort kolken (plm. 20 minuten") in een goelcl ge sloten pan. De groente bijbinden met wat bloem of aardappelmeel en er Of een japon ons flatteert, hangt niet in de eerste plaats van de modieuze lijn af, doch wèl van de geschiktheid van het gekozen model voor ons figuur. Ook be hoeft het weer geen ingewikkeld patroon te zijn de eenvoudigste snit ligt de Ne derlandse vrouw doorgaans het beste. Natuurlijk raadplegen we wel een mode blad of lezen we de laatste modenieuw tjes, om er een bescheiden greep uit te doen voor ons nieuwe toilet. Zo'n greep kan dan bijvoorbeeld de pellerine van het afgebeelde model zijn, die een flat teus geheel vormt met de zeer eenvoudige japon, die toch zo apart is door de ruimte verdeling van de rechte rok. En als we niet zo heel jeugdig meer zijn, zal de bijpassende pellerine een uitkomst zijn als we ons buiten de kamer moeten be geven of als het een wat kille avond is. K 3754/3 Deze mooie japon, die een rech te rok heeft, met 2x2 rondlopende fi guurnaden, is zeer eenvoudig. De hoge, ronde hals biedt de gelegenheid tot het dragen van een ketting. Be nodigd voor 98 cm. bovenwijdte ongeveer 2.50 m. stof van 140 cm. breedte. Het knippatroon van dit model is a 0.95 bij „Bella" Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht, voor 92, 98 en 106 cm. boven wijdte verkrijgbaar. Het model is overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. Stand in cijfers: Zwart: 13, 14, 16, 17, 18, 19, 21, 23. 24 (9). Wit: 27, 28, 32, 33, 34, 37, 38, 42. 43, 48 (10). Wit speelt: en wint. Oplossingen kunnen worden ingezonden binnen 8 dagen. Dit probleem wordt door mij op gedragen aan alle deelnemers van de wedstrijd. Het is jammer dat wit een schijf voor staat, maar zou hij de auteursoplos,sing versmaden, dan zou het nog veel inspanning verei sen positioneel te winnen. Daarom is o.i. publicatie gerechtvaardigd en ook omdat deze stelling zó uit een klassieke partij schijnt te zijn weg gelopen. Het is een partijstand tot en met. Corr.-adres A. DE GRAAG. Ridderstraat W llï, Heugden OA J8./0Ó

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4