voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Raadsvergadering Woudrichem gratis No. 6755 Maandag 20 Maart 1950 Und van ALTEHA Firma L. J. Veerman, Heusden op Woensdag 15 Maart des namiddags 7.30 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Chr. v. Rijswijk. Aanwezig alle leden. Opening met het formuliergebed. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken Rapport van het Verificatiebureau over verichtte controle bij de gemeen te-Ontvanger, Secretariekassen en Ad ministrateur van het Burgerl. Arm bestuur. Bericht van de benoemde en lier- -benoemde leden der commissie tot wering van schoolverzuim, dat zij hun benoeming aannemen. Eenzelfde bericht van de benoem de leden voor de instelling van wel dadigheid „Dienst voor Sociale Za ken." Dankbetuiging van de Stichting Koningin Wilhelminafonds ter be strijding van kanker, voor de ver leende subsidie. Schrijven van 3e Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen, waarin deze bericht met belang stelling kennis te hebben genomen van de aankoop van een paar oude panden, die onder monumentenzorg ressorteren en waarvoor plannen wor den gemaakt om deze te restaureren. Aanvankelijk vormden de ar chit ec- tenkosten een bezwaar, die ten laste van de gemeente zouden komen. Na enige onderhandelingen is het rijk bereid gevonden, deze kosten voor hare rekening te nemen, als de res tauratie tengevolge der grote kosten niet zou doorgaan. Mocht zulks wel het geval zijn, dan kunnen deze kos ten in de exploitatierekening worden opgenomen. Machtiging door Ged. St. voor het doen van uitgaven tot een vierde der bedragen, op de begroting ge raamd. Nota van aanmerkingen door Ged. St. gemaakt op de gemeenterekening voor 1947. Deze aanmerkingen zijn van geringe betekenis. B. en W. wor den gemachtigd deze nota af te han delen. Ged. Staten hebben op het goed gekeurde uitbreidingsplan nog enkele bemerkingen. Het voorstel van B. en W. om naar aanleiding van deze bemerkingen het uitbreidingsplan te herzien, wordt met algemene stem men aangenomen. Schrijven van Ged. St. over bouw volume voor 1950, in verband met crepeergevallen. Toegekend is 1040 kub. meter voor personen door de raad aan te wijzen en 580 M3 voor een duplexwoning. De Voorzitter meent dat men niet ontevreden behoeft te zijn. In totaal wierden 8 gezinnen geholpen, plus 2 duplexwoningen. B. en W. vra gen voor de uitvoering een blanco crediet. Het is op 't ogenblik niet te zeggen hoeveel nodig zal zijn om- dot nog onderhandelingen worden, gevoerd met particulieren. Het zal voor deze wel niet meevallen, doch men dient hiertoe toch even gelegenheid te geven. B. en W. hadden gedacht een dubbel woonhuis te doen bouwen aan de Oudendijk. De heer Spoor vraagt of er ook niet gebouwd kan worden binnen de vesting. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit wel willen proberen, maal ook dit zal niet meevallen. De heer Crielaart meent dat men daartoe pas zal kunnen overgaan als buiten de vesting voldoende wonin gen zijn gebouwd. Voor 2 a 3 wo ningen in de vesting kan slechts één nieuwe woning worden gebouwd. Besloten wordt hierop overeen komstig het voorstel van B. en W. Door Ged. St. is vastgesteld, de verordening voor de heffing van de personele belasting, de gemeente is weer ingedeeld in de 7e klasse. Om in een andere klasse te komen, moest dit 4 maanden van te voren zijn aangevraagd. B. en W. stellen voor, het besluit, waarbij was besloten, de gemeente in te delen in de 8e klas se in te trekken, doch tevens om daartoe opnieuw te besluiten, om voor bet volgende belastingjaar hier voor toestemming te verkrijgen. Met algemene stemmen wordt aldus be sloten. Circulaire van de Minister van Bin nenlandse Zaken, waarin wordt ge adviseerd om, evenals het rijksperso neel 'heeft ontvangen, ook het ge- meentepersoneel 5 pCt. toeslag op hun jaarwedden te doen genieten. B. en W. stellen voor dit van toe passing te verklaren en tevens daar in, burgemeester, secretaris en ont vanger te doen delen. De raad gaat hiermede accoord. Verzoek van het Bestuur der Bijz. Neutrale school te Oudendijk en het Bestuur van de School m. d. Bijbel in de Vesting, om een voorschot op de jaarlijkse uitkering te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor om het Bestuur der Neutrale School t e O u den dijk 48X21,50 1 o 1 o, 40 en het Bestuur der School m. d. Bij bel in de Vesting 58 X 21,50 f 1220,90, uit te keren. De raad hecht hieraan zijn goedkeu ring. Het Bestuur der Bijz. Neutr. School aan de Oudejpdijk, verzoekt wegens aanschaffing van 2 nieuwé kachels, wegens het onbruikbaar "Worden der ouden, het bedrag van f254,70 te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor behoudens goedkeuring door de Inspecteur, genoemd bedrag beschik baar te stellen. Aldus wordt besloten. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een gemeenschappelijke re geling voor de schoolartsendienst. De Voorzitter deelt mede dat de raad indertijd reeds in principe tot} toetreding heeft besloten van de schoolartsendienst voor de Kring Noord-West-Brabant. Het ligt in de bedoeling als alles vlot verloopt met 1 April, deze dienst te doen aanvan gen. B. en W. stellen thaxts voor definitief tot aansluiting te besluiten en de hierop betrekking hebbende regeling goed te keuren. De heer Kuijpers heeft de regeling nagezien en kan er wel mede ae- accoord gaan, vindt het echter vreemd, dat voor de openbare school geen enkele vertegenwoordiger wordt aangewezen. De Voorzitter merkt op dat dit wel het geval is, de burgemeester wordt daarvoor aangewezen. De heer Kuijpers erkent zulks en hij neemt gaarne aan dat de burge meester de belangen der openbare School zal voorstaan, doch bij de vergadering die hiervoor in Nieuwen- dijk werd gehouden, kwam de beer v. d. Stelt sterk op vooir vertegen woordiging van de Bijzondere scho len. Nu voelt spr. als voorstander van openbaar onderwijs zich ver plicht op te komen voor vertegen woordiging van dit onderwijs. De burgemeesters zijn zo goed als allen voorstanders voor Christelijk onder wijs.- De Voorzitter merkt op dat deze regeling vooruit loopt op de wette lijke regeling, die hiervoor in het lieven zal worden geroepen. Deze loopt voornamelijk ook voor verte genwoordiging door Wit-Gele en Groene Kruis, alsmede door het Christelijk onderwijs. De heer Kuijpers wijst er op, dat de Bijz. Neutrale School aan de Ou dendijk ook niet vertegenwoordigd is. Spr. meent hierop de aandacht te moeten vestigen. Met algemene stemmen wordt hierop besloten tot het aangaan der gemeenschappelijke regeling. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot het aangaan van kas- geldleningen groot f 100,000 ter ver vanging van de thans per 1 April aflopende leningen groot 50 en 20 duizend gulden. Voorstel van B. en. W. tot het. ver lenen van een definitief crediet voor de verbouw van de openbare- en bijzondere school in de Vesting. De Voorzitter zegt, dat zoals de heren weten de gemeente reeds een paar jaar bezig is deze school ver bouwd te krijgen iets wat hard no dig is. Het besluit' hiervoor is ei genlijk in 1949 reeds met algemene stemmen genomen. Er was toen aan vastgeknoopt voor de school ook cen trale verwarming te krijgen. Hiervoor is alle moeite gedaan, doch het lukte niet. Thans gaat de Inspecteur er echter mede accoord. De totale kos ten zijn begroot op f 33,000. B. en W. vragen crediet beschik baar te stellen, met welk voorstel de raad accoord gaat. De Voorzitter deelt nog mede, dat het in de bedoeling ligt de verbou wing in de grote vacantie te doen uitvoeren. Het zal misschien wel no dig zijn deze vacantie te verlengen of andere maatregelen te treffen om het onderwijs voortgang te doen vinden. Voorstel van Bi. en W. tot het ver lenen van een crediet voor het op-' maken van een rioleringsplan voor de gemeente. Die Voorzitter zegt, dat Ged. .Staten indertijd bezwaar hebben gemaakt tegen de verbetering van de Kerk straat, omdat er geen plan bestond voor de gehele gemeente. De heer v. d. Mast uit Gorinchem, die meer dergelijke plannen heeft gemaakt is bereid gevonden, die ook voor deze gemeente te maken. Het benodigde bedrag hiervoor is f2000. Niet dat de heer v. d. Mast dit bedrag in zijn gleheel krijigt, er zijn nóg! andere kosten inbegrepen. B. en W. zouden b.v. ook voor de Burgemeester v. d. Lelystraat een plan gemaakt wil len zien, om ook daar verbetering te verkrijgen. Daar moet ook inog een strook groen en bomen worden ge plant, doch er is tot beden .gewacht op de plannen voor riolerintgf.. Met algemene stemmen wordt ook dit voorstel van B. en W. aanigeno- men- 1 Voorstel van Bj. en W. tot het op richten van een kleedlokaal op het gemeentelijk sportterrein. Die Voorzitter zegt, dat indertijd reeds is besproken, dat het kleedlo kaal verbeterd zou moeten worden. Bi. en W. hebben gteinformeerd wat het zou kosten, alsmede de kosten voor afrastering van het terrein met betonpaaltjes. De leden van die voet balvereniging willen wel bij! een en ander hun medewerking verlenen. Het wordt een houten gebouwtje. Die afdeling Dordt van de K.!N-V|.Bi. kan zich met het ontwerp verenigen. Nu vallen de kosten altijd tegen, ook hier, want de kosten zullen met de afrastering 4000 gulden bedragen. Het terrein heeft f600 gekost, een bedrag dat de v.v. niet behoeft af te betalen, maar voor die kostten van, dit gebouwtje en de afrastering is een exploitatierekening opgemaakt Die afschrijving is gerekend op 25 jaar en men komt tot een bedrag van f 500 per jaar. Die voetbalvereni ging zal 7 giulden per week, dus 1304.per jaar betalen. B. en W. zouden er de bepaling aan willen verbinden, dat 'het terrein ook be schikbaar moet worden gesteld' voor de beide scholen en eventueel ook aan andere verenigingen als korfbal of gymnastiekvereniging!. B. ein W. stellen voor tot een en ander te be sluiten. Dp beer Kuijpers vestigt de aan dacht op de vernielzucht der jeugd', zodra er een ruitje in het lokaal is1 gezet wordt dit stuk gegjpdid. De heer Crielaart zou 'het lokaal van een afrastering wiltlen voorzien, dit kan wel een paar honderd gul den meer kosten, doch dan is mien van de ellende a:f. Zij, die zich vanaf heden op het „NIEUWSBLAD" abonneren, ontvangen de nummers tot 1 April a.s. Die Voorzitter zal met deze opmer king rekening houden. Met algemene stemimlen wor dt over eenkomstig! het voorstel van Bi. en W. besloten. Bespreking aangaande het oprich ten van een verenigingsgebouw aan de Oudendijk, tevens dienende tot gymnastieklokaal der bijzondere neu trale school. De Voorzitter zou dit punt aan het eind der vergadering eerstvin beslo ten vergadering willen behandelen. Voorstel van Bi. en W. tot ont trekking van de Postweg aan het openbaar verkeer. De Voorzitter deelt mede, dat van de Minister van Oorlog _bet verzoek is ingekomen om deze weg aan het openbaar verkeer te bint trekken. Deze is indertijd ten onrechte iop de we- Iglenieggter gekomen. Naar aanleiding van een schrijven van B. en W. neemt de Minister er igenoegen me de, dat Schapendam en een gedeelte van de Zandsteeg openbare weg blijft. Wat de Postweg bjetreft, die sitüatie blijft daarvoor zoals hiji altijd is geweest, deze blijft n.l. openge steld voor voetgangers en rijwielver- keer. De heer Spoor merkt op, dat in de hooitijd de weg ook wel eens is opengesteld. De Voorzitter antwoordt hierop, dat dit ook in de toekomst izo blijft. iMet algemene stemmen wordt be sloten de Postweg aan het open baar verkeer te onttrekken. De giemeentebegrotinglen vopr 1949 en 1950 worden gewijzigd (overeen komstig de voorstellen van B. en W. Verlenen machtiging B. en W. tot het beschikbaar ste.llen van 'de voor malige kazerne aan verschillende ver enigingen enz. B. en W.. worden ge machtigd hiervoor een tarief vast te stellen. Dan is er nog iets over de aanschaffing van stoelen in het jge- biouw, dat de Voorzitter evenwel ook in besloten vergadering zou willen be handelen. Vaststelling verordening voor ver haal pensioensbijdrage. B. en W,. stel len voior deze vast te stellen, zoals dit vqor het rijkspersoneel geldt. De raad gaat hiermede accoord. Vastgesteld wordt verder nog een regeling voor hypotheekverlening bij; woningbouw, volgens de rijksregeling- van 1,948. i 1 (Slot in 't volgend 110.). HEUSDEN Woensdag: arriveerde uit Indo nesië voior de tweede maal in onze gemeente terug, de oicrloglsvrijwilli- ger J. v. Lieshout. Na izijln eerste terugkeer was deze weter naar Indo nesië vertrokken. Na verblijf van een jaar keer de hiji weer terug!. De buurt genoten hadden naast ereboiog en vlaggen, voor een passende ontvangst zorg! gedragen. 4 Die Heusdense fanfare bracht des avonds een serenade, die heel wat publiek op de been bracht. Woensdagavond hield die plaat selijke afdeling van het Podie Kruis alhier een vergadering. D|e' opkomst der leden was, zoals hier gebruike lijk, weer zeer gering. Secretaris en Penningmeester brachten verslaguit. Er bleek over 1949 een nadelig sal do te boeken van f131.04. Besloten werd bij de gemeente olm subsidie aan te kloppen. Die aftre dende bestuursleden werdlen allen herkozen. Het 4-jarig zoontje van de fam. v. B: viel bij het spelen in de Dehier. Zijn 6-jarig zusje had de tegenwoordigheid van geest om het hoofdje van haar broertje boven wa ter te houden, totdat de heer v. V. die op het hulpgeroep kwam toege lopen, de kleine wist te redden. Donderdagavond hield dok ter Schimmel, thans te 's-Bosch, in het oefenlokaal van de E.H.B.O.een lezing over zijn reis naar Indië, uit sluitend voor leden vandeE.H.B.O. We hopen in ons volgend nummer hierop nader terug te komen. AALBURG Toit onderwijzer aan de School m.d. Bijbel alhier is benoemd, de heer M. v. d. Kolk uit Spranjg. Donderdagmiddag keerde iM. Storchart, na een voorspoedige reis, uit Indonesië weer in zijin ouderlijke woning terug. Groot was de yreugde van de familie en buurtgenoten, zo dat zeer velen hiem kwamen felicite ren met zijin behouden thuiskojmlst!.. Een prachtige verlichting was aan de woning aangebracht, terwijl velen de driekleur haddien uitgestoken. Dies avonds bracht de fanfare „Oe fening en Uitspanning" eeh serenade, hetwelk veel volk op de been bracht. MEVWSBLU» Uitgave Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteure J« H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui Uitbreiding van de havens in Amsterdam in de IJpolder Amsterdam-West. Het havengebied van Amsterdam wordt, zoveel mogelijk, thans naar het Westen overgebracht en wordt op dit ogenblik de bestaande Coenhaven belangrijk vergroot. Overzicht van de werkzaamheden, met op de achter grond het IJ»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1