U wilt met BËasen graag wat geven I Boekhandel Firma L. J. VEERMAN KERKBOEKEN I BOEKEN Boekenleggers Verzoek van de muziekvereniging „Excelsior" te Genderen, om sub sidie. Ze geeft daarvoor een schaal aan die begint voor een vereniging1 die in de 4ie afdeling uitkomt, met! f25,en ZO1 opklimmend tot het bedrag van f 400,per jaar. De Voorzitter zegt dat bet verzoek wel de sympathie van B. en W. heeft. Het verzoek dient hog even hekeken te worden of het op de aangegeven wijze, zonder dat men daarbij zich aan de genoemde be dragen gebonden acht, of in de vorm van de bouw van een localiteit zal geschieden. Binnenkort hopen B. en W. in deze met een definitief voor stel te komen. De raad gaat hiermede accoord. Mededeling van de Minister, dat de bijdrage uit de ondernemingsbe lasting die Voor 1950 was geraamd op f9000,is bepaald op f 30,000. Verzoek van het Bestuur der School m. d. Bijbel te Genderen om, inge volge art. 72 der L.O.-wet voor aan schaffing van meubelen een bedrag van f 4400,te mogen ontvangen. De Voorzitter deelt mede dat de Inspecteur voor het L. O. zich tot een bedrag van f 4346,95 accoord heeft verklaard. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen tot het laatste bedrag. 'Ook met dit voor stel gaat de raad accoord. Woningbouw. De Voorzitter deelt mede dat architect v. Embden op dracht had de bouw van 16 wonin gen te projecteren, die door een ander zijn gebouwd. De heer v. Einden heeft toegezegd de gemeente van de opdracht te willen ontheffen, onder voorwaarde dat hem opdracht wordt ver strekt voor het plan van de onder wijzers woning te Eethen, 2 wonin gen te Heesbeen en 2 woningen in Genderen. Verder deelt spr. mede dat de kerkeraad van Heesbeen een aanbod voor bouwterrein heeft gedaan, voor een dubbele woning, onder voorwaarde, dat één van de ze twee woningen beschikbaar wordt gesteld voor een eventueel te beroe pen- predikant. De twee woningen in Genderen zijn industriewoningen, in Heesbeen 2 wederopbouwgevallen, en 1 in Eethen voor het Hoofd der School. j De heer Donken vraagt of het de woningen betreft, waarover vroeger reeds is gesproken. Genderen krijgt nu weer 2 woningen, terwijl andere delen der gemeente worden vergeten. De Voorzitter wijst er op, dat Gen deren 2 keer zo groot is als de an dere gedeelten van de gemeente en de woningnood er nog groot is. De heer Donken merkt op, dat dit laatste ook in Drongelen het ge val is. De heer Prinse zegt dat er was ge sproken, dat Heesbeen en Babiloniën- broek een beurt zouden krijgen, doch Babiloniënbroek wordt weer verge ten. De Voorzitter wijst er op, dat de woningnood in Bab.-Broek niet groot is. De heer Prinse meent, dat in het geval J. v. d. Beek toch iets zal moeten worden gedaan. De Voorzitter is het daarmede eens en zegt dat een terrein is aangekocht voor een gemeentewoning. B. en W. zullen deze kwestie onder de ogen zien. De heer Prinse vraagt of er ge werkt wordt om een woning van de diaconie op het terrein te krijgen? De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. met diaconie en technische dienst in overleg zullen treden. De raad gaat met een en ander accoord. De Voorzitter deelt mede dat de gemeente als zwaar getroffen ge meente extra bouwvolume toegewe zen heeft gekregen en wel geduren de 3 jaar, elk jaar .1000 kub. meter. De heer Donken vraagt of de hier uit te bouwen woningen in kommen der gemeente moeten komen. De Voorzitter antwoordt bevesti gend. Spr. deelt verder mede dat C. Vos Jaczn. te Meeuwen een bouwter rein vrraagt bij de brug 'die pas is aanbesteed. B. en W. stellen voor dit beschikbaar te stellen tegen een na- der vast te stellen bedrag. De raad gaat ook hiermede accoord. Verder doet de Voorzitter medede ling over het geval de Pauw in Hees been, dat thans geheel in kannen en kruiken is. Deze zal n.l. voor eigen rekening bouwen op het terrein dat de gemeente er voor beschikbaar heeft gesteld. In beginsel heeft de raad toegezegd voor het restant in de regeling garant te blijven. 'Het be drag loopt over f 60 a f 65 per jaar.. Voor het bedrag verleent de Pauw hypotheek. Als de heer Donken het goed be grijpt, kan de gemeente er geen fi- nanciëel nadeel van ondervinden. De Voorzitter zegt dat dit niet het geval zal zijn. In dit verband deelt hij nog mede, dat in de toekomst zo veel mogelijk door particulieren moet worden gebouwd en de gemeente er pas toe overgaat, als er bij particu lieren geen ambitie voor bestaat. In de vorige vergadering is beslo ten van Hak een stukje grond te ko pen en dit te verkopen aan Splinters. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. St. stellen B. en W. voor dit besluit in te trekken. draait Voor de 2 gemeenten over 13 of 14 aansluitingen, worden de kosten per aansluiting hoger als f 1000, dan verlenen Ged. St. geen toestemming om er toe over te gaan. De heer Gouda meent, dat nu de gem. Dussen niet mee doet, eerst weer een nieuwe prijs gevraagd zou moe ten worden. De Voorzitter stemt dit toe en zou even willen wachten, welke subsidie het rijk zal verlenen. De heer v. Andel keurt het in de gemeente Dussen af, dat zij niet mee doet om de mensen daar aari water te helpen. De heer Prinse gelooft dat men verstandiger doet als men daar, als er tenminste goed water is te krijgen. lllllllllllllllllllllllllllllll Hier zijn enkele goede wenken voor geschikte cadeaux B Hou tbrandtek sten Dit alles vindt U bij Telefoon 19 Heusden Schrijven van de Waterleiding Mij. West-Brabant, betreffende de aanleg van waterleiding op de Hill. De be dragen die hiervoor zijn opgegeven variëren van f 19000 en f 13000, naar gelang de buiswijdte die er voor wordt genomen. B. en W. stellen voor om, evenals de gem. Dussen heeft gedaan voorlopig van aansluiting af te zien, omdat er een regeling op komst is, waarin de mogelijkheid wordt ge schapen dat van rijkswege een derge lijke onrendabele aansluiting 'n bij dra ge zal worden verleend, 't Is onder de huidige omstandigheden niet verant woord, dat de gemeente voor een 4- tal aansluitingen dergelijke kosten gaat maken. De heer v. Andel vrreest dat, als op de regeling gewacht moet worden, het nog een hele tijd kan duren, voor dat de bewoners water krijgen. Daar bestaat een zeer grote be hoefte aan goed drinkwater, het mag dan niet verantwoord zijn, om deze kosten voor aansluiting te maken, doch als er een epidemie uitbreekt, draagt de gemeente ook de verant woordelijkheid. Spr. die goed water had, wordt verplicht tot aansluiting. Zij die het 't hardst nodig en 'het ook willen hebben, kunnen het niet krij gen. De Voorzitter onderschrijft dat de toestand er treurig is, doch voor die paar aansluitingen is de uitgaaf toch werkelijk niet verantwoord. Wethouder v. d. Beek wijst er op dat de gemeente Dussen niet mee doet, zou de gemeente Eethen toch tot aansluiting willen overgaan, dan zullen de bedragen, die zijn genoemd, wpl niet gehandhaafd blijven eri zul len deze zeker nog stijgen. Spreker vraagt hoe lang het nog kan duren eer deze regeling er komt. De Voorzitter kan het moeilijk zeg gen, doch hij gelooft wel,, dat deze in 1950 haar beslag zal krijgen. Het een pomp laat slaan. De raad be sluit in deze kwestie voorlopig een afwachtende houding aan te nemen. Voorrstel van B. en W. tot aanslui ting aan de Schoolartsendienst. De Voorzitter licht toe dat de raad reeds in beginsel tot deze aansluiting1 heeft besloten. Het gaat er dus thans slechts over hiertoe definitief te be sluiten. Met algem. stemmen wordt dit besluit genomen. Verzoek wijziging gemeentegrenzen. De Voorzitter zegt dat de gemeente Heusden begerige ogen heeft gesla gen op het grondgebied van de ge meente Eethen. Ged. St. vragen thans bet advies van de raad over deze grenswijziging. De heer Gouda zou er geen 'be zwaar tegen hebben, als dan de ge meente Eethen schadeloos werd ge steld met de toevoeging van de ge meenten Dussen en Almkerk. Spr. vindt het vreemd, dat Heusden, nu zij een gedeelte moet missen, door grondgebied van een naburige ge meente schadeloos gesteld wil wor den. De .heer Donken zou zich sterk tegen deze afstand van Doeveren en Heesbeen willen verzetten. Spr. ge looft niet dat de bewoners van deze kerkdorpen dit ook wensen. 95 pCt. van hen is tegen aansluiting bij Heus den. De Voorzitter acht het gesprokene door de heer Gouda niet juist. Als wij het in Heusden afkeuren, moeten ten we niet hetzelfde gaan cloen. Spr. neemt echter aan dat de heer Gouda niet in ernst heeft gesproken. Wethouder v. 4- Beek zou dat er ook buiten laten. De bevolking van Doeveren en Heesbeen wil bij Eethen blijven, omdat zij zich daar agrarisch enf kerkelijk bij thuis gevoeld. Deze bevolking behoort niet bij die van de stad Heusden. Spr. wil het Heus den niet kwalijk nemen, hij had ech ter wel beter gevonden, als hierover niet was gesproken. Men heeft altijd met elkaar in goede nabuurschap geleefd en hij gelooft dat Heusden die goede verstandhouding gaat ver storen. De heer v. d. Heuvel vraagt of Ged. St. het voorstel van Heusden) hebben overgenomen of vragen ze slechts het advies van de raad. De Voorzitter antwoordt dat dit laatste het geval is. Spr. vraagt de raad B. en W. te machtigen het ad vies aan Ged. St. uit te brengen in de geest als hier gesproken is. In de. bezettingstijd is er wel een tijdperk geweest, dat tengevolge van de lig ging Doeveren en Heesbeen op Heus den waren aangewezen. De ligging is echter- geen bezwaar pm bij Eethen te blijven. De heer v. Andel meent, dat, als het verzoek van de bevolking was uitgegaan, het een ander geval zou zijn, dan nu zij er afwijzend tegenover staan. De Voorzitter neemt aan, dat dan zeer waarschijnlijk ook Ged. St. er anders tegenover zouden staan. Wethouder v. d. Beek wijst er op, dat verscheidene kinderen uit Doeve ren en Heesbeen de Christelijke school te Genderen bezoeken, ook een bewijs, dat men zich daarbij thuis gevoelt. Met algeih. stemmen worden B. en W. gemachtigd, advies uit te brengen in de geest als gesproken. Voorstel wijziging gem.-begr. voor 1950. De Voorzitter licht toe dat deze wijziging verband houdt met de fi nanciering vpor de restauratie der school te Bab.-Broek, die op f 4000 is gebaseerd, waarvoor een lening gesloten moet worden. Verder ook voor de restauratie van de school te Genderen. B. en W. zouden tevens, de 5 pCt. loonsverhoging die aan het rijkspersoneel wordt gegeven, ook ver strekken aan het gemeentepersoneel en daarin ook de gemeente-ambtena ren als burgemeester, secretaris en ontvanger doen delen, waarvoor een bedrag van f271,82 moet wor den uitgetrokken op de begroting. De raad hecht aan een en ander zijn goedkeuring. Van Ged. St. is terug ontvangen de gemeentebegroting 1950, met een lijstje van aanmerkingen, die slechts van administratieven aard zijn. B. en W. worden gemachtigd deze nota af te werken. Vaststelling legesverordening. De Voorzitter zegt dat de raadsle den de nieuwe legesverordening heb ben thuis ontvangen en vraagt of een van het op- of aanmerkingen heeft. Wethouder v. d. Beek meent, dat er iets in vergeten is. Als Ambtenaar v. d. Burgerlijken Stand, wordt hem wel eens gevraagd naar een luxe trouwboekje. Hij meent dat de prijs daarvoor toch hoger gesteld behoort te worden dan voor een gewoon. De Voorzitter is het daarmede eens. Besloten wordt deze kosten te stel len op f2.50. |Na enige discussie over ventver- giunn ingen wordt de verordening vast gesteld, zoals ze door Bi. en W. is aangeboden, behoudens de aanvulling als door wethouder v. d. Beek aan gegeven. Rondvraag. De', heer v. Andel zegt, dat de dia conie 'te B.-Broek een woning zal bouwen op het terrein, waardor deze nieuwe woning voor de noodwonin gen komt te staan. Spr. vindt dit niet biiliijk, omdat de diaconie nu geld moet uitgeven voor het bouw rijp maken van het terrein. De Voorzitter kan enigszins het standpunt van de diaconie begrijpen. H'ii gelooft dat hét nuttig is, dat B. en W. dit met de Tecbn. Dienst nog eens bekijken. De beer v. Andel vraaglt of de wo ning! Kramer al is toegewezen. Die Voorzitter antwoordt bevesti gend. De heer v. d. Heuvel Zegt, ,dat een paar vergaderingen terug needs is gewezen op de bruggen in de pro vinciale weg, die nog; steeds op her stelling wachten. Nog pias heeft zich weer een teurig ongeval vpioirgedaan. Spr. zou nogeens bij! de provincie op spoedig herstel willen aandringen- De Voorzitter heeft deze kwestie persoonlijk ter provinciale griffie be sproken, "men deellde hem impde, diat de herstelling, dezer bruggen op de proiocinciale begroting voor 1950 is gieplaatst en hiermede spoedig zal warden begonnen. Spr. gelooft niet, dat men nu opnieuw bij) de provincie moet aandringen. De heer Prinse heeft de laatste tijd meermalen des Zontiaigs een bezoek aan het ziekenhuis in dein Bosch ge bracht en toeft bleek hem, dat rneer- Rijmen van Tijmen MODEL 1050. Truman kreeg hef nieuwste Fordje., Die spiksplinternieuwe slee, Is een kostelijk juweeltje, Nu is alles pais en vree. 't Is een zwarte limousine, Technisch zonder ene fout, Aan. de binnenkant beslagen, Met het zo begeerlijk goud. 't Dak van ongewone hoogte, Is zeer speciaal gebouwd, Opdat je je kachelpijpjie, Ofwel de hoge höied ophoudt. Is men dat geen heerlijk Fonfje? Veiligheid gaat bovenal. Vast en zeker dat ook Truman.. Daaraan steeds wel dienken zal. Detectives immers rijden Altijd op de treeplank mee, Eigen hachje is maar alles! Dus is deze zaak oké. Velen voelen voor zo'n Ford je Voor zo'n luxe auto iets Maar, als 'k zie wat er zo bij hoort, Nee hoor, geef mij maar een fiets! TIJMEN. dere personen uit de geme(e!nte het zelfde doen. Deze moeten nu naar Heusden om m!et een bus dit be zoek te kunnen brengen. Hii acht net in dit .verband gewenst, dat er pp Zondag een busdienst komt. Moet een dergelijk verzoek van het ge- meent ëbèstuur uitgaan De Voorzitter zegt, dat met deze kwestie een teer punt wprdt aange raakt. Een groot gedeelte der ingje- aètenen is tegen het rijden van bus sen op Zondag. B,. en W. zullen dit echter bekijken. De lieer Prinse acht het wenselijk,, da: de straatverlichting beter wordt jgiel egeld. Ze brandt nu meermalen bii: lichte maan, terwijl ze hij, donkere dagen niet of te laat brandt De maan Jhoudt geen rekening; met de klok, ook het tijdstip dat de ver lichting uitgaat, acht spr. te vroeg', hii, zou deze minstens op 10.30 uur Igesteld willen zien. Db Voorzitter zegt, dat bet seizoen ten einde loopt, doch tegen het na jaar zal met deze opmérking reke ning gehouden wórden. De beer Prinse vraagt of hét niet: mogelijk is, dat in dé gemieente plaat sen worden aangewezen waar de be woners hun huisvuil kunnen storten. De Voorzitter acht een vuilnisop haaldienst dé juiste wieg, Als dit mo gelijk was, zónder dat het de gge- meente veel geld zal kosten, zou dit te overwegen, zijn. B. en W. zullen dit bezien. De heer Prinse zegt, dat al eens meer de aandacht is gevestigd op het feit, dat de hoeren in het najaar hun bieten langs "de weg storten. Laatst was bet zelfs zo, dat de kerkgan gers moeilijk de kerk kodden berei ken. Spr. Zag. gaarne, dat een bepa ling; .werd gemaakt, waardoor aan dit euvel een einde komt. De Voorzitter belooft ook dit te zullen bezien. De heer Gouda vraajgjt jbpe. of het staat met het wqgienplan, hij hoort daarvan niets meer. Die Voorzitter zegt, dat de weg- verbetering voor Drongelen nogi in den Bosch ligt. Het wacht op de financiële regeling, doch spr. boopf dat in de Iqop van de 'zpjmér zal. 'begonnen kunnen worden. De heer Gouda wijst pp' de toe stand bij, regenachtig! weer bii jple nieuwe woningen in de Pannekoek- straat. Het water lóópt dan langs de buis van de waterleiding in de kel ders der woningen. De Voorzitter zal de Techh. Dienst opdracht geven dit te bezien. De heer Donken vraagt hoe of het staat met de afgraving: van 'dé Drongelensedijk. Hiij heeft iemand van de Heide Maatschapppij gespro ken, die beweerde dat hiermieidle eerst in het najaar zial worden bégonnen. Die Voorzitter zegt, dat dit niet in de bedoeling van B'. ein W. ligt. Het wachten is echter op de begro ting. 1 De hper Donken mérkt op, dat er particulieren zijn die, met premie Zouden willen gaan bouwen, hoe staat het daarmee? De Voorzitter antwoordt, dat in verband met de aanneming, van de hierpp betrekking hebbende wet, al le gevallen zijn ingetrokken en op nieuw bekeken moeten worden. Er wordt evenwel met kracht aan (ge werkt, zodat de stagnatie vermoede lijk niet lang zal duren. De heer Donkern zegt, dat het voet- balterrein nabij de brug, waar de, Heusdense voetbalvereniging speelt,, tot het terrein van de, gemeente Eé- then behoort, wie 'heft daar verma- kelij khie idsbetas ting De Voorzitter zegt, dat als er ge speeld wordt ,dit de gemeente Ee then doet. De vergadering wordt hierop ge sloten. 4 H 0 aan hen die belijdenis doen §s aan een dierbare patiënt in het ziekenhuis aan de zuster die U zo zorgvuldig verpleegde S aan een goede vriend si aan een lieve vriendin een grote verscheidenheid in alle prijsklassen, zowel in gewone als luxe band met 12 en 29 gezangenthans zijn ook weer de dun- druk Bijbels met duimgreep voorradig, in verschillende formaten. ook hierin hebben wij een grote voorraad fijn uitgevoerd en niet duur. Het leent zich zo fijn voor Belijdenisgeschenk. Deze zijn ook leverbaar met elke gewenste tekst. Hier zijn enkele heel goede werkjes „STILLE WEEK", een bundel Lijdens- en Paaspoëzie van oude en moderne dichters, verzameld en ingeleid door Wijmie Fijn van Draat. Ingen, f 1,80, geb. f 2,50. H Ds, W. C. Postumes Meyjes„BIJ HET KRUIS", zes lijdens- medidaties. Ingen, f 2,25, Geb. f 3, Ook dit is een aardig geschenk. Wij hebben ze met verschillende teksten en in diverse kleuren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4