Land- en Tuinbouw Missie-Actie „DE T.U.R.K." wen, dus enkel voor de vleeskeurin'gis- dienst. Voor z.jg(. crepeerge vallen is voor de wed. Notorious nojgi 260 M3 en voor J. v. d. Plas 280 M'3 lomt- vanigien en nog 1040 1M3 voor 4 te bouwen woningen voor hen, die daar toe doior de raad zullen worden aan gewezen, bovendien nog: 580 M3 voor een duplexwoning. J. v. d. Plas ban met 280 M3 niet volstaan en moet 380 iMj3 hebben, ,g(etracht zal worden deze 100 M>3 er nog bij te krijgen De 1040 M3 zouden B. en W. willen bestemmen voor 2 woningen aan de iNieuwendijk en 2 in Almberk. In Almkierk voor Snijders en jGoiijh. Met de andere 6 kunnen 6 gezinnen wor den geholpen. Dan blijft er nog 260 M3 over, die B. en W. voor Uitwijk zouden willen bestemmen, voor Uitwijk en Waardhuizejm zijn 9 aanvragen. De heer Snoek betreurt het, dat de Uppelsediik weer wordt vergieten. De Voorzitter merkt op, dat men daar nogL steeds met het uitbrei dingsplan zit, hij hoopt, dat dit bin nenkort zal afkomen. Hij is het nnet de heer Snoek eens, dat getracht! moet worden oook daar wiohingen te krijgen. De heer v. Hierwijnen wijst er op, dat aan de Uppelsenhoek weer 2 wo ningen worden afgebroken, waarvoor niets in ,de plaats komt, voor de za kenmensen daar betekent dit een strop. s De heer Snoek keurt het af, dat de arbeiders naar de kom van de ge meente moeten verhuizen, waar ze zich niet thuis gevoelen. Hij wijst in dit geval op Pruijssen, die hier moest komen wonen en voor die tijd altijd^ 'n paar varkens hield en dit nu niet meer mag doen. Men zit hier met een bevolking, waarvan 75 pet. tot de landarbeiders behoort. De heer Ouwerkerk zegt, dat ook de geestesgesteldheid van de arbei ders zich dient te wijzigen, steeds meer zullen landarbeiders fabrieks arbeiders moeten worden. De Voorzitter merkt op, dat de situatie zich in dit opzicht belangfciik heeft gewijzigd. Vpor de oorlog verwerkte de 'Ne derlandse lijnolie-industrie meer dan 350.000 ton lijnzaad. De lijnolie die hieruit verkregen werd, ongeveer 140.000 ton, werd .voor het grootste gedeelte, plm. 100.000 ton, in ons eigen land gebruikt, ongieveer 40.000 ton werd geëxporteerd. De lijnkoe ken vonden voor onze teelt een ge makkelijke afzet. Die lijnolie werd gebruikt voor verf, linoleum,, zachte zeep fabricage enz. Na de oorlog is de .situatie geheel veranderd. Argentinië, een der groot ste leveranciers, heeft zelf grote olie slagerijen gebouwd en wenst thans zelf de lijnolie te exporteren. Ander zijds is de geweldige uitbreiding van de melkveeteelt in Argentinië ook een reden, dat ze daar de vete koeken zelf willen houden. De hui dige import in Nederland zal niet veel meer dan plm. 24.000 ton per kwartaal bedragen. Voor het jaar 1948 waren hiervoor nog ruim 100 millioen gnilden in Dollars nodig en toch kon nog; niet 1/3 van het v oor- oor loglse peil bereikt worden. Het is niet te verwonderen, dat men in de laatste jaren is gaan uitzien naér mogelijkheden om zelf de productie van olielijnzaad ter hand te nemen. Het voorbeeld van Zweden, dat op dit gebied met 48.000 H.A. uitzaai (geheel selfsupporting is geworden heeft ook hier navolging gevonden. Het Nederlandse Vlasinstituut is na melijk begonnen, om in 1948 een aantal proefvelden met olievlas aan te leggen. De resultaten van deze proeven waren niet onbevrediigjeind en opvallend was, dat, in vergelijking met bet buitenland de opbrengsten op een hoog niveau lagen. Ook in 1949 werd in pms land onlglëveer 150 H.A. zaad van het Deense ras Daehnfeldt Elite 369 .ge ïmporteerd en over igtëheel ons land op alle igrondsioorten verspreid;, uit gezaaid. De proefvelden met de grootst^ oppervlakte lagjen in Noord-Limburg en het Oldaimbt. 1 De resultaten met genoemd ras, waren wederom zeer gunstig te noe men. Afgezien van enkele percelen wel ke door vervuiling niet tot hun recht zijn gekomen, blijkt toch dat de. op brengst boven de 2000 kg pep H.A. is gelegen. Wat deze nieuwe cultuur voor ons land betekent, blijkt wel uit de grote hoeveelheid lijnzaad die wordt inge voerd. De belangrijkste leveranciers zijn Canada, Mexico, Uruguay en de Ver enigde Staten, welke grotendeels in dollars betaald moeten worden. Die heer Sinoefc ziet het zo, dat' in de toekomst meer vraag naar land arbeiders zal komen. Weth. J. de Jong ziet alleen heil in het verkrijlgein van industrie. Fa brieksarbeiders kunnen niet als land arbeiders worden geplaatst. Die raad besluit de woningen te doen bouwen en het hiervoor be nodigde crediet aan te vragen. De Voorzitter -doet vervolgens voor lezing van bet schrijven dat Bi. en W. hébben gericht tot de betreffende instantie voor de verkrijging: van 30 woningen in premiebouw. Hiet oolleige is dankbaar dat bouwvolume is ver kregen, zodat dit schrijven kan ver vallen. De woningnood is echter nog zo groot, dat B. en W. zouden wil len proberen toestemming te ver krijgen vo,or de bouw van 20 wonin gen, volgens het systeem isola'betion. Als de toestemming daarvoior werd verkregen, betekende het een flinke stap in de gfoede richting.. Spr. deelt nog mede, dat er nog steeds 106 aan vragen zijn voor een woning. De begroting wordt gewijzigd over eenkomstig het voorstel van Bi. en W. De Voorzitter deelt mede, dat de politieverordening opnieuw dient te worden samengesteld. Hiervoor moet een commissie worden aangewezen, van welke commissie de Burgemees ter als Voorzitter optreedt. Er dient naar spr. mening ook iemand van de polder in te zitten. B>. en W.., hebben gedacht voor deze commissie te moeten aanwijzen de heren A. Nieuwenhuizen, G. Raams en A. Bi. Snoek. Genoemde heren verklaren zich be reid deze taak op zich te nemen. Rondvraag. De heer Nieuwenhuizen zegt, dat bij de vuilnisbelt aan de Stenenheul glas en schervèn op cle weg terecht komen. De Voorzitter belooft de politie te zullen verzoèken, hierpop toezicht uit te oefenen. Waai* geen der herein verder iets voor de rondvraag heeft, sluit de Voorzitter de vergadering. Heeft Maart a 11 ij d negen zomerse dagen - Was het maar waar! (Van onze weerkundigle medewerker) Tot het schier ontelbare aantal weerspreuken en gezegden behoort ook het gezegde als zou Maart negen mooie dagien brengen. Siommig|e van de spreuken en gezegden zijn zo oud, dat men zou zeggen dat ze een zekere grond van waarheid moeten bezit ten. Nu is het zeer moeilijk pm uit te maken of er inderdaad een neglen- tal mooie dagen in Maart voorkomt, ook al beschikken wij over een lange reeks van gegevens... want wat ver staat men onder een mooie dag j.n Maart Het kan zijn, dat men er heldere ■dagen onder verstaat met de gehele dag zon, maar de temperaturen zijn in Maart op dergelijke zonnige da gien veelal laag, terwijl er 's nachts zware nachtvorsten optreden. Ook een rustige, zoriLoze dag in Maart geeTt vaak een voor jaarsgevoef hij hoge temperaturen. Zoals ,u iziet, fs het moeilijk uit te maken, wat men nju in Maart onder een mooie dag. ver staat. K Toch zullen het de zon en de tem peratuur zijn, die de grootste rol spelen en daarom heeft Dr. Levert van de K..N.M.I. te De Bilt enige jaren geleden getracht voor Maart en voor Djp Bilt eens na te giaan hoe veel mooie dagen, zowel zonnige als met hoge temperatuur, er in werke lijkheid gedurende de laatste halve eeuw zijn voorgekomen. Nadat hij in jaarboeken over "de laatste 50 jaren de maand Maart onder de loupe had genomen, bleek hem, dat er 8 Maart-miaabden waren met geen enkele heldere dag en maar één met 12 stuks, in.l. in 1931. Waar bet nu om gaat, is het (op vallende feit, dat de meeste 'Maart- maanden géén, één of twee 'heldere dagen hadden. Hieruit blijkt dus, dat een Maart-maand met negen of meer heldere (mooie) dagen zeldzaam is. Maart-maanden met negien miooie zon nige dagen (zoals de volksmond wil) kwamen maar zes keer in de laatste 50 jaren voor, hetgeen overeenkomt met één keer in de acht jaar. Hieti gezegde, als zou Maart altijd wel negen mooie dagen brengen, is dus fout... of wordt er met een mooie dagi in Maart, een 'dag bedoeld met een hoge temperatuur? Goed..., zei Dr. Levert, dan zal ik dat ook even voor u uitzoeken en hij berekende ook bet aantal zachte en zeer zachte dagen in Maart over de laatste 30 jaren. 1 Bij de weerdienst van het JC.'N.!M.I. noemt men een dag in Maart zacht, wanneer de maximum temperatuur boven de 13.9 g|r. C komt. Zo kwa men er in de afgelopen 50 jaren vijf iMaart-maanden voor met negen of meer zachte of zeer zachte dagjein, (Max.Maart 1948 met 12 dagen). Er waren 13 maanden met zes of rnger zachte (mooie) dagien, daaren tegen maar lie/st 24 met o, 1 of 2 van zulke (mooie) dagen. Ben Maart-maand met 9 „mooie" dagien wat de temperatuur betreft, is dus noigt zeldzamer dan plet ne gien „mooie" zonnige dagien, daar een Maart-maand met negen zachte of zeer zachte dagen maar één Jse'er in de tien jaren voorkomt. Wanneer u dus deze populaire weier spreuk aan de waarheid toetst, blijkt zeer duidelijk, dat een Maart-maand met negen „mooie" dagep toch wel sterk overdreven is. Ons antwoord op de vraag „Heeft Maart negen móóie dagen?" luidt dan ook... „Was het maar waar!" N ATOOMKRACHT NIETS NIEUWS. Ze schijnen in onze dagen per sé de wereld te willen omkerenhet on derste zél boven komen, het bin nenste buiten. Er worden krachten gewekt die in staat worden geacht de schoon geordende wereld op nieuw in de oorspronkelijke chaos terug te brengen. Heeft dan de Hei lige Geest Zijn werk niet goed ge daan 't Is eigenlijk niets nieuws, wat de mensen proberen. Ze zijn altijd al doende geweest om onze wereldbol aan 't rollen te krijgen. In de oude Griekse tijd was er een geleerde, die zei, dat hij nog alleen maar een steunpunt nodig had om de wereld uit haar voegen te lichten. Aardig wel al deze dingen, maar ook een heel beetje angstig. Toch is dat aanwenden van atoom kracht en hefbomen geen nieuwtje, ook niet voor ons Christen mensen. Is Pater de Greeve met zijn hefboom actie" niet aan 't proberen 'de wereld een andere richting te geven En doen wij daar niet geestdriftig aan mee Katholieken van de beide dekana- ten, wij ook zijn aan 't inspannen van alle krachten om onze kleine we reld van de parochies' een andere richting in te duwen, ons uit te hef fen boven het kleine bezorgde le ven van gezapige rust, om dit we reldje een geweldige vaart te geven in geestdriftige arbeid aan de be kering der volkeren. Misschien wor den we zelfs angstig van de beroe ring, die de Missie-actie te weeg brengt. Wij stellen ons voor, de atoom kracht in werking te stellen, de atoomkracht, die al duizenden jare bet geheim en het eigendom zijn ge weest van de Kerk. Wij bedoelen de atoomkracht van het gebed. U bent teleurgesteld, dat wij weer beeldspraak gebruiken. U vindt, dat we het gebed geen atoomkracht kun nen noemen Onthoud dan even dit Er zijn in ons wereldje stoffelijke krachten en geestelijke. De stoffelijke zijn niets waard, als er geen geeste lijke achter staat, die ze beweegt. U 'bouwt nooit een prachtig huis, als er geen architect een plan voor uitdenkt. Uw geperfectionneerd ra dio-toestel hebt U te danken aan het vernuft van yele ingenieurs. Uw prachtig lopend bedrijf veron derstelt een ongezien organisatieplan. En zo kunnen we doorgaan. Alles wat we aan moderne vinding uiter lijk te zien en te horen krijgen, heeft zijn allereerste begin en ontstaan te danken aan de scheppende geest van de mensen, 't Is de Geest Gods, die scheppend werkt in alle uitingen der beschaving, Dddr, in de geest, schuilt dus de opperste en meest werkelijke kracht, die de wereld in beweging brengt. En ziet, dit is de kracht, die de wereld van aanschijn kan veranderen; het gebed: de atoomkracht van de Kerk. En wat willen wij anders, dan de wereld van aanschijn doen verande ren als wij alle hens aan dek roe pen om de wereld te verchristelijken Uiterlijke middelen moeten wij als mensen gebruiken, maar achter die middelen moet de geestelijke kracht staan, als een electrische centrale, die lichtbronnen, motoren en verwar ming voedt. Onze atoomkracht ishet gebed, de onweerstaanbare stoot- en hef- kracht naar verovering en verbete- ring. In het vouwbriefje, dat U thuis werd bezorgd, hebt U het al gele zen. Stelt nu ook de zeer persoon lijke daad en bidt, bidt, bidt, gij met Uw kinderen; bidt in huisgezin en kerk Als slot het gezaghebbende woord van de Paus „Wij zullen niets vorderen, alles zal vergeefs zijn, indien niet God door Zijn genade de zielen der gelovigen treft, ze vertedert en tot zich trekt." En genade is de vrucht van het gebed. ALMKERK Over de maand Februari. Geboren: Marius C., z. van C. Kamps te eg en J. K. de Vries; Clara, d. van PI. B. Colijn en T. Kant; Gomel is T., z. van G. C. v. Her- wijnen en E. v. Herwijnen; Corne lls B., z. van C. B. Crezee en D. Verschoor; Gerrit, z. van A. de Rui ter en P. J. Oldenburg. Getrouwd: B. de Ruiter 36 j. en L. van 'tPIoog 22 j.; L. Scheffers 24 j. en A. Ouwerkerk 24 j.; G. Romijn 27 j. en N. Kant 23 j. Overleden: J. K. K. Daggelders 2 jaar. DUSSEN Over de maand Februari. Geboren: Elly Margo, d. van B. G. Koekkoek en C. H. de Rooij; Johanna M. W., d. van P. de Wijs en W. v. d. Pluijm; Leendert -C. en Cornelia M., d. en z. van C. A. Co- lijn en H. de Jong; Johannes G. A., z. van A. S. v. Velthoven en L. M. A. v. d. Westen; Antonia G. A. M., d. van G. L. v. d. Pluijm en P. v. Mier- lo; Petronella C. G. M., d. van M. W. v. Bragjt en M. P. Moerenhout Wilhelmina C. A., d. van H. S. Hoe- venaren en A. Schwenke; Andreas C. M., d. van A. Schelle en W. Heij- mans; Elisabeth A., d. van G. C. v. Biesen en C. A. Heijmans; Johanna C. M., d. van A. M. Heere en A. B. v. Din teren; Gerrit W., z. van G. W. v. Tilborg en J. Bekker. Getrouwd: J. B. Broeders 26 j. en A. Wintermans 25 j.; J. W. Rom- bouts 23 j. en M. L. v. Erp 26 j. Overleden: Johanna Weijburg 85 j. weduwe van Johannes Sanner. DE WERKEN c.a. Geboren: Jannekie M., d. van S. v. Doorn en E. dien Bakker; Wil helmus H. A., z. van W. Rij sen - brij en L. A. v. d. Pijl; Maria, d. van J. Biesheuvel en T. de Ruijter; Anneke, d. van B. G. Ippel en A. Verhagen. Overleden: Nieeltjie d. Besten, wed. van A. Goes, 77 j. EETHEN Over de maanden Januari en Febr. Geboren: Adriaan, z. van Wi. A. Vos en PI. T. Millenaar; Dirkje, d. van M. Branderhorst en J. Bogers; Arendje R., d. van P. v. Herwijnen en A. Goedhard; Truusje J., d. van G. G. Verdoorn en P. J. v. Driel; Jacobus, z. van J. Koenen en L. A. de Jong; Hennie A., d. vail P. v. d. Kolk en M. Duyzer; Jacoba, d. van L. in 'tVeld en W. Duyzer; Isa bella M., d. van J. v. As en M. F. v. d. Moeren; Elizabeth M., d. van G. Mos ter t en A. M. v. Klei; Jaco- mijntje, d. van J. Beijer en J. v. d. Linden. GetrouwdAnton ie Groenienberg 37 j. en Cornelia Lankhaar 31 j. Overleden: Pieternella Brander- horst 56 j.; Wijnand Smits 23 j.; Antonia M. Honcoop 69 j., echtg. van M. J. Mouthaan. Levenloos aangegeven: 1. 's-GREVELDUIN-CAPELLE. Over de maand Februari. Geboren: Wilhelmus, z. van G. de Haas en W. C. v. Zeist; Adriaan M., z. van J. v. Tilborgh en M. Rijkers; Cornelis A., z. van J. P. de Rooij en A. T. v. d. Plas; Jacobus H., z. van J. Paulides en C. J. v. d. Sluijs; Jan, z. van A. de Roon en J. Oostdijck; Johannes A., z. van O. de Rooij en N. Both; Lina G., d. van J. M. del Vuijst en L. de Vrijer; Jenneke, d. van J. Michaël en J. Warns; Nicolaas R., z. van J. J. v. Drongelen en L. R. v. Oosterhout; Dingena A., d. van D. de Rooij en M. J. Mandema- kers. Getrouwd: F. M. Kamerman 24 j. en C. v. Zeist 21 j.; A. A. Brekeri mans 19 j. en H. Groeneveld 31 j.; K. Hommel 25 j. en M. P. v. Dongen 24 j.; N. Struijk 28 j. en C. Timmer mans 24 j. Overleden: H. A. Metzke, 81 j. wedn. van A. Ramsteijn. EEN NIEUWE CULTUUR VOOR OjNS LAND.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6