voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard mêméëèmk Repatriërende Militairen No. 6757 Maandag 27 Maart 1950 UNDVAN ALtEHA De betekenis van Prins Bernhards reis naar Zuid-Amerika Met dezelfde vriendelijke en joviale openhartigheid die zo'n prettige indruk maakte op de persvertegen woordigers in alle landen die hij be zocht, heeft Z.K.H. Prins Bernhard Woensdagmorgen in Den Haag de Nederlandse pers te woord willen staan over zijn Zuid-Amerikaanse reis. Een reis, die Z.K.H. in opdracht van 4'e Nederlandse regering maakte en die zoals de Prins uitdrukkelijk verklaarde een informatief karak ter droeg. „Het hoofddoel van mijn reis" aldus Z.K.H. „was te zien wat er voor mogelijkheden zijn op economisch terrein o.a. de emi gratie en daarvan verslag uit te brengen aan de regering, die dan eventueel verdere contacten zal op nemen." De Prins vertelde enkele bijzonder heden over zijn verblijf in de verschil lende landen. Op de Antillen was Z.K.H. bf- zonder getroffen door de „enorme aanhankelijkheid en persoonlijke lief de voor het Koninklijk Huis." In Venezuela bezocht de Prins olieraffinaderijen en olievelden en ook daar was de ontvangst door re gering en bevolking hartelijk. „Ik heb daar enkele dingen kun nen doen, die voor onze export nut tig kunnen zijn" aldus Z.K.H. - „Venezuela biedt mogelijkheden tot immigratie voor de landbouw, maar de grote moeilijkheid daarbij is, dat landbouwmachines zelf meegebracht moeten worden." Over Suriname zeide de Prins dat daar veel veranderd was sinds zijn laatste bezoek. „De mening dat in Suriname weinig werkgelegenheid zou zijn voor 'Nederlanders is absoluut in strijd met de waarheid. Er is daar integendeel veel plaats voor mensen, die er landbouwondernemingen wil len stichten. Grote steun daarbij ver leent het „welvaartsfonds" dat de helpende hand rijkt bij allerlei ex perimenten op landbouwgebied. Drainage en verkeeifemoeilijkheden vormen de grote landbouwproblemen. Het tekort aan arbeidskrachten zal er wellicht door mechanisatie kunnen worden opgeheven." Het speet de Prins bijzonder, dat hij door tijdgebrek'niet in de gele genheid is geweest de Nederlandse nederzettingen in Brazilië persoonlijk te bezoeken, wel had hij contact ge had met vertegenwoordigers van de Nederlandse kolonie. „Het gaat hun goed, maar zij hebben met verschil lende moeilijkheden te kampen, bij voorbeeld met de taal en met het vervoersprobleem In de toekomst verwacht de Prins ook daar grotere immigratie-mogelijkheden, terwijl het ook mogelijk zal zijn de handelsbe trekkingen nauwer aan te halen. „Maar" 'zo voegde Z.K.H. daar aan toe „dat mag niet geforceerd worden, we moeten dat rustig en met overleg doen." Het welkom dat hem in Mexico werd bereid, was zo enthousiast, dat Prins Bernhard er steeds de aller prettigste herinneringen aan bewa ren zal. In het Noordelijk gedeelte wordt veel energie besteed aan het vruchtbaar maken van grote stukken grond. Ook daar zullen wellicht Ne derlanders welkom zijn; de mogelijk heden worden nog onderzocht. Na de bezichtiging van vliegtuig fabrieken in Los Angeles en een bij zonder hartelijke ontmoeting met Pre sident Truman, Mrs. Roosevelt,, Ge neraal Bradley en vele Amerikaanse militaire autoriteiten in Washington, bezocht de Prins Canada. „Daar was het voor mij wel erg gemakkelijk omdat daar vele vrienden en beken den wonen. Jammer genoeg heb ik geen tijd gehad om ze te gaan bezoeken, maar de meesten van hen heb it; ontmoet op recepties." In Canada vond de Prins veel sympathie voor het emigratie-idee. Men heeft daar voorkeur voor ge trouwde mensen, voor families dus. Er is in Canada ook belangstelling voor de immigratie van industriële arbeidskrachten en eventueel voor het oprichten van industriële bedrijven met Nederlandse arbeidskrachten. Het bezoek aan New York tenslot te betekende het einde van de Zuid- Amerikaanse reis van Prins Bern- hard, een reis, die de belangstelling voor Nederland in dit werelddeel weer heeft verlevendigd, die omge keerd ook het Nederlandse volk at tent heeft gemaakt op de economi sche mogelijkheden aan de overzijde van de oceaan, een reis dus, die voor de Nederlandse welvaart en het Ne derlandse aanzien in de wereld van grote betekenis is geweest en nog zal blijken te zijn. HEUSDEN Deze week zullen de kinderen die 4 weken geleden de eerste injec tie tegen diphterie kregen, hun twee de en laatste injectie ontvangen en wel op de navolgende dagen en uren Maandag 27 Maart: 10 uur R.K. School Herpt11 uur Hervormde Kleuterschool. Dinsdag 28 Maart: 10 uur, open bare school Heusden. Woensdag 29 Maart 10 uur: R.K. Jongensschool Heusden. Vrijdag 31 Maart R.K. Meisjes- en Kleuterschool Heusden. Niet-schoolgaande kinderen wor den verzocht voor deze injectie in hetzelfde gebouw te komen, waar zij hun eerste injectie ontvingen. In verband met het naderende internationale zang- en muziekcon cours op Hemelvaartsdag en Pink stermaandag a.sv te Wijk en Aal burg, wordt opnieuw een dringend beroep gedaan om één of meerdere buitenlandse gasten (Engelsen of Zwitsers) onderdak te willen verle nen. De plaatsing van de tweehon derd buitenlandse gasten is voor Wijk en Aalburg niet mogelijk. We doen dan ook een beroep op onze Heus- dense vrienden, om krachtige mede werking te geven. Geeft u zo spoe dig mogelijk, op, hoeveel Engelse of Zwitsers U logies wilt geven. Aanmeldingen" bij Mevr. Hilwig te Heusden of bij dhr. Mabelis, Hoofd O. L. School te Wijk en Aalburg: Als klein bewijs van waardering voor Uw medewerking hoopt de com missie U t.z.t. een tweetal concours- kaarten aan te bieden. Op 't consultatiebureau voor zuigelingen van 21 Maart, waren to taal 47 zuigelingen, waarvan uit Heus den 33, Herpt 7, Hedikhuizen 3, Nederhemert 2, Heesbeen 1, Oud- Pleusden 1. Volgende zitting 4 April. Met veel ceremonieel werd Za terdagmorgen de nieuwe St. Catha- rinakerk alhier in gebruik genomen. Wij komen hierop nader terug. Onder presidium van de heer A. Verschuur, vergaderden Vrijdag avond in hotel „Concordia" degez. Middenstandsverenigingen. De op komst der leden was vrij goed te noemen. Na het openingswoord wer den de notulen der vorige vergade ring vastgesteld. Na uitvoerige bespre king werd definitief besloten tot een zomeractie te beginnen 'half April. De plannen hiervoor zullen nader uitgewerkt worden en in een volgend nummer zal hierover meer worden medegedeeld. De bestuursfunctie's bij de Protest. Middenstandsvereniging wer den als volgt verdeeld: Voorzitter: C. Kuijsten; Secretaris: B. v. d. Pol; Vice-Voorzitter: Adam Nieuwkoop; 2e Secretaris: Jac. Groen; Penning meester: G. Kasteleijn; leden: A. P. Nieuwkoop en M. v. Diggelen. AALBURG Door de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier is toezegging van beroep uitgebracht op Ds. Cuperus te Doornspijk. ANDEL Naar we vernemen zal binnen afzienbare tijd wegens toename van het aantal leerlingen aan de Chr. Landbouwhuishoudschool een leer kracht moeten worden benoemd, zo dat het aantal leerkrachten dan vier bedraagt. ALMKERK De heer A'. Geudeke, giemeein- tesecretaris, 'tevens seor.-kerkvoiolgld, is thans benoemd als lid van het Pro vinciaal 'Kerkbestuur iri Nöofdblra,- bant. AALST De Groene Kruis-vereniging, omvattende de gem. Brakel, Zuili chem en Poederoijen, kwam alhier voor de leden die te Aalst woonach tig zijn in vergadering bijeen in de Openbare School op Woensdagavond 22 Maart j.l. De opkomst der leden bleek zeer matig toen de voorzitter Dr. van Steenis met een woord van welkom opende. De notulen van de vorige vergadering werden daarna gelezen en vastgesteld. De penning meester deed rekening en verant woording over 1949, waaruit een niet onbelangrijk nadelig saldo- bleek van f 1696,02. Zuster v. d. Akker is pas vanaf vorig jaar Sept. in functie, daardoor geen jaarverslag van die zijde. De voorzitter doet daarna de volgende mededelingen: de vorig jaar ingegane contributieverhoging heeft weinig moeilijkheden te weegge- bracht. Het magazijn is thans onder gebracht bij P. W. v. Zanten te Zuilichem. Veel zoekgeraa'kt in vori ge magazijnruimte. Spoort aan om gebruikte artikelen op tijd en gerei nigd terug te brengen. Controle op de uitgeleende materialen is nu scher per, doch nog steeds geen 'ideale toestand. Na enkele tijdelijke zusters nu dan een vaste kracht in dienst}, die tot aller tevredenheid werkzaam is. Voor haar een Solex-motorrijwiel aangeschaft, wat zeker nodig en ver antwoord was. Consultatie-bureau voor zuigelingen nog steeds niet in gesteld geworden. Voorts wordt medegedeeld, dat de plannen voor een eigen wijkgebouw vaster vorm gaan aannemen.Reeds enkele jaren is hiervoor gespaard door het instellen van een bouwfonds. Op initiatief van de heer v. Westre- nen is eind vorig jaar een commissie benoemd, die plannen heeft voorbe reid. Eerste moeilijkheid was de plaats waar gebouwd zou worden. Zuilichem wordt als de geschikste plaats beschouwd. De kosten 'zullen ongeveer f 30,000 bedragen. De heer Versluis, secretaris, zet de financieringsmogelijkheden nader uit een, waarbij blijkt dat, althans op papier, men tot bouwen kan komen. Ondanks andere moeilijkheden blijkt echter dat er intensief aan gewerkt wordt. De gemeentelijke autoriteiten zijn bereid tot volledige medewer king. De mogelijkheid is derhalve dan ook zeer groot, dat binnen af zienbare tijd de beschikking zal ver kregen worden over een wijkgebouw bevattende magazijnruimte, woonge legenheid en ruimte voor consulta tiebureau met wachtkamer, wat al leszins zou te juichen zijn. De aanwezigeleden keuren een en an der goed. In de rondvraag komt nog ter sprake om de afdeling Aalst van het Centraal Genootschap voor kinder uitzending naar Vacantiekolonies her op te richten. Een drietal heren uit de aanwezigen zullen dit trachten te verwezenlijken, zodat verwacht mag worden dat de inwoners daar spoe dig meer van zullen horen. Hierna sluiting door de voorz. met 'n dank woord voor de opkomst van deze geanimeerde vergadering. Die afd. Aalst-Nederhemert van de B.O.G. organiseerde Woensdag avond in het vrijstaande lokaal eter Openbare school een filmavond, die werd verzorgd door de Shell Neder land. De belangstelling was vrij groot, doch betrof hoofdzakelijk jeugdige personen. De heer Riiger, adviseur der afdeling, sprak een begroe tingswoord, inzonderheid tot de ver-- tegenwoordigers van de Shell, die daarop een filmprogramma vertoon den over de winning der aardolie, smering van motoren, ziektebestrij ding in de fruitteelt, mechanisade- mogelijkheden van land- en tuin- Met de troepenschepen „Fairsea" en „Goya" die resp. op 4 en 8 April te Rotterdam zullen aankomen zijn onderweg naar het vaderland: A. H. A. Kuijpers, Heusden. J. G. v. d. Staak, Oudheusden. C. H. v. Everdingen, Heesbeen. L. A. de Bok, Almkerk. H. Hoeke, Almkerk. bouw, terwijl tot slot opnamen ge draaid zijn van een grote landbouw- en veetentoonstelling in Engeland. Het geheel was een leerzame avónd waarvoor de B.O.G. afdeling een woord van lof toekomt voor de ver zorging, daar ze toch de enigen zijn die in ons dorp een dergelijke avond organiseren, al is het wel raadzaam om voortaan wat vroeger in het sei zoen dergelijke samenkomsten voor te bereiden, opdat ook ouderen tijd en gelegenheid hebben om ze bij te wonen. BRAKEL Donderdagmiddag arriveerden na een verblijk van ruim 3 jaren de dienstplichtigen A. v. Baaien en C. G. v. Zanten in deze gemeente uit Indonesië terug. Reeds 's morgens was de Ned. driekleur uitgestoken. Bij hun aankomst ontbrak het weer niet aan belangstelling en het viel niet mede om allereerst de familiele den te begroeten. Vooral des avonds was het huis te klein om alle belang stellenden een behoorlijke plaats te kunnen aanbieden. Verschillende ge schenken moesten hierbij in ont vangst genomen worden waarbij zeer vele waardevolle geschenken. Een dezer dagen raakte het y/2-jarig dochtertje M. v. d. Z. in een sloot aan de Jonker Aartendam alhier. De bakker L. welke het on geluk zag gebeuren was spoedig ter plaatse en wist het kind op het droge te brengen. EETHEN Op het consultatiebureau voor zuigelingen, waren in totaal aanwe zig 14 zuigelingen, en wel uit Gende- ren 2, Eethen 6, Drongelen 3, Meeu wen 2, Bab.-Broek 1. Volgende zitting 4 April a.s. HEESBEEN. Uitslag aanbesteding woonhuis voor E. de Paauw alhier, onder archi tectuur van C. H. Kleinloog.» Kramer, Bab.-Broek 10,300 fa. P. A. Kramer, Genderen 10,100 Rosenbrand, Sprang-Capelle 9,985 fa. Pepping, Heusden 9,43° fa. Nieuwkoop en Zn., Heesbeen 9,398 Wijnands, Waalwijk 9,292 v. Bergeijk, Wijk ca. 9,2 s1 LAND v. HEUSDEN EN ALTENA Naar we vernemen is tot schoolarts bij de Schoolartsendienst Noord West-Brabant benoemd de heer J. F. Versters te Grotegast. LANGSTRAAT. Naar „de Stem" verneemt be staan ler plannen om in het stroom gebied van het Zuiderafwateringska naal, welk gebied in het Oosten be grensd wordt door het Drongelense kanaal, in het Noorden door het Ou de Maasje, in het Zuiden door de spoorlijn Lage Zwaluwe-Den Bosch en in het Westen door de Rijksweg Raamsdonksveer-Keizersveer, de wa terschappen te reorganiseren. Is men goed ingelicht, dan zal m de Langstraat op de duur eveneens een groot waterschap worden gevormd. MEEUWEN A.s. Woensdag 29 Maart dés nam. half drie en 's avonds zeven uur, hoopt voor de Ger. Gem. op te treden Ds. v. d. Berg van Utrecht. MEEIWSBLU» Firma L. J.'Veerman, Hcusden Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur i H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct„ per no. 10 ct, Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur Voor de traditionele Paasvuren in Friesland wordt reeds nu allerlei brandbaar materiaal door de Friese jeugd ingezameld. De jongens vervoeren dit met boerenkarren, welke zij zelf voorttrekken. De jeugd van Boornbergum bezig met het sprokkelen van hout. Wïï i'i ni'iïi'i'iïi"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1