TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD Oorlogsslachtoffers IBS Voor de Vrouw Fill Wachters BI] DE BALANS Wat krijg ik nog Wat krijg ik nog Wat krijg ik nog Wat krijg ik nog Boekhandel Firma L. J. VEERMAN, Tel. 19, Heusden. tandpasta, Zéér gOCQ DONDERDAG 30 MAART 1950 No. 6758 voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard HEUSDEN De afgebroken partij Schaap- Bax, werd Maandag bij de damclub voortgezet en bracht een puntenver deling. *Er resten thans nog twee partijen n.l. Jonker-de Graag en Nieuwkoop-Klaren, welke volgende week Maandag worden gespeeld en de afgebroken partij Bax-Klaren. De eerste 2 borden zijn reeds bekend 'n.l. i de Graag en 2 G. Jonker; op 3 komt waarschijnlijk Klaren. In de „kop" van het tiental komt dus 'dit maal nogal een verandering. Kinderen, die om de een of andere reden niet aanwezig konden zijn op de aangegeven uren voor de kosteloze inenting tegen de diphterie, kunnen zich alsnog doen inenten. Ge legenheid daartoe wordt gegeven op Vrijdag 31 Maart, des morgens om 10 uur in de R.K. Meisjes- en Kleu terschool alhier. Ook voor niet-schoolgaande kinde ren van 2 jaar en oude*r bestaat daar toe de gelegenheid. ALMKERK Op Doniderdaig! 30 Mjaairt a.s.. des najn. 7 uur, zal in de zjaaJL van de heer C. G. van Dijk leen vfeslgjai- dering worden gjehouden van de Chr. Middenst ands verent ginjg. Als spreker zal die avond optreden, de heer Diondorp, welke alsdan de vraag zal behandelen over de Wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfs Organisa tie (P.B.O.) voor de Middenstand. ANDEL De School m. d. Bijbel alhier gaf 1.1. Vrijdagavond een ouderavond in het Verenigingsgebouw. Door de .leerlingen van de hoogste klassen werd opgevoerd „Oorlog, bezetting en bevrijding", hetwelk uitnemend slaagde. Na de pauze werden van wege het doofstommeninstituut „Ef- fatha te Voorburg lichtbeelden ver toond. De collecte voor Effa- tha bracht f66,85 °P> terwijl ver schillende personen als donateur toe traden. De avond slaagde uitstekend. Onder zeer veel belangstelling vierden Jan v. Rijswijk en echtge note hun 30-jarige echtvereniging. De muziekver. Andels Fanfare bracht een serenade. We vernemen thans, dat wij len de heer J. F. Calame, Vroeigieir hoofd van de Cjhr. school alhier, is overleden in de trein. Hiji was op bezoek geweest bij zijn dochter te Zevenbergen, doch in de trein werd hij onwel en overleed ter hoogte van Moerdijk. Zijin lijk werd daad- op naar Dordrecht vervoerd naarfaj- milieleden. De begrafenis heeft plaats gehad te Den Haag1 op Zaterdag j.l. Bij Kon. Besluit van 21 Febr. j.l. is het beroep vah de ge meen tiet- raad tegen het besluit van Ged. Sta ten, waarbijl goedkeuring werd ge wei glerd tot onderhandse verpachtinig van het jachtrecht op de gemeentjef 'landerijen aan W. Naaijen alhier, on- igegirond verklaard. HRAKEL Zaterdag 1 April 1950 zal 'de wachtmeester ie klas, tevens post- commandant der Rijkspolitie, de heer A. Lankhuizen alhier, zijn dienst we gens pensioengerechtigde leeftijd gaan verlaten. De heer Lankhuizen is ruim 25 jaar in deze gemeente bij de politie werkzaam geweest, eerst als gemeente-veldwachter en later bij de Rijkspolitie. Wij twijfelen er niet aan of bij het afscheid van a.s. Zaterdag zal het wel niet aan belangstelling ontbre ken. Zaterdag 1 April 1950 zal ein delijk de zo lang verwachte ronde van Brakel gereden worden. Vanaf „het Dorp" zal worden ge reden in de richting van Poederoijen waar allereerst op het voetbalveld van de v.v. „Quick" de controlekaart in ontvangst genomen zal worden. Vanaf het voetbalveld zal de route verder aangegeven worden. De eind- start is dan weer op het voetbalveld ,waar de winnaar bekend gemaakt zal worden. CAPELLE De vereniging „Het Groene Kruis" voor Sprang-Capelle e.o. hield in het gebouw van de Chr. Volks bond te Sprang onder leiding van de heer H. Kerst, 2e voorzitter, haar j aar vergadering. Na een kort openingswoord en voorlezing van de notulen, leest de secretaris P. Busink het jaarverslag voor en l^at de penningmeester van Nieuwenhuijzen in zijn financiëel ver slag weten, dat de kas sluit met een voordelig saldo. Blijkens verslag van de controlecommissie, waren boeken en bescheiden over het jaar 1948 in orde. De aftredende bestuursleden, de heren H. Kerst, G. A. S. de Bas en W. J. v. Nieuwenhuijzen werden her kozen en in de vacature, ontstaan door het vertrek van Mevr. de Bruijn naar Harderwijk, werd gekozen de heer J. Waverijn. Een voorstel van het bestuur om de jaarlijkse contributie te brengen op f 3,ien de bij besluit van vo rige jaarvergadering ingevoerde con tributie voor gezinszorg te schrap pen werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De vertoning van de film „Roeping" van de Alg. Ned. Ver. „Het Groene Kruis" vormde het slot van deze vergadering. De schaakvereniging „De Vrije Pion" heeft het competitieseizoen 1949-'50 wel met succes beëindigd. Het ie team werd in de 2e klasse Noord-Brab. Schaakbond kampioen van zijn afd. en het 2e 'team behaalde het afdelingskampioenschap in de 3e klasse. Met aanvankelijk 30 leden is te dezer plaatse een afdeling van de V.A.R.A. opgericht. Tot bestuursle den werden gekozen de heren Chr. van Peer, voorzitter; J. Kraak, secre taris-penningmeester, L. M. Heurter, M. Waarts en Joh. de Rooij, leden. WERKENDAM Ds. Chr. van Dam alhier, heeft een berejoep ontvanjglen ma air die G er. Gem. van s Gravenzanlde. Vrijidag 31 Maart, des avonds om half acht, zal in het Nutsigieihoiuw voor de Herv. Evangelisatie biduur voor het glewas worden gjehouden. Als VjOöiigianjgler zial optreden Ds. P. J. Dorsman van Sehelluimen. Tot bestuursleden van de Herv. schoolvereniging! werden herkozen de heren Ds. A. de Bruin en K. C. de Boon. Na een verblijf van ruim 3 jaar in Indië, zijn Donderdag 23 Maart de soldaat Adlr. de Keijzer Hz. en de se^gieantfniajoor T. de Hieer Bztn. en Maanldaigl 27 'Maart T. J. Paans, in him Ouderlijke woninigien terugjglekeerd. Lentesymptomen Een nieuwe lente, een nieuw kleed... Wanneer de lente wordt in geluid door sneeuwklokjes en cro- cusjes, krijgt iedere vrouw het ver langen om zich wat fleuriger te kle den en in het stralende voorjaars zonnetje te wandelen, gekleed in een aardig wandelcostuumpje. Tijdens een onlangs gehouden show werd een keur van toilletten getoond, geïnspireerd op de Fran se voorjaarsmode, doch geheel aan gepast aan het type van de Neder landse vrouw. Allereerst zagen we enkele vlotte japonnen van het nu zo geliefkoosde materiaal „Doupion", veelal gegar- nèërd met knopen, zowel op het lijf je als dwars over de rok. De rokken hiervan waren vrij kort (c.a. 40 cm van de grond), vóór glad, achter ëën diepe plooi of plooigroep. De wandeljaponnen werden gecom pleteerd door een bolero, doch zeer vaak ook door een cape van dezelfde stof, welke gevoerd was met een contrasterende kleur, zodat deze aan beide zijden gedragen kon worden. De hoeden die hierbij gedragen wer den waren klein en midden op het hoofd geplaatst. Bijzonder charmant was een zwart matelot-hoedje, waar- van de voile het gehele gezicht be dekte en aan de hals door een zwart bandje bijeengehouden werd. De rok van de meer geklede ja ponnen was minder kort en bij de cocktailjaponnen achter aanmerke lijk langer dan voor. De kleuren zwart, marineblauw met wit, grijs, night-blue en de nieuwe kleur bruin (tan of hermes) domi neerden, terwijl ook het zwart-wit ruitje „pied de poule" en het zgn. petit-point, weer hoogtij vierden. De avondjaponnen hadden diepe halsuitsnijdingen en lieten soms een schouder bloot. Naast het klassieke mantelco-s tuumpje, de bontstola, het 3/t bont- jasje, zagen wij ook een bijzonder mooie zomermantel van Ottoman-zij- de. Van deze wit met zwarte stippen zijden mantel vielen de plooien van de rok zwaar neer, terwijl de mou wen tot even onder de elleboog reik ten en voorzien waren- van zware manchetten. De show werd besloten met een bruidstoillet van satijn en kant. En met dit sprookjeskléëd eindigde dit modesprookje, dat ons gedurende en kele uren in een Parijse sfeer had gebracht. Wij keerden echter algauw terug tot de nuchtere werkelijkheid, toen wij 's avonds door de motregen naar huis fietsten... SI. R. K. Paastractaties. Met ieder Paasfeest steekt onze kin dervriend, die paashaas, zijn neus om het hoekje van de deur en vraagt io;m binnen gelaten te worden met zhiin mand miet eieren, waarmee hii onze paastafels zo graag! opsiert. Hij ziet er dan liefst noig een bos frisse voorjaarsbloemen en wat schaaltjes met raydijs en sterrekers bij. Want vieren wij dit feest niet in een nieu we jonge lente? De mand met paaseieren kan ech ter niet altijd even vol zijn; ook een paashaas moet rondkomen". Geluk kig zijn er ook feestelijlkle eierlge- rechten te bereiden, waarvoor slechts weinig; eieren nodiigl zijn. Wij laten hierbii pniige recepten volgen van Paasjgjerechten die er aantrekkelijk uit zullen zien en waarvan ieder gei- zin met smaak zal kunnen eten! Recepten voor 4 personen. Roereieren met kaas. De eieren met het zout en de pe per loskloppen. De melk en naar verkiezing 'een weinig! peterselie er door roeren. Die boter of de marg'ai- rine in een pannetje smelten, de eie ren erbij gieten en ze op een zacht vuur onder gedurig! roeren verhitten tot ze gjaan stollen. Wanneer de mas sa nog iets vochtig, maar wel gestold is, de kaas erdoor roeren. Die roer eieren op een schotel doen en bij de broodmaaltijd of bii de warme maaltijd (bij spinazie) geven. Omelette miet jam. De eieren licht kloppen en ver mengen met het zout en de melk. Een klontje boter of margarine in de koekenpan laten smelten. Deeier- masssa in de pan overdoen en zacht jes laten bakken. Telkens als er wat van de eieren op de bodem is gestold', dit gjedleel- te naar het midden van die pan scheppen, het vloeibare laten uitlo- gsn. Dit hexhalen tot alles gestold is. e omelette dan op een schotel la ten glijden; In het midden wat jam leggen en de omelet in drieën vou wen. Men kan er een weinilg poeder suiker overheen strooien. Eieren met kerriesaus. De eieren hard koken in 8 a 10 minuten. De ui snipperen en met de kerrie fruiten in wat botier of margarine. Met iets van de koude bouillon de bloem aanmengen. Het overige vocht aan de kook brengen en binden met de aantgemenigide bloem. De saus afmaken met zout en peper. De npg warme eieren pel len, middendoor snijden, met de doorgesneden zijde naar beneden op een schotel plaatsen. De kerriesaus over de eieren gieten én de schotel versieren met een takje peterselie. Men kan ook de eieren in plaki- Ons Feuilleton 9 door W. Kerremans 35) In de hoek stond een leunstoel, overblijfselen uit de ouderlijke wo ning van Uilenburgh. De voering was versleten en een der armleuningen lag op de zitting. Voor reparatie was geen geld. Jo probeerde de stoel voor de deur te trekken, maar die was te zwaar en buiten bulderde haar man: „Jo laat me er in. Ik moet je spreken." Zij greep het zware stuk hout dat eens de leuning was geweest en ging naar de deur. „Wat moet je. Ik laat je er niet in." „Leg niet te kletsen. Ik kom niet om Je lief te hebben. Maak je geep zorg. Neen... daar denk ik niet aan maar ik moet je spreken. Direct. En doe de deur open of ik trap 'm in. Een..., twee..." Jo ontsloot de deur en Uilenburgh kwam binnen. Zonder naar haar te kijken liet hij zich in zittende houding op haar bed vallen. „Je bent een knappe vrouw zeggen ze. Hm, dat moet ieder voor zich weten. Ik ken er wel die veel knap per zijn dan jij. Heel wat, Enfin ze vinden je mooi. Mijn amice lei tjes ook. Die is verrukt van je. Een geschikte vent. Een beetje proleet, die mij wil helpen. Mijn beertjes beginnen vérvelend te worden. Ze willen naar mijn kolonel gaan en dat mag niet. Neen dat mag in geen ge val. Nou begrijp je? leitjes wil mij helpen. Hij zal me wat lenen. Beste vent, vind 'je niet? Jij mag hem niet. Dat moet nu wat veranderen, snapt UEdele. Dat zeg ik je, je echtgenoot, aan wie je gehoorzaamheid bent ver schuldigd. Ik wil dat je wat vrien delijker voor mijn vriend zult zijn. Snap je, wat aangenamer, wat toe schietelijker. Begrijp je?" Hij keek haar half lachend meteen sluwe, gemene uitdrukking op zijn gezicht aan en wachtte op de uitwer king van zijn woorden. Jo had met afkeer geluisterd naar zijn gepraat, maar toen hij over Iel- jes begon werd die afkeer tot wal ging en bij zijn laatste woorden be greep zij het verfoeilijke waarop hij zinspeelde. Zij boog zich voorover naar het individu voor haar: „Ellendeling!" Zij spoog hem het woord in zijn gezicht alsof zij iets weerzinwekkends in de mond had gehad, en zei nog eens „ellendeling". Uilenburgh wilde bij deze beledi ging opspringen, 'maar zijn houding belette hem dat. Hij stak zijn armen vooruit om het opstaan te vergemak kelijken. Jo dacht dat hij haar wilde aangrijpen en sloeg met het stuk stoelleuning in de richting van zijn armen. Maar Uilenburg had zich, terwijl zij het hout ophief, kunnen oprichten en had zijn hoofd naar vo ren gebracht. De slag met het zware hout kwam niet op zijn arm, maar midden op zijn hoofd. Hij kreunde zacht en viel toen als een blok neer, zonder zelfs te trachten door het voor uitsteken -van zijn armen de val te breken. Bewegingloos lag hij voor de voe ten van Jo. Zij had het hout laten vallen en keek ontsteld naar het li chaam voor haar. Zij knielde naast hem neer en draaide de gevallene op zijn rug. Bloed stroomde uit de won de. Maar dat was het niet, wat haar deed opspringen en terug deinzen. Er was geen twijfel aan, hij was dood. Zij had de gebroken ogen ge zien en het doodsbleke gelaat. Dat was het gelaat van een dode, niet van een bewusteloze of een gewonde. Dood was hij. Zij had hem ver moord. Minuten stond zij met haar han den om het gelaat gevouwen naai de dode te kijken en wist niet wat zij moest doen. Eindelijk brak tot haar door dat zij een dokter moest roepen. Maar een telefoon hadden ze niet en zij wist niet waar de dichtsbijzijnde dokter woonde. Zij liep behoedzaam om het lichaam, dat op de grond lag heen, sloop de deur uit en ging naar de straat. Jo liep, zonder te weten waarheen. Als zij een politieagent zag zou zij hem vertellen, wat er gebeurd was en dan moest hij haar maar verder helpen en naar de gevangenis bren gen. Bij de gedachte aan het woord ge vangenis bleef zij staan. Zij, nu in de gevangenis voor jaren en jaren en als gebroken vrouw er uit komen. Neen, beter dan dade lijk de dood zoeken. Alles is nu ver loren. Niemand kan haar meer hel pen. Ook Karei niet. Karei! Nu had zij een doel en de weife lende wijze van lopen veranderde in een gejaagde gang. De moeheid, die haar het gaan eerst bijna onmogelijk maakte, verdween, ze ijlde verder. Maar het was heel ver. Jo moest haast de gehele breedte van Utrecht door voor zij aan de woning van Roelants kon komen, maar ze moest er zijn, moe of niet, daar verwachtte zij hulp, steun, raad. Raad en steun had zij nodig van Karei, die haar diezelfde middag zo bemoedigend had toegesproken en zo oprecht hartelijk jegens haar was geweest. Hij zou haar bijstaan in deze vreselijke toe stand, de ondergang van haar af wenden. Hoe goed en hoffelijk was hij altijd tegen haar geweest en nu zij in deze bittere nood, in deze drei gende toestand tot hem kwam, zou hij haar 'helpen. Zij draafde bijna, er zat een zo gejaagde angst achter haar lopen, dat de weinige mannen, die zich anders verplicht gevoeld zouden hebben een eenzame jonge vrouw lastig te val len, haar nu lieten gaan. Uitgeput kwam zij eindelijk aan voor het huis van Roelants. Zij zag dat er nog licht brandde in de ka mer, waar zij diezelfde middag met hem had gesproken. Yonca had het verhaal, dat Roe lants deed sidderen van medeleven en vrees, soms snel, soms hortend gedaan. Geweend had zij niet, wel had zij verschillende malen moeten zwijgen als het spreken haar moei lijk viel en korte droge snikken had den het bange relaas onderbroken, maar geen traan had zij behoeven weg te vegen. Onder Yonca's vertellen was even maar de herinnering bij Roelants op gekomen van die vreselijke Sint Ni- colaas-avond in Yonca's woning, toen hem de ongrijpbare en nutteloze me dedeling was geopenbaard, dat wat nu zich voltrok, eenmaal zou komen. (Wordt vervolgd). behorende bij het is de vraag, die honderdduizenden oor logsslachtoffers zich de afgelopen jaren herhaaldelijk stelden. is de vraag, die duizenden oorlogsslacht offers de afgelopen weken hebben beant woord, dank zij de uitgave„Wat krijg ik nog is een zeer handig boekje van 64 blad zijden, dat slechts f 0.90 kost en dat samengesteld werd door Mr. C. J. A. M. TEN HAGEN, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en H. VER BEEK, Hoofdcommies bij het Ministerie van Financiën. Prof. Mr. LIEFTINCK, onze Minister van Financiën, schreef het voorwoord. is de enige, door de Regering aangekon digde populaire toelichting van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden. Met behulp van dit boekje, kunnen de betrok kenen zelf de vergoeding van hun oor logsschade uitrekenen. Franco toezending per post. 3 eieren, 3 eetlepels melk, 3 eet lepels geraspte kaas, (gehakte peter selie), boter of margarine. 4 eieren, 4 eetlepels mjelk, een snufje zout, boter of margarine, jam (poedersuiker). 4 eieren, 21/2 dl bouillon of water (en/of melk) met een bouillonblokje, 1 uitje, 1 theelepeltje kerrie, Zout, peper, 20 gr. (ruim 2 eetlepels) bloem, boter of margarine, gehakte peterselie.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5