3)amastpapier IN DE HUISHOUDING De bouwkosten moeten omlaag. Woningen voor f7000. Uitvoering van werken in het waterschap „De Beneden Donge". Ill cle laatst gehb-ud-en vergadering van B. en W. is besloten de raad te adviseren zich in principle te ver klaren tegen het voorstse-1 van Geld. Staten en na verschijning van het z.g. contra-rapport, hetwielk wordt opge maakt door en vanwege hiet comité van actie tegen die herindeling, als voorgesteld, zijn afwijzende houding te argumenteren. "Dit is een meer dor heids voorstiel van Bi. en W. Hiet ac tie-comité heeft geadviseerd geen ge voelens kenbaar te maken wegens ge brek aan tijd om een behoorlijk on derzoek in te stellen. Hiermede heeft de meerderheid v.in het College van Bi. en W. zich niet 'kunnen verenigen. De Voorzitter zegt, dat de raad wel degelijk een mening heeft, al is het wellicht niet moge lijk zijn eventuele bezwaren nauw keurig te formuleren. De heer Eirmstrang zegt, dat afge sproken is een tegen-rapport te laten samenstellen, doch de hiervoor toege stane tijd is te kort. Noodgedwongen heeft men zich mOeten voorzien van rechtskundige bijstand. Een iedër staat op dit op ie maken rapiport, terwijl men de gemeente niet de du pe mag laten warden van de omstan digheden. Die beer van Tuijl is van mening, dat de tijd van beoordeling veel te kort is geweest. iMjen moet in deze de 'grootst mogelijke voorzichtigheid in acht nemen en de beslissing, nog wat uit stellen. De Voorzitter wii:st er op, dat Ged. Staten een gemotiveerde beslissing zo spoedig mogelijk wensen i.v.mi. de datum van i Jan. 1950. Ook dé verschillende burgemeestersvacatu'nes vereisen een beslissing. Die heer van Tuijl zégt, niet over tuigd te zijn en kan ook geein meV ningi uitspreken. Die heer van Diam kan zich mét het' gesprokene van 'de heer van Tuijl veren ilgjéti. Die heer Vervoorin zou ook geen besluit willen nemen. De heer van Tuijl zegt nogmaals, dat men overrompeld is. 1 Die Voorzitter zegt, dat dit niet geheel juist is. Men wist, dat men in (deze richting werkzaam was. "Men berinnere ,zich slechts de in 1947 ge dane voorstellen. Ook het actie-co*- mité heeft weinig haast gemaakt. Men heeft echter de plicht om zijin mening uit te spreken en deze te aégnmiente ren. De desksundiigien zullen toch dé mening; ,van de raad weer hebben te geven. De raden inspireren de dé.s- kundigien, welke de inspiratie in een goede vorm gieten, j Die heer van Tuijl ze|gt, dat men voldoende tijd had moeten hebben, hij ikan zo geen mening uitspreken. Die heer Ermstrang zegt, dat Maas- driel en Heerewaarden al niet meer voor enige samenvoeging in aanmer king zullen komen. Voor deze ge meente behoort dezelfde gedragslijn gevolgd te worden. De Voorzitter zégt, dat Ged. Staten met de mening van de heer van Tuijl geen rekening zullen kunnen houden. De heer Ermstrang; zegt, dat Ged. Staten over deze aangelegenheid 10 jaar beraamd hebben. Onder déze omstandigheden mogen dé gemeente besturen ook wel enige; tijd hebben. De Voorzitter wijst er op, dat de eerste samenvoeging eerst in 1947 aan de orde is geweest. Die heer van Hemert Zegt, dat de gehele gemeente tegen berindeling is en kan niet gioéid begrijpen, dat nu hun Burgemeester er voor is. De Voorzitter zdgt, dat dit maar verschil van mieniinjg! is. Hij spreekt hier in het belang vain zijln gemeente. De heer Ermstrang zegt, 'dat de ge meente Kerkdriel eerst voor herinde ling was en er nu geheel tegen is. De Voorzitter zegt, dat hij steeds in het belang' van de gemeente werkt, zonder de mening' van" de z.g.. buiten staander en geeft als voorbeeld de ruilverkaveling, destijds was die ge hele gemeente hier tegen. De heer Vervoorn zegt, dat de kwestie van de ruilverkaveling; des tijds wel wat anders lag, daar in dat werk een gemeentebelang te: zien was, wat met de herindeling niet het igieval is. De heer van Hemert weet niet waar men het voordeel van herinde ling moet gaan zoeken. De heer H. C. van Diaalen zegt, dat de voordelen welke opgësomd worden, gloed zijd, doch iin de prac- tijk komt van dat alles weinig of niets uit. Dev beer de Pater zegt, dat de Me morie van toelichting van Ged. Sta ten en die van de1 Voorzitter heel wat verschilt en is van mening, dat bij samenvoeging niet de juiste man op de juiste plaats komt. Die heer van Tuijl zegt, dat men geen voldoende tijd gekregen heeft, om deze kwestie voldoendë tie bestu deren en zou voor willen stellen hierin geen besluit te. nemen. Die Voorzitter zegt het niet juist te vinden, dat de raad thans zijn mea ning niet uitspreekt. De heer van Tuijl zelglt, dat hij zijn mening niet kan uitspreken, "daar hii hierin thans nog onkundig is. Die Voorzitter is van menirijgl, dat de raad zich toch ook zal moeten uiten aan de deskundigen, welke het conlra-rap port zullen opstellen. De heer van Tuijl blijft er bijl, dat hij' zijln mening thans niet kan uit spreken. Die Voorzitter zegt, dat Bi. en W. hun mening! toch ook' hébben geuit en idat de raad1 dit thans toch ook' kan doen. Die heer Hl. C. van Djaaleh zelglt, dat hij1 gieen Voordelen in heriindei- ling ziet, doch wel nadelen. Vervolgens brengt dei Voo|rzitüer het voorstel van Bi. en Wi. in stemming om zich in principe te verklaren te gen het voorstel van Ged. Sita,tein en na verschijning van bet z.g. .contra- rapport, hetwelk wordt opgemaakt door en vanwege het comité vain actie tegen de herindeling, als vloor- IgjesteM, zijin afwijzende houding te argumenteren. Alle raadsleden stemmen echter blanco, zodat op voorstel van de Voorzitter besloten wordt Ged. 'Staten bericht te zenden, dat de raad zich niet voor of tegen herindeling kan uitspreken, daar niet voldoende tijd gegeven is om deze aangelegenheid te bestuderen. Rondvraag. Die hjeer van Tuijl zegt, dat thans de riolering achter zijri woning klaar is, doch zou ook 'graag zien, dat de sloot van v. Dam "langs de Dlwarsi- steeig gedempt werd. Hiervan is reeds in een van de vorige vergaderingen sprake geweest. Die Voorzitter zegt, dafc men dit van Dam zal mloeten vragen'. De heer van Diam zegt, dat deze kwestie nog besproken moet worden. Het plan bestaat echter om de mod der uit de sloot te d'oen halen. Die heer Vervoonn zou de sloot willen dempen. Die heer van Dam zegt, deze Zaak te zullen bekijken. De heer van. Tuijl zegt, dat hij ge zien heeft, dat er ver se billende muur tjes in het dorp en de trapi ojpi het Marktplein gemaakt zijn. Spir. is van mening', dat dit wel erg veel zal kosten en dat een en ander toch wel wat minder had gekund1- Hiet 'geheel is zeer aardig en hij wil daar dan ook niets van zeggein, doch die verrichte werkzaamheden zijn mlaar weinig', gezien de tijd die er aan be steed is. De beer de Pater vraagt inlichtin gen over het grasveld op het plein. Die beer Vervoorn zelglt, dat de z.g. zandbak op het Marktplein moedwil lig is stuk gemaakt en vraagt hierop afdoende toezicht. De Voorzitter is qok van mening, dat hier moedwil in het spel is. Die heer van Tuijl zegt, dat men toch twee politiemannen heeft. De Voorzitter zegt, dat er thans een ziek is, doch zal de politie. Zo mogelijk een en ander toch nog -uit laten zoeken. Die heer Ver voorn zou oioik graag zien, dat in de Liiesveld'sesteeg ge bouwd werd jen indien nodig, daar bouwterrein te kopen, deze plaats is hiervoor zeer gunstig gelegen. De Voorzitter is van mening, dat dit langzamerhand wel zal gaan ko men wanneer er maar een of mleler gebouwd hébben. Plannen bestaan DAMES HOEDENMODE ZOMER 1950 TE PARIJS. hiervoor reeds. De heer van Hemelt wijst nog op enkele, aan te brengen verbeteringen aain de woning van G. Grandia aan het Hovend. De heer de Pater vraagt naar dje aanbesteding van de Middenstands- woininigén aan de Draaiboom en door welke perssonen deze woningen be trokken zullen worden. Die Voorzitter ze'gt, dat de aanbe steding a.s. Maandag zal plaats vin den en dat déze woningen betrokken zullen worden door de onderwijzers de Ruijper en de Stigiter. De heer de Pater zegt, da|t in de Waarddijk de vre.es bestaat^, dat er aldaar geen waterleiding zal komen. De Voorzitter zegt niet precies te weten, hoever de waterleiding in de Waarddijk zal gaan, 'doch is van me ning, dat het grootste gedeelte toch wel aangesloten zal worden. Die heer de Pater zou alles willen aansluiten en de kosten maar voor rekening, van de gemeenschap nemen. De heer Ermstrang zou'in het ge deelte waar gjeën waterleiding komt, dan toch een pomp willen slaan. Die heer de Pater vraagt ook nog enige inlichtingen betreffende het aanbrengen van électrisCh licht in de Waarddijk. De heer v. Hemert zegt, dat 'de Waarddijk oolk veel last van stof heeft. De Voorzitter zegt, dat het voor lopig uitgesloten 'is, dat de Waard dijk van electrisdh licht voorzien zal worden in verband met dé transfor mator. De heer de Pater zegt, da.t de Miolensteeg vermoedelijk wel licht krijgt en vraagt zich af, waarom de Waarddijk dan niet. De Voorzitter zegt, dat de Molen- steeg licht zal krijgen, in verband met de aanleg van de waterleiding.. Hierna sluiting der vergadering. Wist U, lezers, dat het Rijk op elke nieuw gebouwde woning f350 a f400 per jaar toelegt? Voor de 40.000 woningen, die in 1949 gereed kwamen, is daarmee een bedrag gemoeid van ongeveer 15 mil- lioen gulden. Er wordt aangestuurd op een pro ductie van 55000 woningen per jaar. Dit zal voor het Rijk een uitgave in één- jaar van ongeveer 20 millioen gulden met zich brengen. En dit be drag zal ieder jaar groter worden. Het tweede jaar 40, het derde jaar 60 millioen en zo vervolgens. Wanneer er in de tegenwoordige verhoudingen geen wijziging komt, zullen wij in i960 een jaarlijkse last hebben van 200 millioen gulden. Dit kan de Staat op de duur niet 'volhouden. Nu is de vraag, zal het mogelijk zijn over enkele jaren 55.000 wonin gen te bouwen-. Technisch is dit ze ker mogelijk, maar of het financiëel ook mogelijk zal zijn? Op het ogenblik is de gemiddelde prijs voor een arbeiderswoning f 10.000. Is het nu niet mogelijk die prijs te drukken. Op deze vraag gaf de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting on langs een bevestigend antwoord en hij steunde daarbij op een voorbeeld uit de practijk. In een refle te Rotterdam vertelde de Minister, dat een wethoudervan een middelgrote gemeente, hem -een project voor de bouw van arbeiders woningen voorlegde. Dit project is, wat men noemt „uitgekookt", en de plannen voldoen aan alle eisen, die men aan- dergelijke woningen mag stellen. Elke nutteloze ruimte is ver meden en er is gezorgd voor de juis te groepering van de installaties voor gas, electriciteit en water; er is ge werkt met vaste maten voor vertrek ken, voor keukens, enz. Het bijzon dere en het belangrijkste van dit pro ject is de prijs per woning. De be groting komt op f 7000 per woning. Omdat de desbetreffende gemeen te genoegen wil nemen roet een ren tevergoeding van 31/4 pCt. in plaats van 4 pCt. op liet te verlenen voor schot is 'het voor het Rijk mogelijk uit-te komen met een jaarlijkse toe slag van f 100 per woning. De Minister deelde mede, dat hij de toezegging heeft gedaan, dat die woningen mogen worden gebouwd buiten het woningbouwvolumen om. Elke gemeente, elke woningbouw vereniging en -elke particuliere "bou wer, die kans ziet dit te bereiken-, n.l. goede woningen, tegen een redelijke huur en met een toeslag, niet hoger dan f 100 per jaar, kan hetzelfde voor recht worden toegekend. Gelukkig zijn er tegenwoordig van die echt gezellige schorten, die onze dagelijkse, huishoudelijke plichten lichter maken. Het is immers niet prettig, om in zo'n onflatteus schort in huis rond te lopen en dan zeker niet tegen de tijd, dat echtgenoot en kinderen thuis komen. Nog min der aangenaam is het, onze gewone kleding te bederven, zodat een schort toch onmisbaar is. Daarom wordt een leuke schort alleszins ge waardeerd. Een eerste vereiste voor een schort is, dat het gemakkelijk en gauw kan worden uit- of afgedaan. De meeste modellen sluiten daarom met een ceintuur rond het middel, die gemakkelijk los gaat. Is het model in japonvorm, dan zal een knoopsluiting middenvoor heel practisch zijn. Natuurlijk kunnen we voor schorten allerlei goed wasbare stoffen nemen. We zoeken daarbij vanzelfsprekend naar degelijke stof, die een stootje kan heb ben. Er zijn speciaal voor schorten geschikte stoffen in de handel, zowel effen als bedrukt. We geven hierbij twee practische schortmodellen. K 3790/5. Een vrolijk, jeugdig schortje met volantachtige schouder stukken. Benodigd voor 94 cm. bovenwijdte circa 5 m. stof van 90 cm. breedte. K 3788/5. Een practisch japonschort met ruime overslag en een van achteren sluitende ceintuur. De grote zakken zijn schuin op de rok aangebracht. Benodigd voor 100 cm. bovenwijdte circa 5.75 m. stof van 90 cm. breedte. De knippatronen zijn k f 0.95 bij „Bella" Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht, te bestellen. K 3790/5 is verkrijgbaar voor 88, 94 en 102 cm. bovenwijdte. K 3788/5 voor 92, 100 en 108 cm. bovenwijdte. De modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. Voor particuliere bouwers is de Minister bereid zelfs nog iets v-erder te gaan. Ieder, die dus meent, dat hij op deze wijze aan de oplossing van het bouwkostenvraagstuk kan bijdra gen, kan- zijn plannen indienen bij het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Voor alle duidelijkheid herhalen wij nog even, dat het hier gaat om goe de woningen tegen een redelijke huur. Natuurlijk "zal misbruik van deze loyale toezegging voor minder ge wenste doeleinden worden tegenge gaan. In dit verband wijzen wij er op, dat de huurprijs ook voor wo ningen met -een verminderde toeélag van het Rijk moet blijven op het peil van de thans geldende huren voor nieuwe woningen. Verder zullen de woningen in het algemeen niet groter mogen zijn dan 300 kubieke meter en zij moeten worden gebouwd om te verhuren. Dit betekent, dat een particulier, die met f 100,subsidie per jaar genoegen wil nemen en de rest dus zelf wil bijbetalen, om op die manier een woning buiten het gemeentelijk bouwvolumen om te krijgen, hiervoor niet in aanmerking komt. Voor hem bestaan andere mogelijkheden. Hoe goedkoper wij een huis bou wen, hoe meer woningen wij per jaar kunnen stichten. In het waterschap „Die Beneden Diongle" zullen dit jaar nio-g v-eirschil lende stappen worden genomen tier verbetering van waterstaatkundige toestanden in het lage gebied va;n 's Gravenmoer, Waspik en Capielle, alsmede in het hoge gebied van Loon op Zand, Dongen, Oosterhaut enz. Een aantal belangrijke kunstwerken staan dan ook op het punt-van ,uin voering. Wanneer in de wintermaanden de •Nioord-Westeir stormen het water van buitenaf opstuwen, ontstaat in dei jan gle ving van 's Gravenmoer eein opeen hoping! van water, mede doordat ook het water van de hoger gelegen gron den naar 's Gravenmoer afvloeit, ein •een natuurlijke lozing op die buiten- rivieren is dan uitgesloten. Om nu toch overstromingen iin dit iglebied te voorkomen heeft mem het plan lopiglevat om een kunstswerk ina- bij de „Hoge Brug" aan te leggen, waarmede men een aftakkm|gs'mibge- lijkheid schept naar het bemaling'sge- bied van de Hoge Brug, ten Oosten van de 's Gravenmoer se. Vaart. Mocht dit werk echter noig géén voldoende resultaat afwerpen, dan zal een 2e kunstwerk worden gemaakt in de provinciale weg Waspik's Graveh- moer, ten Zuiden van de Hoge Brug. Op deze wijze kan veel water w.or- den af;g!evoerd naar het gemaal „Veer- tels", dat het wat-er uitstort in de z.jg. „Oude Vaart". Mochten deze 2 kunstwerken nog niet voldoende zijn dan zal een nieuwe boezem ten Wes ten van de Provinciale Weg ter gro te van ca. 40 HA worden ingescha keld om het wat-er enkele etmalen te bergen, tijdens de gestremde lozing aan de „Hoge Birug". Die grondwerken hiervoor zij'ndoor de Heide Mij'- reeds uitgjeyoerd en 'dit jaar hoopt men al deze .plannen ver der klaar te ,krij'gen. In April a.s. hoopt hiet Waterschap in samenwer king niet de Cultuur Technische Dienst te Utrecht gjenoiemde werken aan te besteden, ein wanneer deze eenmaal zullen zijn voltooid, zal voor- Igloed een einde zijn gekomen aan de ig|rote wateroverlast riond 's Graven moer en Waspik. Verder staan een aantal kunstwer ken op het program voor het gebied tussen de hoge en de lage gronden. Deze werken zullen moetien dienen om het aanwezige water gedurende de droge zomermaanden zoveel mo gelijk vast te, houden, en zo gunstig mogelijk over dit gebied te .vendelen. Deze werken wordien verzorgd door 'de Heide Mij', in overleg met de C.T. D. te Utrecht. Het is ondanks vele moeite niet gelukt deze werken nog in 1949 uit te voe,ren, doch thans zijn alle 'bescheiden hiervoor in orde en kan zeer spoedig <t,ot aanbesteding worden overgegaan. Dopr «ie voorzitter van het water schap is tevens een commissie in het leven geroepen, met het doel, -te on derzoeken in hoeverre een aantal stu wen in de leidingen, het .water gedu rende de zomermaanden in de hoge streken van Loon op Zand, Kaatsheu vel en Dongen kan vastbonden. Als proef zullen enkele stuwen worden aangebracht en als dit de gewenste resultaten oplevert, zullen in dit ge bied definitieve stuwen worden aan gebracht. Verder heeft de Ned. Heide .Mij. noig! ee;n groot plan opgesteld .voor het in orde maken van de secundaire leidingen in het gebied van .liet wa terschap. Die, hoofdleidingen zijn ge heel gereed in het gehele gebied ein als door de Cultuur Technische Dienst deze plannen mede worden goedgekeurd voor aanvullende subsi- ie, zullen de secundaire leidingen .in het gebied van de gemeenten -Loon op Zand, Capielle, Waspik, 's Graven moer, Dongen, Raamsdonk, Ooster hout en Geertru idenbe tg! ook allen in volgorde van urgentie onder han den worden genomen. De zomerhoeden voor 1950 varieëren van groot tot klein. Ze zijn gegarneerd met bloemen, welke als een stralenkrans om het hoofd sluiten. Deze modellen zijn een creatie van „Hermine". tfZ./oo.ro8 Verkrijgbaar Boekhandel Firma L. J. Veerman, Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 12