ander moet overlaten. Feitelijk is spr. reeds 2 j aar in overtreding. Want in Mei 1948 werd hij 65 jaar en bereikte hij dus de pensioenjgeirechtig- de leeftijd. Hij brengt. dank aan het bestuur e;n de hogere autoriteiten voor de medewerking! die hij van hen mocht notvangén. Vervolgens richtte hii zich tot de heer Vogelaar, van wien "hij als secretaris-pennmgmeest- ter zo bijzonder veel pleizier én steun heeft ondervonden. Hij dankt deze voor zijn steeds royale medewerking, brengt danlk aan de heren Land bouw consulenten, met wie de ver- standhoud inigi steeds vriendschappelijk was- Het doet hem goed, dat die heer Schijen bij zijn afscheid heeft willen tegenwoordig zijin. Tot slot richtte hij zich tot de ouders en de bevolking van het Lanld van Heusden en Altena en de Rommeler waard voor de steeds vriendelijke ein harte lijke verhouding, die tussen hen be stond. Spr. eindigde met de woorden van de dichter die zei: Daar fs een tijd van komen en daar is een tijd van igiaan, enz. Dip Voorzitter dankt de heer Bronk horst voor zijn wóórden en leidt ver volgens bet nieuwe hoofid, de heer v. Hoven, in. De heer v. Hoven is geen onbekende in onze strieék, deze wacht een zware taak. Immers de toekomst .zal mloeilijlk zijin en daar om zal het te meer nodig zijn, voor goed onderwijs te zorgen, om zo doende op de hoogte van zijn tijd te blijven. Het bestuur heeft even wel het volle vertrouwen, dat de heer v. Hoven er van zal maken, wat er van te maken is en dat hij zijn on derwijs zal geven In biddend opzien tot God. Spr. besloot met de hoop uit te spréken, dat de samenwerking tussen bestuur, commissie van toe zicht en de heer v. Hoven van aan gename aard zal zijn en verklaarde deze hiermede geïnstalleerd. Die heer v. Hoven verkreeg hierop het woord, richtte zich tot bestuur, commissie van Toezicht en tot de heer Schijen. Straks is gezegd, dat spr. geen onbekende in de streek is, dit is ook zo, immers hij; is er ge boren en getogen. Nimimêr heeft hij kunnen dromen, dat dit alles voor hem was weggelegd. Die afgelopen daglen zijn voor spr. spannende da gen geweest. Hiet is de Heere ge- wieest, die dit alles heeft igeleid en hem op deze plaats beeft gesteld. Hij dankt bestuur en commissie vanToe- zicht, die hem met eenparige stem men hebben benoemd, voor het in hem gestelde vertrouwen en zegt dat hij het ideaal, dat hij zich heeft ge steld, door deze benoeming] heeft mo gen bereiken. Hij is zich bewust, dat het geen gemakkelijke taak is die hem wacht. Als hoofd ener la gere school, komt hij thans aan een school voor de rijpere jeugd en bo vendien aan een school, waaraan een bijna onfeilbare voorganger als hoiofd heeft gestaan. 'lemanld schreef hem, het daarheen te leiden, dat de naam Bronkhorst werd vergeten, iets wat onmogelijk kan, wel wil spr. probe ren deze zo mogelijk te evenaren. Hii dankte de heer Bronkhorst voor de goede verstandhouding tussen hen en voor de wijze waarop deze hém op de school heeft ingeleid. Hij dankt voor de goede raadgevingen en ver klaart met vertrouwen de toekomst tegemoet te gaan. Men zegt 'weleeins, dat het gemakkelijker is een school over te nemen die moet Worden op gehaald, dan een die goed 'in orde is, doch spr. is het daarmede hiet eens. Hit is overtuigd, dat hij 'nog velé dingén zal moeten leren, doch 'hoopt dat de ouders hem even hartelijk te gemoet zullen treden, als zij dat zijn voorglanger hebben gedaan, met die medewerking hoopt hij zijn taak, lei ding te geven aan oudere 'jongens, tot een goed einde te 'brengen. Hij dankt de heer Schijen voor 'diens tégenw oordigheidDie Burgemeesters en Wethouders uit de omgeving en in het bijzonder de Burgemeester, Wethouders en raadsleden van An- Idel, hij hoopt van hen de stieuln tie mogen ondervinden, die hij bij Zijn arbeid nodig hééft. Hij dankt de aan wezige hoornen der scholen en richt zich daarbij in het bijzonder tot de heren Vos en Rodenburg, hoofden dér Chr. scholen in Anldel en: Gen dé ren. Hij doet een beroep op bestuur, commissie van Toezicht en in het bij - Zonder op de medewerking van de heer Vogelaar, hij hoopt dat deze zijn rechterhand zal willen zijin en Zal on der Gods zéglen trachten te arbeiden aan de groei en bloei der school. De heer 'Bronkhorst heeft, al was hij niet getrouwd, bewezen een goéd vader voor de leerlingen te zijin. gej- weest. Spr. belooft de ouiders, dat ook hij voor de leerlingen een goed vader wil zijin, in de overtuiging, 'dat hij hiervóór verantwoording ver- schuldigd is tegenover God. Die Voorzitter dankt de heer v. Hoven voor 'zijin woordén. Die heer Bronkhorst drukt er zijn blijdschap over uit, dat dé heer v. Hoven Zijn opvolger is geworden. Hii hoopt, dat Golds Zegen op diens arbeid zal mogen rusten en geeft de verzekering, dat hii belang in de school zal blijven stellen en als hij soms eens een opmerking zou ma ken, dat deze dan niet giezlien moet worden uit een oogpunt van bemoei zucht, doch uitsluitend in bet belang1 der school. Hierop werd gepauzeerd,, in. wel ke pauze de leerlingen van miej. Biiie- mont, van de Chr. Huishoudschool, die aanwezigen vergastte op een lek ker kopje thee met gebak, jdiat, 't moet gezegd, deze school alle eer aan kleed. In déze pauze werd ook de stemming gehouden in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heren A. Di. v. d. Schans en Adr. Vos. Voior de eerste vacature waten door het bestuur als candidlaat ge steld de herein Hi. de Fijter en P. Zegwaard te Andel. De heer Zeg waard verkreeg 35 stemmen en was alzo gekozen. Voor de stemming had de heer de Fijter verklaard', niet voor benoeming in aanmerking te willen komen. De heer D. A. v. d. Schans verkreeg in .de 2e, vacature 25 en de heer Vos 9 stemmen, zodat de heer Di. A. V. d. Schans was gekozen. De heer Zegwaard zal van Zijn benoe ming, kennis worden gegeven, terwijl de beer v. d. Schans, die zijn 'benoe ming: meer zag als een bewijs van piëteit teglenover zijin overleden broer, verklaarde deze om die redjejn ook te willen aanvaarden. Na de pauze volgtde een hélé reéks van spr deer s. Als eerste sprak de Landbouwconsulent, de heer Schijen, die verklaarde, dat hij met zeer veel genoegen naar deze vergadering was Igjékomen, omdat hij, gaarne wilde ge tuigen, hoe zeer hii en zijin voorgan gers het werk' van de heer Bronk horst, waaraan nooit iets mankeerde, waardeerden. Om dit te illustreren haalde hij; als anecdote aan, hoe de heer Bironkhorst eens ziek was en no dig in bet ziekenhuis moest worden opgenomen. Spr.'s voorganger wees ide beer Bronkhorst op de noodzake lijkheid daarvan, doch deze bleef aan het wérk, totdat hem. werd gelast naar bet ziekenhuis te gaan. Zijn voorbeeld van grote werkzaamheid werkte stimulerend op de leerlingen, als er iemand hard voor zichzelf is geweest, dan is het de heer B,roniki horst. Spr. besloot met de hoop uit te spréken, dat het onderwijis door de scheidende gegeven, véél vrucht zal mogen dragen. Vervolgens richtte de beer 'Schijen zich toe het nieuwe Hioofd, tot wiens benoeming hij! gaarne gunstig heeft geadviseerd, omdat hij: de heer v. Hiovien heeft leren kéninén als een uitstékend leraar. De heer G. v. d. Bleek, sprak als Voorzitter van de Commissie van Toezicht, die ook de beide overle- bestuursléde'n herdacht. Hij: roemde de goede capaciteiten van de heer Bronkhorst, met wie de commissie steeds op aangename wijize heeft sa mengewerkt. Hij riefp) 'de heer v. Hovien een hartelijk welkom toe en hoopt, dat deze zijin werk zal Ver richten. zoals diat zijn Voorganger heeft Iglédaan. Buïlgiemeester Bax wees op de bij zondere omstandigheden, die allen hier had samengébracht, omstandig heden, waarbij ook' bet gjemeentebé- stuur js geimtéresseerd. Hij! meent ge heel irn die geest van de schendende te handelen, als hij het niet te lang! maakt en hiji gelooft, diat deze huive rig deze middag heeft tegemoet ge- Zien. Spr. zal zich' niet op het onder wijsterrein wagen, omdat hij daar mede niet. op de hóbjgtte is. Al de be grippen die de heer Bronkhorst zijin discipelen bijbracht, liggen hem Vreemd. Hij wil ziéh daaróm1 uitslui tend 'bepalen tot datgene wat de ge meente betreft. In dat opzicht moét hii verklaren, dat hiji voor hét werk van de^ scheidende groot respect heeft aangezien deze de kleiné getoieénte Annel zo'n uitstékénide naam heeft 'bezorgd en bekend heeft glejmaak't. Een eenmansschool staat en valt met het hoofd dat de leiding heeft. Het is aan de heer Bronkhorst te danken, dat de school zo'n uitstékende naam heeft verkregen. Naméns het gemeen tebestuur brenlgt hij! daarvoor dank' en wenst hém toe, diat hiji van God een iglezegende levensavond zjal mogen ontvangen. De koninlg is dood, leve de koning, is oók hier van toepassing. Spreker roept de heer v. Hoven naméns het 'gemeentebestuur het welkom toe en spreekt de hoo\p uit, dat onder zijn leiding ide school een voortgang zal vinden, zoals Ze dat onder zijn voor ganger had. Hij! hoopt dat hij lange jaren tot zegen van de gemeente en de streek zal mogen werkzaam zijn. Die heer 'die Haan sprak namens 'die Ned. Fruitteeltorganisatie en wees op het feit, dat deze streek ook op dit terrein veel aan de heer Bronikhoirst 'heeft te danken. Hiji riep de heer v. Hoven het welkom toe, die voor de organisatie geen onbekende is. De heer Smit, rijkslandbouwconsu- lent voor de fruitteelt, roemde het onderwijs van de beer Bronkhorst en verklapte "dat een diploma van de Landbouwschool te Andel, een aan beveling vormde voor oursisten voor de fruitteeltsohool te Geldermalsen. Hij betreurde het, dat de heer v. Ho ven als onderwijzer voor de fruitteelt in het Land van Heusden vertonen gaat, waardoor in dit gebied 'slechts 2 bevoelgjde onderwijzers .op dit ter rein overblijven. Bij de benoeming van onderwijzend personeel Zal het nodig zijin dit tekort aan te vullen. Dit is ook mogelijk door aan de Lagere Landbouwscholen een tuin- bouwcursus te verbinden. Spr. hoopt dat het bestuur met deze tip zal reke ning! te houden. Burgemeester Blok van Al'mkerk sprak' namens de burgemeesters in bet Land van Heusden en Altena, die van de school in AlndéJ profite ren. Dieze we.es op dé gpjéide naam der school, die te danken is aan de beer Bironkhorst. Die gemeentebestu ren zijn hem dankbaar voor allés wat hij in bet belang! der jonge boeren en het agrarische gedeelte der streek heeft gédaan. Spr. is over tuigd, dat met die heer v. Hoven als opvolger een goede keus is ge daan en hij hoopt, dat deze de heer Bronkhorst nog, zal voorbij, streven. Hij hoopt, dat hij daarin zal slagen en dat ook aandacht zal worden ge schonken aan de beplanting, opdat de streek bekendheid raoige krijgen door haar natuurschoon. De heer Aantjes van de Chr. Boe ren- en Tuiodersbonid wijst eveneens op de bloei der school, die aan de heer Bronkhorst is te dankein en op het werk, dat deze in hiet belang' van de Chr. Boeren ein Tuinders' heeft gedaan en zegt hem daarvoor dank. Zich tot de heer v. Hoven rich tende, liet hij: uitkomen hoe een be langrijke taak' deze reeds in de orga nisatie innam en vertrouwt, dat ook bijl diens verdere taak op zijn medewer king kan worden gerekend. Hij hoopt tevens dat Christus daarbij zijn rijke zegen zal mogen schenken en dat de heer Bronkhorst het g|egeven mag zij'n nog lang de resultaten van dit "onderwijs te mogen zien. Burgemeester Di. A. v. d SiChans sprak 'voor de gemeente Eetben en sloot zich aan bij: de wóórden van Burgemeester Hoik. Het voltallige college van B. en W. 'der gemeente Bethien heeft bij dit afscheid tegjenf woordig willen zijn, omdat de heer Bronkhorst ook voor het agrarische gedeelte van hun gemeente zoveel heeft gedaan. De heer v. Hoven is voor Etethen geen onbekende, in die gemeente toch stond zijin wieg. Op verschillend terrein is reeds met hem samengiei- vyerkt met vertrouwen gaat de ge meente Eetben dan ook' mét hem de toekomst tegémloet. Als vertegen woordiger van de familie v. d. S chans is spr. getroffen door de woorden, waarmede de voorzitter fijn broer heeft herdacht en zegt idanfci voor het vertrouwen en vriendschap, die deze met zijin gezin mócht ondervinden. Deze dag' is voor spir. en zijin schoon zuster, ja voor de gehele familie, een dag van grote betekenis en hij hoopt, dat het wérk', dat door zijn broer werd aangevangen, zal moge groeien eh bloeien tot heil ide|r streek' en tot uitbreiding van Gods K01- ininkrijk. De héér Westrenen sprak naméns ide gemeente Poederoijien ein als col legia en dankte voor de prettige sa menwerking!. De hqer R odenburg: ,uit Genderen heeft over de heer Bironkhorst niets dan Jipf géhoord. Mét de heer v. Hoven heeft hiji in cursussen samen gewerkt en hij, wenst deze geluk met zijn installatie" als hoofd der Lagere Landbouwschool. Dje heer G. Vos, hoofd der Chr. Lagere school in Andel, sprak na mens het personeel dieir school en wenste de heer Bronkhorst een lange periode van welverdiende rust, toe,. Hij wenste de heer v. Hoven géliuk met zijin benoeminjg en hoopt, dat hij er in. zal slalglen de school op een hoog peil te brengeh en te houden. De Voorzitter, de heer Wiink1, dank te alle sprekers voor hun vriendelijke en hartelijke woorden en vpor hun aanwezigheid en de prettige sfeerHij dankte mej. Biemont, directrice der huishoudschool, met haar leerlingen, die met de aanbieding! van eén kop thee met gébak hun bekwaamheid hebben getoond. Hiji dankte de orga- niste voor haar orgelspel en de qon- cierigé der school voor zijin verleen de medewerking'- Liet vervolgens zin gen Psalm 146 vérs 4, waarna de voorzitter der commissie v. Toezicht, de hqer G. v. d. Beek uit Genderpn, de bijeenkomst met darikgebed sloot. 's Avonds nam de heer Bronkhorst afscheid van de oud-leer]ingern, wel ke in grote getale waren opgékomen, ja de opkomst 'kon overweldigend worden .genoemd. De bijeenkomst werd door de voor zitter, die heer Jac. Branderhorst uit Eethen, gieopend met 't laten zingen van Psalm 150:1 en las 1 Cor. 13, waarna hii voorging in gebed. Vervol gens heette hij; namens het 'bestuur en Commissie van Toezicht alle aan wezigen hartelijk welkom en sprak er fijn genoegen over uit, dat de oud- leerlingen in zo'n grote getale waren opgekomen. Toch waren niet alle oud-leerlingen bijleen, daar er vém schillende zijn geëmigreerd en om andere redehen niet aanwezigi konden zijin. Tot hun leedwezen waren in die reeks van jaren 10 personen, "die met een einddiploma de school hadden verlaten,, door de dood weiggerukt, waarvan wij! onderstaand de namen laten volgen Maroelis Schouten, Corn. Brander- horst, P. v. Kooyck, J. v. Drunen Azn., A. Bronlkhorst, Tinius van Brug ge, J. Bonis, A. Koekkoek, J. G. van Rijswijk, W. Smits. Dit, feit werd in de bijeenkomsf op Zeer bijzondere wijze herdacht, door een ogenblik stilte in acht te nemen en daarna werd op verzoek van de voorzitter gezongen Psalm 1038. Naar aanleiding van de Schriftle zing uit 1 Cor. 13 vestigde de voor zitter in het bijzonder de aand!acht op de liefde die de heer Bronkhorst altijd voor zijn leerlingen heeft gehac en nog heeft. Dit komt ook wel daar in uit, dat vele leerlingen hem erken den alsof het hun eigen vader was Spreker tékende deze avond als een kroon op bet werk van de' heer Bronkhorst, dat deze ge du lénde 23 jaar heeft verricht en sprak die wens uit, dat de Chr. Lagere Lanidlbouwv school ook onder leiding van het nieuwe hoofd, de heer v. Hoven, mag groeien en bloeien. Verder werd bet woord verleeuo aan de heer de Koning uit Well, .as sistent van de Landbouw voorlich tingsdienst, die met een woord' van Idatik de scheidende leraar toesprak en erop wees, (kit deze zeer vee. beeft gedaan om de landbouw op een zo hoog mogelijk peil te brengen en nog, steeds voor iedereen, in de bres staat op bet gehield van de landbouw. Door een 5-tal ouid-toerlinlgen uit Genderen werd een samenspraak tién gehore gébracht getiteld „Hét verle den spréékt". Hierdoor kwamen Ver schillende herinneringen uit hét per soonlijke leven van de heer Bronk horst naab voren, wat met veel be langstelling werd gevolgd. De oud-leerling v. Mersbergen uit Dranglelen sprak enkele woordén over „Het scheiden doet pijta". Spreker wees er ook op, dat verschillende landb ouwvoo rdelen huin tijdens de schooljaren waren bijgebracht. De 'hleer G. Blan'kers uit Veenidroeig vervolgens een gedicht voor „Uit een kirJdlermoinld", diat dé beer Bironkhorst waarschijnlijk niet ombekend voor kwam. De heer L. L. Verschoor uit Almf kerk had een voordracht getiteld: „Mijn liefje en mijln hon|d". Die op zet van deze voordrager was echter geweest een samenspraak voor te stellen, maar dit kon door bijzondere omstandigheden niet doorgaan. Dhr. de Fijter uit Almkerk had get|racht zelf een gedicht in alphabetische volg orde in elkaar te zetten, dat hem schitterend was gelukt, vooral was dit interessant, daar verschillende ou de schóolbelevemissen hierin werden gémemoreeild. Hierna volgde een korte pauze, waarin de aanwezigen werden ont haald op een kopje thee met gebalk, sigaren en cigaretten. Na de pauze trad als eerste op, de heer W. Vos uit B.,-B|roek, die een zangsolo ten gehore bracht, ge titeld „Mijn droomland", welke met veel aandacht werd beluisterd. Hierna sprak de heer G. v. d. Beék uit Genderen, bestuurslid der Chr. Lagere Landbouwschool, namens Be stuur en Commissie van Toezicht. Dieze verhaalde met énkele woorden, wat oen prachtig, werk dé heer Bironkhorst heieft verricht, dat wii 25 jaar geledén tot het onmogelijke zouden hebben gerekend. In het bij zonder wékte spreker de jonige boe ren op, toéh lid te worden van de Chr. Jonge Boeren en Tuinde rs'bond, waarvan ook' de heer Bronkhorst al tijd nog eén voorstander is, ook dé- f' lenen die zich onder dé zelfstandige oeren kiunnen rangschikken hebben de plicht zich op te igeyien als liid van de Chr. Lag- Landbouwschool. Spr. brengt hierna nog enkele woorldem van danlk aan mej. Biemont, direc- trioe van de Chr. Ltandbouwhuishoud- school, voor de verzorging van de tractaties, wat veel heeft bijgedragen tot het welslagen van dezie avond. Verder werd nog danlk gebracht aan de oud-leerlingen vpor hun. massale opkomst. De heer v. Raaftem uit Anldel sprak1 hierna namens de oud-leerlin|g|en van ide z.g. onderduikérsklas, waardoor 'het aan 34 jonge mannen was ge lukt uit Duitsland te blijven. Spr. wees op de gevaren die hieraan ver bonden waren, zowel voor onderwij zer als bestuur. •Die beer J. J. Schmiet uit Andel iglaf een prachtige uiteenzetting over het onderwerp „Landbouwschool- perikiëlen", onder leiding van dé scheidende leraar. Dit trok wel in het bijzonder de aandacht der aanwezi gen, daar het ook' op zo'n bijzondere wijze werd igedeclameerd. Een 4-tal Almkerkse oudJleerlingén gaven een voorstelling over „Het een en ander" ook' uit het verleden dér schooljaren en het persoonlijke leven van de heer Bironkhorst, hetwelk werd 'besloten met het toezingen van Psalm 134:3- Deze voorstelling sloot enigiszins aan op de eerste samen spraak. De beer B. Bronkhorst uit Zijider- veld, familielid van de scheidende leraar, sprak namens /amilie en oud- leerlingen. Zelfs 3 personen van deze familie genoten oók onderwijs van de beer Bronkhorst, waarvan helaas niet allen meer in leven zijin. Het woord was nu aan 'de heer Crielaard uit Klundert, die zijn leermeester be dankte voor^ het jgjenpten onderwijs en liet uitkomen, dat de landbouw steeds vooraan stond, waarbij altijd Gods Woord werd gebruikt. Student K. de Ridder uit Beek sprak enkele gewidhtige woorden en wees op de begaafdheid van de heer Bronkhorst. Het oude gezegde ,;Op goede hersenen groeit geen haar" was hier ook zeker op z'm plaats. De heer B.. A. Groeneveld uit Dien Biesbosch, van Polder „Kijfhoek" 'kwam 'kranig uit zijn hoe'k en ver telde op smakelijke wijze verschil lende oude belevenissen. Iets bijizon- ders moet hieruit woonden vermeld, n.l. dat de heer Bronkhorst van deze oud-leerling het rokenheeft geleerd. Tot 'besluit 'gaf deze spreker nog een „economisch" overzicht over het jaar 1943, dat met veel aandacht werd gevolgd. De heer Bankhuizen uit Raams- donk k'reeg; het oord en bracht dank namens de Raamsdonkse vrienden en hoopte dat de Landbouwschool oók onder leiding! van de heer y. Hoven mag blijven voortbestaan. Enkele jongelui uit Bi.-Broek spra ken op alphabetische volgorde wen sen uit, waarna weer tr acta tie volgde. Te ongeveer half twaalf werd deze gezellige avond voortgezet met het zingien van Psalm 103:1. Een der eerste oud-leerlingen, de beer Sleg[h uit Dieveinter, dankte de scheidende leraar namens de Bomlmie- lerwaard voor hétlgeein hun werd bij gebracht en haiaMe verschillende schoolhenmneriinjgien op. Die heren v. Hélden en Tolenaar uit Nieiuwendijk, hadden een samen spraak in dichtvorm, getiteld „School- hierinnieringén". Het opschrift spreekt voor zichzelf en hierin kwam ook weer sterk naar voren, dat de heeir Bronkhorst voor allen een goed'leer meester is gé wees t. Thans werd overgegaan tot het aanbieden van een, cadeau in de vorm van een prachtig radiotoestel, dat rem blij monde van de heer de Fij ter uit Almkérlk namens alle ouia- eerlingien werd aangeboden. De heer de Fijter sprak de scheidende leraar in dichtvorm toe. Door de heer Swart uit Rijswijk werd bet toestel ingeschakeld om troef te draaien, dit verliep echter niet geheel naar wens, maar er kwam voor allen vast te staan, dat het toe stel een daverend igéluid kan voort brengen. Het scheidende en nieuwe Hoofd te midden van Bestuur en Commissie van Toezicht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6